32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o ništetnosti određenih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Republike Srbije, s Konačnim prijedlogom zakona P. Z. br. 889
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 32. sjednici održanoj 05. listopada 2011. godine razmotrio je Prijedlog zakona o ništetnosti određenih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Republike Srbije, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. rujna 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni Zakon raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predloženim zakonom, prema riječima predstavnika predlagatelja, propisuje se ništetnost svih pravnih akata bivše JNA, njezinih pravosudnih tijela, pravosudnih tijela bivše SFRJ te pravosudnih tijela Republike Srbije koji se odnose na Domovinski rat u Republici Hrvatskoj. Republika Srbija je donošenjem Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine iz 2003. godine povrijedila načela međunarodnog prava ( načelo teritorijalnosti, načelo univerzalnosti) te načelo postupanja u dobroj vjeri. Stoga Republika Hrvatska ima legitimno pravo i dužnost zaštititi svoj suverenitet i samostalnost te svoje građane od kaznenog progona strane države temeljem zakona koji zadire u isključivu nadležnost Republike Hrvatske. Hitnost donošenja zakona obrazlaže se izbjegavanjem neprimjerenog i nedopustivog postupanja prema hrvatskim građanima te zaštiti njihovih ustavnih prava.
Članovi odbora u raspravi su istaknuli da je ovakav zakon trebalo donijeti i ranije, da će se njime skinuti stigma sa svih optužnica temeljenih na zlostavljanju i torturi. Postavljeno je pitanje rada Državnog odvjetništva Republike Hrvatske na podizanju optužnica za zločine počinjene na teritoriju Republike Hrvatske ( Ovčara, prekomjerno granatiranje Vukovara i dr.) . Zakon treba poslužiti kao dobra podloga za drugačiju i snažniju aktivnost državnih tijela kako u budućoj suradnji sa Republikom Srbijom na procesuiranju ratnih zločina tako i na podizanju optužnica za ratne zločine počinjene nad hrvatskim braniteljima u Republici Hrvatskoj. Ove optužnice rezultat su i nastavak agresivne politike Republike Srbije putem Zakona koje donosi i koji bi se trebali primjenjivati na teritoriju Republike Hrvatske što je u suprotnosti s međunarodnim pravom. Nažalost ovaj Zakon ne rješava problem oko mogućnosti uhićenja hrvatskih branitelja kod prijelaza državne granice temeljem Interpolovih tjeralica te bi trebalo poraditi na osporavanju istih. Naglašena je i potreba jačanja diplomatske aktivnosti u cjelovitom rješavanju ovog problema.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o ništetnosti određenih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Republike Srbije.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
31. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 31. sjednici održanoj 28. rujna 2011. godine raspravljajući o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju koje je Odboru 03. ožujka 2011. godine dostavila Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Grada Zagreba i Zagrebačke županije, temeljem članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno je donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Inicijativa za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju prihvaća se u dijelu koji se odnosi na smanjenje mirovina za djecu smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja ( što je predložila i Vlada Republike Hrvatske temeljem ove inicijative). U dijelu koji se odnosi na ostale kategorije članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ( udovice, roditelji i dr.) inicijativa se ne prihvaća.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je Inicijativu za zaštitu dostojanstva i prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te Inicijativu za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, koje mu je dostavila Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske za grad Zagreb i Zagrebačku županiju nadnevka 03. ožujka 2011. godine. Nakon provedene rasprave Odbor je Inicijativu za zaštitu dostojanstva i prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji primio na znanje, dok se oko inicijative za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju nije konkretno izjasnio već je zatražio izvješće od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti o strukturi korisnika obiteljskih mirovina te sredstvima potrebnim da se neke kategorije korisnika (djeca bez oba roditelja, djeca koja žive sa roditeljem te udovac/ica) izuzmu iz Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima iz mirovinskog osiguranja. O zauzetom stajalištu, odnosno donesenim zaključcima Odbor je nadnevka 14. travnja 2011. godine upoznao podnositelja tj. Udrugu.
Nadnevka 30. lipnja 2011. godine Odbor je zaprimio traženo očitovanje od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti odnosno Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o strukturi korisnika obiteljskih mirovina ostvarenih temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koje nije sadržavalo ocjenu o potrebnim financijskim sredstvima. Odbor je na svojoj 30. sjednici održanoj 6. srpnja 2011. godine donio zaključak kojim je od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti zatražio izvješće o potrebnim financijskim sredstvima na godišnjoj razini da se pojedine kategorije osoba (djeca bez oba roditelja, udovice i roditelji izuzmu od smanjenja mirovina. Dana 29. srpnja Odbor je zaprimio traženo očitovanje. Vlada Republike Hrvatske je dana 18. kolovoza uputila predsjedniku Hrvatskoga sabora Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona kojim se djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja bez oba roditelja izuzimaju od smanjenja mirovina prema tom Zakonu. Odbor je, raspravljajući o tom Prijedlogu zakona na svojoj 31. sjednici 28. rujna 2011. godine, predložio Hrvatskom saboru da navedeni Prijedlog zakona donese.
Iz tog razloga Odbor je mišljenja da je svrha inicijative ispunjena jer je najugroženija skupina osoba, a to su djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja izuzeta od smanjivanja mirovina, dok bi za ostale kategorije osoba trebalo na godišnjoj razini osigurati značajna financijska sredstva od oko 110 milijuna kuna što bi u današnje vrijeme gospodarske recesije i krize bilo preveliko opterećenje za državni proračun.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 872
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 31. sjednici održanoj 28. rujna 2011. godine raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. kolovoza 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Prema riječima predstavnika predlagatelja donošenjem ovog zakona osigurala bi se materijalna i socijalna sigurnost djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja jer bi primali mirovinu ostvarenu sukladno Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u punom iznosu, a ne umanjenu za 10% kao do sada. Ovo je potrebno iz razloga jer se radi o posebnoj socijalnoj skupini prema kojoj je Republika Hrvatska preuzela obvezu uzdržavanja, a umanjenje njihovih mirovina prouzročilo je pad njihovog životnog standarda što može dovesti u pitanje i njihovo daljnje školovanje, odnosno u budućnosti i njihovu egzistenciju. Inicijativa za donošenje ovog zakona potekla je od Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata grada Zagreba i Zagrebačke županije te Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Za provedbu ovog Zakona na godišnjoj razini potrebno je osigurati 1.057.00,00 kuna, s obzirom da se radi o nešto manje od stotinu djece bez oba roditelja.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je bez rasprave jednoglasno ( 7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenjeZAKONA O IZMJENI ZAKONA O SMANJENJU MIROVINA ODREĐENIH, ODNOSNO OSTVARENIH PREMA POSEBNIM PROPISIMA O MIROVINSKOM OSIGURANJU.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Poslovnom izvješću o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2010. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 31. sjednici održanoj 28. rujna 2011. godine raspravio je Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2010. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji aktom od 4. srpnja 2011. godine.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prema izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2010. godine imovina Fonda na dan 31. prosinca 2010. godine iznosila je 2. 005.077.000,00 kuna, a dobit iz poslovanja za raspodjelu bila je 215.851.00,00 kuna. Broj udjela na navedeni dan iznosio je 2.506.606,0542 što je smanjenje za 567.243,0674 udjela u odnosu na konac 2009. godine. Početkom 2011. godine udjeličarima je isplaćena dividenda iz 2009. i 2010. godine. Vlada Republike Hrvatske 1. travnja 2010. godine prenijela je dionice nekoliko trgovačkih društava u vrijednosti od 75,5 milijuna kuna, a razlog je potraživanje Fonda s osnova izmjene njegovog registra.
U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje upliva politike kod predlaganja i donošenja odluke o prodaji 7% dionica INE, o nužnosti i opravdanosti same prodaje te o učešću prodanih udjela Fonda. Do sada je prodano oko 55,80 % udjela što znači da hrvatski branitelji još imaju oko 44,20 % udjela u Fondu. Prodaja i iskup udjela s vremenom je sva manji te ne utječe na rad Fonda. Razlog za prodaju dionica je bio u padu tržišta, kako globalnog tako i lokalnog te relativno dobroj cijeni po kojoj su dionice prodane. Također se moralo isplatiti udjeličare koji su prodali svoje udjele, a isto tako kroz plasman likvidnih sredstava osigurati što pozitivnije poslovanje Fonda čime se osigurava više novaca za rad Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinsjkog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, a i dividenda koja se isplaćuje udjeličarima je veća. Zatraženo je ubrzanje rješavanja problema tzv. ”ažuriranih” članova Fonda tj. članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji su taj status stekli nakon suicida hrvatskih branitelja, kojima je povećan broj udjela u Fondu, ali oni još nisu dobili potvrde o udjelima od strane Društva za upravljanje Fondom.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rrata i članova njihovih obitelji za 2010. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2010. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 31. sjednici održanoj 28. rujna 2011. godine raspravio je Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno članku 9. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 31. kolovoza 2011. godine.
Rad Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, prema riječima ravnatelja Centra, ogledao se kroz rad Odjela za arhivsko gradivo Domovinskog rata ( prikupljanje i sređivanje arhivskog gradiva, selekcija i priprema dokumenata za tiskanje knjiga, stvaranje memoarskog gradiva te prikupljanje dokumenata za obranu hrvatskih generala pred međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju), zatim kroz izdavačku djelatnost samog Centra te kroz kulturno-prosvjetnu i znanstvenu djelatnost.
Nastavljeno je ulaganje u daljnje školovanje djelatnika Centra, prikupljanje knjiga za vlastitu knjižnicu te obilazak mjesta važnijih događaja iz Domovinskog rata i neposredan kontakt sa sudionicima događaja. Iz financijskog izvješća o radu Centra za 2010. godinu, koje je sastavni dio ovog Izvješća, proizlazi da su ukupni prihodi Centra u 2010. godini bili 3.860.007, 37 kuna (za 148.068,37 kuna više nego u 2009. godini), a rashodi su bili 3.773.287,64 kuna (za 1.866,36 kuna manje nego u 2009. godini).
Članovi Odbora pohvalili su rad Centra te nisu imali primjedbi na predmetno izvješće.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2010. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne vetrane s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2010. godine
Odbor za ratne vetrane Hrvatskoga sabora na svojoj 30. sjednici održanoj 06. srpnja 2011. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2010. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9.lipnja 2011. godine.
Za realizaciju prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2010. godini, prema riječima predstavnika predlagatelja, utrošeno je 6,055 milijardi kuna. Najveće učešće u ukupno utrošenim sredstvima i to od 82% ili 5 milijardi kuna čine sredstva namjenjena ostvarivanju prava iz mirovinskog osiguranja, zatim sredstva namjenjena ostvarivanju trajnih novčanih prava ( invalidnine, posebni doplatak, doplatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, opskrbnina, doplatak za pripomoć u kući) u iznosu od 761 milijun kuna ili 12,5 % od ukupnih sredstava, sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju u iznosu od 64,5 milijuna kuna ili 1,1% od ukupnih sredstava, sredstva namjenjena ostvarivanju prava iz zdravstvenog osiguranja u iznosu od 65 milijuna kuna ili 1,1 % od ukupnih sredstava te sredstva namjenjena ostvarivanju drugih prava iz Zakona u manjim iznosima. U izvještajnom razdoblju tj. tijekom 2010. godine na Listi reda prvenstva za stambeno zbrinjavanje nalazilo se 12.533 zahtjeva od čega su riješena 334 zahtjeva što dodjelom stana što stambenog kredita. U 2010. godini Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ostvario je dobit od 215,8 milijuna kuna, a dividenda za 2009. i 2010. godinu isplaćena je početkom proljeća ove godine. Fond je od hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji iskupio u 2010. godini udjela u vrijednosti od 439 milijuna kuna. U Registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata na dan 31. prosinca 2010. godine bilo je 501.666 hrvatskih branitelja. Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za školsku godinu 2010./2011. odobrio je 10 527 stipendija u iznosu od 64,7 milijuna kuna. Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2010. godini pozitivno je riješila 4.535 zahtjeva u iznosu od 12,7 milijuna kuna.
Članovi Odbora nisu imali primjedbi na podneseno izvješće te su isto pohvalili kao sveobuhvatno i detaljno.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2010. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne vetrane o Prijedlogu ustavnog zakona o izmjeni i dopunama Ustava Republike Hrvatske, P. Z. br. 842
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 30. sjednici održanoj 06. srpnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog ustavnog zakona o izmjeni i dopunama Ustava Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, aktom od 29. lipnja 2011. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja u obrazloženju Prijedloga ustavnog zakona naglasio je povijesnu ulogu hrvatskih branitelja u stvaranju i obrani Republike Hrvatske što naročito dolazi do izražaja u aktualnom trenutku pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji te u trenutku kad proslavljamo 20 godina od proglašenja neovisnosti, što bi trebalo rezultirati propisivanjem zaštite prava hrvatskih branitelja ustavnim zakonom kao organskim zakonom najvišeg ranga koji se donosi dvotrečinskom većinom glasova svih zastupnika. Inicijativu za podnošenje ovog zakona dale su Udruge proizašle iz Domovinskog rata, a cilj je ugradnja osigurača za prava branitelja.
Članovi Odbora u kraćoj raspravi podržali su predložene izmjene Ustava Republike Hrvatske jer se njima odaje poštovanje i priznanje najzaslužnijima za stvaranje i obranu neovisne i suverene Republike Hrvatske, a to su hrvatski branitelji. Naglasili su da se ovdje ne radi o politizaciji već obrnuto riječ je o depolitizaciji braniteljskih tema.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saborud o n o š e nj e
Ustavnog zakona o izmjeni i dopunama Ustava Republike Hrvatske
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne vetrane o Prijedlogu odluke o imenovanju predsjednika i članova Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 30. sjednici održanoj 06. srpnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika i članova Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata kojim je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. lipnja 2011. godine.
Prijedlogom odluke Vlada Republike Hrvatske upućuje Hrvatskom saboru na imenovanje listu kandidata za predsjednika i članove Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, kako onih koje ona predlaže tako i drugih ovlaštenih predlagatelja.
U kraćoj raspravi članovi Odbora nisu imali primjedbi na predložene kandidate te su podržali predložene kandidate.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru
d o n o š e nj e
Odluke o imenovanju predsjednika i članova Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključak Odbora za ratne vetrane o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju
Veza Vaš akt Klasa: 561-01/11-0003/8 Ur.broj: 519-03/1-4-11-13 od 8. lipnja 2011.
Poštovani,
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 30. sjednici održanoj 06. srpnja 2011. godine pod točkom 4. Razno, raspravljajući o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju koju je Odboru dostavila Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Grada zagreba i Zagrebačke županije te o očitovanju koje je Odboru dostavilo Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti povodom zaključka Odbora od 14. travnja 2011. godine sa 27. sjednice Odbora, temeljem članka 115. i 123. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno je donio sljedećiz a k lj u č a k
Obvezuje se Ministarsvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti da izvijesti Odbor o financijskim sredstvima potrebnim na godišnjoj razini da se udovac/ice, djeca bez jednog ili oba roditelja izuzmu od smanjenja mirovina sukladno Zakonu o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, kako je to traženo u zaključku od 14. travnja 2011. godine.
S poštovanjem,
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 825
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 29. sjednici održanoj 10. lipnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. lipnja 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor se ne protivi donošenju Zakona po hitnom postupku.
Ovim Prijedlogom zakona, prema riječima predlagatelja, uvodi se Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kao spomendan i to 23. kolovoza. Time se odaje spomen i počast svim žrtvama tih režima, a njegovo obilježavanje je dostojanstveno i nepristrano. Rezolucijom Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu preporučuje se parlamentima zemalja članica Europske unije ovaj dan za obilježavanje i sjećanje na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
Nakon kraće rasprave u kojoj su članovi Odbora podržali predloženi zakon, Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskome saborud o n o š e nj e
Zakona o dopuni Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o Inicijativi UDNZDR-a za izmjenu Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 29. sjednici održanoj 10. lipnja 2011. godine raspravljajući o Inicijativi za izmjenu Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koju je ovom Odboru 14. travnja 2011. godine dostavila Udruga dragovoljaca Narodne zaštite Domovinskog rata, temeljem članka 42. stavka 6. i članka 123. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno (7 glasova za) je donio sljedeći
z a k lj u č a k
Ne prihvaća se inicijativa Udruge dragovoljaca Narodne zaštite Domovinskog rata za izmjenom Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora 14. travnja 2011. godine zaprimio je od Udruge dragovoljaca Narodne zaštite Domovinskog rata Inicijativu za izmjenu Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te primjedbe na isti. U inicijativi traže izmjenu članka 2. stavka 1. navedenog Zakona na način da se brišu riječi ”koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine” kojom bi se omogućilo pripadnicima naoružanih postrojbi Narodne zaštite stjecanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora prema odredbama Poslovnika Hrvatskoga sabora (članak 42. stavak 6.) vezan je vremenskim rokom od tri mjeseca u kojem mora izvijestiti podnositelja o ishodu njihove inicijative.
Predsjednik Odbora uputio je nadnevka 15. travnja 2011. godine dopis Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u kojem traži njihovo mišljenje o predmetnoj inicijativi. Ministarstvo je mišljenje dostavilo 16. svibnja 2011. godine, u kojem ne podržavaju iznesenu inicijativu već su mišljenja da se ova problematika može riješiti na drugi način tj. izvršenjem presuda Upravnog suda Republike Hrvatske te nije potrebna izmjena Zakona, odnosno njegovog članka 2. kako to traži Udruga. Mišljenja su da nakon donošenja Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske od 15. prosinca 2010. godine prihvaćanjem ove inicijative ne bi došlo do usklađivanja Zakona s navedenom Odlukom, odnosno da nakon donošenja Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske nema svrhe mijenjati bilo koju odredbu važećeg zakona. Pored navedenog ističu da je člankom 14. Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji je stupio na snagu 21. studenoga 2009. godine prestalo priznavanje statusa hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata za sve osobe koje nemaju pravomoćno rješenje o priznatom statusu.
Članovi Odbora u kraćoj raspravi priklonili su se mišljenju nadležnog Ministarstva te su jednoglasno donijeli zaključak o neprihvaćanju predmetne inicijative.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
28. sjednica -
- ×
Prijedlog Odbora za ratne veterane za imenovanje člana Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata
Ministarstvo obitelji, branitelja i
međugeneracijske solidarnosti
n/p Tomislav Ivić, ministar
10 000 Z A G R E B
Trg hrvatskih velikana 6Predmet: Imenovanje Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata - prijedlog za imenovanje člana, dostavlja se
Veza Vaš dopis: Klasa: 022-03/10-0001/89
Ur. broj: 519-06/4-1-11
od 11. travnja 2011.Poštovani,
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 28. sjednici održanoj 04. svibnja 2011. godine temeljem članka 48. i članka 123. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi s člankom 15. Zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata (NN – 31/11) jednoglasno je donio sljedećuo d l u k u
za člana Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata predlaže se imenovati Mato Bilonjić, član Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora.
Obrazloženje:
Predsjednik Hrvatskoga sabora dopisom od 28. travnja 2011. godine proslijedio je predsjedniku Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora dopis Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti kojim oni žurno traže prijedlog osobe koja će se imenovati u Upravno vijeće Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, kao tijelo koje obavlja stručne i administrativne poslove oko osnivanja i početka rada Ureda, sastaviti će objedinjeni prijedlog osoba za imenovanje u Upravno vijeće Ureda te ih dostaviti Hrvatskom saboru koji će provesti postupak njihovog imenovanja. Na 28. sjednici Odbora održanoj 04. svibnja 2011. godine članovi Odbora jednoglasno su donijeli Odluku da se za člana Upravnog vijeća Ureda predloži imenovati zastupnik Mato Bilonjić, član Odbora.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip ĐakićNa znanje:
- Predsjednik Hrvatskoga sabora
g. Luka Bebić
- Mato Bilonjić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 777
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 28. sjednici održanoj 04. svibnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. travnja 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor se ne protivi hitnom postupku kod donošenja Zakona.
Intencija predloženih izmjena i dopuna Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, prema riječima predstavnika predlagatelja, je u usklađivanju Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji sa Zakonom o općem upravnom postupku koji je stupio na snagu 1. siječnja 2010. godine, a Vlada Republike Hrvatske je zaključkom od 6. listopada 2010. godine obvezala sva nadležna tijela na usklađivanje svih propisa sa Zakonom o općem upravnom postupku u roku od šest mjeseci. Predložene izmjene i dopune nemaju za posljedicu povećanje ili smanjenje postojećih prava niti se mijenjaju uvjeti prema kojima branitelji i članovi njihovih obitelji ostvaruju prava. Predloženim zakonom predlaže se skraćivanje rokova u postupku revizije sa tri na dva mjeseca, predlaže se mogućnost samostalnog izvođenja dokaza za drugostupanjsko tijelo u postupku revizije, uvodi se obvezni liječnički pregled stranke u postupku po žalbi stranke, predlaže se načelo usmene rasprave prilikom pregleda stranke na Prvostupanjskom liječničkom povjerenstvu te se preciznije određuje priznavanje prava na plaćanje troškova upravnog postupka i oslobađanja od plaćanja upravnih pristojbi.
U raspravi članovi Odbora podržali su predložene izmjene i dopune Zakona te naglasili da će one pridonijeti učinkovitijem i bržem rješavanju zahtjeva hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji u ostvarivanju svojih prava. Spomenuto je usporavanje stambenog zbrinjavanja HRVI-a iz Domovinskog rata s nižim postotkom oštećenja organizma koje je uvjetovano ograničenim i nedovoljnim sredstvima osiguranim za tu namjenu u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) predložio Hrvatskom saborud o n o š e nj e
Zakona o izmjenam i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta Ustavnog zakona o izmjeni i dopunama Ustava Republike Hrvatske
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 28. sjednici održanoj 04. svibnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta Ustavnog zakona o izmjeni i dopunama Ustava Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno članku 136. Ustava Republike Hrvatske, uputila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 21. travnja 2011. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja, hrvatski branitelji najzaslužniji su za stvaranje i očuvanje Republike Hrvatske koja je uspostavljena u Domovinskom ratu te u skladu s tom njihovom ulogom potrebno je Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kojim su propisana njihova prava dići na razinu ustavnog zakona kao organski zakon najvišeg ranga, koji bi se ubuduće mogao mijenjati samo dvotrečinskom večinom u Hrvatskom saboru. Inicijativa da se postojeći Zakon ubuduće definira kao organski tj. Ustavni zakon došla je od udruga iz Domovinskog rata i to prvenstveno stradalničkih udruga ( Udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, Udruga roditelja poginulih hrvatskih branitelja, Udruga udovica hrvatskih branitelja, HVIDR-a) sa željom da se, bez obzira na političke razlike, osigura stalna i kontinuirana skrb države za branitelje te prvenstveno stradalnike iz Domovinskog rata.
U raspravi članova Odbora iznesena su sljedeća mišljenja:
- prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske je opravdan i pravovremen, jer je podnesen u trenutku obilježavanja 20. godišnjice neovisnosti Republike Hrvatske te u trenutku kad se privode kraju pregovori o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. Ovu odluku treba podržati sa dignitetom i razumom, ukoliko je moguće jednoglasno, jer se njome odaje poštovanje i priznanje stvarateljima Republike Hrvatske,
- prijedlog je usmjeren na Domovinski rat kao temelj države, a samim time i na hrvatske branitelje kao najzaslužnije za stvaranje suverene, samostalne i neovisne Republike Hrvatske te zaštiti njihovih prava na višoj razini,
- u promjene ne treba ići već branitelji trebaju dijeliti sudbinu ljudi i zemlje koju su stvarali. Podizanjem zakona na ustavnu razinu cementirala bi se prava i onih koji su ih stekli nezasluženo i protuzakonito. Ovime se iskazuje strah od generacija koje će u budućnosti preuzeti upravljanje državom,
- promjenama se prava ne cementiraju već se dižu na višu razinu, a izmjene će biti moguće i ubuduće ali samo dvotrečinskom večinom, a o budućim vremenima ne treba razmišljati već treba brinuti o današnjoj Hrvatskoj,
- pozdravlja se kvalitetna suradnja udruga iz Domovinskog rata sa nadležnim ministarstvima jer prijedlog koji je iniciralo 40-tak udruga iz Domovinskog rata za dva mjeseca je proslijeđen u proceduru,Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (6 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
27. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 748
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 27. sjednici održanoj 13. travnja 2011. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora uputila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakon o područjima posebne državne skrbi, prema riječima predstavnika predlagatelja, usklađuje se sa Zakonom o općem upravnom postupku. Također se propisuje pravo na povrat kupoprodajne cijene onim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji su vlastitim sredstvima ili kreditom otkupili obiteljsku kuću u državnom vlasništvu na područjima posebne državne skrbi prije stupanja na snagu Uredbe o darovanju stanova i kuća u vlasništvu Republike Hrvatske na područjima posebne državne skrbi hrvatskim braniteljima i članovima obitelji poginulih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata uz uvjet da nemaju u vlasništvu drugi useljivi stambeni objekt ili ako isti nisu prodali, darovali ili na bilo koji drugi način otuđili nakon 8. listopada 1991. godine i uz uvjet da prebivaju u kupljenoj kući. Radi se o 169 branitelja, a za njihovu isplatu potrebno je osigurati oko 24 mil. kuna. Ovim izmjenama i dopunama omogućit će se trajno stambeno zbrinjavanje na područjima posebne državne skrbi te doprinijeti njihovom demografskom i gospodarskom napretku.
Članovi Odbora u kraćoj raspravi pozdravili su propisivanje povrata sredstava onim hrvatskim braniteljima koji su otkupili kuće prije 2005. godine s obzirom da su nakon donošenja navedene Uredbe kuće na tim područjima braniteljima darovane. Pravo na darovanje kuća ostvarilo je 2.941 hrvatskih branitelja, 743 pripadnika HVO-a te 1.003 obitelji.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova za) predložio Hrvatskom saborud o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbiZa svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
26. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane s 26. sjednice
DRŽAVNO ODVJETNIŠTVO RH
n/p Mladen Bajić, glavni državni odvjetnik
10 000 Z A G R E B
Gajeva 30 a
MINISTARSTVO PRAVOSUĐA
n/p Dražen Bošnjaković, ministar
10 000 Z A G R E B
Dežmanova 6
MINISTARSTVO UNUTARNJIH
POSLOVA
n/p Tomislav Karamarko, ministar
10 000 Z A G R E B
Ulica grada Vukovara 33
MINISTARSTVO VANJSKIH POS-
LOVA I EUROPSKIH INTEGRACIJA
n/p Gordan Jandroković, ministar
10 000 Z A G R E B
Trg N.Š. Zrinjskog 7-8Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj je 26. sjednici održanoj 03. ožujka 2011. godine temeljem članka 123. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno donio sljedeći
ZAKLJUČAK
obvezuju se Državno odvjetništvo i nadležna ministarstva (Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija) da u okviru međunarodnih normi te pozitivnih pravnih propisa Republike Hrvatske ulože maksimalne napore na oslobađanju hrvatskih branitelja pritvorenih odnosno optuženih u Bosni i Hercegovini i Republici Srbiji.
Ujedno se od istih traži da utvrdi odgovornost za eventualno učinjene propuste, da se propusti uočeni u postupanju ubuduće ne ponavljaju te da se poduzmu pravovremene mjere i koraci da se više ne dogodi podizanje takovih optužnica.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
25. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, P. Z. br. 396
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 25. sjednici održanoj 23. veljače 2011. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili klubovi zastupnika HDZ-a i HSS-a aktom od 26. studenoga 2010. godine te amandmane na isti koje su predlagatelji dostavili 15. veljače 2011. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske od 17. veljače 2011. godine koja se ne protivi donošenju Zakona s predloženim amandmanima predlagatelja kao sastavnim dijelom.
Predstavnici predlagatelja obrazložili su namjere donošenja Zakona, a to su prvenstveno davanje dužne počasti žrtvama komunističkih zločina nakon 9. svibnja 1945. godine te propisivanje obveze sustavnog i organiziranog pronalaženja, obilježavanja i održavanja grobova komunističkih zločina. U postupcima nije predviđena ekshumacija, osim probne, niti identifikacija žrtava s obzirom da se radi o velikom broju žrtava i značajnom proteku vremena od počinjenih zločina.
U raspravi članova Odbora upozoreno je da predmetni akt nije sukladan Poslovniku Hrvatskoga sabora, odnosno njegovom članku 152. stavku 3. u kojem se kaže da je predlagatelj u obrazloženju Konačnog prijedloga zakona dužan navesti razlike između rješenja koje predlaže u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona, razloge zbog kojih su te razlike nastale te prijedloge i mišljenja koji su bili dani na Prijedlog zakona, a koje predlagatelj nije prihvatio, uz navođenje razloga zbog kojih ih nije prihvatio ( izostavljen je stavak 2. članka 5. iz Prijedloga zakona te nije obrazložen prijedlog Odbora na tekst Prijedloga zakona da se u Upravno vijeće Ureda imenuje jedan član iz Udruga proizašlih iz Domovinskog rata). Podržan je zakon zbog nužnosti odavanja počasti svim nevinim žrtvama totalitarnog režima, ali bi trebalo razmotriti mogućnost da se istraže i ratne žrtve. Potrebno je učiniti sve da se maksimalno izvrši ekshumacija i identifikacija pronađenih posmrtnih ostataka radi potomaka i dostojanstvenog pokopa, a znajući da današnja tehnika to omogućava.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 6 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O PRONALAŽENJU, OBILJEŽAVANJU I ODRŽAVANJU GROBOVA ŽRTAVA KOMUNISTIČKIH ZLOČINA NAKON DRUGOG SVJETSKOG RATA, ZAJEDNO S AMANDMANIMA PREDLAGATELJA
te uz sljedeći amandman Odbora
”u članku 15. stavku 3. alineji 2. iza zareza dodaju se riječi ” i to članova Odbora za ratne veterane,”.
Obrazloženje:
Ovime se predlaže imenovanje jednog člana Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora u Upravno vijeće Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata jer je to radno tijelo Hrvatskoga sabora matično za žrtve totalitarnih režima sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
24. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane sa 24. sjednice – traži se žurno očitovanje
MINISTARSTVO PRAVOSUĐA
n/p Dražen Bošnjaković, ministar
10 000 Z A G R E B
Dežmanova 6
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
n/p Tomislav Karamarko, ministar
10 000 Z A G R E B
Ulica grada Vukovara 33
MINISTARSTVO OBITELJI, BRANITELJA I
MEĐUGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI
n/p Tomislav Ivić, ministar
10 000 Z A G R E B
Trg hrvatskih velikana 6
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj je 24. sjednici održanoj 10. veljače 2011. godine temeljem članka 115. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno donio sljedećiz a k lj u č a k
obvezuju se nadležna ministarstva (Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti) da u što kraćem roku izvijeste Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora o svim relevantnim činjenicama te o učinjenom u i oko slučajeva pritvaranja hrvatskih branitelja Tihomira Purde i Veljka Marića te o kompletnoj slici oko podignutih optužnica i procesima protiv hrvatskih branitelja s prijedlogom odgovarajućeg rješenja.
Pribaviti te na Odboru raspraviti Izvješće tzv. Manolićeve komisije o događanjima u Vukovaru 1991. godine.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Prijedlog za imenovanje člana Upravnog Odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora - Odluka se dostavlja
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Gospođa Jadranka Kosor, predsjednica
10000 ZAGREB
Trg Sv. Marka 2
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi s člankom 5. stavkom 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na svojoj 24. sjednici održanoj 10. veljače 2011. godine većinom glasova (sedam glasova za i jedan glas suzdržan) donio sljedeću
O d l u k uZa člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati Davora Hušku, člana Odbora za ratne veterane.
Obrazloženje:
Hrvatski sabor je dana 29. prosinca 2010. godine na svojoj 21. izvanrednoj sjednici donio Odluku o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice Marine Matulović Dropulić s danom 6. siječnja 2011. godine te prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnice Božice Šolić s istim danom tj. 6. siječnjem 2011. godine. Gospođa Božica Šolić, kao članica Odbora za ratne veterane bila je imenovana u Upravni odbor Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji od strane Vlade Republike Hrvatske dana 21. listopada 2010. godine (objavljeno u Narodnim novinama br. 129 od 19. studenoga 2010. godine), a na prijedlog ovog Odbora ( Odluka Odbora sa 21. sjednice održane 7. srpnja 2010. godine). S obzirom da gospođa Šolić nije više zastupnica, a samim time ni članica Odbora za ratne veterane, bilo je potrebno da Odbor sukladno članku 5. stavku 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ( NN-79/06) Vladi Republike Hrvatske predloži novog člana iz Odbora za imenovanje u Upravni odbor Zaklade. Predsjednica Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji gospođa Marija Dujić svojim je dopisom od 2. veljače 2011. godine zatražila od Odbora da što žurnije predloži Vladi Republike Hrvatske jednog člana Odbora u Upravni odbor Zaklade. Sukladno navedenom Odbor je na svojoj 24. sjednici održanoj 10. veljače 2011. godine većinom glasova predložio Davora Hušku, člana Odbora za člana Upravnog odbora Zaklade.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
Na znanje:
- Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
i članova njihovih obitelji,
Zagreb, Bogovićeva 2- Davor Huška, član Odbora
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, s prijedlogom projekcija za 2012. i 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 23. sjednici održanoj 16. studenoga 2010. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu s prijedlogom projekcija za 2012. i 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. studenoga 2010. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.
O predmetnom aktu provedena je objedinjena rasprava zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2011. godinu planirani su prihodi od 107,1 mlrd kuna, odnosno 107,4 mlrd kuna zajedno s prihodima od prodaje nefinancijske imovine te rashodi u iznosu od 120,2 mlrd kuna, odnosno 122,2 mlrd kuna zajedno s rashodima za nabavu nefinancijske imovine. Proračunski deficit iznosi 14,9 mlrd kuna, odnosno 4,3% BDP-a s tendencijom pada u narednom razdoblju.
Sredstva namijenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, civilnih i vojnih invalida te veterana rata planirana su u glavama Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje), Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Socijalna skrb).
U Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti planirana su sredstva u visini od 4 mlrd kuna, a pozicija Skrb za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata planirana je u iznosu od 952.707.771,00 kuna što je neznatno smanjenje od 2,7 % u odnosu na ovu godinu. Unutar skrbi planirana su trajna prava u iznosu od 785.340.000,- kuna (smanjenje od 0,6%), jednokratna prava u iznosu 39.037.000,- kuna (smanjenje od 2%), troškovi za ortopedska i ostala medicinska pomagala za HRVI u iznosu od 2.000.000,- kuna (povećanje za 33,3%), sredstva za zapošljavanje hrvatskih branitelja u iznosu od 23.770.000,- kuna (smanjenje za 10,9% koje je rezultat smanjenja subvencija kamata poslodavcima koji zapošljavaju hrvatske branitelje), sredstva za Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći u iznosu od 11.697.500,- kuna (na razini ove godine), sredstva za poboljšanje kvalitete življenja za obitelji hrvatskih branitelja i HRVI u iznosu od 2.400.000,- kuna (na razini ove godine), sredstva namijenjena udrugama branitelja iz Domovinskog rata u iznosu od 14.692.071,- kuna (smanjenje 8,5% što proizlazi iz smanjenja lutrijskih sredstava za tu namjenu) te sredstva za stambeno zbrinjavanje (dodjelom kredita) u iznosu od 33.665.700,- kuna (povećanje od 8,3%). Sredstva namijenjena pogrebima hrvatskih branitelja planirana su u stavci jednokratnih prava i to u otprilike istoj visini kao i ove godine tj. 9,2 mil kuna.
Program za zatočene i nestale planiran je u iznosu od 7.899.500,- kuna što je neznatno smanjenje za 1,7% u odnosu na planirano za ovu godinu, dok je Programom obilježavanja mjesta stradavanja u Domovinskom ratu planirano utrošiti 5.520.000,- kn što je povećanje od 22,1% u odnosu na ovu godinu.
Unutar Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva na poziciji Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje sredstva planirana za mirovine hrvatskih branitelja iznose 4.860.000.000,- kuna što je smanjenje od 3,8% ili 190 milijuna kuna u odnosu na sredstva planirana ove godine. To smanjenje je rezultat zakonskog smanjivanja mirovina hrvatskih branitelja. Sredstva namjenjena mirovinama boraca NOR-a iznose 482.000.000,-kuna što je smanjenje od 6,6% u odnosu na ovogodišnja, a planirana sredstva za mirovine Hrvatske domovinske vojske iznose 125.000.000,- kuna što je za 6% manje nego planirana ovogodišnja.
Unutar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi planirana su sredstva za civilne žrtve rata u iznosu od 33.661.677,- kuna ( 2% manje nego ove godine), te sredstva za zaštitu vojnih i civilnih invalida rata u iznosu od 210.565.323,- kuna (smanjenje za 10,4%). Na poziciji Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje unutar istog ministarstva planirana su sredstva za naknade braniteljima u iznosu od 70.000.000,- kuna što je manje za 33,3% u odnosu na ovogodišnja planirana. Stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata kroz izgradnju i kupnju stanova i kuća planirano je u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u iznosu od 46.993.559,- kuna (povećanje za 45,7%).
Nakon uvodnih obrazloženja predstavnika predlagatelja Odbor je bez rasprave većinom glasova (7 glasova za i 2 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, s prijedlogom projekcija za 2012. i 2013. godinu te sljedećih odluka:
• odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2011. i projekcije za 2012. i 2013. godinu,
• odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2011. i projekcije za 2012. i 2013. godinu,
• odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2011. i projekcije za 2012. i 2013. godinu,
• odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2011. i projekcija za 2012. i 2013. godinu i
• odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2011. i projekcija za 2012. i 2013. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, P.Z. br. 643
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 23. sjednici održanoj 16. studenoga 2010. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. studenoga 2010. godine.
Odbor je navedeni akt razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
O predmetnom aktu provedena je objedinjena rasprava zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. i projekcija za 2012. i 2013. godinu.
Prijedlogom ovog zakona uređuju se prihodi, rashodi i izvršavanje Državnog proračuna te opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom, poticajne mjere u gospodarstvu, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, kazne za neispunjavanje obaveza te druga pitanja u izvršavanju proračuna. Planirana su sredstva proračunske zalihe u visini od 230 milijuna kuna, a taksativno se navodi i iznos zaduživanja u 2011. godini od 23,4 mlrd kuna što obuhvaća planirani deficit Državnog proračuna te tekuće otplate glavnice državnoga duga.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja Odbor je bez rasprave većinom glasova (7 glasova za i 2 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Prijedlogu zakona o upravljanju državnom imovinom, P.Z. br. 597
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 22. i 23. rujna 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o upravljanju državnom imovinom koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 23. srpnja 2010. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno predstavnik predlagatelja iznio je osnovne značajke ovog prijedloga koje se ogledaju u uređivanju načela i pravila upravljanja državnom imovinom. Predlaže se osnivanje Agencije za upravljanje državnom imovinom koja će zamjeniti Fond za privatizaciju i Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom.
Za ovaj Odbor je važno da će ovaj Zakon omogućiti nastavak dodjeljivanja dionica bez naplate HRVI-ima iz Domovinskog rata i članovima obitelji smrtno stradalih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji sada provodi Fond za privatizaciju temeljem odredbi Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća. Branitelji svoj interes, prema riječima predstavnika predlagatelja, ne vide u mogućnosti upravljanja trgovačkim društvima već kao pomoć u materijalnom smislu. Fond je sa predstavnicima braniteljskih udruga (HVIDR-a i neke druge) razmatrao mogućnost unovčavanja dionica predviđenih za dodjelu te isplate korisnicima. Iz podataka Fonda, koji su dostavljeni Odboru razvidno je da je temeljem 73.563 rješenja stradalnicima (HRVI iz Domovinskog rata i članovi obitelji smrtno stradalih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja) dodijeljeno dionica u nominalnoj vrijednosti od 1.781.093.000,00 kuna. Na dan 7. rujna ostao je neriješen 10.631 zahtjev.
Članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo nastavkom dodjele dionica iz portfelja Fonda, odnosno Agencije stradalnicima te su naglasili potrebu za iznalaženjem učinkovitijeg načina te ubrzanjem rješavanja do sada ne riješenih zahtjeva.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećih
ZAKLJUČAKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o upravljanju državnom imovinom.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
3. Obvezuje se Fond za privatizaciju, odnosno Agencija za upravljanje državnom imovinom, ubuduće, da iznađu učinkovitiji način te ubrzaju postupak dodjele dionica stradalnicima Domovinskog rata.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zatupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Prijedlog odluke Odbora za ratne veterane o imenovanju jednog člana u Upravni odbor Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
Temeljem odredbi članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora te članka
6. stavka 5. podstavka 2. Zakona o Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 22. sjednici održanoj 22. i 23. rujna 2010. godine jednoglasno donio sljedećuODLUKU
Za člana Upravnog odbora Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora predlaže se imenovati zastupnika Petra Mlinarića, člana Odbora.
Obrazloženje:
Zakon o Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u članku 6. propisuje da trajanje mandata predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda traje četiri godine. Dopisom predsjednika Upravnog odbora Fonda i ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti gospodina Tomislava Ivića od 07. rujna 2010. godine Odbor je obaviješten da je mandat sadašnjim članovima Upravnog odbora Fonda pa tako i gospodinu Petru Mlinariću koji je u isti imenovan ispred Odbora za ratne veterane, istekao 3. kolovoza 2010. godine te da je potrebno ispred Odbora predložiti novog člana ili nastavak mandata istog člana u Upravni odbor Fonda. Na svojoj 22. sjednici održanoj 22. i 23. rujna 2010. godine Odbor je jednoglasno donio odluku da se Vladi Republike Hrvatske za člana Upravnog odbora Fonda predloži imenovati zastupnika Petra Mlinarića, člana Odbora za veterane Hrvatskoga sabora.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 539
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 21 . sjednici održanoj 07. srpnja 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a aktom od 22. travnja 2010. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Dana 19. svibnja 2010. godine prilikom utvrđivanja dnevnog reda 18. sjednice, Hrvatski sabor nije prihvatio hitni postupak te je sukladno toj odluci Odbor o predmetnom aktu proveo raspravu kao o Prijedlogu zakona.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je mišljenje od 10. lipnja 2010. godine kojim ne podržava prihvaćanje predmetnog zakona.
Predstavnik predlagatelja istakao je ogroman javni interes za objavu podataka iz Jedinstvenog registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata te činjenicu da unatoč konačnom ustrojavanju registra još uvijek nije poznat konačan broj branitelja. Zadnji podatak govori o brojci od 501.666 hrvatskih branitelja. Prema prijedlogu, iz registra bi se javno objavili sljedeći podaci svakog hrvatskog branitelja: ime i prezime, datum rođenja, čin, naziv postrojbe i vrijeme provedeno u postrojbi. Registar bi se prije javne objave trebao ustrojiti na način koji će zapovjednicima i braniteljima omogućiti lakši uvid i snalaženje u podacima. Krajnji rok za objavu podataka je pet mjeseci od stupanja na snagu Zakona. Propisivanjem javne objave dijela podataka iz registra u Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kao posebnom zakonu udovoljilo bi se odredbama članka 37. Ustava republike Hrvatske te članka 7. Zakona o zaštiti osobnih podataka te bi se navedeni podaci mogli dalje obrađivati odnosno objaviti.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske naglasio je da se ona protivi prihvaćanju ovog Prijedloga zakona, a kao osnovne razloge naveo je postojanje ustavnih i zakonskih prepreka za objavu podataka iz Jedinstvenog registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Nakon uvodnih obrazloženja predlagatelja i predstavnika Vlade Republike Hrvatske Odbor je većinom glasova (3 glasa za prihvaćanje Zakona i 6 glasova protiv prihvaćanja Zakona) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Poslovnom izvješću o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2009. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvastkoga sabora na svojoj 21. sjednici održanoj 07. srpnja 2010. godine razmotrio je Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno članku 8. stavka 1. podstavka 7. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 1. lipnja 2010. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U 2009. godini, prema riječima predsjednika uprave Društva za upravljanje Fondom, promijenio se sastav članova te predsjednik Upravnog odbora Fonda, a njegove najvažnije odluke u 2009. godini bile su prihvaćanje izvješća o radu Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2008. godinu i izvješća o radu Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za 2008. godinu te donošenje odluke o raspodjeli trećine dobiti Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za 2008. godinu. Ukupna imovina Fonda na dan 31.12. 2009. godine iznosila je 2.297.789.000,00 kn, vrijednost udjela bila je 723,31 kn, ukupni prihodi bili su 253 mil. kn, ukupni rashodi 5,6 mil. kn, a dobit iz poslovanja za raspodjelu 247, 5 mil. kn. Prošle godine Fond je izvršio isplatu udjela u vrijednosti od 793,6 mil.kn, ispatio dividendu članovima Fonda u vrijednosti od 66,9 mil.kn, a isti iznos prenio je i Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Broj udjela koji hrvatski branitelji povlaće iz Fonda iz dana u dan je sve manji, a do konca 2009. godine ukupno je povućeno oko 47% udjela iz Fonda.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je bez rasprave jednoglasno (9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
zaključak
Prihvaća se Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2009. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Odluka Odbora za ratne veterane o Prijedlogu za imenovanje člana Upravnog Odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi s člankom 5. stavkom 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na svojoj 21. sjednici održanoj 07. srpnja 2010. godine jednoglasno donio sljedeću
Odluku
Za člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati Božicu Šolić, članicu Odbora za ratne veterane.
Obrazloženje:
Zamjenik upravitelja Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji gospodin Boris Herman svojim je dopisom od 23. lipnja 2010. godine obavijestio predsjednika Odbora, gospodina Antu Kotromanovića o isteku četverogodišnjeg mandata članova Upravnog odbora Zaklade 4. kolovoza 2010. godine koje je Vlada Republike Hrvatske imenovala na prijedlog radnog tijela Hrvatskoga sabora matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Članica Upravnog odbora ispred ovog Odbora bila je gospođa Božica Šolić. Stoga je bilo potrebno prije isteka mandata predložiti Vladi Republike Hrvatske jednog člana Odbora za imenovanje u Upravni odbor Zaklade. Članovi Odbora ponovno su predložili i jednoglasno donijeli Odluku da se gospođa Šolić predloži imenovati za člana Upravnog odbora Zaklade za naredni mandat.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, P.Z. br. 396
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 20. sjednici održanoj 16. lipnja 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili Klubovi zastupnika HDZ-a i HSS-a u Hrvatskom saboru, aktom od 22. lipnja 2009. godine.
Odbor je raspravu proveo, sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Prilikom rasprave Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske od 28. svibnja 2010. godine.
Intencija ovog Zakona, prema riječima predlagatelja, je odrediti način pronalaženja, obilježavanja i trajnog održavanja grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata (nakon 9. svibnja 1945.godine). Na području Republike Hrvatske dogodila su se masovna ubojstva i to bez suđenja ili u montiranim procesima, a žrtve takovih ubojstava zaslužuju dužno poštovanje, rehabilitaciju te mogućnost odavanja počasti kroz pronalaženje mjesta masovnih zločina i njihovo trajno održavanje. Procjene ukupnog broja žrtava su nepouzdane a kreću se od 80000 do preko 200000. Brojni grobovi nalaze se i na područjima nama susjednih država (Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija). Hrvatski je sabor 30. lipnja 2006. godine donio ”Deklaraciju o osudi komunističkih zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945-1990. godine”. Za provedbu ovog zakona nužno je ustrojiti Ured za otkrivanje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata koji bi zamijenio ukinutu Komisiju za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava Drugog svjetskog rata. Obvezu otkrivanja, uređenja i obilježavanja grobova te vođenje očevidnika broja grobova i žrtava preuzima Vlada Republike Hrvatske, dok je trajno održavanje grobova obveza županija. Prema riječima predlagatelja postoje neka otvorena pitanja koja će trebati riješiti, a to su način na koji će se odrediti pripadaju li žrtve razdoblju prije ili poslije završetka Drugog svjetskog rata, što s posmrtnim ostacima žrtava za koje se utvrdi da su iz Drugog svjetskog rata te što posmrtnim ostacima žrtava hrvatskih državljana koji su pokopani na teritoriju drugih država. Izražena je nada da će se ovaj Zakon donijeti konsenzusom.
U raspravi članovi Odbora jednoglasno su podržali donošenje Zakona uz naglasak da sve žrtve zaslužuju dužno poštovanje i počast jer je necivilizacijski i nečovječno ubijanje u ime ideologije. Prema mišljenju nekih članova trebalo bi se inzistirati i na otkrivanju te sankcioniranju nalogodavaca i počinitelja zločina, osobito u onim slučajevima kad postoje ozbiljne indicije i spoznaje o njima. Kritiziran je nedolazak članova Odbora iz redova oporbe koji su time izrazili svoj stav o protivljenju ovom Zakonu. Predloženo je da se za člana Upravnog vijeća Ureda imenuje i jedan predstavnik udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Trebalo bi se preispitati i proslavljanje 22. lipnja kao Dana antifašističke borbe te razmisliti o 9. svibnju kao državnom blagdanu kojim bi se proslavljao Dan pobjede nad fašizmom i u Republici Hrvatskoj.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećih
zaključaka
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata,
2. Sve primjedbe, prijedloge i mišljenja uputit će se predlagatelju radi pripreme konačnog prijedloga zakona.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, P. Z. br. 541
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 20. svibnja 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 6. svibnja 2010. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor se ne protivi donošenju Zakona po hitnom postupku.
Uvodno je predstavnik predlagatelja naglasio da se predloženim Zakonom nastavlja daljnja provedba reforme zdravstvenog sustava te se stvaraju preduvjeti za provedbu mjera za ostvarenje gospodarskog oporavka. Smanjuje se krug osiguranika kojima se sredstva za premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja osiguravaju u Državnom proračunu. Predloženim izmjenama bez premije za dopunsko zdravstveno osiguranje, između ostalih kategorija osoba ostaju i HRVI iz Domovinskog rata, ratni vojni invalidi, mirnodopski vojni invalidi i civilni invalidi rata te hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%. Pravo na premije za dopunsko zdravstveno osiguranje zadržavaju osobe s 100%-tnim invaliditetom i one s više vrsta oštećenja organizma koje ne mogu samostalno obavljati aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi. Ukupan broj osoba obuhvaćenih ovim Zakonom je 350.000, a od tog broja je oko 100.000 hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji.
U raspravi je naglašeno da se radi o nastavku reforme zdravstvenog sustava, pozdravljeno je uvođenje prihodovnog cenzusa za plaćanje premije za dopunsko osiguranje za pojedine skupine osoba, ali je predloženo da se plaćanja tih premija oslobode svi HRVI iz Domovinskog rata ili bar HRVI Domovinskog rata od I do IV skupine tjelesnog oštećenja s obzirom da se ne radi o velikom broju korisnika. Naglašen je problem prevelikih i nepravednih socijalnih davanja koja se djele bez strogih kriterija ne uzimajući u obzir imovinski i prihodovni cenzus te se događa da pomoć dobije veliki broj onih koji to ne zaslužuju.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 7 glasova za i 1 glas protiv ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenjeZakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom Zakona, hitni postupak, P. Z. 545
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 20. svibnja
2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom Zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. svibnja 2010. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor se ne protivi donošenju Zakona po hitnom postupku.
Uvodno predstavnik predlagatelja iznio je osnovne značajke predloženog Zakona te razloge njegovog predlaganja koji se prvenstveno ogledaju u poticanju gospodarskog rasta, dugoročne održivosti sustava socijalnog osiguranja te povećanja učinkovitosti socijalnih transfera. Predloženim Zakonom za 10% smanjile bi se mirovine veće od 3.500 kuna, ali tako da smanjena mirovina ne bude niža od 3.500 kuna. Smanjenjem bi se obuhvatile mirovine ostvarene prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju tj. oni korisnici koji su na povoljniji način ostvarili mirovine. Između ostalih kategorija osoba to se odnosi i na hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji, pripadnike HVO-a i članove njihovih obitelji, sudionike NOR-a te pripadnike Hrvatske domovinske vojske. Smanjenje se nebi odnosilo na 100%-tne HRVI iz Domovinskog rata. Zakon bi se primjenjivao od 1. srpnja 2010. godine. Ušteda u Državnom proračunu za ovu godinu bit će oko 250 milijuna kuna, 2011. godinu oko 610 milijuna kuna te u 2012. godini oko 620 milijuna kuna.
Umanjenje mirovina izvršit će HZMO bez donošenja rješenja, a tako umanjene počet će se isplaćivati u kolovozu ove godine. Broj hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji na koje će se Zakon primijeniti je 55.782 dok se istovremeno Zakon primjenjuje na 7.260 sudionika NOR-a i 2.560 pripadnika Hrvatske domovinske vojske.
Ono što su članovi Odbora u svojoj raspravi prvenstveno naglasili je potreba izbjegavanja i nekorištenja izraza ”povlaštene” mirovine koji je naročito prisutan u našim medijima, imajući u vidu da se radi o mirovinama ostvarenim po posebnim propisima, a znajući da rane, ozljede i bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske nisu nikakve povlastice već su one posljedica sudjelovanja u obrani i stvaranju Republike Hrvatske. Također je potrebno otkrivati, procesuirati i sankcionirati svaku vrstu kriminala i korupcije na svim razinama društva. Većina branitelja svjesna je trenutna u kojem se nalazimo i žurne potrebe za gospodarskim oporavkom i izlaskom iz krize za što postoji niz mogućnosti na raznim područjima. Iznijeta su i razmišljanja o odgodi primjene Zakona do trenutka primjene ukidanja kriznog poreza.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 7 glasova za i 1 glas protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenjeZakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o javnim cestama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, P.Z. br. 538
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 18. sjednici održanoj 28. travnja 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o javnim cestama, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. travnja 2010. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim će izmjenama biti ukinuto pravo na neplaćanje cestarine za uporabu autocesta i objekata s naplatom kao što su mostovi, tuneli, vijadukti i sl. za sve osobe sa 80 ili više postotaka tjelesnog oštećenja i osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje je dovelo do nesposobnosti donjih ekstremiteta od 60 ili više postotaka. Prema tome i svi HRVI iz Domovinskog rata i HMVI iz Domovinskog rata od I do IV skupine i oni koji imaju oštećenje donjih ekstremiteta od 60 ili više postotaka ostati će bez tog prava. Pravo na oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta koja se plaća kod registracije vozila ostaje na snazi te je ove osobe i dalje neće plaćati. Broj osoba koje su koristile ovo pravo na dan 3. veljače ove godine bio je 24.334, od toga su otprilike 2.214 HRVI-a iz Domovinskog rata i 58 HMVI iz Domovinskog rata (podaci iz Izvješća o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2009. godinu). Podaci o broju HRVI-a i HMVI-a iz Domovinskog rata sa oštećenjem donjih ekstremiteta od 60 i više postotaka nisu poznati. Donošenjem ovog zakona Državni proračun će uštedjeti oko 19 milijuna kuna, a osnovni razlozi za ukidanje ovog prava su nedostatak financijskih sredstava, racionalizacija rashodovne strane proračuna te opće stanje gospodarstva Republike Hrvatske.
Vlada Republike Hrvatske će, prema riječima predstavnika predlagatelja, svojim amandmanom omogućiti da svi 100%-tni HRVI iz Domovinskog rata te osobe s 80 ili više postotaka oštećanja organizma koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta odnosno kojima vozilo služi kao medicinsko-ortopedsko pomagalo i dalje budu oslobođeni plaćanja cestarine za uporabu autocesta i objekata s naplatom.
Članovi Odbora u raspravi su uglavnom izrazili razumijevanje za predložene izmjene imajući u vidu nezavidnu gospodarsku situaciju te potrebu štednje na svim razinama. Naglašeno je da se ne radi o ogromnoj uštedi te je izražena nada u povrat prava nakon izlaska iz krize. Pozdravljen je i amandman, podnošenje kojeg je Vlada Republike Hrvatske najavila, jer se njime omogućava daljnje korištenje prava za najugroženije skupine invalida. Izražena su i mišljenja da realizaciju programa izlaska iz krize nije trebalo početi s uštedama na invalidima, da su one ishitrene i brze te da postoji prostor gdje nosioci koncesija autocesta mogu iz svojih pričuva podnijeti ove troškove. Predložena je i odgoda ovih mjera te drugi načini uštede kao uvođenje vinjeta, reorganizacija HAC-a i sl. Naglašen je problem nelegalnog korištenja naljepnica za invalide kojima se uzurpiraju mjesta za parkiranje namjenena invalidima te potrebe da nadležna tijela kroz sankcioniranje te striktnu kontrolu korištenja tih parkirnih mjesta što žurnije riješe taj problem.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova za i tri glasa protiv ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o javnim cestama
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2009. godine
Odbor za ratne veterane na svojoj 17. sjednici održanoj 14. travnja 2010. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2009. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 24. ožujka 2010. godine.
Odbor je raspravu proveo sukladno svom djelokrugu propisanim u članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Vlade Republike Hrvatske naglasio je da je ovo izvješće skup objedinjenih izvješća 16 institucija nadležnih za provedbu prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. U izvještajnom razdoblju za provedbu prava iz Zakona utrošeno je 6,3 milijarde kuna. Najveći udio u ukupnim troškovima predstavljaju prava iz mirovinskog osiguranja na koje je utrošeno 5 milijardi kuna ili 79,36%, zatim troškovi za trajna novčana prava u iznosu od 853 milijuna kuna ili 13,54%, troškovi za prava iz zdravstvenog osiguranja u iznosu od 131,6 milijuna kuna ili 2,1%, troškovi za stambeno zbrinjavanje u iznosu od 122 milijuna kuna ili 1,94% te troškovi za ostala prava u manjim iznosima (zapošljavanje 35 milijuna kuna, carinske i porezne olakšice 41 milijun kuna, besplatni udžbenici 18,3 milijuna kuna itd.).
Ukupni broj korisnika invalidske mirovine u 2009. godini bio je 51.752 korisnika što je za 11,26% više u odnosu na broj korisnika u 2008. godini kada je iznosio 46.515 korisnika. Iznos prosječne invalidske mirovine u 2009. godini je 5.336,72 kuna bez poreza i prireza. Broj korisnika obiteljske mirovine neznatno je povećan za 0,73% (sa 12.128 korisnika u 2008. godini na 12.216 korisnika u 2009. godini). Prosječna visina obiteljske mirovine iznosila je 7.748,87 kuna bez poreza i prireza. Temeljem Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici HVO-a i članova njihovih obitelji mirovinu je ostvarilo 5.963 korisnika i to 5.537 invalidskih mirovina prosječnog iznosa 2.808,95 kuna i 426 obiteljskih mirovina prosječnog iznosa od 3.578,33 kune.
Broj korisnika osobne invalidnine (pripada korisniku s osnova statusa HRVI-a iz Domovinskog rata) prosječno je mjesečno bilo 48.999 korisnika što je povećanje od 6,42% u odnosu na 2008. godinu. Broj korisnika obiteljske invalidnine (pripada korisniku s osnova gubitka člana obitelji) iznosio je prosječno 10.602 korisnika što je za 2,53% više nego u 2008. godini. Značajno povećanje zabilježeno je i kod sredstava utrošenih za opskrbninu i to za 23,51% tj. sa 125 milijuna kuna na 154 milijuna kuna. Prosječno je pravo na opskrbninu ostvarivao 8.331 korisnik.
U 2009. godini evidentirano je 11.576 zahtjeva na Listi prvenstva za stambeno zbrinjavanje, a prema utvrđenom redoslijedu riješena su 802 zahtjeva i to 92 zahtjeva dodjelom stanova u vlasništvu Republike Hrvatske i kuća preuzetih od Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama i 710 zahtjeva dodjelom stambenog kredita.U kraćoj raspravi članovi Odbora podržali su Izvješće uz naglasak da je ono sveobuhvatno i detaljno te da država u datim uvjetima odvaja maksimalno moguća sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova za) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 01. siječnja do 31. prosinca 2009. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu odluke o proglašenju "Dana sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 18. ožujka 2010.godine razmotrio je Prijedlog odluke o proglašenju ”Dana sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata” koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 11. ožijka 2010. godine.
Odbor je Prijedlog odluke razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Prijedlogom ove odluke, prema riječima predstavnika predlagatelja, odaje se priznanje patnjama, stradanjima i žrtvi svih zatočenika tijekom Domovinskog rata. Ukupno je evidentirano 60 srpskih logora ne teritoriju Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i na privremeno okupiranim područjima Republike Hrvatske. 7.666 osoba ostvarilo je status zatočenika neprijateljskih logora (proveli tri ili više dana u zatočeništvu). Od tog broja 219 ih je bilo mlađe od 18 godina, 449 starijih od 60 godina, a 932 su bile žene. Preciznih i točnih podataka o ukupnom broju osoba koje su prošle kroz neprijateljske logore nema, ali se pretpostavlja da ih je oko 30.000, od kojih je oko 300 ubijeno u logorima, a oko 3.000 ih je umrlo od posljedica zatočenja. Na dan 14. kolovoza 1992. godine izvršena je u Nemetinu razmjena najveće skupine zatočenika iz srpskih koncentracijskih logora njih 662 uglavnom hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Vlada Republike Hrvatske prihvatila je inicijativu Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora da se taj datum proglasi ”Danom sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata”.
U raspravi članovi Odbora podržali su Prijedlog odluke te naglasili da je to hvalevrijedna inicijativa. Izražena je zabrinutost jer još uvijek ne raspolažemo sa egzaktnim i točnim podacima o broju i strukturi zatočenika. Naglašena je potreba za sankcioniranjem odgovornih osoba te je predloženo da Odbor donese zaključak kojim bi od nadležnih tijela (Državnog odvjetništva, Ministarstva pravosuđa i Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti) zatražio informaciju i podatke o poduzetim i izvršenim radnjama na procesuiranju i sankcioniranju odgovornih osoba te o konačnom ustrojavanju evidencije o broju i strukturi zatočenih osoba. Izražena je bojazan da se i druge skupine branitelja ili stradalnika ( nestali, smrtno stradali i dr.) ne bi javili sa svojim inicijativama što bi nas odvelo u drugu krajnost.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti
d o n o š e nj e
Odluke o proglašenju ”Dana sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata”.
Odbor je također jednoglasno donio sljedeće
z a k lj u č k e1. Obvezuje se Državno odvjetništvo da izvijesti Odbor o broju podnesenih kaznenih prijava protiv počinitelja kaznenih djela nad zatočenicima srpskih koncentracijskih logora te logora njihovih paravojnih postrojbi na nekad privremeno okupiranim područjima Republike Hrvatske, Republici Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
2. Obvezuje se Ministarstvo pravosuđa da izvijesti Odbor o broju i strukturi pravomoćnih presuda (osuđujuće-oslobađajuće) donesenih protiv počinitelja kaznenih djela nad zatočenicima srpskih koncentracijskih logora.
3. Obvezuje se Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti da izvijesti Odbor o mogućnosti, načinu i vremenu ustroja točne evidencije o ukupnom broju i strukturi zatočenih osoba koje su bile u nekom od oblika neprijateljskog zatočenja.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove sprijećenosti gospodina Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Izvješću o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutka 2005. do 2009. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 25. studenoga razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutka 2005. do 2009. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno zaključku s 11. sjednice Hrvatskoga sabora od 3. srpnja 2009. godine, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 27. listopada 2009. godine.
Ravnatelj Centra iznio je da je Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata utemeljen na zahtjev Hrvatskoga sabora kao znanstvena ustanova- specijalizirani arhiv sa zadaćom prikupljanja, sređivanja, čuvanja, istraživanja i publiciranja gradiva iz Domovinskog rata. Rad Centra u protekle četiri godine temeljio se na organizaciji stručnih javnih tribina i predavanja o Domovinskom ratu (organizirano je više od 20 tribina), izdavačkoj djelatnosti ( u protekle tri godine izdano je 18 knjiga i fotomonografija), organizaciji izložbi, znanstvenih i stručnih skupova, predavanja i promocija izdanja Centra o Domovinskom ratu. Centar danas broji 18 djelatnika koji su večinom diplomirani povjesničari. U Centru su ustrojeni Odjel za arhivsko gradivo, Odjel za znanstveno istraživanje, Služba općih poslova i računovodstvo. Rad Odjela za arhivsko gradivo sastojao se od prikupljanja i zaštiti arhivskog gradiva iz Domovinskog rata, sređivanju gradiva tzv. RSK, stvaranju memoarskog gradiva te prikupljanju dokumenata za obranu hrvatskih generala pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju. Centar se u protekle četiri godine uglavnom bavio prikupljanjem dokumenata iz Domovinskog rata srpske proveniencije dok su dokumenti hrvatske proveniencije smješteni uglavnom u vojnom arhivu.
Članovi Odbora podržali su Izvješće te dali potporu ravnatelju u dosadašnjem radu te osobito naglasili potrebu za prevođenjem na engleski jezik dokumentacije na hrvatskom jeziku radi dostupnosti istine o Domovinskom ratu u svijetu te o potrebi prebacivanja najvažnijeg gradiva iz Domovinskog rata na filmsku traku.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova za) predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećegzaključka
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutka 2005. do 2009. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu i projekcije za 2011. i 2012. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 25. studenoga 2009. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu i projekcije za 2011. i 2012. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2009. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.
O predmetnom aktu provedena je objedinjena rasprava zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2010. godinu planirani su prihodi od 112, 6 mlrd kuna, odnosno 112,8 mlrd kuna zajedno s prihodima od prodaje nefinancijske imovine te rashodi u iznosu od 119 mlrd kuna, odnosno 121,3 mlrd kuna zajedno s rashodima za nabavu nefinancijske imovine. Deficit je planiran na razini od 2,5% društvenog bruto proizvoda.
Sredstva namijenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i civilnih i vojnih invalida te veterana rata planirana su u glavama Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje), Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje).
U Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti pozicija Skrb za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata planirana je u iznosu od 1.083.903.415,00 kuna što je neznatno povećanje u odnosu na ovu godinu. Unutar skrbi planirana su trajna prava u iznosu od 900.790.000,- kuna (povećanje od 3%), jednokratna prava u iznosu 32.850.000,- kuna (povećanje od 1%), troškovi pogreba u iznosu od 9.192.000,- kuna (na razini ove godine), troškovi za ortopedska i ostala medicinska pomagala za HRVI u iznosu od 1.500.000,- kuna (smanjenje za 21,1%), sredstva za zapošljavanje hrvatskih branitelja u iznosu od 26.649.000,- kuna (na razini ove godine),sredstva za Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći u iznosu od 11.717.500,- kuna (na razini ove godine), sredstva za poboljšanje kvalitete življenja za obitelji hrvatskih branitelja i HRVI u iznosu od 2.400.000,- kuna (povećanje od 92%), sredstva namijenjena udrugama branitelja iz Domovinskog rata u iznosu od 15.992.215,- kuna (smanjenje 15,2%) te sredstva za stambeno zbrinjavanje (dodjelom kredita) u iznosu od 31.100.000,- kuna (smanjenje od 41,7%).
Program za zatočene i nestale planiran je u iznosu od 8,034.900,- kuna što je povećanje za 26% u odnosu na planirano za ovu godinu.
Unutar Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva na poziciji Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje sredstva planirana za mirovine hrvatskih branitelja iznose 5.110.000.000,- kuna što je više za 310.000.000,- kuna ili 6,5 % u odnosu na sredstva planirana ove godine. Unutar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi planirana su sredstva za civilne žrtve rata u iznosu od 34.950.000,- kuna (na razini ove godine), te sredstva za zaštitu vojnih i civilnih invalida rata u iznosu od 248.326.749,- kuna (smanjenje za 3,5%). Na poziciji Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje unutar istog ministarstva planirana su sredstva za naknade braniteljima u iznosu od 155.000.000,- kuna što je manje za 11,4% u odnosu na ovogodišnja planirana. Stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata kroz izgradnju i kupnju stanova i kuća planirano je u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u iznosu od 53.448.000,- kuna (smanjenje za 5,2%).
Kod sredstava za stambeno zbrinjavanje, na pozicijama oba ministarstva, primjetno je značajno smanjena sredstava namijenjenih stambenom zbrinjavanju hrvatskih branitelja, ako se uspoređuje s izvršenim u 2008. godini, odnosno s prvotnim proračunom za 2009. godinu i to za 140 milijuna kuna. To je rezultat rješavanja stambenih problema članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i invalida težih stupnjeva invaliditeta.
U raspravi članova Odbora naglašeno je da nema značajnijih promjena u visini sredstava namijenjenih ispunjavanju prava hrvatskih branitelja već su uočljiva određena preusmjerenja po pojedinim stavkama unutar pozicije Skrbi o hrvatskim braniteljima. Izraženo je načelno stajalište da je Proračun preoptimističan te da su izgledi za skori rebalans vrlo realni. Programu za zatočene i nestale treba povećati sredstva, a sam postupak ekshumacije i identifikacije medijski značajnije popratiti. Isto tako, trebalo bi, po mišljenju vanjskog člana Odbora, preispitati i samu dodjelu proračunskih sredstava udrugama branitelja i stradalnika.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za i 3 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu i projekcije za 2011. i 2012. godinu te sljedećih odluka:
• odluka o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2010. i projekcije za 2011. i 2012. godinu,
• odluka o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2010. i projekcije za 2011. i 2012. godinu,
• odluka o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2010. i projekcije za 2011. i 2012. godinu,
• odluka o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2010. i projekcija za 2011. i 2012. godinu,
• odluka o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2010. i projekcija za 2011. i 2012. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, P.Z. br. 475
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 25. studenoga 2009. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2009. godine.
Odbor je navedeni akt razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
O predmetnom aktu provedena je objedinjena rasprava zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. i projekcija za 2011. i 2012. godinu.
Prijedlogom ovog zakona uređuju se prihodi, rashodi i izvršavanje Državnog proračuna te opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom, poticajne mjere u gospodarstvu, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, kazne za neispunjavanje obaveza te druga pitanja u izvršavanju proračuna, a jedina promjena u odnosu na važeći Zakon je u omogućavanju povrata uplaćenog PDV-a poduzetnicima koji sudjeluju u NATO projektima.
U kraćoj raspravi članovi Odbora nisu imali primjedbi na predloženi tekst Konačnog prijedloga zakona.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 453
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 28. listopada 2009. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 9. listopada 2009. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor se ne protivi prijedlogu da se Zakon donese po hitnom postupku.
Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio razloge zbog kojih se išlo u promjene zakona, a one se prvenstveno ogledaju u proteku vremena od završetka Domovinskog rata u kojem su sudionici mogli ostvariti prava propisana Zakonom te više ne postoje razlozi za pružanje mogućnosti radi ostvarivanja kako samog statusa branitelja tako ni nekih prava koja proizlaze iz njega. Najznačajnije izmjene odnosno dopune koje se predlažu ogledaju se u :
- prestanku priznavanja statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, statusa dragovoljca iz Domovinskog rata, statusa člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata te prestanku prava na obiteljsku invalidninu temeljem smrti hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske nakon 31. prosinca 1997. godine,
- otklanja se mogućnost ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji nemaju status HRVI-a iz Domovinskog rata jer nije moguće više utvrditi uzročno posljedičnu svezu oštećenja organizma odnosno gubitka radne sposobnosti zbog proteka vremena od 13 i više godina od završetka njihovog sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske,
- pravo na najnižu mirovinu ostvaruju samo oni branitelji koji su u obrani suvereniteta Republike Hrvatske proveli najmanje 100 dana i to u borbenom sektoru,
- pravo na opskrbninu ostvaruju samo oni hrvatski branitelji koji imaju najmanje 100 dana sudjelovanja u obrani suvereniteta republike Hrvatske, a uvode se još neki uvjeti za ostvarivanje toga prava,
- predviđa se gubitak prava iz Zakona bračnog druga korisnika prava u slučaju stupanja u brak ili izvanbračnu zajednicu,
- određuje se definicija medicinske dokumentacije i postupak vještačenja u slučaju samoubojstva hrvatskoga branitelja,
- propisuje se obustavljanje postupaka za priznavanje statusa hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata, statusa dragovoljca iz Domovinskog rata te člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskoga branitelja ukoliko nisu pravomoćno okončani te završetak postupka revizije prava na invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, opskrbninu i osobnu invalidninu ukoliko nisu konačno riješeni.
U raspravi članovi Odbora pozdravili su odlučnost i hrabrost predlagatelja u obustavljanju mogućnosti stjecanja statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata te ostalim mjerama koje se predlažu, a kojima se značajno pooštravaju kriteriji za ostvarivanje nekih prava iz Zakona. Postavljeno je pitanje dokazivanja izvanbračne zajednice te gubitka prava iz tog osnova. Predloženo je intenziviranje provjera stečenih statusa hrvatskih branitelja za sve slučajeve gdje postoji sumnja odnosno prijava, a spomenuta je mogućnost provođenja revizije svih statusa što bi trebalo propisati Zakonom jer nije pravedno cementirati postojeće stanje, a svjesni činjenice da je znatan dio osoba ostvario status na nezakonit način te zahvaljujući manjkavim provedbenim propisima. Neki članovi izrazili su sumnju u ustavnost odredbi članaka 14. 15. i 16. te podizanje mnoštvo tužbi pred Upravnim sudom Republike Hrvatske protiv rješenja izdanih temeljem tih odredbi.Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 6 glasova ”za” 1 glas ”suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
Predsjednik
Ante Kotromanović
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o inicijativi Roberta Kralja za izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 28. listopada 2009. godine razmotrio je Vašu inicijativu za izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te je temeljem članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno ( 7 glasova za ) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Ne prihvaća se inicijativa za izmjenu Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji je Odboru podnio gospodin Robert Kralj.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskog sabora zaprimio je 18. kolovoza 2009. godine inicijativu gospodina Roberta Kralja, hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata za izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Gospodin Kralj predlaže izmjene članka 125. Zakona (na način da se ukine rok za podnošenje zahtjeva za stjecanje statusa HRVI-a iz Domovinskog rata temeljem oboljenja) i članka 2. stavka 3. i 4. (na način da se prizna status dragovoljca Domovinskog rata braniteljima koji su dragovoljno pristupili u obranu suvereniteta Republike Hrvatske i nakon rokova nevedenih u tim stavcima članka 2.)
Odbor je dopisom od 3. rujna 2009. godine zatražio mišljenje Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (poslana je i požurnica 6. listopada 2009.), ali ga do danas nije dobio.
Članovi Odbora nisu podržali Vašu inicijativu iz razloga što je od završetka Domovinskog rata prošlo više od trinaest godina te se uzročno posljedična veza između bolesti i sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske sve teže dokazuje odnosno nemoguće ju je sa sigurnošću dokazati. U saborskoj proceduri nalazi se Vladin Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kojim se obustavljaju postupci ostvarivanja statusa hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata, koji je dobio potporu članova Odbora te iz tog razloga ne mogu podržati Vaš prijedlog za izmjenom članka 2. stavka 3. i 4. Zakona.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o prijedlogu Sakiba Cigure za dopunu članka 37. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 28. listopada 2009. godine razmotrio je Vaš prijedlog za dopunu članka 37. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te je temeljem članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno ( 7 glasova za) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Ne prihvaća se prijedlog za dopunu članka 37. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji je Odboru podnio gospodin Sakib Cigura.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je 07. svibnja 2009. godine inicijativu gospodina Sakiba Cigure za dopunu članka 37. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Dana 29. svibnja 2009. godine zatraženo je mišljenje Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Odbor je zaprimio zatraženo mišljenje 29. lipnja 2009. godine u kojem Ministarstvo ne podržava izneseni prijedlog iz razloga što otuđenje stambenog objekta predstavlja zapreku za sve namjene stambenog kredita bez obzira na njegovu veličinu, odnosno naglasak u propisanim odredbama je stavljen na vlasništvo stana odnosno neodgovarajuće stambene površine, a ne na otuđenom stanu ili kući neodgovarajuće stambene površine jer osoba tada ne može ostvariti pravo na kredit budući da više nije vlasnik stambenog objekta.
Članovi Odbora prihvatili su objašnjenje Ministarstva te su odlučili ne prihvatiti prijedlog odnosno inicijativu.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o inicijativi Nacionalne akcija „5+5 Oluja 95“ za izgradnju spomenika pobjede ”Oluja 95”
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 28. listopada 2009. godine raspravljao je o Vašoj inicijativi za izgradnju spomenika pobjede ”Oluja 95” te s tim u vezi i nacionalnoj akciji ”5+5 Oluja 95”.
Nakon kraće rasprave članovi Odbora primili su na znanje inicijativu te je temeljem članka 42. stavka 6. i članka 123. Poslovnika Hrvatskoga sabora, većinom glasova (6 glasova ”za” i 1 glas ”suzdržan”) donesen sljedećiz a k l j u č a k
Daje se potpora Nacionalnoj akciji ”5+5 Oluja 95” za izgradnju spomenika pobjede ”Oluja 95”.
S poštovanjem,
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o inicijativi Udruge maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske (UMDDRH-e) za dopunu članka 2. stavka 4. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora razmotrio je na svojoj 14. sjednici održanoj 28. listopada 2009. godine Vašu inicijativu za dopunu članka 2. stavka 4. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te je temeljem članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno ( 7 glasova za) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Ne podržava se inicijativa za dopunu članka 2. stavka 4. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koju je Odboru podnijela Udruga maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je 09. lipnja 2009. godine inicijativu Udruge maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske za dopunom članka 2. stavka 4. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Dana 17. lipnja 2009. godine zatraženo je mišljenje Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti o predmetnoj inicijativi te je isto zaprimljeno 15. srpnja 2009. godine. U dostavljenom mišljenju Ministarstvo ne može prihvatiti predloženu inicijativu i ostaje pri navodima iz prijašnjih očitovanja.
Odbor je o istovjetnoj inicijativi raspravljao u tri navrata i to 2006.; 2007.; i 2008. godine i niti jednom ona nije dobila potrebnu potporu ( većinu glasova nazočnih članova Odbora), već je jednom odbijena, a dva puta Odbor nije zauzeo stajalište jer nije bilo potrebne većine za donošenje odluke. Ponovno je podržano mišljenje Ministarstva i razlozi iznijeti u istom o neprihvačanju inicijative te je naglašeno da je Zakonom na odgovarajući način riješeno pitanje maloljetnih dragovoljaca.
Naglašeno je da je u saborskoj proceduri donošenja Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona kojim se predlaže obustavljanje postupaka stjecanja statusa hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata i statusa dragovoljca Domovinskog rata koji nisu pravomoćno okončani zbog proteka vremena od završetka Domovinskog rata u kojem se mogao ostvariti status i koji je dobio potporu članova Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlozima odluka o razrješenju dosadašnjeg predsjednika, potpredsjednika i članova i o imenovanju novog predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 03. lipnja 2009. godine razmotrio je Prijedloge odluka o razrješenju dosadašnjeg predsjednika, potpredsjednika i članova i o imenovanju novog predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. svibnja 2009. godine.
Odbor je predmetne odluke razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja izvjestio je nazočne članove Odbora da dosadašnjem predsjedniku, potpredsjedniku i članovima Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata mandat od četiri godine istječe 30. lipnja 2009. godine te je Vlada Republike Hrvatske utvrdila Prijedlog odluke o njihovom razrješenju. Kako je člankom 12. stavkom 3. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata propisano da predsjednika, potpredsjednika i članove Upravnog vijeća imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 14. svibnja ove godine utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju novog predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata čiji mandat počinje teči 1. srpnja 2009. godine.
U raspravi vanjski članovi Odbora (g. Dedaković i g. Borković) izričito su se protivili imenovanju dr. sc. Davora Marijana za člana Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata zbog toga jer on nije sudionik Domovinskog rata, a kod pisanja knjige „Bitka za Vukovar“ nije koristio znanstvene metode, nije razgovarao sa živim sudionicima bitke te je iznošenjem neistinitih tvrdnji i podataka optužio zapovjednike obrane Vukovara. Također je i „ukrao“ naziv knjige od gospodina Dedakovića koji je knjigu o bitki za Vukovar napisao nekoliko godina ranije. Naglasili su da iznose svoje osobno mišljenje te mišljenje nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata, a među njima i Koordinacije udruga branitelja grada Vukovara.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Kod glasovanja o Prijedlogu odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Odbor je jednoglasno podržao imenovanje akademika Franje Šanjeka za predsjednika, dr. sc. Nikice Barića za potpredsjednika te mr. sc. Branka Kaleba, mr. sc. Krešimira Rašana, dr.sc. Miroslava Akmadže i Ivana Grujića za članove Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Dr. sc. Davor Marijan nije dobio potporu za člana Upravnog vijeća. Odbor je mišljenja da Vlada Republike Hrvatske umjesto njega treba predložiti drugog člana, a sugerira se Vladi Republike Hrvatske da to bude istaknuti časnik hrvatske vojske.
Jednoglasno je predloženo Hrvatskom saboru i donošenje sljedećeg
zaključka
obvezuje se Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata da u roku od tri mjeseca izvjesti Hrvatski sabor o svojoj cjelokupnoj djelatnosti te o ostvarenim rezultatima.
Obrazloženje:
Člankom 9. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata propisana je obveza izvješćivanja Centra o radu i poslovanju. Izvješće se podnosi Vladi Republike Hrvatske jednom godišnje, a Hrvatskom saboru kada on to zatraži i /ili jednom godišnje. Kako je od osnivanja Centra prošlo pet godina, a do sada Hrvatski sabor nije imao priliku upoznati se s njegovim radom i rezultatima poslovanja, Odbor je mišljenja da bi u roku od tri mjeseca Centar trebao izvijestiti Hrvatski sabor o zatraženom.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. travnja 2009. godine.
Prema riječima predstavnika Vlade Republike Hrvatske sredstva utrošena za ostvarivanje svih prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2008. godini iznosila su 6.207.120.123,72 kuna. Najveći udio u ukupno utrošenim sredstvima imaju sredstva namijenjena ostvarivanju prava iz mirovinskog osiguranja i to u iznosu od 4.780.106.035,50 kuna ili 76,68%. Zatim slijede sredstva za trajna novčana prava u iznosu od 833.306.654,48 kuna ili 13,42%, sredstva za stambeno zbrinjavanje u iznosu od 234.041.343,68 kuna ili 3,77% te sredstva za prava iz zdravstvenog osiguranja u iznosu od 193.547.459,51 kuna ili 3,12%. Visine sredstava namijenjenih ostvarivanju ostalih prava iz Zakona kako u apsolutnom tako i relativnom iznosu kreću se od 1 mil. kuna do 62 mil. kuna odnosno od 0,01% do 1%.
U prošloj godini prosječno su mjesečno isplaćivane 46.042 osobne invalidnine i 10.340 obiteljskih invalidnina. Prosječan mjesečni broj korisnika opskrbnine bio je 6.745. Invalidsku mirovinu primalo je prosječno 46.595 korisnika što je za 21% više nego 2007. godine. Povećanje proizlazi iz postupaka prevođenja propisanog Zakonom te preustroja HV-a i MUP-a. Prosječna visina invalidske mirovine iznosila je 5.275,01 kuna. Korisnika obiteljske mirovine bilo je 12.128, a prosječna visina obiteljske mirovine iznosila je 7.540,80 kuna.
U izvještajnom razdoblju riješeno je 905 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje i to 836 zahtjeva dodjelom stambenog kredita i 69 zahtjeva dodjelom stanova u vlasništvu Republike Hrvatske.
Pilot programom sistematskih pregleda u 2008. godini obuhvaćeno je 3.040 osoba.
U kraćoj raspravi članovi Odbora podržali su predmetno Izvješće uz naglasak da je ono sveobuhvatno, detaljno i iscrpno te nisu imali primjedbi na isto.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za razdoblje 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 331
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. travnja 2009. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni akt razmotrio, sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor se ne protivi donošenju zakona po hitnom postupku.
Prema riječima predstavnika predlagatelja oslobađanja od plaćanja carina i porezne olakšice propisane člancima 60. i 61. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji potrebno je uskladiti s propisima Europske unije i to oslobađanje od plaćanja carina do dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, a porezne olakšice na način da će se to riješiti kod usklađivanja Zakona o porezu na dodanu vrijednost odnosno posebnog poreznog propisa (trošarine na osobne automobile) sa pravnom stečevinom Europske unije do pristupanja Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Donošenjem ovog Zakona, uvoz osobnih automobila i opreme za obavljanje samostalne gospodarske djelatnosti bit će oslobođen plaćanja carine ako se on obavlja iz zemalja članica Europske unije, dok je na uvoz izvan područja Europske unije plaćanje carine obvezno. Propisivanjem duljeg roka (od četiri godine) u kojem se osobni automobil ne smije otuđiti bez plaćanja carine, PDV-a i posebnog poreza smanjit će se broj zloupotreba priznatih carinskih i poreznih olakšica. Vlada Republike Hrvatske posebnom uredbom utvrdit će najvišu vrijednost kod uvoza osobnog automobila za kategorije osoba iz Zakona. Prestankom važenja ove odredbe, najteži invalidi (HRVI I. skupine sa 100%-tnim oštećenjem organizma) ne gube prava na dodjelu osobnih automobila od strane Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a uvoz ortopedskih i drugih medicinskih pomagala bez plaćanja carine za HRVI iz Domovinskog rata bit će omogućen primjenom Uredbe Vijeća EEZ-a.
Članovi Odbora podržali su navedene izmjene uz naglasak da HRVI iz Domovinskog rata i članovi obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata zadržavaju svoja prava iz članka 60. i 61. Zakona do stupanja Republike Hrvatske u Europsku uniju, a nakon stupanja carina će se plaćati samo na uvoz osobnih automobila i opreme iz zemalja izvan Europske unije.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjeni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Poslovnom izvješću o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2008. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 11. sjednici održanoj 30. ožujka 2009. godine razmotrio je Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2008. godinu , koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 23. ožujka 2009. godine.
U trenutku rasprave Odbor nije raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
U 2008. godini poslovanje Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji obilježio je početak isplate udjela, isplata dividende za prošle godine te prodaja dionica INA-e u javnoj ponudi MOL-a. Omogućavanje prodaje udjela u prvi je plan stavljena likvidnost Fonda kroz prodaju obveznica te uspostavljanje REPO poslova. Prodajom dionica INA-e došlo se do likvidnih sredstava kojima su zatvorene REPO pozicije te isplaćeni udjeličari Fonda, a ostatak likvidnih sredstava ulagan je na konzervativan način vodeći računa, prije svega o sigurnosti sredstava. Do kraja prošle godine za otkup udjela potrošeno je nešto više od jedne milijarde kuna što predstavlja nešto manje od 30% imovine Fonda. Broj udjela na kraju 2008. godine iznosio je 4.212.808,7201. Dobit Fonda iz poslovanja namijenjen raspodjeli iznosi 1.420.104.000 kuna. Odluku od raspodjeli dobiti donosi Upravni odbor Fonda.
Članovi Odbora u raspravi su poslovanje Fonda ocijenili pozitivnim te su izrazili zadovoljstvo činjenicom da nije ispunjena zakonska odredba o obveznoj likvidaciji Fonda. Uspješnim poslovanjem, a to se vidi i u ostvarenoj dobiti iz poslovanja, omogućava se rješavanje socijalnih, humanitarnih i razvojnih potreba hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji kroz rad Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
zaključak
Prihvaća se Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2008. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Očitovanje Odbora za ratne veterane o Inicijativi za donošenje Zakona o Pravobranitelju za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora temeljem članka 123. a u svezi s člankom 42. i 48. Poslovnika Hrvatskoga sabora postupajući po inicijativi Zajednice udruga HVIDR-e grada Zagreba na svojoj 11. sjednici održanoj 30. ožujka 2009. godine donio je sljedeći
zaključak
Ne prihvaća se inicijativa zajednice udruga HVIDR-a grada Zagreba za donošenje Zakona o Pravobranitelju za hrvatske branitelje.
Obrazloženje:
Zajednica udruga HVIDR-a grada Zagreba uputila je predsjedniku Hrvatskoga sabora inicijativu za donošenje Zakona o Pravobranitelju za hrvatske branitelje. Predsjednik Hrvatskoga sabora je navedenu inicijativu, sukladno odredbama članka 42. stavka 6. i članka 48. Poslovnika Hrvatskoga sabora, proslijedio ovome Odboru na daljnje postupanje.
Odbor je inicijativu razmotrio na svojoj 11. sjednici održanoj 30. ožujka 2009. godine. U raspravi su iznijeti razlozi zbog kojih Odbor ne podržava donošenje Zakona o Pravobranitelju za hrvatske branitelje, a samim time i ustrojavanje institucije Pravobranitelja za hrvatske branitelje, a to su:
- ustrojavanje institucije Pravobranitelja ne treba onim kategorijama i skupinama ljudi koji nisu ugroženi i nemoćni,
- hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji imaju svoje Ministarstvo koje im provedbom pozitivnih pravnih propisa pruža maksimalnu zaštitu u datom trenutku i s obzirom na raspoloživa financijska sredstva,
- pritužbe hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji zbog nemogućnosti i nezakonitosti u ostvarivanju prava prema podacima iz godišnjih izvješća Ureda pučkog pravobranitelja u stalnom su opadanju, što ukazuje na pozitivne pomake u radu nadležnih tijela u provedbi njihovih prava,
- zemlje koje su imale sličnu sudbinu odnosno koje su bile zahvaćene ratom nemaju ustrojenu instituciju Pravobranitelja za branitelje i stradalnike rata,
- naglasak u rješavanju uočenih problema branitelja i stradalnika treba staviti na dosljednu primjenu zakona od strane nadležnih tijela.Zaključak je donesen jednoglasno sa 7 glasova svih nazočnih članova Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, P. Z. br. 311
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 10. sjednici održanoj 27. ožujka 2009. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. ožujka 2009. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a rasprava je objedinjena s Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Ovim Prijedlogom zakona smanjuju se sredstva proračunske zalihe, mijenja se visina zaduživanja te se vrši usklađivanje sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi. Planiranim rješenjima osigurava se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom te financijskim mogućnostima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 6 glasova „za“ 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saborud o n o š e n j e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 10. sjednici održanoj 27. ožujka 2009. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. ožujka 2009. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora u dijelu proračuna kojim se osiguravaju sredstva namijenjena provedbi prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, vojnih i civilnih invalida rata te ostalih stradalnika rata.
Provedena objedinjena rasprava s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja u izmjene i dopune Državnog proračuna ide se iz razloga promijenjenih makroekonomskih uvjeta i pokazatelja, odnosno recesije koja je zahvatila svjetsko pa tako i hrvatsko gospodarstvo. Prihodi u Državnom proračunu smanjeni su za 8 mlrd kuna, a rashodi za 5,4 mlrd kuna. Planirani manjak iznosit će oko 5 mlrd kuna. Osnovni cilj rebalansa je maksimalno smanjenje državne potrošnje uz istovremeno usmjeravanje financijskih sredstava na planirane antirecesijske mjere.
Sredstva predviđena u glavi Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti smanjena su za 93,9 mil kuna ili za 2,2%. U okviru pozicije skrbi za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata sredstva su smanjena za 50,6 mil kuna ili 4,4%, a unutar iste predviđena su sljedeća smanjenja:
- za obilježavanje mjesta masovnih grobnica žrtava iz Domovinskog rata 1,07 mil kuna ili 47,6%,
- za ortopedska i ostala medicinska pomagala za HRVI 1 mil kuna ili za 32,3%,
- za stambeno zbrinjavanje 30 mil kuna ili za 29,8%,
- za zapošljavanje hrvatskih branitelja 7,2 mil kuna ili za 18%,
- za udruge branitelja iz Domovinskog rata 1,9 mil kuna ili za 9%,
- za jednokratna prava 1,8 mil kuna ili 8,2%, i
- za ekshumaciju žrtava iz Domovinskog rata 1 mil kuna ili za 15%.
Sredstva namijenjena ostvarivanju ostalih prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji smanjena su u neznatnom postotku (trajna prava) ili se uopće nisu mijenjala (invalidske i obiteljske mirovine u okviru glave Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje). Sredstva namijenjena izgradnji stanova za invalide Domovinskog rata u glavi Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva smanjena su za 6,8 mil kuna ili za 10,8%.
Planirana smanjenja na pojedinim stavkama prema riječima predstavnika nadležnog ministarstva neće utjecati na provedbu svih propisanih prava iz Zakona te će Ministarstvo uredno izvršavati sve planirane projekte i aktivnosti.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e n j e
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu zajedno sa sljedećim odlukama:
- odlukom o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2009. godinu,
- odlukom o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2009. godinu,
- odlukom o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2009. godinu,
- odlukom o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2009. godinu,
- odlukom o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2009. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu deklaracije o osudi Holodomora, masovnog usmrćivanja glađu, prouzročenog prisilnom kolektivizacijom koju je provodio Staljinov komunistički režim
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 9. sjednici održanoj 04. veljače 2009. godine razmotrio je Prijedlog deklaracije o osudi Holodomora, masovnog usmrćivanja glađu, prouzroćenog prisilnom kolektivizacijom koju je provodio Staljinov komunistički režim, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika hrvatske narodne stranke u Hrvatskom saboru, aktom od 12. studenoga 2008. godine.
Odbor je predmetni akt razmatrao, sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Sjednici Odbora nazočili su predstavnici ukrajinske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.Kao glavni cilj koji se želi postići donošenjem ove Deklaracije, prema riječima predlagatelja, je spoznaja istine o jednoj od najtežih tragedija na prostoru Europe kada je u nešto više od godinu dana od posljedica gladi na području Ukrajine umrlo više od 6 milijuna ljudi kao posljedica nerazumnih mjera Staljinovog totalitarnog režima. Donošenjem Deklaracije potvrđuje se privrženost najvišeg zakonodavnog i predstavničkog tijela Republike Hrvatske poštivanju ljudskih prava, a pridružujemo se i osudama navedenog zločina od strane Europskog parlamenta, Opće skupštine UNESCO-a, Vijeća ministara OSCE-a te parlamenata petnaestak država.
Predstavnici ukrajinske nacionalne manjine naglasili su da se radi o klasičnom primjeru sovjetskog genocida nad ukrajinskim narodom te su izrazili želju da se zločin nazove pravim imenom – genocid.
Članovi Odbora u kraćoj raspravi jednoglasno su podržali predloženu deklaraciju, jer svaki zločin treba osuditi, treba se pridružiti mišljenju Vijeća Europe i mnogih zemalja koje su do sada osudile Holodomor. Istaknuto je da treba razmisliti i o deklaraciji kojom bi se osudio zločin komunističkog režima u Hrvatskoj. Podržali su prijedlog da se zločin nazove genocidom što bi predlagatelj trebao urediti svojim amandmanima.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 8 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Deklaracije o osudi Holodomora, masovnog usmrćivanja glađu, prouzročenog prisilnom kolektivizacijom koju je provodio Staljinov komunistički režim.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Očitovanje Odbora za ratne veterane na inicijativu i predstavku o povredama prava prednosti pri zapošljavanju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 9. sjednici održanoj 04. veljače 2009. godine postupajući po inicijativi Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske i predstavci gospodina Damira Jukice temeljem članka 42. stavka 6., članka 123. stavka 1., a u svezi s člankom 172. stavkom 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno je (8 glasova za) donio sljedeće
Zaključke:
1. Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 35. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ( NN- 174/04, NN-92/05, NN-02/07- Odluka USRH i NN-107/07) Odbor neće podnositi.
2. Odredbe članka 35. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji jasne su i precizne glede onoga što poslodavci, kako iz stavka 1. tako i stavka 2., trebaju učiniti kod zapošljavanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Mišljenje je Odbora da je, po raspisanom natječaju/oglasu odnosno izvršenom izboru kandidata, poslodavac dužan izvijestiti sve kandidate o izvršenom izboru.
3. Državni inspektorat Republike Hrvatske dostavit će Odboru izvješće o podnesenim pritužbama hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata vezane uz kršenje prava prvenstva pri zapošljavanju te o poduzetim mjerama za otklanjanje nezakonitosti. O pritužbi gospodina Damira Jukice podnijet će detaljno izvješće.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je 7. studenoga 2008. godine predstavku gospodina Damira Jukice iz Zagreba, Trebež 2 u kojoj traži da Odbor kao ovlašteni predlagatelj zakona sukladno članku 171. Poslovnika Hrvatskoga sabora podnese Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 35. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Dana 22. prosinca 2008. godine zaprimljena je inicijativa za otklanjanje dvojbi u primjeni propisa od Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske kojom on predlaže traženje vjerodostojnog tumačenja ili izmjene i dopune navedenog članka zakona. Prijepor gospodina Jukice je u obvezi davanja prednosti pri zapošljavanju nezaposlenih hrvatskih branitelja od strane poslodavaca iz stavka 1. i stavka 2. navedenog članka Zakona kod zapošljavanja na određeni položaj, odnosno rukovodeća radna mjesta i na obvezu obavješćivanja kandidata o izvršenom izboru da bi oni pravovremeno mogli podnijeti pritužbu. Pučki pravobranitelj u svojoj inicijativi predlaže da se zatraži vjerodostojno tumačenja navedenog članka Zakona ili izmjena i dopuna istog iz razloga što poslodavci (ustanove i druge pravne osobe s javnim ovlastima ili u vlasništvu države) koji pri zapošljavanju primjenjuju Zakon o radu nakon provedenog natječajnog postupka ne obavještavaju kandidate o izvršenom izboru zbog čega su pritužbe branitelja u pravilu nepravodobne. To potkrepljuje stajalištem Državnog inspektorata prema kojem poslodavci, sukladno odrebi Zakona o radu nisu u obvezi dostavljati obavijest kandidatima o izvršenom izboru.
Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti vezano uz primjenu članka 35. Zakona iznosi mišljenje da je namjera zakonodavca jasno izražena te da Upravna inspekcija ima dovoljno ovlasti za otklanjanje eventualnih nezakonitosti u provedbi Zakona. Namjera Ministarstva, koja je usuglašena s Državnim inspektoratom i Upravnom inspekcijom, nije bila da državni službenici na rukovodećim radnim mjestima budu izuzeti od primjene članka 35. navedenog zakona. Analogno tumačenje odnosi se i na ostvarivanje prednosti pri zapošljavanju u javnim službama, ustanovama i drugim tijelima navedenim u stavku 2. članka 35. Zakona. Što se tiče obveze obavješćivanja kandidata od strane poslodavaca koji pri zapošljavanju primjenjuju Zakon o radu, mišljenje je ministarstva da Upravna inspekcija ima ovlasti kod obavljanja nadzora utvrđivati sve relevantne činjenice u tijeku natječaja pa tako i utvrđivati jesu li kandidati pravodobno obaviješteni o prijmu.
Članovi Odbora priklonili su se mišljenju Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a u raspravi su naglasili da su odredbe članka 35. Zakona jasne, da nema osnovanosti za traženje vjerodostojnog tumačenja članka, a naglasak treba staviti na dosljednu provedbu članka 35. Zakona od strane nadležnih tijela (Državni inspektorat i Upravna inspekcija) sukladno usuglašenom mišljenju nadležnih tijela kod predlaganja Zakona.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu s projekcijama Državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora za svojoj 8. sjednici održanoj 09. prosinca 2008. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s projekcijama Državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Prijedloga proračuna namijenjenih ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te civilnih i vojnih invalida rata.
Provedena je objedinjena rasprava s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija Republike Hrvatske obrazložio osnovne karakteristike i značajke predloženog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu. Ukupni prihodi za 2009. godinu planirani su u iznosu od 124,6 mlrd kuna, a rashodi u iznosu od 128,9 mlrd kuna. Proračun je planiran s deficitom 4,3 mlrd kuna bez obzira na želju da se za iduću godinu predloži uravnoteženi proračun.
Razlozi za to leže u neuspjelim pregovorima Vlade Republike Hrvatske sa sindikatima državnih i javnih službenika te u reformi zdravstva. Predstavnik Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti detaljno se osvrnuo na sredstva planirana za skrb o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji.
Sredstva namijenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji planirana su u razdjelima Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva (u glavi – Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje) te u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. U okviru Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti sredstva za navedene namjene planirana su u glavi – Zatočeni i nestali i iznose 8.245.000,- kuna što je smanjenje od 0,28% u odnosu na 2008. godinu i u glavi - Skrb za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i iznose 1.154.481.335,- kuna, što je na razini 2008. godine jer smanjenje iznosi 0,15%. U okviru glave – Skrb za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata najznačajnija sredstva namijenjena su ostvarivanju trajnih prava i iznose 877.060.000,- kuna (povećanje za 0,23% u odnosu na plan iz 2008. godine), za stambeno zbrinjavanje (dodjelom kredita) predviđeno je 100.709.000,- kuna (ili za 0,61% više u odnosu na plan iz 2008. godine), zapošljavanju hrvatskih branitelja namijenjeno je 40.000.000,- kuna (za 1% manje u odnosu na plan iz 2008. godine), za jednokratna prava namijenjeno je 23.000.000,- kuna (povećanje od 57,89% u odnosu na plan iz 2008. godine).
Smanjene su stavke koje se odnose na suradnju s udrugama proizašlih iz Domovinskog rata na 21.237.735,- kuna (manje za 22% u odnosu na plan iz 2008. godine), sredstva za ortopedska i ostala medicinska pomagala smanjena su na 3.100.000,- kuna (smanjenje za 20,5% u odnosu na plan iz 2008. godine), sredstva za troškove pogreba hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata smanjena su na 8.292.000,- kuna (smanjenje za 21,85% u odnosu na plan iz 2008. godine,) te sredstva za izvršavanje pravomoćnih sudskih presuda smanjena su na 4,710.000,- kuna (što je smanjenje za 45,79% u odnosu na plan iz 2008. godine.). U okviru programa „Obilježavanje mjesta stradavanja u Domovinskom ratu“ predviđena su sredstva u visini od 9.849.500,- kuna što je za 1,60% više u odnosu na planirana sredstva za 2008. godinu.
U glavi HZMO-a u okviru razdjela Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva planirana su sredstva za invalidske i obiteljske mirovine hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji u iznosu od 4.800.000.000,- kuna što je povećanje od 5,58% u odnosu na planirano u 2008. godini.
U razdjelu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za aktivnost – Stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata planirana su sredstva u visini 63.180.000,- kuna, što je za 58,48% manje u odnosu na plan iz 2008. godine.
U raspravi članovi Odbora većinom su podržali Prijedlog proračuna imajući razumijevanje za vrijeme u kojem se donosi, a koje je obilježeno krizom i recesijom svjetskog gospodarstva. Osigurana su sredstva za reprogram dugovanja, financiranje deficita i refinanciranje otplate kredita. Podržali su zadržavanje visine sredstava namijenjenih realizaciji prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, uz razumijevanje za određena preusmjerenja sredstava u nove programe i aktivnosti. Neki članovi Odbora mišljenja su da se u Proračunu ne vidi koncepcija ni proaktivni pristup u rješavanju krizne situacije. Naglašeno je i smanjivanje sredstava od 90 mil kuna namijenjenih izgradnji stanova u razdjelu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te izražena bojazan da će to usporiti stambeno zbrinjavanje branitelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenjeDržavnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu
te slijedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2009. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2009. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2009. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2009. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2009. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, P. Z. br. 219
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 8. sjednici održanoj 09. prosinca 2008. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Provedena je objedinjena rasprava s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s projekcijom proračuna za 2010. i 2011. godinu.
Zakonom o izvršavanju proračuna koji se donosi uz Državni proračun uređuje se struktura prihoda i primitaka te rashoda i izdataka proračuna, izvršavanje proračuna, opseg zaduživanja i jamstava države i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, pojedine ovlasti Vlade i predsjednika Vlade, kazne za neispunjavanje obveza i druga pitanja u izvršavanju proračuna.
Zakon je donesen na temelju novog Zakona o proračunu, a uvodi i neke novine kao što su mogućnost prijenosa nerealiziranih sredstava u iduću godinu za objekte koji nisu dovršeni, ali samo s istom namjenom te mogućnost plaćanja predujmom do iznosa od 20.000,- kuna bez suglasnosti ministra financija.
U raspravi članovi Odbora nisu imali primjedbi na tekst Konačnog prijedloga zakona.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske, P. Z. br. 114
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 7. sjednici održanoj 2. listopada 2008. godine razmotrio je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Ante Kotromanović, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 16. lipnja 2008. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom Prijedlogu zakona.
Predlagatelj zakona kao osnovni razlog podnošenja ovog Prijedloga zakona kojim se predlaže ustanovljenje novog odlikovanja ”Heroj Domovinskog rata” istakao je želju da se prvenstveno nagrade poginuli hrvatski branitelji koji su se višekratno istakli hrabrošću i junačkim djelom, koji su bili istaknuti organizatori i provoditelji operacija kojima je obranjen suverenitet i teritorijalni integritet Republike Hrvatske. Odličja ustanovljena važećim zakonom za junačka djela, iznimnu hrabrost postoje, ali se ne poštuju propisani kriteriji kod njihove dodjele te se događalo da su ih dobile i osobe koje nisu sudjelovale u borbama i oslobodilačkim operacijama čime su ona na neki način obezvrijeđena te bi se moglo reći da imamo inflaciju dodijeljenih odlikovanja. Svjestan je da sam Prijedlog zakona ima manjkavosti, ali se one mogu kroz raspravu u saborskoj proceduri ispraviti i sam Prijedlog zakona učiniti kvalitetnijim. Naglašava da se prvenstveno vodio željom da se ustanovljenjem novog odličja ispravi nepravda prema, prvenstveno poginulim, hrvatskim braniteljima koji su se istakli u ratu te su dali nemjerljiv doprinos u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.Predstavnik Vlade Republike Hrvatske iznio je razloge zbog kojih Vlada ne može prihvatiti Prijedlog zakona. Oni se očituju prvenstveno u postojanju odgovarajućih odlikovanja za junački čin i iznimnu hrabrost u važećem zakonu, u nepropisivanju kriterija za dodjelu odličja te nejasnoći oko sredstava potrebnih za provedbu zakona.
U raspravi članova Odbora koja je uslijedila iznesena su podijeljena mišljenja oko potrebe prihvaćanja Prijedloga zakona i to:
- važećim Zakonom o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske već su propisana odličja za junački čin, iznimnu hrabrost te za poginule hrvatske branitelje,
- protek vremena od završetka rata, a prošlo je više od trinaest godina, otežao bi donošenje kvalitetnih, jasnih i nedvosmislenih kriterija te određivanja osoba koje bi im udovoljavale,
- imena zaslužnih branitelja treba ugraditi u temelje države kako kroz dodjelu odlikovanja tako i imenovanjem ulica, trgova i novoizgrađenih objekata ( dvorana, bolnica i sl.) po junacima rata,
- treba spriječiti zaborav te kontinuirano raditi na sjećanju i obnavljanju uspomena na istaknute branitelje,
- inicijativa za ustanovljenje odličja ”Heroj Domovinskog rata” je plemenita, ali bi ista mogla unijeti još veći razdor među populacijom branitelja osobito ako se ne propišu strogi i pravični kriteriji te se istih u provedbi ne bi strogo pridržavalo,
- vremenski odmak od završetka rata nije nedostatak već prednost s obzirom da omogućava razgovor s manje emocija i tenzija te ponovno vrednovanje doprinosa svakog pojedinca u grupa u Domovinskom rata koji bi bili predloženi za odličje,
- u raspravi o Prijedlogu zakona prvenstveno treba vrednovati želju i namjeru predlagača, a formalne nedostatke kroz rad u odborima i na plenarnoj sjednici ispraviti, a što se Poslovnikom Hrvatskoga sabora omogućava jer isti predviđa mogućnost donošenja zakona u dva pa i tri čitanja.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 4 glasa ”za” prihvaćanje, a 5 glasova ”protiv” prihvaćanja Prijedloga zakona) predložio Hrvatskom saboru sljedeći
z a k lj u č a k
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopunama Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti zastupnika Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Očitovanje Odbora za ratne veterane o inicijativi od 21. svibnja 2008. godine o Prijedlogu nadopune Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 7. sjednici održanoj 2. listopada 2008. godine razmotrio je Vašu inicijativu za nadopunom Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koju ste ovom Odboru uputili 21. svibnja 2008. godine. Postupajući po odredbi članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora izvješćujemo Vas da Odbor nije zauzeo stajalište, odnosno nije donio odluku u svezi Vaše inicijative jer se odluke donose većinom glasova nazočnih članova Odbora (članak 47. stavak 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora), a rezultat glasovanja je bio sljedeći: 2 glasa „za“ inicijativu, 4 glasa „protiv“ inicijative i 2 glasa „suzdržana“.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je 21. svibnja 2008. godine Prijedlog nadopune Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji je uputila Udruga maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske. Prijedlogom nadopune traži se dopuna članka 2. stavka 4. Zakona na način da se izrijekom u definiciji dragovoljca Domovinskog rata navedu i maloljetni branitelji iz Domovinskog rata i to neovisno o vremenu pristupanja u OSRH te o vremenu koje su proveli u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.
Odbor je o sličnoj inicijativi Udruge raspravljao u dva navrata i to na 23. i 24. sjednici Odbora prošlog saziva Sabora održanom 28. lipnja i 12. srpnja 2006. godine kada je jednoglasno donesen zaključak kojim se inicijativa ne podržava te na 30. sjednici Odbora prošlog saziva Sabora održanoj 27. rujna 2007. godine kada nije zauzeto stajalište tj. nije donesena odluka u svezi navedene inicijative jer je Odbor kod glasovanja ostao podijeljen tj. nije bilo potrebne većine za izglasavanje zaključka sukladno članku 47. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U raspravi Odbor je raspolagao očitovanjem Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u kojem oni ostaju pri navodima iznesenim u ranijim očitovanjima tj. da ne mogu prihvatiti inicijativu, jer tijela nadležna za provedbu (tj. utvrđivanje statusa dragovoljca), a to su MORH i MUP, nisu suglasna sa predloženom dopunom.
Članovi Odbora u većini nisu podržali inicijativu te su izrazili mišljenje da je važećim Zakonom na odgovarajući način riješeno pitanje maloljetnih dragovoljaca, a eventualne pojedinačne probleme treba rješavati u kontaktu s nadležnim ministarstvom.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
6. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za ratne veterane za imenovanje člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Temeljem odredbi članka 123. stavka 2., a u svezi s člankom 12. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora te člankom 5. stavkom 4. Zakona o zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 6. sjednici održanoj 02. srpnja 2008. godine donio sljedeću
ODLUKU
Za člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati Božicu Šolić, članicu Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora.
Obrazloženje:
Člankom 12. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora propisano je da, cit: „danom konstituiranja Sabora prestaje mandat zastupnicima prethodnog saziva Sabora. Istoga dana prestaje zastupnicima prethodnog saziva Sabora članstvo u tijelima i organizacijama izvan Sabora, na koje ih je imenovao Sabor iz reda zastupnika, ako je imenovanje uvjetovano obnašanjem dužnosti zastupnika, a toga dana prestaje i članstvo u radnim tijelima Sabora imenovanim zastupnicima.“
Predloženoj i imenovanoj zastupnici Božici Šolić, članici Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora u prošlom sazivu konstituiranjem novog saziva Sabora prestao je mandat, a samim time i članstvo u Upravnom odboru Zaklade te je potrebno ponovno ispred radnog tijela matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata predložiti Vladi Republike Hrvatske člana Odbora za ratne veterana Hrvatskoga sabora za imenovanje u Upravni odbor Zaklade.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
- ×
Prijedlog odluke Odbora za ratne veterane za imenovanje člana Upravnog odbora Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
Temeljem odredbi članka 123. stavka 2., a u svezi s člankom 12. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora te člankom 6. stavkom 5. podstavka 2. Zakona o Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 6. sjednici održanoj 02. srpnja 2008. godine donio sljedeću
ODLUKU
Za člana Upravnog odbora Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata predlaže se imenovati Petra Mlinarića, člana Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora.
Obrazloženje:
Člankom 12. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora propisano je da, cit: „danom konstituiranja Sabora prestaje mandat zastupnicima prethodnog saziva Sabora. Istoga dana prestaje zastupnicima prethodnog saziva Sabora članstvo u tijelima i organizacijama izvan Sabora, na koje ih je imenovao Sabor iz reda zastupnika, ako je imenovanje uvjetovano obnašanjem dužnosti zastupnika, a toga dana prestaje i članstvo u radnim tijelima Sabora imenovanim zastupnicima.“
Predloženom i imenovanom zastupniku Petru Mlinariću, članu Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora u prošlom sazivu konstituiranjem novog saziva Sabora prestao je mandat, a samim time i članstvo u Upravnom odboru Fonda te je potrebno ponovno ispred radnog tijela matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata predložiti Vladi Republike Hrvatske člana Odbora za ratne veterana Hrvatskoga sabora za imenovanje u Upravni odbor Fonda.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zaključaka o Pravilniku o Jedinstvenom registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 5. sjednici održanoj 20. svibnja 2008. godine razmotrio je Prijedlog zaključaka o Pravilniku o Jedinstvenom registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika HNS-a u Hrvatskom saboru, aktom od 21. ožujka 2008. godine.
Odbor je o predmetnom aktu proveo raspravu u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o Prijedlogu zaključaka u kojem se predlaže ne prihvaćanje istog. Iz mišljenja Vlade kao glavni razlozi zbog kojih se predlaže ne prihvaćanje predloženih zaključaka navode se odredbe članka 37. Ustava Republike Hrvatske kojim se građanima jamči sigurnost i tajnost osobnih podataka te zakonsko uređenje zaštite podataka odnosno ne postojanje zakonske pretpostavke za objavu podataka iz Registra.
Sjednici Odbora nazočili su predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Intencija predlagatelja je, prema riječima njegova predstavnika, opći dio Jedinstvenog registra definirati javnim te tako omogućiti njegovo objavljivanje. Propisani su i rokovi dopune Pravilnika i objave njegovog općeg dijela. Objavom općeg dijela Jedinstvenog registra udovoljilo bi se želji većine udruga branitelja i stradalnika, spriječile bi se zloporabe vezane uz status hrvatskih branitelja te bi se pokazala odlučnost Vlade Republike Hrvatske u zaštiti hrvatskih branitelja kroz procesuiranje i prokazivanje onih koji su zloporabili prava koja im ne pripadaju. Iz mišljenja Agencije za zaštitu osobnih podataka proizlazi da ne postoji obveza objavljivanja Registra, ali isto tako proizlazi da nema ni zabrane tog objavljivanja.
Nazočni predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga u velikoj većini protive se objavi Registra jer se pored ne postojanja zakonskih preduvjeta time unosi nemir i razdor među braniteljsku populaciju, a nema nikakvih jamstava da će se objavom Registra polučiti ikakvi pozitivni pomaci u razotkrivanju tzv. „lažnih branitelja“. Također su mišljenja da su podaci iznijeti u obrazloženju Prijedloga zaključaka proizvoljni, a neki i neistiniti.
Iznijeto je i mišljenje da bi one branitelje koji su u obranu suvereniteta Republike Hrvatske položili svoj život trebalo otrgnuti od zaborava i javno objaviti njihova imena. Ne objavljivanjem Registra, braniteljska se populacija odvaja i izolira od ostalih građana. Oko objave ili ne objave Registra ne bi se trebala miješati politika već bi o tome trebale odučiti udruge proizašle iz Domovinskog rata.
Većina članova Odbora u svojim se raspravama protivi objavi Jedinstvenog registra iz razloga ne postojanja ustavnih i zakonskih pretpostavki za njegovu objavu, a mišljenja su da se time ponovno pokušava unijeti nemir i razdor među braniteljsku populaciju. Prijedlog zaključaka ocijenili su proizvoljnim, nedokučivim, a u obrazloženju Prijedloga navode se i neistiniti podaci (o većini udruga koje podupiru javnu objavu Registra). Svaki branitelj može svoje podatke javno objaviti jer mu to Zakon omogućava, a isto tako svaki onaj tko ima saznanja o osobama koje su nezakonito stekle status hrvatskog branitelja, treba o tome obavijestiti nadležna tijela (Državno odvjetništvo, MOBMS, MUP) i udruge. Nametanje ove teme je političko pitanje kojim se nastoje skupiti bodovi na braniteljskoj populaciji, što bi se trebalo svakako izbjeći. Iznijeta su mišljenja da još uvijek ima više osoba iz II. Svjetskog rata koja ostvaruju prava u odnosu na 43 tisuće osoba sa statusom HRVI-a iz Domovinskog rata koja ostvaruju trajna prava, dok oni sa statusom hrvatskog branitelja ostvaruju samo pravo na besplatnu dodjelu dionica, pravo na minimalnu mirovinu kad imaju godine života te pravo na troškove ukopa. Prije objave Registra branitelja trebalo bi objaviti popis osoba koje su izvršile agresiju na Republiku Hrvatsku te onih koji se nisu odazvali pozivu ili su dezertirali kao i pripadnika NOB-a.
Manji dio članova Odbora mišljenja je da bi se Jedinstveni registar trebao objaviti čim se za to stvore zakonski preduvjeti. Ministarstvo bi trebalo napraviti analizu Registra na način da se izvrši uvid u broj branitelja po zbornim područjima, postrojbama te onih koji su status stekli kao ovlaštene službene osobe.
Nakon provedene rasprave Odbor je proveo glasovanje u kojem je jedan član Odbora bio za prihvaćanje Prijedloga zaključaka, sedam članova je bilo protiv, a dva člana suzdržana. Slijedom toga Odbor je donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru da ne donese zaključke o Pravilniku o Jedinstvenom registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2007. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici održanoj 24. travnja 2008. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za razdoblje 1. siječnja do 31. prosinca 2007. godine koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 11. travnja 2008. godine.
Sjednici Odbora nazočili su predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Iz uvodnog obrazloženja izvjestitelja treba izdvojiti obavljeno prevođenje invalidskih i obiteljskih mirovina te prava na naknadu plaće na invalidsku mirovinu. Ukupno je bilo obuhvaćeno 42520 predmeta, a nedovršeno je ostalo 848 predmeta u kojima se vodi postupak pred Upravnim sudom Republike Hrvatske ili revizija. U 2007. godini temeljem prevođenja korisnicima je isplaćena razlika od 156,5 mil. kuna, a potrebno je isplatiti još otprilike 222,5 mil kuna. U izvještajnom razdoblju usvojeni su novi Program stručnog osposobljavanja i zapošljavanja hrvatskih branitelja i djece smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja za razdoblje 2008. do 2011. godine te novi Program za poboljšanje kvalitete življenja u obiteljima poginulih hrvatskih branitelja, HRVI-a i hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a za razdoblje 2008. do 2011. godine. Sa radom je otpočela i Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Ukupno je za realizaciju svih propisanih prava iz Zakona u 2007. godini utrošeno 5 mlrd i 622 milijuna kuna. Najveći dio (4 mlrd i 168 mil.kuna) utrošen je na prava iz mirovinskog osiguranja, oko 800 mil. kuna na trajna novčana prava, 253 mil. kuna na stambeno zbrinjavanje, 194 mil. kuna na prava iz zdravstvenog osiguranja, 42 mil. kuna na zapošljavanje te na ostala prava u nešto manjim iznosima.
Iz rasprave predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata, koji su pohvalili Izvješće, treba izdvojiti pohvalu za završetak stambenog zbrinjavanja najtežih invalida Domovinskog rata po posebnom programu, pitanje odgovornosti za nepotrebno utrošena proračunska sredstva kroz izvršavanje pravomoćnih sudskih presuda, nepotrebno administriranje institucija te sporost u postupanju gdje se često ne pridržavaju propisanih rokova te pohvalu mjerama koje poduzima Ministarstvo prema onim udrugama koje ne izvršavaju svoje obveze glede pravdanja utrošenih sredstava za predviđene programe.
Članovi odbora Izvješće su ocijenili kao cjelovito, sveobuhvatno i kvalitetno. Kroz Izvješće je vidljivo poboljšanje materijalnog statusa branitelja te cjelokupne skrbi. Sredstva Ministarstva branitelja su u razdoblju 2004. do 2008. godine udvostručena što pokazuje značajan napor Vlade u rješavanju braniteljskih problema. Prava branitelja se, osim na Zakonu, moraju temeljiti i na očuvanju istine o Domovinskom ratu, a ona se ugrožavaju raznim beskrupuloznim lažima te lažnim svjedočenjima. Skrenuta je pozornost i na potrebu objedinjavanja napora u zapošljavanju hrvatskih branitelja svih ministarstava, a ne samo resornog kroz ustroj Agencije za zapošljavanje pri Vladi Republike Hrvatske. Potrebno je razmisliti o stambenom zbrinjavanju najugroženijih hrvatskih branitelja koji nemaju status HRVI-a iz Domovinskog rata te raditi na poboljšanju zdravstvenog stanja hrvatskih branitelja kroz preventivne preglede te intenziviranje skrbi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2007. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Prijedlogom projekcije proračuna za 2009. i 2010. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Prijedlogom projekcije proračuna za 2009. i 2010. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. veljače 2008. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora i to u dijelu proračuna kojim se osiguravaju sredstva za provedbu prava hrvatskih branitelja, stradalnika Domovinskog rata, vojnih i civilnih invalida II Svjetskog rata te civilnih žrtava rata.
Sjednici Odbora nazočili su predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
Predstavnici predlagatelja uvodno su iznijeli osnovne značajke Prijedloga proračuna, a naglasak su stavili na povećanje sredstava namijenjenih skrbi o braniteljima koja su ukupno povećana za 11% u odnosu na prošlu godinu.
Najznačajnije stavke namijenjene ostvarivanju prava stradalnika i branitelja planirane su na sljedećim pozicijama te iznosima:
- u Ministarstvu graditeljstva, rada i poduzetništva u okviru Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje invalidske i obiteljske mirovine namijenjene hrvatskim braniteljima i članovima obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja planirane su u iznosu od 4 mlrd i 52o mil kuna što je povećanje od 18,5%. Tu se planiraju i sredstva za prevođenje mirovina za 2006. i prvi kvartal 2007. godine u iznosu od 225 mil kuna,
- u okviru Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti sredstva namijenjena skrbi hrvatskih branitelja planirana su u iznosu od 1 mlrd i 142 milijuna kuna od čega najveći dio otpada na sredstva planirana ostvarivanju trajnih prava u iznosu od 875 mil kuna što je povećanje od 7% u odnosu na prošlu godinu, sredstva namijenjena stambenom zbrinjavanju (dodjeli kredita) u iznosu od 100 mil kuna što je povećanje od 24% u odnosu na prošlu godinu, sredstva namijenjena zapošljavanju u iznosu od 40 mil kuna što je povećanje od 30%, sredstva namijenjena ostvarivanju jednokratnih prava u iznosu od 14,5 mil kuna što je smanjenje od 23% zatim sredstva namijenjena udrugama iz Domovinskog rata u iznosu od 19,6 mil kuna što je povećanje od 13% u odnosu na prošlu godinu te sredstva namijenjena ostvarivanju ostalih prava iz Zakona u manjim iznosima,
- sredstva namijenjena programu za zatočene i nestale planirana u iznosu od 8,3 mil kuna što je 9%-tno povećanje u odnosu na prošlu godinu,
- pod stavkom skrbi o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata uvedena su dva nova programa i to Dostojno obilježavanje mjesta stradavanja u Domovinskom ratu i Socijalno osnaživanje osoba s invaliditetom,
- u okviru Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva planirana su sredstva za stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata kroz organiziranu izgradnju stanova u iznosu od 154 mil kuna što je manje za 7,5% u odnosu na prošlu godinu,
- u okviru Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi planirana je zaštita vojnih i civilnih invalida rata u iznosu od 335 mil kuna što je 5% manje u odnosu na prošlu godinu.
Nazočni predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata izrazili su zadovoljstvo povećanjem sredstava namijenjenih braniteljima, ali su istovremeno izrazili zabrinutost Projekcijom proračuna za 2009. i 2010. godinu gdje su sredstva smanjena.
Članovi Odbora nisu imali značajnije primjedbe na Prijedlog proračuna. Pohvalili su povećanje sredstava namijenjenih skrbi o hrvatskim braniteljima, a što se ogleda u povećanju sredstava namijenjenih provedbi postojećih programa te uvođenju novih programa. Naglašena dostatnost sredstava planiranih u Proračunu za provedbu prava iz Zakona. Istaknuta je potreba rješavanja problema branitelja bez statusa HRVI-a iz Domovinskog rata kako kroz prevenciju i poboljšanje njihovog zdravstvenog stanja tako i kroz njihovo stambeno zbrinjavanje.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (pet glasa „za“ tri glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu s Prijedlogom projekcije proračuna za 1009. i 2010. godinu
zajedno sa sljedećim odlukama:- o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2008. godinu
- o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih autocesta za 2008. godinu
- o davanje suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2008. godinu
- o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2008. godinu
- o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2008. godinu
- o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2008. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, P. Z. br. 11
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. veljače 2008. godine.
Prema riječima predlagatelja ovim se Zakonom utvrđuje izvršavanje Državnog proračuna, opseg zaduživanja i jamstava države, poticajne mjere u gospodarstvu, upravljanje javnim dugom, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava itd.
Članovi Odbora nisu imali primjedbi na tekst predloženog Konačnog prijedloga zakona.
Nakon provedene rasprave odbor je većinom glasova (pet glasa „za“ tri glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović - ×
Prijedlog Vladi Republike Hrvatske za imenovanje člana Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji Iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora
Temeljem članka 123. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi s člankom 7. stavkom 2.i stavkom 6. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN 163/03. i NN 82/04.) Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine donio je sljedeću
Odluku
Za člana Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz Odbora za ratne veterane predlaže se imenovati zastupnika Josipa Đakića.
Obrazloženje:
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata propisuje u svom članku 7. stavku 2. i 6. sastav Upravnog odbora Fonda u kojem jednog člana predlaže i radno tijelo Hrvatskoga sabora matično za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Kako mandat članovima Upravnog odbora traje 4 godine (istječe 20. veljače 2008. godine tj. 4 godine nakon objave imenovanja u Narodnim novinama) potrebno je radi normalnog i djelotvornog funkcioniranja Upravnog odbora Fonda predložiti Vladi Republike Hrvatske imenovanje jednog člana Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Poslovnom izvješću o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2007. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 21. veljače 2008. godine razmotrio je Poslovno izvješće o radu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihovih obitelji aktom od 6. veljače 2008. godine.
Uvodno je predstavnik izvjestitelja iznio osnovne značajke rada Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2007. godini koje su sljedeće:
- ukupna imovina Fonda na dan 31. prosinca 2007. godine iznosila je 4,299 mlrd kuna,
- neto imovina Fonda bila je 4,236 mlrd kuna što je povećanje od 43% u odnosu na 2006. godinu odnosno apsolutno povećanje neto imovine iznosi 1,291 mlrd kuna,
- ukupna realizirana dobit za 2007. godinu iznosi 195 mil kuna i iz nje se po trećina raspoređuje za reinvestiranje, podjelu članovima Fonda te za Zakladu hrvatskih branitalja i Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja,
- dio dobiti namijenjen za socijalne, razvojne i humanitarne potrebe hrvatskih branitelja iznosi oko 65 mil kuna i on će se raspodjeliti u omjeru 60% Zakladi hrvatskih branitelja (iznos od 39 mil kuna) te 40% Fondu za stipendiranje (iznos od 26 mil kuna),
- do sada je kroz Fond za stipendiranje dodijeljeno oko 10000 stipendija u ukupnom iznosu od 8 mil kuna. Od toga 6700 zahtjeva za srednju školu, 3240 zahtjeva za fakultete i 60 zahtjeva za participaciju djela troškova poslje diplomskog studija. Zaklada je dodjelila oko 5,3 mil kuna pomoći za socijalne i zdravstvene potrebe branitelja i članova njihovih obitelji te rješila oko 2500 zahtjeva.U raspravi članovi Odbora jednoglasno su podržali Izvješće koje je transparentno te izrazili zadovoljstvo uspješnim poslovanjem Fonda. Kao najveći problem istaknuto je približavanje isteka moratorija na raspolaganje udjelima (12. travnja 2008. godine) odnosno na prodaju istih od strane članova Fonda. Iskazana je bojazan postojanja realne opasnosti od pada vrijednosti imovine Fonda za više od 50%, a što bi dovelo do gašenja samog Fonda. Time bi nastale negativne posljedice i velike štete jer bi se ugasili i Fond za stipendiranje i Zaklada hrvatskih branitelja koji se financiraju iz djela dobiti Fonda hrvatskih branitelja, a bio bi onemogućen i prijenos dijela dionica pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske koje su Zakonom o privatizaciji određene za prijenos u sam Fond (npr. HEP, Hrvatske šume, HRT, Hrvatske ceste i dr.). Potrebno je na javnim tribinama braniteljima i članovima obitelji iznijeti negativne posljedice koje mogu nastupiti u slučaju prodaje udjela te ih uvjeriti da udjele zadrže jer je izvjesno da će imovina Fonda rasti kako kroz stabilizaciju tržišta kapitala tako i privatizacijom javnih poduzeća u vlasništvu Republike Hrvatske te prijenosom dijela njihovih dionica u portfelj Fonda. Također je potrebno razmotriti i zakonske mogućnosti odgode isteka moratorija. Radi iznijetog, Vlada Republike Hrvatske, Upravni odbor Fonda te ovaj Odbor trebaju pronaći način da se to ne dogodi istovremeno imajući u vidu ustavno pravo članova Fonda na raspolaganje vlasništvom u ovom slučaju udjelima Fonda.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio sljedeći
Z A K L J U Č A K
Predlaže se Hrvatskom saboru prihvaćanje poslovnog izvješća o radu Fonda za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2007. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović