Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 18. ožujka 2010.godine razmotrio je Prijedlog odluke o proglašenju ”Dana sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata” koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 11. ožijka 2010. godine.
Odbor je Prijedlog odluke razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prijedlogom ove odluke, prema riječima predstavnika predlagatelja, odaje se priznanje patnjama, stradanjima i žrtvi svih zatočenika tijekom Domovinskog rata. Ukupno je evidentirano 60 srpskih logora ne teritoriju Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i na privremeno okupiranim područjima Republike Hrvatske. 7.666 osoba ostvarilo je status zatočenika neprijateljskih logora (proveli tri ili više dana u zatočeništvu). Od tog broja 219 ih je bilo mlađe od 18 godina, 449 starijih od 60 godina, a 932 su bile žene. Preciznih i točnih podataka o ukupnom broju osoba koje su prošle kroz neprijateljske logore nema, ali se pretpostavlja da ih je oko 30.000, od kojih je oko 300 ubijeno u logorima, a oko 3.000 ih je umrlo od posljedica zatočenja. Na dan 14. kolovoza 1992. godine izvršena je u Nemetinu razmjena najveće skupine zatočenika iz srpskih koncentracijskih logora njih 662 uglavnom hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Vlada Republike Hrvatske prihvatila je inicijativu Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora da se taj datum proglasi ”Danom sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata”.
U raspravi članovi Odbora podržali su Prijedlog odluke te naglasili da je to hvalevrijedna inicijativa. Izražena je zabrinutost jer još uvijek ne raspolažemo sa egzaktnim i točnim podacima o broju i strukturi zatočenika. Naglašena je potreba za sankcioniranjem odgovornih osoba te je predloženo da Odbor donese zaključak kojim bi od nadležnih tijela (Državnog odvjetništva, Ministarstva pravosuđa i Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti) zatražio informaciju i podatke o poduzetim i izvršenim radnjama na procesuiranju i sankcioniranju odgovornih osoba te o konačnom ustrojavanju evidencije o broju i strukturi zatočenih osoba. Izražena je bojazan da se i druge skupine branitelja ili stradalnika ( nestali, smrtno stradali i dr.) ne bi javili sa svojim inicijativama što bi nas odvelo u drugu krajnost.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti
d o n o š e nj e
Odluke o proglašenju ”Dana sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora tijekom Domovinskog rata”.
Odbor je također jednoglasno donio sljedeće
z a k lj u č k e
1. Obvezuje se Državno odvjetništvo da izvijesti Odbor o broju podnesenih kaznenih prijava protiv počinitelja kaznenih djela nad zatočenicima srpskih koncentracijskih logora te logora njihovih paravojnih postrojbi na nekad privremeno okupiranim područjima Republike Hrvatske, Republici Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
2. Obvezuje se Ministarstvo pravosuđa da izvijesti Odbor o broju i strukturi pravomoćnih presuda (osuđujuće-oslobađajuće) donesenih protiv počinitelja kaznenih djela nad zatočenicima srpskih koncentracijskih logora.
3. Obvezuje se Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti da izvijesti Odbor o mogućnosti, načinu i vremenu ustroja točne evidencije o ukupnom broju i strukturi zatočenih osoba koje su bile u nekom od oblika neprijateljskog zatočenja.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove sprijećenosti gospodina Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović