Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 18. sjednici održanoj 28. travnja 2010. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o javnim cestama, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. travnja 2010. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim će izmjenama biti ukinuto pravo na neplaćanje cestarine za uporabu autocesta i objekata s naplatom kao što su mostovi, tuneli, vijadukti i sl. za sve osobe sa 80 ili više postotaka tjelesnog oštećenja i osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje je dovelo do nesposobnosti donjih ekstremiteta od 60 ili više postotaka. Prema tome i svi HRVI iz Domovinskog rata i HMVI iz Domovinskog rata od I do IV skupine i oni koji imaju oštećenje donjih ekstremiteta od 60 ili više postotaka ostati će bez tog prava. Pravo na oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta koja se plaća kod registracije vozila ostaje na snazi te je ove osobe i dalje neće plaćati. Broj osoba koje su koristile ovo pravo na dan 3. veljače ove godine bio je 24.334, od toga su otprilike 2.214 HRVI-a iz Domovinskog rata i 58 HMVI iz Domovinskog rata (podaci iz Izvješća o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2009. godinu). Podaci o broju HRVI-a i HMVI-a iz Domovinskog rata sa oštećenjem donjih ekstremiteta od 60 i više postotaka nisu poznati. Donošenjem ovog zakona Državni proračun će uštedjeti oko 19 milijuna kuna, a osnovni razlozi za ukidanje ovog prava su nedostatak financijskih sredstava, racionalizacija rashodovne strane proračuna te opće stanje gospodarstva Republike Hrvatske.
Vlada Republike Hrvatske će, prema riječima predstavnika predlagatelja, svojim amandmanom omogućiti da svi 100%-tni HRVI iz Domovinskog rata te osobe s 80 ili više postotaka oštećanja organizma koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta odnosno kojima vozilo služi kao medicinsko-ortopedsko pomagalo i dalje budu oslobođeni plaćanja cestarine za uporabu autocesta i objekata s naplatom.
Članovi Odbora u raspravi su uglavnom izrazili razumijevanje za predložene izmjene imajući u vidu nezavidnu gospodarsku situaciju te potrebu štednje na svim razinama. Naglašeno je da se ne radi o ogromnoj uštedi te je izražena nada u povrat prava nakon izlaska iz krize. Pozdravljen je i amandman, podnošenje kojeg je Vlada Republike Hrvatske najavila, jer se njime omogućava daljnje korištenje prava za najugroženije skupine invalida. Izražena su i mišljenja da realizaciju programa izlaska iz krize nije trebalo početi s uštedama na invalidima, da su one ishitrene i brze te da postoji prostor gdje nosioci koncesija autocesta mogu iz svojih pričuva podnijeti ove troškove. Predložena je i odgoda ovih mjera te drugi načini uštede kao uvođenje vinjeta, reorganizacija HAC-a i sl. Naglašen je problem nelegalnog korištenja naljepnica za invalide kojima se uzurpiraju mjesta za parkiranje namjenena invalidima te potrebe da nadležna tijela kroz sankcioniranje te striktnu kontrolu korištenja tih parkirnih mjesta što žurnije riješe taj problem.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova za i tri glasa protiv ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o javnim cestama
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Antu Kotromanovića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Josipa Đakića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kotromanović