Odbor za ratne veterane

Zaključak Odbora za ratne veterane o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 31. sjednici održanoj 28. rujna 2011. godine raspravljajući o Inicijativi za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju koje je Odboru 03. ožujka 2011. godine dostavila Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Grada Zagreba i Zagrebačke županije, temeljem članka 42. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno je donio sljedeći

ZAKLJUČAK

Inicijativa za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju prihvaća se u dijelu koji se odnosi na smanjenje mirovina za djecu smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja ( što je predložila i Vlada Republike Hrvatske temeljem ove inicijative). U dijelu koji se odnosi na ostale kategorije članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ( udovice, roditelji i dr.) inicijativa se ne prihvaća.

Obrazloženje:

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora zaprimio je Inicijativu za zaštitu dostojanstva i prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te Inicijativu za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, koje mu je dostavila Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske za grad Zagreb i Zagrebačku županiju nadnevka 03. ožujka 2011. godine. Nakon provedene rasprave Odbor je Inicijativu za zaštitu dostojanstva i prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji primio na znanje, dok se oko inicijative za dopunu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju nije konkretno izjasnio već je zatražio izvješće od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti o strukturi korisnika obiteljskih mirovina te sredstvima potrebnim da se neke kategorije korisnika (djeca bez oba roditelja, djeca koja žive sa roditeljem te udovac/ica) izuzmu iz Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima iz mirovinskog osiguranja. O zauzetom stajalištu, odnosno donesenim zaključcima Odbor je nadnevka 14. travnja 2011. godine upoznao podnositelja tj. Udrugu.

Nadnevka 30. lipnja 2011. godine Odbor je zaprimio traženo očitovanje od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti odnosno Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o strukturi korisnika obiteljskih mirovina ostvarenih temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koje nije sadržavalo ocjenu o potrebnim financijskim sredstvima. Odbor je na svojoj 30. sjednici održanoj 6. srpnja 2011. godine donio zaključak kojim je od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti zatražio izvješće o potrebnim financijskim sredstvima na godišnjoj razini da se pojedine kategorije osoba (djeca bez oba roditelja, udovice i roditelji izuzmu od smanjenja mirovina. Dana 29. srpnja Odbor je zaprimio traženo očitovanje. Vlada Republike Hrvatske je dana 18. kolovoza uputila predsjedniku Hrvatskoga sabora Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona kojim se djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja bez oba roditelja izuzimaju od smanjenja mirovina prema tom Zakonu. Odbor je, raspravljajući o tom Prijedlogu zakona na svojoj 31. sjednici 28. rujna 2011. godine, predložio Hrvatskom saboru da navedeni Prijedlog zakona donese.

Iz tog razloga Odbor je mišljenja da je svrha inicijative ispunjena jer je najugroženija skupina osoba, a to su djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja izuzeta od smanjivanja mirovina, dok bi za ostale kategorije osoba trebalo na godišnjoj razini osigurati značajna financijska sredstva od oko 110 milijuna kuna što bi u današnje vrijeme gospodarske recesije i krize bilo preveliko opterećenje za državni proračun.

PREDSJEDNIK ODBORA

Ante Kotromanović