69. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 876
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 69. sjednici održanoj 29. rujna 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. kolovoza 2011. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Budući da se radi o tipiziranom međunarodnom sporazumu koji u ovoj fazi nije moguće mijenjati Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o policijskoj suradnji
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić - ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću provedbe Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2010. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 69. sjednici održanoj 29. rujna 2011. raspravljao je o Izvješću provedbe Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 8. rujna 2011. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Ovo prvo Izvješće napravljeno po smjernicama Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA). S obzirom da je poglavito u zlouporabi droga bitna prevencija Vlada je u 2010.g. donijela Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu, te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2010. do 2014. godine.Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2010. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić - ×
Prijedlog Odluke Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o imenovanju članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija - imenovanje predsjednika i članova Vijeća
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na temelju članka 3. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, br. 46/07. u daljnjem tekstu: Odluka) i članka 110. stavka 3. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 79/06. - u daljnjem tekstu: Zakon), na 69. sjednici Odbora raspravljao je o imenovanju članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija (dalje: Vijeća).
Odbor je zaprimio ukupno dvanaest prijava kandidata te utvrdio da svi ispunjavaju formalne uvjete za predsjednika i šest članova Vijeća. U tijeku postupka imenovanja jedan kandidat je odustao od kandidature. Sa kandidatima koji nisu do sada bili članovi Vijeća na 68. sjednici Odbora proveden je razgovor. U postupku je zatraženo provođenje temeljne sigurnosne provjere za one kandidate koji je nemaju.
U načelnoj raspravi podržan je dosadašnji rad Vijeća, te je iznesen prijedlog da se Hrvatskom Saboru predloži imenovanje dosadašnjih članova Vijeća, s obzirom na iskustvo u radu i uspješno obavljanje poslova iz nadležnosti Vijeća. Nadalje, iznesen je prijedlog da se za člana Vijeća iz reda diplomiranih politologa imenuje g. Joško Morić, s obzirom na njegovo radno iskustvu u MUP-u.
O Prijedlogu odluke za predsjednika Vijeća Odbor je glasovanjem (6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti prof.dr.sc. Krunoslava Antoliša.
O prijedlogu da se za člana Vijeća iz reda diplomiranih politologa izabere g. Joško Morić, Odbor je glasovao (2 glasa „ZA“ i 5 glasova „PROTIV“) slijedom čega navedeni prijedlog nije dobio potrebnu većinu.
Odbor je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i jedan glas „PROTIV“), odlučio da se Hrvatskom saboru uputi prijedlog da se dosadašnji članovi Vijeća predlože za članove Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova donio sljedeći zaključak:
1. Upućuje se Hrvatskom saboru Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika i članova
Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija koji se nalazi u privitku ovog dopisa.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
Prilog:
- Prijedlog odluke
PREDSJEDNIK ODBORARanko Ostojić
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU PREDSJEDNIKA I ČLANOVA
VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJAI.
Za članove Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija imenuju se:
- za predsjednika:
dr.sc.prof. KRUNOSLAV ANTOLIŠ, prof. voditelj znanstvenih istraživanja na visokoj policijskoj školi, policijske akademije, MUP-a RH
- za članove:
MILE ĆULUMOVIĆ, diplomirani inženjer elektrotehnike iz Zagreba,
ZORAN GRGIĆ, diplomirani inženjer strojarstva iz Lipovca,
doc.dr.sc. DRAŽEN HARASIN, docent na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu,
SANJA SARNAVKA, profesorica komparativne književnosti iz Zagreba,
prof. dr.sc. NIKOLU MIJATOVIĆA, diplomirani pravnik iz Zagreba.
NENADA VUKMAN, diplomirani politolog iz Zagreba.O b r a z l o ž e n j e
Odredbom članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, broj: 46/07, dalje: Odluke) propisano je da se prijedlog za imenovanje člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija podnosi Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, a Odbor na svojoj sjednici utvrđuje da li prijedlozi udovoljavaju propisanim uvjetima te utvrđuje i podnosi Hrvatskom saboru prijedlog za imenovanje predsjednika i 6. članova Vijeća. Na 64. sjednici Odbora održanoj dana 7. svibnja donesen je Zaključak o raspisivanju Javnog poziva koji je objavljen dana 18. svibnja 2011. godine. Na 67. sjednici Odbora održanoj dana 16. lipnja 2011. Odbor je utvrdio da je pristiglo 12 pravovaljanih prijava te da je temeljem članka 13. Zakona o sigurnosnim provjerama za članove Vijeća potrebno provesti temeljnu sigurnosnu provjeru.
Nakon provedene sigurnosne provjere Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora na svojoj 69. sjednici održanoj dana, 29. rujna 2011.g. temeljem članka 4. Odluke i članka 110. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj: 79/06. i 105/06.), većinom glasova utvrdio je da predloženi kandidati udovoljavaju uvjetima za imenovanje predsjednika i članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
Klasa: 021-13/11-07/25
Urbroj: 6521-4-11-20
Zagreb, 29. rujna 2011.
68. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 850
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 68. sjednici održanoj 07. srpnja 2011., raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 01. srpnja 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VIJEĆA MINISTARA BOSNE I HERCEGOVINE O PREDAJI I PRIHVATU OSOBA KOJIH JE ULAZAK ILI BORAVAK NEZAKONIT
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
67. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o unaprjeđenju suradnje na sprječavanju i borbi protiv teškog kriminala, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 821
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 67. sjednici održanoj 16. lipnja 2011., raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o unaprjeđenju suradnje na sprječavanju i borbi protiv teškog kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. svibnja 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Sporazumom daje bolji pravni okvir za suradnju na sprječavanju i borbi protiv teškog kriminala sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o unaprjeđenju suradnje i borbi protiv teškog kriminala
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2010. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 67. sjednici održanoj 16. lipnja 2011.g. raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. svibnja 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja ukratko obrazložio rad Hrvatskog centra za razminiranje u 2010. g. istaknuvši da je minski sumnjivi prostor u 200. godini smanjen za 69.959.549 m2, što je za 5,9% više od plana za 2010.g. U tijeku 2010 godi ne razminirane su gotovo sve okućnice, a ostalo je oko 100.000 m2 okućnica uz autoceste čije razminiravane zahtjeva zatvaranje autocesta. Naglasio je i da se u 2010. godini dogodilo 6 minskih incidenata u kojima su smrtno stradale 3 osobe od kojih su dvije pirotehničari.
U načelnoj raspravi podržano je Izvješće, a dotaknut je i problem krađe znakova kojima su označena minska polja s čime se ugrožava sigurnost, i uzrokuju dodatni troškovi, tako da je u 2010.g. potrošeno 400.000 kn na nabavu novih znakova.
Odbor je nakon rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2009. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o imenovanju predsjednika i članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija, prijavama po natječaju i Prijedlog odluke o imenovanju vršitelja dužnosti predsjednika i vršitelja dužnosti članova Vijeća
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na temelju članka 3. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, br. 46/07. u daljnjem tekstu: Odluka) i članka 110. stavka 3. Zakona o sigurnosno obavještajnom sustavu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 79/06. - u daljnjem tekstu: Zakon), na 67. sjednici Odbora raspravljao je o imenovanju Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija (u daljnjem tekstu: Vijeća).
Članovi Odbora upoznati su sa zaprimljenim prijavama kandidata za predsjednika i šest članova Vijeća. Odbor je zaprimio ukupno dvanaest prijava kandidata te utvrdio da svi ispunjavaju formalne uvjete za predsjednika i šest članova Vijeća.
Zakonom o sigurnosno-obavještajnim agencijama određeno je da se za članove Vijeća provodi temeljna sigurnosna provjera, a s obzirom da isti u obavljanju poslova imaju pristup klasificiranim podacima nužno je po obavljenoj sigurnosnoj provjeri izdati im certifikat za pristup klasificiranim podacima stupnja tajnosti „vrlo tajno“. Stoga je odlučeno da će se izbor kandidata provesti po završetku postupka sigurnosne provjere.
Članovima Vijeća mandat temeljem Zakona prestaje dana 13. srpnja 2011. godine. Temeljem članka 13. Zakona o sigurnosnim provjerama za članove Vijeća provodi se temeljna sigurnosna provjera koja temeljem članka 37. istog Zakona može trajati od 30 do 120 dana. Osim toga članove Vijeća imenuje Sabor koji temeljem članka 197. Poslovnika Hrvatskoga sabora redovito zasjeda do 15. srpnja. Iz navedenih rokova (sigurnosnih provjera te ljetne stanke u zasjedanju Sabora) članovi Odbora usuglasili su se da se sadašnji članovi Vijeća imenuju kao vršitelji dužnosti do izbora novih članova Vijeća, ali najdulje do 13. listopada 2011.godine.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio sljedeće zaključke:
1. Dvanaest kandidata za predsjednika i šest članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija dvanaest kandidata ispunjava formalne uvjete iz javnog poziva objavljenog 18. svibnja 2011. godine;
2. Zatražit će se provođenje temeljne sigurnosne provjere i izdavanje certifikata za pristup klasificiranim podacima stupnja tajnosti „vrlo tajno“.
3. Upućuje se Hrvatskom saboru Prijedlog Odluke o imenovanju vršitelja dužnosti predsjednika i članova vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencije
koji se nalazi u privitku ovog dopisa.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
PRIJEDLOG ODLUKE O
IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI PREDSJEDNIKA I ČLANOVA
VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR
SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJAI.
Za vršitelje dužnosti Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija imenuju se:
– za vršitelja dužnosti predsjednika:
MILE ĆULUMOVIĆ, diplomirani inženjer elektrotehnike iz Zagreba,
– za vršitelje dužnosti članova:
dr. sc. KRUNOSLAV ANTOLIŠ, docent na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu,
ZORAN GRGIĆ, diplomirani inženjer strojarstva iz Malog Lošinja, mr. sc. DRAŽEN HARASIN, magistar kineziologije iz Zagreba,
prof. dr.sc. NIKOLA MIJATOVIĆ, diplomirani pravnik iz Zagreba,
SANJA SARNAVKA, profesorica komparativne književnosti iz Zagreba,
NENADA VUKMAN, diplomirani politolog iz Zagreba.II.
Članovi Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih službi obavljati će posao kao vršitelji dužnosti predsjednika i članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno- obavještajnih agencija po isteku mandata 13. srpnja 2011., do izbora novih članova Vijeća, ali najdulje do 13. listopada 2011.godine.
Obrazloženje
Odredbom članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, broj: 46/07.) propisano je da se prijedlog za imenovanje člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija podnosi Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, a Odbor na svojoj sjednici utvrđuje da li prijedlozi udovoljavaju propisanim uvjetima te utvrđuje i podnosi Hrvatskom saboru prijedlog za imenovanje člana Vijeća. Na 64. sjednici Odbora održanoj dana 7. svibnja 2011. donesen je zaključak o raspisivanju javnog poziva koji je objavljen dana 18. svibnja 2011.g. Na 67. sjednici Odbora održanoj dana 13. lipnja Odbor je utvrdio da je pristiglo 12 pravovaljanih prijava te da je temeljem članka 13. Zakona o sigurnosnim provjerama za članove Vijeća potrebno provesti temeljnu sigurnosnu provjeru. Temeljem članka 37. istog Zakona sigurnosna provjera može trajati od 30 do 120 dana, te će stoga do dovršetka postupka imenovanja poslove Vijeća za građanski nadzor sigurnosnih službi, kao vršitelji dužnosti obavljati sadašnji članovi Vijeća.
Klasa: 021-13/11-07/25
Urbroj: 6521-4-11-15
Zagreb, 28. lipnja 2011.
66., zatvorena, sjednica -
65. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2010. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost je na 64. i 65. sjednici Odbora održanima 4. i 25. svibnja 2011.g., raspravljao je o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio pučki pravobranitelj, aktom od 11. travnja 2011. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela u dijelu koji se odnosi na postupanje policijskih službenika i nedostatke Odjela za unutarnju kontrolu i postupaka unutarnje kontrole.
Uvodno je podnositelj Izvješća Pučki pravobranitelj istaknuo da je ovo Izvješće rađeno po starom standardnom postupku, te da Pučki pravobranitelj djeluje i kao nacionalno tijelo protiv nehumanog mučenja ljudi, a što ulazi i postupanje policije. Istaknuo je kako je suradnja s MUP-om najažurnija, i MUP redovito odgovara na sve upite, no očitovanja su često formalna i ne sadrže sve da bi se po njma moglo postupati, stoga bi očitovanja trebala biti detaljnija. Pohvalio je vidljivo smanjila uporaba sredstava prisile od strane policije, te donošenje novog zakona o Policiji u kojem su prihvaćene neke sugestije Pučkog pravobranitelja. Podržao je što je novim Zakonom formirano neovisno povjerenstvo za ispitivanje predstavki građana, ali je rekao da nebi bilo dobro da se novo tijelo svede samo na ispitivanje. Unatoč sugestijama da postupak unutarnje kontrole bude propisan u samom zakonu to se nije usvoilo, stoga bi bilo dobro da taj pravilnik prođe kroz kontrolu Odbor. Također je pohvalio odredbe kojim je policijskim službenicima zabranjeno članstvo u političkim strankama. Pozitivnim je ocjenjen način izbora ravnatelja policije koji se bira putem javnog natječaja na prijedlog ministra, no u cilju jačanja samostalnosti i neovisnosti trebalo bi razmisliti da se ravnatelj bira na prijedlog Vlade. .
U raspravi članovi Odbora načelno su podržali Izvješće te ustvrdili da će Odbor pružiti pomoć u izradi pravilnika ukoliko dobije takav zatijev.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 2 glasa «SUZDRŽANA») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2010. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o smanjenju slučajeva bez državljanstva, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. 797
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 65. sjednici održanoj 25. svibnja 2011., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o smanjenju slučajeva bez državljanstva, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. travnja 2011. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Bez rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU KONVENCIJE O SMANJENJU SLUČAJEVA BEZ DRŽAVLJANSTVA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010. g.
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 65. sjednici Odbora održanoj 25. svibnja 2011.g., raspravljao je o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010.g., koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ministar unutarnjih poslova, aktom od 17. ožujka 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetno Izvješće. Istaknuo je da je temeljna zadaća policije da skrbi o sigurnosti građana, demokratskih institucija i jačanju ukupnog sustava nacionalnih zadaća prije svega kroz zaštitu života, osobne sigurnosti i imovine. Rad policije u 2010. godini proveden je sukladno prethodno postavljenim prioritetima i to: jačanje kapaciteta svih linija rada policije, a posebice kriminalističke policije u području suzbijanja korupcije i organiziranog kriminaliteta. U odnosu na 2009. godinu smanjio se broj prijavljenih kaznenih djela za 0,3 posto, a kaznenih djela za koja se postupak pokrenuo po službenoj dužnosti manji je za 0,2 posto. Tijekom 2010. godine zabilježeno 107.995 kaznenih djela. Od tog broja za 73.328 kaznenih djela postupak je pokrenut po službenoj dužnosti, te je razriješeno ukupno 47.267 kaznenih djela. Policija je pronašla počinitelje 1.638 kaznenih djela prijavljenih ranijih godina, a koeficijent razriješenosti iznosi 66,7 posto. Vezano uz sigurnost prometa na cestama zabilježen je značajan napredak, te je za 11,9 % smanjen broj prometnih nesreća, broj prekršaja smanjen je za 5,8 %, a broj smrtno stradalih iznosio je 9,8 na sto tisuća stanovnika što predstavlja veliki napredak u odnosu na prethodne godine. Napravljen je znatan iskorak u otkrivanju i procesuiranju koruptivnih kaznenih djela, te je u tom dijelu zabilježen porast broja kaznenih djela od 68,1%. Istaknuto je da porast broja kaznenih djela korupcije, i organiziranog kriminala (porast 23%) treba smatrati pozitivnim jer velik dio ostaje u „sivoj zoni“. Napomenuo je da je Ministarstvo unutarnjih poslova ispunilo sve zadaće u svezi ispunjavanja mjerila za zatvaranje poglavlja 24 „Pravda, sloboda i sigurnost“ koje je uspješno, privremeno, zatvoreno, a vezano za poglavlje 23 „Pravosuđe i temeljna prava“ pristupilo se intenziviranju mjera na reformi policije, gdje prvenstveno treba istaknuti napore na donošenju pravnih pretpostavki za potpunu depolitizaciju policije kroz novi Zakon o policiji, te nastavak reforme kriminalističke policije u svezi borbe protiv najsloženijih oblika korupcije.
U načelnoj raspravi istaknuto je da je Izvješće sveobuhvatno te da se iz Izvješća može vidjeti koji su ciljevi postignuti a koji nisu. Primjerice vidljivo je da su financijska ulaganja i doneseni propisi pokazali rezultate u povećanju sigurnosti prometa na cestama jer je smanjen broj prometnih nesreća, smanjen je broj prekršaja a što je najvažnije značajno manje je poginulih osoba. Jasno su vidljivi i rezultati vezani uz međunarodnu suradnju u borbi protiv organiziranog kriminala jer ni kriminal nema granice, a rezultati su vidljivi jer se u Hrvatskoj i drugim zemljama interkontinentalno otkrivaju kaznena djela vezana uz organizirani kriminal. Pohvalno je i da su kroz međunarodnu suradnju tijekom turističke sezone u Hrvatskoj prisutni policajci iz drugih država što povećava percepciju sigurnosti turista. Istaknuto je da u Izvješću nema podataka vezanih uz mjere tajnog prikupljanja podataka, osobito izlisti ulazno izlaznih poziva koje policija radi samostalno bez nadzora drugih tijela. Navođenjem tih podataka u Izvješću s jedne strane osigurala bi se transparentnost, izbjegle manipulacije i medijski navodi o 40 tisuća osoba nad kojima je primijenjena ta mjera. Također je rečeno da nema izvještaja o mjerama unutarnje kontrole, što je izuzetno važno za ocjenu Izvješća jer bi se vidjelo kako se policija nosi sa različitim kušnjama.Spomenuta je i važnost percepcije sigurnosti građana, te bi ubuduće bilo dobro da se u izvješćima navedu i podaci o percepciji građana, osobito stoga što je samo ministarstvo vršilo takva istraživanja. Vezano uz razbojstva financijskih institucija koja po okrutnosti, opasnosti i šteti predstavljaju značajnu ugrozu, trebalo ravnomjernije rasporediti odgovornost, te bi i te institucije trebale doprinijeti prije svega kroz mjere zaštite i zaštitarsku službu. Naime vidljivo je da je najveći teret i odgovornost upravo na policiji.
Dio članova Odbora rekao je da se izvješće zove Izvješće ministra unutarnjih poslova te bi stoga svoje mišljenje i odgovore na pitanja trebao dati upravo ministar, a ne državni tajnik.
Nakon provedene rasprave, Odbor je glasovanjem (10 glasova „ZA“, 2 glasa „SUZDRŽANA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova za 2010. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
64. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2010. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost je na 64. i 65. sjednici Odbora održanima 4. i 25. svibnja 2011.g., raspravljao je o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio pučki pravobranitelj, aktom od 11. travnja 2011. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela u dijelu koji se odnosi na postupanje policijskih službenika i nedostatke Odjela za unutarnju kontrolu i postupaka unutarnje kontrole.
Uvodno je podnositelj Izvješća Pučki pravobranitelj istaknuo da je ovo Izvješće rađeno po starom standardnom postupku, te da Pučki pravobranitelj djeluje i kao nacionalno tijelo protiv nehumanog mučenja ljudi, a što ulazi i postupanje policije. Istaknuo je kako je suradnja s MUP-om najažurnija, i MUP redovito odgovara na sve upite, no očitovanja su često formalna i ne sadrže sve da bi se po njma moglo postupati, stoga bi očitovanja trebala biti detaljnija. Pohvalio je vidljivo smanjila uporaba sredstava prisile od strane policije, te donošenje novog zakona o Policiji u kojem su prihvaćene neke sugestije Pučkog pravobranitelja. Podržao je što je novim Zakonom formirano neovisno povjerenstvo za ispitivanje predstavki građana, ali je rekao da nebi bilo dobro da se novo tijelo svede samo na ispitivanje. Unatoč sugestijama da postupak unutarnje kontrole bude propisan u samom zakonu to se nije usvoilo, stoga bi bilo dobro da taj pravilnik prođe kroz kontrolu Odbor. Također je pohvalio odredbe kojim je policijskim službenicima zabranjeno članstvo u političkim strankama. Pozitivnim je ocjenjen način izbora ravnatelja policije koji se bira putem javnog natječaja na prijedlog ministra, no u cilju jačanja samostalnosti i neovisnosti trebalo bi razmisliti da se ravnatelj bira na prijedlog Vlade. .
U raspravi članovi Odbora načelno su podržali Izvješće te ustvrdili da će Odbor pružiti pomoć u izradi pravilnika ukoliko dobije takav zatijev.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 2 glasa «SUZDRŽANA») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja
za 2010. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Godišnjem izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2010. godinu i sažetak Izvješća
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 64. sjednici Odbora održanoj 4. svibnja 2011.g., raspravljao je o Godišnjem izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2010. godinu i sažetak Izvješća, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 9. ožujka 2011. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u zainteresiranog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja predsjednik Odbora ukratko je obrazložio predmetno Izvješće u dijelu iz nadležnosti Odbora. Sigurnosno- obavještajna agencija zaprimila je 6 zahtjeva od kojih je samo 1 usvojen. Svih 6 zahtjeva su riješena u zakonskom roku. OTC nije zaprimio niti jedan zahtjev. Hrvatski sabor zaprimio je tijekom 2010. godine 59 zahtjeva za ostvarivanje prava na pristup informacijama, te je 52,5 zahtjeva prihvaćeno. Svih 59 zahtjeva je riješeno u roku. Ministarstvo unutarnjih poslova zaprimilo je tijekom 2010. godine 81 zahtjev za ostvarivanje prava na pristup informacijama, te ih je 72 usvojilo. Od tog broja 75 zahtjeva je riješeno u roku, a 4 izvan roka, a 1 zahtjev nije riješen. Izjavljene su 3 žalbe koje su odbijene, te su podnesene 3 tužbe.
Odbor je odlučio da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (5 glasa «ZA» i 1 glas «PROTIV» i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Godišnje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2010. godinu i sažetak Izvješća
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORARanko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. 779
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 64. sjednici održanoj 04. svibnja 2011., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. travnja 2011. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Bez rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon
o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i
Vlade Francuske Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podatakaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
63. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 734
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 63. sjednici održanoj 07. travnja 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. ožujka 2011. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE SLOVAČKE REPUBLIKE O POLICIJSKOJ SURADNJI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Slovenije, Vlade Republike Austrije i Vlade Republike Mađarske o radu Centra za policijsku suradnju u Dolgoj Vasi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 743
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 63. sjednici održanoj 07. travnja 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Slovenije, Vlade Republike Austrije i Vlade Republike Mađarske o radu Centra za policijsku suradnju u Dolgoj Vasi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. ožujka 2011. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SLOVENIJE, VLADE REPUBLIKE AUSTRIJE I VLADE REPUBLIKE MAĐARSKE O RADU CENTRA ZA POLICIJSKU SURADNJU U DOLGOJ VASI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
62. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Ruske Federacije o suradnji na području sprječavanja prirodnih i civilizacijskih katastrofa i uklanjanja njihovih posljedica, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 723
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 62. sjednici održanoj 02. ožujka 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Ruske Federacije o suradnji na području sprječavanja prirodnih i civilizacijskih katastrofa i uklanjanja njihovih posljedica, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. veljače 2011. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Ruske Federacije o suradnji na području sprječavanja prirodnih i civilizacijskih katastrofa i uklanjanja njihovih posljedica
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORARanko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o suradnji u zaštiti od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 722
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 62. sjednici održanoj 02. ožujka 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o suradnji u zaštiti od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. veljače 2011. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o suradnji u zaštiti od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORARanko Ostojić
61. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o policiji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 710
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 61. sjednici održanoj 24. veljače 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o policiji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. veljače 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakon razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je dio zastupnika izrazio svoje protivljenje donošenju zakona po hitnom postupku. Naime, Prijedlog zakona ne nosi oznaku P.Z.E, a hitnost postupka nije niti obrazložena razlogom usklađivanja sa E.U., odnosno sukladno čl. 160. Poslovnika Hrvatskog sabora, već je hitnost obrazložena drugim osobito opravdanim razlozima sukladno čl. 159. Poslovnika Hrvatskog sabora. Osim toga dio članova Odbora je napomenuo da ne stoji da se radi o jednom od mjerila za zatvaranje Poglavlja 23. „pravosuđe i temeljna prava“, jer su se primjedbe odnosile na provedbu donesenih mjera i propisa. Također, u samom Prijedlogu zakona, kada se sustavno analizira, vidljivo je da i nema bitnih novina koje bi dovele do profesionalizacije i depolitizacije Policije, jer je isto bilo riješeno i dosadašnjim Zakonom o policiji i drugim propisima.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se radi o zahtjevu EU. Naime, 7. siječnja o.g. pristigao je zahtjev iz Europske unije da se do 27. siječnja o.g. policija uredi kao karijerna služba. Stoga se pristupilo izradi ovoga zakona, kako bi se policijska služba uredila na rečeni način, s jasnim kriterijima za napredovanje, te kako bi se policija dodatno profesionalizirala i depolitizirala.
U uvodnom dijelu predlagatelj je iznio da se osim zbog zahtjeva iz Europske unije također radi i o usklađivanju sa Zakonom o kaznenom postupku te Zakonom o državnim službenicima, napomenuvši da su u sastavljanju teksta sudjelovali i sindikati. Predlagatelj je istaknuo da se ovim prijedlogom čini razlika između policijskog službenika i državnog službenika, da se uvodi civilni nadzor u MUP-u, osigurava se pravo na profesionalni razvoj, internim natječajima objavljuju slobodna radna mjesta, čime se osigurava dostupnost tih radnih mjesta najkvalitetnijim policijskim službenicima, te se definiraju prava u slučaju stradavanja (pogreb, jednokratna novčana pomoć). Također je predlagatelj istaknuo kako Uredbu o klasifikaciji i mjerilima za utvrđivanje radnih mjesta policijskih službenika donosi Vlada RH, te bi nakon toga Ministar unutarnjih poslova morao pravilnikom propisati pravila i način raspodjele poslova i odgovornosti između različitih službi u Ministarstvu uključenih u upravljanje ljudskim potencijalima. Stoga je istaknuo kako je ispred MUP-a velika zadaća i posao zbog novog ustroja, izrade niza podzakonskih akata, novih imenovanja i izdavanja novih rješenja o rasporedu. Naime, sukladno i novim zvanjima iz ovog Prijedloga zakona uvedene su tri kategorije radnih mjesta koje su razrađene u 12 policijskih zvanja, te će za sve policijske službenike morati izdati nova rješenja, što je višemjesečni posao.
U načelnoj raspravi iznesena su suprotstavljena stajališta. Dio članova Odbora smatra da je očigledno da se radi o zakonu koji je važan za zatvaranje poglavlja 23. Naime, predloženim Zakonom rješava se ravnopravni status policijskih službenika uvažavajući sve specifičnosti službe što će sigurno dovesti do profesionalizacije i depolitizacije Policije. S druge strane dio članova Odbora iznio je niz načelnih i pojedinačnih primjedbi navodeći da nije dobro da se ovako važan zakon donosi po hitnom postupku zbog impulsa pristiglog iz Europske unije, jer se zakoni prije svega moraju donositi zbog hrvatskih građana. Istaknuto je da bi se na Prijedlog zakona moglo dati preko 60 pojedinačnih primjedbi, od strane zastupnika, policijskih udruga, policijskih sindikata i civilnih udruga, no zbog brojnosti primjedbi ukazano je samo na najznačajnije.
Iznesene su primjedbe na imenovanje načelnika policijskih uprava, u čijem postupku su do sada sudjelovale jedinice lokalne samouprave davanjem svojeg mišljenja. Navedeno mišljenje nije bilo obvezno, ali je omogućavalo da se izjasni o kandidatima, te novo rješenje sigurno nije napredak vezan uz poglavlje 23. Tim više što navedeno mišljenje nije bilo obvezujuće. Osim toga, navodi predlagatelja kako je predložen nov način imenovanja glavnog ravnatelja putem natječaja, nije točan, jer se i dosada glavni ravnatelj birao putem javnog natječaja. Vezano uz tajnost podataka i zaštitu osobnih podataka koji su regulirani čl. 35 Prijedloga zakona također je učinjen korak u suprotnosti s poglavljem 23., jer su izostavljene odredbe o dužnosti policijskih službenika vezanoj uz zaštitu osobnih podataka, koja je postojala, a navedeno pitanje je na zadovoljavajući način riješeno Zakonom o zaštiti osobnih podataka i Zakonom o tajnosti podataka. Vezano uz disciplinski postupak iznijeta je primjedba da je postupak podnormiran, te da je nedopustivo da disciplinski sud nije vezan pravomoćnom odlukom Kaznenog suda. Naime imamo slučajeva kada vrhovni sud donese oslobađajuću presudu da osoba nije primila 100 kn, a disciplinski sud usvaja potpuno suprotno stajalište. Iznijete su i primjedbe na čl. 38. kojim se policijskim službenicima zabranjuje članstvo u političkim strankama, jer vračanjem stranačke knjižice ne mijenja se svjetonazor i vrijednosni stavovi pojedinaca. Osim toga vezano uz navedenu odredbu upitna je i ustavnost, tijekom 1991. godine donesena je Uredba sličnog sadržaja koja je važila samo tri mjeseca. S druge strane istaknuto je da bi se policijskim službenicima svakako trebalo zabraniti da budu članovi upravnih i nadzornih odbora trgovačkih društava, kako je to učinjeno Zakonom o sigurnosno-obavještajnom sustavu. Upozoreno je i da kod prijema nije definiran pojam „nedostojnosti“ kao što je već definirano u postojećem zakonu, što značajno povećava mogućnosti zlouporabe jer se isto određuje po diskrecionoj ocjeni. Nadalje, iznesena je i primjedba na predloženi način na koji je uređeno upravljanje ljudskim resursima, a isto će propisati ministar pravilnikom, što nikako ne dovodi do profesionalizacije policije. Jedan dio primjedbi odnosio se i na nadzor tajnog prikupljanja podataka iz čl. 180. Zakona o kaznenom postupku, za koje ni u ovom prijedlogu nije predviđen način nadzora. Za razliku od sigurnosnih službi, mjere koje provodi MUP ne podliježu nadzoru posebnog tijela. Do sada je taj nadzor u pojedinim slučajevima obavljao ovaj Odbor.
Također je iznijeta primjedba na čl. 5. Prijedloga zakona kojim je predviđeno da ministar imenuje nezavisno tijelo koje će u drugom stupnju postupati po predstavkama. Iznijeto je stajalište da tako imenovano tijelo ne može biti nezavisno čim ga imenuje ministar te da tijelo nema ovlasti za poduzimanje radnji u slučaju utvrđivanja nepravilnosti. Ukoliko se već osniva neovisno tijelo to tijelo bi trebao birati ovaj Odbor ili Hrvatski sabor. Osim toga istaknuto je da se osniva neovisno tijelo a da nisu usvojene preporuke Pučkog pravobranitelja, koji je u svom izviješću naveo nužnost normiranja postupka ispitivanja pritužbi građana i jačanje Odjela za unutarnju kontrolu. Iako je najveći dio pritužba i predstavki građana neosnovan, zbog zaštite prava građana nužno je zakonom normirati postupanje i u slučaju da je samo jedan posto pritužbi utemeljen. Istaknuto je i da se u samom Zakonu, vezano uz profesionalizaciju policijskih službenika navedena problematika ne normira dovoljno detaljno, tako da nije navedeno koja je stručna sprema i struka potrebna za obavljanje pojedinog policijskog zvanja, već je jedini kriterij duljina policijskog staža. Na taj način omogućit će se na rukovodeća mjesta postave ili tamo ostanu osobe čija stručna sprema nema veze s policijskim poslom kao što su dizajneri, veterinar, akademski slikari, i razne druge struke. Iznesen je stav da se Zakonom o policije moralo urediti i policijsko postupanje odnosno da je umjesto u dva Zakona cjelokupna problematika morala biti u jednom Zakonu. Dio članova Odbora izrazio je nezadovoljstvo što na sjednici Odbora nije nazočan ministar unutarnjih poslova, kada se radi o ovako važnim zakonu, ili o Izvješću ministara unutarnjih poslova o obavljanu policijskih poslova. Za ministra bi bilo važnije da se obraća Hrvatskom Saboru, a ne da se zastupnicima obraća putem medija. Također je naglašeno da je ministar unutarnjih poslova prilikom imenovanja rekao da u najkraćem vremenu potaknut izmjenu policijskog zakonodavstva radi izgradnje transparentnijeg sustava prijema u službu, napredovanja u službi, te imenovanja i razrješenja rukovoditelja čime će se stvoriti pretpostavke za veći stupanj unutarnjeg reda i discipline, motivacije za rad, osječaja pripadnosti policijskoj organizaciji i boljeg funkcioniranja policije u cjelini. Iz navedenog je očito da se izradi zakona trebalo pristupiti odavno, a ne po nalogu EU.
Predstavnik predlagatelja zahvalio je na stručnoj i detaljnoj analizi pojedinih odredbi zakona istaknuvši da je dio primjedbi uočila i Vlada, te je pripremljeno 15 amandmana kojima će se ukloniti neki od nedostataka Zakona. Tako je jednim od amandmana definirana "nedostojnost“, što je u raspravi spomenuto kao nedostatak.
Na izneseno stajalište predstavnika predlagatelja predsjednik Odbora rekao je da je nedopustivo da u hitnu proceduru ide zakon za koji je u samo nekoliko dana i sam predlagatelj uočio takve nedostatke da je već pripremio 15 amandmana o kojima Odbor nije u mogućnosti raspravljati.Nakon rasprave Odbor je glasovanjem (6 „ZA“ i 3 „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o policiji
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
60. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o policijskoj suradnji u borbi protiv prekograničnog kriminala, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 708
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 60. sjednici održanoj 17. veljače 2011., raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o policijskoj suradnji u borbi protiv prekograničnog kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 09. veljače 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VIJEĆA MINISTARA BOSNE I HERCEGOVINE O POLICIJSKOJ SURADNJI U BORBI PROTIV PREKOGRANIČNOG KRIMINALA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
59. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Poljske o suradnji na suzbijanju kriminala, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 679
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011., raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Poljske o suradnji na suzbijanju kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. prosinca 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Sporazumom daje bolji pravni okvir za suradnju u borbi protiv kriminala sa Republikom Poljskom.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE POLJSKE O SURADNJI NA SUZBIJANJU KRIMINALA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti svjedoka, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 690
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011.g., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti svjedoka, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. siječnja 2011. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je objasnio kako je izmjena Zakona po hitnom postupku radi usklađivanja s pravnom stečevinom EU, prije svega u odnosu na propise o tajnosti podataka, informacijskoj sigurnosti i zaštiti osobnih podataka. Osim toga ovim prijedlogom jasnije se definiraju rokovi postupanja s čime se nastoji povećati sigurnost zaštićenih svjedoka.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI SVJEDOKA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 556
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. siječnja 2011. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je konačni prijedlog zakona razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio najznačajnije izmjene Zakona koje se uvode kako bi se omogućilo efikasnije postupanje prema „huliganima“ jer se pokazalo da Zakon nije dovoljno efikasno djelovao prema određenim skupinama navijača.
Predloženim izmjenama propisan je novi oblik protupravnog ponašanja maskiranje, što bi trebalo olakšati identificiranje navijača koji sudjeluju u izgredima. Nadalje, omogućeno je policiji da zabrani održavanje športskog natjecanja ukoliko športski objekt nije opremljen prema odredbama ovog Zakona, a uvedena je i obveza organizatora športskog natjecanja da prekine natjecanje ukoliko dođe do protupravnog ponašanja većeg obima.
U načelnoj raspravi napomenuto je da bi se maskiranje kao protupravno ponašanje trebalo detaljnije urediti kako bi se izbjegla mogućnost zlouporaba i oduzimanja kapa i šalova navijačima od strane policije ili redarstvenih službi. Cilj je identifikacija i ciljano kažnjavanje, no zbog zaštite sigurnosti drugih gledatelja moraju se dati određena diskreciona prava policiji i redarima. Predstavnik predlagatelja rekao je da će se provedbenim propisima nastojati detaljnije normirati postupanje ovlaštenih osoba vezano uz maskiranje.
Naglašeno je da bi organizatori športskih natjecanja i klubovi morali snositi veću odgovornost u sprječavanju nereda na športskim natjecanjima. Naime, vrlo često sami klubovi organiziraju putovanja i snose troškove za svoje navijače, a kada se dogode neredi organizatori i klubovi se povlače te sa sebe skidaju svu odgovornost. Na taj način država tj. policija imaju cjelokupnu odgovornost prema javnosti, a troškove postupanja policije snose svi građani. Primjerice za utakmicu NK „Hajduka“ i NK „Dinama“ u Splitu angažira se i do 1600 policajaca od kojih je polovica iz drugih dijelova Hrvatske što predstavlja ogroman trošak za proračun. Športski klubovi koji su organizatori „rizičnih“ športskih natjecanja na kojima često dolazi do nereda uglavnom su registrirani kao neprofitne udruge, a radi se o profitnim subjektima koji stječu ogroman prihod. Takvo stanje treba mijenjati te bi veću financijsku i moralnu odgovornost morao imati organizator koji bi se trebao pobrinuti da do nereda ne dođe. Tek kada organizator ne može spriječiti nerede trebala bi intervenirati policija. Također bi se trebala razmotriti mogućnost da troškove intervencije policije snosi organizator športskog natjecanja čime bi se organizatore prisililo da angažiraju kvalitetnu zaštitarsku službu.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU NEREDA NA ŠPORTSKIM NATJECANJIMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću rada Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 1. lipnja 2009. do 30. lipnja 2010. godine
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011.g. raspravljao je o Izvješću rada Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 1. lipnja 2009. do 30. lipnja 2010. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije, aktom od 13. prosinca 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženo Izvješće razmatra u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno je potpredsjednica Nacionalnog vijeća istaknula da je njihov osnovni zadatak nadziranje i praćenje provedbe Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije. Vijeće pri tome prati i nadzire prijavu korupcije, analizira izvješća tijela nadležnih za provedbu programa, predlaže mjere za veću učinkovitost provedbe Strategije, te potiče suradnju Sabora i drugih tijela nadležnih za provedbu programa. Istaknuto je da u ovom trenutku u Hrvatskoj postoji vrlo kvalitetan zakonski i institucionalni okvir kao neophodan preduvjet uspjeha u borbi sa korupcijom, ali da će tek brzo okončanje započetih istraga i pravomoćne presude, u započetim procesima protiv počinitelja koruptivnih kaznenih djela, pokazati stvarnu uspješnost u borbi s korupcijom. Održano je 11 redovnih i 3 tematske sjednice Vijeća, te su članovi Vijeća sudjelovali su na domaćim i nekoliko međunarodnih konferencija na temu antikorupcije. Nacionalno vijeće smatra da je tijekom 2010. godine ostvaren napredak u provedbi Strategije, ponajprije u usporedbi sa rezultatima iz prethodnog Izvješća. Dokaz tome je otvaranje Poglavlja 23. koje se odnosi na Pravosuđe i temeljna prava u pristupnim pregovorima Republike Hrvatske sa Europskom unijom.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 1. lipnja 2009. do 30. lipnja 2010. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o skidanju oznake tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama – posebni dio – Službena tajna
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011. godine, razmotrio je mogućnost prestanka potrebe za čuvanjem tajnosti Izvješća o obavljenim revizijama – posebni dio, koji nosi oznaku SLUŽBENA TAJNA, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 14. prosinca 2010. godine.
Izvješćem o obavljenim revizijama - posebni dio, obuhvaćena su Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2009: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Provedenom revizijom obuhvaćena je primjena zakonskih i drugih propisa, organizacija te financijsko-računovodstveno poslovanje za 2009. godinu.
Na sjednici Odbora bili su nazočni predstavnici Državnog ureda za reviziju koji su podržali skidanje oznake tajnosti sa posebnog dijela Izvješća o obavljenim revizijama za 2009. godinu.
Odbor je procijenio kako nema elemenata za zadržavanjem tajnosti predmetnog Izvješća te je jednoglasno bez rasprave odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak:
Skida se oznaka tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama,
posebni dio – službena tajnaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2010.g. i Izvješću o obavljenim revizijama
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011. godine, razmatrao je Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2010.g. i Izvješće o obavljenim revizijama, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 8. prosinca 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je došlo do određenih promjena u radu Državnog ureda za reviziju sukladno nadzoru EU i Europske komisije te njihovim preporukama. Tako će ubuduće u Hrvatski sabor zajedno sa izvršenjem državnog proračuna dolaziti i revizija proračuna, a ne kao prije sa zakašnjenjem od pola godine. Istaknuto je da je ovo prvo cjelovito Izvješće i obuhvaća preko 10.000 stranica, te je time prekinuta praksa da Državni ured za reviziju Saboru dostavlja sažetke izvješća.
Bez rasprave Odbor je jednoglasno donio zaključak kojim Hrvatskom saboru predlaže da donese sljedeći zaključak:
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju 2010.g. i
Izvješće o obavljenim revizijamaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o obavljenim revizijama – posebni dio
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011. godine, razmatrao je Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2010.g. i Izvješće o obavljenim revizijama, koje je te Izvješće o obavljenim revizijama – posebni dio, koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 14. prosinca 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnog radnog tijela.
Izvješćem o obavljenim revizijama za 2009. godinu - posebni dio, obuhvaćena su Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2009: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Provedenom revizijom obuhvaćena je primjena zakonskih i drugih propisa, organizacija te financijsko-računovodstveno poslovanje za 2009. godinu.
U predmetnom Izvješću dano je uvjetno mišljenje o poslovanju MORH-a, dok je za MUP-a i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija dano bezuvjetno mišljenje. MORH je dobio uvjetno mišljenje o poslovanju zbog nepravilnosti javne nabave, upravljanje nekretninama te neučinkovite unutarnje kontrole. U MUP-u zamijećene su nepravilnosti manjeg značaja u postupcima javne nabave, ali te nepravilnosti nisu utjecale na davanje bezuvjetnog mišljenja.
U načelnoj raspravi istaknuto je kako je iz Izvješća za Ministarstvo obrane RH vidljivo da je više od polovice poslovnog prostora u vlasništvu MORH-a prazno. Za neke od tih nekretnina od 1997. g. nisu zaključeni ugovori o najmu ili zakupu. Racionalno upravljanje zajedničkom imovinom u vlasništvu RH trebao bi biti interes Republike Hrvatske. Stoga bi trebao prestati sukob između raznih tijela oko vlasništva nad tom imovinom kako bi se nekretnine koje nisu u uporabi stavile u opće korisnu svrhu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio zaključak kojim Hrvatskom saboru predlaže da se donese sljedeći zaključak:
Prihvaća se Izvješće o obavljenim revizijama
- posebni dio – službena tajnaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
58. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 664
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 58. sjednici održanoj 8. prosinca 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. prosinca 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo da se ovim Zakonskim prijedlogom podiže dobna granica za korištenje određenih kategorija pirotehničkih sredstava sa 16 na 18 godina. Prijedlog ovakve promjene zatražila je pravobraniteljica za djecu kako bi se dodatno smanjio broj ozlijeđene djece i maloljetnika. Nadalje predložena je zabrana prodaje eksplozivnih tvari prvog razreda u pokretnim trgovinama. Na taj način dodatno će se povećati sigurnost i izbjeći će se ilegalna prodaja pirotehničkih sredstava drugog i trećeg razreda.
U načelnoj raspravi Odbor je podržao prijedlog Zakona te je istaknuto da se od donošenja Zakona značajno smanjio broj ozlijeđenih, te da je uveden red na tom području. Podržavajući zabranu prodaje na pokretnim štandovima napomenuto je da bi vlasnici manjih obrta mogli pretrpjeti štetu u slučaju da su nabavili tvari koje se dosada smjelo prodavati u pokretnim trgovinama. S tim u svezi iznijeto je mišljenje da bi bilo dobro da ta odredba stupi na snagu od 1. siječnja 2011. godine.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
57. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 639
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 57. sjednici održanoj 25. studenoga 2010.g., raspravljao je o Prijedlogu zakona izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. studenog 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je kako je od donošenjem Zakona o sigurnosti prometa na cestama sredinom 2008.g. vidljiv značajan napredak u svim pokazateljima sigurnosti prometa. Tako je u tijeku 2009.g. značajno smanjen broj poginulih, a smanjen je i ukupan broj prometnih nesreća te broj ozlijeđenih osoba. Tijekom primjene zakona uočeni su određeni nedostaci , a također se Zakon morao uskladiti s direktivom EU stoga je bilo nužno napraviti Izmjene i dopune Zakona. Predloženim izmjenama s normama EU usklađen je tehnički pregled određenih kategorija vozila i uvedena je rekategorizacija četverocikala kojima će moći upravljati osobe s „B“ kategorijom. Nadalje, povećane su kazne za određene prekršaje kao npr. pretjecanje u tunelu, predlaže se nov način regulacije upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola tako da više neće biti dvostrukog kažnjavanja.
U načelnoj raspravi rečeno je da je direktiva koju navodi predlagač donesena 2006. godine te da je morala biti ugrađena u sam Zakon, a ne da se rade izmjene i dopune. Također je napomenuto da odlazak u represiju nije rješenje jer ima puno primjera da se ljudi koji stalno rade prekršaje „izvlače“ od kazne. Naglašeno je da sigurnost prometa nije samo stvar Ministarstva unutarnjih poslova, već se i druga tijela kao Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Ministarstvo pravosuđa trebaju aktivnije uključiti u problematiku sigurnosti prometa.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, drugo čitanje, P. Z. E. br. 570
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 57. sjednici održanoj 25. studenoga 2010. godine, raspravljao o Konačnom prijedloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. listopada 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakon razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se pristupilo izmjenama Zakona jer su uočeni nedostaci u primjeni Zakona koji je donesen 2003. godine, a isto je i jedan od uvjeta za zatvaranje 23. poglavlja u pregovorima s Europskom unijom.
U načelnoj raspravi istaknuto je da izvješće o pravu na pristup informacijama nije obećavajuće te da naša tijela javne vlasti ignoriraju određene zahtjeve. Pojedini članovi Odbora doveli su u pitanje neovisnost tijela nadležnog za ostvarivanje prava na pristup informacijama. Stoga su pojedini članovi Odbora istaknuli da bi poslove neovisnog tijela za pravo na pristup informacija trebao raditi Povjerenik za informacije. Predstavnici predlagatelja istaknuli su da je Agencija za zaštitu osobnih podataka institucionalno tako postavljena da predstavlja neovisno tijelo koje odgovara isključivo Saboru, a takva praksa poznata je i u Europi.
U pojedinačnoj raspravi su iznijete primjedbe na članak 13. st. 6 kojim je izmijenjen čl. 17. Zakona o pravu na pristup informacijama. Naime navedeni članak je u koliziji s Zakonom o tajnosti podataka, Zakonom o informacijskoj sigurnosti i međunarodnim propisima koje je potpisala RH. Istaknuto je i da je pristup informacija kada se radi o klasificiranim podacima riješen u samom Zakonu o tajnosti podataka, te da je tijelo koje je vlasnik klasificiranih podataka u slučaju zaprimanja zahtjeva za pristup informacijama dužno ocijeniti razmjernost između prava na pristup informacijama i vrijednosti koje se štite klasificiranim podacima, te odlučiti o zadržavanju stupnja tajnosti, promjeni stupnja tajnosti, deklasifikaciji ili oslobađanju od čuvanja tajnosti podataka.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova «ZA» i 1 glas «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA
A na tekst Prijedloga Odbor podnosi sljedeći:
AMANDMAN
Na članak 13.
U članku 13. u izmijenjenom članku 17. stavku 6. riječi :“Sukladno članku 8. stavku 1. i 2.“ Zamjenjuju se riječima: “ iz članka. 8. stavka 2. ovoga Zakona, te ako se radi o podacima zaštićenim zakonom kojim se uređuje područje zaštite osobnih podataka,“
Obrazloženje
Pristup informacijama koje su klasificirane i uvid u dokumente riješen je Zakonom o tajnosti podataka. Predložene izmjene Zakona se usklađuje sa Zakonom o tajnosti podataka, Zakonom o informacijskoj sigurnosti te međunarodnim sporazumima RH i NATO-a i EU kojima je točno određeno tko može vršiti uvid u klasificirane podatke.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
56. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, P. Z . br. 643
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 56. sjednici održanoj 16. studenoga 2010., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, P.Z. br. 643., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 2 glasa „SUZDRŽANA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA
O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINUZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu i projekcijama za 2012. i 2013. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 56. sjednici održanoj 16. studenoga 2010., raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu i projekcije za 2012. i 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenog 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu i projekcije za 2012. i 2013. godinu razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Na postavljeno pitanje hoće li sredstva predviđena proračunom biti dostatna za izvršenje svih zakonom utvrđenih poslova i aktivnosti u slijedećoj 2011. godini predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane, Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajne agencije, Vojne sigurnosno-obavještajne agencije, Operativno-tehničkog centara za nadzor telekomunikacija, Zavoda za sigurnost informacijskih sustava i Državne uprave za zaštitu i spašavanje nisu imali dodatnih zahtjeva.
Vezano uz proračunom predviđena sredstva za Obalnu stražu, spomenuto je da su ista smanjena za preko 5 milijuna kuna, no s obzirom da nije bio nazočan predstavnik Ministarstva obrane zaključeno je da će o istom raspraviti Odbor za obranu kao matično radno tijelo.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 2 glasa „SUZDRŽANA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
i projekcije za 2012. i 2013. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
55. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o privatnoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 632
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 55. sjednici održanoj 11. studenog 2010. godine, raspravljao o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o privatnoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. listopada 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakon razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona te da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENI I DOPUNAMA ZAKONA O PRIVATNOJ ZAŠTITI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
54. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2009. godini
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 54. sjednici održanoj 30. rujna 2010. raspravljao je o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2009. godini, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske aktom broj: A-470/09 od 16. rujna 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske objasnio je kako Izvješće predstavlja cjelovit prikaz rada Državnog odvjetništva, USKOK-a, županijskih i općinskih Državnih odvjetništava u kojima je ukupno zaposleno 577 državnih odvjetnika i zamjenika državnih odvjetnika. U tijeku 2009. godine zaprimljeno je 86406 kaznenih prijava što je 2% manje u odnosu na 2008.g. Od zaprimljenih prijava 41 % je odbačeno. Naglasio je da je u postupcima po kaznenim prijavama doneseno 87% osuđujućih presuda. Naime, u slučajevima kada državno odvjetništvo nije imalo dovoljno dokaza, kaznene prijave su odbačene, stoga postotak osuđujućih predmeta pokazuje uspješnost rada državnih odvjetništava. Zabilježen je porast zatvorskih kazni od 18,7% u odnosu na prošlu godinu. Alternativnim rješavanjem sudskih sporova u 2009.g. riješeno je preko 5000 predmeta (nagodbama i dr.) te je time rasterećen rad sudova. Cilj je da se brojem alternativno riješenih predmeta dosegne 80%.Novi Zakon o kaznenom postupku (u daljem tekstu: ZKP) koji je stupio na snagu 1. srpnja 2009.g. za kaznena djela iz nadležnosti USKOK-a omogućio je da se istrage koju sada provode tužitelji provode brže i kvalitetnije. Za kaznena djela iz nadležnosti USKOK-a doneseno je 94,2% osuđujućih presuda od kojih je preko 60% zatvorskih kazni.
Izmjenama kaznenog zakona koje su stupile na snagu 1. siječnja 2009.g. uvedeno je tzv. prošireno oduzimanje imovinske koristi za sva djela iz nadležnosti USKOK-a. Time je omogućeno da se počiniteljima oduzme sva imovina, osim one za koju dokažu da je zakonito stečena. U 2009.g. oduzeto je ukupno više od 28,5 milijuna kuna te 424.484 eura. Naglašeno je kako je Državno odvjetništvo tijelo progona, a ne tijelo koje otkriva počinitelje kaznenih djela. Stoga je nužno da sva tijela koja sudjeluju u otkrivanju i procesuiranju počinitelja kaznenih djela od Policije, Državne revizije, Ministarstva financija i drugih tijela kvalitetno i potpuno izvrše svoj dio posla te podnesu kaznene prijave.
U tijeku 2009.g. zatraženo je 833 posebnih izvidnih mjera za kaznena djela zlouporabu opojnih droga, šverc i korupciju. Iz navedenih podataka jasno je kako javnost ima pogrešnu percepciju da se svakoga prisluškuje.
U građanskim predmetima zabilježen je blagi porast broja predmeta od 4,45% što se najvećim dijelom odnosi na uknjižbu državne imovine, tako da je postupak uknjižbe prava vlasništva imovine RH pokrenut u 97,37% slučajeva.
U raspravi je postavljeno pitanje koliko će ustavne promjene i stupanje na snagu novog Zakona o kaznenom postupku za sva kaznena djela utjecati na rad Državnih odvjetništva. Naime, ustavnim promjenama uvedeno je nezastarijevanje kaznenih djela kod pretvorbe i privatizacije, a iskustva u primjeni novog ZKP-a u „uskočkim“ predmetima pokazala su da se njegovim odredbama omogućava brže provođenje istrage i učinkovitije prikupljanje dokaza. U odnosu na sva ostala kaznena djela novi ZKP stupa na snagu 1. rujna 2011.g., no za njegovo provođenje je potrebno osigurati odgovarajuću materijalnu i kadrovsku opremljenost, s obzirom da sadašnji resursi nisu dovoljni za primjenu zakona.
Na postavljeno pitanje vezano za suradnju s policijom, glavni državni odvjetnik odgovorio je da je suradnja s policijom dobra te da je osobito bitno što je ustrojen Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) što je u suradnji s „Uskočkim“ sudovima dovelo do znatno bržeg provođena postupka u predmetima vezanim uz korupciju i organizirani kriminal.
Odgovarajući na upite vezane uz materijalnu i kadrovsku ekipiranost, glavni državni odvjetnik je istaknuo kako je još prije godinu dana upućen dopis ministru pravosuđa, a ovih dana ponovno, kako bi se osigurala nužna sredstva za rad državnih odvjetništava. U raspravi je dotaknuto pitanje vezano uz radne sporove, poslodavce koji lažnim prijavama dohotka zakidaju državni proračun, kao i onih koji dovode radnike u položaj u kakvom ne bi smjeli biti. Istaknuto je da postoji veliki broj anonimnih kaznenih prijava za koje se provodi postupak te često dovode do toga da se uznemiravaju građani, a da nema mogućnosti da se takve prijave temeljem diskrecione ocjene zanemare. Time bi se smanjio broj odbačenih kaznenih prijava. S druge strane još uvijek imamo situaciju da mnoga državna tijela koja su dužna podnositi kaznene prijave to ne čine.
Na velikom broju nekretnina osobito na otocima, Baniji i Dalmaciji upisuje se državno vlasništvo na imovini koja je desetljećima pa i stoljećima u privatnom vlasništvu. Glavni državni odvjetnik napomenuo je da su pokrenuti postupci uknjižbe kako ne bi nastala šteta za RH kad nastupi povjerenje u zemljišne knjige i u odnosu na državnu imovinu. Slučajevi u kojima je pokrenut postupak uknjižbe na imovini koja nije u vlasništvu RH lako će se riješiti nagodbama. Istaknuo je i da postoji velik broj predmeta po tužbama građana protiv Republike Hrvatske, koji su „tipski“ primjerice kod kršenja prava iz kolektivnih ugovora, stoga treba omogućiti da pojedini od tih predmeta dođu do Vrhovnog suda kako bi se mogao zauzeti stav i postići nagodbe za koje je također potrebno osigurati sredstva.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (9 glasova «ZA» i 2 glasa «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu državnih odvjetništava u 2009. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
53., zatvorena, sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu odluke o imenovanju člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na temelju članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija i Odluke o razrješenju Miroslava Šeparovića, člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“ br. 81/09.), na 53. (zatvorenoj) sjednici, raspravljao je o izboru kandidata za popunu upražnjenog mjesta člana Vijeća za građanski nadzor nad sigurnosno-obavještajnim agencijama.
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost sukladno čl. 63. Poslovnika Hrvatskog sabora raspravljao je o predmetnom prijedlogu kao matično radno tijelo.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) donio
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA VIJEĆA ZA GRAĐANSKI
NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJAkoji se nalazi u privitku ovog dopisa.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
PRIJEDLOG ODLUKE O
IMENOVANJU ČLANA VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR
SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA
I.Imenuje se član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
prof. dr. Nikola Mijatović, diplomirani pravnik iz Zagreba.
II.Mandat imenovanog člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija traje do završetka mandata ostalih članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
Obrazloženje
Odredbom članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, broj: 46/07.) propisano je da se prijedlog za imenovanje člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija podnosi Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, a Odbor na svojoj sjednici utvrđuje da li prijedlozi udovoljavaju propisanim uvjetima te utvrđuje i podnosi Hrvatskom saboru prijedlog za imenovanje člana Vijeća.
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora na temelju članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija, a u svezi članka 110. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj: 79/06. i 105/06.) na svojoj 53. (zatvorenoj) sjednici održanoj dana, 23. rujna 2010., većinom glasova utvrdio je da Nikola Mijatović, diplomirani pravnik iz Zagreba udovoljava uvjetima za imenovanje člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika.
52. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 612
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 52. sjednici održanoj 23. rujna 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. kolovoza 2010. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je napomenuto da se predloženom izmjenom kazneno djelo „utaje poreza i drugih davanja iz članka 286. KZ“ stavlja u nadležnost USKOK-a, koje je do sada bilo u nadležnosti u slučaju kada je bilo povezano s kaznenim djelima korupcije i organiziranog kriminala, te se Zakon usklađuje s Kaznenim zakonom. Radi se o jednom od podmjerila za zatvaranje poglavlja 23. u pregovorima o pristupanju Europskoj uniji.
Odbor je nakon provedene rasprave jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
ZAKON O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O UREDU ZA SUZBIJANJE KORUPCIJE I ORGANIZIRANOG KRIMINALITETA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o zaštiti i spašavanju, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 607
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 52. sjednici održanoj 23. rujna 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o zaštiti i spašavanju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 04. kolovoza 2010. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Članovi Odbora upoznati su s razlozima i interesima zbog kojih se predlaže donošenje predmetnog Zakona po hitnom postupku. Predstavnik predlagatelja je obrazložio razlog prestanka rada Regionalnog središta za pružanje pomoći, ali je naglašeno kako će se svi zaposlenici Regionalnog središta zbrinuti. Preuzeti službenici i namještenici postat će državni službenici i namještenici, a Državna uprava za zaštitu i spašavanje će utvrditi broj zaposlenih potreban za obavljanje preuzetih poslova.
U načelnoj raspravi podržana je inicijativa da se izvrši racionalizacija raznih državnih tijela ali se pri tome mora voditi računa o razmjernosti između troškova i koristi. Naime, proračun Regionalnog središta u 2010. godini iznosio je 4 milijuna i 200 tisuća kuna, od čega je za plaće javnih službenika predviđeno 2 milijuna kuna. Stupanjem na snagu ovih izmjena javni službenici zaposleni u Regionalnom središtu Divulje postati će državni službenici, a poslove će preuzeti Državna uprava za zaštitu i spašavanje. Napomenuto je da samo kabinet ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje troši četiri puta više sredstava od Regionalnog središta za pružanje pomoći i uklanjanje katastrofa.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽANA“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da se donese
Zakon o dopuni Zakona o zaštiti i spašavanju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Malte o borbi protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, organiziranog kriminala i međunarodnog terorizma, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 611
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 52. sjednici održanoj 23. rujna 2010. raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Malte o borbi protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, organiziranog kriminala i međunarodnog terorizma, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. rujna 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakon razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog Zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona te da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Malte o borbi protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, organiziranog kriminala i međunarodnog terorizma
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2009. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 52. sjednici održanoj 23. rujna 2010. raspravljao je o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. rujna 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako Izvješće sveobuhvatno i detaljno prikazuje podatke zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj 2009. godini, europske trendove, kao i položaj Republike Hrvatske u odnosu na stanje i kretanje zlouporabe opojnih droga u Europi. U registru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2009. godini ukupno je registrirano 29.120 osoba liječenih od zlouporabe droga, odnosno 6,2 posto više nego u 2008. godini. U tijeku 2009. godine u tretmanu sustava zdravstva na liječenju su bile 7.733 osobe, od kojih su 1.463 ili 18,9 % prvi put na liječenju. Broj liječenih ovisnika povećan je za 2,9% u odnosu na 2008. g., dok je kod liječenih ovisnika od opijata povećao za 6,7 posto.U 2009. g. je 89 osoba umrlo zbog posljedica uzimanja droge što predstavlja smanjenje od 23,3 posto u odnosu na 2008. g. kada je umrlo 113 osoba. Ukupan broj ovisnika koji su na odvikavanju ili rehabilitaciji bio je 1.137 što predstavlja pad za 11,7 posto u odnosu na 2008.g. Prosječna dob prvog konzumiranja bilo kojeg sredstva je 16 godina. Zabrinjavajuće je što od prvog uzimanja do liječenja prođe obično 6 do 7 godina.
U ukupnom kriminalitetu kaznenih djela vezanih za zlouporabu druga i krijumčarenje iznosi 9,64 posto što je nešto manje nego u protekle tri godine. Od tih kaznenih djela 71,7 posto odnosi se na posjedovanje droga iz čl. 173, st. 1. Kaznenog zakona. Tijekom 2009. godine izvršeno je 5.246 zapljena što je 10,8 posto manje nego u 2008.g., a evidentirano je 7.063 kaznena djela vezana za zlouporabu droga i krijumčarenje što je 10,4 posto manje nego u 2008. godini.
U 2009. godini bilježi se pad broja zatvorenika ovisnika o drogama za 18.9 posto, a primjećuje se i pad broja ovisnika u zatvorskom sustavu kojima prije nije bila izrečena sigurnosna mjera liječenja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je i da je nastavljena provedba projekta resocijalizacije ovisnika, te je izrađen program za prevenciju ovisnosti za djecu i mlade u odgojno obrazovnom sustavu i sustavu socijalne skrbi za razdoblje 2010.-2014. godine, čiji je cilj sprječavati i suzbijati svih oblika ovisnosti među djecom i mladima, te rizična ponašanja koja uključuju eksperimentiranje sa svim vrstama ovisnosti, uključujući alkohol, klađenje, Internet i dr.
U načelnoj raspravi istaknuta je važnost prevencije jer se problemi ovisnosti značajno povećavaju u kriznim situacijama. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ulažu napori u preventivne aktivnosti vezane uz ponudu i potražnju droga, te da je preventivnim aktivnostima smanjen broj smrtnih slučajeva. Istaknuto je, kako je s jedne strane pao broj zapljena i otkrivenih kaznenih djela dok s druge strane raste broj ovisnika. Napomenuto je da postoje određena područja gdje se stopa kriminaliteta i broj ovisnika ne smanjuje. Naglašeno je da je potrebno pojačati aktivnosti vezane uz kontrolu vozača pod utjecajem opijata koji su ponekad i opasniji od vozača pod utjecajem alkohola te bi stoga trebalo pojačati preventivne aktivnosti na tom području, osobito kada se radi o halucinogenim drogama. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je u ovoj godini zabilježen drastičan porast preventivnih aktivnosti vezanih uz uporabu droga u prometu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2009. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 595
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 52. sjednici održanoj 23. rujna 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. srpnja 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim zakonskim prijedlogom usklađuje zakonodavstvo RH sa zakonodavstvom EU. Uređuje se postupak utvrđivanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, postupak osiguranja oduzimanja imovinske koristi, postupak ovrhe, postupanje sa oduzetom imovinom te ostvarenje prava osobe oštećene kaznenim djelom.
U načelnoj raspravi postavljeno je pitanje vezano uz dodatna financijska sredstva za zapošljavanje tri nova službenika u Središnji državni ured za upravljanje imovinom. Predlagatelj je napomenuo kako će se razmisliti „skidanju“ hitnog postupka s prijedloga Zakona te bi se tada trebalo odlučiti je li neophodno zapošljavanje tri nova službenika.
Odbor je nakon provedene rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
51. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu izmjena i dopuna državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 51. zatvorenoj sjednici održanoj 26. kolovoza 2010., raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. kolovoza 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U načelnoj raspravi istaknuto je da su pozvani samo predstavnici Vlade i tijela iz nadležnosti Odbora kod kojih je došlo do značajnijih izmjena. Predstavnik predlagatelja vezano uz smanjenje sredstava Zavoda za informacijsku sigurnost istaknuo je da se smanjenje odnosi na investicije koje su odgođene zbog preseljenja na novu lokaciju. Navedeno smanjenje biti će nadoknađeno iduće godine, a sredstva se odnose na uvođenje mjera informacijske sigurnosti kako bi se prostor uredio za rad s NATO klasificiranim materijalima, te kako bi se izgradila mrežna infrastruktura za spajanje na NATO tajnu mrežu.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 4 glasa «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, P. Z . br. 614
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 51. zatvorenoj sjednici održanoj 26. kolovoza 2010. g., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, P.Z. br. 614, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. kolovoza 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (5 glasova «ZA» i 4 glasa «PROTIV» ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona
o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
50. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o Zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 589
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 50. sjednici održanoj 13. srpnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. srpnja 2010. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da je postojeća zakonska regulativa djelomično zastarjela, te da nije usklađena s zakonskom regulativom RH i pravnom stečevinom EU. Nadalje, pojedina područja dosada uopće nisu bila zakonski regulirana. Predloženim Zakonom jača se uloga i odgovornost inspektora zaštite od požara, cjelovito se uređuje sustav zaštite od požara, propisuju se pretpostavke za unaprjeđenje zaštite od požara, a Zakon se usklađuje s Zakonom o prostornom uređenju i gradnji, i direktivama EU.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon o zaštiti od požara
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
49. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. 564
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 49. sjednici održanoj 01. srpnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. lipnja 2010. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se radi o tipskom ugovoru kakav se potpisuje sa zemljama članicama Europske unije. Ugovorom se uspostavlja pravni okvir za osiguranje zaštite klasificiranih podataka koji zajednički nastaju ili se razmjenjuju između ugovornih stranaka, te se utvrđuju istoznačni stupnjevi tajnosti, obveze u pogledu mjera zaštite klasificiranih podataka, način prijenosa i postupanja s klasificiranim podacima.
U načelnoj raspravi dotaknuto je pitanje odnosa bilateralnih i multilateralnih ugovora o zaštiti klasificiranih podataka, te je pojašnjeno da multilateralni ugovori predstavljaju „okvir“ unutar kojeg se bilateralnim ugovorima detaljnije razrađuju pitanja zaštite klasificiranih podataka između država potpisnica.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s e
Zakon
o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i
Vlade Slovačke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podatakaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
48. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 556
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 48. sjednici održanoj 17. lipnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. lipnja 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetni Zakon te je istaknuo da je donošenje Zakona pripremano no da je neposredni povod za hitno donošenje ovog zakona su događaji na utakmici NK Dinama i HNK Hajduka u Zagrebu 1. svibnja 2010. godine. Navedeni događaj pokazao je da Zakon nije dovoljno učinkovito djelovao prema određenim skupinama navijača, koji su unatoč postriženim sankcijama nastavili s protupravnim ponašanjima.
U načelnoj raspravi postavljeno je pitanje sankcija prema organizatorima sportskih natjecanja i klubovima te je napomenuto da se mnogo stvari moglo riješiti i primjenom odredaba postojećeg Zakona. Osim toga napomenuto se bi veću odgovornost trebali preuzeti klubovi i organizatori natjecanja.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 2 glasa «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU NEREDA
NA ŠPORTSKIM NATJECANJIMAZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vatrogastvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. 563
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 48. sjednici održanoj 17. lipnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vatrogastvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. lipnja 2010. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetni Zakon te je istaknuo kako se ovim dopunama i izmjenama želi urediti noćni rad vatrogasaca zbog nadolazeće pripremne vatrogasne sezone, a zbog novog Zakona o radu (NN, broj 149/09) kojim je noćni rad neprimjeren za vatrogasnu djelatnost. Također zbog propisanih uvjeta za poslove obavljanja profesionalnih vatrogasaca povećava se dobna granica preko trideset godina. Bez ovih izmjena došlo bi do znatnih organizacijskih poteškoća i materijalnih izdataka te bi se bitno smanjila operativna spremnost vatrogasnih postrojbi za intervenciju.
Nakon provedene rasprave Odbor je glasovanjem ( 6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VATROGASTVU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o povlačenju prijedloga Odluke o imenovanju člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na svojoj 48. sjednici jednoglasno je donio Odluku o povlačenju prijedloga Odluke o imenovanje člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika koja je predsjedniku sabora dostavljena dopisom Klasa: 021-13/09-07/27, Urbroj: 6521-4-10-9, od 27. svibnja 2010.godine.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
47. tematska sjednica -
46., zatvorena, sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o azilu, s konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 540
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 46. sjednici održanoj 26. svibnja 2010. god. razmatrao je Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o azilu, s konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. travnja 2010. godine.
Odbor je predloženi zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Uvodno je predsjednik Odbora napomenuo da se izmjene i dopune zakona vrše zbog usklađivanja s pravnom stečevinom Europske unije iz poglavlja 24 – „Pravda, sloboda i sigurnost“. Tako se predloženim izmjenama uvodi upravni sud kao neovisno drugostupanjsku tijelo u postupku žalbe, produženo je pravo na supsidijarnu zaštitu sukladno praksi EU, tako da je dozvola boravka stranaca nad kojem je odobrena supsidijarna zaštita produžena na 3. godine, povećan je opseg prava zdravstvene zaštite, prava na obrazovanje i rad stranaca pod supsidijarnom zaštitom te je smještaj takvih osoba produžen na 24 mjeseca. Nadalje, ublaženi su uvjeti za besplatnu pravnu pomoć, a rok za žalbu produžen je na 15 dana, te su odredbe o ograničenju kretanja usuglašene s odredbama EU.
Predsjednik Odbora također je izvijestio članove o prijedlogu amandmana koji je Odboru dostavio centar za prava seksualnih i rodnih manjina „ISKORAK“ kojim je predloženo da se u čl. 1 predloženog Prijedloga zakona briše odredba „spolnom orijentacijom ne mogu se smatrati djela koja se smatraju kaznenim djelima u zakonodavstvu Republike Hrvatske“. Naime u kaznenim djelima koja se odnose na spolnu slobodu ne postoji nikakva povezanost tih djela sa spolnom orijentacijom, te se ne vidi potreba da se 10 godina nakon potpunog izbacivanja obilježja spolne orijentacije počinitelja kaznenih djela. Stoga nema smisla da se kroz specijalno zakonodavstvo naglašava povezanost kaznenih djela s spolnom orijentacijom počinitelja.
U načelnoj raspravi odlučeno je da o eventualnoj mogućnosti usvajanja amandmana odluči predlagatelj, te je prijedlog amandmana „ISKORAKA“ predan nazočnom predstavniku predlagatelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru
da doneseZakon o izmjenama i dopunama zakona o azilu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranka Ostojića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izbor člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
Prijedlog odluke o imenovanju člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih
agencija iz reda diplomiranih pravnikaOdbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na temelju članka 4. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija i Odluke o razrješenju Miroslava Šeparovića, člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne Novine“ br.81/09.), na 46. Sjednici, raspravljao je izboru kandidata za popunu upražnjenog mjesta člana Vijeća za građanski nadzor nad sigurnosno-obavještajnim agencijama.
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost sukladno čl.63. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravljao je o predmetnom prijedlogu kao matično radno tijelo.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“ donio
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA
koji se nalazi u privitku ovog dopisa
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
Prilog:
-Prijedlog odluke
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA
VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJAImenuje se član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
STJEPAN VOKIĆ, na osobni zahtjev.
Obrazloženje
Odlukom o imenovanju predsjednika i šest članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, br. 76/7.) za člana Vijeća imenovan je Miroslav Šeparović iz redova uglednih diplomiranih pravnika.
Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija je Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom klasa:021-19/09-07/09, urbroj: 6521-4-1-09-2, od 7. travnja 2009. g. uputilo ostavku Miroslava Šeparovića na mjesto člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora je na 46. sjednici održanoj 26. svibnja 2010., a na temelju članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora i članka 3. Odluke o Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija raspravljao o navedenom i jednoglasno utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA: 021-13/09-07/10
URBROJ: 6521-4-08-01
Zagreb, 20. svibnja 2009.PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
45. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Češke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 532
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 45. sjednici održanoj 28. travnja 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Češke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, po hitnom postupku, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. travnja 2010. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Odbor je zaključio da ne treba posebno obrazloženje nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je jednoglasno bez rasprave odlučio predložiti Hrvatskome saboru da
se doneseZakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Češke Republike o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik OdboraPREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 45. sjednici Odbora održanoj 28. travnja 2010.g., raspravljao je o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ministar MUP-a, aktom od 13. ožujka 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetno Izvješće gdje je ocijenjeno da je policija u 2009. ispunila svoje zadaće i ostvarila glavni cilj odnosno održala na najvišoj razini stanje javne sigurnosti, reda i mira. Osim glavnih ciljeva: otkrivanja i suzbijanja kriminaliteta s posebnim naglaskom na korupciju i organizirani kriminal, zlouporabu opojnih droga, maloljetnički kriminal, obiteljsko nasilje i nasilja na športskim natjecanjima, itd., intenzivno se radilo na jačanju međunarodne policijske suradnje i pripreme policijske organizacije za potpunu integraciju u sigurnosni sustav Europske unije. Predstavnik predlagatelja je istaknuo da je u 2009. godini zabilježeno 108 364 kaznena djela od kojih je za 73 497 kaznena djela pokrenut postupak po službenoj dužnosti, razriješeno je 48 234 što je 49,9 %. Objasnio je da su stopu kriminaliteta računali sa svim kaznenim djelima, i tada ona iznosi 2 442 kaznena djela na 100 000 stanovnika, a stopa kriminaliteta kaznenih djela za koji je pokrenut postupak po službenoj dužnosti iznosi 1 656 kaznenih djela na 100 000 stanovnika, što govori da je RH sigurna zemlja. Predlagatelj je izjavio kako je primijećen i porast u gospodarskom kriminalitetu, no objasnio je da je to zbog pokrenutih projekata u suzbijanju gospodarskog kriminaliteta. Na kraju se predlagatelj osvrnuo na potrebitu dopunu i promjenu Kaznenog zakona i Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, a vezano uz nasilje među mladima i nasilju na športskim natjecanjima.
U načelnoj raspravi istaknuto je kako je bitna percepcija građana o njihovom osjećaju sigurnosti. Vezano uz profesionalizaciju i depolitizaciju policije u raspravi su iznijeta suprotstavljena stajališta. S jedne strane je naglašeno da policija nije depolitizirana, što je vidljivo, jer se pojedina kaznena djela obrađuju ne nakon što su se dogodila, već nakon što su se desile političke promjene. S druge strane je istaknuto da je iz Izvješća jasno kako je postignuta profesionalizacija i tehnološki napredak, te je vidljiva transformacija policije iz represivnog aparata u servis građana. Također je pohvaljen pad broja ubojstava i smrtno stradalih osoba u prometu, no ono što je zabrinjavajuće i na čemu treba još raditi to je „Tamna zona kriminaliteta“, odnosno organiziranog i gospodarskog kriminaliteta, korupcije, zlouporabe droga i obiteljskog nasilja. Zaključeno je da se ubuduće u Izvješću obrazlože odbačene kaznene prijave, obrazlože mjere tajnog prikupljanja podataka kao i cjelokupna analitika, a vezano uz rad USKOK-a. Također je skrenuta pozornost na izvještavanje o procesu pristupanja i integracije EU, a vezano za uspostavu Šengenske granice, s obzirom da je to velika financijska stavka u proračunu RH. Na kraju je skrenuta pozornost kako se treba pristupiti daljoj profesionalizaciji i depolitizaciji policije, a prvi korak morao bi biti jačanje pozicije glavnog ravnatelja policije, na način da ima položaj kao čelnici sigurnosno-obavještajnih agencija. Na taj način ne bi dolazili u situaciju da se glavni ravnatelj postavlja i smjenjuje na sjednicama Vlade, što značajno smanjuje njegovu neovisnost i profesionalnost.Nakon provedene rasprave, Odbor je glasovanjem (7 glasova „ZA“, 1 glas „PROTIV“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2009. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 45. sjednici Odbora održanoj 28. travnja 2010.g., raspravljao je o Izvješću o radu pučkog pravobranitelja za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio pučki pravobranitelj, aktom od 31. ožujka 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela u dijelu koji se odnosi na postupanje policijskih službenika i nedostatke Odjela za unutarnju kontrolu i postupaka unutarnje kontrole.
Uvodno je podnositelj Izvješća Pučki pravobranitelj istaknuo da je zadovoljan suradnjom sa Ministarstvom unutarnjih poslova u vezi ažurnosti, kao i rokova u kojima MUP dostavlja svoja očitovanja. Prigovori se odnose prije svega na normativne i formalne nedostatke u policijskom postupanju, kao i na nedostatke Odjela za unutarnju kontrolu u postupku ispitivanja pritužbi građana koji su se pokazali od 2005. Do 2009. godine . Sa predstavnicima MUP-a održani su sastanci, no do danas nemamo standardizirano postupanje policije po prijavama protiv policijskih službenika ili ustrojbenih jedinica. U cilju jačanja unutarnje kontrole i njene neovisnosti bilo bi dobro da se poslovi, ovlasti, i nadležnost unutarnje kontrole propišu zakonom, i da se jasno propiše postupak ispitivanja pritužbi građana. Osim toga trebalo bi uzeti u razmatranje i uvođenje civilnog nadzora nad policijom. Iz izvješća je vidljivo da postoji niz primjera u kojima se nezakonitosti i zlouporabe otkrivaju tek kad stvari dođu u javnost, a na taj način stvara se loša slika o radu policije u javnosti, što bi se jačanjem unutarnje kontrole moglo izbjeći.
U načelnoj raspravi podržano je Izvješće i rad pučkog pravobranitelja te je prihvaćena sugestija da se predloži izmjena zakonodavne regulative, kako bi se nadležnost, i postupanje unutarnje kontrole uredili Zakonom.
Nakon provedene rasprave, Odbor je odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja
za 2009. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu odluke o pristupanju promjene Ustava Republike Hrvatske
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 45. sjednici Odbora održanoj 28. travnja 2010.g., raspravljao je o prijedlogu Odluke o pristupanju promjene Ustava RH, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, aktom od 21. travnja 2010. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi prijedlog Odluke razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (7 glasova «ZA» i 2 glasa «SUZDRŽANA») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se prijedlog Odluke o pristupanju promjene Ustava RH
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
44. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o osobnom imenu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 516
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 44. sjednici održanoj 22. travnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o osobnom imenu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 19. veljače 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnica Kluba zastupnika SDP-a uvodno je obrazložila Prijedlog zakona, istaknuvši da se važećim odredbama diskriminira transrodne osobe. Pravo na osobno ime predstavlja neotuđivi dio prava na privatni i obiteljski život stoga razlozi koji su navedeni u Zakonu i temeljem kojih se vrši objava zahtjeva za promjenu osobnog imena na oglasnoj poći nisu prihvatljivi za transrodne osobe. Moguće protivljenje građana promjeni osobnog imena transrodnih osoba, što je sukladno odredbama važećeg Zakona moguće, predstavljalo bi dalju povredu prava na privatnost tih osoba.Nakon provedene rasprave, Odbor je Izjašnjavajući se o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o osobnom imenu izglasavanjem (3 glasa «ZA» i 4 glasova «PROTIV»), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći:
ZAKLJUČAK
NE PRIHVAĆA SE ZAKON O DOPUNI ZAKONA O OSOBNOM IMENU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o državnim maticama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 515
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 44. sjednici održanoj 22. travnja 2010., raspravljao je o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o državnim maticama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 19. veljače 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnica Kluba zastupnika SDP-a uvodno je obrazložila Prijedlog zakona te je istaknula da se važećim odredbama diskriminira transseksualne osobe s obzirom da se promjena imena u matice upisuje kao naknadni upisi i na taj način čini vidljivim promjenu spola. Ustavna prava transseksualnih osoba su takvim postupanjem povrijeđena jer rodni identitet predstavlja najintimniji aspekt privatnog života.
Nakon provedene rasprave, Odbor je Izjašnjavajući se o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o državnim maticama izglasavanjem (3 glasa «ZA» i 4 glasova «PROTIV»), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći:
ZAKLJUČAK
NE PRIHVAĆA PRIHVAĆA SE ZAKON O DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNIM MATICAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2009. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 44. sjednici Odbora održanoj 22. travnja 2010.g., raspravljao je o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. ožujka 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetno Izvješće naglasivši da je od podnesenih zahtjeva za pravo na pristup informacija 91% pozitivno riješeno što predstavlja zadovoljavajući omjer. Zabrinjavajuće je što čak 44 % tijela jedinice lokalne samouprave nisu dostavila svoja izvješća.
U načelnoj raspravi istaknuto je da je sloboda informiranja jedno od temeljnih ljudskih prava, te da građani i drugi ovlaštenici imaju pravo da im se na zahtjev odgovori u razumnom roku ili da dobiju obrazloženo rješenje o razlogu odbijanja. Postavljeno je pitanje sankcije za jedinice lokalne samouprave koje nisu dostavile izvješća. Vezano uz tendenciju pada broja zahtjeva od 2006.g. godine do danas, iznesen je stav kako je upitan pad broja zahtjeva i manjak zainteresiranosti građana. Također je napomenuto i da je moguće da svi zahtjevi nisu uredno ažurirani. Dotaknuto je i pitanje prava zastupnika na pristup informacijama vezano uz slučaj zastupnika Ante Kotromanovića kojem je uskraćen odgovor zbog zaštite tajnosti podataka. Naime, ukoliko zastupnik ne može dobiti odgovor na pitanje, tko onda može.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (4 glasa «ZA» i 3 glasa «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O PROVEDBI ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA
ZA 2009. GODINUZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapaljivim tekućinama i plinovima, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 529
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 44. sjednici održanoj 22. travnja 2010., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapaljivim tekućinama i plinovima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. ožujka 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Na sjednici Odbora bio je nazočan predstavnik predlagatelja. Odbor je zauzeo stav da Prijedlog zakona nije potrebno dodatno obrazlagati, budući da je isti detaljno pismeno obrazložen.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAPALJIVIM TEKUĆINAMA I PLINOVIMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
43., zatvorena,(zajednička) sjednica -
42., djelomično zatvorena, sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2009. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 42. sjednici održanoj 25. ožujka 2010.g. raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. ožujka 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja ukratko obrazložio rad Hrvatskog centra za razminiranje u 2009. g. istaknuvši da je minski sumnjivi prostor u 2009. godini smanjen za 62.578.194 m2 što predstavlja 101,1 % u odnosu na plan za 2009.g. Naglasio je i da se u 2009. godini dogodilo 6 minskih incidenata u kojima su smrtno stradale 4 osobe od kojih su troje pirotehničari.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2009. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
41., zatvorena, sjednica -
40., djelomično zatvorena, sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatnoj zaštiti, P. Z. E. br. 511
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 40. sjednici održanoj 25. veljače 2010. godine, raspravljao je o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatnoj zaštiti, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. veljače 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se predlažu ove izmjene i nadopune Zakona jer je dosadašnja praksa pokazala da pojedina pitanja iz područja privatne zaštite nisu u potpunosti uređena. Također predložene izmjene Zakona se učinjene u skladu sa Ugovorom o funkcioniranju Europske unije.
Odbor bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatnoj zaštiti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik OdboraPREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
39. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o: a) Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2009.; b) Izvješću o obavljenim revizijama; c) Izvješću o obavljenim revizijama (posebni dio)
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 39. sjednici održanoj 4.veljače 2010., razmatrao je Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2009. godinu, Izvješće o obavljenim revizijama, Izvješće o obavljenim revizijama (posebni dio), a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Državni ured za reviziju, aktom od 14. prosinca 2009. godine.
Odbor je predloženo Izvješće razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju glavna državna revizorica Šima Krasić ukratko je obrazložila predmetno Izvješće, s posebnim osvrtom na Izvješće o obavljenim revizijama (posebni dio). Provedenom revizijom obuhvaćena je primjena zakonskih i drugih propisa, organizacija te financijsko-računovodstveno poslovanje za 2008. godinu.
U izvještajnom razdoblju obavljeno je 855 revizija, od čega 546 financijskih revizija, koje su obuhvaćale reviziju financijskih izvještaja i poslovanja subjekata na državnoj i lokalnoj razini, 299 uvida u proračun i financijske izvještaje lokalnih jedinica i 10 uvida u financijske izvještaje izvanparlamentarnih političkih stranaka. Izraženo je 107 bezuvjetnih, 434 uvjetnih i 5 nepovoljnih mišljenja. Ukupno je revidirano 175 milijardi kuna, od čega se 128,3 milijarde ili 83 % odnosi na korisnike državnog proračuna. U odnosu na državni proračun i 35 korisnika državnog proračuna dano je 15 bezuvjetnih i 21 uvjetno mišljenje. Napomenula je, da se tijela o uočenim nepravilnostima očituju u roku od 60 dana od revizije, a na početku svake nove revizije izvještavaju o učinjenom po nalazu revizije.
Nepovoljna mišljenja i druge nepravilnosti dostavljaju se nadležnim institucijama. Nadalje je istaknula da se razvija sustav unutarnje kontrole koji je financiran od Europske unije, a kada zaživi biti će puno manje prigovora.
U odnosu na Izvješće o obavljenim revizijama (posebni dio), istaknula je da su sva tri ministarstva dobila uvjetno mišljenje. Uvjetno mišljenje za Ministarstvo unutarnjih poslova dano je prije svega jer nisu planirani prihodi za koje je bilo izvjesno da će se ostvariti, kao ni rashodi koji se podmiruju tim prihodima. Osim toga, rashodi su izvršeni iznad planiranih iznosa tj. preuzete su obveze za koje financijskim planom nisu bila osigurana sredstva što nije u skladu sa odredbama Zakona o državnom proračunu. Određene nepravilnosti utvrđene su u postupku javne nabave.
Nepravilnosti se odnose na činjenicu da u pojedinim slučajevima isporuka roba, radova i usluga nije izvršena u ugovorenim rokovima, a u pojedinim slučajevima iako je postupak javne nabave obavljen prema odredbama Zakona o javnoj nabavi, o zaključenim ugovorima nije objavljena obavijest u elektroničkom glasniku javne nabave.
U načelnoj raspravi istaknuto je da je iz predmetnog Izvješća u usporedbi s prošlogodišnjim izvješćima vidljiva tendencija napretka jer se iz godine u godinu smanjuje broj nepovoljnih mišljenja, a povećava broj bezuvjetnih mišljenja. Vidljivo je i da je dio nedostataka tehničke prirode, primjerice zbog promjene propisa u tijeku javnog natječaja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti sljedećiZAKLJUČAK:
Odbor predlaže Hrvatskom saboru prihvaćanje:
- IZVJEŠĆA O RADU DRŽAVNOG UREDA ZA REVIZIJU ZA 2009.
- IZVJEŠĆA O OBAVLJENIM REVIZIJAMA
- IZVJEŠĆA O OBAVLJENIM REVIZIJAMA (posebni dio)Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PODPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
38. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o skidanju oznake tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama za 2008. - posebni dio - SLUŽBENA TAJNA
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 38. sjednici održanoj 28. siječnja 2010., razmotrio je mogućnost prestanka potrebe za čuvanjem tajnosti Izvješća o obavljenim revizijama za 2008. godinu – posebni dio, koji nosi oznaku SLUŽBENA TAJNA, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Državni ured za reviziju, aktom od 14. prosinca 2009. godine.
Radi interesa javnosti o sadržaju Izvješća o obavljenim revizijama za 2008. – posebni dio – SLUŽBENA TAJNA, koje obuhvaća Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2008.:Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost razmatrao je mogućnost skidanja tajnosti s rečenog dokumenta.
Odbor je u raspravi procijenio kako nema elemenata za zadržavanjem tajnosti predmetnog Izvješća te je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da se
skine oznaka tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama za 2008. godinu
– posebni dio – službena tajnaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Države Izraela o suradnji u borbi protiv kriminala, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 495
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 38. sjednici održanoj 28. siječnja 2010. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Države Izraela o suradnji u borbi protiv kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. prosinca 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Na sjednici Odbora bio je nazočan predstavnik predlagatelja. Odbor je zauzeo stav da Prijedlog zakona nije potrebno dodatno obrazlagati, budući da je isti detaljno pismeno obrazložen.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade
Države Izraela o suradnji u borbi protiv kriminalaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić - ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana, P. Z. br. 502
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 38. sjednici održanoj 28. siječnja 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. siječnja 2010. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predsjednik Odbora pozdravio činjenicu što je, na prijedlog Vlade, skinut hitni postupak, jer se radi o izuzetno važnom Zakonu. Naime, uz prebivalište se veže se niz prava i obaveza građana.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se radi o prvim većim izmjenama zakona od 1991. godine, s kojima se nastoji uspostaviti ravnoteža između ustavom zajamčenog prava na slobodu kretanja i zaštite javnog poretka. Naime, važeći zakon ne omogućuje odjavu prebivališta bez osobnog zahtjeva osobe čije se prebivalište odjavljuje, tako da se često događa da osobe koje nemaju nikakve veze s prijavljenim prebivalištem imaju isprave s adresom na kojoj ne stanuju te ostvaruju sva prava koja proizlaze iz osnova prebivališta. Prema važećem Zakonu ne pridržavanjem predviđena obveza prijave promjene prebivališta često nije moguće sankcionirati jer se osobe nalaze na nepoznatoj adresi. Predloženim izmjenama nastoje se ukloniti uočene nepravilnosti te evidenciju prebivališta i boravišta uskladiti sa stvarnim stanjem. Nadležna policijska uprava ili policijska postaja mogla bi po službenoj dužnosti odjaviti iz evidencije prebivališta osobu za koju se utvrdi da stvarno ne prebiva na prijavljenoj adresi. Postupak odjave prebivališta temeljio bi se na podacima koje utvrdi sama policijska postaja ili tijela državne uprave i lokalne samouprave, te na zahtjev zainteresirane pravne ili fizičke osobe.U načelnoj raspravi članovi Odbora istaknuli su da je bilo nužno krenuti u izmjene Zakona i uvesti reda u to područje. Trenutno stanje mnogi iskorištavaju kako bi ostvarili financijske koristi, prava koja proizlaze iz prebivališta ili kako bi izbjegli dostavu pismena. Istaknuto je da se čestim izmjenama imena ulica građani dovode u situaciju da moraju izdvojiti znatna sredstva kako bi na dokumentima izvršili promjenu adrese, a koju oni faktički nisu promijenili. U pojedinačnoj raspravi istaknuto je da su odredbe čl. 13a., 13b. i 13c. kojima je predviđeno brisanje prebivališta osoba koje su se nastanile na drugom mjestu u Republici Hrvatskoj u koliziji s čl.1 Zakona. Naime, moglo bi se desiti da osoba koja faktički živi na teritoriju Republike Hrvatske izgubi prebivalište jer , primjerice, stanodavac ne želi prijaviti na adresi na kojoj je ta osoba unajmila stan. Stoga bi navedene odredbe trebalo doraditi tako da se osobama za koje je utvrđeno da imaju prebivalište na drugoj adresi u RH zajedno s rješenjem o odjavi prebivališta odredi i novo prebivalište ili da im se naloži da u određenom roku prijave stvarno prebivalište. Napomenuto je i da predstoji ozbiljan posao nakon donošenja Zakona, kako u samom postupku brisanja osoba iz prebivališta, tako i u donošenju drugih propisa kako bi se spriječile uočene nepravilnosti.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana
2. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Moldove o suradnji u borbi protiv organiziranog kriminala, nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, terorizma i drugih vrsta teških kaznenih djela, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 496
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 38. sjednici održanoj 28. siječnja 2010. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Moldavije o suradnji u borbi protiv organiziranog kriminala, nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, terorizma i drugih vrsta teških kaznenih djela, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. prosinca 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela. U ovoj fazi postupka ne mogu se vršiti izmjene i dopune međunarodnog ugovora.
Na sjednici Odbora bio je nazočan predstavnik predlagatelja. Odbor je zauzeo stav da Prijedlog zakona nije potrebno dodatno obrazlagati, budući da je isti detaljno pismeno obrazložen.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Moldavije o suradnji u borbi protiv organiziranog kriminala, nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, terorizma i drugih vrsta teških kaznenih djela
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
37. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, P. Z . br. 475
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 37. sjednici održanoj 25. studenoga 2009., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, P.Z. br. 475, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenog 2009. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela. Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 2 glasa «PROTIV» i 1 glas „UZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona
o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIKRanko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 37. sjednici održanoj 25. studenog 2009., raspravljao je o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenog 2009. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Ureda vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencije, Vojno sigurnosno-obavještajne agencije, Operativno-tehničkog centara i Zavoda za sigurnost informacijskih sustava izjasnili su se da su predviđena sredstva dostatna za izvršenje svih zakonom utvrđenih poslova i aktivnosti u slijedećoj 2010. godini.
U raspravi koja je usljedila članovi Odbora osvrnuli su se na pismene primjedbe Hrvatske gorske službe za spašavanje, u kojoj navode da su sredstava na poziciji namijenjenoj za Gorsku službu za spašavanje u iznosu od 6 milijuna kuna nedovoljna za izvršavanje zadataka. Nadalje, u pismenoj primjedbi Gorske službe spašavanja zatraženo je da se odobre sredstva u istom iznosu koji je bio planiran proračunom za 2009. godinu, odnosno da se sredstva povećaju za 2 milijuna kuna. Odbor je podržao rad Gorske službe za spašavanje, a pojedini članovi Odbora podržali su prijedlog da se Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja povećaju sredstva, dok su neki smatraju da bi sredstava trebalo osigurati na poziciji Ministarstva unutarnjuih poslova. Osim toga rečeno je da bi trebalo više raditi na jačanju međuresorne suradnje i korištenju zajedničke infrastrukture osobito u doba recesije čime bi se mogle postići značajne uštede. Predstavnik Ministarstva unutarnjih poslova istaknuo je da unutar MUP-a nije bilo prostora za povećanje sredstava za Hrvatsku gorsku službu za spašavanje, ali da će se tijekom godine prilakom rebalansa pokušati iznaći sredstva za tu svrhu. Izražena je zabrinutost i zbog smanjenja proračunske stavke namjene Obalnoj straži.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova «ZA» i 2 glasa «PROTIV» i 1 glas „UZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIKRanko Ostojić
36. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću rada Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 21. svibnja 2008. do 30. svibnja 2009. godine
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 36. sjednici održanoj 19. studenoga 2009.g. raspravljao je o Izvješću rada Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 21. svibnja 2008. do 30. svibnja 2009. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije, aktom od 23. listopada 2009. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženo Izvješće razmatra u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno je predsjednik Nacionalnog vijeća istaknuo da je njihov osnovni zadatak nadziranje i praćenje provedbe Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije. Vijeće pri tome prati i nadzire prijavu korupcije, analizira izvješća tijela nadležnih za provedbu programa, predlaže mjere za veću učinkovitost provedbe Strategije, te potiče suradnju Sabora i drugih tijela nadležnih za provedbu programa. Istaknuo je da Nacionalno vijeće nije istražno tijelo, stoga Vijeće ispituje je li ono na što se građanin žalio u skladu sa Strategijom. Napomenuo je da je oko 200 predviđenih mjera njih 85% provedeno, ali da ne možemo u potpunosti biti zadovoljni rezultatima provedbe. Naime, indeks percepcije korupcije u 2009. godini prema ljestvici Transparency Internationala je pao sa 4,4 koliki je bio u 2008. godini na 4,1 što je zabrinjavajuće obzirom da je prolazna ocjena 5. U izvještajnom razdoblju povećana je aktivnost Nacionalnog vijeća u svim područjima rada, kao i suradnja sa svim tijelima nadležnim za provedbu antikorupcijskih mjera. Održano je 14 redovnih i 4 tematske sjednice Vijeća, članovi Vijeća sudjelovali su na nizu međunarodnih konferencija na temu antikorupcije, zaprimljeno je 70 dopisa i predstavki na koje je odgovoreno, a povodom nekih su i održane sjednice te je uspostavljena dobra suradnja sa tijelima za provođenje Strategije. Zaključno je istaknuo da je u cilju unapređenja akcijskog plana za suzbijanje korupcije nužno potrebno odmah početi sa izradom novog akcijskog plana za 2010. godinu te konkretnim primjerima i sankcioniranju koruptivnih kaznenih djela povećati povjerenje građana u državna tijela.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU NACIONALNOG VIJEĆA ZA PRAĆENJE PROVEDBE STRATEGIJE SUZBIJANJA KORUPCIJE ZA RAZDOBLJE
OD 21. SVIBNJA 2008. DO 30. SVIBNJA 2009. GODINEZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Srbije o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 468
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 36. sjednici održanoj 19. studenoga 2009.g. raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Srbije o policijskoj suradnji, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženi prijedlog zakona razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE SRBIJE O POLICIJSKOJ SURADNJI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Srbije o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 466
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 36. sjednici održanoj 19. studenoga 2009.g. raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Srbije o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE SRBIJE O PREDAJI I PRIHVATU OSOBA
KOJIH JE ULAZAK ILI BORAVAK NEZAKONITZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
35. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću provedbe Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj za 2008. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 35. sjednici održanoj 1. listopada 2009. raspravljao je o Izvješću provedbe Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 27. kolovoza 2009. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako Izvješće sveobuhvatno i detaljno prikazuje podatke zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj 2008 godini, europske trendove, kao i položaj Republike Hrvatske u odnosu na stanje i kretanje zlouporabe opojnih droga u Europi. U registru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2008 godini ukupno je registrirano 27.345 osobama liječenih od zlouporabe droga, odnosno 0,6 posto više nego u 2007. godini. U tijeku je lobiranje u međunarodnim aktivnostima kako bi Republika Hrvatska postala regionalni centar za praćenje droga, a za koji imamo potporu u regiji. Hrvatska bi u tom slučaju dobila znatna sredstva iz fondova Europske unije, a u centru bi bili zaposleni i naši kadrovi. Napomenuo je da je tijekom 2008. godine zabilježen značajan pad broja prijavljenih kaznenih djela zlouporabe droga tako da je u 2008. godini prijavljeno 8% manje osoba nego u 2007. godini, a osuđeno je 19,9% manje osoba. Napomenuo je da je pad broja prijavljenih osoba teško komentirati kod nespornih saznanja da ponuda i potražnja droge postoji kao i prijašnjih godina i da broj ovisnika po nekim pokazateljima raste iz godine u godinu.U načelnoj raspravi istaknuto je kako je tijekom 2008. godine sveukupno izvršeno 10 posto manje zapljena svih vrsta opojnih droga nego 2007. godine. Napomenuto je i da je zabrinjavajuće što trećinu svih zatvorenika tj. oko 1300 osoba čine počinitelji kaznenih djela zlouporabe opojnih droga, na što se troše značajna financijska sredstva. Upravo stoga trebalo bi intenzivirati preventivne aktivnosti kako u odnosu na ponudu tako i u odnosu na potražnju opojnih droga.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj za 2008. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2008. godini
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 35. sjednici održanoj 1. listopada 2009. raspravljao je o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 16. srpnja 2009. godine.
Sukladno članku 143. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske rekao je da Izvješće predstavlja cjelovit prikaz rada Državnog odvjetništva RH, USKOK-a, županijskih i općinskih Državnih odvjetništava. U navedenom izvješću prikazano je kretanje kriminaliteta po svim podnositeljima kaznenih prijava koje su zaprimljene i po kojima je Državno odvjetništvo vršilo progon. Napomenuo je da se u 2008. godini zaprimljeno 85.069 kaznenih prijava, odnosno oko 4% manje prijava nego u 2007.g. Prema statističkim pokazateljima broja kaznenih prijava Hrvatska spada u mirnije zemlje. Od podnesenih kaznenih prijava 37,8% je odbačeno, neposredno je optuženo 52,9% osoba, dok je u 9,3% prijava provedena istraga. Od izrečenih presuda 86,2% od čega je u 18,8% slučajeva izrečena zatvorska kazna.U građanskim predmetima zabilježen je drastičan pad broja predmeta, a posebna pažnja posvećena je uknjižbi državne imovine, tako da je do 31.8.2009. godine izvršena uknjižba za 96,7% nekretnina koje su u evidencijama Ministarstava i drugih tijela Republike Hrvatske. Do kraja godine Državno odvjetništvo će završiti uknjižbu svih evidentiranih nekretnina, no tijekom postupanja utvrđeno je da dio imovine nije evidentiran. Zbog navedenog razloga, a uzimajući u obzir da će 1. siječnja 2010.g. nastupit će potpuno povjerenje u zemljišne knjige, Državno odvjetništvo će predložiti da se taj rok produlji u odnosu na nekretnine u vlasništvu Republika Hrvatske. Vezano uz primjenu novog ZKP-a koji je od 1. lipnja 2009. godine u primjeni za predmete iz nadležnosti USKOKA, istaknuo je da se u slučajevima koji su vođeni pokazalo se opravdanim donošenje novog ZKP-a.
U načelnoj raspravi podržana je inicijativa da se produži rok nakon kojeg će vrijediti potpuno povjerenje u zemljišne knjige, jer iako se može raditi o malom postotku nekretnina koje nisu uknjižene, one mogu imati vrlo veliku vrijednost. Nadalje, istaknuto je i da posebnu pažnju treba posvetiti što boljoj suradnji i koordinaciji između različitih tijela državne uprave. Tijela državne uprave prije svega porezna uprava, državni inspektorat, Državni ureda za reviziju, ali i druga tijela trebali bi sama podnositi kaznene prijave umjesto da samo obavještavaju Državno odvjetništvo. Napomenuto je i da bi se na taj način uspješnije vodila borba prije svega protiv organiziranog kriminala i korupcije, te da bi se „udarilo“ na kriminal tamo gdje ga najviše boli. Iznesen je i prijedlog da bi ubuduće trebalo nastojati da u proceduru Izvješće MUP-a, dođe zajedno s Izvješćem Državnog odvjetništva kako bi se na jednoj sjednici mogla provesti rasprava o oba izvješća.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasa «ZA» i 1 glasova «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu državnih odvjetništava u 2008. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora Vlade Republike Hrvatske i Vlade Helenske Republike o borbi protiv međunarodne protuzakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, međunarodnog terorizma i organiziranog kriminala, s konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 447
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 35. sjednici održanoj 1. listopada 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Helenske Republike o borbi protiv međunarodne protuzakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, međunarodnog terorizma i organiziranog kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. rujna 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Ugovor razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se prijedlogom zakona uređuje i produbljuje međusobna suradnja dviju država u borbi protiv međunarodne trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, kao i u borbi protiv međunarodnog terorizma i organiziranog kriminala.
U načelnoj raspravi istaknuto je da se radi o važnom sporazumu jer se najveći dio prometa i trgovine opojnim drogama odvija morem. Obzirom da se Republika Hrvatska i Helenska Republika nalaze na već prije utvrđenim putem kojim droga dolazi iz Afganistana prema zapadu, vrlo je važna međusobna suradnja kako bi bio integrirani nadzor „plave granice“. Uzevši u obzir zabrinjavajući broj konzumenata opojnih droga u Republici Hrvatskoj, naročito u priobalnim gradovima, vrlo je važno da se razvija međunarodna suradnja kako bi se omogućio pojačani nadzor, te da se omogući bolja kontrola malih plovila i jahti koje ulaze u naše vode.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Helenske Republike o borbi protiv međunarodne protuzakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, međunarodnog terorizma i organiziranog kriminala
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
34. sjednica -
- ×
Izvješće o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke o suradnji na suzbijanju organiziranog i teškog kriminala, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 402
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 34. sjednici održanoj 13. srpnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke o suradnji na suzbijanju organiziranog i teškog kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. srpnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Ugovor razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja obrazložio da je sporazum potpisan u Berlinu dana 10. ožujka 2009. godine, između predstavnika Vlade dviju država. Cilj sporazuma je pružanje međusobne pomoći poticanje djelotvornosti i usklađivanje djelovanja u borbi protiv međunarodnog kriminala.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke o suradnji na suzbijanju organiziranog i teškog kriminala
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PODPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu nacionalnog programa protuminskog djelovanja Republike Hrvatske
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 34. Sjednici, održanoj 13. srpnja 2009., raspravljao je o Prijedlogu nacionalnog programa protuminskog djelovanja Republike Hrvatske, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. srpnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Nacionalni program razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja rekao da se do 2019. godine planira u potpunosti otkloniti mine s područja RH, kao i pozicionirati Hrvatski sustav protuminskog djelovanja na međunarodnom planu.U načelnoj raspravi podržan je program protuminskog djelovanja, te je istaknuto da je dobro što je definiran krajnji cilj koji će se po planu moći uspješno realizirati. Napomenuto je da će broj pirotehničara rasti do 2015. godine, a nakon toga padati, tako da da bi 2019. pao na 100 pirotehničara. Stoga se postavilo pitanje je li moguće zapošljavanje u inozemstvu. Istaknuto je da moramo voditi računa o inžinjeringu jer inžinjering imaju samo oni koji su radili na poslovima razminiranja. Zato moramo kontinuiranao razvijati naš sustav, jer samo oni koji imaju inžinjering mogu sklapati pravne poslove i biti konkurentni na međunarodnom tržištu, a za to Hrvatska potencijala ima.
Predstavnik predlagatelja podržao je iznijeto i istaknuo da je Hrvatska na samom svjetskom vrhu u poslovima razminiranja, osobito u području inžinjeringa, kvalitetne opreme, baza podataka i kartografskih prikaza. Ulažu se napori i da se usvoji naša metodologija u sustavu razminiranja, što bi značajno povećalo konkurentnost našim tvrtkama na svjetskom tržištu. Osim inžinjeringa i tehnologije, na svjetsko tržište možemo plasirati samo dio ljudi koji rade na poslovima razminiranja i to, u prvom redu, nadzornike radova i nadzornike kvalitete, dok će se od ostalih samo manji broj moći zaposliti izvan RH, prije svega zbog cijene radova- koja je znatno niža u inozemstvu.Odbor je nakon rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese:
Nacionalni program protuminskog djelovanja Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
33., zatvorena, sjednica -
32. sjednica -
- ×
Program rada Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija
Na temelju članka 112. Zakona o sigurnosno obavještajnom sustavu (Narodne novine 79/2006 i 105/2006) Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu na 32. Sjednici Odbora donio je sljedeći
PROGRAMA RADA VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO OBAVJEŠTAJNIH AGENCIJA
Vijeće obavlja sljedeće poslove:
1. prati zakonitost rada sigurnosnih službi,
2. prati i nadzire primjenu mjera tajnog prikupljanja podataka kojima se ograničavaju ustavna ljudska prava i temeljne slobode,
3. prikupljena saznanja i podatke iz prethodnih točki dostavlja u formi obavijesti Vijeću za nacionalnu sigurnost, predsjedniku Hrvatskoga sabora, predsjedniku odbora Hrvatskoga sabora nadležnog za nacionalnu sigurnost, te ravnateljima sigurnosno-obavještajnih agencija,
4. u obavljanju poslova iz prethodnih točki Vijeće može vršiti uvid u izvješća i druge dokumente sigurnosno-obavještajnih agencija, obavljati razgovore s čelnicima i službenim osobama sigurnosno-obavještajnih agencija, kada je to nužno radi utvrđenja činjenica odlučnih za ocjenu zakonitosti rada agencija,
5. Vijeće poslove iz prethodnih točki obavlja na temelju na temelju zahtjeva građana, državnih tijela i pravnih osoba o zamijećenim nezakonitim postupcima ili nepravilnostima u radu sigurnosno-obavještajnih agencija, osobito u slučajevima kršenja Ustavom zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda.PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić, v.r.
31. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o policijskim poslovima i ovlastima, drugo čitanje, P. Z. E. br. 329
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 31. sjednici održanoj 24. lipnja 2009. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o policijskim poslovima i ovlastima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2009. godine.
Odbor je na temelju članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istaknuo je da Konačni prijedlog zakona o policijskim poslovima i ovlastima (u daljnjem tekstu: Zakon) izrađen sa ciljem da se poboljšaju djelotvornosti rada policije i zaštita temeljnih prava i sloboda, te da se osuvremeni ustroj policijskih poslova, pri čemu se je vodilo računa o usklađivanju najvažnijih izvora pravila policijskog postupanja s međunarodnim standardima i sa zakonodavstvom europskih zemalja.
Nadalje, predstavnik predlagatelja naglasio je da se razlika između rješenja koja su predložena ovim Zakonom u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona vidljive prihvaćenim primjedbama na pojedine članke Prijedloga zakona (navedene u točki V. obrazloženja Zakon).Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
ZAKON
O POLICIJSKIM POSLOVIMA I OVLASTIMAZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Tomislava Čuljka, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Republike Hrvatske i Europske zajednice o sudjelovanju Republike Hrvatske u "Mehanizmu zajednice za civilnu zaštitu", s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje. P. Z. br. 379
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 31. sjednici održanoj 24. lipnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Republike Hrvatske i Europske zajednice o sudjelovanju Republike Hrvatske u „Mehanizmu zajednice za civilnu zaštitu“, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2009. godine.
Odbor je na temelju članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja, u uvodnom obrazloženju istaknuo je da glavni cilj donošenja ovoga Zakona je potvrđivanje Memoranduma o razumijevanju između Republike Hrvatske i Europske zajednice o sudjelovanju Republike Hrvatske u „Mehanizmu zajednice za civilnu zaštitu“, a čijom provedbom se očekuje daljnje unapređenje međusobne suradnje na području sprečavanja, odnosno ublažavanja posljedica prirodnih i civilizacijskih katastrofa, posebice pri planiranju i provedbi mjera za zaštitu od potresa, poplava, požara, onečišćenja, radioloških opasnosti i industrijskih katastrofa.Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „ZA“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
ZAKONA
O POTVRĐIVANJU MEMORANDUMA O RAZUMIJEVANJU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKE ZAJEDNICE O SUDJELOVANJU REPUBLIKE HRVATSKE U „MEHANIZMU ZAJEDNICE ZA CIVILNU ZAŠTITU“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Tomislava Čuljka, potpredsjednika Odbora.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 387
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 31. sjednici održanoj 24. lipnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, s Konačnim prijedlogom zakona, (u daljnjem tekstu: Zakon) koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2009. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja, u uvodnom obrazloženju istaknuo je da u Zakonu nema značajnijih novina, ali kako je Zakon do sada mijenjan u tri navrata, ocijenjeno je da se treba donijeti novi Zakon. Odredbe o ovlastima državnog odvjetnika u prethodnom postupku unesene su već u Zakon o državnom odvjetništvu, a koji se primjenjuje i od strane USKOK-a, stoga je tekst Zakona prvenstveno trebalo uskladiti s novim Zakonom o kaznenom postupku. Značajna novina su jedino odredbe članka 37. i 43. na temelju kojih se daje mogućnost ublažavanja kazne osuđenoj osobi koja svjedoči u slučajevima kada je to nužno.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
ZAKONA
O UREDU ZA SUZBIJANJE KORUPCIJE I ORGANIZIRANOG KRIMINALITETA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Tomislava Čuljka, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORATomislav Čuljak
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, P. Z. E. br. 343
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 30. sjednici održanoj 18. lipnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću provedbi Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za 2008. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 29. sjednici održanoj 3. lipnja 2009. raspravljao je o Izvješću provedbe Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 7. svibnja 2009. godine.
Sukladno članku 53. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja, ukratko je obrazložio Izvješće o provedbi Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za 2008. godinu.U načelnoj raspravi istaknuto je da svi moramo biti svjesni broja poginulih u prometu, kao i da će u idućih godinu dana u prometu poginuti jedna bojna. Stoga treba obratiti posebnu pažnju na obuku vozača, kao i na centre za sigurnu vožnju. Najviše poginulih ima među mladima u dobi od 18 do 24 godine, što ukazuje da je postojeći sustav obuke vozača površan, i da je usmjeren prije svega na usvajanje tehničkih sposobnosti upravljanja vozilom. Ne pridaje se dovoljno pažnje razvijanju kognitivnih sposobnosti vozača, a ne koriste se u dovoljnoj mjeri ni mogućnosti obuke na simulatorima. Upravo iz navedenih razloga, a u cilju smanjenja broja poginulih i stradalih u prometu trebalo bi povećati investicije u centre za sigurnu vožnju.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je trening vozača prema nacionalnom programu cestovnog sigurnosti prometa provode centri za sigurnu vožnju, no da isti nisu propisani novelom Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZALJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za 2008. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 303
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 29. sjednici održanoj 3. lipnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, od 13. ožujka 2009. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da su novelom Kaznenog zakona iz 2003.g. izmijenjene odredbe koje su se odnosile na neisplatu plaća. Iz statističkih podataka vidljivo je da se povećao broj poslodavaca koji ne isplaćuju plaće, te se stvara kultura da se rad ne treba adekvatno platiti. U današnju situaciji prihvaćanje ovog prijedloga predstavljao bi antirecesijski doprinos države koji zadovoljava elementarnu pravdu i rasterećuje naše fondove.
Predstavnik Vlade obrazložio je da Vlada ne prihvaća navedene promjene jer je Kazneni zakon od 1997. g. mijenjan 10 puta te se stoga ne mogu više mijenjati pojedinačno odredbe jer bi isto dovelo do pravne nesigurnosti. Nadalje, istaknu je da je u pripremi novi tekst Kaznenog zakona koji će vjerojatno biti gotov do kraja godine, te da su sve primjedbe i prijedlozi dobro došli.
U načelnoj raspravi istaknuto je da je Kazneni zakon mijenjan i krajem prošle godine, te da se argument da promjene dovode do pravne nesigurnosti mogao i tada istaknuti. Isplata plača kao jedno od osnovnih prava iz radnog odnosa predstavlja također element pravne nesigurnosti.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (3 glasova «ZA» i 5 glasova «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbija se Prijedlog zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o točki dnevnog reda 11. sjednice Hrvatskoga sabora: „Porast nasilja među mladima u Republici Hrvatskoj“
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 29. sjednici održanoj 2. lipnja 2009. godine, raspravljao je o točki dnevnog reda 11. sjednice Hrvatskoga sabora: „Porast nasilja među mladima u Republici Hrvatskoj“ koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 11. ožujka 2009. godine.
Odbor je predloženi prijedlog razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako je vidljiv rast nasilja među mladima, i da zbog toga ne smijemo „gurati glavu u pijesak“, već o navedenom problemu treba raspravljati. Predstavnici predlagatelja su istaknuli da se u koordinaciji ministarstava i jedinica lokalne samouprave intenzivno radi na navedenom problemu. Provode se niz mjera na smanjenju nasilja među mladima u koje su uključeni i nevladine udruge. Nadalje, istaknuto je da se radi o problemu društvene zajednice kao cjeline, te da se u navedene aktivnosti trebaju uključiti sve institucije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je Izjašnjavajući se o Prijedlogu za pokretanje rasprave na temu na temu „Porast nasilja među mladima u Republici Hrvatskoj“ izglasavanjem (2 glasova «ZA» i 5 glasova «PROTIV»), prijedlog nije dobio potrebnu većinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
28. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Europske unije o sudjelovanju Republike Hrvatske u Misiji Europske unije za uspostavu vladavine prava na Kosovu, EULEX KOSOVO, s konačnim prijedlogom zakona, p. z. br. 319
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Europske unije o sudjelovanju Republike Hrvatske u Misiji Europske unije za uspostavu vladavine prava na Kosovu, EULEX KOSOVO, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. svibnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKE UNIJE O SUDJELOVANJU REPUBLIKE HRVATSKE U MISIJI EUROPSKE UNIJE ZA USPOSTAVU VLADAVINE PRAVA NA KOSOVU, EULEX KOSOVO
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s konačnim prijedlogom zakona, p. z. br. 318
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VIJEĆA MINISTARA REPUBLIKE ALBANIJE O UZAJAMNOJ ZAŠTITI KLASIFICIRANIH PODATAKA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, prvo čitanje, p. z. br. 329
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. svibnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se predmetni Zakon donosi radi poboljšanja djelotvornosti rada policije, poboljšanja temeljnih sloboda i prava te osuvremenjivanja policijskih poslova. Istaknuo je da se predmetnim zakonom policijsko postupanje uskladilo s odredbama drugih zakona prije svega Zakonom o kaznenom i Zakonom o prekršajnom postupku, kao i s odredbama međunarodnih sporazuma. Zakonom se mijenja dosadašnje uređenje koje je bilo koncipirano na sveobuhvatnom policijskom Zakonu, te se predmetnim zakonom uređuju samo pravila postupanja policije, dok će se organizacijske postupovne, stegovne i odredbe o radnim odnosima regulirati drugim propisima. Težnja zakona je da policijsko postupanje bude jasno određeno, ali jednostavnije i ekonomičnije.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o policijskim poslovima i ovlastima
2. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o predaji i prihvatu osoba kojih je boravak nezakonit, s konačnim prijedlogom zakona, p. z. br. 320
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o predaji i prihvatu osoba kojih je boravak nezakonit, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. travnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE SLOVAČKE REPUBLIKE O PREDAJI I PRIHVATU OSOBA KOJIH JE BORAVAK NEZAKONIT
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s konačnim prijedlogom zakona, p. z. br. 317
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici održanoj 20. svibnja 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno dodatno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE MAKEDONIJE O RAZMJENI I UZAJAMNOJ ZAŠTITI KLASIFICIRANIH PODATAKA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Prijedlogu Odluke o razrješenju Miroslava Šeparovića, člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora je temeljem članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora i članka 3. Odluke o vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija na 28. sjednici, održanoj 20. svibnja 2009., raspravljao o Prijedlog Odluke o razrješenju Miroslava Šeparovića, člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija iz reda diplomiranih pravnika.
Uvodno je predsjednik Odbora istaknuo da je Odlukom o imenovanju predsjednika i šest članova Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija („Narodne novine“, br. 76/7.) za člana Vijeća imenovan je Miroslav Šeparović iz redova uglednih diplomiranih pravnika.
Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija je Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom klasa:021-19/09-07/09, urbroj: 6521-4-1-09-2, od 7. travnja 2009. g. uputilo ostavku Miroslava Šeparovića na mjesto člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija. Naime na sjednici Hrvatskog sabora održanoj 3. travnja 2008. godine član Vijeća Miroslav Šeparović izabran je za suca Ustavnog suda Republike Hrvatske. Dana 6. travnja 2009. godine Miroslav Šeparović podnio je Vijeću zahtjev za razrješenje jer prema odredbi članka 10 stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, suci Ustavnog suda ne mogu obavljati nikakvu drugu javnu, ni profesionalnu dužnost.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedeće odluke:
RAZRJEŠUJE SE MIROSLAVA ŠEPAROVIĆA SA MJESTA ČLANA VIJEĆA ZA GRAĐANSKI NADZOR SIGURNOSNO OBAVJEŠTAJNIH-AGENCIJA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
27. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću provedbi Plana humanitarnog razminiravana i utrošenim financijskim sredstvima za 2008. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 27. sjednici održanoj 25. ožujka 2009. raspravljao je o Izvješću provedbe Plana humanitarnog razminiravana i utrošenim financijskim sredstvima za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 18. ožujka 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je nije potrebno dodatno pojašnjenje nazočnoga predstavnika predlagatelja jer je Izvješće dovoljno obrazloženo u pisanom prijedlogu.Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima u 2008. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sjevernoatlanskog ugovora, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 309
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 27. sjednici održanoj 25. ožujka 2009. raspravljao je o prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sjevernoatlanskog ugovora, s konačnim prijedlogom zakona, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. ožujka 2009. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor predloženi zakonski prijedlog razmatra u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog Zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona stoga nije potrebno dodatno pojašnjenje nazočnoga predstavnika.
U načelnoj raspravi istaknuto je da je ostvarivanje punopravnog članstva u NATO-u jedan od glavnih vanjskopolitičkih ciljeva Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o potvrđivanju Sjevernoatlanskog ugovora
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
26., tematska, sjednica -
- ×
Pripreme Državne uprave za zaštitu i spašavanje i Vatrogasne zajednice za turističku sezonu 2009. godine i program aktivnosti Vlade RH za protupožarnu sezonu
Na sjednici su jednoglasno doneseni sljedeći Zaključci:
1. Sigurnost građana RH i stranih gostiju su interes RH, kao i kvalitetno funkcioniranje nadležnih službi je najbolji doprinos uspjehu turističke sezone, gospodarstva u RH ukupno.2. Odbor podržava jačanje operativne suradnje svih sudionika zaštite i spašavanja, kao i doprinosima kvaliteti sustava, a posebno modernizaciju i opremanje operativnih snaga te kvalitetniju suradnju s udrugama građana.
3. Odbor ističe posebnu važnost priprema za protupožarnu sezonu, o čemu će u svibnju održati tematsku sjednicu sa analizom i planom priprema za protupožarnu sezonu 2009., posebno u vidu otklanjanja problema oko opremljenosti, koje su do sada bile prisutne.
25. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 294
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 25. sjednici održanoj 19. ožujka 2009. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 10. ožujka 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je Prijedlog zakona dovoljno obrazložen u pisanom Prijedlogu zakona stoga nije potrebno dodatno pojašnjenje nazočnoga predstavnika.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakona o izmjenama Zakona o zaštiti od požara
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti i spašavanju, s konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 295
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 25. sjednici održanoj 19. ožujka 2009. raspravljao je o prijedlogu Zakona o izmjenama Zakona o zaštiti i spašavanju, s konačnim prijedlogom zakona, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 10. ožujka 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog Zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona stoga nije potrebno dodatno pojašnjenje nazočnoga predstavnika.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakona o izmjenama Zakona o zaštiti i spašavanju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o vatrogastvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 297
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 25. sjednici održanoj 19. ožujka 2009. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o vatrogastvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 10. ožujka 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je Prijedlog zakona dovoljno obrazložen u pisanom Prijedlogu zakona stoga nije potrebno dodatno pojašnjenje nazočnoga predstavnika.
U pojedinačnoj raspravi iznesena je načelna primjedba vezana uz čl.1 st.1. Prijedloga zakona kojim su riječi „ jedno ili više općinskih, odnosno gradskih poglavarstava te Poglavarstvo grada Zagreba“ zamijenjene su riječima „predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave“. Izneseno je stajalište da navedena formulacija nije dobra, i dana je sugestija predlagatelju da navedeni izričaj izmijeni tako da isti glasi: „jedno ili više predstavničkih tijela lokalne samouprave“.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakona o izmjenama Zakona o vatrogastvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
24. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske o suradnji u borbi protiv prekograničnog kriminala, P. Z. br. 281
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 24. sjednici održanoj 11. ožujka 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske o suradnji u borbi protiv prekograničnog kriminala, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. veljače 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona te da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske o suradnji u borbi protiv prekograničnog kriminala
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2007. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 23. sjednici održanoj 5. veljače 2009., raspravljao je o Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2007. godinu , koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 14. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog Zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona te da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2007. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, s konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 251
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 23. sjednici održanoj 5. veljaće 2009. raspravljao je o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. Siječnja 2009. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je zaključio da je prijedlog Zakona dovoljno obrazložen u pisanom prijedlogu Zakona te da nisu potrebna dodatna pojašnjenja nazočnog predstavnika predlagatelja.
Odbor je jednoglasno bez rasprave odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e n j eZakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o predaji i prihvatu osoba kojih je ulazak ili boravak nezakonit
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, drugo čitanje, P. Z. br. 138
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 22. sjednici održanoj 29. siječnja 2009. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. siječnja 2009. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da su od donošenja Zakona u njegovoj primjeni uočeni nedostaci koji se ovim prijedlogom nastoje otkloniti.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Bugarske o uzajamnoj zaštiti i razmjeni klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 247
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 22. sjednici održanoj 29. siječnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Bugarske o uzajamnoj zaštiti i razmjeni klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. prosinca 2008. Godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159 Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.Uz nazočnost predstavnika predlagatelja Odbor je zauzeo stav da nije potrebno obrazloženje predlagatelja o prijedlogu Zakona.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Bugarske o uzajamnoj zaštiti i razmjeni klasificiranih podataka
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 248
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 22. sjednici održanoj 29. siječnja 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom pod brojem: 5030106-09-1 od 8. siječnja 2009. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da zbog sve učestalijih nereda i neprihvatljivih ponašanja naših navijača na športskim natjecanjima u Republici Hrvatskoj, ali i inozemstvu postalo neizbježno uvođenje dodatnih mjera. Stoga su ovim prijedlogom povećane ovlasti policije i redara. Također su određene obveze organizatora športskih natjecanja i predviđena nova protupravna ponašanja i sankcije.
U načelnoj raspravi istaknuto je da zbog znatno većih ovlasti redara i policije postoji mogućnost zlouporabe tih ovlasti. Posebno je ukazano na odredbe vezene uz alkoholiziranost, posjedovanje ili konzumiranje alkohola. Naime, veći dio protupravnih ponašanja predviđen je samim Zakonom ili ovim predloženim izmjenama i dopuna Zakona, ali da ne bi došlo do zloupotrebe ovlasti potrebno je razmotriti mogućnost da se alkoholiziranost kažnjava samo ako je u stjecaju s još nekim protupravnim ponašanjem. Također je predloženo da se dorade odredbe vezane uz oduzimanje putovnica na način da se predvide iznimke, osobito stoga jer se radi o ograničavanju ustavnih prava, a može se dogoditi da osobi kojoj je izrečena takva mjera postoji naročito opravdan razlog (npr. zdravstveni) zbog kojeg mora otputovati u inozemstvo, upravo u vrijeme dok traje navedena mjera.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 1 glas «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o obavljenim revizijama za 2007. godinu, posebni dio
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 22. sjednici održanoj 29. siječnja 2008. god., razmatrao je Izvješće o obavljenim revizijama za 2007. godinu – posebni dio, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 12. prosinca 2007. god.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
Izvješćem o obavljenim revizijama za 2007.- posebni dio, obuhvaćena su Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2007: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Provedenom revizijom obuhvaćena je primjena zakonskih i drugih propisa, organizacija te financijsko-računovodstveno poslovanje za 2007. godinu.
U predmetnom Izvješću dano je uvjetno mišljenje o poslovanju MORH-a i MUP-a, dok je za Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija dano bezuvjetno mišljenje.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio zaključak kojim Hrvatskom saboru predlaže da se donese sljedeći zaključak:
Prihvaća se Izvješće o obavljenim revizijama poslovanja
za 2007. godinu - posebni dio – službena tajnaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnostu o skidanju oznake tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama za 2007. godinu, posebni dio, službena tajna
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 22. sjednici održanoj 28. veljače 2008. god., razmotrio je mogućnost prestanka potrebe za čuvanjem tajnosti Izvješća o obavljenim revizijama za 2007. godinu – posebni dio, koji nosi oznaku SLUŽBENA TAJNA, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 15. prosinca 2008. godine.
Zbog interesa javnosti o sadržaju Izvješća o obavljenim revizijama za 2007. – posebni dio – SLUŽBENA TAJNA, koje obuhvaća Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2006.: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost razmatrao je mogućnost skidanja tajnosti sa rečenog dokumenta.
Na sjednici Odbora bili su nazočni predstavnici Državnog ureda za reviziju koji su podržali skidanje oznake tajnosti sa posebnog dijela Izvješća o obavljenim revizijama za 2006. godinu.
Odbor je u raspravi procijenio kako nema elemenata za zadržavanjem tajnosti predmetnog Izvješća te je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak:
Skida se oznake tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama za 2007. godinu, posebni dio – službena tajna
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 234
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 21. sjednici održanoj 11. prosinca 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predmetnim izmjenama mijenja postupak uključivanja površina u minski sumnjiva područja zbog pronalaska metka ili dijela metka, s čime će se omogućiti ekonomičnije i racionalnije uklanjanje minske opasnosti u Republici Hrvatskoj. Nadalje, izmjenama Zakona dopunjene su odredbe koje se odnose na prava pirotehničara tako da je povećan „benificirani“ staž za pirotehničare, pomoćno osoblje i inspektore MUP-a. Osim toga kao novina uvedeno je i profesionalno oboljenje kao vrsta oštećenje organizma, a pravo na invalidsku mirovinu u dobivaju i osobe koje su profesionalno oboljele obavljajući poslove humanitarnog razminiravanja. Predmetnim izmjenama omogućuje se izdavanje ovlasti pirotehničara i osobama koji imaju pet godina iskustva na području razminiranja i osnovnu školu, pod uvjetom da srednju stručnu spremu steknu u roku od četiri godine od dana izdavanja ovlasti. Također se mijenjaju odredbe Zakona koje se odnose na rad stranaca na način da stranci pored uvjeta propisanih Zakonom o strancima moraju biti duševno, tjelesno i zdravstveno sposobni, što dokazuju uvjerenjem izdanim od strane ovlaštene ustanove Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.
U načelnoj raspravi pozdravljeno je povećanje prava pirotehničara, kao i izmjena postupka uključivanja područja u minski sumnjiva područja zbog pronalaska streljiva. Ukazano je mogući sukob interesa kada se „Mungosi“ priključe HCR, naime HCR raspisuje natječaje, na koje bi se mogli javiti i „Mungosi“. U odnosu na dio izmjena Zakona kojim se uvodi profesionalna oboljenja kao razlog za odlazak u mirovinu istaknuto je da nije dovoljno jasno na što se misli pod profesionalnim oboljenjem, te da su moguće zlouporabe tog prava. Vezano uz odredbe članka 25. predloženih Izmjena i dopuna Zakona, napomenuto je da oduzimanje iskaznice zbog neprofesionalnog obavljanja posla predviđena samo za pirotehničare i voditelje radilišta, ali ne i za nadglednike. Istaknuto je i da je nelogično da su predloženim izmjenama Zakona brisane odredbe koje su predviđale da inspektori humanitarnog razminiranja Ministarstva unutarnjih poslova moraju imati položen stručni ispit za pirotehničara.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 3 glasa «SUZDRŽANa») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 233
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 21. sjednici održanoj 11. prosinca 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložila Zakonski prijedlog navodeći kako su izmjena i dopune sistematizirane u četiri skupine, i to dio kojim se Kazneni zakon usklađuje s međunarodnim pravom, dio kojim se unapređuju normativne pretpostavke za učinkovitije suprotstavljanje organiziranom kriminalitetu, dio kojim se pojačana zaštita osjetljivih skupina kao što su djeca i dio kojim se otklanjaju nedorečenosti postojećeg zakonskog teksta. Radi usklađivanja s Konvencijom Vijeća Europe o sprječavanju terorizma koja je na snazi u RH od 1. svibnja 2008. godine. u hrvatsko materijalno kazneno zakonodavstvo uvede se nova kaznena djela javnog poticanja za terorizam i novačenja i obuku za terorizam, i napušta se postojeći dualitet inkriminacije ( međunarodni i protudržavni terorizam). Izmijenjene su i odredbe vezane uz oduzimanje imovinsku koristi pribavljene kriminalnim aktivnosti članovima zločinačkih udruženja. Naime dosadašnjom zakonskom regulativom bilo je nužno da postojanje vremenske povezanosti imovinske koristi s počinjenim kaznenim djelom što je predloženim izmjenama brisano, te će se kod počinjenja kaznenih djela iz nadležnosti USKOK-a, moći pretpostaviti da je ukupna imovina počinitelja stečena kaznenim djelom osim ako počinitelj ne učini vjerojatnim da je istu zakonito stekao. Nadalje oduzimanje imovine predviđeno je i u slučaju da se ista nalazi kod druge osobe ukoliko ju ista nije stekla u dobroj vjeri, te kad se ta imovina po bilo kojoj osnovi nađe kod počiniteljevog bračnog druga ili bližih rođaka. Također je preciznije definiran pojam Imovinske koristi koja predstavlja svako uvećanje ili sprječavanje umanjenja imovine bez obzira jeli ona materijalna ili nematerijalna. Izmijenjene su i dopunjene odredbe vezane uz „pranje novca“ na način da se objekt radnje koji je dosada bio novac, proširuje i na predmete, prava i imovinsku korist za koju počinitelj zna da je pribavljena kaznenim djelom. Nadalje, osigurana je kazneno pravna zaštita ugroženih svjedoka, a dodatno je uređen i neprimjeren utjecaj na svjedoke i osobe koje bi mogle surađivati s tijelima kaznenog progona. Predložene izmjene predstavlja bitan element koji će doprinijeti učinkovitijem suzbijanju organiziranog kriminaliteta. Predložene izmjene uz izmjene Zakona o kaznenom postupku, Zakona o policijskim ovlastima i zakon o sudovima predstavljaju dio najavljenog paketa tzv. Antimafijaških zakona.
U načelnoj raspravi podržane su izmjene Zakona u nastojanju za učinkovitijom borbom protiv organiziranog kriminaliteta.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o privatnim detektivima, drugo čitanje, P.Z. E. br. 148
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 21. sjednici održanoj 11. prosinca 2008., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o privatnim detektivima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetni Zakon te je istaknuo da je usvojena sugestija Odbora kao i drugih radnih tijela i zastupnika.
U načelnoj raspravi istaknuto je zadovoljstvo što je predlagatelj usvojio gotovo 70 posto primjedbi i prijedloga radnih tijela i zastupnika i to bez obzira jesu li isti inicirani od strane zastupnika vladajuće stranke ili opozicije što je dovelo do poboljšanja zakonskog prijedloga.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (10 glasova «ZA» i 1 glas «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o privatnim detektivima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 20. sjednici održanoj 9. prosinca 2008., raspravljao je o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Državna uprave za zaštitu i spašavanje, Ureda vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajne agencije, Vojno sigurnosno-obavještajne agencije, Operativno-tehničkog centara i Zavoda za sigurnost informacijskih sustava izjasnili su se da su predviđena sredstva dostatna za izvršenje svih zakonom utvrđenih poslova i aktivnosti u slijedećoj 2009. godini.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da
d o n e s e
Državni proračun Republike Hrvatske za 2009. godinu s projekcijama državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, drugo čitanje, P. Z . br. 219
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 20. sjednici održanoj 9. prosinca 2008., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, drugo čitanje PZ. br. 219, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2008. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi Zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da
d o n e s e
Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru državne granice, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P. Z .E. br. 213
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 19. sjednici održanoj 03. prosinca 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru državne granice, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. studenoga 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja obrazložio je ovaj zakonski prijedlog navodeći razloge zbog kojih se predlaže donošenje po hitnom postupku. Nadalje je istaknuo kako se predmetnim zakonskim prijedlogom predlaže potpuno usklađivanje s odredbama Schengenskog kodeksa o granicama, kao i ispunjavanje jednog od uvjeta iz poglavlja 24. „Pravda, sloboda i sigurnost“ za ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju.
U raspravi je postavljeno pitanje o odnosu izmjena ovog Zakona i izmjena Pomorskog zakona. Predstavnik predlagatelja iznio je da se izmjenama Zakona o nadzoru državne granice omogućuje određenim kategorijama plovila iz država potpisnica uplovljavanje i isplovljavanje u luke u Hrvatskoj koje nisu granični prijelazi, a granična kontrola takvih plovila obavit će se iznimno temeljem procjene rizika za unutarnju sigurnost.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru državne granice
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Europske unije o sudjelovanju Republike Hrvatske u Policijskoj misiji Europske unije u Afganistanu (EUPOL AFGANISTAN), s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 180
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 18. sjednici održanoj 23. listopada 2008. raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Europske Unije o sudjelovanju Republike Hrvatske u Policijskoj misiji Europske nije u Afganistanu (EUPOL AFGANISTAN), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16.listopada 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istaknuo je da dva pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, od 2005. godine sudjeluju u NATO/ISAF mirovnoj misiji u Afganistanu. Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku o davanju suglasnosti za prelazak dvojice policijskih službenika iz NATO/ISAF misije u Policijsku misiju Europske unije (EUPOL). Bitnim je naglasio da je Republika Hrvatska izuzeta iz operativnih troškova Misije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Europske unije o sudjelovanju Republike Hrvatske u Policijskoj misiji Europske unije u Afganistanu (EUPOL AFGANISTAN)
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o pomoći i suradnji na području zaštite i spašavanja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 176
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 18. sjednici održanoj 23. listopada 2008. raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o pomoći i suradnji na području zaštite i spašavanja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14.listopada 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja rekao je da Sporazum obuhvaća suradnju dviju zemalja u području prirodnih katastrofa i velikih tehnoloških nesreća, a isti je potpisan 10. listopada 2007. godine u Parizu. Napomenuo je da je implementacija Sporazuma već započela, tako da je tijekom ove godine došlo do zamjene vatrogasaca operativaca. Između zemalja potpisnica sporazuma i iduće godine nastavit će se suradnja na području razmjene vatrogasaca, održavanju zajedničkih seminara, kao i suradnja u provođenju specijalističke obuke vatrogasaca, zaključno je naglasio predstavnik predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o pomoći i suradnji na području zaštite i spašavanja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2007. godini
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 15. Sjednici, održanoj 24. rujna 2008., raspravljao je o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2007. godini, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2008. godine.
Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske rekao je da Izvješće predstavlja cjelovit prikaz rada Državnog odvjetništva RH, USKOK-a, županijskih i općinskih Državnih odvjetništava. Napomenuo je da se u 2007. godini bilježi pad kaznenih prijava od 4 posto, a u građansko-upravnim odjelima zabilježen je pad od 6,5 posto. Istaknuo je da se potiču alternativni načini rješavanja sporova, tako da su u građanskim predmetima, kad je to moguće, državni odvjetnici dužni sklapati nagodbe i poduzimati sve da se sporovi rješavaju mirnim putem izvan sudskih postupaka. U kaznenim postupcima vodi se računa da se kaznene prijave odbace u slučajevima predviđenim zakonom, čime se sprječava nepotrebno vođenje kaznenih postupaka. Osim toga, povećan je broj neposrednih optuženja i izdavanja kaznenih naloga, tako da je oko 20 posto predmeta riješeno presudama temeljem kaznenog naloga ili priznanja okrivljenika, a čime se utječe na dužinu trajanja kaznenog postupka.
Povećana je ažurnost u radu, pa je u kaznenim predmetima ukupan broj neriješenih prijava manji od trećine tromjesečnog priliva novih prijava, dok u građanskim predmetima ažurnost dobrim dijelom ovisi i o ažurnosti upravnih tijela i sudova. Prosječno vrijeme od primitka prijave do donošenja odluke u državnom odvjetništvu skraćeno je na manje od dva i pol mjeseca. U kaznenim predmetima broj osuđujućih presuda je 87,4 posto, što je pokazatelj dobre pripreme optužnice. Velika pažnja pridaje se zapošljavanju i edukaciji kadrova, no bilježi se i odljev kadrova na bolje plaćena radna mjesta u gospodarstvu, odvjetništvu i drugdje. Problem predstavlja i zapošljavanje dužnosnika, osobito za rad na složenijim predmetima. U građanskim predmetima smanjen je broj prijava, a trenutno prioritet predstavlja uknjižba Republike Hrvatske kao vlasnika nekretnina.
U načelnoj raspravi članovi Odbora istaknuli su da je Izvješće napravljeno profesionalno, cjelovito i iscrpno. Posebno je ukazano na značaj suzbijanja korupcije i organiziranog kriminala, no ukazana je zabrinutost zbog duljine trajanja pojedinih postupaka koji utječu na percepciju javnosti i povjerenje prema svim tijelima u postupcima za navedena kaznena djela. Tu je u prvom redu riječ o organiziranom kriminalu i korupitivnim kaznenim djelima, što znači o dobro organiziranim i perfidnim oblicima kriminaliteta, zbog čega je nužno da u cijelom lancu - od MUP-a, preko Državnog odvjetništva do suda postupak bude proveden stručno, profesionalno i brzo, kako bi građani stekli povjerenje u sva tijela koja sudjeluju u postupku i prijavljivali korupciju. Kako bi se povećala uspješnost u rješavanju gospodarskog kriminaliteta ukazano je na potrebu jačanja porezne uprave i mijenjanja procesnih i materijalnih odredbi kaznenog prava. Naime, opisi tih kaznenih djela su naslijeđeni i ne odgovaraju sadašnjem stanju. Postavljeno je i pitanje kaznenog progona počinitelja ratnih zločina jer je broj prijavljenih za navedena kaznena djela u nesrazmjeru s ljudskim žrtvama i zapaljenim kućama, te je izneseno stajalište da ratni zločin, bez obzira tko ga je počinio i kada, mora biti sankcioniran. Upravo iz tog razloga podržan je i stav iznesen u Izvješću da je nužno dalje intenzivno raditi jer još uvijek za dio počinjenih ratnih zločina nisu otkriveni počinitelji.
Ukazano je da posebnu pažnju treba obratiti na odnos države prema svom vlasništvu, posebice nekretninama, jer će od 1.1.2010. nastupiti potpuno povjerenje u zemljišne knjige. Stoga je do tada potrebno provesti uknjižbu ili podići tužbe za nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske. Posebice je ukazano na poljoprivredno i turističko zemljište, te je pozdravljeno intenziviranje suradnje s drugim tijelima u postupcima uknjižbe prava vlasništva. Ukazano je na niz poteškoća, od nepostojanja katastarskih knjiga, nedonesenih prostornih planova, premalog broja geodeta koji su nužni za izmjeru zemljišta, kao i na probleme nekretnina u vlasništvu RH kojima se trenutno ne koristi Republika Hrvatska.
Odbor je iznio stajalište da će podržati izmjene kaznenog zakonodavstva kako bi se povećala efikasnost postupaka za korupciju i gospodarski kriminalitet. Također je istaknuto da je nužno osigurati sredstva u proračunu za alternativno rješavanje sporova, kao i za provedbu postupaka uknjižbe prava vlasništva. Nadalje, nužno je intenzivirati suradnju svih državnih tijela, od središnjeg državnog ureda za imovinu preko ministarstava i državnog odvjetništva, kako bi se postupak uknjižbe vlasništva Republike Hrvatske i korištenje nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske uspješno proveo.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (10 glasova «ZA» i 1 glasa «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Izvješće o radu državnih odvjetništava u 2007. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 15. sjednici održanoj 24. rujna 2008., raspravljao je o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ministar unutarnjih poslova, aktom od 04. srpnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju ministar unutarnjih poslova napomenuo je da je iz Izvješća vidljiv pojačani rad policije i dobra suradnja s Državnim odvjetništvom. Stanje sigurnosti najbolje je vidljivo iz broja kaznenih djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti, a broj takvih djela je u 2007. godini pao za 6,41 posto u odnosu na 2006. godinu. Kao jedan od većih problema istaknuo je nedostatak policajaca na terenu, koji predstavljaju osnovu prevencije kriminaliteta, no prijem i izobrazba novih policajaca je u tijeku. Vezano za stanje sigurnosti prometa na cestama zabilježen je manji broj nesreća, ali s većim brojem smrtno stradalih osoba. Napomenuo je da se ne može prihvatiti stav prema kojemu se građani drže zakona samo kad je policajac iza njih, a pri tome nisu ni svjesni da posljedice koje mogu proizaći iz neodgovorne vožnje i kršenja zakona mogu biti puno gore nego kod mnogo težih kaznenih djela.
U načelnoj raspravi iznesena su različita stajališta – s jedne strane stav da je Izvješće sveobuhvatno, cjelovito i kvalitetno, te da je iz njega vidljivo smanjenje kriminaliteta, ali i ulaganje u opremu i kadrove. Drugo izneseno stajalište govori pak da se nikako ne može prihvatiti teza iznesena u izvješću kako se ne događa ništa dramatično dok subjektivni osjećaj sigurnosti građana pokazuje upravo suprotno.
Također je izraženo mišljenje da su nužne strukturne promjene, kao i bolje kadroviranje.
U pojedinačnoj raspravi je istaknuto da statistika nije jedini način na koji se mjeri osjećaj sigurnosti već u obzir treba uzeti i subjektivni osjećaj građana, pogotovo što percepcija stanja sigurnosti u javnosti nije onakva kakvu bismo svi željeli.
Takva slika u javnosti dešava se zbog prisutnosti medija u izvođenju pojedinih akcija obračuna s korupcijom i organiziranim kriminalitetom. Prikaz u medijima takvih akcija odaje dojam da će se država s organiziranim kriminalom i korupcijom „obračunati“ u kratkom roku, a kada se to ne dogodi ni nakon dužeg vremena, kod građana se javljaju razočaranje i nepovjerenje. Osim toga, nije dobro što su neki mediji prisutni kod izvođenja tajnih akcija, što odaje dojam curenja informacija iz pojedinih tijela. Vezano uz kadroviranje i strukturna pitanja, a što se posebice odnosi na Policijsku upravu zagrebačku, u kojoj je oko 60% ukupnog kriminaliteta, postavljeno je pitanje da li se sve rješava smjenama načelnika, obzirom da je u toj Upravi u kraćem razdoblju postavljen već peti načelnik.
Naime, ukoliko se odgovara po objektivnoj odgovornosti, trebala bi postojati i mogućnost izbora suradnika, što bi trebalo vrijediti od ravnatelja pa na niže. Nadalje, upitno je koliko novi načelnik može napraviti u samo nekoliko mjeseci, a samim time upitna je i njegova odgovornost. Vezano uz rad policajaca postavljeno je pitanje ima li možda unutar MUP-a „perfidnih oblika korupcije“, kao i što je s indicijama da je policija u pojedinim slučajevima vršila utjecaj na svjedoke. U raspravi je navedeno i da mediji stvaraju percepciju sigurnosti, odnosno nesigurnosti i često prozivaju policiju zbog brutalnosti, ali se vrlo rijetko apelira na građane da poštuju i svoje obveze. Primjerice, proziva se policijske službenike za njihove postupke, ali se pritom ne apelira na roditelje da vode računa o tome gdje su im maloljetna djeca, koja po Obiteljskom zakonu ne bi smjela biti vani iza 24 sata bez pratnje punoljetne osobe. Izražena je zabrinutost jer su maloljetnici često prisutni na događanjima i skupovima kao što su utakmice i koncerti na kojima se mogu čuti poruke kojima poziva na nasilje i netoleranciju. Za određen broj maloljetnika samo je mali korak od prisustvovanja takvim događajima do izvršavanja takvih nasilnih poruka. Kad je riječ o broju policajaca istaknuto je da policajaca nikada nije dovoljan broj i da zaostajemo za europskim standardom od 350 policajaca na 100.000 stanovnika, a s obzirom na Shengensku granicu, broj policajaca koji bi kontrolirali tu granicu nikada neće biti dovoljan. Osim toga, napomenuto je i da policajci osiguravaju oko 130 veleposlanstava, što radi oko 600 policajaca, dok za to u većini država čija se veleposlanstva kod nas osiguravaju ne postoji reciprocitet, o čemu bi također trebalo voditi računa. Odgovarajući na upite ministar je rekao da je u tijeku projekt „Strukturno upravljanje kadrovima“ koji se provodi u suradnji s Francuskom. Istaknuo je i da je tijekom prošle godine provedeno 600 stegovnih postupaka, tako da se ne može govoriti o tome da MUP ne radi na sprječavanju korupcije i drugih oblika kriminaliteta ili neprimjerenog ponašanja u svojim redovima.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova «ZA» i 4 glasa «PROTIV») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak:
Prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o suradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 147
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 14. sjednici održanoj 17. rujna 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o suradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. srpnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora s razlozima i interesima zbog kojih se predlaže donošenje predmetnog Zakona po hitnom postupku. Također je napomenuo kako je osnovni cilj donošenja ovoga Zakona da se na prikladan način urede pitanja suradnje i uzajamnog pružanja pomoći u katastrofama, uvjeti suradnje u prevenciji katastrofa te ostali oblici suradnje na tom području. Istaknuo je i da su slični bilateralni sporazumi potpisani sa svim susjednim državama osim sa Republika Srbijom, te da ovi sporazumi značajno doprinose boljem rješavanju akcidentnih situacija, tako da je ove godine značajno olakšano gašenje požara koji dolaze iz Bosne i Hercegovine. Naime, omogućeno je našim vatrogasnim postrojbama ulazak u teritorij Bosne i Hercegovine, te su na taj način naši vatrogasni zrakoplovi ove godine u više navrata dobili mogućnost za gašenje požara prije nego požar prijeđe granicu i postane vrlo velik, kao što je to bilo prošle godine sa požarom kod Dubrovnika.
U načelnoj raspravi postavljeno je pitanje vezano uz Nuklearnu elektranu Krško i sporazume sa Republikom Slovenijom. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da sa Republikom Slovenijom osim bilateralnog sporazuma o katastrofama Republika Hrvatska ima sklopljene i posebne sporazume o Nuklearnoj elektrani, kao i da su predviđeni svi propisani protokoli i planovi vezani za Nuklearnu elektranu Krško.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da
d o n e s eZakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i
Vlade Crne Gore o suradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIKRanko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o privatnim detektivima, prvo čitanje, P. Z. E. br. 148
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 14. sjednici održanoj 17. rujna 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o privatnim detektivima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. kolovoza 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio potrebe donošenja Zakona zbog usklađivanja sa pravnom stečevinom Europske unije, kao i zbog toga jer navedena djelatnost dosadašnjom pravnom regulativom nije dostatno uređena, te se ukazala potreba za donošenjem Zakona kojim bi se cjelovito regulirala djelatnost obavljanja detektivskih poslova. Navedeni prijedlog Zakona propisuje uvjete za obavljanje detektivske djelatnosti i poslova, nadležnost za izdavanje odobrenja za obavljanje djelatnosti i dopuštenja za obavljanje detektivskih poslova, način obavljanja djelatnosti, način evidentiranja dokumentiranja i raspolaganja podacima koje privatni detektiv prikupi, propisane evidencija kao i nadležnost MUP-a za provođenje upravnog i inspekcijskog nadzora. Predmetni prijedlog Zakona omogućuje obavljanje detektivske djelatnosti obrtnicima i svim oblicima trgovačkih društava dok prema važećim odredbama Zakona o zaštiti osoba i imovine tu djelatnost mogu obavljati samo obrtnici i društva osoba (komanditna i javna trgovačka društva).
U raspravi o tekstu Prijedloga zakona napomenuto je da su člankom 35. različito regulirane novčane kazne za prekršaje, ovisno o tome da li djelatnost obavlja pravna osoba ili fizička osoba (obrtnik). Obzirom da se radi o istoj djelatnosti, a obim poslova fizičke osobe obrtnika može biti i veći od primjerice društva s ograničenom odgovornošću, trebalo bi uskladiti predviđene novčane kazne.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o privatnim detektivima
2. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o suglasnosti o Institucionalnom okviru Inicijative za spremnost i prevenciju u katastrofama za Jugoistočnu Europu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 156
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 14. sjednici održanoj 17. rujna 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o suglasnosti o Institucionalnom okviru Inicijative za spremnost i prevenciju u katastrofama za Jugoistočnu Europu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora s razlozima i interesima zbog kojih se predlaže donošenje predmetnog Zakona po hitnom postupku. Također je istaknuo kako postoji interes Republike Hrvatske za što učinkovitijom suradnjom sa zemljama Jugoistočne Europe na području uzajamnog pružanja pomoći u katastrofama te uklanjanju njihovih posljedica na državnom području jedne od ugovorenih stranaka. Istaknuo je i da su sve države regije Memorandum potpisale sve države u regiji osim Srbije i Grčke čije se potpisivanje uskoro očekuje.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da d o n e s eZakona o potvrđivanju Memoranduma o suglasnosti o Institucionalnom okviru Inicijative za spremnost i prevenciju u Katastrofama za Jugoistočnu Europu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIKRanko Ostojić
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 141
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 13. sjednici održanoj 14. srpnja 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. srpnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je odlučio da će sukladno članku 53. Poslovnika Hrvatskog sabora provesti raspravu bez prisutnosti predstavnika predlagatelja, jer se radi o potvrđivanju međunarodnog sporazuma, te se u ovoj fazi postupka ne mogu vršiti izmjene.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da
d o n e s eZakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o policijskoj suradnji
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o sigurnosnim provjerama, P. Z. E. br. 66
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 12. sjednici održanoj 8. srpnja 2008. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o sigurnosnim provjerama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. lipnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora sa predloženim Konačnim prijedlogom Zakona kao i sa razlikama u odnosu na prijedlog Zakona iz prvog čitanja.
U pojedinačnoj raspravi iskazana su proturječna stajališta, jedno je da je Prijedlog zakona koncipiran tako da cjelovito pokriva područje sigurnosnih provjera, kao i da je potpuno usklađen sa propisima Europske unije. Drugo izneseno stajalište je da je prijedlog Zakona nedorečen i nedovoljno precizan, što se osobito odnosi na članak 3. Prijedloga zakona koji definira sigurnosne zapreke. Nadalje, nije dovoljno jasno određeno tko se provjerava, kao ni tko, na koji način i na osnovu kojih kriterija donosi konačnu ocjenu o postojanju sigurnosnih zapreka. Na taj način, a zbog nedorečenosti i nejasnoća u zakonskom prijedlogu ostavljena je prevelika diskreciona ocjena podnositelju zahtjeva za sigurnosnom provjerom. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je standard Europske unije da sigurnosne agencije provode provjeru, ali da ne odlučuju o postojanju sigurnosnih zapreka jer bi to bila prevelika odgovornost za sigurnosno obavještajne agencije. Osim toga istaknu je da odredbe čl. 3 Prijedloga zakona nisu detaljno uređene jer će se isto precizirati podzakonskim propisima, kao što je i u zemljama Europske unije.
Nakon provedene rasprave, Odbor nije mogao zauzeti stajalište u svezi predmetnog Prijedloga zakona , sukladno članku 47. poslovnika, budući da su 5 glasova bili «ZA» i 5 glasova «PROTIV» .Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu strategije suzbijanja korupcije
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 11. sjednici održanoj 17. lipnja 2008., raspravljao je o Prijedlogu strategije suzbijanja korupcije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. lipnja 2008. godine.
Odbor je predloženi Prijedlog strategije razmatrao na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo kako je Strategija izrađena temeljem prethodnih antikorupcijskih programa (2006-2008) koji su rezultirali porastom broja kaznenih postupaka, te porastom broja osuđujućih presuda i „zamrznutog novca u 2007.godini. Osim toga ovom Strategijom provedena je revizija Nacionalnog programa suzbijanja korupcije 2006-2008 s ciljem unaprjeđenja svih oblika borbe protiv korupcije. U izradi Strategije uzete su u obzir preporuke iz Godišnjeg izvješća o napretku Republike Hrvatske u pristupanju EU za 2007. kao i preporuka iz Izvješća o screeningu za 23. poglavlje „Pravosuđe i temeljna prava“.
U načelnoj raspravi napomenuto je kako je zanemaren dio koji so odnosi na medije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e n j e
Strategije suzbijanja korupcije
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 93
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 11. sjednici održanoj 17. lipnja 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. svibnja 2008. godine.
Odbor je predloženi Zakon razmatrao na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovaj Zakon donosi kako bi se na odgovarajući način uskladilo preventivno zakonodavstvo s direktivom EU 2005/60/EZ, koja djelomično mijenja i dopunjuje postojeći sust6av sprječavanja i otkrivanja pranja novca, a ista je u EU stupila na snagu 15.12.2007. Kao novine u odnosu na postojeći Zakon napomenuo je, obvezu procjene rizika od strane obveznika, ograničenje gotovinskog prometa, zabranu korištenja anonimnih računa, pooštrenje sankcija za obveznike, obvezu dubinske analize stranih politički eksponiranih osoba, kao i mogućnost da Ured za sprječavanje pranja novca zatraži od inozemnih Ureda privremeno zaustavljanje transankcija do 72 sata.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e n j eZakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br.79
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 9. sjednici održanoj 21. svibnja 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. svibnja 2008. godine.
Odbor je predloženi zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo je da se ovaj Zakonski prijedlog donosi po hitnom postupku zbog usklađivanja sa pravnom stečevinom Europske unije. Istaknuo je da se prijedlogom zakona preciznije uređuje kategorizacija i promet pirotehničkih sredstava, koja je kategorizirana prema razini opasnosti kako bi se osigurala veća razina zaštite ljudskog zdravlja i javne sigurnosti. Osim toga, predmetnim zakonom je predviđeno ukidanje nabavne dozvole za eksplozivne tvari, tj. odobrenje nadležne policijske uprave.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranka Ostojića, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o sigurnosti prometa na cestama, P.Z.E. br.39
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 9. sjednici održanoj 21. svibnja 2008., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o sigurnosti prometa na cestama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. svibnja 2008. godine.
Odbor je predloženi zakon razmatrao na temelju svoje nadležnosti iz članka 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu matičnoga radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je usvojen samo manji broj primjedbi i prijedloga iz prvog čitanja. Usvojene su neke primjedbe nomotehničke naravi, kao i neke primjedbe vezane uz prijevoz osoba. Nadalje, napomenuo je da većina primjedbi i prijedloga nisu usvojeni jer su protivni smislu Zakona, ili nisu u skladu sa propisima RH i pravnom stečevinom EU.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (5 glasova „ZA“ i 2 glasa „UZDRŽANA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o sigurnosti prometa na cestama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2007. godinu
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 8. sjednici održanoj 16. svibnja 2008. raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2007. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 02. svibnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora s temeljnim zadaćama Plana za 2007. godinu, te njegovim ostvarenjem i utrošenim financijskim sredstvima. Istaknuo je kako je 92,3% ostvarenog Plana u dijelu razminiranih i pretraženih površina, tako da je u 2007. godini smanjen minski sumnjiv prostor u Republici Hrvatskoj za 47.000.000 m2. Smanjenje ostvarivanja plana prvenstveno je uvjetovano lošim vremenskim uvjetima tijekom listopada i studenoga 2007. godine. Financiranje razminiranja hrvatskog državnog prostora bilo je obuhvaćeno sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske, sredstvima sa pozicija donacija iz programa CARDS 2004 i Cross Border, te sredstvima pravnih osoba i investitora. U tijeku 2007. godine ukupno je stradalo 8 osoba 83 smrtno). U broju stradalih troje su pirotehničari komercijalnih tvrtki, a jedan od njih je smrtno stradao u razminiravanju minskog polja Drugog svjetskog rata na otoku Lastovu. Istaknuo je i da se nastavlja trend smanjivanja broja stradalih što je uzrokovano priej svega kontinuiranom edukacijom ugroženih skupina, prije svega djece. Tijekom 2007. godine razminirano je i 265.000. m2 vojnih objekata koji su financirani sredstvima MORH-a i izveli su ih pripadnici 33. inženjerijske brigade Hrvatske kopnene vojske. Prilikom razminiravanja nije bilo izvanrednih događaja, a razminiravanje vojnih objakata trebalo bi biti završeno do 2014. godine.
Odbor je bez rasprave odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2007.
u tekstu kako je predložen od predlagatelja.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio potpredsjednika Odbora Tomislava Čuljka.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Čuljak
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o sigurnosnim provjerama, P. Z. E. br. 66
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 8. sjednici održanoj 16. svibnja 2008. raspravljao je o Prijedlogu zakona o sigurnosnim provjerama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 08. svibnja 2008. godine.
Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja upoznao je članove Odbora sa predloženim zakonskim prijedlogom ističući kako se predlaže cjelovito i jedinstveno pravno uređenje provedbe sigurnosnih provjera kojima se kod kandidata za određene dužnosti, radna mjesta, poslove ili statusna prava provjerava eventualno postojanje sigurnosnih zapreka iz područja nacionalne sigurnosti, odnosno podataka koji naznačuju postojanje rizika od zlouporabe navedenih pozicija na štetu nacionalne sigurnosti. Nadalje je istaknuo kako će donošenjem ovoga zakonskog prijedloga u potpunosti biti regulirana i usklađena s EU standardima cjelokupna materija iz područja nacionalne sigurnosti nužna za ispunjavanje utvrđenih obveza za pristup Euroatlanskim integracijama.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o sigurnosnim provjerama
2. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
u tekstu kako je predložen od predlagatelja Zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio potpredsjednika Odbora Tomislava Čuljka.
POTPREDSJEDNIK
Tomislav Čuljak
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF)
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 4. sjednici održanoj 26. ožujka 2008., raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF), koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. ožujka 2008. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik Vlade Republike Hrvatske naveo je kako je sudjelovanje u međunarodnim mirovnim operacijama u skladu sa strateškim opredjeljenjem Republike Hrvatske, te kako svojim aktivnim sudjelovanjem u mirovnim operacijama naša država doprinosi miru i sigurnosti u svijetu. Također je istaknuo kako se ovim Prijedlogom odluke predlaže sudjelovanje do 100 pripadnika OS RH u mirovnoj misiji UN na Golanskoj visoravni (UNDOF).
Odbor je podržao iznijeto stajalište predstavnika Vlade Republike Hrvatske te je procijenio da je sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga RH u mirovnoj misiji UN-a na Golanskoj visoravni (UNDOF) od interesa za Republiku Hrvatsku. Stoga je Odbor jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje:
Odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF)
u tekstu kako je predložena od predlagatelja Odluke.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora Ranka Ostojića.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić, v.r.
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Austrije o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 32
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 4. sjednici održanoj 26. ožujka 2008., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Austrije o policijskoj suradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. ožujka 2008. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Članovi Odbora upoznati su s razlozima i interesima zbog kojih se predlaže donošenje predmetnog Zakona po hitnom postupku. Predstavnik predlagatelja navodi kako je svrha ovoga Zakona promicanje i produbljivanje međusobne policijske suradnje na području aktivne borbe protiv međunarodnog kriminaliteta. Nadalje je istaknuo kako se potpisivanjem Sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Austrije o policijskoj suradnji nastoje ojačati bilateralni odnosi dviju država.
Odbor je podržao iznijeto stajalište predstavnika Vlade Republike Hrvatske te se ne protivi prijedlogu za donošenjem ovog Zakona po hitnom postupku, ocjenjujući da je Zakon od interesa za Republiku Hrvatsku. Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Austrije o policijskoj suradnji
u tekstu kako je predložen od predlagatelja Zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora Ranka Ostojića.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić, v.r.
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o policiji, s Konačnim prijedlogom zakona P. Z. br. 24
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 3. sjednici održanoj 13. ožujka 2008. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o policiji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 06. ožujka 2008. godine.
Članovi Odbora upoznati su s razlozima i interesima zbog kojih se predlaže donošenje predmetnog Zakona po hitnom postupku. Predstavnik predlagatelja ističe kako se predmetnim zakonom predlaže propisati da radom Ravnateljstva policije upravlja glavni ravnatelj policije, a radom upravnih organizacija u sastavu MUP-a upravljat će ravnatelji. Nadalje je istaknuo da se predmetnim zakonom uvodi nazivna razlika između glavnog ravnatelja policije i ravnatelje ostalih upravnih organizacija Ministarstva.
Tijekom provedene rasprave dio članova Odbor izrazio je stav da se zakonska izmjena ne može svesti samo na nazivnu distinkciju već je potrebno pristupiti sustavnoj izmjeni predmetnog Zakona. Većina članova Odbora podržala je preložene zakonske izmjene s obzirom na potrebu žurne izrade i usklađivanja odgovarajućih podzakonskih propisa kojima se uređuje ustroj Ministarstva unutarnjih poslova.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o policiji
u tekstu kako je predložen od predlagatelja Zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora Ranka Ostojića.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu (u dijelu koji se odnosi na MUP, MORH, UVNS, SOA, VSOA, OTC i Zavod za sigurnost informacijskih sustava)
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 2. sjednici održanoj 26. veljače 2008. raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu (u dijelu koji se odnosi na MUP, MORH, UVNS, SOA, VSOA, OTC i Zavod za sigurnost informacijskih sustava), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2008. godine.
Predstavnik Vlade u svom izlaganju iznio je makroekonomski okvir za donošenje ovogodišnjeg proračuna, glavne ciljeve proračuna te strukturu i procjenu kretanja javnih rashoda. Istaknuo je kako se Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu temelji na pozitivnim makroekonomskim pokazateljima za 2007. godinu te projekciji makroekonomskih indikatora za naredno razdoblje.
U nastavku, predstavnici Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Sigurnosno-obavještajne agencije, Vojne sigurnosno-obavještajne agencije, Operativno-tehničkog centra za nadzor telekomunikacija, Zavoda za sigurnost informacijskih sustava i Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, pojedinačno su obrazložili planirane proračunske stavke te se izjasnili da su predviđena sredstva dostatna za izvršenje svih zakonom utvrđenih poslova i aktivnosti u tekućoj 2008. godini.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova, u dijelu koji se odnosi na unutarnje i sigurnosne poslove te poslove obrane, odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske
za 2008. godinuu tekstu kako je predložen od predlagatelja.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora Ranka Ostojića.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Imenovanje načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske - mišljenje – daje se
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 2. sjednici održanoj 26. veljače 2008., razmatrao je Prijedlog za imenovanje generala zbora JOSIPA LUCIĆA, načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, klasa: 080-02/08-01/105; urbroj: 50304/2-08-01 od 14. veljače 2008. god., koji je sukladno članku 6. stavku 2. alineje 12 Zakona o obrani Republike Hrvatske («Narodne novine» br. 33/02, 58/02 i 76/07) dostavio predsjednik Vlada Republike Hrvatske dr. sc. Ivo Sanader.
Nakon provedene rasprave, sukladno članku 7. stavku 2. alineje 16 citiranog Zakona, Odbor je jednoglasno dao pozitivno mišljenje za imenovanje generala zbora JOSIPA LUCIĆA načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o skidanju oznake tajnosti s Izvješća o obavljenim revizijama za 2006. godinu – posebni dio – SLUŽBENA TAJNA
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 1. sjednici održanoj 21. veljače 2008. god., razmotrio je mogućnost prestanka potrebe za čuvanjem tajnosti Izvješća o obavljenim revizijama za 2006. godinu – posebni dio, koji nosi oznaku SLUŽBENA TAJNA, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 17. prosinca 2007. godine.
Zbog interesa javnosti o sadržaju Izvješća o obavljenim revizijama za 2006. – posebni dio – SLUŽBENA TAJNA, koje obuhvaća Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2006.: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost razmatrao je mogućnost skidanja tajnosti sa rečenog dokumenta.
Na sjednici Odbora bili su nazočni predstavnici Državnog ureda za reviziju te predstavnici navedenih ministarstava koji su podržali skidanje oznake tajnosti sa posebnog dijela Izvješća o obavljenim revizijama za 2006. godinu.
Odbor je nakon provedene rasprave procijenio kako nema elemenata za zadržavanjem tajnosti predmetnog Izvješća te je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti
skidanje oznake tajnosti sa posebnog dijela
Izvješća o obavljenim revizijama poslovanja za 2006. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Ranka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o obavljenim revizijama za 2006. godinu – posebni dio
Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 1. sjednici održanoj 21. veljače 2008. god., razmatrao je Izvješće o obavljenim revizijama za 2006. godinu – posebni dio, a koji je Hrvatskom saboru podnio Državni ured za reviziju, aktom od 17. prosinca 2008. god.
Izvješćem o obavljenim revizijama za 2006.- posebni dio, obuhvaćena su Izvješća o reviziji financijskih izvještaja i poslovanja za 2006.: Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Provedenom revizijom obuhvaćena je primjena zakonskih i drugih propisa, organizacija te financijsko-računovodstveno poslovanje za 2006. godinu.
U predmetnom Izvješću dano je uvjetno mišljenje o određenim nepravilnostima u poslovanju MORH-a, a koja se prije svega odnose na prihode i rashode, javne nabave te popis imovine. Također je konstatirano kako su ranije uočene nepravilnosti u većem dijelu otklonjene.
U poslovanju MUP-a i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Državni ured za reviziju u predmetnom Izvješću nije utvrdio značajne nedostatke.
Odbor je jednoglasno donio zaključak kojim Hrvatskom saboru predlaže
prihvaćanje Izvješće o obavljenim revizijama poslovanja
za 2006. godinu – posebni dioZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Ranka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Ranko Ostojić