Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 233

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 21. sjednici održanoj 11. prosinca 2008.,  raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona,  koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.

Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložila Zakonski prijedlog navodeći kako su izmjena i dopune sistematizirane u četiri skupine, i to dio kojim se Kazneni zakon usklađuje s međunarodnim pravom, dio kojim se unapređuju normativne pretpostavke za učinkovitije suprotstavljanje organiziranom kriminalitetu, dio kojim se pojačana zaštita osjetljivih skupina kao što su djeca i dio kojim se otklanjaju nedorečenosti postojećeg zakonskog teksta. Radi usklađivanja s Konvencijom Vijeća Europe o sprječavanju terorizma koja je na snazi u RH od 1. svibnja 2008. godine. u hrvatsko materijalno kazneno zakonodavstvo uvede se nova kaznena djela javnog poticanja za terorizam i novačenja i obuku za terorizam, i napušta se postojeći dualitet inkriminacije ( međunarodni i protudržavni terorizam). Izmijenjene su i odredbe vezane uz oduzimanje  imovinsku koristi pribavljene kriminalnim aktivnosti  članovima zločinačkih udruženja. Naime dosadašnjom zakonskom regulativom bilo je nužno da postojanje vremenske povezanosti imovinske koristi s počinjenim kaznenim djelom što je  predloženim izmjenama brisano, te će se kod počinjenja kaznenih djela iz nadležnosti USKOK-a, moći pretpostaviti da je ukupna imovina počinitelja stečena kaznenim djelom osim ako počinitelj ne učini vjerojatnim da je istu zakonito stekao. Nadalje oduzimanje imovine predviđeno je i u slučaju da se ista nalazi kod druge osobe ukoliko ju ista nije stekla u dobroj vjeri, te kad se ta imovina po bilo kojoj osnovi nađe kod počiniteljevog bračnog druga ili bližih rođaka. Također je preciznije definiran pojam Imovinske koristi koja predstavlja svako uvećanje ili sprječavanje umanjenja imovine bez obzira jeli ona materijalna ili nematerijalna. Izmijenjene su i dopunjene odredbe vezane uz „pranje novca“ na način da se objekt radnje koji je dosada bio novac, proširuje i na predmete, prava i imovinsku korist za koju počinitelj zna da je pribavljena kaznenim djelom.  Nadalje, osigurana je kazneno pravna zaštita ugroženih svjedoka, a dodatno je uređen i neprimjeren utjecaj na svjedoke i osobe koje bi mogle surađivati s tijelima kaznenog progona. Predložene izmjene predstavlja bitan element koji će doprinijeti učinkovitijem suzbijanju organiziranog kriminaliteta. Predložene izmjene uz izmjene Zakona o kaznenom postupku, Zakona o policijskim ovlastima i zakon o sudovima predstavljaju dio najavljenog paketa tzv. Antimafijaških zakona.

U načelnoj raspravi podržane su izmjene Zakona u nastojanju za učinkovitijom borbom protiv organiziranog kriminaliteta.
 
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.

 PREDSJEDNIK

 Ranko Ostojić