Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 556

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 59. sjednici održanoj 27. siječnja 2011., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. siječnja 2011. godine.

Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je konačni prijedlog zakona razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio najznačajnije izmjene Zakona koje se uvode kako bi se omogućilo efikasnije postupanje prema „huliganima“ jer se pokazalo da Zakon nije dovoljno efikasno djelovao prema određenim skupinama navijača.

Predloženim izmjenama propisan je novi oblik protupravnog ponašanja maskiranje, što bi trebalo olakšati identificiranje navijača koji sudjeluju u izgredima. Nadalje, omogućeno je policiji da zabrani održavanje športskog natjecanja ukoliko športski objekt nije opremljen prema odredbama ovog Zakona, a uvedena je i obveza organizatora športskog natjecanja da prekine natjecanje ukoliko dođe do protupravnog ponašanja većeg obima.

U načelnoj raspravi napomenuto je da bi se maskiranje kao protupravno ponašanje trebalo detaljnije urediti kako bi se izbjegla mogućnost zlouporaba i oduzimanja kapa i šalova navijačima od strane policije ili redarstvenih službi. Cilj je identifikacija i ciljano kažnjavanje, no zbog zaštite sigurnosti drugih gledatelja moraju se dati određena diskreciona prava policiji i redarima. Predstavnik predlagatelja rekao je da će se provedbenim propisima nastojati detaljnije normirati postupanje ovlaštenih osoba vezano uz maskiranje.

Naglašeno je da bi organizatori športskih natjecanja i klubovi morali snositi veću odgovornost u sprječavanju nereda na športskim natjecanjima. Naime, vrlo često sami klubovi organiziraju putovanja i snose troškove za svoje navijače, a kada se dogode neredi organizatori i klubovi se povlače te sa sebe skidaju svu odgovornost. Na taj način država tj. policija imaju cjelokupnu odgovornost prema javnosti, a troškove postupanja policije snose svi građani. Primjerice za utakmicu NK „Hajduka“ i NK „Dinama“ u Splitu angažira se i do 1600 policajaca od kojih je polovica iz drugih dijelova Hrvatske što predstavlja ogroman trošak za proračun. Športski klubovi koji su organizatori „rizičnih“ športskih natjecanja na kojima često dolazi do nereda uglavnom su registrirani kao neprofitne udruge, a radi se o profitnim subjektima koji stječu ogroman prihod. Takvo stanje treba mijenjati te bi veću financijsku i moralnu odgovornost morao imati organizator koji bi se trebao pobrinuti da do nereda ne dođe. Tek kada organizator ne može spriječiti nerede trebala bi intervenirati policija. Također bi se trebala razmotriti mogućnost da troškove intervencije policije snosi organizator športskog natjecanja čime bi se organizatore prisililo da angažiraju kvalitetnu zaštitarsku službu.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU NEREDA NA ŠPORTSKIM NATJECANJIMA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Ranko Ostojić