Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 45. sjednici Odbora održanoj 28. travnja 2010.g., raspravljao je o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ministar MUP-a, aktom od 13. ožujka 2010. godine.

Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetno Izvješće gdje je ocijenjeno da je policija u 2009. ispunila svoje zadaće i ostvarila glavni cilj odnosno održala na najvišoj razini stanje javne sigurnosti, reda i mira. Osim glavnih ciljeva: otkrivanja i suzbijanja kriminaliteta s posebnim naglaskom na korupciju i organizirani kriminal, zlouporabu opojnih droga, maloljetnički kriminal, obiteljsko nasilje i nasilja na športskim natjecanjima, itd., intenzivno se radilo na jačanju međunarodne policijske suradnje i pripreme policijske organizacije za potpunu integraciju u sigurnosni sustav Europske unije. Predstavnik predlagatelja je istaknuo da je u 2009. godini zabilježeno 108 364 kaznena djela od kojih je za 73 497 kaznena djela pokrenut postupak po službenoj dužnosti, razriješeno je 48 234 što je 49,9 %. Objasnio je da su stopu kriminaliteta računali sa svim kaznenim djelima, i tada ona iznosi 2 442 kaznena djela na 100 000 stanovnika, a stopa kriminaliteta kaznenih djela za koji je pokrenut postupak po službenoj dužnosti iznosi 1 656 kaznenih djela na 100 000 stanovnika, što govori da je RH sigurna zemlja. Predlagatelj je izjavio kako je primijećen i porast u gospodarskom kriminalitetu, no objasnio je da je to zbog pokrenutih projekata u suzbijanju gospodarskog kriminaliteta. Na kraju se predlagatelj osvrnuo na potrebitu dopunu i promjenu Kaznenog zakona i Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, a vezano uz nasilje među mladima i nasilju na športskim natjecanjima.

U načelnoj raspravi istaknuto je kako je bitna percepcija građana o njihovom osjećaju sigurnosti. Vezano uz profesionalizaciju i depolitizaciju policije u raspravi su iznijeta suprotstavljena stajališta. S jedne strane je naglašeno da policija nije depolitizirana, što je vidljivo, jer se pojedina kaznena djela obrađuju ne nakon što su se dogodila, već nakon što su se desile političke promjene. S druge strane je istaknuto da je iz Izvješća jasno kako je postignuta profesionalizacija i tehnološki napredak, te je vidljiva transformacija policije iz represivnog aparata u servis građana. Također je pohvaljen pad broja ubojstava i smrtno stradalih osoba u prometu, no ono što je zabrinjavajuće i na čemu treba još raditi to je „Tamna zona kriminaliteta“, odnosno organiziranog i gospodarskog kriminaliteta, korupcije, zlouporabe droga i obiteljskog nasilja. Zaključeno je da se ubuduće u Izvješću obrazlože odbačene kaznene prijave, obrazlože mjere tajnog prikupljanja podataka kao i cjelokupna analitika, a vezano uz rad USKOK-a. Također je skrenuta pozornost na izvještavanje o procesu pristupanja i integracije EU, a vezano za uspostavu Šengenske granice, s obzirom da je to velika financijska stavka u proračunu RH. Na kraju je skrenuta pozornost kako se treba pristupiti daljoj profesionalizaciji i depolitizaciji policije, a prvi korak morao bi biti jačanje pozicije glavnog ravnatelja policije, na način da ima položaj kao čelnici sigurnosno-obavještajnih agencija. Na taj način ne bi dolazili u situaciju da se glavni ravnatelj postavlja i smjenjuje na sjednicama Vlade, što značajno smanjuje njegovu neovisnost i profesionalnost.

Nakon provedene rasprave, Odbor je glasovanjem (7 glasova „ZA“, 1 glas „PROTIV“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Ranko Ostojić