28. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.br. 893
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 28. sjednici održanoj 8. rujna 2015. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 1. rujna 2015. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložio promjene predložene ovim Zakonom. Predlaže se povećanje iznosa zajamčene minimalne naknade za socijalno najugroženije građane, a to su samci koji su nesposobni za rad ( kojih ima 11.090 sa 800 kn na 920 kn), djeca samohranih roditelja i djeca iz jednoroditeljskih obitelji (kojih ima 3.103 sa 320 kn na 440 kn). Administriranje zajamčene minimalne naknade preuzet će Uredi državne uprave u županijama te nadležni ured Grada Zagreba. Predlaže se ukidanje odredbi koje propisuju vremenski rok od dvije godine u kojem radno sposobni ili djelomično radno sposobni samac ili član kućanstva može ostvariti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Uvodi se posebna naknada za ugrožene kupce energenata, povećava se broj sati usluge psihosocijalne podrške za djecu čiji roditelji imaju status roditelja njegovatelja. Predloženim će se Zakonom zaštititi najugroženije skupine društva od povećanja siromaštva, omogućit će se korištenje većeg obima socijalnih usluga, ostvariti će se korak prema objedinjavanju administriranja više vrsta novčanih naknada u okviru Jedinstvenog centra za naknade. Za provedbu predloženog Zakona sredstva će biti osigurana u okviru limita na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, odnosno neće biti potrebna dodatna financijska sredstva.
U raspravi članova Odbora osnovna zamjerka iznijeta je na tvrdnju da za provedbu ovog zakona neće biti potrebno osigurati dodatna financijska sredstva iz Državnog proračuna osobito iz razloga što se propisuju nova prava i povećavaju se postojeća. Trebalo je navesti točan apsolutni iznos koji će biti potreban za provedbu ovog Zakona s obzirom da znamo koliki je broj korisnika te koliko se pojedino pravo povećava odnosno koliko stoji uvođenje novog prava. Članove Odbora zanimalo je koliko hrvatskih branitelja koristi zajamčenu minimalnu naknadu te koliko će ih koristiti nakon ovih izmjena. Predstavnica predlagatelja odgovorila je da se korisnici iz sustava socijalne skrbi ne vode posebno po pojedinim kategorijama pa tako nema ni podataka koliko je među njima hrvatskih branitelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 6 glasova za i 3 glasa suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
27. sjednica -
- ×
Odluka Odbora za ratne veterane o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Pododbora za izradu nacrta Prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Na temelju članka 53. i članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 27. sjednici održanoj 08. srpnja 2015. godine donio sljedeću
ODLUKU O IZMJENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O OSNIVANJU PODODBORA ZA IZRADU NACTRA PRIJEDLOGA ZAKONA O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
I
U Odluci o osnivanju Pododbora za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-150/14 i NN-48/15) u točki II. riječi ”u roku od šest mjeseci, a najkasnije do 1. srpnja” se brišu te se zamjenjuju riječima ” do 20. rujna”. Na kraju točke II dodaje se sljedeći tekst: ” Prijedlozi se mogu slati zaključno s 08. srpnjem 2015. godine.”U popisu članova Pododbora za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je sukladno točki III sastavni dio Odluke, kod predstavnika braniteljskih udruga točka 5. mijenja se i glasi: ”Dražimir Jukić, Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi” te se dodaju točke 8.; 9. i 10. koje glase:
” 8. Zdenko Jurić, predstavnik udruga pripadnika Hrvatskog vijeća obrane,
9. Jasna Zlomislić, predstavnica udruga pripadnika Hrvatskog vijeća obrane
10. Dragan Radić, predstavnik udruga pripadnika Hrvatskog vijeća obrane”.II
Ova Odluka objavit će se u ”Narodnim novinama”.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA RATNE VETERANE
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o radu Povjerenstva za analizu rješenja o razdvajanju mirovina
Predsjednik Povjerenstva za analizu rješenja o razdvajanju mirovina g. Franko Vidović upoznao je nazočne s radom Povjerenstva, koje je osnovano na temelju zaključka Odbora za ratne veterane s 23. sjednice, te zaključcima koje je ono donijelo, a koji su kako slijedi:
1. Povjerenstvo je tijekom svog rada, nakon uvida u različite vrste i primjere rješenja, utvrdilo da postupak razdvajanja mirovine i rješenja o razdvajanju mirovina neće utjecati na ukupnu svotu mirovine, tj. da će ona ostati nepromijenjena.
2. Povjerenstvo zahtijeva da se izričaji u rješenjima usklade sa zakonskim izričajem, tj. da se korisniku invalidske mirovine (bilo da je ona priznata prema ZOMO-u ili prema ZOPHBDR-u) obvezno u izričaju o statusu navede da se rješenje donosi "hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata", korisniku invalidske ili starosne mirovine.
U slučajevima obiteljskih mirovina, Povjerenstvo također zahtijeva da se u rješenjima koriste važeći zakonski izričaji, tj. da se rješenje o obiteljskoj mirovini priznatoj prema ZOPHBDR-u donosi "udovici/djetetu/roditelju smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata", a u rješenju o obiteljskoj mirovini priznatoj prema ZOMO-u da se koristi izričaj "udovici/djetetu/roditelju umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata".3. Povjerenstvo je tijekom svog rada utvrdilo da se donošenjem rješenja o razdvajanju mirovina neće smanjiti kreditna sposobnost korisnika mirovina.
4. Članovi Povjerenstva koji predstavljaju braniteljsku populaciju predlažu razmatranje mogućnosti usklađivanja ovih mirovina u potpunosti na jednak način na koji se usklađuju mirovine ostvarene prema općem propisu.
5. Povjerenstvo predlaže da u sadašnjem sastavu i dalje nastave pasivno raditi te mogu, ako bude potrebno, ponovno održavati sjednice.
U raspravi koja je uslijedila predstavnik HZMO-a g. Neven Spetić detaljnije se osvrnuo na odabrane tehnike i metode u radu Povjerenstva te na odabir karakterističnih primjera kojima je bila obuhvaćena cijela populacija od otprilike 105 tisuća korisnika ( 30 tisuća prema općem zakonu te 75 tisuća prema posebnom zakonu, odnosno Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji). Iz svake odabrane kategorije uzelo se desetak rješenja čijom se analizom utvrdila točnost provedbe Zakona. Također je naglasio potrebu transparentnog vođenja državnih financija, a što je bio i zahtjev Europske unije, na način da se zna točan izvor financiranja mirovina (doprinos ili proračun), a što je ovim razdvajanjem postignuto. Nazočni predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga izrazili su bojazan o neravnomjernom smanjivanju mirovina određenom prema posebnom propisu kod eventualnog budućeg smanjivanja mirovina koje će najviše pogoditi branitelje koji su mladi dragovoljno išli u rat i koji imaju malo radnog staža te u nepredvidivo ponašanje banaka kod odobravanja kredita, a znajući za rješenja o razdvajanju mirovina.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za) donio sljedeće
z a k lj u č k e
1. Prihvaćaju se zaključci Povjerenstva za analizu rješenja o razdvajanju mirovina od 17. lipnja 2015. godine,
Mogućnost usklađivanja ovih mirovina na jednak način kako se usklađuju i mirovine ostvarene prema općem propisu (točka 4. zaključaka Povjerenstva) treba ugraditi u Nacrt prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
- ×
Mišljenje o primjeni Uredbe o metodologiji vještačenja (NN-153/14) na hrvatske branitelje (zaključak Odbora sa 27. sjednice), traži se
Poštovani gospodine ministre,
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 27. sjednici održanoj 08. srpnja 2015. godine raspravljajući pod točkom 3. Razno o Analizi i ocjeni stanja ostvarivanja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji s posebnim naglaskom na ostvarivanje prava koja su propisana drugim propisima koje je Odboru dostavilo Ministarstvo branitelja, temeljem članka 127. i članka 166. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno ( 7 glasova za) donio sljedećiz a k lj u č a k
Obvezuje se Ministarstvo branitelja da dostavi Odboru mišljenje o osnovanosti primjene Uredbe o metodologiji vještačenja (NN-153/14) na hrvatske branitelje s obzirom da su provedbeni propisi koji su tom Uredbom prestali važiti, prema važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji još uvijek na snazi.
S poštovanjem,
PREDSJEDNIK ODBORAJosip Đakić
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlog zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, P. Z. br. 685
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 02. travnja 2015. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja uvodno je iznio da je intencija ovog Zakona približavanje i usklađivanje Republike Hrvatske s međunarodnom praksom u obvezi sprječavanja seksualnog nasilja počinjenog u ratu. Njime se žrtvama seksualnog nasilja omogućava rehabilitacija i satisfakcija kroz priznanje njihove patnje u Domovinskom ratu. Žrtvama se osigurava psihosocijalna pomoć, pravna pomoć u ostvarivanju prava, zdravstvena pomoć, omogućava smještaj u ustanove za pružanje podrške i usluga braniteljima i stradalnicima te drugim osobama, osigurava im se novčana reparacija i naknada troškova prijevoza prilikom ostvarivanja prava iz Zakona. Zakon će omogućiti ustrojavanje jedinstvene evidencije žrtava seksualnog nasilja te prikupljanje i objedinjavanje podataka o počiniteljima radi njihovog sankcioniranja. Konačnim prijedlogom zakona upotpunjena je i proširena definicija seksualnog nasilja, isključena je mogućnost ostvarivanja prava iz ovog Zakona pripadnicima i suradnicima vojnih i paravojnih postrojbi agresora, brisan je rok za ostvarivanje prava, propisano je ostvarivanje prava iz Zakona na teret Državnog proračuna, pravo na novčane naknade ( jednokratne i mjesečne) te stoga nema potrebe za donošenjem posebnog zakona niti za osnivanjem fundacije kojom bi se osigurala sredstva za ostvarivanje prava iz Zakona. U fokus je stavljena žrtva, izbjegnuto je naglašavanje i detaljiziranje osobe počinitelja. Odredbe koje propisuju sastav i broj članova Povjerenstva za utvrđivanje seksualnog nasilja također su izmjenjene sukladno primjedbama iznesenim u raspravi o Prijedlogu zakona.
U raspravi članovi Odbora naglasili su zadovoljstvo uvažavanjem i uvrštavanjem primjedbi iznesenih u prvom čitanju Zakona osobito osiguravanjem financijskih sredstava za ostvarivanje prava iz Zakona u Državnom proračunu Republike Hrvatske te stavljanje fokusa samog Zakona na žrtvu. Primjedbe su upućene na sam naziv Zakona gdje bi se Domovinski rat trebao zamijeniti izrazom ”u agresiji na Republiku Hrvatsku”. Isto tako trebalo bi izbaciti pojam ”redarstveni” jer on implicira pripadnike hrvatske policije, odnosno oslobodilačke operacije Oluja, Bljesak i druge. Potrebno je vremensko razdoblje propisano u članku 1. uskladiti s vremenom koje je propisano Deklaracijom o Domovinskom ratu kad se na nju već poziva. Izraženo je mišljenje da će se teško onemogućiti ostvarivanje prava pripadnicima i suradnicima agresorske vojske jer nemamo ustrojen takav registar, treba sankcionirati počinitelje, utvrditi točan broj žrtava te za to utvrditi potrebna financijska sredstva. Predloženo je da Vlada Republike Hrvatske razmotri iznesene primjedbe te ih po mogućnosti kroz svoje amandmane ugradi u tekst Konačnog prijedloga zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinim glasova (6 glasova za i 3 glasa suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine razmotrio je Prijedlog zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila 54 zastupnika Hrvatskoga sabora svojim aktom od 27. veljače 2015. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prijedlogom zaključka obvezala bi se Vlada Republike Hrvatske na predlaganje Hrvatskom saboru Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji bi objedinio sva njihova prava, na predlaganje izmjena i dopuna svih zakona kojima su, pored temeljnog zakona, propisana određena prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te na predlaganje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Vlada Republike Hrvatske u svom mišljenju iznosi da Prijedlog zaključka nije dovoljno obrazložen odnosno potkrijepljen analizom i ocjenom stanja. Osobito se to odnosi na ona prava koja su propisana drugim propisima. Mišljenja je da nije ispoštovana odredba članka 165. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Isto tako za donošenje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ne postoji pravni temelj prije promjene samog Ustava Republike Hrvatske kojom bi se propisalo donošenje takvog zakona.
U raspravi članovi Odbora te nazočnih predstavnika braniteljskih udruga naglašen je nedostatak političke volje za donošenje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, odnosno potrebnih ustavnih promjena koje bi to omogućile. Unazad dvije, tri godine dogodila se, prema mišljenju nekih članova Odbora i predstavnika branitelja, devastacija Zakona, a svjedoci smo i dvostrukih mjerila kod donošenja zakona odnosno provođenja potrebnih analiza. Domovinski rat mora biti uvršten u Ustav Republike Hrvatske kao temelj suvremene Republike Hrvatske. Naglašeno je da je potrebno učiniti analizu stanja i ocijeniti stanje ostvarivanja prava hrvatskih branitelja s posebnim osvrtom na ostvarivanje onih prava koja su propisana drugim propisima. Predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je da je Zakon o pravima hrvatskih branitelja podložan promjenama koje trebaju biti utemeljene na analizi stanja te na strategiji kao osnovu za poboljšanje položaja branitelja i članova njihovih obitelji.
Nakon provedene rasprave o predmetnom aktu Odbor je glasovao kako slijedi:
- tri ( 3 ) člana Odbora glasovala su za donošenje,
- tri ( 3 ) člana Odbora glasovala su protiv donošenja,
- tri ( 3 ) člana Odbora bila su suzdržana.Sukladno odredbi članka 50. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor o Prijedlogu zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.
Nakon glasovanja o Prijedlogu zaključka o načinu reguliranja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, Odbor je jednoglasno ( 9 glasova za) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Obvezuje se Ministarstvo branitelja da izvrši analizu stanja i ocijeni stanje ostvarivanja prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji s posebnim naglaskom na ostvarivanje prava koja su propisana drugim propisima.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Prijedlog Odbora za ratne veterane za imenovanje člana u Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
n/p Zoran Milanović, predsjednik
10 000 Z A G R E B
Trg Sv. Marka 2
Temeljem odredbi članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora (NN-81/13) te članka 7. stavka 2. i stavka 6. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-163/03, NN-82/04 i NN-41/08), Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine jednoglasno ( 9 glasova za) donio sljedećuO d l u k u
Za člana Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati zastupnik Zdravko Ronko, član Odbora.Obrazloženje:
Hrvatski sabor je dana 20. ožujka 2015. godine donio Odluku o prestanku zastupničkog mandata zastupnika Željka Sabe. Kako je Željko Sabo bio predstavnik radnog tijela Hrvatskoga sabora matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u Upravnom odboru Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji to je nužno Vladi Republike Hrvatske predložiti novog predstavnika za imenovanje u Upravni odbor Fonda. Sukladno navedenom Odbor je na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine za imenovanje u Upravni odbor Fonda predložio Zdravka Ronka, člana Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Odluka Odbora za ratne veterane o izmjenama Odluke o osnivanju Pododbora za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Na temelju članka 53. i članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine donio sljedeću
ODLUKU
O IZMJENAMA ODLUKE O OSNIVANJU PODODBORA ZA IZRADU NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
IU Odluci o osnivanju Pododbora za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-150/14) u Popisu članova Pododbora za izradu Nacrta prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je sukladno točki III sastavni dio Odluke, kod predstavnika Odbora za ratne veterane točka 2. mijenja se i glasi: ” Franko Vidović, potpredsjednik Odbora” i točka 4. mijenja se i glasi: ” Josip Krnić, član”.
II
Ova Odluka objavit će se u ”Narodnim novinama”.
PREDSJEDNIK
ODBORA ZA RATNE VETERANE
Josip Đakić - ×
Zaključci Odbora za ratne veterane s 26. sjednice održane 24. travnja 2015.
REPUBLIKE HRVATSKE
n/p Kolinda Grabar Kitarović,
predsjednica Republike Hrvatske
Poštovana predsjednice Republike Hrvatske,
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 26. sjednici održanoj 24. travnja 2015. godine jednoglasno ( 9 glasova za ) je donio sljedećez a k lj u č k e
1. Predlaže se predsjednici Republike Hrvatske da primi na razgovor gđu Marijanu Lončarević Marić, suprugu Veljka Marića, u cilju dobivanja informacija o zdravstvenom stanju g. Veljka Marića te njegovog što žurnijeg premještanja na odsluženje kazne u Republiku Hrvatsku.
2. S obzirom da su pokušane mogućnosti iz Ugovora između Republike Srbije i Republike Hrvatske o izručenju te se Ministarstvo pravosuđa Republike Srbije negativno očitovalo o izručenju g. Veljka Marića na izdržavanje kazne u Republiku Hrvatsku molimo Vas da i Vi kao predsjednica Republike Hrvatske uložite dodatne napore u iznalaženju rješenja za slučaj Marić kao i povlačenja njihovog Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine koji je kod nas proglašen ništetnim.S poštovanjem,
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
25. sjednica -
- ×
Zaključci Odbora za ratne veterane o Nacrtu prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane je na svojoj 25. sjednici i 2. sjednici Pododbora za izradu Nacrta prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji održanoj 20. siječnja 2015. godine, temeljem članka 127. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u raspravi o 1. točki dnevnog reda a na prijedlog predstavnika braniteljskih udruga u Pododboru za izradu Nacrta prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Ljiljane Alvir) jednoglasno (12 glasova ZA) donio sljedeće
Z A K L J U Č K E
I. Predlaže se predsjedniku Hrvatskoga sabora da se rasprava o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu provede među prvim točkama na 16. sjednici Hrvatskoga sabora.
II. Zadužuju se predsjednik i potpredsjednik Odbora za ratne veterane da, u sklopu rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu, s predsjednikom Hrvatskoga sabora dogovore mogućnost nazočnosti i obraćanja Hrvatskom saboru predsjednika Udruge 100%-tnih HRVI I. skupine.
III. Zadužuje se služba Odbora za ratne veterane da prikupi prijedloge i na temelju prikupljenih prijedloga izradi jedinstveni Nacrt prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Sjednica Odbora održati će se osam dana od dostave materijala članovima Odbora i Pododbora.Obrazloženje
Tijekom rasprave o Nacrtu prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, predstavnici braniteljskih udruga istaknuli su potrebu da se na sjednici Hrvatskoga sabora što prije provede rasprava o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu, što je nužno da bi se moglo kvalitetnije pristupiti izradi Nacrta prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, ali i upoznati se sa stavovima klubova zastupnika o problematici hrvatskih branitelja.
U tom smislu, zadužuju se predsjednik i potpredsjednik Odbora za ratne veterane da, u sklopu rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu, s predsjednikom Hrvatskoga sabora dogovore mogućnost nazočnosti i obraćanja Hrvatskom saboru predsjednika Udruge 100%-tnih HRVI I. skupine u sklopu rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu.
Isto tako, zadužuje se služba Odbora za ratne veterane da prikupi prijedloge i na temelju prikupljenih prijedloga izradi jedinstveni Nacrt prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Sjednica Odbora održati će se osam dana od dostave materijala članovima Odbora i Pododbora. Ovi zaključci usvojeni su jednoglasno.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Odluka Odbora za ratne veterane o imenovanju članova Povjerenstva za analizu novih rješenja o mirovinama iz reda članova Odbora za ratne veterane
Temeljem članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi sa Zaključkom s 23. sjednice Odbora za ratne veterane održane 26. studenoga 2014. godine, Odbor za ratne veterane je na 25. sjednici održanoj 20. siječnja 2015. godine jednoglasno (12 glasova ZA) donio
O D L U K U
o imenovanju članova Povjerenstva za analizu novih rješenja o mirovinama iz reda članova Odbora za ratne veteraneU Povjerenstvo za analizu novih rješenja o mirovinama imenuju se:
1. FRANKO VIDOVIĆ, član Odbora za ratne veterane
2. ZVONKO MILAS, član Odbora za ratne veterane.Obrazloženje
Odbor za ratne veterane je na svojoj 23. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, nakon provedene rasprave o točki 3. dnevnoga reda: „Dopis Udruge 100%-tnih HRVI I skupine kojim traže odgodu primjene Zakona o mirovinskom osiguranju”, donio Zaključak kojim se predlaže osnivanje Povjerenstva za analizu novih rješenja o mirovinama. U raspravi je definirano da sastav Povjerenstva čine predstavnici Odbora za ratne veterane, predstavnici braniteljskih udruga i predstavnici Ministarstva za rad i mirovinski sustav.
Potpredsjednik Odbora za ratne veterane g. Željko Sabo na sjednici je iznio usmenu zamolbu ministra rada i mirovinskog sustava g. Miranda Mrsića da se na sjednici Odbora imenuju članovi Povjerenstva, te je u tom smislu Odbor jednoglasno (12 glasova ZA) donio ovakvu Odluku.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
24. sjednica -
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, P.Z. br. 746
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 23. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja naglasio je da predložena rješenja omogućuju redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima Državnoga proračuna. Ovim zakonom uređuju se prava i obveze korisnika proračunskih sredstava te njihovog namjenskog korištenja, ovlasti Vlade Republike Hrvatske za zaduživanje i izdavanje obveznica na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, ovlasti Vlade Republike Hrvatske o davanju jamstava, korištenje proračunske zalihe, upravljanje državnom imovinom, poticajne mjere u gospodarstvu i dr.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja Odbor je većinom glasova (7 glasova ZA i 5 glasova PROTIV) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 23. sjednici održanoj 26. studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2015. godinu prihodi su planirani u visini od 106,4 milijardi kuna, a rashodi u visini od 118,9 milijardi kuna iz čega proizlazi da je planirani deficit 12,5 milijardi kuna.
Sredstva za ostvarivanje prava kategorija osoba iz djelokruga Odbora planirana su na pozicijama Ministarstva branitelja, Ministarstva rada i mirovinskog sustava (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje), Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Na poziciji Ministarstva branitelja za 2015. godinu planirana su sredstva u visini od 984 milijuna kuna. Najveći udio u tim sredstvima imaju sredstva namjenjena ostvarivanju trajnih prava (osobna invalidnina, obiteljska invalidnina, naknade i dr.) koja su planirana u visini od 615,4 milijuna kuna, sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju planirana su u visini od 43 milijuna kuna, sredstva za jednokratna prava planirana su u visini od 28,2 milijuna kuna, sredstva za zapošljavanje branitelja planirana su u visini od 15,6 milijuna kuna, sredstva namjenjena udrugama branitelja planirana su u visini od 13,4 milijuna kuna. Sredstva za veteranske centre planiraju se u visini od 12 milijuna kuna, a sredstva namjenjena Javnoj ustanovi ”Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” u visini od 38,3 milijuna kuna. Najveće povećanje bilježi se na sredstvima za Spomen obilježje žrtvama stradalim u Domovinskom ratu koja su planirana u visini od 2,9 milijuna kuna što je povećanje od 146% u odnosu na planirana za 2014. godinu, zatim na sredstvima namjenjenih izvršavanju pravomoćnih sudskih presuda koja su planirana u visini od 5 milijuna kuna što je povećanje od 138% u odnosu na planirana za 2014. godinu te sredstva za ortopedska i ostala medicinska pomagala za HRVI koja su planirana u visini od 2 milijuna kuna što je povećanje od 100% u odnosu na planirana za 2014. godinu. Od ostalih stavaka treba spomenuti sredstva namjenjena sudionicima i žrtvama II Svjetskog rata i poraća koja su planirana u visini od 96,4 milijuna kuna, sredstva namjenjena civilnim invalidima iz Domovinskog rata planirana u visini od 26,5 milijuna kuna i sredstva namjenjena ekshumaciji, identifikaciji i sahrani žrtava iz Domovinskog rata planirana u visini od 4,2 milijuna kuna. U glavi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje planirana su sredstva za mirovine branitelja u visini od 4,96 milijardi kuna što je za 3,5 % više u odnosu na planirana u 2014. godini, sredstva za mirovine boraca NOR-a u visini od 287 milijuna kuna što je za 21% manje u odnosu na prošlu goodinu, sredstva za mirovine Hrvatske domovinske vojske u visini od 62 milijuna kuna što je za 29% manje od planiranih u prošloj godini te mirovine bivših političkih zatvorenika koje su planirane u visini od 90,5 milijuna kuna ili 7% manje nego prošle godine. Naknade braniteljima planirane su u visini od 22 milijuna kuna što je isto kao i 2014. godine samo su sada planirane u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, a ne u glavi Ministarstva zdravlja. U glavi Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju invalida iz Domovinskog rata planirana su u visini od 215.000 kuna što je za 44% manje nego prošle godine.
U raspravi su članovi Odbora naglasili smanjenje sredstava u Državnom proračunu namjenjenih hrvatskim braniteljima u odnosu na 2014. godinu za 7,9 milijuna kuna. Posebno je u raspravi istaknuto smanjenje sredstava za zapošljavanje hrvatskih branitelja i sredstava za stambeno zbrinjavanje, te sredstava namijenjenih Memorijalnom centru Domovinskog rata u Vukovaru, te upozoreno da se tijekom 2014. godine za Memorijalni centar nisu utrošila ni predviđena sredstva.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova ZA i 5 PROTIV) donio sljedećizaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2015. godinu i projekcija za 2016. i 2017. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2015. godinu i projekcija za 2016. i 2017. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključci Odbora za ratne veterane sa 23. sjednice Odbora za ratne veterane
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 23. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljajući o dopisu Udruge 100%-tnih HRVI I skupine kojim traže odgodu primjene Zakona o mirovinskom osiguranju, većinom glasova ( 5 glasova za i 4 glasa protiv) donio sljedeće
Z A K L J U Č K E
I. Predlaže se osnivanje povjerenstva za analizu novih rješenja o mirovinama, sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju.
II. Predlaže se da se primjena Zakona o mirovinskom osiguranju ne odgodi.Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane je na svojoj 23. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. prilikom rasprave o dopisu Udruge 100%-tnih HRVI I skupine kojim traže odgodu primjene Zakona o mirovinskom osiguranju donio je dva zaključka. Prvim zaključkom osniva se povjerenstvo za analizu novih rješenja o mirovinama hrvatskih branitelja i HRVI, sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju. U sastavu povjerenstva su: predstavnici Odbora za ratne veterane, predstavnika braniteljskih udruga, i predstavnika Ministarstva za rad i mirovinski sustav. Prema drugom zaključku, ne odgađa se primjena Zakona o mirovinskom osiguranjuPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključci Odbora za ratne veterane s nastavka 23. sjednice Odbora za ratne veterane
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na nastavku 23. sjednice održanom 05. prosinca 2014. godine, raspravljajući o dopisu Udruga iz Domovinskog rata na državnoj razini kojim traže zaštitu prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te poticaju g. Đure Glogoškog, predsjednika Udruge 100%-tnih HRVI I. skupine, vezano za Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, jednoglasno (9 glasova za) donio sljedeće
Z A K L J U Č K E
I. Predlaže se odgoda primjene Zakona o mirovinskom osiguranju za 6 mjeseci.
II. Predlaže se povlačenje Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, iz javne rasprave te formiranje radne skupine unutar Odbora za ratne veterane u svrhu izrade novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na nastavku 23. sjednice održanom 05. prosinca 2014. godine, raspravljajući o dopisu Udruga iz Domovinskog rata na državnoj razini kojim traže zaštitu prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te poticaju g. Đure Glogoškog, predsjednika Udruge 100%-tnih HRVI I. skupine, vezano za Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, jednoglasno donio dva zaključka. Prvim zaključkom predlaže se odgoda primjene Zakona o mirovinskom osiguranju, a drugim se zaključkom predlaže povlačenje povlačenje Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, iz javne rasprave te formiranje radne skupine unutar Odbora za ratne veterane u svrhu izrade novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Odbor za ratne veterane na sljedećoj će sjednici formirati radnu skupinu, utvrditi sastav radne skupine, rok u kojem radna skupina mora izraditi prijedlog novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, način rada radne skupine i ostala pitanja.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 14. studenoga 2014. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. listopada 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Izmjena i dopuna Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2014. godinu planirani se prihodi poslovanja smanjuju za 2,84 milijardi kuna, prihodi od prodaje nefinancijske imovine povećavaju se za 243 milijuna kuna, planirani rashodi poslovanja smanjuju se za 76,4 milijuna kuna, a rashodi za nabavu nefinancijske imovine smanjuju se za 467,5 milijuna kuna što znači da je planirani deficit proračuna povećan za 2,05 milijardi kuna odnosno s 13,6 na 15,6 milijardi kuna.
U glavi Ministarstva branitelja planirana sredstva smanjuju se za 23 milijuna kuna ili 2,4% i to na pozicijama Memorijalni centar iz Domovinskog rata Vukovar za 27,2 milijuna kuna, zapošljavanje hrvatskih branitelja za 4,3 milijuna kuna, sudionici i žrtve II Svjetskog rata i porača za 18,5 milijuna kuna i civilni invalidi iz Domovinskog rata za 2,3 milijuna kuna. Povećavaju se sredstva na pozicijama jednokratna prava iz zakona i ostale naknade hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata za 19,85 milijuna kuna, izvršavanje pravomoćnih sudskih presuda za izvršavanje trajnih prava za 5,0 milijuna kuna i sredstva za veteranske centre za 2,7 milijuna kuna. U glavi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje povećana su sredstva za braniteljske mirovine za 163 milijuna kuna (posljedica preregistracije obiteljskih mirovina ostvarenih po općem propisu nakon smrti hrvatskog branitelja čija smrt nije posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta), a smanjuju se sredstva za mirovine boraca NOR-a za 17,7 milijuna kuna i mirovine hrvatske domovinske vojske za 5,4 milijuna kuna. U glavi Ministarstva zdravlja smanjuju se sredstva za naknade braniteljima za 8,6 milijuna kuna. Ostala sredstva namjenjena isplati prava branitelja i ostalih kategorija osoba iz djelokruga Odbora uglavnom su ostala nepromijenjena.
U raspravi članovi Odbora naglasili su problem konstantnog smanjivanja sredstava namjenjenih zapošljavanju hrvatskih branitelja te sredstava za stambeno zbrinjavanje unatoč činjenici da se pravo na stambeno zbrinjavanje proširilo i na branitelje sa statusom dragovoljca Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta Republike Hrvatske proveli više od dvije godine. Postavljeno je pitanje o provedbi javne nabave za Memorijalni centar Domovinskog rata u Vukovaru radi njegovog što uspješnijeg funkcioniranja te o raspisivanju javnog natječaja za obnovu vodotornja u Vukovaru. Upućeno je dosta kritika na Nacrt operativnog programa ”Konkurentnost i kohezije 2014.-2020. godine” kojeg je izradilo Ministarstvo regionalnog razvoja i Fondova Eupopske unije, a kojim se iz Europskih fondova povlači novac u kojem se ne spominje Domovinski rat niti hrvatski branitelji te je izražena nada da će primjedbe Udruga branitelja koje su na isti upućene biti prihvaćene.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (6 glasova za, 4 glasa protiv i 1 glas suzdržan) donio sljedećiz a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu i projekcije plana za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu i projekcije plana za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu i projekcija plana za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu i projekcija plana za 2015. i 2016. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. goodinu i projekcija plana za 2015. i 2016. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P.Z. br. 728
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 14. studenoga 2014. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. listopada 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Ovim se prijedlogom zbog povećanja proračunskog deficita, mijenja iznos zaduživanja Vlade na tržištu novca. Mijenja se visina zaduživanja, godišnja vrijednost novih financijski jamstava, iznos jamstvene zalihe te iznos sredstava za temeljni kapital, subvenciju kamata, udio u kreditima i garantni fond Hrvatske banke za obnovu i razvitak u 2014. godini. Također se dopunjuje dio koji se odnosi na upravljanje državnom imovinom, a radi omogućavanja izvršavanja obveza Centra za restrukturiranje i prodaju.Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, o predloženom Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu glasovao kako slijedi:
- pet (5) glasova je bilo za prihvaćanje,
- četiri (4) glasa su bila protiv, a
- jedan (1) glas je bio suzdržan.Sukladno odredbi članka 50. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključci Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora sa 22. sjednice održane 14. studenoga 2014. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 14. studenoga 2014. godine pod točkom 4. Razno, na prijedlog predsjednika Odbora Josipa Đakića, na temelju članka 127. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno je (9 glasova za) donio sljedeće
z a k lj u č k e
1. Obvezuje se Ministarstvo pravosuđa da izvijesti Odbor o svojim spoznajama o razlozima uhićenja hrvatskog branitelja Mate Čondrića iz Slavonskog Broda koje je dana 12. studenoga 2014. godine provela policija Bosne i Hercegovine te o koracima i mjerama koje Ministarstvo može poduzeti te poduzima oko razrješavanja toga uhićenja.
2. Obvezuje se Ministarstvo pravosuđa da izvijesti Odbor o radnjama koje nadležna tijela Republike Hrvatske poduzimaju kako bi se, hrvatskom branitelju Veljku Mariću osuđenom od strane pravosudnih tijela Republike Srbije, omogućilo i ubrzalo izdržavanje kazne u Republici Hrvatskoj.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključak Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora sa 22. sjednice
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je, na svojoj 22. sjednici održanoj 14. studenoga 2014. godine raspravljajući o očitovanjima ministrice kulture i ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata na zaključke Odbora sa 20. sjednice od 1. listopada 2014. godine koje je Odbor donio prilikom rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2013. godinu, večinom glasova ( 5 glasova za, 3 glasa protiv i 1 glas suzdržan) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da Hrvatskom saboru predloži odluku o razrješenju dužnosti predsjednika Upravnog vijeća HMDCDR-a dr.sc. Krune Kardova te člana Upravnog vijeća HMDCDR-a Čedomira Višnjića.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 1. listopada 2014. godine prilikom rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2013. godinu donio je zaključke i obvezao ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata na dostavu dokumentacije kojom raspolaže, a koja dokazuje suradnju člana Upravnog viječa HMDCDR-a g. Čedomira Višnjića sa vojskom tzv. SAO Krajine te ministricu kulture da izvijesti Odbor o kriterijima temeljem kojih je Vladi Republike Hrvatske predložila kandidate za predsjednika i članove Upravnog vijeća HMDCDR-a. Ravnatelj HMDCDR-a doc.dr.sc. Ante Nazor svoj je odgovor dostavio Odboru 17. listopada 2014. godine, a ministrica kulture se očitovala 24. listopada 2014. godine. Članovi Odbora u većini su izrazili mišljenje da je iz dokumenata koje je dostavio ravnatelj HMDCDR-a doc.dr.sc. Ante Nazor suradnja g. Višnjića sa okupatorskom vojskom tzv. SAO Krajine neupitna, ali je postavljeno i pitanje kako je moguće da je unatoč sigurnosnoj provjeri, koja je u to doba sigurno rađena, g. Višnjić obavljao dužnost pomoćnika ministra kulture u razdoblju od 2005.-2010. godine. U cilju što boljeg i uspješnijeg rada HMDCDR-a članovi Odbora naglasili su potrebu razrješenja i predsjednika Upravnog vijeća HMDCDR-a dr.sc. Krune Kardova zbog njegovog, za povijesnu znanost pogrešnog metodološkog pristupa koji ne uvažava kontekst vremena te moguće motive sudionika obrane Vukovara, reakcije branitelja koji su upozorili na njegovu suradnju s nevladinom udrugom Documenta te na njegovo nerazumijevanje smisla tj. zadaće postojanja HMDCDR-a kao arhivske ustanove od interesa za Republiku Hrvatsku, a što je naglasio u svom očitovanju i ravnatelj HMDCDR-a doc.dr.sc. Ante Nazor. U raspravi je iznijet i prijedlog da se na mjesto predsjednika Upravnog vijeća HMDCDR-a imenuje g. akademik Franjo Šanjek, a na mjesto člana, general Mladen Markač kako je to predložio Zbor udruga gardijskih brigada. Slijedom navedenoga predlaže se Vladi Republike Hrvatske da na temelju članka 12. stavka 3. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata predloži Hrvatskom saboru razrješenje predsjednika i člana Upravnog vijeća Centra.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 20. sjednici održanoj 01. listopada 2014. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 30. srpnja 2014. godine. Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U prošloj je godini, prema riječima predstavnika predlagatelja, na ostvarivanje prava iz Zakona potrošeno 5.923.078.806,75 kuna što je za 157.419.853,20 kuna ili 2,65% više nego 2012. godine. Na povećanje sredstava utjecala je preregistracija obiteljskih mirovina ostvarenih prema Zakonu o mirovinskom osiguranju nakon smrti hrvatskog branitelja čija smrt nije posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u bazu podataka korisnika mirovina ostvarenih prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. U potrošenim sredstvima najveći udio od 84,62% ili 5.011.666.136,13 kuna imaju sredstva za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja, zatim sredstva za trajna prava od 11,76% ili 696.627.904,37 kuna, sredstva za stambeno zbrinjavanje 0,58% ili 34.082.922,66 kuna, sredstva za zapošljavanje hrvatskih branitelja 0,56% ili 33.221.763,21 kuna, carinske i porezne olakšice 0,62% ili 36.537.140,53 kune. Na sredstva za ostvarivanje ostalih prava iz Zakona, kao što su suradnja s udrugama proisteklih iz Domovinskog rata, jednokratna prava , automobili za HRVI 100% I skupine, pokopi hrvatskih branitelja, pravo na besplatne udžbenike, ekshumacije, identifikacije i obilježavanje mjesta masovnih grobnica i druga, potrošen je otprilike isti iznos sredstava kao i 2012. godine.
U 2013. godini pozitivno je riješeno 212 zahtjeva za dodjelu stana ili stambenog kredita, što je 74 zahtjeva ili 35% manje nego 2012. godine kada su riješena 286 zahtjeva. Na listi za prioritetno stambeno zbrinjavanje bilo je 13.315 zahtjeva. Sukladno Zakonu o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske nadležna su tijela ( Centar za restrukturiranje i prodaju i te Agencija za upravljanje državnom imovinom) riješila 1268 zahtjeva u nominalnoj vrijednosti od 28,2 milijuna kuna. Na dan 31. prosinca 2013. godine ostalo je neriješeno još 9.200 zahtjeva. U registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata 31. prosinca 2013. godine bilo je 503.112 evidentiranih branitelja što je 434 branitelja više nego godinu ranije.
Članovi odbora u raspravi su Izvješće ocijenili korektnim i preglednim stim da su naglasili da se za pojedina prava i programe sredstva iz godine u godinu smanjuju. To se poglavito odnosi na sredstva za stambeno zbrinjavanje te sredstva namijenjena zapošljavanju hrvatskih branitelja. Očito je da objava Registra branitelja nije ispunila svrhu jer se broj evidentiranih branitelja iz godine u godinu povećava što govori činjenica da je od trenutka objave Registra do danas broj branitelja povećan za 2.000 unatoč činjenici da je izmjenama i dopunama Zakona iz 2009. godine propisana zabrana stjecanja statusa branitelja. U svrhu što bržeg stambenog zbrinjavanja branitelja treba razmotriti mogućnost dodjele ili otkupa praznih stanova koji su u državnom vlasništvu te iznalaženju potrebnih sredstava za dovršetak izgradnje započetih stambenih jedinica. Veću pozornost treba obratiti i na poštivanje prava prvenstva pri zapošljavanju branitelja i djece smrtno stradalih branitelja osobito u trgovačkim društvima u državnom vlasništvu kao što su Hrvatske vode i Hrvatske šume. Predloženo je da se provede studija o nestanku vojnog menadžmenta, odnosno branitelja koji u kriznim trenucima znaju upravljati i voditi ljude.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (8 glasova za i 2 glasa suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 20. sjednici održanoj 01. listopada 2014. godine, razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji aktom od 8. srpnja 2014. godine. Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske koja na predmetno izvješće nema primjedbi.
Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio osnove podatke o poslovanju Fonda u 2013. godini. Imovina Fonda na dan 31. prosinca 2013. godine iznosila je 1.088.417.617,34 kune ili 147 milijuna kuna manje nego godinu prije. Ostvarena dobit iz poslovanja za raspodjelu iznosi 112.472.000,00 kuna ili 16 milijuna kuna manje nego prošlog izvještajnog razdoblja. Broj udjela smanjen je za 136.000 i 31. prosinca 2013. godine bio je 1.947.523,0064, a vrijednost udjela na taj dan je bila 498,94 kune. Fond je tijekom 2013. godine rasporedio 2/3 dobiti iz 2012. godine i to za dividendu 42,9 milijuna kuna, 40,9 milijuna kuna Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i 2 milijuna kuna Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Zbog konstantnog smanjivanja imovine Fonda, što dovodi u pitanje i izvršavanje zakonskih obveza ulaganja u socijalne, razvojne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja, Upravni odbor Fonda zatražio je od Vlade Republike Hrvatske da kod eventualnih budućih privatizacija javnih poduzeća u vlasništvu ili većinskom vlasništvu Republike Hrvatske prenese bez naplate u Fond dionice tih poduzeća. Također su pripremljene i izmjene i dopune Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kojima bi se obavilo usklađivanje postojećih zakonskih odredbi s novom zakonskom regulativom što bi Fondu omogućilo aktivnije sudjelovanje na financiskom tržištu.
U raspravi članovi Odbora naglasili su nužnost i hitnost prijenosa novih dionica prilikom privatizacije trgovačkih društava u državnom vlasništvu u Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Ukoliko to izostane neće biti sredstava za financiranje Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata niti Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. U tu svrhu treba žurno poraditi i na promjenama Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Istaknut je problem dodjele udjela hrvatskim braniteljima koji su status stekli posljednjih godinu dvije dana na što oni imaju zakonsko pravo, a radi se otprilike o 2.000 ljudi. Naglašena je i odgovornost Upravnog odbora Fonda koji nije na vrijeme prodao dionice Hrvatskog telekoma što je, s obzirom da one čine oko 90% portfelja Fonda, dovelo do strmoglavog pada vrijednosti kako imovine tako i dobiti Fonda. Trend pada vrijednosti imovine te smanjivanja dobiti Fonda nastavljen je i u 2014. godini, a moguće je da Fond ovu godinu završi s gubitkom.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (7 glasova za i tri glasa suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 20. sjednici održanoj 01. listopada 2014. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 17. srpnja 2013. godine. Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata od svog osnutka 2004. godine te početka rada u ožujku 2005. godine intenzivno prikuplja, sređuje i štiti arhivsko gradivo iz Domovinskog rata te provodi stručno i znanstveno istraživanje i prikazivanje gradiva iz tog vremena. U Centru su kao zasebne jedinice ustrojeni Odjel za arhivsko gradivo iz Domovinskog rata, Odjel za znanstveno istraživanje Domovinskog rata, Služba za financijsko-knjigovodstvene poslove i Služba općih poslova. Od prošle godine u Centru je zaposleno na neodređeno vrijeme 18 djelatnika. U prošloj, 2013. godini Centar je nastavio s prikupljanjem i zaštitom arhivskog gradiva, obrađivanjem zahtjeva raznih državnih institucija, stvaranjem memoarskog gradiva, pripremnih i selekcijskih radnji za tiskanje i izdavanje knjiga te kulturno-prosvjetnoj djelatnosti. Financijski rezultati poslovanja u 2013. godini slabiji su u odnosu na 2012. godinu, a pozitivno se poslovalo zahvaljujući sredstvima prenesenim iz prošlih godina. Ukupni prihodi bili su 2.999.591,00 kuna, rashodi 3.058.944,00 kuna, prenesena sredstva iz prošlih godina 439.295,00 kuna što dovodi do dobiti od 379.942,00 kuna. Ono što zabrinjava je pad vlastitih prihoda Centra i to za 266.743,00 kune ili 75% ( 356.764,00 kuna u 2012. godini na 90.021,00 kuna u 2013. godini).
Ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata istaknuo je problem nezadovoljavajuće suradnje s Upravnim vijećem Centra, osobito s predsjednikom vijeća. Požalio se na njegovo nerazumijevanje rada samog Centra te biti Domovinskog rata što, pored nedostatka financijskih sredstava, dovodi do teškoća i problema u radu Centra. Također je na izravni upit vanjskog člana Odbora, je li u Upravno vijeće Centra imenovan čovjek koji je bio pripadnik i suradnik vojske tzv. SAO Krajine, odgovorio da raspolaže sa dokumentima koji to potvrđuju.
Članovi Odbora u raspravi su naglasili da je apsurdno tražiti financiranje rada Centra od međunarodnih financijskih institucija znajući za činjenicu da je posao Centra istraživanje Domovinskog rata što je u prvenstvenom interesu Republike Hrvatske te se u njenom proračunu moraju izdvojiti dostatna sredstva za uspješan rad Centra. Što se tiče mogućnosti javne dostupnosti gradiva treba uzeti u obzir činjenicu da je postupak obrade i prikupljanja u tijeku te da nije još završen. Članovi Odbora predložili su donošenje zaključaka Odbora kojima bi se obvezali ravnatelj Centra na dostavu dokumentacije koja potvrđuje pripadnost i suradnju člana Upravnog vijeća Centra u vrijeme Domovinskog rata sa neprijateljskom i okupatorskom vojskom te Ministarstvo kulture da izvijesti Odbor o kriterijima kojima se rukovodilo kod predlaganja članova Upravnog vijeća.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (10 glasova za) odlučio preložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2013. godinu.
Nakon provedene rasprave te glasovanja o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Odbor je na temelju članaka 127. i 166. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (10 glasova za) donio sljedećezaključke
1. Obvezuje se ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata da izvijesti Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora o dokumentaciji kojom raspolaže, a iz koje je vidljivo da je član Upravnog vijeća Centra u vrijeme Domovinskog rata bio pripadnik i suradnik vojske tzv. SAO Krajine.
2. Obvezuje se Ministarstvo kulture Republike Hrvatske da izvijesti Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora o kriterijima temeljem kojih je Vladi Republike Hrvatske predložilo kandidate za predsjednika i članove Upravnog vijeća Centra.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 676
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 03. srpnja 2014. godine razmotrio je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. lipnja 2014. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku. Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja razlozi za donošenje ovog Zakona ogledaju se u neprepoznavanju posebnosti braniteljskih zadruga i nedefiniranju ovih zadruga u općem zakonu ( Zakon o zadrugama), zatim u potrebi da se uredi situacija kada upravitelj braniteljske zadruge, koji tu dužnost obavlja bez naknade, sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju bi trebao biti prijavljen u mirovinsko osiguranje, iako mu to njegovo članstvo ili upravljanje zadrugom služi kao radna terapija radi reintegracije u društvenu zajednicu. Ovim se dopunama omogućava upravitelju braniteljske zadruge neprijavljivanje na mirovinsko osiguranje uz uvjet neprelaženja financijskog praga ostvarene dobiti zadruge čime se ograničava mogući poremećaj tržišne konkurentnosti. Dopunama se predlaže i vođenje zasebne evidencije braniteljskih zadruga. Odredbom članka 6. Konačnog prijedloga zakona predviđeno je povratno djelovanje odredbe o neobvezatnosti podnošenja prijave na mirovinsko osiguranje za upravitelja zadruge koji tu dužnost obavlja bez naknade i to od 1. siječnja 2014. godine, a razlog za povratno djelovanje odredbe je u uređenju pravnih odnosa koji su u tijeku. Povratno djelovanje propisano je s ciljem zaštite upravitelja braniteljskih zadruga i njihovih stečenih prava pri čemu se vodilo računa da se ne remeti tržišna konkurentnost odnosno lojalna utakmica zadruga jer je predviđeno važenje navedene odredbe samo ako ostvarena godišnja dobit zadruge ne prelazi 150.000 kuna.
U raspravi članovi su Odbora pohvalili prijedlog uz napomenu da do njega nije trebalo doći da se na vrijeme reagiralo kod donošenja Zakona o mirovinskom osiguranju koji je u svom članku 12. propisuje obvezno osiguranje i za upravitelje zadruga. Osnovna zamjerka prijedlogu bila je u nepropisivanju mogućnosti da upravitelji braniteljskih zadruga ostvaruju pravo na volontersku naknadu te bi svakako trebalo iznaći mogućnost da im se to omogući, a da im se ne diraju stečena prava. Članovi Odbora, sukladno odredbi članka 193. Poslovnika Hrvatskoga sabora, ocijenili su da za povratno djelovanje članka 6. Konačnog prijedloga zakona postoje posebno opravdani razlozi jer se time štite upravitelji braniteljskih zadruga koji obavljaju tu dužnost i ne dovode se u koliziju s člankom 12. Zakona o mirovinskom osiguranju.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (10 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje Zakona o dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, P. Z. br. 685
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 03. srpnja 2014. godine razmotrio je Prijedlog zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. lipnja 2014. godine. Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio razloge podnošenja zakona koji se ogledaju u integraciji i rehabilitaciji žrtava seksualnog nasilja u društvo kroz osiguranje psihosocijalne, zdravstvene i pravne pomoći, pružanju satisfakcije kroz priznanje njihove patnje u Domovinskom ratu, a u širem smislu donošenje zakona pridonjet će uspostavi društvene solidarnosti i odgovornosti o počinjenim zločinima što će posredno utjecati i na kazneni progon počinitelja. Točni podaci o broju osoba koje se proživjele seksualno nasilje u Domovinskom ratu ne postoje, ali je činjenica da je veliki dio osoba odvedenih u neprijateljske logore i zatvore proživio neki oblik seksualnog nasilja. Za provedbu ovog zakona neće biti potrebna sredstva iz Državnog proračuna jer će se sredstva potrebna za provedbu prava propisana ovim zakonom, odnosno iznos i utrošak tih sredstava propisati posebnim zakonom koji će se donijeti naknadno.
Članovi Odbora u raspravi su iznijeli sljedeće primjedbe, prijedloge i mišljenja:
- ukoliko se ne osiguraju sredstva za provedbu propisanih novčanih prava u Državnom proračunu Republike Hrvatske isti će biti neprovediv,
- nema projekcija o broju žrtava, a isto tako niti procjene potrebnih financijskih sredstava,
- naglasak u Zakonu treba staviti zaštitu žrtava, potom pravičnu naknadu žrtvama pa tek onda rehabilitaciju i reintegraciju žrtava u društvo,
- nisu utvrđena precizna pravila prema kojima će Povjerenstvo odlučivati o zahtjevima,
- u članku 4. treba propisati mogućnost počinjenja seksualnog nasilja i od civilnih osoba koje su koristile svoju političku moć, a bilo je i primjedbi da se izostave pripadnici oružanih i redarstvenih snaga Republike Hrvatske jer se time izjednačavaju s agresorom,
- u članku 13. stavku 2. formulacija nije prilagođena žrtvama seksualnog nasilja,
- riječ ”fundacija” trebalo bi zamijeniti sa riječju ”zaklada” koja je primjerenija hrvatskom jeziku
- treba učiniti sve da se počinitelji silovanja sankcioniraju i kazne što bi žrtve više zadovoljilo od bilo kakve socijalne pomoći,
- izražena je sumnja da će zakon donijeti pravo i pravdu žrtvama nakon proteka toliko vremena te u dužinu roka od pet godina od stupanja na snagu zakona kojim se omogućava podnošenje zahtjeva.Nakon provedene rasprave Odbor je o Prijedlogu zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu glasovao kako slijedi:
- 4 člana Odbora bilo je za prihvaćanje Prijedloga zakona, a
- 4 člana Odbora bila su suzdržana.Sukladno odredbi članka 50. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu večinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja, P.Z. br. 557
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 18. sjednici održanoj 29. svibnja 2014. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 22. svibnja 2014. godine. Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnice predlagatelja ukratko su obrazložile potrebu za osnivanjem jedinstvenog tijela vještačenja koja se prvenstveno ogleda u smanjivanju administrativnih troškova, ujedinjavanju sustava, otklanjanju uočenih nedostataka te provođenje mjera iz Nacionalne strategije izjednjačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom iz 2007. godine koju je donio Hrvatski sabor. Pojašnjene su razlike između Prijedloga i Konačnog prijedloga zakona, odnosno koje su primjedbe i prijedlozi iz prvog čitanja uvrštene u Konačni prijedlog te su pojašnjeni razlozi zbog kojih neki prijedlozi nisu prihvaćeni. Data je analiza o broju i strukturi zaposlenih, broju donijetih nalaza i mišljenja te utrošenim sredstvima po pojedinim sustavima koju je ovaj Odbor zatražio prilikom rasprave o Prijedlogu zakona. Nije prihvaćen prijedlog Odbora da se iz djelatnosti jedinstvenog tijela vještaćenja izostavi vještaćenje za potrebe ostvarivanja prava u sustavu Ministarstva branitelja. Naglašeno je da su ministar branitelja i ministar rada i mirovinskog sustava postigli dogovor o posebnom vijeću unutar Jedinstvenog tijela vještačenja koje će vještačiti hrvatske branitelje koji ostvaruju prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora naglasili su da su promjene u odnosu na Prijedlog zakona kozmetičke naravi te da ništa bitno nije promijenjeno. Sam zakon je nedorečen i nejasan. Ponovno su navedeni razlozi o potrebi izuzimanja vještaćenja u sustavu Ministarstva branitelja iz jedinstvenog tijela iz razloga što je ogromna većina branitelja izvještaćena, a ostali su samo oni koji traže ponovnu ocjenu zbog pogoršanja zdravstvenog stanja nakon proteka roka od dvije godine nakon konačnosti rješenja te zbog postojanja posebnog Zakona kojim je propisano vještačenje branitelja u postupku ostvarivanja prava iz samog Zakona. Nisu prihvaćena objašnjenja predstavnika predlagatelja o nepropisivanju i neuvođenju metodologije provedbe vještačenja u sam Zakon te su iznijeli mišljenje da je to svakako trebalo učiniti. Usmeni dogovor između dva ministra o posebnom vijeću koje će vještačiti branitelje koji ostvaruju prava iz posebnog Zakona treba pretočiti u zakonsku odredbu kojim bi to bilo jasno određeno i definirano. Postupak revizije propisan člankom 10. Zakona treba bolje i preciznije definirati.
Sukladno odredbi članka 54. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora član Odbora Zdravko Ronko je svoj glas za donošenje Zakona uvjetovao prihvaćanjem njegove primjedbe o potrebi propisivanja odredbe o posebnom vijeću unutar Jedinstvenog tijela vještačenja koje će vještačiti hrvatske branitelje koji ostvaruju prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koju bi trebala predložiti Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 3 glasa za donošenje Zakona i 4 glasa protiv donošenja Zakona) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da ne donese Zakon o jedinstvenom tijelu vještačenja.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o udrugama, P.Z. br. 485
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 15. svibnja 2014. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o udrugama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 17. travnja 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio razloge donošenja novog Zakona o udrugamameđu kojima su nedovoljno jasne odredbe o upravljanju udrugama, udruživanju udruga u saveze, skupštini, stjecanju i raspodjeli imovine, obavljanju gospodarskih djelatnosti, složen postupak likvidacije udrugai brisanju udruga iz Registra udruga. To dovodi do raskoraka između broja registriranih i broja stvarno aktivnih udruga. Također nisu dovoljno razrađeni uvjeti financijskih podrški udrugama iz javnih izvora. Cilj je ovog Zakona otkloniti nedostatke i nedorečenosti uočene u praksi čime će se osigurati veća transparentnost i javnost djelovanja udruga, stvoriti će se preduvjeti za nadzor nad radom udruga na način da isti obavljaju sami članovi radi zaštite svojih prava i interesa. U odnosu na tekst Prijedloga zakona u Konačnom prijedlogu zakona predlagatelj je pod aktivnosti od interesa za opće dobro, propisanu u članku 32. Konačnog prijedloga zakona, uvrstio i rad udruga koje promiču vrijednosti Domovinskog rata.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora skrenuli su pozornost na potrebu propisivanja izvora sredstava te namjene istih za rad onih udruga koje promiću aktivnosti od interesa za opće dobro, a financiraju se iz stranih izvora. Također je naglašena potreba usklađivanja broja osnivaća udruge s brojem članova tijela udruge kako bi ona mogla normalno funkcionirati. Potrebno je definirati političko djelovanje udruge koja provodi programe i projekte od interesa za opće dobro, njihovih tijela odnosno članova kako bi se izbjeglo moguće vraćanje dodijeljenih sredstava.
Nakon provedene rasprave Odbor je o Konačnom prijedlogu zakona o udrugama glasovao kako slijedi:
- 5 članova Odbora bilo je za donošenje Zakona,
- 5 članova Odbora bilo je protiv donošenja Zakona i
- 1 član Odbora bio je suzdržan.Sukladno odredbi članka 50. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 15. svibnja 2014. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 17. travnja 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Tijekom 2013. godine u Republici Hrvatskoj ukupno je razminirana površina od 32,34 km2, a općim izvidom minsko sumnjivo područje smanjeno je za 39,56 km2. Od područja koja su u potpunosti razminirana u 2013. godini treba izdvojiti grad Karlovac, općine Antunovac, Čačinci, Poličnik, Škabrnja, Starigrad i sv. Filip i Jakov. Plan razminiranja prebačen je za 18,8%. U strukturi razminiranih površina najveći udio imaju poljoprivredne površine s 56,2%, šumske površine s 34,6% te makija i krš s udjelom od 9,1%. Od tvrtki koje obavljaju poslove razminiranja treba izdvojiti Mungos razminiranje d.o.o. s udjelom od 12%, Istraživać d.o.o. s 7,7% te DOK-ING Razminiranje d.o.o. s 7,3% te ostale. Tijekom izvještajnog razdoblja dogodila se jedna minska nesreća u kojoj je jedan civil lakše ozlijeđen, čime je nastavljen trend smanjenja broja žrtava mina u Republici Hrvatskoj. Treba izdvojiti podatak da je u razdoblju 1991. do 2013. godine bilo 1.353 minskih incidenata s 1.976 stradalih osoba od kojih 510 smrtno. Za razminiranje je u 2013. godini iz Državnog proračuna Republike Hrvatske utrošeno 245 mil. kuna, 41 mil. kuna financirano je od strane pravnih osoba investitora ( Hrvatske šume, HŽ Infrastruktura, Hrvatske vode, Hrvatske ceste itd.), 9,4 mil. kuna prikupljeno je donacijama, 23,3 mil. kuna realizirano je kroz projekte financirane iz fondova Europske unije, a neki projekti razminirani su bez naknade. Prosječna cijena razminiranja u 2013. godini bila je 7,69 kn/m2 s PDV-om.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, večinom glasova (10 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 15. svibnja 2014. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 24. travnja 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Provedena je objedinjena rasprava s točkom Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja.
U izvještajnom razdoblju, prema riječima predstavnika predlagatelja, istraženo je ukupno 16 lokacija u 6 županija i Gradu Zagrebu te su iz njih ekshumirani posmrtni ostaci 315 osoba. U pripremi za probna iskapanja nalazi se 25 lokacija, a u procesu istraživanja je 41 lokacija. Evidenciju svih istraženih grobnih mjesta vodi Uprava za zatočene i nestale Ministarstva branitelja. Na temelju prateće dokumentacije Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava II Svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja donosi zaključak o okolnostima stradavanja žrtava iz pojedinog grobnog mjesta koji se stavlja u natpis spomen obilježja. Sva se mjesta stradavanja obilježavaju postavljanjem jednakih spomen obilježja. Prvo spomen obilježje postavljeno temeljem Zakona svećano je otkriveno u Tupalama-Sincu kod Otočca i to za žrtve poslijeratnog razdoblja. Na provedbu Zakona u 2013. godini utrošeno je 2.055.769,00 kuna što je 71,47% od planiranog.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da je donošenje Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja te gašenje Ureda za istraživanje komunističkih zločina poslije Drugog svjetskog rata bilo politički motivirano te se rad na tom području želio staviti i stavio se pod patronat izvršne vlasti. Neki članovi Odbora pohvalili su postignute rezultate Ministarstva branitelja na tom području u 2013. godini, koji su mnogostruko bolji ( do 200 puta) od rezultata Ureda za istraživanje komunistički zločina poslije Drugog svjetskog rata u 2012. godini. Spomenuto je da u izvješću nema podataka o masovnoj grobnici u Slatinskom Drenovcu (općina Čačinci), gdje su zakopani i neprimjereno pohranjeni posmrtni ostaci više od 500 osoba.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 5 članova Odbora bilo je za prihvaćanje, a 6 članova Odbora protiv prihvaćanja Izvješća ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka
Ne prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 15. svibnja 2014. godine razmotrio je Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 32. stavka 7. Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žratava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja (NN-143/12) dostavilo Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja svojim aktom od 7. svibnja 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Provedena je objedinjena rasprava s točkom Izvješće o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja provodi mjere i aktivnosti radi što učinkovitije i uspješnije provedbe Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Povjerenstvo čine dvadeset i jedan predstavnik iz ministarstava, državnih tijela, ustanova, instituta, vjerskih institucija i drugih tijela koja se bave pitanjima iz Zakona. Tijekom 2013. goodine Povjerenstvo je održalo tri sjednice, a njegov rad su obilježile aktivnosti na obilježavanju 23. kolovoza, Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, izložba radova pristiglih u postupku natječaja za izradu idejnog likovnog i urbanističo-arhitektonskog rješenja spomen-obilježja te svečanost otkrivanja prvog spomen-obilježja žrtvama Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
U raspravi je iznijeta primjedba na broj članova iz pojedinih vjerskih zajednica koje su ušle u sastav Povjerenstva, gdje je iz večinske, katoličke, vjerske zajednice ušao jedan član, a iz manjinske, židovske, vjerske zajednice dva člana.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 članova Odbora bilo je za prihvaćanje, a 6 članova Odbora protiv prihvaćanja Izvješća) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključkaNe prihvaća se Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog radoblja.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 13. ožujka 2014. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. ožujka 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Izmjena i dopuna Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2014. godinu planirani se prihodi povećavaju za 3,9 milijardi kuna, planirani rashodi povećavaju se za 523 milijuna kuna, a rashodi za nabavu nefinancijske imovine smanjuju se za 420 milijuna kuna što znači da je planirani deficit proračuna smanjen za 3,87 milijardi kuna odnosno s 17,4 na 13,5 milijardi kuna.
U glavi Ministarstva branitelja planirana sredstva smanjuju se za 15,6 milijuna kuna ili 1,6% i to na pozicijama jednokratnih prava za 2 mil. kuna, ortopedska i druga medicinska pomagala za 0,5 mil. kuna, zapošljavanje hrvatskih branitelja za 3 mil. kuna, udruge branitelja za 1 mil. kuna, izvršavanje pravomoćnih sudskih presuda za izvršavanje trajnih prava za 5,9 mil. kuna, te za ekshumaciju, identifikaciju i sahranu žrtava iz Domovinskog rata za 0,95 mil. kuna. Sredstva namjenjena isplati mirovina hrvatskim braniteljima planirana na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje povećana su za 7 mil. kuna. Izvršena je i preraspodjela sredstava sa pozicije Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar na poziciju Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata Vukovar u iznosu od 2,2 milijuna kuna. Ostala sredstva namjenjena isplati prava branitelja i ostalih kategorija osoba iz djelokruga Odbora uglavnom su ostala nepromijenjena.
U raspravi članova Odbora naglašeno je da se sredstva namjenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji nebi trebala smanjivati, već bi uštede u proračunu trebale biti planirane na drugim pozicijama. Skrenuta je pozornost na činjenicu da je iznos sredstava namjenjen isplati mirovina hrvatskim braniteljima povećan bez obzira na nedavno drugo smanjenje mirovina ostvarenih po posebnim propisima (mirovine veće od 5.000 kuna smanjene su 10%), na prirodni odljev populacije ( prošle je godine umrlo preko 460 HRVI-a iz Domovinskog rata) te na sredstva planirana za besplatne udžbenike gdje se, u glavi Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ne vidi jesu li ona predviđena i za studente. Također treba ubrzati postupke za dobivanje zajamčene minimalne naknade znajući da su branitelji koji su ostvarivali pravo na opskrbninu slabog i nezavidnog materijalnog i financijskog stanja. Izraženo je mišljenje da je u okviru Ministarstva branitelja došlo do realnijeg planiranja, boljeg promišljanja te da na braniteljima nesmije biti uštede.Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 6 glasova za i 4 glasa protiv ) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu i projekcije plana za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu i projekcije plana za 2015. i 2016. godinu,Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P. Z. br. 637
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 13. ožujka 2014. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. ožujka 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Ovim se prijedlogom, a zbog smanjenja proračunskog deficita, mijenja iznos zaduživanja Vlade na tržištu novca, daje se ovlast Ministarstvu pravosuđa i Ministarstvu unutarnjih poslova za povrat pogrešno ili više uplaćenih sredstava u Proračun, a također se propisuje obveza i obveznici uplate dijela sredstava u Proračun.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, večinom glasova (6 glasova za i 4 glasa protiv) donio sljedećiz a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za
2014. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 554
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 10. prosinca 2013. godine i 30. siječnja 2014. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. prosinca 2013. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. stvaka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Sjednici Odbora nazočili su predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga proistekilh iz Domovinskog rata.
Ovim izmjenama i dopunama navedenog Zakona, prema obrazloženju predstavnika predlagatelja, uređeno je smanjenje mirovina ostvarenih prema posebnim propisima i to 10% za sve korisnike koji su ostvarili takvu mirovinu, a koja je veća od 5.000 kuna. Proširuje se i krug korisnika prava čije se mirovine smanjuju, među ostalim, i na hrvatske branitelje koji su mirovinu ostvarili prema općem propisu, ali su im mirovine uvećane prema posebnom propisu tj. Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Ovim smanjenjem nebi se obuhvatilo mirovine 100%-tnih HRVI iz Domovinskog rata, obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova tih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja te obiteljske mirovine udovica koje su sukorisnice tih mirovina s djecom smrtno stradalih hrvatskih branitelja. Naravno nebi se smanjivale ni one mirovine hrvatskih branitelja koje su manje od 5.000 kuna. Ovakvim smanjenjem obuhvatilo bi se oko 35.000 korisnika mirovina ostvarenih po posebnim propisima, a ušteda bi iznosila oko 303 milijuna kuna u 2014. godini, odnosno 326 milijuna u 2015. godini. Broj korisnika kojima bi se smanjila mirovina, a istu ostvaruju u potpunosti ili djelomično prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je 36 257, a ušteda je 258 milijuna kuna godišnje. Smanjenje je privremenog karaktera, a ukinulo bi se kad bruto društveni proizvod ostvari realan rast od 2% u tri prethodna uzastopna tromjesečja te ako je deficit državnog proračuna u istom razdoblju manji od 3%, a sve prema podacima Državnog zavoda za statistiku.
Članovi Odbora u raspravi su izrazili protivljenje donošenju Zakona iz razloga što ušteda ostvarena s tog naslova neće pomoći u stabiliziranju ekonomske situacije u državi, a braniteljska i stradalnička populacija bi trebala biti posljednja od kojih se traži odricanje znajući da su im u nekoliko navrata posljednjih godina smanjivana primanja. Najavljeno smanjenje mirovina predloženo je bez prethodnih razgovora i konzultacija s braniteljskim i stradalničkim udrugama, a isto tako nisu napravljene potrebne analize utjecaja smanjenja na obitelji branitelja i stradalnika jer je mirovina često jedini prihod u njihovim višečlanim obiteljima. Dovoljna ušteda u državnom proračunu trebala bi se ostavriti s osnove broja umrlih branitelja i invalida, značajnim smanjenjem plaća dužnosnika i odricanjem od luksuznih automobila. Izraženo je i mišljenje opravdanosti smanjivanja mirovina radi opstanka Državnog proračuna, a što je rezultat lošeg rada u proteklih 10 do 15 godina zbog čega se došlo do ovakve nezavidne ekonomske situacije.
Nazočni članovi braniteljskih i stradalničkih udruga proisteklih iz Domovinskog rata oštro su se usprotivili predloženom smanjivanju mirovina te naglasili da je bilo potrebno napraviti analizu ovisno o broju članova, zdravstvenom stanju, a ne linearno smanjiti mirovine.Nakon provedene rasprave predsjedavajući je prekinuo sjednicu te Odbor nije zauzeo stajalište o predmetnom aktu niti je odredio izvestitelja na plenarnoj sjednici Sabora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja, P. Z. br. 557
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 10. prosinca 2013. godine i 30. siječnja 2014. godine razmotrio je Prijedlog zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. prosinca 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložila potrebu osnivanja jedinstvenog tijela vještačenja koja se temelji na Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnom protokolu uz navedenu konvenciju koje je Republika Hrvatska prihvatila. Također je Nacionalnom strategijom izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine, koju je 2007. godine donio Hrvatski sabor, između ostalih utvrđenih mjera, predviđeno i osnivanje jedinstvenog tijela vještačenja. Osnivanjem jedinstvenog tijela, vještačenje bi se provodilo na jednom mjestu za svih šest sadašnjih sustava čime bi se smanjili administrativni troškovi, a korisnik bi na temelju jednog dokumenta (nalaza i mišljenja jedinstvenog tijela vještačenja) ostvarivao prava iz različitih sustava. Pored ujedinjavanja sustava i rezanja administrativnih troškova intencija zakona je i otklanjanje uočenih zloporaba i malverzacija u sustavu vještačenja. Osnivanjem ovog tijela hrvatski branitelji neće biti oštećeni jer su njihovi zahtjevi većinom riješeni, a rješavali bi se samo zahtjevi za ocjenom pogoršanja tjelesnog oštećenja.
U raspravi koja je uslijedila iznesene su sljedeće primjedbe. prijedlozi i mišljenja:
- s obzirom da je proces vještačenja prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji pri kraju, da je broj zahtjeva za vještačenjem mali, hrvatske branitelje bi trebalo izuzeti iz vještačenja u Jedinstvenom tijelu, osobito iz razloga što se s te osnove nebi puno uštedjelo. Treba zadržati važeći sustav propisan navedenim Zakonom, jer bi se time zadržao i smisao postojanja Ministarstva branitelja kojemu se zadnjim izmjenama zakona postupno gase ovlasti i ingerencije,
- nema potrebnih analiza i projekcija iz kojih bi bile vidljive projicirane uštede, nema usporedbe broja ljudi koji sada rade u sustavima s potrebnim brojem ljudi koji će raditi u tom tijelu te nisu navedeni zakoni koje treba mijenjati ukoliko sa ovaj zakon prihvati,
- problem će biti naći i zaposliti potrebne specijaliste sa pet ili deset godina staža za rad jer ih na tržištu rada nema, a uvjeti koji će im biti ponuđeni nisu konkurentni,
- treba izbjeći preklapanja koja bi mogla nastati ustrojem Jedinstvenog tijela vještačenja sa Centrom za medicinska vještačenja koji djeluje u sklopu mirovinskog sustava, sastav tijela trebalo bi propisati uredbom Vlade Republike Hrvatske, a ne zakonom, a posebnu pozornost posvetiti izradi metodologije, usklađivanju podzakonskih akata i samih zakona,
- istaknuto je da u probnom vještačenju po Jedinstvenoj listi funkcionalne sposobnosti nisu postignuti zadovoljavajući rezultati te je izražena sumnja i u rezultate Jedinstvenog tijela vještačenja sukladno metodologiji koja će se donijeti.Nakon provedene rasprave Odbor je o Prijedlogu zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja glasovao kako slijedi:
- 5 članova Odbora bilo je za prihvaćanje Prijedloga zakona,
- 4 člana Odbora bilo je protiv prihvaćanja Prijedloga zakona i
- 1 član Odbora bio je suzdržan.
Sukladno odredbi članka 50. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 10. prosinca 2013. godine i 30. siječnja 2014. godine razmotrio je Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama, koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 15. stavka 1. Zakona o Državnom uredu za reviziju, dostavio Državni ured za reviziju aktom od 13. prosinca 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio da je Ured u 2013. godini obavio 318 revizija, od čega 269 financijskih te 49 posebnih. Od ukupno 269 subjekata obuhvaćenih financijskom revizijom 71,7% ili 193 dobilo je uvjetno mišljenje, 27,9% ili 75 bezuvjetno mišljenje te samo 0,4% ili 1 subjekt dobio je nepovoljno mišljenje. Što se tiče revizije proračunskih korisnika za njih 14 izraženo je bezuvjetno mišljenje, a za 15 uvjetno. Od subjekata čije je poslovanje interesantno za ovaj Odbor treba izdvojiti Ministarstvo branitelja i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ( jer oni raspolažu sredstvima namjenjenim ostvarivanju prava hrvatskih branitelja i drugih kategorija osoba iz djelokruga ovog Odbora) koji su dobili bezuvjetno mišljenje što znači da u njihovom poslovanju nije bilo zanačajnijih negativnosti i nedostataka.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, jednoglasno (10 glasova za) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru prihvaćanje Izvješća o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 537
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 29. studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2013. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim se izmjenama i dopunama usklađuje Zakon s novim sustavom socijalne skrbi i sustavom prava na besplatne udžbenike. Novim se Zakonom o socijalnoj skrbi uvodi novi oblik socijalne naknade, zajamčena minimalna naknada koja objedinjuje četiri dosadašnje socijalne naknade, a među njima i opskrbninu koju sada ostvaruje oko 5 600 branitelja. Pravo na besplatne udžbenike ući će u sustav prava pod nazivom ”obrazovne naknade” koje će biti u nadležnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Ostale izmjene i dopune Zakona proizašle su iz problema koji su uočeni u primjeni Zakona. Tako se propisuje obveza i rok sklapanja ugovora o radu s hrvatskim braniteljem čije je pravo na prednost pri zapošljavanju povrijeđeno, utvrđuje se vrijednosni bod kod utvrđivanja mirovine kad ustrojbeno mjesto nije navedeno u Zakonu, propisuju se posebni uvjeti ostvarivanja prava iz Zakona za osobe koje su se same ranile, napustile postrojbu ili se nisu odazvale mobilizaciji te se još preciznije propisuje pravo na stambeno zbrinjavanje kojim se prednost pri zbrinjavanju daje najtežim socijalnim slučajevima. Također se osnivaju veteranski centri te se propisuju njihove osnovne djelatnosti.
U raspravi članovi Odbora iznijeli su sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedloge:
- pozdravili su propisivanje davanja prvenstva pri stambenom zbrinjavanju za najteže socijalne slučajeve, propisivanje mogućnosti priznavanja statusa hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata i pripadajućih prava za osobe koje su samovoljno napustile postrojbu, nisu se odazvale mobilizaciji ili su nečasno otpuštene ukoliko su se one ponovno uključile u obranu suvereniteta Republike Hrvatske,
- predložene izmjene i dopune poboljšavaju status branitelja jer ukoliko se postane korisnik zajamčene minimalne naknade ostvarit će se i pravo na neke druge socijalne naknade na koje do sada branitelji nisu imali pravo, a za one branitelje koji neće ostvariti prava na zajamčenu minimalnu naknadu, a uglavnom se radi o braniteljima samcima, Ministarstvo branitelja je osiguralo sredstva za jednokratnu novčanu pomoć,
- kroz osnovanje Veteranskih centara omogućava se bolja aktivizacija branitelja u društvo te na neki način i stambeno zbrinjavanje branitelja samaca,
- nije primjereno braniteljima koji su nesposobni za privređivanje propisati prava koja će ostvarivati kroz druga ministarstva, jer time i samo Ministarstvo branitelja gubi svoju ulogu i smisao pa je izražena i bojazan o polakom gašenju samog ministarstva.
- nema potrebne analize koja precizno i temeljito govori o broju osoba koji će ostvariti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu i besplatne udžbenike te potrebnih sredstava. Isto tako izraženo je mišljenje da su mjerila za ostvarivanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu puno teži u odnosu na dosadašnje.
- uvjeti osnivanja Veteranskih centara su nejasni, nema procjene potrebnih sredstava niti planova njihovog rada,
- predložene izmjene i dopune su devastacija postojećeg zakona, a one polako vode i do gašenja samog ministarstva.
Prenošenjem nadležnosti nad nekim pravima branitelja na druga ministarstva derogira se sam Zakon o braniteljima kao specijalni zakon za tu kategoriju osoba.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 6 glasova za i tri glasa protiv) donio sljedećizaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 530
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 29. studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2013. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim izmjenama i dopunama usklađuje se Zakon sa odredbama novog Zakona o socijalnoj srbi i s novim sustavom prava na besplatne udžbenike. Predlaže se ukidanje opskrbnine za otprilike 3800 korisnika, a istu će zamijeniti zajamčena minimalna naknada na koju će imati pravo svaka osoba s nedostatnim prihodima i imovinom za ostvarivanje osnovnih životnih potreba. Pravo na besplatne udžbenike ulazi u sustav ”obrazovnih naknada” koje će biti u nadležnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a ne više u nadležnosti Ministarstva branitelja. Ovim izmjenama i dopunama ukida se pravo na prednost pri upisu u obrazovne ustanove sukladno odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske od 20. prosinca 2006. godine.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, većinom glasova ( 6 glasova za i 3 glasa protiv) donio sljedećizaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 14. i 25. studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2014. godinu prihodi su planirani u
visini od 113,1 milijardi kuna, a rashodi u visini od 130,5 milijardi kuna iz čega proizlazi da je planirani deficit 17,4 milijardi kuna.Sredstva za ostvarivanje prava kategorija osoba iz djelokruga Odbora planirana su na pozicijama Ministarstva branitelja, Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstva zdravlja.
Na poziciji Ministarstva branitelja za 2014. godinu planirana su sredstva u visini od 992 milijuna kuna što je za 146,5 milijuna kuna ili 13 % manje u odnosu na sredstva planirana u 2013. godini. Smanjenje je planirano na stavkama trajnih prava sa 708 milijuna na 619 milijuna kuna ili 13 %, sredstvima za jednokratna prava sa 53 milijuna na 30 milijuna kuna ili 44 %, sredstvima za ekshumaciju, identifikaciju i sahranu žrtava iz Domovinskog rata sa 7 milijuna na 5,6 milijuna kuna ili 20 %, sredstvima za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja sa 2,4 milijuna na 1,4 milijuna kuna ili 40 %, sredstvima za civilne invalide iz Domovinskog rata sa 37 milijuna na 29 milijuna kuna ili 23 % te sredstvima za sudionike i žrtve Drugog svjetskog rata i porača sa 194 milijuna na 118 milijuna kuna ili 40 %. Povećanje je planirano kod sredstava za zapošljavanje hrvatskih branitelja sa 17,5 milijuna na 19 milijuna kuna ili 8,4 %, sredstava namjenjenih udrugama branitelja sa 15 milijuna na 16,8 milijuna kuna ili 12 % te sredstava za stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata sa 33,3 milijuna na 43,3 milijuna kuna ili 30 %. Unutar Ministarstva rada i mirovinskog sustava na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje sredstva za mirovine hrvatskih branitelja planirana su u visini od 4,82 milijardi kuna što je neznatno manje (0,3%) od sredstava planiranih u 2013. godini, za mirovine boraca NOR-a planirano je 361,7 milijuna kuna ili 7,3 % manje, za mirovine Hrvatske Domovinske vojske 87,4 milijuna kuna ili 5,5 % manje te za mirovine bivših političkih zatvorenika 97 milijuna kuna ili 1 % manje. Na poziciji Ministarstva zdravlja sredstva namjenjena naknadama braniteljima smanjena su sa 34 milijuna kuna u 2013. godini na 22 milijuna kuna u 2014. godini što je za 35,3 % manje. U ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju invalida iz Domovinskog rata smanjena su za 96,5 % odnosno sa 9,4 milijuna kuna u 2013. godini na 335.000,00 kuna u 2014. godini. Za taj iznos povećana su sredstva za stambeno zbrinjavanje na poziciji Ministarstva branitelja.
Članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo sredstvima osiguranim za podmirenje prava branitelja i ostalih kategorija korisnika iz nadležnosti Odbora u ovako teškoj financijskoj situaciji, a poglavito sredstvima osiguranim za rad novoosnovanog Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru, te povećanim sredstvima za stambeno zbrinjavanje unutar Ministarstva branitelja. Po njihovom mišljenju najvažnija je brzina izvlaćenja sredstava odobrenih u EU fondovima, a radi se u idućoj godini o 4 do 5 milijardi kuna.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova za ) donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Željka Sabu, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Željko Sabo - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P.Z. br. 523
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 14. i 25. studenoga 2013. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Ovim se Zakonom, prema riječima predstavnika predlagatelja, uređuje struktura prihoda, primitaka, rashoda te izdataka proračuna, njegovo izvršavanje, opseg zaduživanja i jamstava države, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, upravljanje javnim dugom i imovinom, prava i obveze korisnika proračuna, kazne za neispunjavanje obveza te druga pitanja u izvršavanju proračuna. Predloženim rješenjima omogućava se redovito izvršavanje prava i obveza korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima.Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, jednoglasno (7 glasova za) donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Željka Sabu, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Željko Sabo - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 14. i 25.studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Izmjena i dopuna proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Prijedlogom rebalansa Državnog proračuna, prema riječima predstavnika predlagatelja, povećen je deficit Državnog proračuna na 16,3 mlrd kuna zbog naglog pada prihoda te povećanja rashoda prvenstveno na pozicijama zdravstva te mirovina. Na poziciji Ministarstva branitelja sredstva su smanjena za 50 milijuna kuna ili 4,4 %, od toga najveća smanjenja su na sredstvima za zapošljavanje branitelja i to za 4,5 milijuna kuna ili 25,8 %, ekshumaciji, identifikaciji i sahrani žrtava iz Domovinskog rata za 1 milijun kuna ili 14,3 %, trajnim pravima za 6 milijuna kuna ili 1 %, sredstvima za civilne invalide iz Domovinskog rata za 5,95 milijuna kuna ili 16 % te sredstvima za sudionike i žrtve II svjetskog rata i poraća za 32,7 milijuna kuna ili 16,8 %. U Ministarstva rada i mirovinskog sustava na poziciji HZMO-a povećana su sredstva za mirovine hrvatskih branitelja za 184 milijuna kuna ili 3,8 %, za mirovine boraca NOR-a za 16,9 milijuna kuna ili 4,3 %, za mirovine Hrvatske domovinske vojske za 5,5 milijuna kuna ili 5,95 % te sredstva za mirovine bivših političkih zatvorenika za 8,4 milijuna kuna ili 8,6 %. Naknade hrvatskim braniteljima unutar Ministarstva zdravlja smanjene su za 12 milijuna kuna ili 35 %.Nakon uvodnog izlaganja Odbor je, bez rasprave, jednoglasno ( 7 glasova za ) donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
te sljedećih odluka:- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2013. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti izmjene i dopune na financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2013. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2013. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2013. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Željka Sabu, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Željko Sabo - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 511
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 14. i 25.studenoga 2013. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predloženim zakonom, prema riječima predstavnika predlagatelja, mijenja se iznos do kojeg se Vlada Republike Hrvatske može zadužiti na inozemnom i domaćem tržištu kapitala, a zbog povećanja deficita Državnog proračuna za 2013. godinu. Time će se omogućiti redovito izvršavanje prava i obveza korisnika proračuna.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, jednoglasno (7 glasova za ) donio sljedećizaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Željka Sabu, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Željko Sabo - ×
Zaključak Odbora za ratne veterane s rasprave o Prijedlogu zaključka o problematici postavljanja dvojezičnih natpisa u gradu Vukovaru i primjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 13. sjednici održanoj 14. i 25. studenoga 2013. godine pod točkom 5. Razno, jednoglasno ( 7 glasova za) je donio sljedeći
zaključak
Odbor podržava redovnu raspravu o točci "Prijedlog zaključka o problematici postavljanja dvojezičnih natpisa u gradu Vukovaru i primjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina" predlagatelja 1/3 zastupnika Hrvatskoga sabora na plenarnoj sjednici Sabora te se ista neće uvrštavati na dnevni red, niti će se o istoj provesti rasprava na sjednici Odbora do okončanja rasprave na plenarnoj sjednici Sabora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Željko Sabo
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 02. listopada 2013. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. kolovoza 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik podnositelja uvodno je naglasio da je Ministarstvo branitelja u prošloj godini izvršilo sve obveze iz Zakona. U 2012. godini na ostvarivanje prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, prema njegovim riječima, utrošeno je 5.765.658.953,55 kuna što je za 51 milijun kuna manje u odnosu na 2011. godinu. Najveći udio od 4.822.02.159,26 kuna ili 84,67% imaju sredstva namjenjena ostvarivanju prava iz mirovinskog osiguranja te sredstva najmenjena ostvarivanju trajnih prava u iznosu od 701.208.586,67 kuna ili 12,15%. Od ostalih prava koja u ukupnim sredstvima sudjeluju u manjim udjelima treba izdvojiti sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju u iznosu od 49.702.853,15 kuna ili 0,87%, sredstva za zapošljavanje u iznosu od 46.241.726,48 kuna ili 0,80%, sredstva namjenjena pravima iz zdravstvenog osiguranja u iznosu od 28.799.936,47 kuna ili 0,50 %, sredstva za besplatne udžbenike u iznosu od 25.176.750,81 kuna ili 0,43% te sredstva od carinskih i poreznih olakšica u iznosu od 23.001.927,53 kune ili 0,40%.
U prošloj je godini na listi za stambeno zbrinjavanje bio 13.141 zahtjev, a pozitivno je riješeno 286 zahtjeva za dodjelu stana ili stambenog kredita. Izmjenama i dopunama Zakona koncem 2012. godine omogućena je javna objava registra hrvatskih branitelja. Javno su dostupni, u elektroničkom obliku, sljedeći podaci iz Registra: ime, ime jednog roditelja, prezime, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru po broju dana te pripadnost MORH-u ili MUP-u. Ostali podaci iz Registra mogu se objaviti isključivu uz pisanu privolu branitelja ili članova uže obitelji smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja. Na dan 31. prosinca 2012. godine u registru se nalazilo 502.678 hrvatskih branitelja. U prošloj su godini otkrivene 32 pojedinačne te 2 masovne grobnice s ukupno 47 posmrtnih ostataka osoba, identificirani su posmrtni ostaci 88 osoba.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora nisu imali značajnijih primjedbi na izvješće te su naglasili da je ono iscrpno, korektno i egzaktno. Primjedbe su se uglavnom odnosile na sporo stambeno zbrinjavanje osobito HRVI-a s nižim stupnjem oštećenja organizma te branitelja-dragovoljaca znajući za činjenicu da je koncem prošle godine na listi za stambeno zbrinjavanje bio 13.141 zahtjev. Naglašena je potreba za osiguranjem većih sredstava namjenjenih za tu svrhu kojima bi se nastavila gradnja stanova za stradalnike na lokacijama gdje su jedinice lokalne samouprave osigurale zemljište. Primjećeno je da u tablici gdje su navedena mjesta masovnih grobnica žrtava iz Domovinskog rata obilježena postavljanjem spomen obilježja treba uvrstiti Četekovac i Voćin. Veću pozornost treba posvetiti i brizi o zdravstvenom stanju branitelja jer je u prošloj godini umrlo 2 312 branitelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećegz a k lj u č k a
Prihvaća se izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2012. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 02. listopada 2013. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 19. srpnja 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Uvodno je ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata iznio glavne značajke izvješća o radu Centra u prošloj godini. Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata osnovan je 2004. godine kao javna znanstvena ustanova - specijalizirani arhiv sa zadaćom prikupljanja, sređivanja, čuvanja te stručnoga i znanstvenoga istraživanja gradiva iz Domovinskog rata. U 2012. godini Centar je nastavio s radom na prikupljanju i zaštiti arhivskog gradiva, izdavačkoj djelatnosti te kulturno – prosvjetnom radu. Nastavilo se sa ulaganjem u školovanje svojih zaposlenika što je preduvjet da se o Domovinskom ratu govori i piše stručno i argumentirano, a objavljeno je i nekoliko radova na engleskom jeziku. Ukupni prihodi Centra u 2012. godini iznosili su 3.548.135,00 kuna i veći su od prihoda iz 2011. godine zahvaljujući većim vlastitim prihodima Centra. Rashodi za promatranu godinu iznose 3.416.944,00 kuna i manji su za 182.370,00 kuna u odnosu na rashode iz 2011. godine. Ukupan rezultat poslovanja Centra u 2012. godini je pozitivan i iznosi 439.295,00 kuna ( zajedno s prenesenim viškom prihoda i primitaka).Članovi Odbora u raspravi su naglasili da je u kratko vrijeme s relativno malo sredstava i ljudi napravljeno puno na prikupljanju i sistematiziranju relevantnih podataka i dokumenata iz Domovinskog rata. Naglašeno je da teme iz Domovinskog rata trebaju imati znanstveni i dokumentirani pristup sa svim uzrocima i povodima te posljedicama. Podržano je osnivanje Memorijalno dokumentacijskog centra u Mostaru te je istaknuta potreba za materijalnom i financijskom pomoći od strane Republike Hrvatske. Teme iz Domovinskog rata trebale bi biti prisutnije na programima nacionalne televizije, kako igranim tako i dokumentarnim. Potrebno je regulirati lakšu dostupnost gradiva za djelatnike Centra.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećegz a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2012. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o a) Prijedlogu odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata; b) Prijedlogu odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 11. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine razmotrio je a) Prijedlog odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i b) Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Uvodno je predstavnica predlagatelja naglasila da je Hrvatski memorijalno dokumentacijski centar Domovinskog rata ustanova od iznimnog značaja za Republiku Hrvatsku. Izdanja Centra su popularna i vrlo tražena. Problemi s kojima se Centar suočava je nedovoljan prostor za rad te potreba za kvalificiranim i stručnim kadrovima. Sredstva za financiranje Centra u ovoj godini smanjena su na 250.000,00 kuna kao i ostalim ustanovama koje financira Ministarstvo kulture. Prijedlog za imenovanje predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća usuglašen je s ravnateljem Centra, a radi se o istaknutim stručnim i znanstvenim djelatnicima. Ovim prijedlogom uvodi se osvježenje u upravljačku strukturu Centra nakon dva uspješna mandata dosadašnjeg Upravnog vijeća, a radi se o mladim ljudima koji su doktorirali na temama iz Domovinskog rata.
Članovi Odbora u raspravi upozorili su na manjkavost životopisa nekih predloženih članova i takvi prijedlozi nebi smjeli dolaziti na raspravu pred sabor. Izraženo je i mišljenje da Upravno vijeće nije zamijenjeno odgovarajućim ljudima. Mladi stručni kadrovi koje se predlaže u Upravno vijeće trebalo je primiti u radni odnos gdje bi se mogli dokazati u svom radu. Kako nema zakonskog niti statutarnog ograničenja u broju mandata predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća izraženo je mišljenje da nije trebalo mijenjati sastav vijeća koji uspješno radi.Nakon provedene rasprave Odbor je glasovao o predloženim odlukama kako slijedi:
a) Odluka o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rataZa donošenje Odluke bila su 4 člana, protiv donošenja 1 član te 3 člana suzdržana.
Sukladno odredbi članka 50. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.b) Odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članova upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Za donošenje Odluke bila su 4 člana, protiv donošenja 1 član te 3 člana suzdržana.
Sukladno odredbi članka 50. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor nije donio odluku jer za to nije imao potrebnu većinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave Izvješću o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 10. sjednici održanoj 12. lipnja 2013. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu, koje je Hrvatskom saboru, sukladno odredbi članka 8. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 29. travnja 2013. godine.
Odbor je navedeno izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja iznijela je osnovne podatke o poslovanju Fonda u prošloj godini. Imovina Fonda na dan 31. prosinca 2012. godine iznosila je 1.235.047.435,92 kune što je za 300 milijuna kuna manje nego u 2011. godini. Dobit iz poslovanja za raspodjelu iznosi 128.687.000,00 kuna ili 5 milijuna kuna manje nego u 2011. godini. U 2012. godini otkupljeno je 166.012,71 udjela što je smanjenje u odnosu na 2011. godinu od 105.000 udjela. Tijekom prošle godine isplaćene su 2/3 dobiti iz 2011. godine ili 88.709.495 kuna i to polovica iznosa u Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata te polovica vlasnicima udjela. Upravni odbor Fonda pokrenuo je inicijativu za izmjenom Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji s ciljem daljnjeg ispunjavanja zadaće Fonda u pružanju socijalne i humanitarne pomoći braniteljima te novom normativnom reguliranju izbora članova Upravnog odbora Fonda iz redova branitelja.
Iz rasprave članova Odbora treba izdvojiti mišljenje da je Fond jedan od najboljih projekata koji su iznjedrili sami branitelji koji, svojim uspješnim djelovanjem kroz dodjelu stipendija i pomoći kod teške materijalne situacije, pokazuje solidarnost među braniteljskom populacijom. Kako se iz godine u godinu smanjuje imovina Fonda, potrebno je inicirati unos novih dionoca (udjela) u Fond jer će se jedino tako osigurati budućnost Fonda, a time i nastavak rada Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Ministarstvo financija trebalo bi što žurnije u Fond prenijeti paket dionica Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja. Ne smije se dozvoliti ponovljanje sudbine Domovinskog fonda. Kod eventualne izmjene Zakona o Fondu treba provesti široku raspravu sa zainteresiranom javnošću i strukom, a svakako treba postojati jamstvo da će se izmjenama osigurati uspješan nastavak rada Fonda.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
zaključka
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2012. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, P.Z. br. 208
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 9. sjednici održanoj 12. prosinca 2012. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 06. prosinca 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno je predstavnik predlagatelja iznio razlike između Konačnog prijedloga i Prijedloga zakona te razloge zbog kojih prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi prilikom prvog čitanja zakona nisu prihvaćeni. Cilj izmjena i dopuna Zakona je prepoznavanje pojedinih skupina branitelja i članova njihovih obitelji u smislu priznavanja prava ( udovice, branitelji-dragovoljci koji su proveli najmanje dvije godine u Domovinskom ratu), objava Jedinstvenog registra hrvatskih branitelja, preciznije propisivanje prava na prednost pri zapošljavanju, ugradnja prakse Upravnog suda Republike Hrvatske u pojedine odredbe Zakona, propisivanje obveze održavanja grobnih mjesta hrvatskih branitelja i oglašavanje ništavim rješenja o novčanim pravima osoba koje nisu bile pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske.
U raspravi članova Odbora iznesena su sljedeća mišljenja:
- sve izmjene i dopune predložene ovim Konačnim prijedlogom zakona su pamflet dobrih želja i lažnih nadanja u cilju i sa svrhom objave Registra branitelja. Objavom registra ugrožena je sigurnost branitelja, osobito onih koji su iseljeni iz Bosne i Hercegovine i Vojvodine te branitelja pripadnika obavještajnih i sigurnosnih službi. Objavu je trebalo riješiti na način da onaj tko želi objaviti svoje podatke da pisanu izjavu, a ne na način kojim se krše ustavne i zakonske odredbe. Propisivanje mogućnosti da udovice stupanjem u nove bračne ili izvanbračne zajednice zadrže prava iz Zakona nije pravedno jer svaka takva zajednica isključuje prava proizašla iz prethodne bračne ili izvanbračne zajednice. Kriminalizacija i javni pogovor te eventualni progon i ratnih zapovjednika bit će rezultat objave Registra, a ne jačanje dostojanstva i časti odnosno digniteta hrvatskih branitelja,
- objava Registra, koji će postati najčasniji objavljeni popis u Republici Hrvatskoj, ni na koji način neće ugroziti sigurnost branitelja. Javnost očekuje da se temeljem objavljenog popisa razaznaju oni koji nisu sudjelovali u obrani suvereniteta Republike Hrvatske te oni čijom zaslugom su se isti i našli na tom popisu. Posao utvrđivanja toga je na institucijama sustava. Pozdravlja se uvrštavanje prava na stambeno zbrinjavanje branitelja-dragovoljaca koji su u ratu proveli više od dvije godine, bez obzira što za sve njih nisu osigurana dostatna sredstva za žurno zbrinjavanje, već će se oni zbrinjavati sukladno sredstvima osiguranim u proračunu, odnosno od kamata otplaćenih kredita samih branitelja,
- objava Registra proizvesti će podjelu među braniteljima, a sve se moglo riješiti kroz nadležne institucije , poglavito sada kad bi Domovinski rat trebao biti ”zatvorena knjiga” te 17 godina nakon završetka istog,
- Registar branitelja treba objaviti jer je to popis časnih i poštenih ljudi koji su sudjelovali u pravednom i oslobodilačkom ratu, a na branitelje treba biti ponosan i javnost ima pravo znati tko je obranio Republiku Hrvatsku, a nova prava koja se predlažu unaprijedit će sam zakon,
- Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji usmjeren je getoizaciji, a ne integraciji branitelja u društvo, a i ove izmjene i dopune idu u tom smjeru,
- status pripadnika Narodne zaštite trebalo bi u što skorije vrijeme riješiti na način da se i njima prizna status hrvatskog branitelja. Ministarstvo branitelja, u suradnji s Ministarstvom obrane treba utvrditi njihov točan broj.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 7 glasova za, 2 glasa protiv i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, P. Z. br. 148
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 8. sjednici održanoj 04. prosinca 2012. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Poboljšanje stanja u području postupanja s posmrtnim ostacima i grobljima žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja koje bi se trebalo ogledati u obilježavanju počivališta te trajnom održavanju groblja žrtava, odnosno uspostava učinkovitog sustava spomena na sve stradale u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju osnovni je cilj ovog Zakona. Popunjava se pravna praznina jer nijedan važeći zakon ne predviđa postupanje i zbrinjavanje žrtava iz Drugog svjetskog rata. Sredstva potrebna za provedbu zakona osigurat će se iz stavke predviđene za financiranje Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata i to u iznosu od 2,4 milijuna kuna. Razlike između Konačnog prijedloga zakona i Prijedloga zakona se ogledaju u jasnijem i preciznijem određivanju pojma ”žrtve Drugog svjetskog rata”, podnošenju Izvješća o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja, osim Vladi Republike Hrvatske, i Hrvatskom saboru te djelomičnom smanjenju troškova održavanja groblja za jedinice lokalne samouprave u slučaju kad im je blokiran račun za vrijeme trajanja blokade.Članovi Odbora u raspravi su iznijeli sljedeća mišljenja:
- izraženo je nezadovoljstvo neprihvaćanjem primjedbi i prijedloga iznesenih u prvom čitanju jer su prihvaćene promjene tehničke, a ne suštinske naravi što se osobito odnosi na ukidanje i pripajanje Ureda za pronalaženje, održavanje i obilježavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata Ministarstvu branitelja, što će dovesti do opstrukcije u radu, odnosno smanjenja intenziteta istraživanja grobova žrtava komunističkih zločina. Ured bi, da je ostao samostalan, mogao tražiti temeljem izrađenih programa, sredstva iz Europskih fondova jer su sredstva predviđena Proračunom nedostatna za njegov kvalitetan i učinkovit rad,
- u cijelosti je sačuvan djelokrug Ureda i prenošenjem istog u Ministarstvo branitelja ubrzat će se postupak istraživanja grobova žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja,
- financijsko opterećenje jedinica lokalne samouprave vezano uz trajno održavanje groblja je preveliko znajući da im je ovim Zakonom nametnuta još jedna obveza, a bez prethodne rasprave.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 7 glasova za i 4 glasa protiv ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 7. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.
O predmetnom aktu provedena je objedinjena rasprava zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2013. godinu planirani su prihodi od 113,3 milijardi kuna, a zajedno s prihodima od prodaje nefinancijske imovine koji iznose 290 milijuna kuna, prihodi su planirani u visini od 113,6 milijardi kuna. Planirani rashodi zajedno sa rashodima za nabavu nefinancijske imovine od 1,9 milijardi kuna iznose 124,6 milijardi kuna. Proračunski deficit planiran je u iznosu od 10,9 milijardi kuna.
Sredstva namjenjena ostvarivanju prava kategorija osoba iz djelokruga Odbora, a to su hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji, civilni i vojni invalidi te veterani rata planirana su na pozicijama Ministarstva branitelja, Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te Ministarstva zdravlja.
U okviru Ministarstva branitelja sredstva planirana u 2013. godini iznose 1,138 milijardi kuna što je za 40 milijuna kuna ili 3,4% manje u odnosu na planirana u ovoj godini. Najveće smanjenje od 28 milijuna kuna ili 3,8% je na poziciji trajnih prava, zatim na sredstvima za zapošljavanje 4,6 milijuna kuna ili 21% , na poziciji sudionika i žrtava II Svjetskog rata 4,2 milijuna kuna ili 2,2% te na poziciji Udruga branitelja 2,3 milijuna kuna ili 13,8%. Povećanja u okviru Ministarstva branitelja bilježe pozicije obilježavanja mjesta masovnih grobnica žrtava iz Domovinskog rata za 600.000 kuna ili 43%, rehabilitacija HRVI-a u zdravstvenim liječilištima za 300.000 kuna ili 75%, istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava II Svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 600.000 kuna ili 33% te sredstva za civilne invalide iz Domovinskog rata za 3,2 milijuna kuna ili 9,4%. U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje mirovine hrvatskih branitelja planirane su u visini od 4,833 milijardi kuna što je smanjenje od 47 milijuna kuna ili 1%, mirovine boraca NOR-a smanjenje su za 37 milijuna kuna ili 8,7%, a mirovine Hrvatske domovinske vojske smanjenje su za 21,5 milijuna kuna ili 18,9%. Naknade braniteljima u okviru Ministarstva zdravlja smanjenje su za 3 milijuna kuna ili 8,1%. Najveće relativno smanjenje je na poziciji stambenog zbrinjavanja invalida iz Domovinskog rata unutar Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i to za 44,1% ili 7,5 milijuna kuna.
U raspravi članova Odbora naglašeno je da sredstva namjenjena stambenom zbrinjavanju neće biti dostatna jer se proširuje broj korisnika prava za 30.000-40.000 koliko ima branitelja sa dvije ili više godina provedenih u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a sredstva se povećavaju za prihod od kamata na kredite koje će iznositi 17 milijuna kuna. Istovremeno se na poziciji Stambenog zbrinjavanja invalida iz Domovinskog rata Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja sredstva smanjuju za 7 milijuna kuna. Sredstva namjenjena istraživanju, uređenju i održavanju groblja žrtava komunističkih zločina nakon II Svjetskog rata, koja su potrebna za rad Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon II Svjetskog rata, trebalo bi izdvojiti u posebnu glavu Proračuna. Također je kritizirano smanjenje sredstava za rad Udruga branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata dok se istovremeno za rad nevladinih udruga izdvajaju značajna sredstva od 400 milijuna kuna.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za i dva glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu i projekcija za 2014. i 2015. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2013. godinu i projekcija za 2014. i 2015. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, P.Z. br. 208
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 7. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja osnovne intencije ovih izmjena i dopuna Zakona su jačanje digniteta hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, digniteta samog Domovinskog rata, priznavanje pojedinih prava skupinama branitelja i članova njihovih obitelji koji do sada to nisu imali te udovoljavanje potrebama i očekivanjima većeg dijela javnosti za javnim objavljivanjem registra hrvatskih branitelja. Predloženim aktom propisuje se pravo na stambeno zbrinjavanje hrvatskim braniteljima koji su duže vrijeme ( 2 ili više godina) sudjelovali u obrani suvereniteta, priznavanje prava udovicama HRVI iz Domovinskog rata na opskrbninu kad im nije priznato pravo na mirovinu prema općem propisu, propisuje se obveza održavanja grobnih mjesta hrvatskih branitelja koji su smrtno stradali u obrani suvereniteta, propisuju se ništavim rješenja o novčanim pravima osoba koja nisu bili pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske tijekom rata, jača se pravo na prednost pri zapošljavanju i uvode se nove prekršajne sankcije za nepoštivanje tih prava te se propisuje javna dostupnost popisa hrvatskih branitelja iz Registra branitelja uz poštivanje propisa o zaštiti podataka. Za provedbu prava iz predloženog zakona biti će potrebno osigurati financijska sredstva u visini od otprilike 3,3 milijuna kuna. Nacrt izmjena i dopuna Zakona prošao je opsežnu javnu raspravu i javne tribine sa zainteresiranim pojednicima i udrugama.U raspravi članova Odbora iznijeta su sljedeća mišljenja:
- izraženo je zadovoljstvo propisivanjem novih prava pojedinim skupinama branitelja i stradalnika, pozdravlja se objava popisa branitelja ( Registra) te se pozdravlja povećanje sredstava namijenjenih ostvarivanju prava u odnosu na rebalansom proračuna utvrđenu visinu sredstava za 2012. godinu,
- izmjene i dopune Zakona rade se samo zbog objave Registra hrvatskih branitelja, ali istima nisu stvorene pretpostavke za objavu Registra imajući u vidu ustavne i zakonske odredbe. Objavom će se napraviti ogromna šteta, a korist nikakva. Doći će do sudskih postupaka, ulica će određivati tko je, a tko nije hrvatski branitelj, a otvorit će se i sigurnosno pitanje za one hrvatske branitelje koji žive ili putuju u inozemstvo. Nijedna zemlja nije do sada objavila svoje popise sudionika rata. Ukoliko se objavi Registar branitelja potrebno je objaviti i registar onih državljana Republike Hrvatske koji su sudjelovali u agresiji na Republiku Hrvatsku, a kasnije su abolirani. Ukoliko se odredba o objavi Registra prihvati zatražit će se ocjena ustavnosti iste.
- izražena je sumnja u opravdanost i zakonitost odredbe kojom se udovicama smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata omogućava zadržavanje prava ukoliko stupe u bračnu ili izvanbračnu zajednicu imajući u vidu odredbe Obiteljskog zakona i drugih propisa kojima pojedine skupine ostvaruju mirovinska prava,
- potrebno je preispitati odredbu članka 7. Prijedloga zakona prema kojoj se udovicama umrlih HRVI-a iz Domovinskog rata I i II skupine sa 100%-tnim oštećenjem organizma omogućava stjecanje prava na obiteljsku mirovinu ukoliko u trenutku smrti imaju navršenih 40 ghodina iz razloga što se njih privilegira u odnosu na udovice koje to pravo prema drugim propisima ne mogu ostvariti, a znajući da su neke od njih zasigurno i radno sposobne,
- proširenje prava na stambeno zbrinjavanje na branitelje koji su dvije ili više godina proveli u obrani suvereniteta Republike Hrvatske sigurno će iziskivati dodatna financijska sredstva što u obrazloženju Prijedloga zakona o potrebnim financijskim sredstvima nije navedeno. Već sada se uvelike kasni sa zbrinjavanjem lakših invalida s tjelesnim oštećenjem od 20 ili 30%, a i sredstva u Proračunu namjenjena za tu svrhu iz godine u godinu su sve manja,
- trebalo bi riješiti pitanje pripadnika Narodne zaštite na način da se promijeni odredba važečeg Zakona o najmanje pet mjeseci provedenih u obrani suvereniteta Republike Hrvatske do 24. prosinca 1991. godine, ili da se njima prizna status ”sudionika Domovinskog rata”.
- nekim odredbama važećeg Zakona ”stimuliraju” se samoubojstva hrvatskih branitelja radi osiguravanja mirovina i invalidnina članovima obitelji što bi trebalo izbjeći.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova za, 2 glasa protiv i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
zaključak
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji,
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 202
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 7. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odbredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Provedena je objedinjena rasprava zajedno s Prijedlogom Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu.
Ovim zakonom se, prema riječima predlagatelja, uređuje izvršavanje Državnog proračuna za 2013. godinu, struktura prihoda i rashoda, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom, prava i obveza korisnika proračunskih sredstava te pojedine ovlasti tijela državne vlasti. Rješenja predložena zakonom omogućuju redovito izvršavanje prava i obveza u skladu s makroekonomskom politikom te financijskim mogućnostima proračuna.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, većinom glasova (6 glasova za i 2 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 6. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.
Prema prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu prihodi se povećavaju za 1,4 milijardi kuna, a rashodi za 1,5 milijardi kuna što dovodi do povećanja deficita od 95 milijuna kuna. Največim dijelom radi se o preraspodjeli sredstava, a manjim dijelom o prihodima iz ostalih izvora. Deficit bi ostao u okviru 10 milijardi kuna, odnosno neznatno bi se povećao za 95 milijuna kuna te bi iznosio oko 3% bruto domaćeg proizvoda Sredstva namjenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja na poziciji Ministarstva branitelja smanjena su za 59 milijuna kuna ( trajna prava za 31,6 mil. kuna, naknade za sudionike i žrtve II Svjetskog rata za 20,5 mil.kuna, naknade za civilne invalide za 1,7 mil. kuna, jednokratna prava za 3,3 mil. kuna, sredstva za zapošljavanje branitelja za 1 mil. kuna i dr.). Smanjenja, odnosno uštede rezultat su smanjenja broja djelatnika ministarstva, manjeg broja korisnika opskrbnina, prirodnog odljeva korisnika naknada sudionika II Svjetskog rata, smanjenja troškova vještačenja liječničkih povjerenstava te smanjenja zaprimljenih zahtjeva za pomoć pri zapošljavanju.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora iznijeli su mišljenje o potrebi preraspodjele sredstava unutar ministarstva branitelja jer je sve više branitelja koji žive u teškim i nemogućim uvjetima. Ta preraspodjela bi se prvenstveno trebala odnositi na povećanje sredstava za jednokratnu novčanu pomoć te na povećanje sredstava za stambeno zbrinjavanje. Naglašeno je da ukupno smanjenje sredstava za prava osoba iz djelokruga Odbora, a to su hrvatski branitelji, stradalnici rata te civilni i vojni invalidi rata, u rebalansu proračuna iznosi 140 milijuna kuna odnosno 2,1%. Radi se o smanjenju mirovina na poziciji HZMO-a i to za hrvatske branitelje za 53,2 mil. kuna, borce NOR-a za 16,4 mil.kuna te za pripadnike Hrvatske domovinske vojske 10 mil. kuna, smanjenju naknada za branitelje od 8 mil. kuna na poziciji Ministarstva zdravlja te smanjenju sredstava za stambeno zbrinjavanje invalida Domovinskog rata od 210.000 kuna na poziciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. Neshvatljivo je povećanje sredstava za potpore političkim strankama od 5o milijuna kuna te financiranje Ureda bivšeg predsjednika Republike Hrvatske dok se istovremeno smanjuju sredstva za jednokratne novčane pomoći braniteljima i stambeno zbrinjavanje invalida i članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova za i 4 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
donošenje
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu te sljedećih odluka:
• odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2012,
• odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2012,
• odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. i
• odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P.Z. br. 196
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 6. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja obrazložio je da se ovim izmjenama povećava iznos proračunske zalihe za 50 mil. kuna te se mijenjaju iznosi do kojih se Vlada Republike Hrvatske može zadužiti na tržištu novca.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (7 glasova za i 4 glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saborudonošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 5. sjednici održanoj 25. listopada 2012. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu, koje je Hrvatskom saboru sukladno odredbi članka 8. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji aktom od 2. srpnja 2012. godine.
Odbor je predmetni akt raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Imovina Fonda na dan 31. prosinca 2011. godine iznosila je 1.537.787.000,oo kuna što je 510.877.000,oo kuna manje nego godinu prije. Dobit iz poslovanja Fonda namjenjena raspodjeli iznosi 133.064.000,oo kuna što je u odnosu na 2010.godinu smanjenje za 82.787.000,oo kuna. Broj udjela na dan 31. prosinca 2011. godine iznosio je 2.248.632,3651 što je smanjenje u odnosu na 2010. godinu za 257.973,6891 udjel. Tijekom 2011. godine isplaćene su 2/3 dobiti iz 2010. godine, odnosno oko 144 mil. kuna što za raspodjelu udjeličarima što za Fond za stipendiranje i Zakladu hrvatskih branitelja. Isplaćena je i 1/3 dobiti iz 2009. godine namjenjena isplati vlasnicima udjela. Zbog promjena podataka u registru Fonda za oko 1.500 osoba koje se ogledaju u promjeni (povećanju) broja bodova za vlasnike udjela priznavanjem statusa smrtno stradalog hrvatskog branitelja ili promjena u ratnom putu, Vlada Republike Hrvatske prenijela je u Fond dionice trgovačkih društava u iznosu od 8,5 mil. kuna.
U kraćoj raspravi koja je uslijedila članovi Odbora nisu imali primjedbi na izvješće već ih je interesiralo kakvi se rezultati očekuju u ovoj godini prvenstveno radi daljnje isplate stipendija braniteljima i njihovoj djeci putem Fonda za stipendiranje, odnosno isplate financijske pomoći socijalno i zdravstveno ugroženim braniteljima i članovima njihovih obitelji kroz Zakladu hrvatskih branitelja. Predstavnik Društva za upravljanje Fondom iznio je podatak da je trenutna vrijednost imovine Fonda oko 1,2 mlrd. kuna što je posljedica pada vrijednosti dionice HT-a koja čini više od 87% vrijednosti Fonda. Kako je nakon dobivanja pozitivne ocjene odnosno potvrde reitinga cijena dionice stabilizirana te počela blago rasti očekuje se da će dobit Fonda biti na razini prošlogodišnje ili neznatno niža. Do danas je prodano oko 60% udjela, a mjesečno Fond isplati za tu namjenu oko 7,5 mil. kuna. Broj članova Fonda trenutno iznosi oko 300.000 jer neki branitelji nisu prodali sve udjele.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (osam glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećegz a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, P. Z. br. 148
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine razmotrio je Prijedlog zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. srpnja 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja osnovni cilj Zakona je uspostava sustava kojim će se očuvati spomen na sve stradale u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju s obzirom da sadašnje stanje na području postupanja s posmrtnim ostacima i grobljima žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja ne zadovoljava. Uređuje se istraživanje, uređenje i održavanje grobova žrtava poslijeratnog razdoblja ( što je sada uređeno Zakonom o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata), predviđeno je postupanje s novopronađenim posmrtnim ostacima žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja ( koje nije bilo regulirano niti jednim propisom) te se predviđa trajno održavanje vojnih groblja i groblja civilnih žrtava Drugog svjetskog rata (koje je parcijalno obuhvaćeno Zakonom o obilježavanju i održavanju groblja i grobova poginulih i umrlih interniraca, pripadnika stranih oružanih sila, političkih i ratnih zarobljenika na području Republike Hrvatske u I i II Svjetskom ratu). Opći cilj Zakona je uspostava zaštite i očuvanja spomena na sve stradale u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju bez obzira na nacionalnu, vjersku i ideološku pripadnost žrtava. Sredstva potrebna za provedbu Zakona osigurat će se prebacivanjem planiranih sredstava iz pozicije Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata u iznosu od 2,5 milijuna kuna na razdjel Ministartsva branitelja.
U raspravi članova Odbora iznijeta su sljedeća mišljenja i prijedlozi:
- nije jasno iz kojih se razloga, osim političkih, ukida Ured za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata samo nekoliko mjeseci nakon njegovog ustrojavanja. Prebacivanjem njegove nadležnosti u Ministarstvo branitelja omogućiti će se utjecaj politike te će se dovesti u pitanje učinkovitost rada Uprave za zatočene i nestale u sklopu ministarstva. Ured treba ostati samostalna institucija;
- propisivanjem nadležnosti trajnog održavanja grobišta, okoline grobišta te pristupnih putova do grobišta na jedinice lokalne samouprave i grad Zagreb dodatno se opterećuju proračuni istih koji su i do sada skromni i u većini jedinica nedostatni. Troškove ekshumacije i prijenosa posmrtnih ostatatka, propisane člankom 14. stavkom 4. Prijedloga zakona nebi trebao snositi podnositelj već Državni proračun;
- mjesta stradavanja svih civilnih i vojnih žrtava iz Prvog i Drugog svjetskog rata te poslijeratnog razdoblja odnosno komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata bez obzira na nacionalnu, vjersku i ideološku pripadanost treba dostojno obilježiti i održavati čime će im se odati pijetet i počast. To je bio i zaključak Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata;
- osnovni razlog za donošenje ovog Zakona je postojanje pravne praznine na ovom području te nepoštivanje, odnosno neprovođenje nekih međunarodnih ugovora;
- Zakon o pronalaženju, održavanju i obilježavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata iz 2011. godine donesen je ogromnom većinom glasova te je isti trebalo samo dopuniti propisivanjem načina postupanja sa novootkrivenim grobovima znajući da su žrtve Drugog svjetskog rata već zaštićene, a velika većina grobova žrtava Drugog svjetskog rata je obilježena. Ovim Prijedlogom zakona se derogira Deklaracija o osudi komunističkih zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945. – 1990. koju je donio Hrvatski sabora te Rezolucije o osudi komunizma i komunističkih zločina koju je donijelo Viječe Europe. Izražava se bojazan da se radi o ponovnom i tihom načinu odgode nastavka istraživanja žrtava komunističkih zločina;
- izražena je sumnja u dostatnost financijskih sredstava predviđenih za učinkovitu i kvalitetnu provedbu ovog Zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 6 glasova za i pet glasova protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg z a k lj u č k a
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja,
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.Za svog izvestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 3. sjednici održanoj 24. svibnja 2012. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. svibnja 2012. godine.
Predstavnik predlagatelja uvodno je iznio financijske pokazatelje provedbe Zakona u prošloj godini. Ukupno je u 2011. godini na provedbu prava iz Zakona utrošeno 5,817 mlrd kuna što je u odnosu na utrošena sredstva u 2010. godini smanjenje od 238 mil. kuna ili 3,93%. Najveći udio u ukupno utrošenim sredstvima imaju sredstva za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja u iznosu od 4,805 mlrd kuna ili 82,5%, sredstva za trajna novčana prava u iznosu od 740 mil. kuna ili 12,72%, sredstva za stambeno zbrinjavanje u iznosu od 78,6 mil. kuna ili 1,35%, sredstva za zapošljavanje hrvatskih branitelja u iznosu od 45,5 mil. kuna ili 0,78%, sredstva za prava iz zdravstvenog osiguranja u iznosu od 40,9 mil kuna ili 0.70% te sredstva za ostvarivanje drugih prava iz Zakona u manjim iznosima. U izvještajnom razdoblju riješena su 323 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje, što dodjelom kredita što dodjelom stanova u vlasništvu Republike Hrvatske zatečenim korisnicima. Ukupno je na Listi prvenstva za 2011. godinu bilo 12.866 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje. Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2011. godini ostvario je dobit od 133 mil. kuna, vrijednost imovine 31. prosinca 2011. godine iznosila je 1,538 mlrd. kuna, vrijednost udjela bila je 642,85 kune, a isplaćeno je udjela u vrijednosti od 191,7 mil. kuna. Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata dodjelio je 10.537 stipendija u ukupnom iznosu od 64,5 mil kuna dok je Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji pozitivno riješila 3.505 zahtjeva za financijsku pomoć u ukupnom iznosu od 9,8 mil. kuna. Tijekom 2011. godine mjerama aktivne politike zapošljavanja u nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje obuhvaćeno je 2.449 hrvatskih branitelja uz isplaćena sredstva od 25 mil. kuna. Za program stručnog osposobljavanja i zapošljavanja hrvatskih branitelja utrošeno je u izvještajnom razdoblju 21, 1 mil. kuna, za mjere zamozapošljavanja utrošeno je 3,4 mil. kuna, za potpore proširenju postojećih djelatnosti 1,6 mil. kuna, za kreditiranje malog i srednjeg poduzetništva 3,3 mil. kuna, na poticanje osnivanja zadruga hrvatskih branitelja 10,6 mil. kuna te na potpore projektima zadruga 1,25 mil. kuna. Na suradnju sa Udrugama branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata utrošeno je u 2011. godini 16,5 mil. kuna.Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je bez rasprave jednoglasno ( 7 glasova za) predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2011. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2011. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 3. sjednici održanoj 24. svibnja 2012. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 9. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata (NN -178/04) dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 11. travnja 2012. godine.
Prema riječima ravnatelja Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata Centar je u 2011. godini radio na prikupljanju i zaštiti arhivskog gradiva iz Domovinskog rata, istraživanju i obradi zahtjeva zaprimljenih od državnih i međunarodnih institucija, dvojezičnim izdanjima iz Domovinskog rata te na izradi monografija i knjiga i održavanju izložbi s tematikom iz Domovinskog rata. Nastavljeno je ulaganje u školovanje zaposlenika Centra te posjećivanje mjesta važnijih događaja iz Domovinskog rata i neposredan kantakt s sudionicima događanja. Ukupni prihodi Centra u 2011. godini bili su 3.511.867 kuna, a rashodi 3. 598.770 kuna. Sredstva koja Centar dobiva iz proračuna su iz godine u godinu sve manja, ali su dostatna za izvršavanje postavljenih zadaća. Posebno je naglasio nedostatak ravnopravnog tretmana te nesrazmjer u prezentiranju podataka i činjenica od strane medija kod sudskog postupka i presude našim generalima u Haagu te kod rata u susjednoj Bosni i Hercegovini odnosno njihovo nekonzultiranje sa izvorima i dokumentacijom.
Članovi Odbora u raspravi pohvalili su kako samo izvješće tako i rad Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata te naglasili da je Centar najjača ustanova u Republici Hrvatskoj koja se bavi istraživanjem i prezentacijom Domovinskog rata. Za njegov daljnji uspješan rad potrebito je osigurati mu i dostatna sredstva. Istaknuta je hiperinflacija knjiga kako memoarskih tako i dokumentacijskih te potreba da se o Domovinskom ratu napravi sistematična enciklopedija. Krajnji cilj Centra je izrada leksikona Domovinskog rata, ali preduvjet za to je sređivanje gradiva i dokumentacije za što je potrebno još neko vrijeme.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2011. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
2. sjednica -
- ×
Izvadak iz zapisnika 2. sjednice Odbora za ratne veterane o razrješenju i imenovanju članova Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predstavnika hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
Ova sjednica Odbora inicirana je zahtjevom Udruga branitelja iz Domovinskog rata potpisnica Sporazuma o načinu izbora predstavnika hrvatskih branitelja u Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te nekih članova Odbora, a povod je bilo razrješenje i imenovanje predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda. U raspravi koja je uslijedila iznesena su sljedeća mišljenja:
- razrješenje i imenovanje predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na zatvorenom dijelu 15. sjednice održane 8. ožujka 2012. godine, provedeno je nezakonito, nestatutarno i ne poštujući Sporazum o načinu izbora predstavnika hrvatskih branitelja u Upravni odbor Fonda koji su potpisali predstavnici 30 Udruga branitelja. Povrijeđen je članak 7. stavak 4. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (cit. „ O načinu izbora predstavnika hrvatskih branitelja u Upravni odbor Fonda registrirane Udruge branitelja iz Domovinskog rata postići će sporazum kojeg će dostaviti ministarstvu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u roku od 6o dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.“), članak 5. Statuta Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (cit. „ Glasačka prava članova Fonda sadržana su u mogućnosti izbora svojih predstavnika u Upravni odbor Fonda putem registriranih Udruga branitelja iz Domovinskog rata. Glasačka prava članovi Fonda ostvaruju sklapanjem Sporazuma o načinu izbora predstavnika hrvatskih branitelja u Upravni odbor Fonda.“). Udruge potpisnice Sporazuma nisu odredile predstavnike branitelja iz razloga što mandat imenovanih članova predstavnika branitelja istječe tek u travnju 2013. godine, te je predstavnike branitelja samoinicijativno predložio ministar branitelja ne poštujući Zakon i Statut,
- razrješenje i imenovanje predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda provedeno je na zakonit i statutaran način jer članak 7. stavak 6. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji govori da član može biti opozvan i prije isteka mandata. Sam Sporazum o načinu izbora predstavnika branitelja u Upravni odbor Fonda koji su registrirane Udruge sklopile je sporan jer Zakon o udrugama ne prepoznaje udruge na državnoj, županijskoj, gradskoj i općinskoj razini, a predstavnici udruga potpisnica Sporazuma predstavljaju svega nekoliko promila svih hrvatskih branitelja. Jedini kriterij kod predlaganja predstavnika branitelja u Upravni odbor Fonda bio je njihova prepoznatljivost kod samih branitelja, poštenje te ravnomjerna regionalna zastupljenost ( 2 sa sjevera i 2 sa juga Hrvatske),
- izražena je bojazan u normalan nastavak rada kako samog Fonda tako i Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ukoliko se utvrdi da je razrješenje i imenovanje članova Upravnog odbora Fonda bilo protuzakonito,
- kod imenovanja članova Upravnog odbora Fonda treba govoriti o načinu izbora tj. poštivanju zakonom propisane procedure, a ne o imenima imenovanih i razriješenih članova je svi su oni zaslužni, pošteni, časni i cijenjeni hrvatski branitelji.
- novoimenovani Upravni odbor Fonda treba se čim prije sastati i nastaviti sa radom kako bi se utvrdilo poslovanje u prošloj godini te omogućio normalan rad Zaklade i Fonda za stipendiranje koji se financiraju iz trećine dobit Fonda,
- Udrugama branitelja iz Domovinskog rata treba poslati dopis sa imenima četvorice imenovanih članova Upravnog odbora Fonda predstavnika branitelja te ukoliko one njima daju potporu oni bi trebali ostati kao njihovi predstavnici u Upravnom odboru,
- trojica, od četvero razriješenih članova Upravnog odbora Fonda predstavnika hrvatskih branitelja ( Petar Lovrić, Krunoslav Samoščanec i Svemir Vrsaljko) izvijestila su Odbor o podnošenju ostavke na članstvo u Upravnom odboru fonda da bi olakšali izlaz iz ove situacije te da se omogući normalan rad i poslovanje Fonda,
- glede prodaje 7% dionica INA-e koje su bile u vlasništvu Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji 2008. godine mađarskom MOL-u naglašeno je da se to učinilo zbog mogućnosti isplate branitelja koji su prodali svoje udjele u Fondu te se na taj način izbjeglo daljnje zaduživanje, a preostala sredstva kvalitetno su plasirana. Dionice su prodane po cijeni od 2.800 kuna, a neposredno nakon završetka otkupa, cijena dionice INE značajno je pala što bi dovelo do pada cijene udjela Fonda od 40%,
- nazočni predstavnici Udruga branitelja iz Domovinskog rata uglavnom su naglašavali nepoštivanje zakonom propisane procedure kod imenovanja članova Upravnog odbora Fonda iz redova predstavnika hrvatskih branitelja, zasluge Udruga kod donošenja Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, naglašena je nužnost nemiješanja politike u odnos među braniteljima, potrebu za izvještavanjem baze o poslovanju Fonda predloženih i izabranih predstavnika hrvatskih branitelja u Upravnom odboru Fonda. Od HANFA-e treba tražiti mišljenje o zakonitosti poslovanja Fonda ukoliko se utvrdi da je razrješenje i imenovanje provedeno nezakonito.
Nakon zaključenja rasprave predložena su dva zaključka:
1. Zbog nepoštivanja odredbe članka 7. stavka 4. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i članka 5. Statuta Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, rješenje o razrješenju predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda te rješenje o imenovanju predsjednika i članova Upravnog odbora Fonda, Vlada Republike Hrvatske treba iste poništiti te u zakonom propisanoj proceduri obaviti razrješenje i imenovanje članova Upravnog odbora Fonda predstavnika hrvatskih branitelja.
Glasovanje o predloženom zaključku: 4 (četiri) glasa za predloženi zaključak, 4 (četiri) glasa protiv predloženog zaključka
Sukladno odredbi članka 47. stavka 1. Poslovnika Hrvatskog sabora gdje se kaže da radno tijelo donosi odluke većinom glasova nazočnih članova, a imajući u vidu rezultat glasovanja Odbor nije donio predloženi zaključak.
2. U okviru dosad učinjenog Upravni odbor Fonda treba nastaviti s radom jer nije bilo nikakvih povreda kako zakonskih tako ni statutarnih odredbi.
Glasovanje o predloženom zaključku: 4 (četiri) glasa za predloženi zaključak, 4 (četiri) glasa protiv predloženog zaključka
Sukladno odredbi članka 47. stavka 1. Poslovnika Hrvatskog sabora gdje se kaže da radno tijelo donosi odluke većinom glasova nazočnih članova, a imajući u vidu rezultat glasovanja Odbor nije donio predloženi zaključak.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora uputila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2012. godinu planirani su prihodi od 108,6 mlrd kuna odnosno 108,9 mlrd kuna kad se pribroje prihodi od prodaje nefinancijske imovine, a rashodi od 117,1 mlrd kuna odnosno 118,8 mlrd kuna kad se pribroje rashodi za nabavu nefinancijske imovine što znači da je proračunski deficit za 2012. godinu planiran u visini od 9,9 mlrd kuna. Rashodi se smanjuju za 3,4 mlrd. kuna uglavnom na pozicijama rashoda za zaposlene, materijalnim rashodima te subvencijama.
Sredstva namijenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, civilnim i vojnim invalidima te veteranima rata planirana su na pozicijama Ministarstva branitelja, Ministarstva rada i mirovinskog sustava (HZMO), Ministarstva graditeljastva i prostornog uređenja te Ministarstva zdravlja.
Na poziciji Ministarstva branitelja planirana sredstva od 1,178 mlrd. kuna veća su za 0,7% u odnosu na planirana u prošloj godini. Sredstva namijenjena skrbi hrvatskih branitelja planirana su u iznosu od 926,1 milijun kuna što je povećanje od 1,4% u odnosu na prošlu godinu. Unutar pozicije skrbi povećanje u odnosu na prošlu godinu bilježe jednokratna prava za 34,1% (na 58,5mil. kn), rehabilitacija HRVI-a u lječilištima za 14,3% (na 400 tisuća kn), sredstva namijenjena udrugama proizašlih iz Domovinskog rata za 11% (na iznos 16,3 mil. kn) dok smanjenja bilježe trajna prava za 0,8% (na 735,9 mil. kn), sredstva za zapošljavanje branitelja za 3,6% (na 21,8 mil. kn), sredstva za ortopedska i ostala medicinska pomagala za 21,5% ( na 1,5 mil. kn), sredstva za Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata za 6,8% (na 10,8 mil. kn) te sredstva za stambeno zbrinjavanje za 0,9% (na 33 mil. kn). Za ekshumaciju, identifikaciju i sahranu žrtava iz Domovinskog rata namijenjeno je 7 mil. kn, Memorijalno groblje u Vukovaru 2,55 mil. kn (povećanje za 17,7%), obilježavanje mjesta masovnih grobnica iz Domovinskog rata 1,4 mil. kn (povećanje od 1,6%), a prvi put je planirano i 1,8 mil. kn za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Po prvi put su u poziciji Ministarstva branitelja planirana i sredstva namijenjena civilnim invalidima Domovinskog rata u iznosu od 33,97 mil. kn (povećanje od 2,1%) te sudionicima i žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća od 201,7 mil. kn (smanjenje od 3,4%).
Unutar Ministarstva rada i mirovinskog sustava na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje planirane su mirovine hrvatskih branitelja u iznosu od 4,880 mlrd kn što je povećanje od 0,4%. Na poziciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja planirana su sredstva za stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata kroz izgradnju i kupnju stanova i kuća u iznosu od 16,9 mil. kn što je smanjenje od 61,5% na prošlogodišnja planirana sredstva. Unutar Ministarstva zdravlja za naknade braniteljima planirano je 37 mil. kn tj. iznos identičan prošlogodišnjem.
U raspravi je uglavnom naglašeno zadovoljstvo planiranim sredstvima u razdjelu Ministarstva branitelja koja su blago povećana, a imajući u vidu smanjenje rashoda u razdjelima drugih ministarstava te u ukupnom proračunu. Velika većina financijskih sredstava uvjetovana je zakonima i drugim propisima. Na razini Ministarstva planirana su 4 programa, 22 aktivnosti te 4 projekta. Realno je očekivati njihovu uspješnu realizaciju, a naglasak će se staviti na rehabilitaciju, zdravstvenu skrb te zapošljavanje hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Istaknuto je značajno smanjenje sredstava za stambeno zbrinjavanje na poziciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja kojima se osigurava izgradnja i kupnja stanova i kuća za 61,5% što će znatno usporiti zbrinjavanje 13.138 HRVI-a iz Domovinskog rata uglavnom nižeg postotka oštećenja organizma, jer namjenjena sredstva nisu dostatna niti za završetak započetih projekata. Ovaj problem će se nastojati rješiti kroz suradnju sa jedinicama lokalne samouprave. Izraženo je mišljenje da je do povećanja sredstava na razini Ministarstva došlo zbog uključivanja pozicije skrbi za civilne invalide Domovinskog rata i vojnih invalida Drugog svjetskog rata, koja se po mišljenju nekih članova Odbora ne bi trebala nalaziti unutar Ministarstva branitelja. Razlog za njihovo uključivanje je u činjenici da je do donošenja prvog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji 1994. godine prava i postupak ostvarivanja prava bio propisan Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a nakon toga zadržan je gotovo isti postupak te pravilnici za ostvarivanje prava iz Zakona. Smanjenje zaposlenih u Ministarstvu provest će se na način da se otkažu ugovori o djelu za sve osim za one koji se odnose na psihosocijalnu pomoć i na liječnička povjerenstva.Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (6 glasova za i četiri glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcija za 2013. i 2014. godinu te sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Prijedlog Odbora za ratne veterane za imenovanje člana u Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji - Odluka se dostavlja
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
n/p Zoran Milanović, predsjednik
10 000 Z A G R E B
Trg Sv. Marka 2Temeljem odredbi članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora te članka 7. stavka 2. i stavka 6. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine jednoglasno donio sljedeću
o d l u k u
Za člana Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati zastupnik Željko Sabo, potpredsjednik Odbora.Obrazloženje:
Nakon parlamentarnih izbora za VII saziv Hrvatskoga sabora održanih 04. prosinca 2011. godine te konstituiranja Hrvatskoga sabora 22. prosinca 2011. godine prestali su mandati dotadašnjih zastupnika u Hrvatskom saboru pa tako i njihovi mandati u tijelima i organizacijama izvan sabora u koja su imenovani (članak 12. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora). Kako je člankom 7. stavkom 2. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji propisano da Vlada Republike Hrvatske imenuje u Upravni odbor Fonda, između ostalih i jednog člana na prijedlog radnog tijela Hrvatskoga sabora matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine donio odluku kojom se za člana Upravnog odbora Fonda predlaže Željko Sabo, potpredsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip ĐakićNa znanje:
- Ministarstvo branitelja
n/p Fred Matić, ministar
10 000 Zagreb, Trg hrvatskih velikana 6
- Željko Sabo - ×
Prijedlog Odbora za ratne veterane za imenovanje člana u Upravni odbor Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata - Odluka se dostavlja
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Gospodin Zoran Milanović, predsjednik
10000 ZAGREB
Trg Sv. Marka 2Temeljem odredbi članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora te članka 6. stavka 5. podstavka 2. Zakona o Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine jednoglasno donio sljedeću
o d l u k u
Za člana Upravnog odbora Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata predlaže se imenovati zastupnik Boris Blažeković, član Odbora.Obrazloženje:
Nakon parlamentarnih izbora za VII saziv Hrvatskoga sabora održanih 04. prosinca 2011. godine te konstituiranja Hrvatskoga sabora 22. prosinca 2011. godine prestali su mandati dotadašnjih zastupnika u Hrvatskom saboru pa tako i njihovi mandati u tijelima i organizacijama izvan sabora u koja su imenovani (članak 12. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora). Kako je člankom 6. stavkom 5. podstavkom 2. Zakona o Fondu za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata propisano da Vlada Republike Hrvatske imenuje u Upravni odbor Fonda, između ostalih i jednog člana na prijedlog radnog tijela Hrvatskoga sabora matičnog za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine donio odluku kojom za člana Upravnog odbora Fonda predlaže Boris Blažeković, član Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip ĐakićNa znanje:
- Ministarstvo branitelja
n/p Fred Matić, ministar
10 000 Zagreb, Trg hrvatskih velikana 6
- Boris Blažeković - ×
Prijedlog Odbora za ratne veterane za imenovanje člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iz Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora - Odluka se dostavlja
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Gospodin Zoran Milanović, predsjednik
10000 ZAGREB
Trg Sv. Marka 2Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 123. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi s člankom 5. stavkom 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na svojoj 1. sjednici održanoj 16.veljače 2012. godine jednoglasno donio sljedeću
O d l u k u
Za člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati zastupnik Franko Vidović, član Odbora.Obrazloženje:
Nakon parlamentarnih izbora za VII saziv Hrvatskoga sabora održanih 04. prosinca 2011. godine te konstituiranja Hrvatskoga sabora 22. prosinca 2011. godine prestali su mandati dotadašnjih zastupnika u Hrvatskom saboru pa tako i njihovi mandati u tijelima i organizacijama izvan sabora u koja su imenovani (članak 12. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora). Kako je člankom 5. stavkom 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji propisano da Vlada Republike Hrvatske imenuje u Upravni odbor Zaklade, između ostalih i jednog člana na prijedlog radnog tijela Hrvatskoga sabora matičnog za pitanja hrvatskih branitelja, Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine donio odluku kojom za člana Upravnog odbora Zaklade predlaže Franko Vidović, član Odbora.
Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je svojim dopisom od 23. siječnja 2012. godine zatražila ovaj Odbor da predloži Vladi Republike Hrvatske člana za imenovanje u Upravni odbor Zaklade.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip ĐakićNa znanje:
- Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
i članova njihovih obitelji,
Zagreb, Bogovićeva 2- Franko Vidović