Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 29. studenoga 2013. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenoga 2013. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim se izmjenama i dopunama usklađuje Zakon s novim sustavom socijalne skrbi i sustavom prava na besplatne udžbenike. Novim se Zakonom o socijalnoj skrbi uvodi novi oblik socijalne naknade, zajamčena minimalna naknada koja objedinjuje četiri dosadašnje socijalne naknade, a među njima i opskrbninu koju sada ostvaruje oko 5 600 branitelja. Pravo na besplatne udžbenike ući će u sustav prava pod nazivom ”obrazovne naknade” koje će biti u nadležnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Ostale izmjene i dopune Zakona proizašle su iz problema koji su uočeni u primjeni Zakona. Tako se propisuje obveza i rok sklapanja ugovora o radu s hrvatskim braniteljem čije je pravo na prednost pri zapošljavanju povrijeđeno, utvrđuje se vrijednosni bod kod utvrđivanja mirovine kad ustrojbeno mjesto nije navedeno u Zakonu, propisuju se posebni uvjeti ostvarivanja prava iz Zakona za osobe koje su se same ranile, napustile postrojbu ili se nisu odazvale mobilizaciji te se još preciznije propisuje pravo na stambeno zbrinjavanje kojim se prednost pri zbrinjavanju daje najtežim socijalnim slučajevima. Također se osnivaju veteranski centri te se propisuju njihove osnovne djelatnosti.
U raspravi članovi Odbora iznijeli su sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedloge:
- pozdravili su propisivanje davanja prvenstva pri stambenom zbrinjavanju za najteže socijalne slučajeve, propisivanje mogućnosti priznavanja statusa hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata i pripadajućih prava za osobe koje su samovoljno napustile postrojbu, nisu se odazvale mobilizaciji ili su nečasno otpuštene ukoliko su se one ponovno uključile u obranu suvereniteta Republike Hrvatske,
- predložene izmjene i dopune poboljšavaju status branitelja jer ukoliko se postane korisnik zajamčene minimalne naknade ostvarit će se i pravo na neke druge socijalne naknade na koje do sada branitelji nisu imali pravo, a za one branitelje koji neće ostvariti prava na zajamčenu minimalnu naknadu, a uglavnom se radi o braniteljima samcima, Ministarstvo branitelja je osiguralo sredstva za jednokratnu novčanu pomoć,
- kroz osnovanje Veteranskih centara omogućava se bolja aktivizacija branitelja u društvo te na neki način i stambeno zbrinjavanje branitelja samaca,
- nije primjereno braniteljima koji su nesposobni za privređivanje propisati prava koja će ostvarivati kroz druga ministarstva, jer time i samo Ministarstvo branitelja gubi svoju ulogu i smisao pa je izražena i bojazan o polakom gašenju samog ministarstva.
- nema potrebne analize koja precizno i temeljito govori o broju osoba koji će ostvariti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu i besplatne udžbenike te potrebnih sredstava. Isto tako izraženo je mišljenje da su mjerila za ostvarivanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu puno teži u odnosu na dosadašnje.
- uvjeti osnivanja Veteranskih centara su nejasni, nema procjene potrebnih sredstava niti planova njihovog rada,
- predložene izmjene i dopune su devastacija postojećeg zakona, a one polako vode i do gašenja samog ministarstva.
Prenošenjem nadležnosti nad nekim pravima branitelja na druga ministarstva derogira se sam Zakon o braniteljima kao specijalni zakon za tu kategoriju osoba.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 6 glasova za i tri glasa protiv) donio sljedeći
zaključak
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić