Odbor za ratne veterane

Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora uputila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. veljače 2012. godine.

Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida te veterana rata.

Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2012. godinu planirani su prihodi od 108,6 mlrd kuna odnosno 108,9 mlrd kuna kad se pribroje prihodi od prodaje nefinancijske imovine, a rashodi od 117,1 mlrd kuna odnosno 118,8 mlrd kuna kad se pribroje rashodi za nabavu nefinancijske imovine što znači da je proračunski deficit za 2012. godinu planiran u visini od 9,9 mlrd kuna. Rashodi se smanjuju za 3,4 mlrd. kuna uglavnom na pozicijama rashoda za zaposlene, materijalnim rashodima te subvencijama.

Sredstva namijenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, civilnim i vojnim invalidima te veteranima rata planirana su na pozicijama Ministarstva branitelja, Ministarstva rada i mirovinskog sustava (HZMO), Ministarstva graditeljastva i prostornog uređenja te Ministarstva zdravlja.

Na poziciji Ministarstva branitelja planirana sredstva od 1,178 mlrd. kuna veća su za 0,7% u odnosu na planirana u prošloj godini. Sredstva namijenjena skrbi hrvatskih branitelja planirana su u iznosu od 926,1 milijun kuna što je povećanje od 1,4% u odnosu na prošlu godinu. Unutar pozicije skrbi povećanje u odnosu na prošlu godinu bilježe jednokratna prava za 34,1% (na 58,5mil. kn), rehabilitacija HRVI-a u lječilištima za 14,3% (na 400 tisuća kn), sredstva namijenjena udrugama proizašlih iz Domovinskog rata za 11% (na iznos 16,3 mil. kn) dok smanjenja bilježe trajna prava za 0,8% (na 735,9 mil. kn), sredstva za zapošljavanje branitelja za 3,6% (na 21,8 mil. kn), sredstva za ortopedska i ostala medicinska pomagala za 21,5% ( na 1,5 mil. kn), sredstva za Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata za 6,8% (na 10,8 mil. kn) te sredstva za stambeno zbrinjavanje za 0,9% (na 33 mil. kn). Za ekshumaciju, identifikaciju i sahranu žrtava iz Domovinskog rata namijenjeno je 7 mil. kn, Memorijalno groblje u Vukovaru 2,55 mil. kn (povećanje za 17,7%), obilježavanje mjesta masovnih grobnica iz Domovinskog rata 1,4 mil. kn (povećanje od 1,6%), a prvi put je planirano i 1,8 mil. kn za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Po prvi put su u poziciji Ministarstva branitelja planirana i sredstva namijenjena civilnim invalidima Domovinskog rata u iznosu od 33,97 mil. kn (povećanje od 2,1%) te sudionicima i žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća od 201,7 mil. kn (smanjenje od 3,4%).

Unutar Ministarstva rada i mirovinskog sustava na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje planirane su mirovine hrvatskih branitelja u iznosu od 4,880 mlrd kn što je povećanje od 0,4%. Na poziciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja planirana su sredstva za stambeno zbrinjavanje invalida iz Domovinskog rata kroz izgradnju i kupnju stanova i kuća u iznosu od 16,9 mil. kn što je smanjenje od 61,5% na prošlogodišnja planirana sredstva. Unutar Ministarstva zdravlja za naknade braniteljima planirano je 37 mil. kn tj. iznos identičan prošlogodišnjem.

U raspravi je uglavnom naglašeno zadovoljstvo planiranim sredstvima u razdjelu Ministarstva branitelja koja su blago povećana, a imajući u vidu smanjenje rashoda u razdjelima drugih ministarstava te u ukupnom proračunu. Velika većina financijskih sredstava uvjetovana je zakonima i drugim propisima. Na razini Ministarstva planirana su 4 programa, 22 aktivnosti te 4 projekta. Realno je očekivati njihovu uspješnu realizaciju, a naglasak će se staviti na rehabilitaciju, zdravstvenu skrb te zapošljavanje hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Istaknuto je značajno smanjenje sredstava za stambeno zbrinjavanje na poziciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja kojima se osigurava izgradnja i kupnja stanova i kuća za 61,5% što će znatno usporiti zbrinjavanje 13.138 HRVI-a iz Domovinskog rata uglavnom nižeg postotka oštećenja organizma, jer namjenjena sredstva nisu dostatna niti za završetak započetih projekata. Ovaj problem će se nastojati rješiti kroz suradnju sa jedinicama lokalne samouprave. Izraženo je mišljenje da je do povećanja sredstava na razini Ministarstva došlo zbog uključivanja pozicije skrbi za civilne invalide Domovinskog rata i vojnih invalida Drugog svjetskog rata, koja se po mišljenju nekih članova Odbora ne bi trebala nalaziti unutar Ministarstva branitelja. Razlog za njihovo uključivanje je u činjenici da je do donošenja prvog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji 1994. godine prava i postupak ostvarivanja prava bio propisan Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a nakon toga zadržan je gotovo isti postupak te pravilnici za ostvarivanje prava iz Zakona. Smanjenje zaposlenih u Ministarstvu provest će se na način da se otkažu ugovori o djelu za sve osim za one koji se odnose na psihosocijalnu pomoć i na liječnička povjerenstva.

Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (6 glasova za i četiri glasa protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru

d o n o š e nj e

Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcija za 2013. i 2014. godinu te sljedećih odluka:

- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu,
- Odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić