Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 15. svibnja 2014. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 24. travnja 2014. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Provedena je objedinjena rasprava s točkom Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja.
U izvještajnom razdoblju, prema riječima predstavnika predlagatelja, istraženo je ukupno 16 lokacija u 6 županija i Gradu Zagrebu te su iz njih ekshumirani posmrtni ostaci 315 osoba. U pripremi za probna iskapanja nalazi se 25 lokacija, a u procesu istraživanja je 41 lokacija. Evidenciju svih istraženih grobnih mjesta vodi Uprava za zatočene i nestale Ministarstva branitelja. Na temelju prateće dokumentacije Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava II Svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja donosi zaključak o okolnostima stradavanja žrtava iz pojedinog grobnog mjesta koji se stavlja u natpis spomen obilježja. Sva se mjesta stradavanja obilježavaju postavljanjem jednakih spomen obilježja. Prvo spomen obilježje postavljeno temeljem Zakona svećano je otkriveno u Tupalama-Sincu kod Otočca i to za žrtve poslijeratnog razdoblja. Na provedbu Zakona u 2013. godini utrošeno je 2.055.769,00 kuna što je 71,47% od planiranog.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da je donošenje Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja te gašenje Ureda za istraživanje komunističkih zločina poslije Drugog svjetskog rata bilo politički motivirano te se rad na tom području želio staviti i stavio se pod patronat izvršne vlasti. Neki članovi Odbora pohvalili su postignute rezultate Ministarstva branitelja na tom području u 2013. godini, koji su mnogostruko bolji ( do 200 puta) od rezultata Ureda za istraživanje komunistički zločina poslije Drugog svjetskog rata u 2012. godini. Spomenuto je da u izvješću nema podataka o masovnoj grobnici u Slatinskom Drenovcu (općina Čačinci), gdje su zakopani i neprimjereno pohranjeni posmrtni ostaci više od 500 osoba.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 5 članova Odbora bilo je za prihvaćanje, a 6 članova Odbora protiv prihvaćanja Izvješća ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka
Ne prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja za 2013. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić