52. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv dr. sc. IVE SANADERA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 52. sjednici održanoj dana 12. prosinca 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-207/10 od 09. prosinca 2011. godine. upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1958/11 od 09. prosinca 2011. godine za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ive Sanadera, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo protiv javnog reda - udruživanja za počinjenje kaznenog djela iz članka 333. stavka 1. Kaznenog zakona i kazneno djelo protiv službene dužnosti – zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Dr. sc. Ivo Sanader zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te, na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Međutim člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske propisano je da ako Hrvatski sabor nije na okupu, odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što njegovu odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor.
Budući da Hrvatski sabor nije na okupu jer je dana 28. listopada 2011. godine donio odluku o svojem raspuštanju, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27 stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno je ( 8 glasova „ZA“) donijelo
O D L U K U
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika dr. sc. IVE SANADERA po zahtjevu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-207/10 od 09. prosinca 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1958/11 od 09. prosinca 2011. godine, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo protiv javnog reda - udruživanja za počinjenje kaznenog djela iz članka 333. stavka 1. Kaznenog zakona i kazneno djelo protiv službene dužnosti – zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno–imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. Ive Sanadera po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
51. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv dr. sc. IVANA ČEHOKA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 51. sjednici održanoj dana 07. studenog 2011. godine zahtjev Općinskog državnog odvjetništva u Koprivnici, broj K-DO-622/11-9 od 26. listopada 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1701/11 od 27. listopada 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ivana Čehoka, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 2. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona.
Dr. sc. Ivan Čehok zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te, na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Međutim člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske propisano je da ako Hrvatski sabor nije na okupu, odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što njegovu odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor.
Budući da Hrvatski sabor nije na okupu jer je dana 28. listopada 2011. godine donio odluku o svojem raspuštanju, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27 stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno je ( 8 glasova „ZA“) donijelo
O D L U K UDaje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika dr. sc. IVANA ČEHOKA po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Koprivnici, broj: DO-622/11-9 od 26. listopada 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1701/11 od 27. listopada 2011. godine, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 2. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno–imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. Ivana Čehoka po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv GORANA BEUSA RICHEMBERGHA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 51. sjednici održanoj 07. studenog 2011. godine zahtjev privatnog tužitelja Zvonka Kunića iz Velike Mlake upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Gorana Beusa Richemberga, zastupnika u Hrvatskom saboru zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 2. Kaznenog zakona.
Goran Beus Richemberg zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te, na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Međutim člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske propisano je da ako Hrvatski sabor nije na okupu, odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što njegovu odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor.
Budući da Hrvatski sabor nije na okupu jer je dana 28. listopada 2011. godine donio odluku o njegovom raspuštanju, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27 stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno je ( 5 glasova „ZA“) donijelo
O D L U K U
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika GORANA BEUSA RICHEMBERGA, u predmetu 11-K-148/11, po privatnoj tužbi tužitelja Zvonka Kunića iz Velike Mlake zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka..
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
50. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv dr. sc. ŽELJKA JOVANOVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 50. sjednici održanoj 12. listopada 2011. godine zahtjev punomoćnika tužitelja Hrvatske demokratske zajednice za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Željka Jovanovića zbog kaznenih djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Željko Jovanović zastupnik je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Predsjednik Povjerenstva Damir Sesvečan u uvodnoj raspravi osvrnuo se je na predmetni zahtjev punomoćnika HDZ-a kojim se traži odobrenje za ukidanje imuniteta zastupniku Jovanoviću, te na činjenicu da zastupnik Jovanović već duže vrijeme HDZ i njezine članove naziva zločincima, kriminalcima i veleizdajnicima čime ne čini samo klasično kazneno djelo klevete već u svom govoru mržnje diskriminira članove HDZ-a zbog njihovog političkog uvjerenja. Također ukazao je na odredbe članka 89. točka 36. Kaznenog zakona koja određuje da je svako kazneno djelo, pa tako i kleveta, ako je počinjena iz mržnje prema osobi zbog njenog političkog uvjerenja, zločin iz mržnje.
Potpredsjednik Povjerenstva Arsen Bauk u svojoj je raspravi osporavao legitimitet sjednice pozivajući se na članak 23. Poslovnika Hrvatskog Sabora smatrajući da opunomoćenik HDZ-a nije ovlašten podnositi zahtjev za ukidanje imuniteta zastupniku, na što je predsjednik Povjerenstva obrazložio odredbe članka 197. stavak 2. ZKP-a koje upravo upućuju privatnog tužitelja na ishođenje odobrenja nadležnog tijela kako bi se mogao pokrenuti kazneni postupak.
Govoreći u prilog tog stava, potpredsjednik Hrvatskog Sabora Vladimir Šeks, koji je bio nazočan sjednici, isprovociran upadanjem u riječ zastupnice Gordane Sobol i njezinim traženjem da mu se oduzme riječ, reagirao je svojim odgovorom koji je doveo do verbalnog incidenta između zastupnika.
Verbalni sukobi između zastupnika na kraju sjednice, rezultirali su i bacanjem sjedničkih materijala zastupnika Tomislava Čuljka na stol ispred potpredsjednika Povjerenstva Bauka, nakon što je on ustvrdio da je zastupnik Jovanović bio u pravu u svojim izjavama koje su predmet tužbe za klevetu.
Tijekom rasprave, zastupnici iz redova Hrvatske demokratske zajednice smatrali su da u ovom konkretnom predmetu valja odstupiti od dosadašnje prakse Povjerenstva da se uskraćuje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka po privatnoj tužbi. Isticali su da se ne radi o klasičnom djelu klevete već o govoru mržnje koji je upravljen prema čitavoj određenoj skupini ljudi, političkoj stranci koja se na taj način diskriminira, što u konačnici može dovesti i do nasilja.
Članovi Povjerenstva iz redova SDP-a, SDSS-a i HDSSB-a isticali su da ne treba odstupiti od dosadašnje prakse te su se protivili davanju odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Željka Jovanovića.
Po završetku rasprave predsjednik Povjerenstva predložio je da se Hrvatskom saboru uputi na donošenje Odluka kojom se daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv Željka Jovanovića, zastupnika u Hrvatskom saboru zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Prijedlog nije dobio potrebitu većinu s obzirom da je za isti glasovalo 4 člana ''ZA'' i 5 ''PROTIV''.
Slijedom iznijetog Mandatno-imunitetno povjerenstvo predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ŽELJKA JOVANOVIĆA, po privatnoj tužbi Hrvatske demokratske zajednice od 05. listopada 2011. godine zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
49. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv PETRA MLINARIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 49. sjednici održanoj 05. listopada 2011. godine dopis Općinskog suda u Vukovaru kojim nas obavještava da je privatni tužitelj Željko Sabo iz Vukovara putem punomoćnika podnio privatnu tužbu protiv zastupnika Petra Mlinarića zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Petar Mlinarić zastupnik je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (5 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka pred Općinskim sudom u Vukovaru u predmetu K-152/11, protiv zastupnika PETRA MLINARIĆA, po privatnoj tužbi tužitelja Željka Sabe zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.Međutim u slučajevima privatnih tužitelja, kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti mogle bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
48. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv IVE SANADERA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 48. sjednici održanoj dana 26. rujna 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, broj: K-US-145/11 od 23. rujna 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1447/11 od 23. rujna 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ive Sanadera, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo primanja mita iz članka 347. stavka 1. Kaznenog zakona.
Gospodin Ivo Sanader, zastupnik je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske i člankom 27. Poslovnika Hrvatskog sabora propisano je da između sjednica Sabora odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor na prvoj idućoj sjednici.
Nakon provedene rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo je na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27. stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (6 glasova „ZA“) donijeloO D L U K U
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVE SANADERA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, broj: K-US-145/11 od 23. rujna 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1447/11 od 23. rujna 2011. godine, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo primanja mita iz članka 347. stavka 1. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Ive Sanadera po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
47. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv IVE SANADERA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 47. sjednici održanoj dana 05. rujna 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, broj: K-US-48/11 od 31. kolovoza 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1334/11-1 od 31. kolovoza 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ive Sanadera, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavaka 1. i 4. Kaznenog zakona u svezi članka 7. stavka 1. u svezi članka 5. točke 13. Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije.
Gospodin Ivo Sanader, zastupnik je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske i člankom 27. Poslovnika Hrvatskog sabora propisano je da između sjednica Sabora odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor na prvoj idućoj sjednici.
Kako Hrvatski sabor ima ljetnu stanku u zasjedanju propisanu Ustavom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo je na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27. stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno ( 8 glasova „ZA“) donijelo
O D L U K UDaje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVE SANADERA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, broj: K-US-48/11 od 31. kolovoza 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1334/11-1 od 31. kolovoza 2011. godine, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavaka 1. i 4. Kaznenog zakona u svezi članka 7. stavka 1. u svezi članka 5. točke 13. Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Ive Sanadera po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
46. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv VEDRANA ROŽIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 46. sjednici održanoj dana 28. srpnja 2011. godine zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, broj: DO-K-89/00 od 22. srpnja 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1176/11 od 26. srpnja 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Vedrana Rožića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavaka 1., 3. i 4. Kaznenog zakona, te kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz članka 292. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Vedran Rožić, zastupnik je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Međutim člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske i člankom 27. Poslovnika Hrvatskog sabora propisano je da između sjednica Sabora odluku o navedenom donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što njegovu odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor na prvoj idućoj sjednici.
Kako Hrvatski sabor ima ljetnu stanku u zasjedanju propisanu Ustavom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo je na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27. stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineja 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova „ZA“) donijeloODLUKU
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika VEDRANA ROŽIĆA po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, broj: DO-K-89/00 od 22. srpnja 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1176/11 od 26. srpnja 2011. godine, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavaka 1., 3. i 4. Kaznenog zakona, te kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz članka 292. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Mandatno – imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Vedrana Rožića po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
45. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv IVANA DRMIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 45. sjednici održanoj dana 30. lipnja 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-268/10 od 27. lipnja 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: OGR-57/11 od 28. lipnja 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ivana Drmića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo poticanja na protuzakonito posredovanje iz članka 343. stavka 5. Kaznenog zakona u svezi članka 37. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Ivan Drmić zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno – imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno ( 6 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVANA DRMIĆA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-268/10 od 27. lipnja 2011. godine upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske broj: OGR-57/11 od 28. lipnja 2011., zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo poticanja na protuzakonito posredovanje iz članka 343. stavka 5. Kaznenog zakona u svezi članka 37. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno – imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Ivana Drmića po zahtjevu Državnog samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
44. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv IVANA DRMIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 44. sjednici održanoj dana 17. lipnja 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-268/10 od 16. lipnja 2011. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: OGR-57/11 od 16. lipnja 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ivana Drmića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela udruživanje za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavaka 1. i 3. Kaznenog zakona, te kaznenog djela lažnog prijavljivanja kaznenog djela iz članka 302. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Ivan Drmić zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno – imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (8 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVANA DRMIĆA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-268/10 od 16. lipnja 2011. godine upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske broj: OGR-57/11 od 16. lipnja 2011., zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela udruživanje za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavaka 1. i 3. Kaznenog zakona, te kaznenog djela lažnog prijavljivanja iz članka 302. stavka 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Mandatno – imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Ivana Drmića po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
43. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. IVANA ČEHOKA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 43. sjednici održanoj dana 09. lipnja 2011. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: OGR-18/11 od 08. lipnja 2011. godine upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: OGR-53/11 od 08. lipnja 2011. godine predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika dr. sc Ivana Čehoka, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavka 1. Kaznenog zakona i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavak 1. i 4. Kaznenog zakona.
Dr. sc. Ivan Čehok zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, a Odluku kojom se odobrava pritvaranje treba donijeti Hrvatski sabor.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (6 glasova „ZA“ ) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K EDaje se odobrenje za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika dr. sc. IVANA ČEHOKA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: OGR-18/11 od 08. lipnja 2011. godine, upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske broj: OGR-53/11 od 08. lipnja 2011., zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavka 1. Kaznenog zakona i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavaka 1. i 4. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno–imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. Ivana Čehoka po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
42. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv IVANA ŠANTEKA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 42. sjednici održanoj 14. travnja 2011. godine dopis Općinskog suda u Sisku kojim se traži odobrenje za vođenje kaznenog postupka protiv Ivana Šanteka zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. st.2. Kaznenog zakona po privatnoj tužbi privatnih tužitelja Milivoja Tičarića, Milana Krstinića, Hašima Smlatića, Željka Soldu, Željka Vrbanusa, Milene Pavković-Novotni, Jure Lisaka, Milovana Bojčetića, Gordane Krznarić, Joze Bilobrka, Josipa Prajnera i Vladimira Gregurića.
Gospodin Ivan Šantek zastupnik je u 6. sazivu Hrvatskog sabora, te na osnovu članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (6 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVANA ŠANTEKA, u predmetu K-256/10, po privatnoj tužbi tužitelja zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet.
Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata zastupnika, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
41. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv TONINA PICULE, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 41. sjednici održanoj 03. ožujka 2011. godine zahtjev punomoćnika supsidijarnih tužitelja Grada Velike Gorice i VG Vodoopskrbe d.o.o., Velika Gorica za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Tonina Picule zbog kaznenog djela nesavjesnog rada u službi iz članka 339. Kaznenog zakona, te sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 1. i 2. u vezi članka 37. Kaznenog zakona.
Gospodin Tonino Picula zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem Županijskog državnog odvjetništva u Velikoj Gorici broj: K-DO-19/10 od 28. lipnja 2010. godine odbačena kaznena prijava protiv Tonina Picule, te da je Grad Velika Gorica putem punomoćnika kao oštećenik podnio Županijskom sudu u Zagrebu istražni zahtjev protiv Tonina Picule.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (5 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika TONINA PICULE u predmetu koji se vodi na Županijskom sudu u Zagrebu, Posl. broj: KIO-209/10 zbog kaznenog djela iz članka 339. Kaznenog zakona i članka 294. stavka 1. i 2. u vezi članka 37. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
40. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika mr.sc. BOŽE BIŠKUPIĆA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika ANĐELKA MIHALIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Bože Biškupića o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti od 29. prosinca 2010. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da je dana 29. prosinca 2010. godine stupilo na snagu rješenje Vlade Republike Hrvatske o njegovom razrješenju sa dužnosti ministra kulture, čime mu je prestala dužnost koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospodinu Boži Biškupiću, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u III. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti ministra iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njegov zamjenik Anđelko Mihalić započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin Božo Biškupić sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata Bože Biškupića prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestaje i obnašanje zastupničke dužnosti njegovog zamjenika Anđelka Mihalića
Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 6. siječnja 2011. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika mr.sc. BOŽE BIŠKUPIĆA. Zamjenik zastupnika ANĐELKO MIHALIĆA dana 6. siječnja 2011. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika BRANKA VUKELIĆA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika NEDJELJKA STRIKIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Branka Vukelića o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti od 29. prosinca 2010. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da je dana 29. prosinca 2010. godine stupilo na snagu rješenje Vlade Republike Hrvatske o njegovom razrješenju sa dužnosti ministra obrane, čime mu je prestala dužnost koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospodinu Branku Vukeliću, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u VII. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti ministra iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njegov zamjenik Nedjeljko Strikić započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin Branko Vukelić sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata Branka Vukelića prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestaje i obnašanje zastupničke dužnosti njegovog zamjenika Nedjeljka Strikića.Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 6. siječnja 2011. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika BRANKA VUKELIĆA. Zamjenik zastupnika NEDJELJKO STRIKIĆ dana 6. siječnja 2011. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika IVANA ŠUKERA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika IVANKE ROKSANDIĆ
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Ivana Šukera o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti od 29. prosinca 2010. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da je dana 29. prosinca 2010. godine stupilo na snagu rješenje Vlade Republike Hrvatske o njegovom razrješenju sa dužnosti potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra financija, čime mu je prestala dužnost koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospodinu Ivanu Šukeru, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u VI. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti ministra iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njegova zamjenica Ivanka Roksandić započela s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin Ivan Šuker sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata Ivana Šukera prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestaje i obnašanje zastupničke dužnosti njegove zamjenice Ivanke Roksandić.
Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika
Dana 6. siječnja 2011. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika IVANA ŠUKERA. Zamjenica zastupnika IVANKA ROKSANDIĆ dana 6. siječnja 2011. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice MARINE MATULOVIĆ-DROPULIĆ i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnice BOŽICE ŠOLIĆ
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnice Marine Matulović-Dropulić o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti od 29. prosinca 2010. godine kojim je izvijestila predsjednika Hrvatskog sabora da je dana 29. prosinca 2010. godine stupilo na snagu rješenje Vlade Republike Hrvatske o njezinom razrješenju sa dužnosti ministrice zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, čime joj je prestala dužnost koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospođi Marini Matulović-Dropulić, izabranoj na listi Hrvatske demokratske zajednice u VII. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti ministrice iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njezina zamjenica Božica Šolić započela s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospođa Marina Matulović-Dropulić sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnijela pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata Marine Matulović-Dropulić prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestaje i obnašanje zastupničke dužnosti njezine zamjenice Božice Šolić.
Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnice i prestanku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenice zastupniceDana 6. siječnja 2011. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice MARINE MATULOVIĆ-DROPULIĆ. Zamjenica zastupnice BOŽICA ŠOLIĆ dana 6. siječnja 2011. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika STJEPANA KUNDIĆA, dr.med. i početku zastupničkog mandata zamjenice zastupnika IVANKE ROKSANDIĆ
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine ostavku zastupnika Stjepana Kundića od 29. prosinca 2010. godine kojom je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da sukladno članku 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor podnosi ostavku na dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru s danom 6. siječnja 2011. godine.
Povjerenstvo je utvrdilo da je dana 20. veljače 2008. godine gospodin Stjepan Kundić započeo obnašati zastupničku dužnost kao zamjenik zastupnice kandidiran u VI. izbornoj jedinici kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice umjesto gospodina Dražena Bošnjakovića. Podnošenjem ostavke zastupnika Stjepana Kundića prestao je njegov zastupnički mandat, te su se stekli uvjeti da drugi zamjenik zastupnika započne obnašati zastupničku dužnost.
Hrvatska demokratske zajednica je sukladno odredbama članka 12. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor kao zamjenika zastupnika odredila Ivanku Roksandić.Povjerenstvo je utvrdilo da su prestankom zastupničkog mandata gospodina Stjepana Kundića i obavijesti Hrvatske demokratske zajednice o zamjeniku zastupnika ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak zastupničkog mandata zamjenice zastupnika Ivanke Roksandić.
Slijedom navedenog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 11. i 12. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika i početku zastupničkog mandata zamjenice zastupnika
Dana 6. siječnja 2011. godine prestao je zastupnički mandat zamjeniku zastupnika STJEPANU KUNDIĆU, dr.med.
Zamjenica zastupnika IVANKA ROKSANDIĆ započet će obnašati zastupničku dužnost dana 6. siječnja 2011. godine.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika BRANKA BAČIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika BORISLAVA MATKOVIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 40. sjednici održanoj 29. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Branka Bačića kojim je izvijestio Predsjednika Hrvatskog sabora da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje s danom 29. prosinca 2010. godine zbog početka obnašanja dužnosti ministra u Vladi Republike Hrvatske koja je nespojiva sa obnašanjem zastupničke dužnosti u smislu odredbe članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine'' br. 116/99.,109/00., 53/03., 69/03 – pročišćeni tekst, i 19/07.)
Kako je gospodin Branko Bačić izabran za zastupnika u VI saziv Hrvatskog sabora kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u X. izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila da Borislav Matković, kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika Branka Bačića.
Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni utvrđeni uvjeti iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata Branka Bačića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Borislava Matkovića.Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 29. prosinca 2010. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika BRANKA BAČIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenik zastupnika BORISLAV MATKOVIĆ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
39. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv TONINA PICULE, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 39. sjednici održanoj 09. prosinca 2010. godine zahtjev Grada Velike Gorice zastupanom po gradonačelniku Draženu Barišiću za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Tonina Picule zbog kaznenog djela sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 2. i zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz članka 292. stavka 2. u vezi članka 292. stavka 1. alineje 3. Kaznenog zakona.
Gospodin Tonino Picula zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: Kus-109/09 od 28. siječnja 2010. godine odbačena kaznena prijava Kluba vijećnika Hrvatske demokratske zajednice u Gradskom vijeću Grada Velike Gorice protiv Tonina Picule, te da je Grad Velika Gorica kao oštećenik podnio Županijskom sudu u Zagrebu istražni zahtjev protiv Tonina Picule.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (8 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika TONINA PICULE u predmetu Posl. broj: 30-KIO-51/10 zbog kaznenog djela iz članka 294. stavka 2. i članka 292. stavka 2. u s vezi članka 292. stavka 1. alineja 3. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. IVE SANADERA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 39. sjednici održanoj dana 09. prosinca 2010. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: OGR-41/10 od 08. prosinca 2010. godine upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: OGR-125/10 od 09. prosinca 2010. godine predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika dr. sc Ive Sanadera, zbog kaznenih djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavka 1. Kaznenog zakona i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavak 1. i 4. Kaznenog zakona.
Dr. sc. Ivo Sanader zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, a Odluku kojom se odobrava pritvaranje treba donijeti Hrvatski sabor.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno predlaže ( 9 glasova „ZA“ ) Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Daje se odobrenje za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika dr. sc. IVE SANADERA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: OGR-41/10 od 08. prosinca 2010. godine, upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske broj: OGR-125/10 od 09. prosinca 2010., zbog kaznenih djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela iz članka 333. stavak 1. Kaznenog zakona i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Mandatno–imunitetno povjerenstvo odlučilo je dati odobrenje za lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv zastupnika u Hrvatskom saboru dr. sc. Ive Sanadera po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela kako bi moglo nesmetano obavljati svoju dužnost koja mu je temeljem Ustava Republike Hrvatske dana u nadležnost.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
38. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno – imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice BIANCE MATKOVIĆ i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice prof. dr. sc. KREŠIMIRA ĆOSIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 38. sjednici održanoj 01. prosinca 2010. godine pisani zahtjev zastupnice Biance Matković od 22. studenog 2010. godine kojim je izvijestila predsjednika Hrvatskog sabora da ju je dana 19. studenog 2010. godine Vlada Republike Hrvatske razriješila državne tajnice u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva čime joj je prestala dužnost koja se je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospođi Bianci Matković, izabranoj na listi Hrvatske demokratske zajednice u II. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti državne tajnice iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njezin zamjenik Krešimir Ćosić započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospođa Bianca Matković sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnijela pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa je mirovanje zastupničkog mandata Biance Matković prestalo osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestalo je i obnašanje zastupničke dužnosti njezinog zamjenika Krešimira Ćosića.
Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno ( 6 ''ZA ) predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnice i prestanku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenika zastupniceDana 30. studenog 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice BIANCE MATKOVIĆ. Zamjenik zastupnice prof.dr.sc. KREŠIMIR ĆOSIĆ dana 30. studenog 2010. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
37. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv DINKA BURIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 37. sjednici održanoj 04. studenog 2010. godine zahtjev Općinskog suda u Osijeku za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Dinka Burića, koji je pokrenut privatnom tužbom tužitelja Tomislava Ivića iz Valpova zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Dinko Burić zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (6 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika DINKA BURIĆA, u predmetu K-214/10-6, po privatnoj tužbi tužitelja Tomislava Ivića iz Valpova, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
36. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno – imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika MLADENA BARIŠIĆA i početku mirovanja zastupničkog mandata MLADENA BARIŠIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 20. listopada 2010. godine razmotrilo je pisani zahtjev gospodina Mladena Barišića, upućen predsjedniku Hrvatskog sabora 07. listopada 2010. godine za prestankom mirovanja zastupničkog mandata, budući da mu je prestalo obnašanje dužnosti koja je nespojiva sa zastupničkom. U zahtjevu izjavljuje da svoj zastupnički mandat istovremeno s danom aktiviranja stavlja u mirovanje.
Mirovanje zastupničkog mandata Mladenu Barišiću, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u I. Izbornoj jedinici, sukladno članku 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor započelo je 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti obnašanja dužnosti državnog tajnika sa zastupničkom, te s istim danom gospodin Krešimir Gulić započinje s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru kao zamjenik zastupnika.
Krešimir Gulić dužnost zastupnika prestaje obnašati s danom 15. veljače 2010. godine, a s danom 19. veljače 2010. godine kao zamjenica zastupnika Mladena Barišića započinje s obnašanjem zastupničke dužnosti gospođa Đurđica Sumrak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je gospodin Mladen Barišić Rješenjem Vlade Republike Hrvatske od 29. rujna 2010. godine razriješen dužnosti državnog tajnika u Ministarstvu financija te je sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, u zakonskom roku, podnio pisani zahtjev za nastavljanje obnašanja zastupničke dužnosti čime su ispunjeni uvjeti za prestanak mirovanja zastupničkog mandata osmog dana od dana podnošenja zahtjeva.
Kako je istim zahtjevom gospodin Mladen Barišić istodobno s danom aktiviranja svoj mandat stavio u mirovanje sukladno članku 14. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata Mladena Barišića, te uvjeti za nastavak obnašanja zastupničke dužnosti gospođe Đurđice Sumrak kao zamjenice zastupnika.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 13. stavka 1. i članka 14. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno ( 9 ''ZA'' ) predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika i početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika
Mladenu Barišiću s danom 15. listopada 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata te mu s istim danom započinje mirovanje zastupničkog mandata.
Zastupničku dužnost kao zamjenica zastupnika nastavlja obnašati gospođa Đurđica Sumrak.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno– imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno – imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika dr. sc. IVE SANADERA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika ŽELJANE PODRUG
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora na 36. sjednici održanoj 20. listopada 2010. godine razmotrilo je pisanu izjavu dr. sc. Ive Sanadera od 14. listopada 2010. godine, kojom je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da aktivira svoj zastupnički mandat.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata dr. sc. Ivi Sanaderu, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u X. Izbornoj jedinici, sukladno članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti obnašanja dužnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske sa zastupničkom, te da je gospođa Željana Podrug dana 11. siječnja 2008. godine započela s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru kao zamjenica zastupnika.Po razrješenju sa dužnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske 6. srpnja 2009. godine dr. sc. Ivo Sanader istodobno sa zahtjevom za prestankom mirovanja zastupničkog mandata temeljem članka 13., podnio je sukladno članku 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i zahtjev za mirovanje mandata koje mu je utvrđeno s 15. srpnja 2009. godine.
Kako je dr.sc. Ivo Sanader 14. listopada 2010. godine podnio predsjedniku Hrvatskog sabora pisanu izjavu o ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti, Povjerenstvo je utvrdilo da mu, sukladno članku 14. stavku 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, mirovanje zastupničkog mandata prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, te da istim danom prestaje obnašanje zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika Željane Podrug.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 14. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (9 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenjeODLUKE
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika
Dana 22. listopada 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika dr.sc. Ive Sanadera.
Zamjenica zastupnika Željana Podrug dana 22. listopada 2010. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
35. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice ĐURĐE ADLEŠIČ i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice ANTUNA KORUŠECA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 35. sjednici održanoj 19. listopada 2010. godine pisanu izjavu zastupnice Đurđe Adlešič od 13. listopada 2010. godine kojim je izvijestila predsjednika Hrvatskog sabora o ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospođi Đurđi Adlešič, izabranoj na zajedničkoj listi Hrvatske seljačke i Hrvatske socijalno liberalne stranke u II. Izbornoj jedinici, započelo 11. siječnja 2008. godine iz osobnih razloga, temeljem članka 14. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je njezin zamjenik gospodin Antun Korušec dana 11. siječnja 2008. godine započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospođa Đurđa Adlešič podnijela predsjedniku Hrvatskog sabora pisanu izjavu o ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti dana 13. listopada 2010. godine, Povjerenstvo je utvrdilo da mirovanje zastupničkog mandata Đurđi Adlešič prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, te da istim danom prestaje obnašanje zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice Antuna Korušeca.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 14. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (8 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenjeODLUKE
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice
Dana 21. listopada 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice Đurđe Adlešič. Zamjenik zastupnice gospodin Antun Korušec dana 21. listopada 2010. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
34. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv SLAVKA LINIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 34. sjednici održanoj 22. rujna 2010. godine obavijest Općinskog suda u Rijeci, Poslovni br. K-205/10 od 23. srpnja 2010. godine, da je zaprimljena privatna tužba privatnog tužitelja Olivera Grbića iz Zagreba, protiv Slavka Linića zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. st.1. i 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Budući da je gospodin Slavko Linić zastupnik u Hrvatskom saboru, na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka pred Općinskim sudom u Rijeci (Poslovni br. K-205/10) protiv zastupnika SLAVKA LINIĆA po privatnoj tužbi tužitelja Olivera Grbića iz Zagreba zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 1. i 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva, kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela, treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim, u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, mogli bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika DINKA BURIĆA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora na 34. sjednici održanoj 22. rujna 2010. godine razmotrilo je obavijest o određivanju zamjenika zastupnika koju je predsjedniku Hrvatskog sabora podnio Hrvatski Demokratski Savez Slavonije i Baranje, aktom od 24. kolovoza 2010. godine.
Kako je Branimiru Glavašu, izabranom zastupniku na listi Hrvatskog Demokratskog Saveza Slavonije i Baranje u IV. izbornoj jedinici, temeljem članka 10. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor prestao zastupnički mandat s danom 02. lipnja 2010. godine, Hrvatski Demokratski Savez Slavonije i Baranje sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 69/03 i 19/07) odredio je da gospodin Dinko Burić kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost.Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonski uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika Dinka Burića.
Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo temeljem članka 11. i 12. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (6 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenik zastupnika DINKO BURIĆ.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
33. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zastupnika BRANIMIRA GLAVAŠA
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 33. sjednici održanoj 16. kolovoza 2010. godine obavijest Županijskog suda u Zagrebu, Poslovni broj: X-K-rz-1/07 od 30. srpnja 2010. godine da je optuženi Branimir Glavaš presudom tog suda od 08. svibnja 2009. godine, koja je preinačena presudom Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj I Kž 84/10-8 od 02. lipnja 2010. godine, pravomoćno osuđen zbog kaznenog djela iz članka 120. stavka 1. OKZ RH na kaznu zatvora u trajanju od osam godina, koju je Povjerenstvu sa prvostupanjskom i drugostupanjskom presudom dostavio predsjednik Hrvatskog sabora aktom KLASA: 021-14/10-06/13 od 06. kolovoza 2010. godine.
Branimir Glavaš zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora.Prema članku 10. točci 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članku 10. stavku 1. alineji 3. Poslovnika Hrvatskog sabora zastupniku prestaje mandat ukoliko je pravomoćnom sudbenom presudom osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju duljem od 6 mjeseci.
Nakon provedene rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo je jednoglasno (6 glasova "ZA") utvrdilo da je pravomoćnošću sudske presude Branimiru Glavašu prestao zastupnički mandat temeljem članka 10. točke 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 10. stavka 1. alineje 3. Poslovnika Hrvatskog sabora.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
32. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv DAVORA HUŠKE, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 32. sjednici održanoj 17. lipnja 2010. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Zdravka Ronka iz Požege, za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika Davora Huške zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Davor Huška zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv njega ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno ( 5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika DAVORA HUŠKE, po privatnoj tužbi tužitelja Zdravka Ronka, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika IVE JELUŠIĆA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika BRUNE KURELIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 32. sjednici održanoj 17. lipnja 2010. godine pisani zahtjev gospodina Ive Jelušića od 11. lipnja 2010. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da je dužnost zamjenika gradonačelnika Grada Zagreba prestao obnašati 11. lipnja 2010. godine, te je sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor podnio zahtjev za nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospodinu Ivi Jelušiću, izabranom na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske u VII. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti obnašanja dužnosti zamjenika gradonačelnika grada Zagreba s dužnošću zastupnika u Hrvatskom saboru u skladu s člankom 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njegov zamjenik Bruno Kurelić započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin Ivo Jelušić sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata Ive Jelušića prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva te s istim danom prestaje i zastupnička dužnosti njegovog zamjenika Brune Kurelića.Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno ( 5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 19. lipnja 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika IVE JELUŠIĆA.
Zamjenik zastupnika gospodin BRUNO KURELIĆ dana 19. lipnja 2010. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
31. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv SLAVKA LINIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 31. sjednici održanoj 19. svibnja 2010. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Tomislava Karamarka iz Zagreba, za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Slavka Linića zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. st.1 i 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Slavko Linić zastupnik je u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (8 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu, protiv zastupnika SLAVKA LINIĆA, po privatnoj tužbi tužitelja Tomislava Karamarka zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199.stavka 1. i 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka..
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv MARIJANE PETIR, zastupnice u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 31. sjednici održanoj 19. svibnja 2010. godine dopis Općinskog suda u Kutini kojim nas obaviještava da je privatna tužiteljica Marina Lovrić - Merzel iz Siska po punomoćniku podnijela privatnu tužbu protiv zastupnice Marijane Petir zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 2. Kaznenog zakona.
Gospođa Marijana Petir zastupnica je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (8 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka pred Općinskim sudom u Kutini u predmetu K-83/10, protiv zastupnice MARIJANE PETIR, po privatnoj tužbi tužiteljice Marine Lovrić-Merzel zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
30. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zastupniku dr.sc. IVI JOSIPOVIĆU i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika KAROLINE LEAKOVIĆ
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora, temeljem svoje nadležnosti iz članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora razmotrilo je na 30. sjednici održanoj 25. veljače 2010. godine pisanu obavijest zastupnika dr.sc. Ive Josipovića da je stupio na dužnost predsjednika Republike Hrvatske s danom 19. veljače 2010. godine, te da mu s navedenim danom prestaje zastupnički mandat, upućenu predsjedniku Hrvatskog sabora dana 18. veljače 2010. godine.
Člankom 95. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske propisano je da predsjednik Republike ne može obavljati nijednu drugu javnu ili profesionalnu dužnost.Kako je gospodin dr.sc. Ivo Josipović izabran za zastupnika u VI. saziv Hrvatskog sabora kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske u I. izbornoj jedinici, Socijaldemokratska partija Hrvatske je dopisom upućenom predsjedniku Hrvatskog sabora od 25. veljače 2010. godine sukladno odredbi članka 12. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) odredila Karolinu Leaković, za zamjenicu zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici.
Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su stupanjem na dužnost predsjednika Republike Hrvatske ispunjeni uvjeti za prestanak zastupničkog mandata dr.sc. Ive Josipovića, a određivanjem njegove zamjenice od strane Socijaldemokratske partije Hrvatske i zakonski uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegove zamjenice Karoline Leaković.Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 95. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske, članka 11. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (6 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku zastupničkog mandata zastupniku i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika
Dana 19. veljače 2010. godine prestaje zastupnički mandat zastupnika dr.sc. IVE JOSIPOVIĆA.
Dana 26. veljače 2010. godine zastupničku dužnost sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenica zastupnika KAROLINA LEAKOVIĆ.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora, Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
29. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv dr. sc. ŠEMSE TANKOVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 29. sjednici održanoj 17. veljače 2010. godine zahtjev punomoćnika privatnih tužitelja Mehmeda Džekića i Hamdije Malića, a prema uputi Općinskog suda u Puli, za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv dr.sc. Šemse Tankovića, zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. i kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Gospodin dr.sc Šemso Tanković zastupnik je u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno ( 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika dr.sc. ŠEMSE TANKOVIĆA, u predmetu K-190/09, po privatnoj tužbi tužitelja Mehmeda Đekića i Hamdije Malića zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka..
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika KREŠIMIRA GULIĆA i početku zastupničkog mandata zamjenice zastupnika ĐURĐICE SUMRAK
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 29. sjednici održanoj 17. veljače 2010. godine ostavku zastupnika Krešimira Gulića od 17. veljače 2010. godine kojom je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da sukladno članku 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor podnosi ostavku na dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru s danom 15. veljače 2010. godine.
Povjerenstvo je utvrdilo da je dana 11. siječnja 2008. godine gospodin Krešimir Gulić započeo obnašati zastupničku dužnost kao zamjenik zastupnika kandidiran u I. izbornoj jedinici kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice umjesto gospodina Mladena Barišića. Podnošenjem ostavke zastupnika Krešimira Gulića prestao je njegov zastupnički mandat, te su se stekli uvjeti da drugi zamjenik zastupnika započne obnašati zastupničku dužnost.
Hrvatska demokratske zajednica je sukladno odredbama članka 12. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor kao zamjenika zastupnika odredila Đurđicu Sumrak.Povjerenstvo je utvrdilo da su prestankom zastupničkog mandata gospodina Krešimira Gulića i obavijesti Hrvatske demokratske zajednice o zamjeniku zastupnika ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak zastupničkog mandata zamjenice zastupnika Đurđice Sumrak.
Slijedom navedenog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo temeljem članka 11. i 12. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika i početku zastupničkog mandata zamjenice zastupnika
Dana 15. veljače 2010. godine prestao je zastupnički mandat zamjeniku zastupnika KREŠIMIRU GULIĆU.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenica zastupnika ĐURĐICA SUMRAK.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
28. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika BRANKA BAČIĆA i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika BORISLAVA MATKOVIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 28. sjednici održanoj 03. veljače 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Branka Bačića od 29. siječnja 2010. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da je dužnost državnog tajnika u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture prestao obnašati 28. siječnja 2010. godine, te je sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor podnio zahtjev za nastavljanjem obnašanja zastupničke dužnosti.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospodinu Branku Bačiću, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u X. izbornoj jedinici započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti državnog tajnika iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je istog dana njegov zamjenik Borislav Matković započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin Branko Bačić sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.) podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa je mirovanje zastupničkog mandata Branka Bačića prestalo osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, a istim danom prestalo je i obnašanje zastupničke dužnosti njegova zamjenika Borislava Matkovića.Slijedom iznijetog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i prestanku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenika zastupnikaDana 06. veljače 2010. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika BRANKA BAČIĆA.
Zamjenik zastupnika gospodin BORISLAV MATKOVIĆ dana 06. veljače 2010. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
27. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika VLADIMIRA IVKOVIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika MILIVOJA ŠKVORCA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 27. sjednici održanoj 29. siječnja 2010. godine pisani zahtjev zastupnika Vladimira Ivkovića od 26. siječnja 2010. godine, kojim je izvijestio Predsjednika Hrvatskog sabora da s 1. veljače 2010. godine stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje.
Utvrđivanje pravnog temelja stavljanja mandata u mirovanje zastupnik u svom zahtjevu prepušta ocjeni Povjerenstva na način da mandat stavlja u mirovanje temeljem članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99., 109/00., 53/03., 69/03 - pročišćeni tekst i 19/07.) ako Povjerenstvo utvrdi da se nalazi na nespojivoj dužnosti direktora trgovačkog društva u vlasništvu jedinica lokalne samouprave s dužnošću zastupnika, odnosno temeljem članka 14. ukoliko Povjerenstvo utvrdi da zastupnik ne obnaša nespojivu dužnost s zastupničkom.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo raspolagalo je s Mišljenjem Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 24. listopada 2008. godine u kojem stoji da dužnosnik Vladimir Ivković ne može istodobno obnašati dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru i biti direktor trgovačkog društva u vlasništvu jedinica lokalne samouprave. Navedeno Mišljene je temeljeno na članku 5. i 11. stavku 5. Zakona o sprječavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti.
Mišljenje većine članova Povjerenstva je da se kod zastupnika Vladimira Ivkovića ne radi o nespojivosti zastupničke dužnosti i člana uprave trgovačkog društva iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor jer trgovačko društvo „Međimurje – plin“ d.o.o. Čakovec, u kojem zastupnik obnaša dužnost direktora nije u pretežitom državnom vlasništvu, što je izrijekom u navedenom članku zakona utvrđena pretpostavka za nespojivost, već je u vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Stoga je Povjerenstvo zahtjev za mirovanjem Vladimira Ivkovića prihvatilo i raspravljalo kao zahtjev temeljen na članku 14. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
Kako je gospodin Vladimir Ivković izabran za zastupnika u VI. saziv Hrvatskog sabora kao kandidat s liste Hrvatske demokrtaske zajednice u III. Izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila Milivoja Škvorca, kao zamjenika zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni uvjeti iz članka 14. i 11. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata Vladimira Ivkovića kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Milivoja Škvorca.Slijedom navedenog, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora većinom glasova (4 „ZA“ i 1 „SUZDRŽAN“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKEo mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenika zastupnikaDana 01. veljače 2010. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika VLADIMRA IVKOVIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenik zastupnika MILIVOJ ŠKVORC.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ZORANA VINKOVIĆA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 27. sjednici održanoj dana 29. siječnja 2010. godine zahtjev Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu broj: K-DO-2416/09 od 22. siječnja 2010. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj: KR-I-DO-110/10 od 26. siječnja 2010., predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Zorana Vinkovića zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo prijevare u službi iz članka 344. stavka 1. Kaznenog zakona.
Gospodin Zoran Vinković zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Zorana Vinkovića.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (5 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ZORANA VINKOVIĆA po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu, broj: K-DO-2416/09 od 22. siječnja 2010. godine, upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj KR-I-DO-110/10, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo iz članka 344. stavka 1. Kaznenog zakona.
ObrazloženjeMandatno – imunitetno povjerenstvo zauzelo je načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke kojom daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Zorana Vinkovića po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo prijevare u službi iz članka 344. stavka 1. Kaznenog zakona, kako bi se pravosudnim institucijama omogućilo nesmetano vođenje kaznenog postupka.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
26. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv BERISLAVA RONČEVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 26. sjednici održanoj dana 15. listopada 2009. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-21/09 od 13. listopada 2009. godine, koji je upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj: KR-I-DO-1372/09 od 13. listopada 2009. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Berislava Rončevića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Sjednica Povjerenstva sazvana je bez odgode temeljem članka 24. Poslovnika Hrvatskog sabora.
Gospodin Berislav Rončević zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je Hrvatskom saboru zahtjev za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Berislava Rončevića.
Nakon rasprave Mandatno–imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika BERISLAVA RONČEVIĆA po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-21/09 od 13. listopada 2009. godine upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske broj: KR-I-DO-1372/09 od 13. listopada 2009., zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Mandatno–imunitetno povjerenstvo zauzelo je načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih djela i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru donošenje odluke za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke kojom se daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Berislava Rončevića po zahtjevu Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-21/09 od 13. listopada 2009. godine zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
25. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zastupnika ZVONIMIRA PULJIĆA i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika IVANA ŠKARIČIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 25. sjednici održanoj 23. rujna 2009. godine obavijest za zamjenu preminulog zastupnika Zvonimira Puljića u Hrvatskom saboru koji je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Hrvatska demokratska zajednica, aktom od 23. rujna 2009. godine.
Kako je gospodin Zvonimir Puljić izabran za zastupnika kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u X. izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor ( „Narodne novine“ br. 69/03. i 19/07.) odredila da gospodin Ivan Škaričić kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto Zvonimira Puljića.
Povjerenstvo je utvrdilo da je smrću zastupnika Zvonimira Puljića, sukladno članku 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor prestao njegov zastupnički mandat, te da su na temelju obavijesti Hrvatske demokratske zajednice o osobi koja će umjesto preminulog zastupnika obnašati zastupničku dužnost ispunjeni uvjeti za početak zastupničkog mandata zamjenika zastupnika Ivana Škaričića.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor i članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (6 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku zastupničkog mandata zastupnika i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika.
Dana 01. rujna 2009. godine prestao je zastupnički mandat zastupniku Zvonimiru Puljiću.
Dana 24. rujna 2009. godine zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenik zastupnika IVAN ŠKARIČIĆ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
24. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv STIPE GABRIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno - imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 24. sjednici održanoj dana 22. rujna 2009. godine zahtjev Općinskog državnog odvjetništva u Dubrovniku broj: K-DO-224/06 od 12. ožujka 2009., upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj KR-I-DO-536/08 od 13. srpnja 2009., predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Stipe Gabrića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo prijetnje iz članka 129. stavka 3. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona.
Gospodin Stipo Gabrić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (5 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika STIPE GABRIĆA po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Dubrovniku, broj: K-DO-224/06 upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj: KR-I-DO-536/08, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo iz članka 129. stavka 3. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Mandatno – imunitetno povjerenstvo zauzelo je načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke kojom daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Dubrovniku zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo prijetnje iz članka 129. stavka 3. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona, kako bi se pravosudnim institucijama omogućilo nesmetano vođenje kaznenog postupka.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
23. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za kazneni progon i kazneni postupak protiv BERISLAVA RONČEVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 23. sjednici održanoj dana 19. kolovoza 2009. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-21/09 od 07. kolovoza 2009. godine, koji je upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj OGR-77/99 od 11. kolovoza 2009. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje i vođenje kaznenog progona protiv Berislava Rončevića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.
Gospodin Berislav Rončević zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za odobrenje za kazneni progon i kazneni postupak protiv zastupnika Berislava Rončevića.
Sjednica Povjerenstva sazvana je temeljem članka 24. Poslovnika Hrvatskog sabora.
Mandatno imunitetno povjerenstvo je prethodno raspravljao o zahtjevu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske koje je zatražilo mišljenje o tome da li državno odvjetništvo treba odobrenje za provođenje istrage protiv zastupnika u Hrvatskom saboru ili je odobrenje potrebno samo za pokretanje kaznenog postupka, kao preduvjetu, ovisno o stavu povjerenstva, za odlučivanje o eventualnom ukidanju imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću.
Mišljenje većine članova Povjerenstva bilo je da za provođenje istrage nije potrebno ukidati imunitet zastupniku, odnosno da je takav zahtjev preuranjen, već ukidanje imuniteta Državno odvjetništvo treba tražiti prilikom podnošenja optužnice jer po članku 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku, kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice na sudu. To je u skladu sa člankom 75. stavkom 3. Ustava Republike Hrvatske kao i člankom 23. stavak 2. Poslovnika Hrvatskog Sabora, koji ukidanje imuniteta vežu isključivo uz pokretanje i vođenje kaznenog postupka. Isto tako, Hrvatski sabor odnosno Mandatno imunitetno povjerenstvo daje isključivo odobrenje za pokretanje i vođenje kaznenog postupka što proizlazi iz odredbi o zastupničkom imunitetu Poslovnika Hrvatskoga sabora (članak 23. do 28.).
U raspravi je naglašena važnost pravilnog, na Ustavu i zakonu utemeljenog stava o tome kada tijekom kaznenog progona treba tražiti ukidanje imuniteta, jer će se temeljem tog stava stvoriti presedan za buduće postupanje Državnog odvjetništva ne samo u odnosu na zastupnike u Hrvatskom saboru nego i u odnosu na sve ostale državne ili pravosudne dužnosnike koji prema Ustavu ili posebnim zakonima imaju određeni procesno pravni imunitet.
U raspravi su pojedini članovi Povjerenstva izrazili mišljenje kako su odredbe Ustava i zakona jasne, te da Državno odvjetništvo Republike Hrvatske za provođenje istrage nije trebalo tražiti ukidanje imuniteta, već sukladno zakonu provoditi istragu, te su takvo postupanje protumačili kao odugovlačenje postupka koji se provodi protiv zastupnika Rončevića.
Također, jedan član Povjerenstva izrazio je stajalište kako je i za provođenje istražnog postupka potrebno ukinuti imunitet zastupniku.
Kroz raspravu većina članova Povjerenstva (7 od 8) usuglasila se da za provođenje istrage nije potrebno odlučivati o ukidanju imuniteta zastupniku, da je takvo odlučivanje preuranjeno u odnosu na sam početak kaznenog postupka kada se o imunitetu može odlučivati, te da Državno odvjetništvo može bez ukidanja imuniteta zastupniku provoditi istragu protiv zastupnika.
Unatoč ovakvome stavu tri člana Povjerenstva iz redova SDP-a traže glasovanje i o drugom zaključku da Povjerenstvo nije ovlašteno davati vjerodostojno tumačenje zakona te da Povjerenstvo ipak da suglasnost za daljnje vođenje postupka i ukine imunitet zastupniku Berislavu Rončeviću kako ne bi došlo do zastoja u istražnim postupcima.
Članovi Povjerenstva iz redova HDZ-a upozorili su da bi prihvaćenje ovakvog zaključka članova Povjerenstva iz redova SDP-a, uz prethodno prihvaćanje zaključka o tome kako za provođenje istrage nije u skladu sa Ustavom i zakonom ukidati imunitet zastupniku, bilo u kontradiktornosti, jer jedan zaključak isključuje drugi. Ne može se istovremeno odlučiti da za istragu nije potrebno i da se ne može ukinuti imunitet zastupniku, a istovremeno drugim zaključkom to predlagati.
Nakon završene rasprave, na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo donijelo je slijedeći
ZAKLJUČAK
1. Zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske za ukidanje imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću odnosno davanja odobrenja za pokretanje kaznenog postupka je preuranjen i suvišan po članku 75. stavak 3. Ustava Republike Hrvatske jer temeljem članka 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku, kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice.
Obzirom da u konkretnom slučaju nije podignuta optužnica preuranjeno je tražiti ukidanje imuniteta radi pokretanja kaznenog postupka.
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske može bez ukidanja imuniteta zastupniku, u skladu s člankom 217. Zakona o kaznenom postupku, provoditi istragu protiv zastupnika Berislava Rončevića.
Navedeni zaključak donijet je većinom glasova (7 glasova ''ZA'' i 1 ''PROTIV'').2. Mandatno - imunitetno povjerenstvo glasovalo je i o prijedlogu članova Povjerenstva iz redova SDP-a da Povjerenstvo nije ovlašteno tijelo za davanje vjerodostojnog tumačenja zakona a o čemu postoje dileme, te da Mandatno - imunitetno povjerenstvo da suglasnost za daljnje vođenje kaznenog postupka i ukine imunitet Berislavu Rončeviću kako ne bi došlo do zastoja u istražnim postupcima.
Ovaj prijedlog nije prošao, odnosno mišljenja su ostala podijeljena, jer je za njega glasovalo 4 člana povjerenstva ''ZA'' i 4 ''PROTIV''.
Obrazloženje
Mandatno – imunitetno povjerenstvo smatra da je zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske za ukidanje imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću odnosno davanje odobrenja za kazneni progon i za pokretanje kaznenog postupka preuranjen s obzirom da u konkretnom slučaju još nije podignuta optužnica pa time nisu ni stečeni preduvjeti započinjanja kaznenog postupka.
Naime, članak 75. stavak 3. Ustava Republike Hrvatske propisuje da se protiv zastupnik ne može pokrenuti kazneni postupak bez odobrenja Hrvatskoga Sabora.
Sve odredbe Poslovnika Hrvatskoga sabora o imunitetu zastupnika povezuju također odlučivanje o imunitetu zastupnika uz pokretanje kaznenog postupka a ne uz provođenje izvida, istrage ili drugih dokaznih radnji državnog odvjetništva kao sastavnih dijelova kaznenog progona do započinjanja samog kaznenog postupka. Članak 23. stavak 2. Poslovnika Hrvatskog sabora precizno određuje da je državno odvjetništvo kao ovlašteno državno tijelo obavezno prethodno zatražiti odobrenje za pokretanje kaznenog postupka tek kada se steknu uvjeti za njegovo pokretanje.
Članak 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku propisuje da kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice, pa donošenje naloga o provođenju istrage odnosno sama istraga nije početak kaznenog postupka. Stoga i odlučivanje o imunitetu zastupnika nije ni moguće prije odluke Državnog odvjetništva o podnošenju optužnice sudu.
Slijedom iznijetog, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske može bez ukidanja imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću, može donijeti nalog o provođenju istrage i provoditi druge istražne radnje u skladu s odredbom članka 217. i drugim odredbama Zakona o kaznenom postupku.Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
22. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice SUNČANE GLAVAK i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice MILIVOJA ŠKVORCA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 22. sjednici održanoj 14. srpnja 2009. godine pisanu izjavu zastupnice Sunčane Glavak od 09. srpnja 2009. godine kojom je izvijestila predsjednika Hrvatskog sabora o ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti u skladu s odredbom članka 14. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 116/99, 109/00., 53/03, 69/03-pročišćeni tekst i 19/07.)
Povjerenstvo je utvrdilo da je dana 11. siječnja 2008. godine započelo mirovanje zastupničkog mandata Sunčane Glavak temeljem članka 14. stavak 1. Zakona o izborima zastupnika, te da je zastupničku dužnost dana 11. siječnja 2008. godine počeo obnašati zamjenik zastupnice, gospodin Milivoj Škvorc.Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni uvjeti iz članka 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za prestanak mirovanja zastupničkog mandata zastupnice Sunčane Glavak.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o prestanku mirovanju zastupničkog mandata zastupnice i prestanku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenika zastupniceDana 17. srpnja 2009. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice SUNČANE GLAVAK. Zamjenik zastupnice gospodin MILIVOJ ŠKVORC dana 17. srpnja 2009. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
21. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika TOMISLAVA IVIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika JOSIPA SALAPIĆA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 21. sjednici održanoj 07. srpnja 2009. godine pisani zahtjev zastupnika Tomislava Ivića kojim je izvijestio Predsjednika Hrvatskog sabora da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje s danom 06. srpnja 2009. godine zbog početka obnašanja dužnosti ministra u Vladi Republike Hrvatske koja je nespojiva sa obnašanjem zastupničke dužnosti u smislu odredbe članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine'' br. 116/99.,109/00., 53/03., 69/03 – pročišćeni tekst, i 19/07.)
Kako je gospodin Tomislav Ivić izabran za zastupnika u VI saziv Hrvatskog sabora kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u IV izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila da Josip Salapić, kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika Tomislava Ivića.
Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni utvrđeni uvjeti iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata Tomislava Ivića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Josipa Salapića.Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (sa 7 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 06. srpnja 2009. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika TOMISLAVA IVIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora započet će obnašati zamjenik zastupnika JOSIP SALAPIĆ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika dr. sc. IVE SANADERA i početku mirovanja zastupničkog mandata dr. sc. IVE SANADERA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 21. sjednici održanoj 07. srpnja 2009. godine pisani zahtjev zastupnika dr.sc. Ive Sanadera od 07. srpnja 2009. godine kojim je izvijestio predsjednika Hrvatskog sabora da mu je s danom 06. srpnja 2009. godine prestao mandat predsjednika Vlade Republike Hrvatske, te je sukladno članku 13. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor podnio zahtjev za prestanak mirovanja zastupničkog mandata.
Povjerenstvo je također razmotrilo i zahtjev dr.sc Ive Sanadera upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za stavljanje zastupničkog mandata u mirovanje sukladno članku 14. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor s danom 15. srpnja 2009. godine.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata dr.sc. Ivi Sanaderu, izabranom na listi Hrvatske demokratske zajednice u X. Izbornoj jedinici, započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je njegova zamjenica Željana Kalaš, 11. siječnja 2008. godine započela s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospodin dr.sc. Ivo Sanader, sukladno članku 13.stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, podnio pisani zahtjev za prestanak mirovanja zastupničkog mandata predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata zastupnika dr.sc. Ive Sanadera prestaje osmog dana od podnošenja zahtjeva.Povjerenstvo je također utvrdilo da je gospodin dr.sc. Ivo Sanader podnio pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora za stavljanje mandata u mirovanje, te da su sukladno članku 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata dr.sc. Ive Sanadera i nastavak obnašanja zastupničke dužnosti zamjenice zastupnika Željane Kalaš.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora većinom glasova (5 glasova ''ZA i 2 ''SUZDRŽANA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenjeODLUKE
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika i početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika
Dana 15. srpnja 2009. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika dr. sc. Ive Sanadera i dana 15. srpnja 2009. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata dr. sc. Ive Sanadera.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
20. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika IVANA VUČIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika IVANA BOGOVIĆA
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 20. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. godine pisani zahtjev zastupnika Ivana Vučića kojim je izvijestio Predsjednika Hrvatskog sabora da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje s danom 08. lipnja 2009. godine zbog početka obnašanja dužnosti župana Karlovačke županije koja je nespojiva sa obnašanjem zastupničke dužnosti u smislu odredbe članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine'' br. 116/99.,109/00., 53/03., 69/03 – pročišćeni tekst, i 19/07.)
Kako je gospodin Ivan Vučić izabran za zastupnika u VI saziv Hrvatskog sabora kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u VII izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila da Ivan Bogović, kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika Ivana Vučića.Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni utvrđeni uvjeti iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata Ivana Vučića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Ivana Bogovića.
Sukladno rečenom, Mandatno–imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (sa 6 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 08. lipnja 2009. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika IVANA VUČIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora dana 17. lipnja 2009. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika IVAN BOGOVIĆ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno– imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika dr.sc. VLADIMIRA ŠIŠLJAGIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika IVANA DRMIĆA
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 20. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. godine pisani zahtjev zastupnika dr.sc. Vladimira Šišljagića kojim je izvijestio Predsjednika Hrvatskog sabora da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje jer je dana 04. lipnja 2009. godine stupio na dužnost župana Osječko-baranjske županije koja je nespojiva sa obnašanjem zastupničke dužnosti u smislu odredbe članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine'' br. 116/99.,109/00., 53/03., 69/03 – pročišćeni tekst, i 19/07.)
Kako je gospodin dr.sc. Vladimir Šišljagić izabran za zastupnika u VI saziv Hrvatskog sabora kao kandidat na listi Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje u IV izbornoj jedinici, Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredio da Ivan Drmić kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika dr.sc. Vladimira Šišljagića.Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni utvrđeni uvjeti iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata dr.sc. Vladimira Šišljagića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Ivana Drmića.
Sukladno rečenom, Mandatno–imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (sa 6 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnikaDana 04. lipnja 2009. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika dr.sc. VLADIMIRA ŠIŠLJAGIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora dana 17. lipnja 2009. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika IVAN DRMIĆ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N K
Damir Sesvečan
19. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za prestanak mirovanja zastupničkog mandata zastupnice DANICE HURSE i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice ŽELJKA VINCELJA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 19. sjednici održanoj 19. svibnja 2009. godine pisanu izjavu zastupnice Danice Hurse od 11. svibnja 2009. godine, kojom je izvijestila predsjednika Hrvatskog sabora o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti, temeljem odredbe članka 14. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
Povjerenstvo je utvrdilo da je dana 19. veljače 2008. godine započelo mirovanje zastupničkog mandata Danice Hurse temeljem članka 14. stavak 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je zastupničku dužnost dana 20. veljače 2008. godine počeo obnašati zamjenik zastupnice, gospodin Željko Vincelj.
Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni uvjeti iz članka 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za prestanak mirovanja zastupničkog mandata zastupnice Danice Hurse.
Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (sa 5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupniceDana 19. svibnja 2009. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice DANICE HURSE. Zamjenik zastupnice gospodin ŽELJKO VINCELJ dana 19. svibnja 2009. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno–imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
18. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pritvor protiv BRANIMIRA GLAVAŠA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 18. sjednici održanoj dana 11. svibnja 2009. godine zahtjev Županijskog suda u Zagrebu, Poslovni broj: X-K-rz-1/07 od 08. svibnja 2009., upućen predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pritvor protiv Branimira Glavaša, zastupnika u Hrvatskom saboru.
Presudom Županijskog suda od 08. svibnja 2009. godine Branimir Glavaš osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 10 (deset) godina zbog krivičnih djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz članka 120. stavak 1. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.Gospodin Branimir Glavaš zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te bez Odluke Hrvatskog sabora ne može biti pritvoren.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Županijski sud u Zagrebu uputio je zahtjev za odobrenje za pritvor protiv zastupnika Branimira Glavaša.
Sjednica Povjerenstva sazvana je na temelju članka 75. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27. stavka 1., a u svezi s člankom 104. stavka 1. alineja 2. Poslovnika Hrvatskog sabora. Stajalište manjine članova Povjerenstva bilo je da sjednica nije sazvana bez odgode te da je time povrijeđen Poslovnik Hrvatskog sabora.
Povjerenstvo je imalo u vidu Presudu Županijskog suda u Zagrebu Poslovni broj: X-K-rz-1/07 od 08. svibnja 2009. godine kojom je Branimir Glavaš osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 10 (deset) godina, te odredbu članka 102. stavka 4. Zakona o kaznenom postupku koja propisuje obvezatan pritvor za okrivljenika kojem je izrečena kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, te ocijenilo da ne postoje zapreke za ukidanje imuniteta zastupniku Branimiru Glavašu.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo je temeljem članka 104. stavka 1. alineja 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, većinom glasova (8 ''ZA'') i (1 ''PROTIV'') donijelo
O D L U K U
Ukida se imunitet zastupniku BRANIMIRU GLAVAŠU, te se daje odobrenje za pritvor protiv zastupnika BRANIMIRA GLAVAŠA po zahtjevu Županijskog suda u Zagrebu, Poslovni broj: X-K-rz-1/07 od 08. svibnja 2009. godine zbog krivičnih djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz članka 120. stavak 1. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske za koja je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 10 (deset) godina.O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je odlučilo dati odobrenje za pritvor protiv zastupnika Branimira Glavaša po zahtjevu Županijskog suda u Zagrebu, budući da mu je presudom navedenog suda izrečena kazna zatvora u trajanju od deset godina, a za takvu kaznu Zakon o kaznenom postupku propisuje obvezatan pritvor.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo odredilo je zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
17. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv STIPE GABRIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 17. sjednici održanoj dana 12. ožujka 2009. godine zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku broj: K-DO-55/07 od 06. veljače 2009., upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj KR-I-DO-536/08 od 10. veljače 2009., predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Stipe Gabrića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz članka 292. stavka 2. Kaznenog zakona, te kaznenog djela neovlaštene uporabe iz članka 346. Kaznenog zakona.
Gospodin Stipo Gabrić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika STIPE GABRIĆA po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku, broj: K-DO-55/07 upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, u predmetima Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku broj K-DO-36/04 zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela iz članka 292. stavka 2. i članka 346. Kaznenog zakona, te Općinskog državnog odvjetništva u Metkoviću broj K-DO-73/06 zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz članka 292. stavka 2. Kaznenog zakona.O b r a z l o ž e n j e
Mandatno – imunitetno povjerenstvo zauzelo je načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke kojom daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju i neovlaštene uporabe iz članka 292. stavka 2. i članka 346. stavka 1. Kaznenog zakona, kako bi se pravosudnim institucijama omogućilo nesmetano vođenje kaznenog postupka.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
16. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika ANTE ĐAPIĆA i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika DANIELA SRBA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 16. sjednici održanoj 06. veljače 2009. godine pisani zahtjev zastupnika Ante Đapića od 04. veljače 2009. godine, kojim je izvijestio Povjerenstvo da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje iz osobnih razloga temeljem članka 14. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br.116/99.,109/00.,53/03.,69/03-pročišćeni tekst i 19/07.).
Kako je gospodin Ante Đapić izabran za zastupnika u VI. saziv Hrvatskog sabora kao kandidat s liste Hrvatske stranke prava u IV Izbornoj jedinici, Hrvatska stranka prava je sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila Daniela Srba, kao zamjenika zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni uvjeti iz članka 14. i 11. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor za početak mirovanja zastupničkog mandata Ante Đapića kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Daniela Srba.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjenika zastupnikaDana 04. veljače 2009. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika ANTE ĐAPIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, dana 06. veljače 2009. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika DANIEL SRB.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv INGRID ANTIČEVIĆ MARINOVIĆ, zastupnice u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 16. sjednici održanoj 06. veljače 2009. godine zahtjev supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ingrid Antičević Marinović zbog kaznenog djela krivotvorenja službene isprave iz članka 312. Kaznenog zakona, kaznenog djela sakrivanja ili uništenja službene isprave iz članka 324. Kaznenog zakona i kaznenog djela zlouprabe službenog položaja i ovlasti iz članka 337. Kaznenog zakona.
Gospođa Ingrid Antičević zastupnica je u VI. sazivu Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv iste ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, broj: K-DO-79/07 od 22. listopada 2007. godine odbačena kaznena prijava Hrvatske stranke prava 1861. protiv Ingrid Antičevič Marinović te da je ista protiv zastupnice podnijela prijedlog za provođenje istražnih radnji kao supsidijarni tužitelj.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, (5 glasova ''ZA'' i 1 ''PROTIV'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice INGRID ANTIČEVIĆ MARINOVIĆ, po prijedlogu za provođenje istražnih radnji supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861. u predmetu broj : XII-Kio-I-241/07 zbog kaznenih djela iz članka 312., 324. i 337. Kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
15. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv ANTE ĐAPIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 15. sjednici održanoj 15. prosinca 2008. godine zahtjev supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861. za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ante Đapića zbog kaznenih djela sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 1. i 2. i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1,. 3. i 4. Kaznenog zakona.
Gospodin Đapić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: UK-161/08 od 07. kolovoza 2008. godine odbačena kaznena prijava Hrvatske stranke prava 1861. protiv Ante Đapića, te da je ista protiv njega podnijela prijedlog za provođenje istražnih radnji kao supsidijarni tužitelj.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, većinom glasova (4 glasa ''ZA'' i 2 ''SUZDRŽANA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ANTE ĐAPIĆA, po prijedlogu za provođenje istražnih radnji supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861. u predmetu broj: XII-Kio-Us-37/08 zbog kaznenih djela iz članka 294. stavka 1. i 2. i članka 337. stavka 1., 3. i 4. kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
14. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zastupniku MIROSLAVU ŠKORI i početku zastupničkog mandata zamjeniku zastupnika BERISLAVA RONČEVIĆA
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora, temeljem svoje nadležnosti iz članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, razmotrilo je na 14. sjednici održanoj 19. studenog 2008. godine pisanu izjavu o ostavci na zastupničku dužnost zastupnika Miroslava Škore upućenu predsjedniku Hrvatskog sabora dana 28. listopada 2008. godine.
Člankom 10. stavkom 1. točkom 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine''69/03 – pročišćeni tekst i 19/07.) propisano je da zastupniku prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabrana ako podnese ostavku, dok nadalje članak 11. i 12. citiranog Zakona određuje da zastupnika čiji je mandat prestao zamjenjuje zamjenik zastupnika s iste stranačke liste s koje je izabrani zastupnik, a kojeg određuje politička stranka koja je listu predložila.Kako je gospodin Miroslav Škoro izabran za zastupnika u VI saziv Hrvatskog saziva kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u IV izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je dopisom upućenom predsjedniku Hrvatskog sabora od 4. studenog 2008. godine sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila Berislava Rončevića, kao zamjenika zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici.
Slijedom iznijetog Povjerenstvo je utvrdilo da su ostavkom na zastupničku dužnost Miroslava Škore ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za prestanak njegovog zastupničkog mandata, a određivanjem njegovog zamjenika od strane Hrvatske demokratske zajednice i zakonski uvjeti uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Berislava Rončevića.Sukladno rečenom, Mandatno–imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o prestanku zastupničkog mandata zastupniku i početku obnašanja
zastupničke dužnosti zamjeniku zastupnika.Dana 19. studenog 2008. godine prestaje zastupnički mandat zastupnika MIROSLAVA ŠKORE.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, dana 19. studenog 2008. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika BERISLAV RONČEVIĆ.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno–imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
13. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o prestanku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika RADIMIRA ČAČIĆA i prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika ZLATKA HORVATA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 13. sjednici održanoj 16. listopada 2008. godine pisani zahtjev Radimira Čačića za nastavak obnašanja zastupničke dužnosti upućen predsjedniku Hrvatskog sabora dana 09. listopada 2008. godine.
Povjerenstvo je utvrdilo da je gospodin Radimir Čačić na izborima za Hrvatski sabor održanim 24. i 25. studenog 2007. godine izabran za zastupnika u Hrvatski sabor, te da je 21. prosinca 2007. godine Hrvatskom saboru dostavio pisanu izjavu kojom stavlja mandat u mirovanje jer će nastaviti obnašati dužnost župana Varaždinske županije koja je temeljem članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor nespojiva s dužnosti zastupnika u Hrvatskom saboru. Sukladno tome na konstituirajućoj sjednici Hrvatskog sabora održanoj 11. siječnja 2008. godine, Hrvatski sabor prihvatio je Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o provedenim izborima za zastupnike u Hrvatski sabor kojim je s danom 11. siječnja 2008. godine u skladu s člankom 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor utvrđen početak mirovanja zastupničkog mandata Radimiru Čačiću, te početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Zlatka Horvata.
Gospodin Radimir Čačić 20. lipnja 2008. godine razriješen je dužnosti župana Varaždinske županije. Odredbom članka 13. stavkom 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor propisano je da po prestanku obnašanja nespojive dužnosti zastupnik nastavlja obnašanje zastupničke dužnosti na temelju prestanka mirovanja mandata ako podnese pisani zahtjev predsjedniku Sabora u roku od 8 dana od dana prestanka obnašanja nespojive dužnosti. Iz navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da je Radimir Čačić propustio navedeni rok od osam dana budući da je razriješen dužnosti župana Varaždinske županije 20.lipnja 2008. godine, a zahtjev o ponovnom početku obnašanja zastupničke dužnosti podnio je 9. listopada 2008. godine.U raspravi koja je uslijedila naglašeno je većinsko mišljenje članova Povjerenstva kako propisani rok od osam dana nije prekluzivan već instruktivan s obzirom da Zakon nije propisao posljedice za neaktiviranje mandata u određenom roku. Isto tako člankom 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor propisana su četiri slučaja u kojima zastupniku prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran (ukoliko podnese ostavku, ukoliko mu je pravomoćnom sudbenom odlukom oduzeta poslovna sposobnost, ukoliko je pravomoćnom sudbenom odlukom osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju dužem od 6 mjeseci, smrću), dakle ne navodi se propuštanje roka od osam dana kao razlog za prestanak mandata prije isteka vremena na koje je zastupnik izabran. Povjerenstvo također smatra da zastupnici temeljem ustavnih odredbi imaju pravo na mandat koji prestaje tek po proteku vremena od četiri godine na koje su birani (članak 72. Ustava Republike Hrvatske ).
Slijedom navedenog Povjerenstvo je utvrdilo da gospodin Radimir Čačić ima pravo na aktiviranje zastupničkog mandata temeljem pisanog zahtjeva od 09. listopada 2008. godine te mu mirovanje zastupničkog mandata prestaje osmog dana od podnošenja pisanog zahtjeva predsjedniku Hrvatskog sabora u smislu odredbe članka 13. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora većinom glasova (7 glasova ''ZA'' i 1 ''SUZDRŽANIM'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o prestanku mirovanja zastupničkog mandata i prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika
Dana 17. listopada 2008. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika RADIMIRA ČAČIĆA. Zamjenik zastupnika gospodin ZLATKO HORVAT dana 17. listopada 2008. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za prestanak mirovanja zastupničkog mandata zastupnice ANE LOVRIN i prestanku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnice TOMISLAVA VRDOLJAKA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 13. sjednici održanoj 16. listopada 2008. godine pisani zahtjev zastupnice Ane Lovrin za nastavak obnašanja zastupničke dužnosti upućen predsjedniku Hrvatskog sabora dana 10. listopada 2008. godine budući da je dužnost ministrice pravosuđa prestala obnašati 10. listopada 2008. godine, pa su time prestali razlozi za mirovanje njezinog zastupničkog mandata zbog nespojivosti dužnosti ministrice sa zastupničkom dužnosti iz članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
Povjerenstvo je utvrdilo da je mirovanje zastupničkog mandata gospođi Ani Lovrin, izabranoj na listi Hrvatske demokratske zajednice u IX. izbornoj jedinici, započelo 11. siječnja 2008. godine zbog nespojivosti dužnosti ministrice pravosuđa iz članka 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, te da je njezin zamjenik gospodin Tomislav Vrdoljak dana 11. siječnja 2008. godine započeo s obnašanjem zastupničke dužnosti u Hrvatskom saboru.
Kako je gospođa Ana Lovrin sukladno članku 13. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, podnijela pisani zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora u zakonskom roku, Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni zakonom utvrđeni uvjeti, pa mirovanje zastupničkog mandata zastupnici Ani Lovrin prestaje osmog dana od dana podnošenja zahtjeva, te istim danom prestaje zastupnička dužnost njezinog zamjenika Tomislava Vrdoljaka.Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K Eo prestanku mirovanja zastupničkog mandata i prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika
Dana 18. listopada 2008. godine prestaje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice ANE LOVRIN. Zamjenik zastupnice TOMISLAV VRDOLJAK dana 18. listopada 2008. godine prestaje obnašati zastupničku dužnost.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno–imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I KDamir Sesvečan
12. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika VOJISLAVA STANIMIROVIĆA, dr.med. i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika MILE HORVATA
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 12. sjednici održanoj 02. listopada 2008. godine pisani zahtjev zastupnika Vojislava Stanimirovića, dr.med od 19. rujna 2008. godine, kojim je izvijestio Povjerenstvo da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje iz osobnih razloga s danom 15.listopada 2008. godine.
Kako je gospodin Vojislav Stanimirović, dr.med izabran za zastupnika u 6. saziv Hrvatskog sabora kao kandidat Samostalne demokratske srpske stranke u XII izbornoj jedinici, Samostalna demokratska srpska stranka je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila da Mile Horvat, kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika Vojislava Stanimirovića, dr.med.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata Vojislava Stanimirovića, dr.med. kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegova zamjenika Mile Horvata.Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno (sa 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje
O D L U K E
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 15. listopada 2008. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika Vojislava Stanimirovića, dr.med.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, dana 15. listopada 2008. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika MILE HORVAT.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv RANKA OSTOJIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 12. sjednici održanoj dana 02. listopada 2008. godine zahtjev Općinskog suda u Splitu za davanje odobrenja za pokretanje odnosno vođenje kaznenog postupka protiv Ranka Ostojića, budući da je protiv njega tužitelj Dubravko Jagić iz Zagreba, podnio privatnu tužbu zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Ranko Ostojić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (sa 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje odnosno vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika RANKA OSTOJIĆA, u predmetu II K-14/04, po privatnoj tužbi tužitelja Dubravka Jagića iz Zagreba zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j ePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela uvrede i klevete, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet.
Naime, stav je povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati na rad Hrvatskog sabora.
Osim toga kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv MARINA JURJEVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 12. sjednici održanoj dana 02. listopada 2008. godine zahtjev Općinskog suda u Splitu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Marina Jurjevića, budući da je protiv njega oštećenik kao supsidijarni tužitelj Drago Maček iz Zagreba podnio optužni prijedlog zbog kaznenog djela širenja lažnih i uznemirujućih glasina iz članka 322. stavka 1. Kaznenog zakona.
Gospodin Marin Jurjević zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.Povjerenstvo je utvrdilo da je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu rješenjem br. K-DO-646/07 od 29. svibnja 2007. godine odbacilo kaznenu prijavu oštećenika Drage Mačeka te je isti preuzeo kazneno gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužitelja.
Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (sa 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika MARINA JURJEVIĆA, u predmetu I K-668/07, po optužnom prijedlogu oštećenika kao supsidijarnog tužitelja Drage Mačeka iz Zagreba zbog kaznenog djela širenja lažnih i uznemirujućih glasina iz članka 322. stavka 1. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba predlagati Hrvatskom saboru donošenje odluke za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti donošenje odluke kojom se uskraćuje odobrenje za vođenje kaznenog postupka odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Osim toga kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
11. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv STIPE GABRIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 11. sjednici održanoj dana 19. rujna 2008. godine zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku broj: K-DO-55/07 od 15. travnja 2008. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj KR-I-DO-536/08 od 14. kolovoza 2008. godine, predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Stipe Gabrića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju, te krivotvorenja službene isprave iz članka 292. stavka 1. i 2. i članka 312 stavak 1. Kaznenog zakona.
Gospodin Stipe Gabrić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na temelju članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića.
Nakon rasprave Mandatno – imunitetno povjerenstvo, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno ( sa 5 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedećeO D L U K E
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika STIPE GABRIĆA po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku, broj: K-DO-55/07 upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj KR-I-DO-536/08, zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela iz članka 292. stavka 1. i 2. i članka 312. stavka 1. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo zauzelo je načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru donošenje Odluke kojom daje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Stipe Gabrića po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Dubrovniku zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju i krivotvorenja službene isprave iz članka 292. stavka 1. i 2. i članka 312 stavak 1. Kaznenog zakona, kako bi se pravosudnim institucijama omogućilo nesmetano vođenje kaznenog postupka.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
10. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenje za pokretanja kaznenog postupka protiv GLAVNOG DRŽAVNOG ODVJETNIKA REPUBLIKE HRVATSKE, Mladena Bajića
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 10. sjednici održanoj 09. srpnja 2008. godine zahtjev supsidijarnih tužitelja Nataše Pifar-Mihelić i Ljubomira Čučića, oboje iz Petrinje, Josipa Runjanina kbr. 2; za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, Mladena Bajića, koji ga terete za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 2., nesavjesnog rada u službi iz članka 339., oduzimanje djeteta ili maloljetne osobe iz članka 210. stavka 1. i 2., te udruživanja radi počinjenja kaznenog djela iz članka 333. Kaznenog zakona.
Gospodin Mladen Bajić je temeljem članka 124. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske i članka 48. stavka 1. Zakona o Državnom odvjetništvu, dana 03. ožujka 2006. godine imenovan od strane Hrvatskog sabora za Glavnog državnog odvjetnika na vrijeme od 4 godine, te isti u smislu članka 7. stavka 4. citiranog zakona ne smije biti pritvoren niti se protiv njega smije pokrenuti kazneni postupak bez odobrenja Hrvatskog sabora.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: UK-2308/07 od 23. studenog 2007. godine odbačena kaznena prijava Ljubomira Čučića i Nataše Pifar-Mihelić protiv Mladena Bajića, te da su isti protiv njega podnijeli Županijskom sudu u Zagrebu optužni prijedlog kao supsidijarni tužitelji.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno ( 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, gospodina MLADENA BAJIĆA, po optužnom prijedlogu supsidijarnih tužitelja Ljubomira Čučića i Nataše Pifar-Mihelić iz Petrinje, kojim ga terete za kaznena djela iz članka 337. stavka 1. i 2., članka 210. stavka 1. i 2. i članka 333. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske propisan u cilju zaštite njegovog digniteta, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, mogle bi onemogućiti Glavnog državnog odvjetnika u obnašanju njegove dužnosti.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv FRANJE LUCIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 10. sjednici održanoj 09. srpnja 2008. godine zahtjev Općinskog Državnog odvjetništva u Požegi, broj: K-DO-321/06-35 od 16. travnja 2008. godine, upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj KR-I-DO-467/07 od 06. svibnja 2008. godine, predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka protiv Franje Lucića, zastupnika u Hrvatskom saboru jer je kod Općinskog suda u Požegi protiv njega u tijeku kazneni postupak za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće iz članka 272. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Franjo Lucić je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Shodno rečenom, a na osnovu članka 23. stavka 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, Državno odvjetništvo uputilo je zahtjev za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Franje Lucića.
Nakon rasprave Mandatno – imunitetno povjerenstvo, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedećeO D L U K E
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika FRANJE LUCIĆA, po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Požegi, broj: K-DO-321/06-35 upućenom putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom broj: KR-I-DO-467/07, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo izazivanja prometne nesreće iz članka 272. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j eMandatno-imunitetno povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela, koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Shodno tome, Povjerenstvo je odlučilo predložiti Hrvatskom saboru pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Franje Lucića po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Požegi zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo izazivanja prometne nesreće iz članka 272. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona kako bi se pravosudnim institucijama omogućilo nesmetano vođenje (pokretanje) kaznenog postupka.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
9. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv DAVORKA VIDOVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 9. sjednici održanoj 14. svibanj 2008. godine zahtjev Općinskog suda u Sisku za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Davorka Vidovića, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona, po privatnoj tužbi tužitelja Grada Siska zastupanog po Zajedničkom odvjetničkom uredu Ivan i Marko Rafaj iz Siska.
Gospodin Davorko Vidović je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno–imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika DAVORKA VIDOVIĆA, u predmetu K-533/06-3, po privatnoj tužbi tužitelja Grada Siska zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j ePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinaca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv RANKA OSTOJIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 9. sjednici održanoj 14. svibnja 2008. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Ive Pukanića iz Zagreba, prema nalogu Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, za davanje odobrenja za pokretanje odnosno vođenje kaznenog postupka protiv Ranka Ostojića, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Ranko Ostojić je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Sjednici Povjerenstva bio je nazočan zastupnika Ranko Ostojić koji je izrazio svoje mišljenje u svezi zastupničkog imuniteta. Drži da on pripada svakom zastupniku, da ga se on može odreći, te da se on ne želi štititi zastupničkim imunitetom.
U raspravi koja je uslijedila izraženo je većinsko stajalište da je zastupnički imunitet ustavna kategorija, da on nije povlastica zastupnika odnosno njegovo osobno pravo već služi osiguranju obavljanja zastupničke dužnosti zastupnika kako bi se osiguralo neovisno djelovanje Hrvatskog sabora kao najvišeg predstavničkog tijela građana i nositelja zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj, te da Odluku o zastupničkom imunitetu može isključivo donijeti Hrvatski sabor.
Mandatno–imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, većinom glasova (5 glasova ''ZA'' i 2 ''SUZDRŽANA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje odnosno vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika RANKA OSTOJIĆA, u predmetu
K-107/04, po privatnoj tužbi tužitelja Ive Pukanića iz Zagreba zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j ePovjerenstvo je odlučilo uskratiti odobrenje za pokretanje odnosno vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika Ranka Ostojića po privatnoj tužbi Ive Pukanića zbog kaznenog djela klevete jer bi se davanjem odobrenja stvorio presedan te odstupilo od dosadašnje dugogodišnje i ustaljene prakse Povjerenstva i Hrvatskog sabora.
Naime, Povjerenstvo je zauzelo načelo stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet. Stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinaca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Osim toga kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv ZDRAVKA RONKA, zastupnika u Hrvatskom sabor
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 9. sjednici održanoj 14. svibnja 2008. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Zvonka Straka iz Požege, prema nalogu Općinskog suda u Požegi, za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Zdravka Ronka, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Zdravko Ronko je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ZDRAVKA RONKA, u predmetu K-129/07, po privatnoj tužbi tužitelja Zvonka Straka iz Požege zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j ePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinaca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv IVICE PANČIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 9. sjednici održanoj 14. svibnja 2008. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja g. Božidara Kalmete iz Zadra, prema nalogu Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ivice Pančića, zbog kaznenih djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Povjerenstvo je utvrdilo da je u prošlom V. sazivu Hrvatskoga sabora, Odlukom Hrvatskog sabora od 05. listopada 2007. godine uskraćeno odobrenje za pokretanje kaznenog postupka u istom predmetu.
Kako je gospodin Ivica Pančić ponovno izabran za zastupnika u VI. saziv Hrvatskog sabora Povjerenstvo se pri odlučivanju o istom predmetu vodilo prethodnom odlukom Hrvatskog sabora i ustaljene prakse Povjerenstva koja se odnosi na zahtjeve za pokretanje kaznenog postupka po privatni tužbama za kaznena djela uvrede i klevete.
Gospodin Ivica Pančić je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika IVICE PANČIĆA, u predmetu K-101/07, po privatnoj tužbi tužitelja g. Božidara Kalmete iz Zadra zbog kaznenih djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinaca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Osim toga kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno–imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv ZDRAVKA RONKA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno–imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 9. sjednici održanoj 14. svibanj 2008. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Vinka Kovačevića iz Požege, prema nalogu Općinskog suda u Požegi, za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Zdravka Ronka, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
Gospodin Zdravko Ronko je zastupnik u Hrvatskom saboru, te na osnovu članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ZDRAVKA RONKA, u predmetu K-592/04-30, po privatnoj tužbi tužitelja Vinka Kovačevića iz Požege zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakon.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela klevete i uvrede, zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan
8. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika dr. sc. BOJANA HLAČE i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnice mr. sc. VESNE BUTERIN
Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 8. sjednici održanoj 23. travnja 2008. godine pisani zahtjev zastupnika dr. sc. Bojana Hlače od 02. travnja 2008. godine, kojim je izvijestio Povjerenstvo da stavlja svoj zastupnički mandat u mirovanje zbog obnašanja dužnosti koja je nespojiva sa obnašanjem zastupničke dužnosti u smislu odredbe članka 9. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (''Narodne novine'' br. 116/99.,109/00., 53/03., 69/03 – pročišćeni tekst, i 19/07.).
Kako je gospodin dr. sc. Bojan Hlača izabran za zastupnika kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u VIII. izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor odredila da mr. sc. Vesna Buterin, kao zamjenica zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika dr. sc. Bojana Hlače.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata dr. sc. Bojana Hlače, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegove zamjenice mr. sc. Vesne Buterin.
Sukladno rečenom, Mandatno – imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave temeljem članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 02. travnja 2008. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika dr. sc. BOJANA HLAČE.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, dana 23. travnja 2008. godine počinje obnašati zamjenica zastupnika mr. sc. VESNA BUTERIN.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Mandatno – imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
7. sjednica -
- ×
Mišljenje Mandatno-imunitetnog povjerenstva o obnašanju javne funkcije i zastupničkog mandata dr. sc. Bojana Hlače
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 7. sjednici održanoj 26. ožujka 2008. godine zahtjev dr. sc. Bojana Hlače za davanjem mišljenja u svezi istovremenog obnašanja javne funkcije i njegovog zastupničkog mandata.
Kako je dr. sc. Bojan Hlača dana 11. siječnja 2008. Odlukom Hrvatskoga sabora odnosno polaganjem prisege započeo obnašati zastupničku dužnost a istovremeno već obnaša dužnost ravnatelja Lučke uprave Rijeka, zastupnik se obratio Povjerenstvu za davanje mišljenja o eventualnoj spojivosti, odnosno nespojivosti obnašanja ovih dviju dužnosti istovremeno.U članku 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 69/03 – pročišćeni tekst) navedene su javne dužnosti koje su nespojive sa obnašanjem zastupničke. Zakon navodi da zastupnik istodobno, između ostalog, ne može biti: „člana uprave trgovačkog društva, ustanove i izvanproračunskog fonda u pretežitom državnom vlasništvu“.
U konkretnom slučaju naglasak je na članu uprave ustanove u pretežitom državnom vlasništvu.Povjerenstvo je stajališta kako je Lučka uprava nedvojbeno ustanova u vlasništvu Republike Hrvatske čiji je osnivač Vlada Republike Hrvatske. Isto tako, Povjerenstvo smatra, da je član uprave ustanove nedvojbeno ravnatelj Lučke uprave, što proizlazi i iz Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama („Narodne novine“ br. 158/03 i 141/06). Isti zakon u članku 56. izrijekom navodi da je „ravnatelj za svoj rad odgovoran Upravnom vijeću, ministru i Vladi RH“.
Slijedom navedenog, Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasno je zauzelo mišljenje da se u konkretnom slučaju zastupnika Bojana Hlače radi o nemogućnosti istodobnog obnašanja dužnosti zastupnika u Hrvatskom saboru sa dužnošću ravnatelja Lučke uprave Rijeka.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
6. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv BISERKE VRANIĆ, zastupnice u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine prijedlog oštećenika kao tužitelja, trgovačkog društva „ASTINO“ d.o.o. Ozalj, prema uputi Županijskog suda u Karlovcu, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice u Hrvatskom saboru Biserke Vranić, zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti, iz članka 337. stavak 1. Kaznenog zakona.
Člankom 75. Ustava Republike Hrvatske i člankom 23. Poslovnika Hrvatskoga sabora utvrđen je imunitet zastupnice do prestanka njezinog zastupničkog mandata. Odluku kojom se odobrava pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice može donijeti samo Hrvatski sabor.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće;
ODLUKEZa vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice Biserke Vranić, po istražnom zahtjevu oštećenika kao tužitelja „ASTINO“ d.o.o. Ozalj, u predmetu Kio-1/08-2, zbog kaznenog djela iz članka 337. stavak 1. Kaznenog zakona.
ObrazloženjePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela i podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava i zakona, treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
U slučajevima kada oštećenik kao tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja te postupanje kao po privatnoj tužbi.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s njim morale poduzeti, mogle bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove dužnosti te utjecati na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv mr. sc. ZDENKE ČUHNIL, zastupnice u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine obavijest Općinskog suda u Daruvaru da je protiv zastupnice mr. sc. Zdenke Čuhnil podnjeta privatna tužba Zvonka Cegledija iz Daruvara, zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavak 2. Kaznenog zakona.
Člankom 75. Ustava Republike Hrvatske i člankom 23. Poslovnika Hrvatskoga sabora utvrđen je imunitet zastupnice do prestanka njezinog zastupničkog mandata. Odluku kojom se odobrava pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice može donijeti samo Hrvatski sabor.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave, na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće;
ODLUKEZa vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice mr. sc. Zdenke Čuhnil, po privatnoj tužbi tužitelja Zvonka Cegledija iz Daruvara, u predmetu K.75/07-5, zbog kaznenog djela iz članka 199. stavak 2. Kaznenog zakona.
ObrazloženjePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se po privatnim tužbama za kaznena djela protiv časti i ugleda Hrvatskom saboru predlaže uskraćivanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s njim morale poduzeti, mogle bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove dužnosti te utjecati na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan - ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv RANKA OSTOJIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine zahtjev punomoćnika privatnog tužitelja Franje Tureka iz Varaždina, prema nalogu Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika u Hrvatskom saboru Ranka Ostojića, zbog kaznenog djela klevete iz članka 200. stavak 2. Kaznenog zakona.
Člankom 75. Ustava Republike Hrvatske i člankom 23. Poslovnika Hrvatskoga sabora utvrđen je imunitet zastupnika do prestanka zastupničkog mandata. Odluku kojom se odobrava pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika može donijeti samo Hrvatski sabor.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene raspraven na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće;
ODLUKEZa vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Ranka Ostojića, u predmetu K-119/04, po privatnoj tužbi tužitelja Franje Tureka iz Varaždina zbog kaznenog djela iz članka 200. stavak 2. Kaznenog zakona.
ObrazloženjePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se po privatnim tužbama za kaznena djela protiv časti i ugleda Hrvatskom saboru predlaže uskraćivanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s njim morale poduzeti, mogle bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove dužnosti te utjecati na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIKDamir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv MLADENA BAJIĆA, Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj 27. veljače 2008. godine zahtjev punomoćnika supsidijarnog tužitelja odnosno oštećenika kao tužitelja, Emilija Bungura iz Splita, za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske Mladena Bajića, zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavak 1. i 2. Kaznenog zakona.
Člankom 7. stavak 4. Zakona o Državnom odvjetništvu, utvrđeno je da Glavni državni odvjetnik ne smije biti pritvoren niti se protiv njega smije pokrenuti kazneni postupak bez odobrenja Hrvatskoga sabora.Shodno rečenom, nakon provedene rasprave, na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće;
ODLUKEZa vrijeme trajanja mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske gosp. Mladena Bajića, u predmetu KVII Ko-3844/07, po optužnom prijedlogu supsidijarnog tužitelja Emilia Bungura iz Splita, zbog kaznenog djela iz članka 337. stavak 1. i 2. Kaznenog zakona.
ObrazloženjePovjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela i podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava i zakona, treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
U slučajevima kada oštećenik kao tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanje kao po privatnoj tužbi.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta Glavnog državnog odvjetnika, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s njim morale poduzeti, mogle bi onemogućiti Glavnog državnog odvjetnika u obnašanju njegove dužnosti.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
5. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika Miroslava Čačije i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika Stanka Grčića
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora je, na 5. sjednici održanoj 22. veljače 2008. godine, utvrdilo da je, podnošenjem ostavke na zastupničku dužnost zamjeniku zastupnika Miroslavu Čačiji zbog imenovanja na dužnost 19. veljače 2008. koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke, sukladno članku 10. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (“Narodne novine”, br. 69/04 – pročišćeni tekst i 19/07), prestao njegov zastupnički mandat, te da su se stekli uvjeti da drugi zamjenik zastupnika započne obnašati zastupničku dužnost.
Povjerenstvo je utvrdilo da je gospodin Miroslav Čačija danom 11. siječnja 2008. započeo obnašati zastupničku dužnost kao zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici kao kandidat na listi Hrvatske seljačke stranke i Hrvatske socijalno-liberalne stranke umjesto gosp. Damira Bajsa.
Povjerenstvo je utvrdilo da su, prestankom zastupničkog mandata gospodina Miroslava Čačije i obavijesti Koalicije stranaka Hrvatske seljačke stranke i Hrvatske socijalno-liberalne stranke, sukladno članku 12. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, o osobi koja će umjesto gosp. Damira Bajsa obnašati zastupničku dužnost, ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak zastupničkog mandata zamjenika zastupnika Stanka Grčića.
Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo je, nakon provedene rasprave, jednoglasno predložilo Hrvatskom saboru da donese
ODLUKU
o prestanku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
- 2 -
Dana 19. veljače 2008. godine prestao je zastupnički mandat zamjeniku zastupnika MIROSLAVU ČAČIJI. Zastupničku dužnost je, sukladno čl. 9. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, danom 22. veljače 2008. godine započeo obnašati zamjenik zastupnika STANKO GRČIĆ.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIKDamir Sesvečan
4. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika DRAŽENA BOŠNJAKOVIĆA i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika STJEPANA KUNDIĆA, dr. med.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 4. sjednici, održanoj 20. veljače 2008. godine pisani zahtjev zastupnika Dražena Bošnjakovića od 13. veljače 2008.godine, kojim je izvijestio Povjerenstvo da je 31. siječnja 2008. imenovan na dužnost, čije obnašanje je, sukladno čl. 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor («Narodne novine» br. 69/03 – pročišćeni tekst i 19/07) nespojivo s dužnošću na koji je imenovan, te da stavlja zastupnički mandat u mirovanje.
Kako je gospodin Bošnjaković izabran za zastupnika kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice u VI. izbornoj jedinici, Hrvatska demokratska zajednica je, sukladno članku 12. stavak 1. Zakona, odredila da gospodin Stjepan Kundić, dr.med. kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika Dražena Bošnjakovića.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata Dražena Bošnjakovića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njegovog zamjenika Stjepana Kundića, dr. med.Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata zastupnika i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 31. siječnja 2008. godine započelo je mirovanje zastupničkog mandata zastupnika DRAŽENA BOŠNJAKOVIĆA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9.st. 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dana 20. veljače 2008. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika STJEPAN KUNDIĆ, dr.med.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnice DANICE HURSA i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnice ŽELJKA VINCELJA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 4. sjednici, održanoj 20. veljače 2008. godine pisani zahtjev za mirovanje zastupničkog mandata koji je, sukladno članku 14. stavak 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor («Narodne novine» br. 69/03 – pročišćeni tekst i 19/07), predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Danica Hursa, zastupnica u Hrvatskom saboru, aktom od 18. veljače 2008. godine.
Kako je gospođa Hursa izabrana za zastupnicu kao kandidatkinja na listi Hrvatske narodne stranke-liberalni demokrati u III. izbornoj jedinici, Hrvatska narodna stranka-liberalni demokrati je, sukladno članku 12. stavak 1. Zakona, odredila da gospodin Željko Vincelj, kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnice Danice Hursa.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata Danice Hursa, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti njezinog zamjenika Željka Vincelja.Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o mirovanju zastupničkog mandata i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Dana 19. veljače 2008. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnice DANICE HURSA.
Zastupničku dužnost, sukladno članku 9.stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dana 20. veljače 2008. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika ŽELJKO VINCELJ.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
3. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika mr. sc. BOŽIDARA PANKRETIĆA i početku zastupničkog mandata zamjenika zastupnika BORISA KLEMENIĆA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 3. sjednici, održanoj 12. siječnja 2008. godine obavijest Koalicije Hrvatske seljačke stranke, Hrvatske socijalno liberalne stranke i Primorsko goranskog saveza, kojom je izvijestila Povjerenstvo da je zastupniku mr. sc. Božidaru Pankretiću, sukladno članku 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (“Narodne novine”, broj 69/03 – pročišćeni tekst i 19/07) zbog nespojivosti obnašanja dužnosti ministra, na koju je imenovan, sa zastupničkom, započelo mirovanje zastupničkog mandata, te da će umjesto njega zastupničku dužnost obnašati njegov zamjenik Boris Klemenić.
Kako je gospodin Pankretić izabran za zastupnika kao kandidat na listi Hrvatske seljačke stranke, Hrvatske socijalno liberalne stranke i Primorsko goranskog saveza u VII. izbornoj jedinici, Koalicija Hrvatske seljačke stranke, Hrvatske socijalno liberalne stranke, Primorsko goranskog saveza je, sukladno članku 12. stavku 1. Zakona, odredila da gospodin Boris Klemenić kao zamjenik zastupnika u navedenoj izbornoj jedinici započne obnašati zastupničku dužnost umjesto zastupnika mr. sc. Božidara Pankretića.
Povjerenstvo je utvrdilo da su ispunjeni Zakonom utvrđeni uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata mr. sc. Božidara Pankretića, kao i uvjeti za početak obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika Borisa Klemenića.
Shodno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo, nakon provedene rasprave, jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKE
o početku mirovanja zastupničkog mandata zastupnika i početku obnašanja zastupničke dužnosti zamjenika zastupnika
Utvrđuje se da dana 12. siječnja 2008. godine započinje mirovanje zastupničkog mandata zastupnika mr.sc. BOŽIDARA PANKRETIĆA i da zastupničku dužnost, sukladno članku 9.st. 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dana 12. siječnja 2008. godine počinje obnašati zamjenik zastupnika BORIS KLEMENIĆ.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIKDamir Sesvečan
2. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, upućenog putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske za davanje odobrenja za pritvaranje i daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka protiv opt. Branimira Glavaša, zastupnika u Hrvatskom saboru
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 2. sjednici održanoj 12. siječnja 2008. godine Zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu Broj: K-DO-105/06 od 11. siječnja 2008., upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, aktom Broj: KR-I-DO-939/05 od 11. siječnja 2008., predsjedniku Hrvatskoga sabora, za davanje odobrenja za pritvaranje i daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka protiv opt. Branimira Glavaša, zastupnika u Hrvatskom saboru, jer je kod Županijskog suda u tijeku kazneni postupak protiv optuženika Branimira Glavaša zbog kaznenog djela iz članka 120. stavak 1. Osnovnog Krivičnog zakona Republike Hrvatske.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Odlukama Hrvatskoga sabora od 11. svibnja 2006. i 22. studenoga 2006. odobreno pokretanje kaznenog postupka.Povjerenstvo je utvrdilo da je Odlukama Hrvatskoga sabora od 22. studenoga 2006. odobreno pritvaranje.
Kako sukladno članku 23. Poslovnika Hrvatskoga sabora zastupnik ima imunitet od dana konstituiranja Sabora do prestanka zastupničkog mandata te imajući u vidu da je gospodin Branimir Glavaš ponovno izabran za zastupnika u Hrvatski sabor te konstituiranje Sabora, Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu, putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske je uputilo predsjedniku Hrvatskoga sabora zahtjev za ponovnim odlučivanjem o davanju odobrenja za pritvaranje i daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka.U raspravi su sudjelovali: Damir Sesvečan, Arsen Bauk, Ratko Gajica, Ivan Hanžek, Živko Nenadić, Gordana Sobol i dr.sc. Vladimir Šišljagić.
U raspravi je naglašeno da se uskraćivanjem odobrenja za pritvaranjem neće utjecati na rad suda odnosno na konačni ishod sudskog postupka nego se omogućava optuženiku kvalitetnija obrana zbog postojećih nastupljenih okolnosti.
Između ostalog iznijeto je stajalište da ne treba ulaziti u meritum stvari prilikom odlučivanja o davanju odobrenja za pritvaranje nego omogućiti nadležnim tijelima autonomno odlučivanje o pritvaranju.
Također je izraženo mišljenje da ne postoje zapreke da se zastupniku Branimiru Glavašu omogući obrana sa slobode.
Glede zahtjeva za daljnje vođenje postupka, Povjerenstvo je ocijenilo da treba pravosudnim tijelima omogućiti nesmetan nastavak sudskog postupka.Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave predlaže Hrvatskom saboru donošenje
ODLUKEvećinom glasova (5 “za” i 4 “protiv”)
- za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pritvaranje protiv zastupnika Branimira Glavaša u vođenju kaznenog postupka za kazneno djelo, iz članka 120. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske, po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva, upućenog putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske
i
jednoglasno- utvrđuje se da ne postoje ustavnopravni razlozi iz članka 75. stavak 2. Ustava Republike Hrvatske za primjenu instituta zastupničkog imuniteta, te u smislu članka 75. stavak 3. Ustava Republike Hrvatske daje se odobrenje za daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka protiv zastupnika BRANIMIRA GLAVAŠA po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, upućenog putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, zbog vođenja kaznenog postupka za kazneno djelo, iz članka 120. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.
Obrazloženje
- Povjerenstvo je odlučilo uskratiti odobrenje za pritvaranje protiv zastupnika Branimira Glavaša po zahtjevu Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, upućenog putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, zbog vođenja kaznenog postupka za počinjenje kaznenog djela, iz članka 120. stavak 1. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske, smatrajući da treba omogućiti optuženiku obranu sa slobode jer to ne može utjecati na ishod postupka.
- Kako se radi o kaznenom djelu za koje je Povjerenstvo zauzelo stajalište da će predlagati ukidanje imuniteta zastupnicima te imajući u vidu da pravosudnim institucijama treba omogućiti nesmetano vođenje postupka, Povjerenstvo je predložilo davanje odobrenja za daljnje vođenje (pokretanje) kaznenog postupka protiv zastupnika Branimira Glavaša.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan
1. sjednica -
- ×
Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o provedenim izborima za zastupnike u Hrvatski sabor
Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 1. sjednici, održanoj 11. siječnja 2008. godine, službene rezultate izbora za zastupnike u Hrvatski sabor Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske.
Izbore za zastupnike u Hrvatski sabor je, na temelju članka 97. alineje 1. Ustava Republike Hrvatske, članka 5., 6. i 68. stavka 2. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 69/03 – pročišćeni tekst i 19/07) te Odluke o raspisivanju izbora za zastupnike u Hrvatski sabor („Narodne novine“ br. 106/07), raspisao predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, a održani su 24. i 25. studenoga 2007.
Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske podnijelo je gosp. Stjepanu Mesiću predsjedniku Republike Hrvatske Izvješće o provedenim izborima za zastupnike u Hrvatski sabor od 22. prosinca 2007. godine, koje je protekom rokova za podnošenje žalbi postalo i konačno.
Povjerenstvo je utvrdilo da je u Hrvatski sabor, sukladno odredbama Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, izabrano 153 zastupnika i to:a) 140 zastupnika izabranih je sa lista političkih stranaka u deset izbornih jedinica sukladno odredbi članka 35. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor;
b) 5 zastupnika s posebnih lista političkih stranaka izabrano je, sukladno odredbi članka 40. Zakona, u posebnoj izbornoj jedinici;
c) 8 zastupnika nacionalnih manjina izabrano je na temelju članka 15. i 16. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
Povjerenstvo je utvrdilo da sukladno su članku 12. stavcima 1. i 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“ br. 71/00, 129/00, 117/01, 6/02 – pročišćeni tekst, 41/02, 91/03 i 58/04) zastupnici nakon raspuštanja Sabora nastavili obnašati svoje dužnosti i ovlasti do konstituiranja novog saziva Sabora te da danom konstituiranja prestaje mandat zastupnicima prethodnog saziva Sabora.
Istoga dana prestaje zastupnicima prethodnog saziva Sabora članstvo u tijelima i organizacijama izvan Sabora, na koje ih je imenovao Sabor iz reda zastupnika, a koje je imenovanje uvjetovano obnašanjem dužnosti zastupnika, a toga dana prestaje i članstvo u radnim tijelima Sabora imenovanim članovima.
Slijedom iznijetog Povjerenstvo jezaključilo
da danom konstituiranja Sabora prestaje mandat zastupnicima prethodnog saziva sabora i da su u Hrvatski sabor izabrani slijedeći zastupnici (poredani po abecednom redu):
1. ĐURĐA ADLEŠIĆ
2. IVO ANDRIĆ
3. INGRID ANTIČEVIĆ-MARINOVIĆ
4. ŽELJKA ANTUNOVIĆ
5. BRANKO BAČIĆ
6. IVAN BAGARIĆ
7. DAMIR BAJS
8. MILAN BANDIĆ
9. MLADEN BARIŠIĆ
10. ARSEN BAUK
11. LUKA BEBIĆ
12. GORAN BEUS RICHEMBERGH
13. SUZANA BILIĆ VARDIĆ
14. MATO BILONJIĆ
15. mr. sc. BOŽO BIŠKUPIĆ
16. DRAGUTIN BODAKOŠ
17. BILJANA BORZAN, dr. med.
18. RADE BOŠNJAK
19. DRAŽEN BOŠNJAKOVIĆ
20. IVICA BUCONJIĆ
21. PERICA BUKIĆ
22. GARI CAPPELLI
23. BRANKICA CRLJENKO
24. RADIMIR ČAČIĆ
25. NADA ČAVLOVIĆ SMILJANEC
26. dr.sc.IVAN ČEHOK
27. LINO ČERVAR
28. PETAR ČOBANKOVIĆ
29. mr.sc. ZDENKA ČUHNIL
30. TOMISLAV ČULJAK
31. LUKA DENONA
32. prof. dr. sc. MILJENKO DORIĆ
33. IGOR DRAGOVAN
34. JOSIP ĐAKIĆ
35. ANTO ĐAPIĆ
36. MIRJANA FERIĆ-VAC
37. STJEPAN FIOLIĆ
38. GVOZDEN SREĆKO FLEGO
39. dr. sc. ZDENKO FRANIĆ
40. JOSIP FRIŠČIĆ
41. STIPO GABRIĆ
42. RATKO GAJICA
43. BOŽO GALIĆ
44. SUNČANA GLAVAK
45. BRANIMIR GLAVAŠ, dipl. iur.
46. IVO GRBIĆ
47. BRANKO GRČIĆ
48. BORO GRUBIŠIĆ, dr. med.
49. MARIO HABEK
50. IVAN HANŽEK
51. prof. dr. sc. ANDRIJA HEBRANG
52. GORAN HEFFER
53. dr. sc. BOJAN HLAČA
54. MIRELA HOLY
55. SILVANO HRELJA
56. DANICA HURSA
57. DAVOR HUŠKA
58. TOMISLAV IVIĆ
59. VLADIMIR IVKOVIĆ
60. IVAN JAKOVČIĆ
61. GORDAN JANDROKOVIĆ
62. IVAN JARNJAK
63. NADICA JELAŠ
64. IVO JELUŠIĆ
65. prof. dr.sc. IVO JOSIPOVIĆ
66. ŽELJKO JOVANOVIĆ
67. prof. dr. sc. LJUBO JURČIĆ
68. MARIN JURJEVIĆ
69. DAMIR KAJIN
70. BOŽIDAR KALMETA
71. ZDRAVKO KELIĆ
72. NEDJELJKA KLARIĆ
73. ZLATKO KOMADINA
74. ZLATKO KORAČEVIĆ
75. JADRANKA KOSOR
76. ANTE KOTROMANOVIĆ
77. prof. dr. sc. DRAGAN KOVAČEVIĆ
78. DINO KOZLEVAC
79. ANTE KULUŠIĆ
80. BORIS KUNST
81. JOSIP LEKO
82. DRAGUTIN LESAR
83. SLAVKO LINIĆ
84. MARINA LOVRIĆ
85. ANA LOVRIN
86. FRANJO LUCIĆ
87. ŠIME LUČIN
88. MARIJA LUGARIĆ
89. ANTON MANCE
90. GORDAN MARAS
91. KRUNOSLAV MARKOVIĆ
92. BIANKA MATKOVIĆ
93. MARINA MATULOVIĆ DROPULIĆ
94. FRANO MATUŠIĆ
95. NAZIF MEMEDI
96. ZORAN MILANOVIĆ
97. BORIS MILETIĆ
98. DARKO MILINOVIĆ, dr.med.
99. NEVEN MIMICA
100. PETAR MLINARIĆ
101. MIRANDO MRSIĆ
102. ZVONIMIR MRŠIĆ
103. ŽIVKO NENADIĆ
104. MILANKA OPAČIĆ
105. RAJKO OSTOJIĆ
106. RANKO OSTOJIĆ
107. IVICA PANČIĆ
108. BOŽIDAR PANKRETIĆ
109. mr. sc. MARIJA PEJČINOVIĆ BURIĆ
110. MARIJANA PETIR
111. TONINO PICULA
112. VLATKO PODNAR
113. DAMIR POLANČEC
114. prof. dr. sc. DRAGAN PRIMORAC
115. ZVONIMIR PULJIĆ
116. prof. dr. sc. MILORAD PUPOVAC, dr. med.
117. prof. dr. sc. VESNA PUSIĆ
118. dr. sc. FURIO RADIN
119. NIKO REBIĆ
120. ZDRAVKO RONKO
121. JERKO ROŠIN
122. mr.sc. ANTE SANADER
123. dr. sc. IVO SANADER
124. prof. dr. sc. PETAR SELEM
125. DAMIR SESVEČAN
126. GORDANA SOBOL
127. VOJISLAV STANIMIROVIĆ, dr. med.
128. NENAD STAZIĆ
129. IVAN ŠANTEK
130. VLADIMIR ŠEKS
131. TATJANA ŠIMAC-BONAČIĆ
132. SONJA ŠIMUNOVIĆ
133. dr.sc. VLADIMIR ŠIŠLJAGIĆ, dr. med.
134. MIROSLAV ŠKORO
135. VESNA ŠKULIĆ
136. mr. sc. DENEŠ ŠOJA
137. BORIS ŠPREM
138. DUBRAVKA ŠUICA
139. IVAN ŠUKER
140. prof. dr. sc. ŠEMSO TANKOVIĆ
141. EMIL TOMLJANOVIĆ
142. prof. dr. sc. MARKO TURIĆ
143. ŽELJKO TURK
144. DAVORKO VIDOVIĆ
145. ZORAN VINKOVIĆ
146. BISERKA VRANIĆ
147. TANJA VRBAT
148. IVAN VUČIĆ
149. ANTUN VUJIĆ
150. BRANKO VUKELIĆ
151. DRAGAN VUKIĆ
152. DRAGICA ZGREBEC
153. MARIO ZUBOVIĆ, dr. stom.Povjerenstvo je utvrdilo da su se, sukladno članku 9. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, a kojim je utvrđena nespojivost zastupničke dužnosti sa istodobnim obnašanjem dužnosti iz stavka 2., stekli uvjeti iz stavka 3. rečenog članka Zakona, za početak mirovanja zastupničkog mandata slijedećim zastupnicima:
1. BRANKO BAČIĆ
2. DAMIR BAJS
3. MILAN BANDIĆ
4. MLADEN BARIŠIĆ
5. mr.sc. BOŽO BIŠKUPIĆ
6. IVICA BUCONJIĆ
7. RADIMIR ČAČIĆ
8. PETAR ČOBANKOVIĆ
9. BOŽO GALIĆ
10. IVAN JAKOVČIĆ
11. IVO JELUŠIĆ
12. BOŽIDAR KALMETA
13. ZLATKO KOMADINA
14. JADRANKA KOSOR
15. MARINA LOVRIĆ
16. ANA LOVRIN
17. BIANCA MATKOVIĆ
18. MARINA MATULOVIĆ DROPULIĆ
19. DAMIR POLANČEC
20. prof. dr. sc. DRAGAN PRIMORAC
21. IVAN ŠUKER
22. mr. sc. ANTE SANADER
23. dr. sc. IVO SANADER
24. BRANKO VUKELIĆPovjerenstvo je utvrdilo da su se, sukladno članku 14. stavka 1. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, stekli uvjeti za početak mirovanja zastupničkog mandata slijedećim zastupnicima:
1. ĐURĐA ADLEŠIĆ
2. LINO ČERVAR
3. SUNČANA GLAVAK
4. GORDAN JANDROKOVIĆ
5. DARKO MILINOVIĆ, dr. med.Političke stranke su na temelju članka 12. stavka 1. Zakona, sa svojih lista neizabranih kandidata u izbornim jedinicama, odredile kandidate za zamjenike zastupnika i o tome izvijestile Hrvatski sabor te shodno tome, zastupnički mandat započinju obnašati:
1. ANTUN KORUŠEC, zamjenik zastupnika kandidiran u II. Izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatsko socijalno liberalne stranke, umjesto ĐURĐE ADLEŠIĆ;2. BORISLAV MATKOVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u X. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BRANKA BAČIĆA;
3. MIROSLAV ČAČIJA, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske seljačke stranke, umjesto DAMIRA BAJSA;
4. DAVOR BERNARDIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto MILANA BANDIĆA;5. KREŠIMIR GULIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u I. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto MLADENA BARIŠIĆA;
6. ANĐELKO MIHALIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto mr. sc. BOŽE BIŠKUPIĆA;
7. NEVENKA MAJDENIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u IV. Izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto IVICE BUCONJIĆA;
8. ZLATKO HORVAT, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske narodne stranke, umjesto RADIMIRA ČAČIĆA;
9. dr. sc. NEVIO ŠETIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VIII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto LINA ČERVARA;
10. KREŠO FILIPOVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u V. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto PETRA ČOBANKOVIĆA;
11. ŠIMO ĐURĐEVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u V. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BOŽE GALIĆA;
12. MILIVOJ ŠKVORC, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto SUNČANE GLAVAK;
13. MARIN BRKARIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VIII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Istarskog demokratskog sabora, umjesto IVANA JAKOVČIĆA;
14. KARMELA CAPARIN, zamjenica zastupnika kandidirana u II. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto GORDANA JANDROKOVIĆA;
15. BRUNO KURELIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VII. Izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto IVE JELUŠIĆA;16. BRANKO KUTIJA, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BOŽIDARA KALMETE;
17. ROMANA JERKOVIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u VIII. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto ZLATKA KOMADINE;
18. LJUBICA LUKAČIĆ, zamjenica zastupnice kandidirana u I. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto JADRANKE KOSOR;
19. DANIEL MONDEKAR, zamjenik zastupnika kandidiran u VI. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto MARINE LOVRIĆ;20. TOMISLAV VRDOLJAK, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto ANE LOVRIN
21. KREŠIMIR ĆOSIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BIANCE MATKOVIĆ;
22. BOŽICA ŠOLIĆ, zamjenica zastupnice kandidirana u VII. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto MARINE MATULOVIĆ DROPULIĆ;
23. NEVENKA MARINOVIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u IX. izbornoj jedinici, kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto DARKA MILINOVIĆA, dr .med.;24. STJEPAN MILINKOVIĆ, dr. med., zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto DAMIRA POLANČECA;
25. dr. sc. GORAN MARIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u XI. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto prof. dr. sc. DRAGANA PRIMORCA;26. VEDRAN ROŽIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto mr. sc. ANTE SANADERA;
27. ŽELJANA KALAŠ, zamjenica zastupnika kandidirana u X. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto dr. sc. IVE SANADERA;28. IVANKA ROKSANDIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u VI. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto IVANA ŠUKERA;
29. mr. sc. NEDJELJKO STRIKIĆ, zamjenik zastupnika u VII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BRANKA VUKELIĆA;
Sukladno rečenom, Mandatno-imunitetno povjerenstvo predlaže donošenje
ODLUKE11. siječnja 2008. počinju mirovanja zastupničkog mandata i tim danom zastupničku dužnost počinju obnašati zamjenici zastupnika:
1. ANTUN KORUŠEC, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatsko socijalno liberalne stranke, umjesto ĐURĐE ADLEŠIĆ;
2. BORISLAV MATKOVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u X. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BRANKA BAČIĆA;3. MIROSLAV ČAČIJA, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske seljačke stranke, umjesto DAMIRA BAJSA;
4. DAVOR BERNARDIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto
MILANA BANDIĆA;5. KREŠIMIR GULIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u I. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto MLADENA BARIŠIĆA;
6. ANĐELKO MIHALIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto mr. sc. BOŽE BIŠKUPIĆA;
7. NEVENKA MAJDENIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u IV. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto IVICE BUCONJIĆA;
8. ZLATKO HORVAT, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske narodne stranke, umjesto RADIMIRA
ČAČIĆA;9. dr. sc. NEVIO ŠETIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VIII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto LINA ČERVARA;
10. KREŠO FILIPOVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u V. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto PETRA ČOBANKOVIĆA;
11. ŠIMO ĐURĐEVIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u V. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BOŽE GALIĆA;
12. MILIVOJ ŠKVORC, zamjenik zastupnika kandidiran u III. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto SUNČANE GLAVAK;13. MARIN BRKARIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VIII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Istarskog demokratskog sabora, umjesto IVANA JAKOVČIĆA;
14. KARMELA CAPARIN, zamjenica zastupnika kandidirana u II. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto GORDANA JANDROKOVIĆA;
15. BRUNO KURELIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u VII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto IVE JELUŠIĆA;16. BRANKO KUTIJA, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BOŽIDARA KALMETE;
17. ROMANA JERKOVIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u VIII. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto ZLATKA KOMADINE;
18. LJUBICA LUKAČIĆ, zamjenica zastupnice kandidirana u I. izbornoj jedinici kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto
JADRANKE KOSOR;
19. DANIEL MONDEKAR, zamjenik zastupnika kandidiran u VI. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Socijaldemokratske partije Hrvatske, umjesto MARINE LOVRIĆ;20. TOMISLAV VRDOLJAK, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto ANE LOVRIN;
21. KREŠIMIR ĆOSIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BIANCE MATKOVIĆ;
22. BOŽICA ŠOLIĆ, zamjenica zastupnice kandidirana u VII. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto MARINE MATULOVIĆ DROPULIĆ;
23. NEVENKA MARINOVIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u IX. izbornoj jedinici, kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto DARKA MILINOVIĆA, dr. med.;24. STJEPAN MILINKOVIĆ, dr. med., zamjenik zastupnika kandidiran u II. izbornoj jedinici, kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto DAMIRA POLANČECA;
25. dr. sc. GORAN MARIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u XI. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto prof. dr. sc.DRAGANA PRIMORCA;
26. VEDRAN ROŽIĆ, zamjenik zastupnika kandidiran u IX. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto mr. sc. ANTE SANADERA;
27. ŽELJANA KALAŠ, zamjenica zastupnika kandidirana u X. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto dr. sc. IVE SANADERA;28. IVANKA ROKSANDIĆ, zamjenica zastupnika kandidirana u VI. izbornoj jedinici, kao kandidatkinja na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto IVANA ŠUKERA;
29. mr. sc. NEDJELJKO STRIKIĆ, zamjenik zastupnika u VII. izbornoj jedinici, kao kandidat na listi Hrvatske demokratske zajednice, umjesto BRANKA VUKELIĆA;
Zaključak o izabranim zastupnicima u Hrvatski sabor, kao i Odluka o početku mirovanja zastupničkog mandata te o početku obnašanja zastupničke dužnosti njihovih zamjenika objavit će se u “Narodnim novinama”.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIKDamir Sesvečan