Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv MARINA JURJEVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 12. sjednici održanoj dana 02. listopada 2008. godine zahtjev Općinskog suda u Splitu za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Marina Jurjevića, budući da je protiv njega oštećenik kao supsidijarni tužitelj Drago Maček iz Zagreba podnio optužni prijedlog zbog kaznenog djela širenja lažnih i uznemirujućih glasina iz članka 322. stavka 1. Kaznenog zakona.

Gospodin Marin Jurjević zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.

Povjerenstvo je utvrdilo da je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu rješenjem br. K-DO-646/07 od 29. svibnja 2007. godine odbacilo kaznenu prijavu oštećenika Drage Mačeka te je isti preuzeo kazneno gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužitelja.

Nakon rasprave Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno (sa 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće

O D L U K E

Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika MARINA JURJEVIĆA, u predmetu I K-668/07, po optužnom prijedlogu oštećenika kao supsidijarnog tužitelja Drage Mačeka iz Zagreba zbog kaznenog djela širenja lažnih i uznemirujućih glasina iz članka 322. stavka 1. Kaznenog zakona.

O b r a z l o ž e n j e

Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba predlagati Hrvatskom saboru donošenje odluke za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka.

Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti donošenje odluke kojom se uskraćuje odobrenje za vođenje kaznenog postupka odnosno postupanja po privatnoj tužbi.

Osim toga kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.

Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.

P R E D S J E D N I K

Damir Sesvečan