Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 15. sjednici održanoj 15. prosinca 2008. godine zahtjev supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861. za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Ante Đapića zbog kaznenih djela sklapanja štetnog ugovora iz članka 294. stavka 1. i 2. i zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1,. 3. i 4. Kaznenog zakona.
Gospodin Đapić zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: UK-161/08 od 07. kolovoza 2008. godine odbačena kaznena prijava Hrvatske stranke prava 1861. protiv Ante Đapića, te da je ista protiv njega podnijela prijedlog za provođenje istražnih radnji kao supsidijarni tužitelj.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora, većinom glasova (4 glasa ''ZA'' i 2 ''SUZDRŽANA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
ODLUKE
Za vrijeme trajanja mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika ANTE ĐAPIĆA, po prijedlogu za provođenje istražnih radnji supsidijarnog tužitelja Hrvatske stranke prava 1861. u predmetu broj: XII-Kio-Us-37/08 zbog kaznenih djela iz članka 294. stavka 1. i 2. i članka 337. stavka 1., 3. i 4. kaznenog zakona.
Obrazloženje
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
Damir Sesvečan