Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 51. sjednici održanoj 07. studenog 2011. godine zahtjev privatnog tužitelja Zvonka Kunića iz Velike Mlake upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Gorana Beusa Richemberga, zastupnika u Hrvatskom saboru zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. st. 2. Kaznenog zakona.
Goran Beus Richemberg zastupnik je VI. saziva Hrvatskog sabora te, na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak. Međutim člankom 76. stavkom 5. Ustava Republike Hrvatske propisano je da ako Hrvatski sabor nije na okupu, odluku o zahtjevu za odobrenje za pokretanje kaznenog postupka donosi Mandatno-imunitetno povjerenstvo, s time što njegovu odluku mora naknadno potvrditi Hrvatski sabor.
Budući da Hrvatski sabor nije na okupu jer je dana 28. listopada 2011. godine donio odluku o njegovom raspuštanju, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 76. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske i članka 27 stavka 1., a u svezi članka 104. stavka 1. alineje 2. Poslovnika Hrvatskog sabora, jednoglasno je ( 5 glasova „ZA“) donijelo
O D L U K U
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika GORANA BEUSA RICHEMBERGA, u predmetu 11-K-148/11, po privatnoj tužbi tužitelja Zvonka Kunića iz Velike Mlake zbog kaznenog djela uvrede iz članka 199. stavka 2. i kaznenog djela klevete iz članka 200. stavka 2. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka..
Međutim u slučajevima privatnih tužitelja kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupak, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja. Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan