Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za kazneni progon i kazneni postupak protiv BERISLAVA RONČEVIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 23. sjednici održanoj dana 19. kolovoza 2009. godine zahtjev Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: K-US-21/09 od 07. kolovoza 2009. godine, koji je  upućen putem Državnog odvjetništva Republike Hrvatske aktom broj OGR-77/99 od 11. kolovoza 2009. godine predsjedniku Hrvatskog sabora, za davanje odobrenja za pokretanje i vođenje kaznenog progona protiv Berislava Rončevića, zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 4. Kaznenog zakona.

Gospodin Berislav Rončević zastupnik je 6. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske uputilo je zahtjev za odobrenje za kazneni progon i kazneni postupak protiv zastupnika Berislava Rončevića. 

Sjednica Povjerenstva sazvana je temeljem članka 24. Poslovnika Hrvatskog sabora.

Mandatno imunitetno povjerenstvo je prethodno raspravljao o zahtjevu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske koje je zatražilo mišljenje o tome da li državno odvjetništvo treba odobrenje za provođenje istrage protiv zastupnika u Hrvatskom saboru ili je odobrenje potrebno samo za pokretanje kaznenog postupka, kao preduvjetu, ovisno o stavu povjerenstva, za odlučivanje o eventualnom ukidanju imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću.

Mišljenje većine članova Povjerenstva bilo je da za provođenje istrage nije potrebno ukidati imunitet zastupniku, odnosno da je takav zahtjev preuranjen, već ukidanje imuniteta Državno odvjetništvo treba tražiti prilikom podnošenja optužnice jer po članku 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku, kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice na sudu. To je u skladu sa člankom 75. stavkom 3. Ustava Republike Hrvatske kao i člankom 23. stavak 2. Poslovnika Hrvatskog Sabora, koji ukidanje imuniteta vežu isključivo uz pokretanje i vođenje kaznenog postupka. Isto tako, Hrvatski sabor odnosno Mandatno imunitetno povjerenstvo daje isključivo odobrenje za pokretanje i vođenje kaznenog postupka što proizlazi iz odredbi o zastupničkom imunitetu Poslovnika Hrvatskoga sabora (članak 23. do 28.).

U raspravi je naglašena važnost pravilnog, na Ustavu i zakonu utemeljenog stava o tome kada tijekom kaznenog progona treba tražiti ukidanje imuniteta, jer će se temeljem tog stava stvoriti presedan za buduće postupanje Državnog odvjetništva ne samo u odnosu na zastupnike u Hrvatskom saboru nego i u odnosu na sve ostale državne ili pravosudne dužnosnike koji prema Ustavu ili posebnim zakonima imaju određeni procesno pravni imunitet.

U raspravi su pojedini članovi Povjerenstva izrazili mišljenje kako su odredbe Ustava i zakona jasne, te da Državno odvjetništvo Republike Hrvatske za provođenje istrage nije trebalo tražiti ukidanje imuniteta, već sukladno zakonu provoditi istragu, te su takvo postupanje protumačili kao odugovlačenje postupka koji se provodi protiv zastupnika Rončevića.

Također, jedan član Povjerenstva izrazio je stajalište kako je i za provođenje istražnog postupka potrebno ukinuti imunitet zastupniku.

Kroz raspravu većina članova Povjerenstva (7 od 8) usuglasila se da za provođenje istrage nije potrebno odlučivati o ukidanju imuniteta zastupniku, da je takvo odlučivanje preuranjeno u odnosu na sam početak kaznenog postupka kada se o imunitetu može odlučivati, te da Državno odvjetništvo može bez ukidanja imuniteta zastupniku provoditi istragu protiv zastupnika.

Unatoč ovakvome stavu tri člana Povjerenstva iz redova SDP-a traže glasovanje i o drugom zaključku da Povjerenstvo nije ovlašteno davati vjerodostojno tumačenje zakona te da Povjerenstvo ipak da suglasnost za daljnje vođenje postupka i ukine imunitet zastupniku Berislavu Rončeviću kako ne bi došlo do zastoja u istražnim postupcima.

Članovi Povjerenstva iz redova HDZ-a upozorili su da bi prihvaćenje ovakvog zaključka članova Povjerenstva iz redova SDP-a, uz prethodno prihvaćanje zaključka o tome kako za provođenje istrage nije u skladu sa Ustavom i zakonom ukidati imunitet zastupniku, bilo u kontradiktornosti, jer jedan zaključak isključuje drugi. Ne može se istovremeno odlučiti da za istragu nije potrebno i da se ne može ukinuti imunitet zastupniku, a istovremeno drugim zaključkom to predlagati.

Nakon završene rasprave, na  temelju članka 104. Poslovnika Hrvatskog sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo donijelo je slijedeći 

ZAKLJUČAK

1. Zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske za ukidanje imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću odnosno davanja odobrenja za pokretanje kaznenog postupka je preuranjen i suvišan po članku 75. stavak 3. Ustava Republike Hrvatske jer temeljem članka 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku, kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice.

Obzirom da u konkretnom slučaju nije podignuta optužnica preuranjeno je tražiti ukidanje imuniteta radi pokretanja kaznenog postupka.

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske može bez ukidanja imuniteta zastupniku, u skladu s člankom 217. Zakona o kaznenom postupku, provoditi istragu protiv zastupnika Berislava Rončevića.
Navedeni zaključak donijet je većinom glasova (7 glasova ''ZA'' i 1 ''PROTIV'').

2. Mandatno - imunitetno povjerenstvo glasovalo je i o prijedlogu članova Povjerenstva iz redova SDP-a da Povjerenstvo nije ovlašteno tijelo za davanje vjerodostojnog tumačenja zakona a o čemu postoje dileme, te da Mandatno - imunitetno povjerenstvo da suglasnost za daljnje vođenje kaznenog postupka i ukine imunitet Berislavu Rončeviću kako ne bi došlo do zastoja u istražnim postupcima.

Ovaj prijedlog nije prošao, odnosno mišljenja su ostala podijeljena, jer je za njega glasovalo 4 člana povjerenstva ''ZA'' i 4 ''PROTIV''.

Obrazloženje

Mandatno – imunitetno povjerenstvo smatra da je zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske za ukidanje imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću odnosno davanje odobrenja za kazneni progon i za pokretanje kaznenog postupka preuranjen s obzirom da u konkretnom slučaju još nije podignuta optužnica pa time nisu ni stečeni preduvjeti započinjanja kaznenog postupka.

Naime, članak 75. stavak 3. Ustava Republike Hrvatske propisuje da se protiv zastupnik ne može pokrenuti kazneni postupak bez odobrenja Hrvatskoga Sabora.

Sve odredbe Poslovnika Hrvatskoga sabora o imunitetu zastupnika povezuju također odlučivanje o imunitetu zastupnika uz pokretanje kaznenog postupka a ne uz provođenje izvida, istrage ili drugih dokaznih radnji državnog odvjetništva kao sastavnih dijelova kaznenog progona do započinjanja samog kaznenog postupka. Članak 23. stavak 2. Poslovnika Hrvatskog sabora precizno određuje da je državno odvjetništvo kao ovlašteno državno tijelo obavezno prethodno zatražiti odobrenje za pokretanje kaznenog postupka tek kada se steknu uvjeti za njegovo pokretanje.

Članak 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku propisuje da kazneni postupak započinje potvrđivanjem optužnice, pa donošenje naloga o provođenju istrage odnosno sama istraga nije početak kaznenog postupka. Stoga i odlučivanje o imunitetu zastupnika nije ni moguće prije odluke Državnog odvjetništva o podnošenju optužnice sudu.
Slijedom iznijetog, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske može bez ukidanja imuniteta zastupniku Berislavu Rončeviću, može donijeti nalog o provođenju istrage i provoditi druge istražne radnje u skladu s odredbom članka 217. i drugim odredbama Zakona o kaznenom postupku.

Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.

PREDSJEDNIK
                             
Damir Sesvečan