Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 10. sjednici održanoj 09. srpnja 2008. godine zahtjev supsidijarnih tužitelja Nataše Pifar-Mihelić i Ljubomira Čučića, oboje iz Petrinje, Josipa Runjanina kbr. 2; za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, Mladena Bajića, koji ga terete za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavka 1. i 2., nesavjesnog rada u službi iz članka 339., oduzimanje djeteta ili maloljetne osobe iz članka 210. stavka 1. i 2., te udruživanja radi počinjenja kaznenog djela iz članka 333. Kaznenog zakona.
Gospodin Mladen Bajić je temeljem članka 124. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske i članka 48. stavka 1. Zakona o Državnom odvjetništvu, dana 03. ožujka 2006. godine imenovan od strane Hrvatskog sabora za Glavnog državnog odvjetnika na vrijeme od 4 godine, te isti u smislu članka 7. stavka 4. citiranog zakona ne smije biti pritvoren niti se protiv njega smije pokrenuti kazneni postupak bez odobrenja Hrvatskog sabora.
Povjerenstvo je utvrdilo da je Rješenjem državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta broj: UK-2308/07 od 23. studenog 2007. godine odbačena kaznena prijava Ljubomira Čučića i Nataše Pifar-Mihelić protiv Mladena Bajića, te da su isti protiv njega podnijeli Županijskom sudu u Zagrebu optužni prijedlog kao supsidijarni tužitelji.
Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 104. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno ( 7 glasova ''ZA'') predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja mandata, uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, gospodina MLADENA BAJIĆA, po optužnom prijedlogu supsidijarnih tužitelja Ljubomira Čučića i Nataše Pifar-Mihelić iz Petrinje, kojim ga terete za kaznena djela iz članka 337. stavka 1. i 2., članka 210. stavka 1. i 2. i članka 333. Kaznenog zakona.
O b r a z l o ž e n j e
Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela treba predlagati Hrvatskom saboru davanje odobrenje za pokretanje kaznenog postupka.
Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja odnosno postupanja po privatnoj tužbi.
Povjerenstvo je stajališta da je institut imunitetnog prava Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske propisan u cilju zaštite njegovog digniteta, a pokretanje i vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, mogle bi onemogućiti Glavnog državnog odvjetnika u obnašanju njegove dužnosti.
Kazneni postupak može se pokrenuti i nakon isteka mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.
P R E D S J E D N I K
Damir Sesvečan