22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, P.Z.br. 529
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 6. prosinca 2023. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 30. studenoga 2023. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja, od zadnje izmjene ovoga Zakona učinjene su određene izmjene za korisnike kako bi one u potpunosti rezultirale planiranim učincima. Ove izmjene i dopune Zakona odnose se na iznos osobne ivalidnine, posebnog doplatka, doplatka za njegu i pomoć druge osobe, ortopedskog doplatka, obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu povećane i uvećane obiteljske invalidnine, naknade za njegovatelja i naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i određivati će se prema osnovici koju Vlada Republike Hrvatske određuje odlukom. S obzirom da se proračunska osnovica od uvođenja pa sve do danas nije mijenjala i iznosila je 3.326,00 kuna, odnosno 441,44 eura, a kako se u posljednjem razdoblju bilježi stalni rast prosječne neto plaće, nužno je s takvim ekonomskim stanjem prilagoditi i osnovana prava za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da od zadnje izmjene ovoga Zakona donesene su izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, kojima je omogućen rad uz obiteljsku mirovinu, te izmjene prema kojima se korisnicima najniže starosne i invalidske mirovine za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena omogućava korištenje najniže mirovine. Predviđenim izmjenama i dopunama omogućiti će se rad do pola radnog vremena uz primanje punog iznosa najniže mirovine ostvarene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima, kao i mogućnost rada do pola radnog vremena uz primanje punog iznosa invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti i mogućnost rada do pola radnog vremena uz primanje punog iznosa obiteljske mirovine, a sve u cilju duljeg zadržavanja korisnika u svijetu rada.
Zbog starenja braniteljske populacije očekuje se da će potrebe hrvatskih branitelja i stradalnika biti sve izraženije, a posebno kod onih koji se nalaze u teškoj socioekonomskoj situaciji i nemaju članova obitelji koji bi mogli o njima skrbiti. Potrebno je urediti normativni okvir za osnivanje ustanove koja će pružati usluge dugotrajnijeg smještaja, odnosno predvidjeti pravnu osnovu za osnivanje ustanove takvog tipa. Kada se stvore infrastrukturne pretpostavke, na temelju zakonske odredbe ministarstvo hrvatskih branitelja će rješenjem osnovati ustanovu za trajni smještaj.
Nadalje, u ovim izmjenama i dopunama Zakona dodana je i odredba po kojoj je pripadnicima HVO-a, bez obzira jesu li invalidsku mirovinu ostvarili prema Ugovoru između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji ili ovom Zakonu, omogućava pokretanje postupka i određivanje novog iznosa invalidske mirovine u slučaju nastanka promjena koje utječu na preostalu radnu sposobnost ili omjer uzroka invalidnosti. Također se Zakonom uvodi mogućnost ostvarivanja prava na troškove ukopa za umrle pripadnike HVO-a koji su u trenutku smrti imali hrvatsko državljanstvo i prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Za provedbu ovog Zakona planirana su sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcijama za 2025. i 2026. godinu u sklopu razdjela Ministarstva hrvatskih branitelja i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
U raspravi članovi Odbora podržali su i pohvalili predložene izmjene i dopune kojima se otklanjaju problemi uočeni u provedbi važećeg zakona.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2022. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 22. sjednici održanoj 6. prosinca 2023. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2022. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 30. listopada 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor nije raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Hrvatski memorijalni-dokumentacijski centar Domovinskog rata je javna znanstvena ustanova, specijalizirani arhiv koji prikuplja, sređuje, čuva te stručno i znanstveno istražuje i publicira gradivo iz Domovinskog rata. Centar je kao i svake godine nastavio s preuzimanjem arhivskog gradiva po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva. U 2022. godini Centar je prikupio oko 2,0 d/m (20 kutija) konvencionalnog gradiva, 75 medija nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD i gradiva na vanjskom disku ili stiku), 10.000 fotografija, 35 digitalnih vojnih zemljovida, 2484 časopisa periodike iz razdoblja 1951.-2021. godine (od toga 709 iz razdoblja 1986. - 1998.) i 8 sati memoarskog gradiva i 968 kartica teksta memoarskog gradiva, tako da Centar sada ima 1790,5 d/m (17.905 kutija).Tijekom 2022. godine nastavljena je digitalizacija gradiva, (digitalizirano je 100.603 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata) video zapisa i foto arhiva (negativa i fotografija) i program zaštite arhivskog gradiva, tako da do kraja 2022. godine HMDCDR ima ukupno digitaliziranih oko 2 TB arhivskog gradiva. Do kraja godine izvršeno je zaštitno snimanje 8043 pojedinačnih negativa stvaratelja (sudionici Domovinskog rata, fotograf Jadran Mimica). Dio obrađenih snimaka priključen je Zbirci fotografija Centra. Također je nastavljen rad na bazi podataka o smrtno stradalim građanima Republike Hrvatske u Domoviskom ratu.Centar je provodio znanstveno istraživanje Domovinskog rata, organizirao je stručne i znanstvene skupove o Domovinskom ratu, promocije izdavačke djelatnosti Centra, predavanja o Domovinskom ratu učenicima u školama kao i polaznicima Hrvatskog vojnog učilišta, kao i
javna predavanja i nastupi na stručnim emisijama u medijima ili stručnim tribinama i okruglim stolovima. U suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Hvatskim vojnim učilištem, Centar je u veljači 2022. godine organizirao Državni skup za nastavnice i nastavnike povijesti o Domovinskom ratu.
Ministarstvo kulture i medija je u 2022. godini putem sustava direktnog financiranja ustanova kojima je osnivač Republika Hrvatska, Centru osiguralo sredstva u ukupnom iznosu od 4.457.456,14 kuna.
Nakon rasprave u kojem je izvješće pohvaljeno, Odbor je jednoglasno (7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2022. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, P.Z. br. 581
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 21. sjednici održanoj 16. studenoga 2023. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. studenoga 2024. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu provedena je objedinjeno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcije za 2025. i 2026. godinu.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja predstavio je makroekonomski okvir u kojemu se Državni proračun Republike Hrvatske za 2024. godinu donosi. Ovim se prijedlogom Zakona uređuje upravljanje prihodima i primicima te rashodima i izdacima, trošenje proračunskih sredstava, upravljanje državnom imovinom, zaduživanje i tekuće otplate, državna jamstva, uplata dobiti trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima paket dionica ili udio, poticajne mjere u gospodarstvu, novčane kazne zbog povreda ovoga Zakona. Predloženim Zakonom predviđa se povećanje iznosa za koji se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu zadužiti, te je predviđena odgoda vraćanja preostalog dijela beskamatnog zajma isplaćenog tijekom covid krize do kraja 2027. godine, a beskamatnog zajma isplaćenog radi potresa do 2029. godine.
Predloženim rješenjima omogućuje se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima Državnoga proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu.Odbor je kroz kratku raspravu jednoglasno (devet glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj eZakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 21. sjednici održanoj 16. studenoga 2023. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. studenoga 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Predstavnik Ministarstva financija u uvodnom izlaganju istaknuo je da ukupno planirani prihodi državnog proračuna za 2024. godinu predlažu se u iznosu od 28,5 milijardi eura, a ukupno planirani rashodi na 32,6 milijardi eura. Realni rast BDP-a planiran je na 2,8 posto, te se očekuje inflacija 3,1 posto. Također se planira rast poreznih prihoda od 4,2 posto.
Predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja kratko je obrazložio novi financijski plan za 2024. godinu na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja koji iznosi sa svim izvorima financiranja 174.289.314,00 eura, dok odobreni limit iznosi 163.930.307,00 eura. Sukladno navedenom, povećanje ukupnog financijskog plana u 2024. godinu u odnosu na 2023. godinu iznosi 18.975.096,00 eura, dok je limit povećan za 19.175.000,00 eura. Ovim prijedlogom državnog proračuna za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, Ministarstvo hrvatskih branitelja iskazalo je najveća povećanja koja se odnose na sljedeće aktivnosti: jednokratna prava hrvatskih branitelja - nabava osobnih automobila za HRVI 100% I. skupine u iznosu od 7.800.000,00 eura, povećanje pogrebnih troškova u iznosu od 245.000,00 eura, povećanje za trajna prava (povećanje osnovice za obračun prava - osobna invalidnina, obiteljska invalidnina i dr.) u iznosu od 10.560.300,00 eura, povećanje za Javnu ustanovu “Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” u iznosu od 832.114,00 eura zbog povećanih troškova provođenja programa posjeta učenika 8. razreda, povećanje za Javnu ustanovu “Dom hrvatskih veterana” - planira se rad Veteranskih centara u punom obujmu za sve 4 podružnice te početak projekta “Programi u veteranskim centrima” koji je financiran iz Europske unije i povećanje iznosi 3.300.507,00 eura, te za administraciju i upravljanje u iznosu od 1.337.098,00 eura za dodatne troškove plaća službenika i materijalne rashode.
Nakon provedene rasprave Odbor za ratne veterane je jednoglasno (devet glasova ”za”) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2024. godinu i projekcije plana za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih autocesta za 2024. godinu i projekcije plana za 2025. i 2026. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana HŽ Putničkog prijevoza za 2024. godinu i projekcije plana za 2025. i 2026. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Infrastrukture za 2024. godinu i projekcije plana za 2025. i 2026. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i člana Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i Prijedlogu odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članice Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 21. sjednici održanoj 16. studenoga 2023. godine razmotrio je
a) Prijedlog odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i člana Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, i
b) Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članice Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 12. stavka 3. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. studenoga 2023. godine.Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja dosadašnjem predsjedniku Upravnog vijeća dr. sc. Filipu Hameršaku i potpredsjedniku Upravnog vijeća dr. sc. Ivici Poljičku, mandat ističe 31. siječnja 2024. godine, te se predlaže njihovo razrješenje i ponovno imenovanje, s danom 1. veljače 2024. godine. Istovremeno se predlaže razriješiti dužnosti člana Upravnog vijeća dr. sc. Miroslava Akmadžu kojem mandat ističe 4. ožujka 2024. godine, te imenovati dr. sc. Silviju Babić, članicom Upravnog vijeća, s danom 5. ožujka 2024. godine.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave jednoglasno (9 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saborud o n o š e nj e
a) Odluke o razrješenju predsjednika, potpredsjednika i člana Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata,
b) Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika, potpredsjednika i članice Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.Za svog predstavnika na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 17. listopada 2023. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. listopada 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Predstavnik Ministarstva financija uvodno je rekao da novim planom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu ukupni prihodi utvrđuju se u iznosu od 27,7 milijardi eura, što je povećanje od 1,1 milijardu eura, dok se rashodi povećavaju za 1,2 milijarde eura, odnosno s 28,1 na 29,3 milijarde eura. Rast BDP-a za ovu godinu predviđa se od 2,8 posto. Osobna potrošnja biti će glavni pokretač rasta domaće potražnje u 2023. godini, a snažan doprinos rastu doći će i od pada uvoza roba i usluga, kao i rasta izvoza usluga. Također, rastu BDP-a pozitivno će doprinijeti državna potrošnja te bruto investicije u fiksni kapital. Inflacija, mjerena indeksom potrošačkih cijena u 2023. godini trebala bi usporiti na 8,0 % pod utjecajem smanjenja cijena energenata i drugih primarnih sirovina na svjetskom tržištu.
Predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja kratko je obrazložio novi financijski plan za 2023. godinu na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja koji iznosi sa svim izvorima financiranja 155.314.218 eura, a planirana sredstva bila su u visini od 160.079.918. Ovim prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu, Ministarstvo hrvatskih branitelja iskazalo je smanjenje u iznosu od 4.765.700 eura. Smanjenje plana odnosi se na izvore financiranja koji su izvan limita državnog proračuna te se sva smanjena (neutrošena) sredstva prenose u sljedeću proračunsku godinu kada se mogu trošiti. Navedeno smanjenje odnosi se na namjenske primitke u sklopu programa stambenog zbrinjavanja zbog smanjene kreditne sposobnosti potencijalnih korisnika koji se u većoj mjeri stambeno zbrinjavaju dodjelom financijskih potpora odnosno neutrošena/smanjena sredstva od namjenskih primitaka prenose se u naredne proračunske godine i raspoloživa su za trošenje. Također, dio smanjenja iskazan je u sklopu Europskog socijalnog fonda i Europskog fonda za regionalni razvoj nakon provedenih postupaka javne nabave te se procjenjuje da se sva sredstva neće utrošiti do kraja proračunske godine. Nadalje, planirana sredstva za provedbu projekata iz novog financijskog razdoblja (2021. - 2027. godine) neće se utrošiti do kraja godine s obzirom da je u tijeku izrada metodološkog okvira za provođenje projekata od strane upravljačkih i posredničkih tijela u sustavu EU fondova. Ministarstvo je osiguralo sve preduvjete za nastavak provođenja projekata te će se sredstva osigurati u sklopu Financijskog plana za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu te krenuti u provedbu projekata nakon donošenja metodološkog okvira.U sklopu limita financijskog plana Ministarstvo hrvatskih branitelja najveća povećanja iskazana su za sljedeće aktivnosti: za Javnu ustanovu “Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” u iznosu od 500.00 eura zbog povećanih troškova provođenja programa posjeta učenika 8. razreda, za Javnu ustanovu “Dom hrvatskih veterana” u iznosu od 300.000 eura, za javnu ustanovu “Veteranski centar” u iznosu od 170.000 eura zbog nabave opreme u podružnici Veteranskog centra u Daruvaru, za jednokratna prava za obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u iznosu od 200.000 eura zbog povećanog broja pozitivno riješenih zahtjeva za dodjelom jednokratne novčane pomoći u upravnom postupku, za prilagodbu objekata za kretanje najtežih HRVI u iznosu od 350.000 eura zbog potrebe podmirivanja troškova velikog broja zaprimljenih zahtjeva za sufinanciranjem prilagodbe stambenih jedinica HRVI-a, za udruge branitelja u iznosu od 265.000 eura zbog potrebe financiranja većeg broja kvalitetnih projekata udruga iz Domovinskog rata koji su zaprimljeni temeljem javnih poziva Ministarstva, za spomen obilježje žrtvama stradalim u Domovinskom ratu u iznosu od 258.000 eura zbog potrebe financiranja većeg broja kvalitetnih projekata udruga i jedinica lokalne i regionalne samouprave koji su zaprimljeni temeljem javnih poziva Ministarstva, za obilježavanja obljetnica ratnih događanja i stradavanja u domovinskom ratu u iznosu od 200.000 eura, za nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata u iznosu od 100.000 eura, te za administraciju i upravljanje u iznosu od 68.00 eura za dodatne troškove plaća službenika s najnižim koeficijentima složenosti poslova temeljem odluka Vlade RH i za troškove materijalnih rashoda.
Nakon provedene rasprave Odbor za ratne veterane je jednoglasno (devet glasova ”za” ) donio sljedećiz a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih autocesta za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana HŽ Putničkog prijevoza za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Infrastrukture za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, P.Z. br. 564
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 19. sjednici održanoj 17. listopada 2023. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. listopada 2023. godine
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se ovim zakonom uređuje izvršenje Državnog proračuna, te se djelomično mijenjaju i dopunjuju odredbe Zakona. Ovim se prijedlogom izmjena i dopuna Zakona mijenja planirani iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala i planirani iznos tekućih otplata glavnice državnog duga, što je iskazano u Računu financiranja. Isto tako mijenja se i planirani iznos zaduživanja kao i iznos tekuće otplate glavnice duga za izvanproračunske korisnike državnog proračuna. Povećava se iznos proračunske zalihe i produžen je rok povrata beskamatnog zajma iz 2020. godine (covid kriza) jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i HZZO-u koji je dospijevao do kraja 2023 godine odnosno do kraja 2024. godine za JLP(R)S s potresom pogođenih područja.
Predloženim rješenjima omogućuje se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima.
Odbor je kroz kratku raspravu jednoglasno (devet glasova ”za”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, P.Z.br. 529
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 18. sjednici održanoj 6. srpnja 2023. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 30. lipnja 2023. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja potrebno je u temeljni zakon unijeti određene izmjene te ih je potrebno dodatno prilagoditi korisnicima kako bi one u potpunosti rezultirale planiranim učincima. Razlozi izmjena i dopuna Zakona je određivanje iznosa osnovica i uvjeta za ostvarivanje većine prava predviđenih za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji. Osnovica ovisi o proračunskoj osnovici utvrđenoj u Republici Hrvatskoj koja se određuje za svaku godinu Zakonom o izvršavanju državnog proračuna. Proračunska osnovica od uvođenja pa sve do danas nije se mijenjala i iznosila je 3.326,00 kuna, odnosno 441,44 eura, a s obzirom da se u posljednjem razdoblju bilježi stalni rast prosječne neto plaće, nužno je i prilagoditi osnovana prava za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji.
S obzirom da su od zadnje izmjene ovoga Zakona donesene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, kojima je omogućen rad uz obiteljsku mirovinu, te izmjene prema kojima se korisnicima najniže starosne i invalidske mirovine za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena omogućava korištenje najniže mirovine u Zakonu su predviđene izmjene odredbi iz mirovinskog osiguranja u cilju usklađivanja sa politikom Vlade, a sve zbog duljeg zadržavanja hrvatskih branitelja u svijetu rada.
Zbog starenja braniteljske populacije očekuje se da će potrebe hrvatskih branitelja i stradalnika biti sve izraženije, a posebno kod onih koji se nalaze u teškoj socioekonomskoj situaciji i nemaju članova obitelji koji bi mogli o njima skrbiti. S obzirom na prethodno navedeno potrebno je urediti normativni okvir za osnivanje ustanove koja će pružati usluge dugotrajnijeg smještaja, odnosno predvidjeti pravnu osnovu za osnivanje ustanove takvog tipa. Za provedbu ovog Zakona potrebno je osigurati sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama za 2024. i 2025. godinu u sklopu razdjelu Ministarstvu hrvatskih branitelja i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
U raspravi članovi Odbora podržali su predložene izmjene i dopune kojima se otklanjaju problemi uočeni u provedbi važećeg zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (10 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2022. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 18. sjednici održanoj 6. srpnja 2023. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2022. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 15. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-99/18), dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 23. svibnja 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor nije raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ukupna imovina Fonda na dan 31. prosinca 2022. godine iznosila je 997.021.225,80 kuna, a ukupna dobit iz poslovanja Fonda u 2022. godini iznosi 39.739.495,97 kuna. Koncem izvještajnog razdoblja broj udjela u Fondu bio je 1.783.049,8316 a vrijednost udjela iznosila je 534,79 kuna. Tijekom 2022. godine Upravni odbor Fonda HB sukladno odredbama članka 44. Stavka 2. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, donio je odluku da se polovina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2021. godinu, u iznosu od 19.206.600,28 kuna, isplati Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji radi poboljšanja eonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Također četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2021. godinu u iznosu 9.603.300,14 kuna uplaćena je članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela, a četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2021. godinu u iznosu 9.603.300,14 kuna raspoređena je za reinvestiranje.
Prema mišljenju neovisnog revizora financijski izvještaji Fonda HB za 2022. godinu usklađeni su, u svim značajnim odrednicama, s revidiranim financijskim izvještajima, u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija.U raspravi članovi Odbora pohvalili su poslovanje Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2022. godinu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2022. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, P.Z.br. 497
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 25.svibnja 2023. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. svibnja 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu provedena je objedinjeno s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu.
U uvodnom izlaganju predstanvnici predlagatelja predstavili su predložene izmjene i dopune Državnog proračuna u 2023. godini i istaknuli kako se kod svakog rebalansa djelomično mijenjaju i odredbe Zakona o izvršavanju državnog proračuna pa se tako i ovim Zakonom mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, što je i iskazano u Računu financiranja. S obziroma na društveno ekonomske posljedice pandemije, obnove poresom pogođenih područja pojavili su se i novi izazovi geopolitičkih prestrojavanja kao i nestabilnosti financijskih tržišta što je rezultiralo snažnim izazovima u kreiranju ekonomske pa tako i fiskalne politike. Globalni rast cijena energenata izazvao je niz poskupljenja pa je Vlada Republike Hrvatske u 2022. godini započela s paketima mjera za zaštitu kućanstva i gospodarstva, posebice najranjivijih skupina društva i poduzeća od rasta cijena. U 2023. godini doneseni su i novi paketi mjera koji utječu na prihodovnu stranu tako i na rashodovnu stranu državnog proračuna.
Ovim Zakonom utvrđuje se mogućnost dodjele pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne)samouprave koje su zbog pada broja stanovnika prema posljednjem popisu iz 2021. godine ostvarile manji iznos sredstava fiskalnog izravnanja za 2023. godinu.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova ZA, 1 SUZDRŽAN i 1 PROTIV) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 17. sjednici održanoj 25. svibnja 2023. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcije za 2024. i 2025. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. svibnja 2023. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.Predstavnici ministarstva financija uvodno su obrazložili predložene izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu. Ukupni prihodi očekuju se u iznosu od 26,6 milijardi eura, te se povećavaju za 1,7 milijardi eura u odnosu na originalni plan, a ukupni rashodi povećavaju se za 1,4 milijarde eura, te će umjesto 26,7 milijardi eura iznositi 28,1 milijardu eura. Na temelju kretanja fiskalnog salda proračuna opće države očekuje se da će se udio javnog duga u BDP-u u 2023. godini smanjiti za 5,8 postotnih bodova u odnosu na 2022. godinu te će se spustiti na 62,6% BDP-a.
Sredstva namjenjena ostvarivanju prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja povećavaju se za 1.890.780 eura. Najveći dio povećanja iskazan je na proračunskim pozicijama OP „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“ u iznosu od 3.537.565,00 eura i ta sredstva povećana su zbog troškova završetka i opremanja podružnice Veteranskog centra u Petrinji i Daruvaru. Povećanje od 200.000,00 eura odnosi se na aktivnosti obilježavanja obljetnica ratnih događanja iz Domovinskog rata. Najveća smanjenja iskazana su u sklopu trajnih prava za sudionike i žrtve II. Svjetskog rata i poraća u iznosu od 420.000,00 eura i odnose se na prirodni odljev korisnika prava, te projekta stambenog zbrinjavanja u iznosu od 1.392.670,00 eura koji se neće stići realizirati ove godine, već će se financirati samo projektna dokumentacija.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 glasova ZA, 1 glas SUZDRŽAN i 1 PROTIV) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih voda za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih cesta za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2023. godinu i projekcija plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2023. godinu i projekcija plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2023. godinu i projekcije za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih autocesta za 2023. godinu i projekcija plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana HŽ Infrastrukture za 2023. godinu i projekcija plana za 2024. i 2025. godinu,Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama zakona o smanjenu mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 472
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 19. travnja 2023. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama zakona o smanjenu mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 13. travnja 2023. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istakno je kako se ovim prijedlogom zakona nakon više od 12 godina predlaže postupnim prestankom smanjenja mirovina ostvarenih, odnosno određenih prema posebnim propisima rasteretiti kategorije umirovljenika koji već godinam snose teret krize kroz smanjene mirovine. Procjenjuje se kako će izmjenama biti obuhvaćeno ukupno 96.343 korisnika mirovine ostvarenih odnosno određenih prema posebnim propisima, od čega je više od 63 tisuće hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, među kojima su umirovljeni policajci, hrvatki vojnici, pripadnici HVO-a te ostale kategorije koje su ostvarivale mirovine po posebnim propisima.
Ovim zakonskim prijedlogom predlaže se postupno ukidanje smanjenja mirovina ostvarenih ili određenih prema posebnim propisima i to na način da se od 1. srpnja 2023. godine smanji postotak smanjenja sa sadašnjih 10 % na 5 %, a od 1. siječnja 2024. godine u potpunosti ukine smanjenje.
Time bi se zaustavio pad životnog standarda korisnika mirovina prema posebnim propisima kojima se mirovine smanjuju ne samo prilikom priznanja prava, već i nakon redovnog usklađivanja mirovina ako prelaze propisani granični iznos od 464,53 eura.
Za provedbu Zakona potrebno je u državnom proračunu dodatno osigurati u 2023. godini oko 23 milijuna eura, 115 milijuna eura u 2024. godini te 124 milijuna eura u 2025. godini.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (11 glasova ”ZA”, 1 ”SUZDRŽAN”) predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama zakona o smanjenu mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s Konačnim prijedlogom zakona
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2021. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 16. sjednici održanoj 19. travnja 2023. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2021. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 20. prosinca 2022. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu od 26. siječnja 2023. godine.
Hrvatski memorijalni-dokumentacijski centar Domovinskog rata je javna znanstvena ustanova, specijalizirani arhiv koji prikuplja, sređuje, čuva te stručno i znanstveno istražuje i publicira gradivo iz Domovinskog rata. Centar je kao i svake godine nastavio s preuzimanjem arhivskog gradiva po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva. U 2021. godini Centar je prikupio oko 1,5 d/m konvencionalnog gradiva, 70 jedinica nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD i gradiva na vanjskom disku ili stiku), 800 fotografija, 6 digitalnih vojnih zemljovida, 81 časopisa periodike iz razdoblja 1985.-1997. godine i 18 sati memoarskog gradiva odnosno 378 kartica teksta memoarskog gradiva. Tijekom 2021. godine nastavljen je projekt digitalizacije fotoarhiva i program zaštite arhivskog gradiva, te je do kraja godine izvršeno zaštitno snimanje 6.100 negativa. Dio obrađenih snimaka priključen je Zbirci fotografija Centra. Centar je provodio znanstveno istraživanje Domovinskog rata, organizirao je stručne i znanstvene skupove o Domovinskom ratu, promocije izdavačke djelatnosti Centra, predavanja o Domovinskom ratu učenicima u školama kao i polaznicima Hrvatskog vojnog učilišta. U dogovoru s Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom unutarnjih poslova, nastavljen je rad na bazi podataka o smrtno stradalim građanima Republike Hrvatske u Domovinskom ratu i okolnostima njihova stradanja. U suradnji Centra i Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u 2021. godini nastavljen je rad na projektu izrade enciklopedijskog portala Domovinskog rata i samostalno ili u suizdavaštvu objavio 8 knjiga. Ministarstvo kulture i medija je u 2021. godini putem sustava direktnog financiranja ustanova kojima je osnivač Republika Hrvatska, Centru osiguralo sredstva u ukupnom iznosu od 391.399,00 kuna.
Nakon kratke rasprave u kojem je izvješće pohvaljeno, Odbor je jednoglasno (11 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽAN”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2021. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbor za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, P.Z. br. 413
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 23. studenoga 2022. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2022. godine
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja istaknula je kako se ovim Zakonom uređuje izvršenje Državnog proračuna za 2023. godinu, opseg zaduživanja i jamstva Republike Hrvatske, upravljanje dugom općeg proračuna te financijskom i nefinancijskom imovinom, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava. Uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a u skladu s načelom učinkovitosti i ekonomičnosti provode se aktivnosti na način da se svima osigura što jednostavnije postupanje uz što manje troškova.
Predloženim rješenjima omogućuje se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima.
Odbor je kroz kratku raspravu jednoglasno (7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbor za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici održanoj 23. studenoga 2022. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2022. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2023. godinu ukupni prihodi planirani su u visini od 24,9 milijardi eura, što je 9% više u odnosu na plan za 2022. godinu, a ukupni rashodi planirani su u iznosu od 26,7 milijardi eura, što je 8.8 % ili 2,1 milijardu eura više u odnosu na tekući plan za 2022. godinu.
Na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja u 2023. godini planirana su sredstva u visini od 156.689.138,00 eura što je povećanje ukupnog financijskog plana u odnosu na 2022. godinu 5,66%. Od sredstava koja su planirana u 2023. godini treba istaknuti povećanje za sanaciju Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru u iznosu od 780.000,00 eura, povećavaju se jednokratna prava za 2.250.000,00 eura. U 2023. godini nabavlja se 90 osobnih automobila za HRVI 100% I. skupine. Također, Izmjenama i dopunama pravilnika o pogrebnim troškovima povećavaju se predviđeni iznosi naknada (troškovi vijenaca, grobnog mjesta, prijevoza pokojnika i sl.). Tijekom 2023. godine planira se uključiti veći broj branitelja u program preventivnih sistematskih pregleda i planirano je povećanje od 400.000,00 eura. Isto tako tijekom 2023. godine očekuje se da će Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata biti u punoj primjeni, odnoso da će svi potencijalni korisnici ostvariti zakonska prava i predviđeno je povećanje 1.000.000,00 eura. Što se tiče Veteranskih centara, osim podružnice u Šibeniku koja je u punom kapacitetu radit će i podružnica u Sinju, a tijekom prvog kvartala 2023. godine s radom će započeti podružnice Petrinja i Daruvar. Najveće smanjenje u 2023. godini, u odnosu na 2022., iskazano je u sklopu EU izvora zbog završetka Višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2014. – 2020. godine (završen je financijski najizdašnjiji projekt ”Veteranski centri” – izgradnja i opremanje). Veća apsorpcija EU sredstava očekuje se tijekom 2024. i 2025. godine nakon usvajanja projekata za novo financijsko razdoblje iskazano u projekcijama proračuna. Financijski plan Ministarstva hrvatskih branitelja u projekciji za 2024. godinu iznosi 160.434.193,00 eura (povećanje od 4.094.859,00 eura u odnosu na 2022.) te 178.743.958,00 eura u 2025. godini (povećanje od 22.404.624,00 eura u odnosu na 2022). Povećanja se odnose na projekte koji će se financirati iz EU sredstava – nova tri veteranska centra i programi u veteranskim centrima.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( 7 glasova ”ZA”) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih autocesta za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Putničkog prijevoza za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Infrastrukture za 2023. godinu i projekcije plana za 2024. i 2025. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu izmjena i dopuna državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 26. listopada 2022. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2022. i 2024. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. listopada 2022. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Predstavnik Ministarstva financija uvodno je rekao da novim planom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu ukupni prihodi iznose 171,8 milijardi kuna te se povećavaju za 758 milijuna kuna u odnosu na plan iz svibnja ove godine, a ukupni rashodi ostaju na istoj razini od 184,7 milijardi kuna iz čega proizlazi da je planirani manjak državnog proračuna 12,9 milijarde kuna. Također je istaknuo da će osobna potrošnja biti glavni pokretač rasta domaće potražnje u 2022. godini, a snažan doprinos rastu doći će i od izvoza roba i usluga, kao i bruto investicija u fiksni kapital.
Predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja kratko je obrazložio novi financijski plan za 2022. godinu na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja koji iznosi sa svim izvorima financiranja 1.177.938.712,00 kuna, a planirana sredstva bila su u visini od 1.205.541.772,00 kuna. Prijedlogom Izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu, Ministarstvo hrvatskih branitelja iskazalo je povećanje i smanjenje u sklopu zadanog limita u iznosu od 37.895.000,00 kuna. Najveći dio povećanja odnosi se na jednokratna prava (povećavaju se stavke za podmirivanje pogrebnih troškova i nabavu osobnih automobila za HRVI 100% I skupine, povećanje sredstava za podmirivanje prava za žrtve seksualnog nasilja, povećanje sredstava za podmirivanje prava na jednokratne novčane pomoći, povećanje za podmirivanje troškova izgradnje spomen-obilježja, povećanje za troškove sistematskih pregleda hrvatskih branitelja, povećanje sredstava za financijske potpore i podmirivanje troškova stambenog fonda u sklopu programa stambenog zbrinjavanja kao i sredstva koja se osiguravaju za podmirenje troškova financijske korekcije u sklopu projekta ”Razvoj i širenje mreže izvaninstitucionalnih usluga”. Ušteda u sklopu zadanog limita iznosi 10.362.000,00 kuna, te je najveći dio ušteda iskazan na proračunskim pozicijama trajnih prava (osobne invalidnine, obiteljske invalidnine, naknada za nezaposlene hrvatske branitelje i dr.) u iznosu od 7,2 milijuna kuna, javna ustanova ”Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” od 1 milijun kuna, javna ustanova ”Veteranski centar” 2,2 milijuna kuna. Na ostalim izvorima financiranja iskazana su smanjenja u ukupnom iznosu od 17.241.060,00 kuna.Nakon provedene rasprave Odbor za ratne veterane je većinom glasova (sedam glasova ”za” i jedan glas ”protiv”) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu
te sljedećih odluka:
-odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana Hrvatskih autocesta za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu,
-odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskog plana HŽ Putničkog prijevoza za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu i
-odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Infrastrukture za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu, P.Z. br. 408
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici održanoj 26. listopada 2022. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. listopada 2022. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se ovim zakonom uređuje izvršenje Državnog proračuna, te se omogućuje Vladi Republike Hrvatske da na prijedlog Ministarstva financija odobri jamstva vezana za zajmove i financijsku pomoć iz proračuna Europske unije koje Europska komisija odobrava Ukrajini. Propisan je način povrata troška poreza na dodanu vrijednost međunarodne institucije koja je temeljem zakona ili međunarodnog ugovora oslobođena od plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Kako bi se osigurao kontinuitet podmirivanja obveza odnosno izvršavanja rashoda i izdataka ovim se Zakonom mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, što je iskazano u Računu financiranja, kao i visina zaduženja za izvanproračunske korisnike, te se mijenja i iznos jamstvene zalihe.
Predloženim rješenjima omogućuje se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima.
Odbor je kroz kratku raspravu većinom glasova (sedam glasova ”za” i jedan glas ”protiv”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2021. godinu (ispravak)
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 10. sjednici održanoj 1. lipnja 2022. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2021. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 15. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-99/18), dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 17. svibnja 2022. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor nije raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ukupna imovina Fonda na dan 31. prosinca 2021. godine iznosila je 1.032.652.579,71 kuna, a ukupna dobit iz poslovanja Fonda u 2021. godini iznosi 50,21 milijuna kuna. Koncem izvještajnog razdoblja broj udjela u Fondu bio je 1.805.234,60, a vrijednost udjela iznosila je 548,24 kuna što je blagi rast u odnosu na 2020. godinu. Tijekom 2021. godine Upravni odbor Fonda HB sukladno odredbama članka 44. Stavka 2. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, donio je odluku da se polovina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2020. godinu, u iznosu od 19.409.583,14 kuna, isplati Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji radi poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Također četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2020. godinu u iznosu 9.704.791,58 kuna uplaćena je članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela, a četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2020. godinu u iznosu 9.704.791,57 kuna raspoređena je za reinvestiranje. Tijekom 2021. godine Fond je ostvario prihod od dividendi za 2020. godinu od Hrvatskog telekoma d.d. u iznosu od 43.598 tisuća kuna.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je nakon kratke rasprave u kojem je izvješće pohvaljeno, jednoglasno (7 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg:
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2021. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2020. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 10. sjednici održanoj 1. lipnja 2022. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2020. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 30. prosinca 2021. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Centar je javna znanstvena ustanova, specijalizirani arhiv koji prikuplja, sređuje, čuva te stručno i znanstveno istražuje i publicira gradivo iz Domovinskog rata. Centar je kao i svake godine nastavio s preuzimanjem arhivskog gradiva po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva. Centar je prikupio oko 2 d/m (20 kutija) gradiva, 797 fotografija, 8 digitalnih vojnih zemljovida, 58 časopisa periodike iz razdoblja 1985.-1997. godine i 18 sati memoarskog gradiva i 300 kartica teksta memoarskog gradiva. Tijekom 2020. godine digitalizirano je 2.093.197 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. Centar je provodio znanstveno istraživanje Domovinskog rata, organizirao je stručne i znanstvene skupove o Domovinskom ratu, promocije izdavačke djelatnosti Centra, predavanja o Domovinskom ratu učenicima u školama kao i polaznicima Hrvatskog vojnog učilišta. I u 2020. godini nastavljen je rad na projektu ”Izravni demografski gubici Republike Hrvatske u Domovinskom ratu, odnosno unos podataka u bazu podataka Centra o poginulima u domovinskom ratu na okupiranom području RH (područje ”RSK”, dakle uglavnom osobe srpske narodnosti). U dogovoru s Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom unutarnjih poslova, nastavljeno je s provjerama dnevnih izvješća o stradanju civila tijekom Domovinskog rata, kako bi se utvrdilo tko je žrtva ratnoga djelovanja, a čija smrt nije povezana s ratnim djelovanjem. U suradnji Centra i Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u 2020. godini Centar je započeo projekt izrade enciklopedijskog portala Domovinskog rata i samostalno ili u suizdavaštvu objavio 6 knjiga. Ministarstvo kulture i medija je u 2020. godini putem sustava direktnog financiranja ustanova kojima je osnivač Republika Hrvatska, Centru osiguralo sredstva u ukupnom iznosu od 337.559,00 kuna.
Nakon kratke rasprave u kojem je izvješće pohvaljeno, Odbor je jednoglasno (7 glasova ZA) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2020. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 8. sjednici održanoj 24. studenoga 2021. godine razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2022. i 2024. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 28. listopada 2021. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu Proračuna kojim se osiguravaju sredstva za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, vojnih i civilnih invalida, veterana rata te bivših političkih zatvorenika.
Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2022. godinu ukupni prihodi planirani su u visini od 164,5 milijardi kuna, a ukupni rashodi u visini od 173,8 milijardi kuna iz čega proizlazi da je planirani deficit proračuna 9,3 milijarde kuna.
Na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja u 2022. godini planirana su sredstva u visini od 1.206.476.772 kuna što je smanjenje od 9,6% u odnosu na 2021. godinu. Od sredstava koje se u odnosu na planirana u 2021. godini povećavaju treba istaći sredstva namjenjena za zapošljavanje hrvatskih branitelja koja se povećavaju za 900 tzisuća kuna ili 10,2%, zatim sredstva namjenjena udrugama koja se povećavaju za 860 .tisuća kuna ili 6%, sredstva za jednokratna prava za obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja veća su za 500 tisuća. kuna ili 50%, sredstva za ekshumaciju, identifikaciju i sahranu žrtava Domovinskog rata veća su za 200 tisuća kuna ili 2,7% te sredstva namjenjena civilnim invalidima rata veća su za 13,1 mil. kuna ili 45,3%.
Na poziciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje planirana su sredstva za mirovine branitelja u 2022. godini u visini od 5,1 milijardi kuna što je povećanje od 1,6% u odnosu na ovogodišnja. Mirovine bivših političkih zatvorenika planirane su u visini od 56 milijuna kuna ili 6,9% manje u odnosu na ovogodišnja, mirovine boraca NOR-a planirane su u visini od 83 milijuna kuna ili 13,5% manje, a mirovine Hrvatske Domovinske vojske planirane su u visini od 20 milijuna kuna ili 14,9% manje u odnosu na ovogodišnja.
U kraćoj raspravi koja je uslijedila članovi Odbora konstatirali su da je do smanjenja sredstava došlo zbog manje planiranih sredstava na pozicijama kojima se povlače sredstva iz fondova Europske unije ( OP konkurentnost i kohezija i OP Učinkoviti ljudski potencijali) i to za otprilike 127 milijuna kuna. Također je naglašeno da bi u idućim godinama trebalo povećati sredstva za stambeno zbrinjavanje te tako isto ubrzati.
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (6 glasova za i 1 glas suzdržan) donio sljedećiz a k lj u č a k
Predlaže se Hrvatskom saboru donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu
te sljedećih odluka:
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatske agencije za osiguranje depozita za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2022. godinu i projekcija za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih autocesta za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu,
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Putničkog prijevoza za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu i
- odluke o davanju suglasnosti na financijski plan HŽ Infrastrukture za 2022. godinu i projekcije plana za 2023. i 2024. godinu.Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu, P.Z. br. 203
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 8. sjednici održanoj 24. studenoga 2021. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 28. listopada 2021. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Ovim se zakonom uređuje izvršavanje Državnog proračuna, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje financijskom i nefinancijskom imovinom, poticajne mjere u gospodarstvu, korištenje namjenskih i vlastitih prihoda, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava te druga pitanja u izvršavanju proračuna. Predloženim rješenjima omogućuje se redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom poltikom i financijskim mogućnostima.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je, bez rasprave, većinom glasova (6 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu.
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o predstavci Zajednice žrtvoslovnih udruga od 09. studenoga 2021. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 8. sjednici održanoj 24. studenoga 2021. godine raspravljajući o predstavci Zajednice žrtvoslovnih udruga od 09. studenoga 2021. godine, temeljem članka 166. te članka 44. stavka 8. Poslovnika Hrvatskoga sabora većinom glasova (6 glasova za i 1 glas suzdržan) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Odbor za ratne veterane podržava realizaciju uređenja vojnog groblja vojnika Nezavisne države Hrvatske 1941. – 1945. na groblju Mirogoj koji ima potrebne suglasnosti Ministarstva hrvatskih branitelja i bivšeg gradonačelnika grada Zagreba, a znajući da svaki čovjek ima pravo na civiliziran i dostojanstven pokop i obilježavanje groba.
Obrazloženje:
Predsjednik Odbora za ratne veterane g. Josip Đakić dana 3. studenoga 2021. godine primio je predstavnike Zajednice žrtvoslovnih udruga koji su ga upoznali s problemima u realizaciji projekta uređenja groblja hrvatskih vojnika 1941. – 1945. na zagrebačkom groblju Mirogoj. Na grobnim poljima koje obuhvaća ovaj projekt pokopani su, a grobovi obilježeni, pripadnici vojnih postrojbi Nezavisne države Hrvatske, njih otprilike 550 među kojima i predsjednik Hrvatskog državnog sabora u doba NDH gospodin Marko Došen. Po završetku II Svjetskog rata komunističke vlasti ruše grobna mjesta i zabranjuju pristup obiteljima sve do 1990. godine.Naglasili su da nove gradske vlasti ignoriraju razgovore o tom projektu pod izgovorom štednje unatoč činjenici da isti posjeduje sve potrebne suglasnosti kako od Ministarstva hrvatskih branitelja tako i od bivšeg gradonačelnika Grada Zagreba sada pok. Milana Bandića. Svoje tvrdnje i problema dokumentirali su i obrazložili u predstavci koju je Odbor zaprimio 09. studenoga 2021. godine.
Odbor je na svojoj 8. sjednici, imajući u vidu odredbu članka 3. Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog Svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, a raspravljajući o Prijedlogu zaključka o realizaciji projekta uređenja groblja hrvatskih vojnika 1941.-1945. na groblju Mirogoj pod točkom 3. dnevnog reda donio gornji zaključak.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
6., telefonska sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za ratne veterane o tematskoj sjednici ”Stradavanje Bogdanovaca i Vukovara u Domovinskom ratu”
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je na svojoj 6.,telefonskoj sjednici održanoj 27. listopada 2021. godine na temelju članka 166. , a u svezi s člankom 47. stavkom 1. podstavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (13 glasova za ) donio sljedeći
z a k lj u č a k
Odbor će održati tematsku sjednicu “Stradavanje Bogdanovaca i Vukovara u Domovinskom ratu” na kojoj će se prikazati dokumentarni film “Štafeta smrti” te organizirati izložba slika o stradanju Bogdanovaca.Obrazloženje:
Predsjednik Odbora za ratne veterane g. Josip Đakić prihvatio je inicijativu zastupnika Zvonimira Troskota o prikazivanju dokumentarnog filma ”Štafeta smrti” i organizaciji izložbe slika o stradanju Bogdanovaca te je sukladno odredbi članka 47. stavka 1. podstavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor jednoglasno donio gornji zaključak o održavanju tematske sjednice na kojoj bi se to omogućilo. O vremenu održavanja sjednice članovi Odbora biti će pravovremeno obaviješteni pozivom za tematsku sjednicu.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 5. sjednici održanoj 22. rujna 2021. godine razmotrio je
a) Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, i
b) Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata,
koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 12. stavka 3. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. srpnja 2021. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja dosadašnjim članovima Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, Neli Kušanić, Mariju Reljanoviću, dr. sc. Nikici Bariću i dr. sc. Davoru Marijanu, mandat istječe 6. listopada 2021. godine, te se predlaže njihovo razrješenje i ponovno imenovanje s danom 7. listopada 2021. godine.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave jednoglasno (7 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskod o n o š e nj e
a) Odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata,
b) Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Za svog predstavnika na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
- ×
Odluka Odbora za ratne veterane o Prijedlogu za imenovanje predstavnika Odbora u Upravno vijeće Veteranskog centra
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora (NN-81/13, NN-113/16, NN-69717, NN-29/18 i NN-53/20), a u svezi s člankom 152. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji te glave III. točke 8.2.6. Rješenja o osnivanju Veteranskog centra, na svojoj 5. sjednici održanoj 22. rujna 2021. godine jednoglasno (7 glasova za) donio sljedeću
O d l u k u
Za predstavnika Odbora u Upravno vijeće Veteranskog centra predlaže se imenovati g. Ante Deur , član Odbora.
Obrazloženje:
Ministarstvo hrvatskih branitelja dopisom od 26. kolovoza 2021. godine pozvalo je Odbor za ratne veterane da sukladno članku 152. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji te glave III. točke 8.2.6. Rješenja o osnivanju Veteranskog centra predloži svog predstavnika u Upravno vijeće Veteranskog centra. Na svojoj 5. sjednici održanoj 22. rujna 2021. godine Odbor je jednoglasno donio Odluku kojom je za svog predstavnika predložio gospodina Ante Deura, člana Odbora.
.PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, P.Z.br. 122
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici održanoj 23. lipnja 2021. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 18. lipnja 2021. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja potrebno je u temeljni zakon, koji je donesen prije tri godine, unijeti određene mjere te ih je potrebno dodatno prilagoditi korisnicima kako bi one u potpunosti rezultirale planiranim učincima. Glavni razlog izmjena i dopuna Zakona je ubrzanje postupka za ostvarivanje statusa HRVI iz Domovinskog rata, koji trenutno traje i preko dvije godine zbog normativnih i organizacijskih problema, isto tako potrebno je ubrzati stambeno zbrinjavanje branitelja i stradalnika, omogućiti ostvarivanje svih prava iz mirovinskog osiguranja za hrvatske branitelje koji su status stekli nakon stupanja na snagu zakona odnosno ponovnog otvaranja roka za stjecanje statusa hrvatskog branitelja te omogućiti ostvarivanje naknade za nezaposlene i jednokratne novčane pomoći za sve socijalno ugrožene hrvatske branitelje. Donošenje ovog Zakona potrebno je što brže provesti iz razloga što je neodrživo stanje u kojem postupak ostvarivanja statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata traje i do tri godine, a uslijed okolnosti pandemije koronavirusa trajanje postupaka je dodatno otežano i produljeno, te svako daljnje odlaganje izmjene Zakona dovodi do povećanja broja hrvatskih branitelja koji neće dočekati okončanje postupka, niti zasluženi status.
U odnosu na Prijedlog zakona u Konačnom prijedlogu zakona, osim nomotehničkih izmjena, predviđeno je da se status hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata može dokazivati, pored potvrde Minisratsva obrane i Ministarsva unuternjih poslova, i potvrdom Ministarstva hrvatskih branitelja. također je detaljnije uređeno pravo na naknadu za nezaposlene, detaljnije su propisane usluge koje obavlja Veteranski centar, a propisano je i pravo na dodjelu garaže.
Za provedbu ovog Zakona sredstva su osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu i projekcijama za 2022. i 2023. godinu u sklopu razdjelu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
U raspravi članovi Odbora uglavnom su podržali predložene izmjene i dopune kojima se otklanjaju problemi uočeni u provedbi važećeg zakona. Naglašeno je da se razmisli o mogućnosti usklađivanja invalidnina sa rastom plaća, odnosno bruto društvenog proizvoda, umjesto da se određuju prema proračunskoj osnovici, te da se razvidi mogućnost prestanka važenja Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za te 3 suzdržana glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Konačnom prijedlogu zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, P.Z.br. 92
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici održanoj 23. lipnja 2021. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 18. lipnja 2021. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja prava civilnih stradalnika Domovinskog rata trenutno su regulirana Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata iz 1992. godine, koji je do sada mijenjan čak 12 puta. S obzirom da i nakon 25 godina od završetka Domovinskog rata ne postoji adekvatni pravni okvir za civilne stradalnike iz Domovinskog rata, donošenjem ovog Zakona završio bi se proces cjelovite regulacije prava svih stradalnika Domovinskog rata. Prema postojećem zakonu prava trenutno ostvaruju 1884 civilna stradalnika iz Domovinskog rata te 145 članova obitelji poginulih civila i unatoč tim brojnim izmjenama zakona i dalje mnogi nisu obuhvaćeni, a prava nisu prilagođena njihovim potrebama. Prijedlogom zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata definira se pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata tako da će prava moći ostvariti i stradalnici koji to nisu mogli po važećem zakonu. Precizno će se utvrditi tko su civilni stradalnici iz Domovinskog rata kako Zakon ne bi mogli zlouporabiti pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnik i paravojnih formacija. Zakon će obuhvatiti i civile stradale uslijed eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava ili uporabe vatrenog oružja u razdoblju od 17. kolovoza 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine. Omogućit će se i ostvarivanje prava članovima obitelji nestalih civila u Domovinskome ratu i prije nego što proglase svoje članove obitelji umrlima, otvorit će se rok za priznavanje statusa civilnog invalida iz Domovinskog rata po osnovu bolesti, uspostavit će se evidencija civilnih stradalnika a predviđene su i mjere za poboljšanje socioekonomskog položaja korisnika. Prava mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske ali i strani državljani uz uvjet da su u trenutku stradanja imali prebivalište u Hrvatskoj. Procijenjeni broj novih korisnika statusnih prava temeljem ovog novog zakona je oko 2500.
U odnosu na tekst Prijedloga zakona u Konačnom prijedlogu zakona skraćen je rok za donošenje provedbenih propisa, preciznije je propisano pravo na novčanu naknadu za civilne stradalnike iz Domovinskog rata, propisana je nadležnost Ministarstva hrvatskih branitelja za ostvarivenje prava na besplatne udžbenike za civilne stradalnike iz Domovinskog rata, a učinjene su i potrebne nomotehničke izmjene.
Sredstva za provedbu Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske, za 2021. godinu osigurano je ukupno 7.587.500,00 kuna, za 2022. godinu osigurano je ukupno 40.175.000,00 kuna, a za 2023. godinu 60 miljuna kuna.
U raspravi članovi Odbora pozdravili su donošenje ovog Zakona ali su naglasili da je isti trebalo donijeti puno ranije. Iznijeta je bojazan eventualnog ostvarivanja prava iz Zakona od strane pripadnika i pomagaća agresorske vojske ali je istovremeno pozdravljena ugradnja jasnih i snažnih zaštitnih mehanizama da se takvo što ne dogodi. Istaknuto je da je osnovni preduvjet za provedbu zakona postojanje cjelovite evidencije pripadnika i pomagaća agresorske vojske te civila na tada okupiranom području Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za i 3 suzdržana glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e nj e
Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata
Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2020. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici održanoj 23. lipnja 2021. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2020. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 15. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-99/18), dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 27. svibnja 2021. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor nije raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ukupna imovina Fonda na dan 31. prosinca 2020. godine iznosila je 1.005.666.037,27 kuna, a ukupna dobit iz poslovanja Fonda u 2020. godini iznosi 38,82 milijuna kuna. Koncem izvještajnog razdoblja broj udjela u Fondu bio je 1.822.983,4956 a vrijednost udjela iznosila je 529,47 kuna što je blagi rast u odnosu na 2019. godinu. Tijekom 2020. godine raspoređena je dobit u iznosu od 50,22 mil. kuna na način da je 1 dividende reinvestirana, 1 je predviđena za ispltu udjeličarima, a 1 je raspoređena za razvojne i socijalne mjere odnosno uplaćena je Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Tijekom 2020. godine ostvareni su prihodi od dividendi za 2019. godinu od Hrvatskog telekoma d.d. u iznosu od 43,6 milijuna kuna.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor je bez rasprave jednoglasno (8 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2020. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, P.Z.br. 122
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 3. sjednici održanoj 10. ožujka 2021. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 04. ožujka 2021. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja potrebno je u temeljni zakon, koji je donesen prije tri godine, unijeti određena poboljšanja radi prilagođavanja potrebama korisnika. Prvenstveno je potrebno ubrzati postupak ostvarivanja statusa HRVI-a iz Domovinskog rata koji trenutno traje i preko dvije godine zbog normativnih i organizacijskih problema, isto tako potrebno je ubrzati i stambeno zbrinjavanje branitelja i stradalnika, omogućiti ostvarivanje svih prava iz mirovinskog osiguranja za hrvatske branitelje koji su status stekli nakon stupanja na snagu zakona odnosno ponovnog otvaranja roka za sjecanje statusa hrvatskog branitelja, omogućiti ostvarivanje naknade za nezaposlene i jednokratne novčane pomoći za sve socijalno ugrožene hrvatske branitelje, a potrebno je pojedine odredbe nomotehnički doraditi radi ujednačenog tumačenja i jasnoće. Za provedbu ovog Zakona potrebno je osigurati u razdjelu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kroz tri godine 45 milijuna kuna, a u razdjelu Ministarstva hrvatskih branitelja 8,4 milijuna kuna u tri godine.
U raspravi članovi Odbora uglavnom su podržali predložene izmjene i dopune kojima se otklanjaju problemi uočeni u provedbi važećeg zakona. Ovim Prijedlogom sigurno nisu otklonjeni svi problemi jer se mora voditi računa o financijskim mogućnostima države. Od primjedbi, prijedloga i mišljenja iznesenih u raspravi izvajamo sljedeće:
- e-savjetovanje s javnošću je trebalo trajati 30 , a ne 15 dana kako bi što veći broj zainteresiranih mogao sudjelovati i pridonjeti svojim prijedlozima u savjetovanju,
- problem usklađivanja osobne invalidnine za HRVI iz Domovinskog rata s rastom prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, ubrzanje postupka za stjecanje prava na invalidsku mirovinu, ubrzati ostvarivanje prava na stambeno zbrinjavanje za HRVI iz Domovinskog rata nižeg stupnja oštećenja organizma, prava pripadnika HVO-a treba proširiti dodatnim aneksom Ugovora s BiH kojim se rješavaju prava pripadnika HVO-a i članova njihovih obitelji,
- umjesto osnivanja novih povjerenstava treba Zavod za vještačenje unaprijediti odnosno ojačati organizacijski i kadrovski čime bi profitirale i ostale kategorije osoba osobito iz područje socijalne skrbi, a sam postupak bi se ubrzao,
- članke zakona koji propisuju pravo na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima treba dodatno urediti tako da se pravo može konzumirati i kad se netko pozove na članak 22. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, prijava smrti hrvatskog branitelja radi ostvarivanja prava na troškove ukopa treba ići po službenoj dužnosti.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za i 4 suzdržana glasa) predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji,
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, P. Z. br. 92
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 20. siječnja 2021. godine razmotrio je Prijedlog zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske svojim aktom od 17. prosinca 2020. godine.
Odbor je predmetni akt razmotrio u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja prava civilnih stradalnika Domovinskog rata trenutno su regulirana Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata iz 1992. godine, koji je do sada mijenjan čak 12 puta. Prema postojećem zakonu prava trenutno ostvaruju 1884 civilna stradalnika iz Domovinskog rata te 145 članova obitelji poginulih civila i unatoč tim brojnim izmjenama zakona i dalje mnogi nisu obuhvaćeni, a prava nisu prilagođena njihovim potrebama. Prijedlogom zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata definira se pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata tako da će prava moći ostvariti i stradalnici koji to nisu mogli po važećem zakonu. Zakon će obuhvatiti i civile stradale uslijed eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava ili uporabe vatrenog oružja u razdoblju od 17. kolovoza 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine. Omogućit će se i ostvarivanje prava članovima obitelji nestalih civila u Domovinskome ratu i prije nego što proglase svoje članove obitelji umrlima, otvorit će se rok za priznavanje statusa civilnog invalida iz Domovinskog rata po osnovu bolesti, uspostavit će se evidencija civilnih stradalnika a predviđene su i mjere za poboljšanje socioekonomskog položaja korisnika. Prava mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske ali i strani državljani uz uvjet da su u trenutku stradanja imali prebivalište u Hrvatskoj. Procijenjeni broj novih korisnika statusnih prava temeljem ovog novog zakona je oko 2500. Povećat će se osnovica za ostvarivanje prava koja od 2001. godine iznosi 100% proračunske osnovice (3.326,00 kn) a povećanje je predviđeno na 115% proračunske osnovice (3.824,00 kn). Prema riječima predstavnika predlagatelja Prijedlogom zakona propisano je tko sve ne može ostvariti prava, a to se prije svih odnosi na pripadnike, pomagaće ili suradnike neprijateljskih vojnih ili paravojnih postrojbi. Ugrađen je i sigurnosni mehanizam tj. Nadležna će tijela kroz upravni postupak u prvom i drugom stupnju provesti kompletnu proceduru, Provedbenim će se propisima odnosno pravilnicima detaljnije i preciznije propisati način ostvarivanja prava te sva potrebna dokumentacija. Sredstva za provedbu Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske, a prema projekcijama za 2021. godinu osigurano je dodatnih 30 milijuna kuna, za 2022. godinu 40 miliona kuna, a za 2023. godinu 60 milijuna kuna.
U raspravi članova Odbora iznijeta su sljedeća mišljenja, prijedlozi i primjedbe:
- potrebno je preciznije utvrditi tko su civilni stradalnici iz Domovinskog rata koji će po ovom Zakonu ostvariti prava kako ga ne bi zlouporabili pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija,
- prigovoreno je na odredbu članka 76. stavka 3 zbog nejasnog definiranja načina ostvarivanja statusa civilnog stradalnika iz Domovinskog rata radi pribavljanja drugih dokaza te je predloženo da se ista briše,
- radi sprječavanja zlouporabe kod ostvarivanja prava potrebno je da nadležna tijela imaju popis osoba koje su sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku,
- provedbenim propisima tj. pravilnicima potrebno je preciznije i detaljnije propisati mogućnost ostvarivanja prava odnosno onemogućiti ostvarivanje prava onima koji to ne zaslužuju, a također je potrebno smanjiti rok za njihovo donošenje sa šest na po mogućnosti dva mjeseca,
- potrebno je donijeti jedinstveni zakon kojim će na jednom mjestu biti regulirana prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata te prilagoditi prava njihovim potrebama.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova za, 2 suzdržana i 3 protiv) predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata,
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2019. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 20. siječnja 2021. godine razmotrio je Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 15. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-99/18), dostavio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, aktom od 8. rujna 2020. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ukupna imovina Fonda na dan 31. prosinca 2019. godine iznosila je 974,9 milijuna kuna, a ukupna dobit iz poslovanja Fonda u 2019. godini iznosi 50,21 milijuna kuna. Koncem izvještajnog razdoblja broj udjela u Fondu bio je 1.849.688,0658 a vrijednost udjela iznosila je 511,78 kuna što je povećanje u odnosu na 2018. godinu. Tijekom 2019. godine Upravni odbor Fonda HB sukladno odredbama članka 44. Stavka 2. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, donio je odluku da se polovina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2018. godinu, u iznosu od 14.390.707,44 kune, isplati Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji radi poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Također četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2018. godinu u iznosu 7.195.353,72 kuna uplaćena je članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela, a četvrtina realizirane neto dobiti Fonda HB za 2018. godinu u iznosu 7.195.353,72 kuna raspoređena je za reinvestiranje. Predlagatelj je napomenuo da je 2019. godina najuspješnija godina poslovanja fonda.
Bez rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova za i 2 suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o poslovanju Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji za 2019. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici održanoj 20. siječnja 2021. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata aktom od 25. studenoga 2020. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom aktu.
Centar je javna znanstvena ustanova, specijalizirani arhiv koji prikuplja, sređuje, čuva te stručno i znanstveno istražuje i publicira gradivo iz Domovinskog rata. Centar je kao i svake godine nastavio s preuzimanjem arhivskog gradiva po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva. Do početka prosinca 2019. Centar je prikupio oko 10 dužnih metara (100 kutija)gradiva, 20 medija nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD i gradiva na vanjskom disku ili stiku), 630 gotografija, 35 sati memoarskog gradiva i 1020 kartica teksta memoarskog gradiva. Do 1. prosinca 2019. godine digitalizirano je 1.100.318 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. Centar je provodio znanstveno istraživanje Domovinskog rata, organizirao je stručne i znanstvene skupove o Domovinskom ratu, promocije izdavačke djelatnosti Centra, predavanja o Domovinskom ratu učenicima u školama u Hrvatskoj kao i tribinama u Hrvatskoj i inozemstvu te izložbe s tematikom Domovinskog rata putem kojih je svoje djelovanje pobliže predstavio hrvatskoj javnosti. Tijekom 2019. godine objedinjeni su svi podaci o smrtno stradalim građanima Republike Hrvatske u Domovinskom ratu u jednu bazu podataka i započela je provjera okolnosti njihova stradanja u suradni s Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom unutarnjih poslova. U suradnji Centra i Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u 2019. godine Centar je započeo projekt izrade enciklopedijskog portala Domovinskog rata. Ministarstvo kulture i medija je u 2019. godini putem sustava direktnog financiranja ustanova kojima je osnivač Republika Hrvatska, Centru osiguralo sredstva u ukupnom iznosu od 566.000,00 kuna.
Nakon kratke rasprave u kojem je izvješće pohvaljeno Odbor je većinom (7 glasova za, 1 suzdržan i 1 protiv) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić
1. sjednica -
- ×
Odluka Odbora za ratne veterane o imenovanju predstavnika Odbora i njegovog zamjenika u Vijeće za domovinski pijetet, mir i razvoj
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora (NN-81/13, NN-113/16, NN-69717, NN-29/18 i NN-53/20), a u svezi s člankom 21. stavkom 1. i stavkom 4. Zakona o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta, na svojoj 1. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine večinom glasova (9 glasova za i 3 glasa suzdržana) donio sljedeću
O d l u k u
Za predstavnika Odbora u Vijeće za domovinski pijetet, mir i razvoj predlaže se imenovati Ante Deur, član Odbora, a za njegovog zamjenika Stipo Mlinarić, član Odbora.
Obrazloženje:
Ministarstvo hrvatskih branitelja dopisom od 2. rujna 2020. godine pozvalo je Odbor za ratne veterane da sukladno članku 21. stavku 1. i stavku 4. Zakona o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta predloži svog predstavika i njegovog zamjenika u Vijeće za domovinski pijetet, mir i razvoj. Na svojoj 1. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine Odbor je večinom glasova donio Odluku kojom je za svog predstavnika predložio Antu Deura, člana Odbora, a za njegovog zamjenika Stipu Mlinarića, člana Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Odluka Odbora za ratne veterane o imenovanju člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora je temeljem članka 166. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora (NN-81/13, NN-113/16, NN-69717, NN-29/18 i NN-53/20), a u svezi s člankom 5. stavkom 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN-79/06 i 99/18) na svojoj 1. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine večinom glasova (9 glasova za i 3 glasa suzdržana) donio sljedeću
O d l u k u
Za člana Upravnog odbora Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predlaže se imenovati Ante Deur, član Odbora.
Obrazloženje:
Odbor za ratne veterane je na svojoj 26. sjednici održanoj 5. svibnja 2020. godine donio Odluku kojom je za svog predstavnika u Upravnom odboru Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji predložio Antu Plazonića tada člana Odbora s obzirom da je 8. lipnja 2020. godine istekao mandat dotadašnjem članu gospodinu Miri Bulju.Nakon parlamentarnih izbora za X saziv Hrvatskoga sabora održanih 05. i 12. srpnja 2020. godine prestali su mandati dotadašnjih zastupnika u Hrvatskom saboru čime im je prestalo članstvo u tijelima i organizacijama izvan Sabora na koje ga je imenovao Sabor iz reda zastupnika, ako je imenovanje uvjetovano obnašanjem dužnosti zastupnika (članak 10. stavak 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora). Kako gospodin Plazonić nije izabran za saborskog zastupnika u X saziv Hrvatskoga sabora Odbor za ratne veterane ja na svojoj 1. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine, sukladno članku 5. stavku 4. Zakona o Zakladi hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, večinom glasova donio odluku kojom se za člana Upravnog odbora Zaklade predlaže imenovati Ante Deur, član Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić - ×
Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja urazdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine
Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 01. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine raspravio je Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s odredbom članka 32. stavka 7. Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja (NN-143/12) dostavilo Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja aktom od 4. travnja 2019. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja je savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske čija je osnovna zadaća provoditi mjere i aktivnosti u svrhu efikasnije provedbe Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja. Rad članova Povjerenstva ogleda se kroz doprinos na sjednicama, prisutnost na terenskim istraživanjima mjesta masovnih i pojedinačnih grobnica, obilježavanju i komemoriranju većih obljetnica stradanja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. U izvještajnom razdoblju održane su dvije sjednice Povjerenstva. Ministarstvo hrvatskih branitelja, odnosno Uprava za zatočene i nestale od stupanja na snagu Zakona do konca 2018. godine organiziralo je postavljanje i otkrivanje tri spomen obilježja i to u Tupalama-Sinac, Gračanima-Banjaluka i Boričevcu. Razlog postavljanja samo tri spomen obilježja je u visokom trošku podizanja jednog spomen obilježja uspoređujući s osiguranim proračunskim sredstvima te je Povjerenstvo odlučilo odustati od postojećeg te pokrenuti natječajni postupak za novo rješenje spomen obilježja.
U raspravi članova Odbora postavljena su pitanja o suradnji s nadležnim tijelima Bosne i Hercegovine oko ekshumacije i identifikacije tijela iz masovnih grobnica, a osobito grobnice u Husinoj jami, imenovanju te mogućnosti promjene članova Povjerenstva. Iznijeta su suprotstavljena stajališta i mišljenja o neuravnoteženosti Izvješća, nedovoljnoj brizi o vojnim grobljima partizana do toga da se Republika Hrvatska uopće nebi trebala skrbiti o vojnim grobljima partizana znajući za njihove zločine nad hrvatskim narodom, te potrebi uklanjanja svih obilježja komunizma. Prevladala su mišljenja da je potreban ujednačen odnos prema pronalaženju, uređenju i održavanju groblja žrtava svih totalitarnih režima (komunističkog, fašističkog i nacističkog).
Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (9 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
z a k lj u č a k
Prihvaća se Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić