Odbor za ratne veterane

Izvješće Odbora za ratne veterane s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja urazdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine

16.09.2020.

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 01. sjednici održanoj 16. rujna 2020. godine raspravio je Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s odredbom članka 32. stavka 7. Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja (NN-143/12) dostavilo Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja aktom od 4. travnja 2019. godine.

Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja je savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske čija je osnovna zadaća provoditi mjere i aktivnosti u svrhu efikasnije provedbe Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja. Rad članova Povjerenstva ogleda se kroz doprinos na sjednicama, prisutnost na terenskim istraživanjima mjesta masovnih i pojedinačnih grobnica, obilježavanju i komemoriranju većih obljetnica stradanja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. U izvještajnom razdoblju održane su dvije sjednice Povjerenstva. Ministarstvo hrvatskih branitelja, odnosno Uprava za zatočene i nestale od stupanja na snagu Zakona do konca 2018. godine organiziralo je postavljanje i otkrivanje tri spomen obilježja i to u Tupalama-Sinac, Gračanima-Banjaluka i Boričevcu. Razlog postavljanja samo tri spomen obilježja je u visokom trošku podizanja jednog spomen obilježja uspoređujući s osiguranim proračunskim sredstvima te je Povjerenstvo odlučilo odustati od postojećeg te pokrenuti natječajni postupak za novo rješenje spomen obilježja.

U raspravi članova Odbora postavljena su pitanja o suradnji s nadležnim tijelima Bosne i Hercegovine oko ekshumacije i identifikacije tijela iz masovnih grobnica, a osobito grobnice u Husinoj jami, imenovanju te mogućnosti promjene članova Povjerenstva. Iznijeta su suprotstavljena stajališta i mišljenja o neuravnoteženosti Izvješća, nedovoljnoj brizi o vojnim grobljima partizana do toga da se Republika Hrvatska uopće nebi trebala skrbiti o vojnim grobljima partizana znajući za njihove zločine nad hrvatskim narodom, te potrebi uklanjanja svih obilježja komunizma. Prevladala su mišljenja da je potreban ujednačen odnos prema pronalaženju, uređenju i održavanju groblja žrtava svih totalitarnih režima (komunističkog, fašističkog i nacističkog).

Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova (9 glasova za i 1 glas suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o radu Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2018. godine.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Đakić