9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2015. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 9. sjednici održanoj 10. lipnja 2016. godine, razmotrio je Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2015. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja aktom od 9. svibnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela. Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske Klasa: 022-03/16-12/64 Urbroj: 502 od 8. lipnja 2016. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvijestio je da je Agencija u području zaštite tržišnog natjecanja u 2015. riješila 667 predmeta, što je 5,2 posto više u odnosu na prethodno izvještajno razdoblje. U području utvrđenja zabranjenog sporazuma poduzetnika, zlouporabe vladajućeg položaja poduzetnika i zabranjene koncentracije poduzetnika Agencija je u 2015. izrekla ukupno 17.510.500,00 kuna upravno kaznenih mjera od čega je u 2015. uplaćeno u Državni proračun 40.056.54 kuna, dok je od 27. siječnja do 3. veljače 2016. uplaćeno dodatnih 6.989.000,00 kuna. Agencija je u 2015. dala mišljenje na 51 zakon i prijedlog zakona te obradila 120 podnesaka poduzetnika. Bila je i izrazito angažirana na suradnji s Europskom komisijom i konvergenciji propisa o zaštiti tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu. Agenciju je Ministarstvo gospodarstva ovlastilo na osnivanje radne skupine za izradu propisa kojim će se urediti pitanje naknade štete zbog povrede prava tržišnog natjecanja. Iznesen je i podatak da su planirana sredstva Agencije za 2015. iznosila 11,7 milijuna kuna, a izvršenja rashoda 11 milijuna kuna, odnosno 93,57 posto.
Nakon uvodnog izlaganja Predsjednika Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg
Z A K LJ U Č K APrihvaća se Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2015. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Prijedlogu odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju dječjeg vrtića Krnjevo (lokacija D4-17) u k.o. Zamet
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 9. sjednici održanoj 10. lipnja. 2016. godine, razmotrio je Prijedlog odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju dječjeg vrtića Krnjevo (lokacija D4-17) u k.o. Zamet koju je ovom Odboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. svibnja 2016. godine. Odbor je o navedenom Prijedlogu odluke raspravljao na temelju nadležnosti utvrđene člankom 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju („Narodne novine“br. 74/14).
Odboru su dostavljene preslike dokumenata potrebne za utvrđivanje interesa Republike Hrvatske i donošenje ocjene da će se korištenjem nekretnine u novoj namjeni postići veća korist od one koja se postizala korištenjem nekretnine na dosadašnji način. Interes Republike Hrvatske očituje se u novoj namjeni nekretnine koja je dosada u naravi bila livada, a temeljem ovoga izvlaštenja izgradit će se dječji vrtić odnosno ustanova za odgoj i obrazovanje djece predškolske dobi na talijanskom jeziku.
Kao rezultat svih radnji provedenih u postupku ovoga izvlaštenja, Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske je svojim aktom, Klasa: 943-04/15-01/36, Urbroj: 514-04-02-02-16-14, od 6. svibnja 2016. godine uputilo Prijedlog Vladi Republike Hrvatske da u smislu članka 13 stavak 3. Zakona o izvlaštenju utvrdi da je izgradnja dječjeg vrtića Krnjevo (lokacija D4-17) u k.o. Zamet od interesa za Republiku Hrvatsku. Vlada Republike Hrvatske je sukladno članku 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju proslijedila predmet ovom Odboru kako bi isti dao svoje prethodno mišljenje na Prijedlog odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske u konkretnom slučaju.
U raspravi je na postavljano pitanje predstavnica predlagatelja pojasnila da je Prostornim planom na području koje se izvlašćuje bila predviđena izgradnja društvene ustanove.
Članovi Odbora podržali su davanje pozitivnog prethodnog mišljenja za utvrđivanje interesa Republike Hrvatske u ovom predmetu te su temeljem članka 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju jednoglasno odlučili dati
POZITIVNO PRETHODNO MIŠLJENJE
o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju dječjeg vrtića Krnjevo (lokacija D4-17)u k.o. Zamet.
PREDSJEDNIK ODBORADomagoj Ivan Milošević
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Prijedlogu odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju ZIP LINE 2 građevine u sklopu projekta Sportsko-rekreacijskog centra „Bijeli Vrh“ u k.o. Rudopolje
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 9. sjednici održanoj 10. lipnja 2016. godine, razmotrio je Prijedlog odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju ZIP LINE 2 građevine u sklopu projekta Sportsko-rekreacijskog centra „Bijeli Vrh“ u k.o. Rudopolje koju je ovom Odboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. svibnja 2016. godine.
Odbor je o navedenom Prijedlogu odluke raspravljao na temelju nadležnosti utvrđene člankom 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju („Narodne novine“br. 74/14). Odboru su dostavljene preslike dokumenata potrebne za utvrđivanje interesa Republike Hrvatske i donošenje ocjene da će se korištenjem nekretnine u novoj namjeni postići veća korist od one koja se postizala korištenjem nekretnine na dosadašnji način. Naime, ovim izvlaštenjem omogućit će se izgradnja infrastrukture u sklopu Sportsko-rekreacijskog centra „Bijeli Vrh“ u k.o. Rudopolje i to: pješačke, biciklističke i planinarske staze, izgradnja skijališta, sanjkališta, poletnih staza za paragliding itd.
Kao rezultat svih radnji provedenih u postupku ovoga izvlaštenja, Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske je svojim aktom, Klasa: 943-04/15-01/45, Urbroj: 514-04-02-02-16-31, od 6. svibnja 2016. godine uputilo Prijedlog Vladi Republike Hrvatske da u smislu članka 13. stavka 3. Zakona o izvlaštenju utvrdi da je izgradnja ZIP LINE 2 građevine u sklopu projekta Sportsko-rekreacijskog centra „Bijeli Vrh“ u k.o. Rudopolje od interesa za Republiku Hrvatsku. Vlada Republike Hrvatske je sukladno članku 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju proslijedila predmet ovom Odboru kako bi isti dao svoje prethodno mišljenje na Prijedlog odluke o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske u konkretnom slučaju.
Članovi Odbora podržali su davanje pozitivnog prethodnog mišljenja za utvrđivanje interesa Republike Hrvatske u ovom predmetu te su temeljem članka 13. stavak 3. Zakona o izvlaštenju jednoglasno odlučili dati
POZITIVNO PRETHODNO MIŠLJENJE
o utvrđivanju interesa Republike Hrvatske za izgradnju ZIP LINE 2 građevine u sklopu projekta Sportsko-rekreacijskog centra „Bijeli Vrh“ u k.o. Rudopolje.
PREDSJEDNIK ODBORADomagoj Ivan Milošević
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 32;
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016., razmotrio je Prijedlog zakona o o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da je osnovna zadaća ovoga Zakona aleternativno rješavanje svih potrošačkih sporova između trgovaca i potrošača na jednostavan i učinkovit način i to bez obzira na to radi li se o prekograničnim ili domaćim sporovima. Kao kontaktna točka Platforme za onlein rješavanje potrošačkih sporova Zakonom je određen Odjel za Europski potrošački centar pri Ministarstvu gospodarstva. Navedeno Ministarstvo također je nadležno za zaprimanje, procjenu i popis tijela za alternativno rješavanje potrošačkih sporova koja udovoljavaju određenim kriterijima. Zakonom se također propisuje obveza trgovaca, Udruga za zaštitu potrošača, trgovačkih agencija te drugih dionika politike zaštite potrošača da promoviraju alternativno rješavanje potrošačkih sporova. Prijedlogom ovog Zakona Republika Hrvatska izvršit će usklađivanje s Europskim zakonodavstvom na ovom području.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O ALTERNATIVNOM RJEŠAVANJU POTROŠAČKIH SPOROVA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Kraljevine Belgije, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Irske, Talijanske Republike Velikog Vojvodstva Luksemburga, Kraljevine Nizozemske, Europske zajednice za atomsku energiju i Međunarodne agencije za atomsku energiju o provedbi članka III. stavak 1. i 4. Ugovora o neširenju nuklearnog oružja i Dodatnog protokola uz Sporazum između Republike Austrije, Kraljevine Belgije, Kraljevine Danske, Republike Finske, Savezne Republike Njemačke, Helenske Republike, Irske, Talijanske Republike, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Kraljevine Nizozemske, Portugalske Republike, Kraljevine Španjolske, Kraljevine Švedske, Europske zajednice za atomsku energiju i Međunarodne agencije za atomsku energiju o provedbi članka III. stavaka 1. i 4. Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 34
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016., razmotrio je Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Kraljevine Belgije, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Irske, Talijanske Republike Velikog Vojvodstva Luksemburga, Kraljevine Nizozemske, Europske zajednice za atomsku energiju i Međunarodne agencije za atomsku energiju o provedbi članka III. stavak 1. i 4. Ugovora o neširenju nuklearnog oružja i Dodatnog protokola uz Sporazum između Republike Austrije, Kraljevine Belgije, Kraljevine Danske, Republike Finske, Savezne Republike Njemačke, Helenske Republike, Irske, Talijanske Republike, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Kraljevine Nizozemske, Portugalske Republike, Kraljevine Španjolske, Kraljevine Švedske, Europske zajednice za atomsku energiju i Međunarodne agencije za atomsku energiju o provedbi članka III. stavaka 1. i 4. Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da se ovim Zakonom potvrđuju sporazum i Dodatni protokol kako bi isti postali dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske. Navedenim Sporazumom određuju se zaštite mjere za izvorni i poseban fizibilni materijal u smislu provjere da se takav materijal ne preusmjerava na uporabu za nuklearno oružje odnosno nuklearne eksplozivne uređaje dok se Dodatnim protokolom određuju podaci i način na koji svaka država stranka dostavlja podatke IAEU- Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU KRALJEVINE BELGIJE, KRALJEVINE DANSKE, SAVEZNE REPUBLIKE NJEMAČKE, IRSKE, TALIJANSKE REPUBLIKE, VELIKOG VOJVODSTVA LUKSEMBURGA, KRALJEVINE NIZOZEMSKE, EUROPSKE ZAJEDNICE ZA ATOMSKU ENERGIJU I MEĐUNARODNE AGENCIJE ZA ATOMSKU ENERGIJU O PROVEDBI ČLANKA III. STAVAKA 1. I 4. UGOVORA O NEŠIRENJU NUKLEARNOG ORUŽJA I DODATNOG PROTOKOLA UZ SPORAZUM IZMEĐU REPUBLIKE AUSTRIJE, KRALJEVINE BELGIJE, KRALJEVINE DANSKE, REPUBLIKE FINSKE, SAVEZNE REPUBLIKE NJEMAČKE, HELENSKE REPUBLIIKE, IRSKE, TALIJANSKE REPUBLIKE, VELIKOG VOJVODSTVA LUKSEMBURGA KRALJEVINE NIZOZEMSKE, PORTUGALSKE REPUBLIKE, KRALJEVINE ŠPANJOLSKE, KRALJEVINE ŠVEDSKE, EUROPSKE ZAJEDNICE ZA ATOMSKU ENERGIJU I MEĐUNARODNE AGENCIJE ZA ATOMSKU ENERGIJU O PROVEDBI ČLANAKA III. STAVAKA 1. I 4. UGOVORA O NEŠIRENJU NUKLEARNOG ORUŽJA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama, s Konačnim prijedlogom Zakona, hitni postupak,prvo i drugo čitanje, P.Z.br. 38;
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016., razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o oznakama zemljipisnog podrijetla, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da će se donošenjem ovoga Zakona isti uskladiti sa Zakonom o patentu i Zakonom o općem upravnom postupku, čime će se postaviti pravni okvir za skraćivanje postupka provjere prvostupanjskih odluka DZIV-a . Naime, ovim Zakonom se ukida mogućnost žalbe na odluke DZIV-a zbog uvedenog dvostupanjskog upravnog sudovanja. Navedeno će rezultirati smanjenjem troškova i povećanjem pravne sigurnosti stranaka u postupku.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O IZMJENAMA ZAKONA O OZNAKAMA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijama u gospodarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 47;
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016., razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijama u gospodrstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da se ovim Zakonom u rad inspektora uvodi načelo oportuniteta čime će se izbjeći prekršajni progon kada to zahtjevaju razlozi ekonomičnosti odnosno kad je javni interes za osudom počinitelja umanjen. Od navedenog načela biti će izuzeti teži prekršaji kojima se ugrožava život, sigurnost i zdravlje ljudi, imovina veće vrijednosti, okoliš itd. Zakonom je također propisano da je dužnost inspektora utvrđivanje imovinske koristi ostvarene kazenim dijelom i prekršajem samo u slučaju ako to propisuje posebni zakon. Također je propisano da se po uzoru na određene zemlje Europske unije, prilikom provođenje inspekcijskog nadzora sigurnosti i sukladnosti tehničkih proizvoda uzima samo jedan uzorak za ispitivanje.Ujedno je tržišnim inspektorima dana mogućnost uzimanja uzorka i davanja na ispitivanje stručnoj instituciji u zakonom propisanim slučajevima.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O INSPEKCIJAMA U GOSPODARSTVU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o provedbi Plana upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske za 2015. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja. 2016. godine, razmotrio je Izvješće o provedbi Plana upravljanja imovinom u vlasništvu Reublike Hrvatske za 2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da su osim Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske temljeni dokumenti Strategija upravljanja i raspolaganja imovinom Republike Hrvatske za razdoblje od 2013-2017. godine, Plan upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske i Izvješće o provedbi Plana upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske. Ovo Izvješće se odnosi na 15 Poglavlja Godišnjeg plana upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske. Napomenuo je da se u dijelu Izvješća koje se odnosi na poslovanje trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku uzeta u obzir nerevidirana i nekonsolidirana izvješća o njihovu poslovanju, obzirom da je rok njihove dostave DUUDI-ju 1. ožujka 2016. godine. Ukazao je da se Smjernicama Europske unije o upravljanju državnom imovinom upućuje na nužnost sveobuhvatne evidencije državne imovine te kvalitetnijeg i bržeg donošenja odluka o upravljanju istom. Pojasnio je da jedan od ciljeve pomenute Strategije da se u srednjem roku uspostavi sveobuhvatni Središnji registar državne imovine kako bi ona bila u službi gospodrskog rasta i pokretačke snage razvoja jedinica lokalne i područne samouprave. Također je ukazao na važnost trgovačkih društava u gospodarstvu Republike Hrvatske te aktivnost DUUDI-ja u kontinuiranoj provedbi reformi postojećeg sustava upravljanja primjenom OECD pravila
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg
Z A K LJ U Č K A
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana upavljanja imovinom u vlsništvu Republike Hrvatske za 2015. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o žigu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br 37
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016., razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o žigu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da će se donošenjem ovoga Zakona isti uskladiti sa Zakonom o patentu i Zakonom o općem upravnom postupku, čime će se postaviti pravni okvir za skraćivanje postupka provjere prvostupanjskih odluka DZIV-a . Naime, ovim Zakonom se ukida mogućnost žalbe na odluke DZIV-a zbog uvedenog dvostupanjskog upravnog sudovanja. Navedeno će rezultirati smanjenjem troškova i povećanjem pravne sigurnosti stranaka u postupku.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O IZMJENAMA ZAKONA O ŽIGU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda, s Konačnim prijedlogom Zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.br. 39;
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 5. svibnja 2016.,razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da će se donošenjem ovoga Zakona isti uskladiti sa Zakonom o patentu i Zakonom o općem upravnom postupku, čime će se postaviti pravni okvir za skraćivanje postupka provjere prvostupanjskih odluka DZIV-a . Naime, ovim Zakonom se ukida mogućnost žalbe na odluke DZIV-a zbog uvedenog dvostupanjskog upravnog sudovanja. Navedeno će rezultirati smanjenjem troškova i povećanjem pravne sigurnosti stranaka u postupku.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O ZAŠTITI TOPOGRAFIJA POLUVODIČKIH PROIZVODA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
6. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o strategiji EU-a za ukapljeni prirodni plin i skladištenje plina COM (2016) 49
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o strategiji EU-a za ukapljeni prirodni plin i skladištenje plina COM (2016) 49, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 31.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno Stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/95, Urbroj: 50301-21/21-16-1 na sjednici održanoj 14. ožujka 2016. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je Leo Prelec zamjenik ministra gospodarstva Republike Hrvatske,koji je ukazao na važnost energetske strategije koja je bitna kako za opskrbu energijom na području regije tako i šire. Pojasnio je i važnost LNG terminala na Krku.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o strategiji EU-a za ukapljeni prirodni plin i skladištenje plina COM (2016) 49Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o strategiji EU-a za ukapljeni prirodni plin i skladištenje plina COM (2016) 49.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 COM (2016) 52
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 COM (2016) 52 koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 31.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno Stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/95, Urbroj: 50301-21/ 21-16-1 na sjednici održanoj 14. ožujka 2016. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je Leo Prelec zamjenik ministra gospodarstva Republike Hrvatske, ukazavši na važnost pripremljenih planova intervencije u slučaju problema u opskrbi energijom, što je i predmet ove Uredbe.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 COM (2016) 52Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 COM (2016) 52.
PREDSJEDNIK ODBORADomagoj Ivan Milošević
- ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma razmjene informacija s obzirom na međuvladine sporazume i neobvezujuće instrumente između država članica i trećih zemalja u području energetike te stavljanju izvan snage Odluke br. 994/2012/EU COM (2016) 53
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma razmjene informacija s obzirom na međuvladine sporazume i neobvezujuće instrumente između država članica i trećih zemalja u području energetike te stavljanju izvan snage Odluke br. 994/2012/EU COM (2016) 53 koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 31.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno Stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/95, Urbroj: 50301-21/ 21-16-1 na sjednici održanoj 14. ožujka 2016. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je Leo Prelec, zamjenik ministra gospodarstva Republike Hrvatske ukazavši da se ovom Odlukom planira izmijeniti dosadašnja praksa te uspostaviti stabilan mehanizam razmjene informacija i kontrole međuvladinih sporazuma u području energetike.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma razmjene informacija s obzirom na međuvladine sporazume i neobvezujuće instrumente između država članica i trećih zemalja u području energetike te stavljanju izvan snage Odluke br. 994/2012/EU COM (2016) 53Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi mehanizma razmjene informacija s obzirom na međuvladine sporazume i neobvezujuće instrumente između država članica i trećih zemalja u području energetike te stavljanju izvan snage Odluke br. 994/2012/EU COM (2016) 53.
PREDSJEDNIK ODBORADomagoj Ivan Milošević
- ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj statistici cijena prirodnog plina i električne energije i stavljanju izvan snage Direktive 2008/92/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o postupku Zajednice za poboljšanje transparentnosti cijena plina i električne energije koje se zaračunavaju industrijskim krajnjim korisnicima COM (2015) 496
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj statistici cijena prirodnog plina i električne energije i stavljanju izvan snage Direktive 2008/92/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o postupku Zajednice za poboljšanje transparentnosti cijena plina i električne energije koje se zaračunavaju industrijskim krajnjim korisnicima COM (2015) 496 koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 31.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/433, Urbroj: 50301-21/ 21-15-1 na sjednici održanoj 15. prosinca 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je Marko Krištof ravnatelj Državnog zavoda za statistiku, pojasnivši da će ovom Uredbom osigurati pravovremena i usklađena dostava podataka o cijenama prirodnog plina i električne energije za sve krajnje korisnike uključivši sektor kućanstva i sektor potrošača.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj statistici cijena prirodnog plina i električne energije i stavljanju izvan snage Direktive 2008/92/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o postupku Zajednice za poboljšanje transparentnosti cijena plina i električne energije koje se zaračunavaju industrijskim krajnjim korisnicima COM (2015) 496
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedećeMIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj statistici cijena prirodnog plina i električne energije i stavljanju izvan snage Direktive 2008/92/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o postupku Zajednice za poboljšanje transparentnosti cijena plina i električne energije koje se zaračunavaju industrijskim krajnjim korisnicima COM (2015) 496.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
- ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51 koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 31.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/95, Urbroj: 50301-21/21-16-1 na sjednici održanoj 14. ožujka 2016. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je Leo Prelec, zamjenik ministra gospodarstva Republike Hrvatske, pojasnivši da je cilj ovoga prijedloga smanjenje gubitaka energije u zgradama povećanjem učinkovitosti i poticanjem udjela obnovljivih izvora energije.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51.
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedećeMIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o određenim aspektima ugovora o prodaji robe na Internetu i drugoj prodaji robe na daljinu COM (2015) 635
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 14. travnja 2016. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o određenim aspektima ugovora o prodaji robe na Internetu i drugoj prodaji robe na daljinu COM (2015) 635 koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo u skladu s člankom 154. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 22.ožujka 2016. godine.
Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je predmetno Stajalište Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/18, Urbroj: 50301-21/ 21-16-1 na sjednici održanoj 1. veljače 2016. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je Renata Duka, pomoćnica ministra pravosuđa Republike Hrvatske, pojasnivši da je prijedlog ove Direktive dio Strategije Jedinstvenog digitalnog tržišta EK, čija je namjera stvaranje slobodnog i sigurnog jedinstvenog tržišta u kojem je moguća prekogranična kupnja na internetu i u kojem poduzeća mogu prodavati na cijelom teritoriju Europske unije.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je jednoglasno podržao Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o određenim aspektima ugovora o prodaji robe na Internetu i drugoj prodaji robe na daljinu COM (2015) 635.Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o određenim aspektima ugovora o prodaji robe na Internetu i drugoj prodaji robe na daljinu COM (2015) 635.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2014. godini
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 6.sjednici održanoj 14. travnja. 2016.godine, razmotrio je Izvješće o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2014. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. travnja 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja ukazao je na važnost donošenja zadnjih izmjena i dopuna ovog Zakona kojima se usklađuje poslovanje slobodnih zona u Republici Hrvatskoj sa pravnom stečevinom Europske unije te ukazao na usvajanje Pravilnika o načinu plaćanja naknade za koncesiju za slobodne zone kojim se regulira način, razdoblje i rokovi plaćanja naknade za koncesiju te se kao sredstvo osiguranja za plaćanje naknade uvodi zadužnica. Izneseno je da u Republici Hrvatskoj sa 31. prosinca 2014. djeluje 13 slobodnih zona od kojih 9 na kopnenom a 4 na lučkom području Republike Hrvatske. Ukupni prihodi u slobodnim zonama u izvještajnom razdoblju iznosili su 5.021 milijardi kuna od čega 4,29 milijardi u kopnenim zonama a 914,09 milijuna kuna u lučkim zonama. Ostvarena dobit u kopnenim zonama ostvarena je u iznosu od 88,02 milijuna kuna a u lučkim zonama 60,22 milijuna kuna. Ukupna dobit slobodnih zona u izvještajnom razdoblju iznosila je 380% više nego u prethodnoj godini.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećegZ A K LJ U Č K A
Prihvaća se Izvješće o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2014. godini.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu, s prijedlogom projekcija za 2017. i 2018. godinu te Prijedlozima financijskih planova za 2016. godinu i projekcija za 2017. i 2018. godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, Centra za restrukturiranje i prodaju, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Prijedloga državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2016. godinu i projekcije za 2017. i 2018. godinu (konsolidirano)
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 5. sjednici održanoj 14. ožujka 2016. razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu s prijedlogom projekcija za 2017. i 2018. godinu s pripadajućim privicima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10.ožujka 2016. godine.
Odbor je temeljem Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom Prijedlogu državnog proračuna, s pripadajućim privicima, raspravljao u svojstvu zaintresiranoga radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja izvjestio je da će se ekonomski program Vlade Republike Hrvatske temeljiti na stabilizaciji i smanjivanju javnog duga i odgovarajućim strukturnim reformama. Za postizacnje navedenog cilja poduzet će se slijedeće mjere: fiskalna konsolidacija temeljena na smanjenju proračunskog manjka, aktivacija državne imovine te poticanje ekonomskog oporavka.
Izraženo u brojkama ukupni prihodi državnog proračuna u 2016. godini projicirani su u iznosu od 114, 9 milijardi kuna a rashodi u iznosu od 122,4 milijarde kuna što ćini planirani manjak državnog proračuna od 7,5 milijardi kuna odnosno 2,2% BDP-a.Manjak izvanproračunskih korisnika projiciran je u iznosu od 1,2 milijarde kuna ili 0,4% BDP-a a manjak lokalnih jedinica u iznosu od 507 milijuna kuna ili 0,1% BDP-a. Tako će ukupni manjak općeg proračuna iznositi 9,2 milijarde kuna ili 2,7% BDP-a dok bi predviđeni manjak proračuna opće države u 2017. godini trebao iznositi 2,0% BDP-a a u 2018. 1,7 % BDP-a. Najznačajniji doprinos gospodarskom rastu kroz projekcijsko razdoblje dolazti će iz domaće potražnje dok bi doprinos inozemne potražnje trebao biti blago pozitivan. U okviru prihoda državnog proračuna najveća stavka odnosi se na porezne prihode koji su projicirani u iznosu od 68,9 milijardi kuna a u okviru istih najveće stavke su PDV 44,4 milijarde kuna, posebni porezi i trošarine 14 milijardi kuna, te porez na dobit 6 milijardi kuna.Doprinosi su planirani u iznosu od 22,1 milijardu kuna.
Ukupni rashodi državnog proračuna u 2016. godini projicirani su u iznosu od 122,4 milijarde kuna od čega je najveća stavka naknade građanima i kućanstvima 45,3 milijarde kuna, rashodi za zaposlene 25,5 milijardi kuna,rashodi za pomoći državnog proračuna dane u inozemstvo i unutar opće države 13, 7 milijardi kuna, materijalni rashodi 11,3 milijarde kuna, financijski rashodi 11,1 milijardu kuna i subvenicije 6,1 milijardu kuna.
Po prvi puta su u državnom proračunu iskazane i nepodmirene obveze izvanproračunskih korisnika državnog proračuna koje su na dan 31. prosinca 2015. godine iznosile 3,6 milijardi kuna.
Na poziciji Ministarstva gospodarstva planirano je povećanje od 24,2% tako da su ukupna sredstva u odnosu na planirano izvršenje iz 2015. goine povišena sa 1. 489 milijuna kuna na 1 840 milijuna kuna.
Najveći dio rasprave koja je uslijedila odnosio se na spor INE i MOLA i subvencije u brodogradnji. Tako je istaknuto da je u 2013. godini MOL u Washingtonu pokrenuo arbitražni postupak zbog nepreuzimanja plinskog biznisa, kao ugovorne obveze, što bi u slučaju gubitka spora za Republiku Hrvatsku bio teret od 2,5 do 3 milijarde kuna. Trenutno se čeka ishod arbitraže u Hrvatskoj a vezano za poništenje Ugovora INE i MOLA zbog mogućeg protupravnog zaključenja navedenog Ugovora. Istaknuto je da su redovite rate za restrukturiranje dugova tri brodogradilišta i to Brodosplit , 3. maj, i Brodotrogir u ovoj godini 313 milijuna kuna dok je dug iz 2014. i 2015. godine nešto iznad 500 milijuna kuna. Za samo restrukturiranje brodogradnje u 2016. godini planirano je 46 milijuna kuna. U raspravi je pojašnjeno da brodogradilišta imaju reviziju poslovanja ali na državni trošak. Ukazano je na mogućnost prebacivanja dijela sredstava predviđenih za restrukturiranje brodogradilišta na rashodovnu stranu proračuna u idućim godinama kao i na izrazito mali iznos sredstava predviđen za promociju investicija. Ministru gospodarstva sugerirano je stavljanje u funkciju fondova za gospodarsku suradnju i to prvenstveno industriju koja je potkapitalizirana a izražena je i vjera u ostvarenje prihodovne strane proračuna kao i rad na smanjenju poreznog opterećenja poduzetnika.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je sa 7 glasova „za, 1 glasom „suzdržanim“ i 3 glasa „protiv“ odlučio Hrvatskom saboru predložiti d o n o š e nj eDRŽAVNOG PRORAČUNA
REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2016. GODINU S PROJEKCIJAMA ZA 2017. I 2018. GODINU
te sljedećih odluka:
-Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2016.godinu i projekcije za 2017. i 2018.
-Odluke o davanju suglasnosti na Fiinancijski plan Hrvatskih cesta za 2016. godinu i projekcije za 2017. i 2018.godinu;
-Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2016. godinu i projekcije za 2017. i 2018. godinu;
-Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2016. godinu i projekcije za 2017. i 2018. godinu;
-Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2016.godinu i projekcije za 2017. i 2018. godinu;
-Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2016. godinu i projekcije za 2017. i 2018. godinu;Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu, drugo čitanje, P.Z. br.16
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 5. sjednici održanoj 14. ožujka 2016. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. ožujka 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja izvjestila je da ovaj zakon propisuje prava i obveze proračunskih korisnika u postupku planiranja i izvršavanja državnog proračuna, zaduživanja i jamstva države, upravljanje financijskom i nefinancijskom imovinom, poticanja mjera u gospodarstvu, pojedine ovlasti Vlade, predsjednika Vlade, Ministarstva financija i ministra, novčane kazne za neizvršavanje obveza te druga pitanja.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je sa 10 glasova „za“ i 1 „suzdržanim“ odlučio Hrvatskom saboru predložiti d o n o š e nj eZ A K O N A
O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2016. GODINUZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 3
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 4. sjednici održanoj 17.veljače. 2016.godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o strateškim inveticijskim projektima Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. veljače 2016. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je članove Odbora da se ovim Zakonom usklađuje sastav Povjerenstva za procjenu i utvrđivanje prijedloga strateških projekata sa ustrojom Vlade Republike Hrvatske. Time će se omogućiti kontinuitet rada Povjerenstva kao tijela koje donosi odluke o proglašenju strateškog projekta prati njegovu provedbu te predlaže odluke o brisanju projekata s Liste strateških projekata.
U raspravi koja je uslijedila predstavniku predlagatelja sugerirano je da uzevši u obzir dosadašnje iskustvo u nadolazećem razdoblju doradi ovaj Zakon. Istaknuto je da svaka vlada mora stvarati poslovnu klimu za ulagače pa se slijedom navedenog u konkretnom slučaju treba razmisliti što je zapravo strateška investicija za Republiku Hrvatsku.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenjeZA K O N A
O IZMJENAMA ZAKONA O STRATEŠKIM INVESTICIJSKIM PROJEKTIMA REPUBLIKE HRVATSKE
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 4
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 4. sjednici održanoj 17.veljače 2016.godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona,ke Hrvatske, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. veljače 2016. godine. Odbor je također razmotrio amandman Vlade Republike Hrvatke od 11. veljače 2016. godine koji je postao sastavni dio Konačnog prijedloga ovog zakona temeljem članka 202 Poslovnika Hrvatskoga sabora
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da je ova izmjena Zakona potrebna zbog imenovanja Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za upravljanje strateškim trgovačkim društvima. Time će se Povjerenstvu ojačati sastav kako bi moglo nastaviti raditi u punom sastavu i donositi zaključe za koje je nadležno.
U raspravi koja je uslijedila izneseno je stajalište da je bivša Vlada donijela Uredbu o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske suprotno Zakonu o primopredaji vlasti. Također je ukazano na činjenicu da je ova Uredba donesena u desetom mjesecu 2015. godine. U raspravi je također izneseno da je Ured za upravljanje i raspolaganje imovinom vlasništvu Republike Hrvatske pod ingerencijom Vlade Republike Hrvatske a ne Ministarstva gospodarstva, ali i da je ovaj Zakon lex specijalis i da ja njime propisano pravo Vlade Republike Hrvatske na donošenje navedene Uredbe.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
Z A K O N A
O IZMJENI ZAKONA O UPRAVLJANJU I RASPOLAGANJU IMOVINOM U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 3. sjednici održanoj 4.veljače 2016.godine, razmotrio je Godišnje izvješće o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, aktom od 30. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao sa mišljenjem Vlade Republike Hrvatske iz prethodnog saziva Klasa: 022-03/15-12/57 Urbroj: 50301-05/16-15-23 od 20. kolovoza 2015. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naglasio je antikorupcijsko djelovanje Državne komisije kroz kontrolu provedenih postupaka kao i javnost i dostupnost njenog rada. Govoreći o pokazateljima istaknuo je da je u izvještajnom razdoblju uloženo 1282 žalbe vezane za javnu nabavu te 33 vezane za koncecije. Najveći broj žalbi uložen je na odluke o odabiru (878) te objavu i dokumentaciju za nadmetanje (304). Od uloženih žalbi 411 je usvojeno, 394 je odbačeno, 268 je odbijeno a za 118 je obustavljen postupak.U 2014. godini zaprimljeno je i 27 prijedloga za određivanje privremene mjere. Prosječno vrijeme trajanja žalbenog postupka od vremena zaprimanja žalbe do objave odluke je 40 dana a od datuma kompletiranja žalbenog predmeta do donošenja odluke 17 dana. Na odluke Državne komisije donesene u 2014. godini uloženo je 108 upravnih tužbi dok je s osnova naknade za pokretanje žalbenog postupka u državni proračun je u 2014. godini uplaćeno 19.623.846,00 kuna.
U raspravi koja je uslijedila predstavnik predlagatelja je na postavljena pitanja objasnio da su naknade rezultirale smanjenjem broja predmeta od 36% u odnosu na prethodnu godinu ali je i ukazao da je postupak koji se vodi pred Komisijom visoko stručan što određuje i visinu naknade. Pojašnjeno je da je budućnost rada Državne komisije elektronosko otvaranja ponuda odnosno elektronska žalba što će izazvati smanjenje broja predmeta i ubrzati žalbeni postupak.Ukazano je na važnost ove Komisije za oporavak hrvatskog gospodarstva a predstavniku predlagatelja je sugerirano da na strani 17.(tablica sa brojem žalbenih predmeta u odnosu na naručitelje koji su imali 5 i više žalbenih postupaka pred Državnom komisijom) u idućem Izvješću ubaci apsolutne financijske iznose i napravi usporedbu rada ove Komisije sa istovjetnim komisijama u susjednim zemljama.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećegZ A K LJ U Č K A
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević - ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 3.sjednici održanoj 4.veljače. 2016.godine, razmotrio je Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, aktom od 6. srpnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao sa mišljenjem Vlade Republike Hrvatske iz prethodnog saziva Klasa: 022-03/15-12/58 Urbroj: 50301-05/16-15-17 od 20. kolovoza 2015. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da je osnovna zadaća Agencije utvrđivanje zabranjenih sporazuma između poduzetnika, utvrđivanje zlouporabe vladajućeg položaja poduzetnika i ocjena dopuštenosti koncentracija između poduzetnika. Napomenuo je da je Agencija nadležna i za izravnu primjenu pravne stečevine EU. Govoreći o provedbenoj statistici izvjestio je da je Agencija u izvještajno godini riješila 632 predmeta iz područja tržišnog natjecanja te 7 iz državnih potpora. Rad Agencije bio je obiježen i aktivnostima vezanim za utvrđivanje postojanja zabranjenih horizontalnih sporazuma (kartela) između poduzetnika te zabranjenih vertikalnih sporazuma o minimalnim cijenama u opskrbnom lancu. Istaknuo je da je nakon godinu dana nezakonito uspostavljenog monopola ponovno za sve poduzetnike otvoreno lokalno tržište vodoopskrbe. Agencija je u izvještajnom razdoblju izrekla ukupno 5.012.600 upravno kaznenih mjera od kojih je u proračun uplaćeno 1.600 986,30 kuna obzirom da se za ostale mjere čeka pravomoćnost sudske odluke po upravnom postupku.. Predstavnik pedlagatelja također je pojasnio da je jedan od ključnih alata za zaštitu tržišnog natjecanja nenajavljena pretraga poslovnih i drugih prostorija, zemljišta i prijevoznih sredstava kao i pečačenje i privremeno oduzimanje predmeta. U provedbi propisa zaštite tržišnog natjecanja jednaka važnost pridaje se promicanju prava i politike tržišnog natjecanja u cilju stavaranja i širenja kulture tržišnog natjecanja kod svih dionika. Posebno je istaknuta javnost rada Agencije koja je osigurana objavom njenih odluka u Narodnim novinama i na stranicama Agencije.
U raspravi koja je uslijedila pojašnjeno je da Vijeće za zaštitu tržišnog natjecanja isto tretira strane kao i domaće lance te da je u izvještajnoj godini 31 % više predmeta riješno nego prethodne 2013. godine i to sa 6 ljudi manje. Ukazano je na činjenicu da je prosječni hrvatski poduzetnik značajno nekonkurentniji od većine poduzetnika istoga ranga u zemljama Europske unije.Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg
Z A K LJ U Č K A
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 2. sjednici održanoj 28. siječnja. 2016.godine, razmotrio je Godišnje izvješće Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije za 2014 godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, aktom od 16. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske iz prethodnog saziva Klasa: 022-03/15-07/218 Urbroj:50301-05/05-15-3 od 8. srpnja 2015. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da su zadaće Agencije davanje jamstva u cilju podrške pokretanju novih poduzetničkih projekata, mikrokreditiranje, bezpovratne potpore, podrška inovacijama, Eu projekti i podrška razvoja korisnicima, poticanje investicija i unapređenje investicijskog okruženja te kontrola namjenskog korištenja sredstava. Izvjestio je da se jamstva izdaju za programe Rastimo zajedno, EU početnik i Poljoprivrednici. U 2014. godini izdano je 259 jamstava od čega najviše u Gradu Zagrebu, Splitsko-dalmatinskoj i Istarskoj županiji te Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak i Zagrebačkoj banci. Iznos aktivnih jamstava na dan 31. 12. 2014. godine iznosio je 1 milijardu i 221 tisuća kuna, osigurani mikrokrediti za mikropoduzetnike iznosili su 5 milijuna kuna, potpore mikropoduzetništvu i obrtu 19 milijuna 276 tisuća kuna, potpore za malo i srednje poduzetništvo i obrt, 47 milijuna 817 tisuća kuna, inovacije u poduzetništvu 12 milijuna kuna te bezpovratne potpore za saniranje posljedica katastrofe na području Vukovarsko-Srijemske županije u iznosu od 6 milijuna 625 tisuća kuna.
U raspravi koja je uslijedila predstavniku predlagatelja sugerirano je da Agencija napravi usporedbe sa drugim agencijama u okruženju vezano za stopu aktivacije dok je na pitanje zbog čega je došlo do pada izdatih jamstava odgovoreno da su razlozi u padu kreditne aktivnosti, restrikcije u programima i regulativi Europske komisije.Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg
Z A K LJ U Č K APrihvaća se Godišnje izvješće Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije za 2014 godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 2. sjednici održanoj 28. siječnja 2016.godine, razmotrio je, Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2014. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska energetska regulatorna agencija, aktom od 29. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je da ovo Izvješće uključuje propisane podatke koji se odnose na tržišta elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećegZ A K LJ U Č K A
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnostiza 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORADomagoj Ivan Milošević
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 2. sjednici održanoj 28. siječnja 2016.godine, razmotrio je, Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska energetska regulatorna agencija, aktom od 29. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske iz prethodnog saziva Klasa: 022-03/15-07/233 Urbroj: 50301-05/16-15-8 od 20. kolovza 2015. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da ovo Izvješće sadrži informacije o provedenim aktivnostima i rezultatima iz djelokruga zakonskih obveza HERE kao i provedbe regulatornih postupaka, praćenja izvršenja obveza energetskih subjekata te analizu stanja reguliranih komponenti Hrvatskog energetskog sektora. Slijedom navednog izvješće se odnosi na električnu energiju, prirodni plin, naftu, naftne derivate, biogoriva i toplinsku energiju. Predstavnik predlagatelja izvjestio je da Hrvatska zadovoljava iz vlastitih izvora preko 70% potreba za električnom energijom te preko 60% potreba u prirodnom plinu. Istaknuo je dobru povezanost HERE sa identičnim tijelima u susjednim zemljama kao i sigurnost koju Republika Hrvatska ima u opskrbi plinom i električnom energijom koje uvoze.
U raspravi koja je uslijedila, a vezano na pitanje o razdjelnicima, pojašnjeno je da razdjelnici sami ne mogu direktno utjecati na uštedu energije ali da u sprezi sa izbalansiranim cjelokupnim sustavom grijanja u objektu mogu stvoriti uvjete za uštedu energije. Upravnom vijeću HERE biti će pismeno upućen set pitanja iz djelatnosti rada HERE.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je sa 7 glasova „za“ i 1 glasom „sudržanim“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg
Z A K LJ U Č K A
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević
- ×
Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu
Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 2.sjednici održanoj 28.siječnja 2016. godine, razmotrio je, Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska energetska regulatorna agencija, aktom od 29. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnikca predlagatelja izvjestila je da su ukupni prihodi agencije u izvještajnom razdoblju iznosili 26 milijuna 939 tisuća kuna dok su rashodi iznosili 21 milijun 797 tisuća kuna iz čega proizlazi da je HERA u 2014. godini ostvarila ukupan višak prihoda nad rashodima u iznosu od 5 milijuna 137 tisuća kuna. U strukturi ukupnih prihoda najznačajniji su prihodi od naknada za obavljanje energetske djelatnosti (cca 95%) dok u strukturi rashoda najveći dio čine rashodi za djelatnike (cca 62%) i materijalni rashodi (cca 32%). Istaknuto je da je inspekcija Ministarstva financija konstatirala da nema primjedaba na rad HERE u izvještajnom razdoblju.
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je sa 7 glasova“za“ i 1 glasom
„suzdržanim“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećegZ A K LJ U Č K A
Prihvaća se Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Domagoja Ivana Miloševića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Ivan Milošević