Zagreb - Članovi Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - SAD primili su u utorak izaslanstvo Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj koje je predvođio otpravnik poslova Mark Fleming.
Otvarajući sastanak voditelj Skupine Davor Bernardić naglasio je tradicionalno prijateljske odnose između dviju država koje bi, kako je naglasio, u budućnosti trebalo razvijati i njegovati, osobito na području trgovinske razmjene i gospodarske suradnje. Posebno se osvrnuo na euroatlantsko usmjerenje Hrvatske, koja nakon ulaska u NATO, EU i šengenski prostor ima ambicije ući i u OECD. Bernardić je također istaknuo savezništvo Hrvatske i SAD-a koje se očituje u mnogim vojnim misijama za obranu mira diljem svijeta, borbi protiv ISIS-a, pomoći Ukrajini u borbi protiv neizazvane ruske invazije te postizanju energetske samoodrživosti i neovisnosti.
Na sastanku je sudjelovao i potpredsjednik Hrvatskoga sabora akademik Željko Reiner koji je istaknuo da su Hrvatska i SAD-e čvrsti saveznici i prijatelji, koji grade svoje odnose na međusobnom povjerenju. Naglasio je važnost Strateškog dijaloga između dviju zemalja koji je započeo 17. ožujka 2022. godine u područjima obrane, energetike, klimatskih promjena i ostalim. Reiner je također rekao kako će Sporazum o ukidanju dvostrukog oporezivanja uvelike pomoći investitorima iz SAD-a koji ulažu u Hrvatskoj.
Mark Fleming je izjavio da je Hrvatska najjači partner SAD-a na zapadnom Balkanu i u jugoistočnoj Europi te postaje značajan partner SAD-a i u svijetu, posebno u oblasti globalne sigurnosti i energetske neovisnosti. Istaknuo je kako smatra da su Hrvatska i Sjedinjene Američke Države u novoj, ubrzanijoj fazi svog međusobnog odnosa te da je Hrvatska izgradila snažnu demokraciju, što uvelike pomaže u zbližavanju i suradnji dviju država. Posebno se osvrnuo na značaj donošenja Zakona o provjeri stranih ulaganja, koji će, prema njegovim riječima, dodatno ubrzati razvoj gospodarstva i stranih investicija u Hrvatsku, posebno onih iz SAD-a.
U nastavku sastanka zastupnici, članovi Skupine i dužnosnici veleposlanstva su u konstruktivnoj diskusiji iznosili viđenje suradnje dviju zemalja na područjima obrane i globalne sigurnosti, vojne suradnje, energetske neovisnosti i energetike, programa stručnog usavršavanja i razmjene studenata i stručnjaka, znanstvenoj suradnji, klimatskim promjenama, razvoju stabilnog demokratskog društva, razvijanju investicijske klime i ostalim područjima od zajedničkog interesa.
Bernardić je zaključio sastanak izražavajući uvjerenje u dugotrajnost savezničkih i partnerskih odnosa između Hrvatske i SAD-a i pozivajući izaslanstvo Skupine prijateljstva SAD - Hrvatska u Kongresu da dođe u radni posjet Hrvatskome saboru.