Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Zaključci s tematske sjednice Odbora za zaštitu okoliša i prirode održane 21. veljače 2019. godine s temom „Mikroplastika u okolišu“

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora na 42. (tematskoj) sjednici održanoj 21. veljače 2019. godine proveo je raspravu o temi „Mikroplastika u okolišu“.    
Odbor je, sukladno iznesenim stajalištima u provedenoj raspravi, donio na 44. sjednici Odbora održanoj 5. travnja 2019. godine sljedeće

ZAKLJUČKE

1.    Odbor naglašava da rastuća proizvodnja plastike i njezino neadekvatno zbrinjavanje imaju za posljedicu značajno onečišćenje okoliša, ugrožavanje ljudskog zdravlja te štete za gospodarstvo. Odbor posebice ukazuje na prisutnost plastičnog otpada i njegovom fragmentacijom nastale mikroplastike u Jadranskom moru, a koji imaju  negativan utjecaj na morske sustave, zdravlje ljudi, ribarstvo i turizam koji ovise o očuvanom morskom okolišu kao i pomorski promet. 
2.    Odbor upozorava na nužnost provođenja mjera za ostvarenje cilja 3.3. Unaprjeđenje sustava upravljanja morskim otpadom, a koje su definirane Programom mjera zaštite i upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 97/17.). Stoga poziva Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da najkasnije do 1. srpnja 2019. godine izvijesti Odbor o aktivnostima koje poduzima s ciljem izrade nacionalnog akcijskog plana upravljanja morskim otpadom, prikupljanja podataka i procjene razine štetnih utjecaja otpada u moru te prikupljanja otpada u moru putem ronilačkih akcija i kočarenja. 
3.    Odbor ističe važnost razvoja metodologije praćenja podataka o morskom otpadu te poziva Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da u što je moguće kraćem roku izradi Plan provedbe monitoringa Jadrana sukladno Odluci o donošenju Akcijskog programa Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem: Sustav praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora („Narodne novine“, broj 153/14).
4.    Odbor poziva Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da provode mjere i osiguraju sredstva za provođenje mjera koje se odnose na uspostavu sustava gospodarenja morskim otpadom definiranih Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje od 2017.-2022. godine te o njihovoj realizaciji izvijeste Odbor najkasnije do 1. srpnja 2019. godine. 
5.    Imajući u vidu da je sukladno članku 53. stavku 3. Zakona o održivom gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 94/13. 73/17. i 14/19.) definirana obveza donošenja Pravilnika o morskom otpadu i da se s njegovim donošenjem značajno kasni, Odbor poziva ministra zaštite okoliša i energetike da u što je moguće kraćem roku donese navedeni Pravilnik.  
6.    Odbor upozorava da u Jadranskom moru velik problem predstavlja morski otpad na južnim stranama vanjskih otoka i u obalnom području donesen morskim strujama i vjetrom iz susjednih jadranskih zemalja za vrijeme iznimno nepovoljnih meteoroloških i hidroloških prilika. Odbor stoga poziva Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova te Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture da intenziviraju aktivnosti na uspostavi suradnje sa susjednim državama vezano za onečišćenje morskim otpadom. 
7.    Odbor pozdravlja aktivnosti koje se provode na razini Europske unije u sklopu Europske strategije za plastiku u kružnom gospodarstvu donesene u siječnju 2018. godine s ciljem zaštite građana i okoliša od onečišćenja plastikom uz istovremeno poticanje rasta i inovacija. Ključnim korakom za smanjenje količine otpada u moru Odbor ističe donošenje Direktive o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš koja je u zakonodavnoj proceduri, a čiji je cilj sprečavanje nastanka i smanjenje količine plastičnog morskog otpada. Navedeni Prijedlog Direktive usmjeren je na deset najčešće pronađenih plastičnih predmeta za jednokratnu upotrebu i ribolovni alat, koji zajedno čine oko 70% ukupnog broja predmeta u morskom otpadu. Odbor stoga naglašava kako će prijenos ove direktive u nacionalno zakonodavstvo, po njezinu donošenju, iziskivati značajnu prilagodbu od strane gospodarskog sektora. U tom smislu Odbor poziva Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na aktivnu suradnju s gospodarskim sektorom. 
8.    Odbor upozorava na potrebu kontinuirane edukacije potrošača i poticanja njihovog odgovornog ponašanja kada je riječ o uporabi proizvoda od plastike, posebice plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu, kao i provedbu mjera educiranja o morskom otpadu kao okolišnom problemu. Odbor ističe potrebu djelovanja na lokalnoj razini, zatim kroz obrazovni program za djecu predškolske i školske dobi, izradu edukativnih materijala namijenjenih turistima i ribarima i slično. 
9.    Vezano uz rezultate projekta DeFishGear („Sustav gospodarenja otpadom iz mora u Jadransko-jonskoj regiji“) koje je proveo Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita u suradnji sa susjednim državama, Odbor upućuje nadležna ministarstva i lokalnu razinu na projektom predložene potencijalne mjere za uklanjanje otpada iz mora (uspostavljanje nacionalnog programa uklanjanja plutajućeg i potonulog otpada npr. „Fishing for litter“ s povezanim programima recikliranja, smanjivanje izgubljenih ribolovnih alata kroz označivanje mreža, prostorno upravljanje morem, ograničavanje mreža, provođenje informacijskih kampanja o otpadu, provođenje analize životnog ciklusa otpada iz mora, izrada regionalne strategije za procjenu, sprečavanje i smanjenje otpada u Jadranskom moru i slično). 
10.     Odbor poziva Institut za oceanografiju i ribarstvo Split da, po dovršetku projekta ML-REPAIR („Smanjivanje i sprječavanje, integrirani pristup gospodarenju otpadom iz mora u Jadranu“), informira Odbor o rezultatima i preporukama projekta.
11.     Odbor upozorava na nepostojanje održivog sustava za zbrinjavanje otpada od plastike te ističe da su sjednici nazočni predstavnici ribarske zadruge istaknuli važnost razvoja i financiranja cjelovitog sustava gospodarenja otpadom iz ribarskih mreža i napuštenih ribarskih mreža s povezanim programima prihvata i recikliranja budući da ribari navedeni otpad prikupljaju. 
12.     Odbor upućuje na potrebu daljnjih ulaganja u obradu otpadnih komunalnih voda s ciljem sprečavanja nastanka morskog otpada i smanjenja prisutnosti mikroplastike u moru. 
13.     Odbor prepoznaje potrebu izrade analize utjecaja opterećenja plastikom na okoliš u Republici Hrvatskoj radi stjecanja saznanja o utjecaju plastike na promjene u ekosustavu te preporuča Ministarstvu zaštite okoliša i energetike da razmotri mogućnost financiranja izrade takve analize iz EU sredstava.  
14.     Odbor upozorava Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave na žurnu potrebu dovršetka procesa izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na kopnu, uključujući i povećanje udjela recikliranja otpada, budući da je za smanjenje prisutnosti otpada u moru ključan razvijen i održiv sustav gospodarenja otpadom na kopnu. Naime, procjena je da oko 80% morskog otpada dolazi iz kopnenih izvora i aktivnosti s kopna (primjerice komunalni otpad s nepropisnih odlagališta) dok svega 20% otpada u moru završava kao rezultat neodgovornog pomorskog prometa i ribarstva. 
15.     Odbor naglašava da je pitanje proizvodnje plastike, plastičnog otpada i mikroplastike te njihove prisutnosti u morima globalni problem. Odbor posebice ističe nužnost žurnog djelovanja budući da se u Jadranu zbog njegove zatvorenosti mikroplastika akumulira brže nego u Mediteranu i oceanima. Odbor stoga predlaže Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu zaštite okoliša i energetike da navedeno bude jedna od ključnih tema za nadolazeće hrvatsko predsjedanje Vijećem EU 2020. godine.

PREDSJEDNIK ODBORA

      Ivan Vilibor Sinčić