Na inicijativu Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda o potrebi donošenja konkretnih prijedloga provedbe aktivnosti i mjera upravljanja rizicima i ublažavanja štetnih posljedica poplava te poticanja međuresorne suradnje u rješavanju problematike uzroka i posljedica poplava na području Republike Hrvatske, a temeljem zaključka Odbora za poljoprivredu, Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu i Odbora za zaštitu okoliša i prirode održana je 10. svibnja 2018. zajednička tematska sjednica.
U pripremi sjednice zatraženi su i zaprimljeni materijali Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Pregled šteta dostavljen je iz Državnog povjerenstva, a dodatni materijal dostavila je Agencija za vodne putove.
Na sjednici su uz članove Odbora sudjelovali predstavnici: Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda, Međunarodne komisije za sliv rijeke Save, Agencije za vodne putove i Hrvatskih voda.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu na svojoj 47. sjednici održanoj 14. lipnja 2018., Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu na svojoj 29. sjednici održanoj 5. srpnja 2018. godine i Odbor za zaštitu okoliša i prirode na svojoj 28. sjednici održanoj 5. srpnja 2018. godine usvojili su sljedeće
Zaključke i preporuke
Uzimajući u obzir štete od poplava, smetnje u plovidbi prouzročene nedovoljnim dubinama na kritičnim dionicama dijelom uzrokovane i intenzivnim taloženjem nanosa koje je rezultiralo smanjenjem dubina i za više od 1,00 metra pozivaju se Hrvatske vode i Agencija za plovne puteve na dostavu informacija o brzini protoka vode, protočnosti rijeka i dubini korita rijeka na kritičnim dionicama Save, Drave i Dunava, Une i Kupe u petnaestogodišnjem razdoblju i informacije o provedenim, trenutno provođenim i planiranim aktivnostima tehničkog održavanja plovnih puteva (Agencija za plovne putove u dijelu koji se odnosi na pojas plovnog puta; Hrvatske vode u djelu koji se odnosi na korito izvan pojasa plovnog puta), te aktivnostima i troškovima saniranja posljedica poplava u desetogodišnjem razdoblju.
Uzimajući u obzir nedovoljnu zastupljenost riječnog prometa u Republici Hrvatskoj, kao i ekološku prihvatljivost i ekonomičnost ove vrste prometa, a s ciljem razvoja i unapređenja riječnog prometa u Republici Hrvatskoj poziva se Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture na dostavljanje informacija o stanju riječnog prometa u Republici Hrvatskoj i podataka o trenutnim i planiranim aktivnostima i ulaganjima u riječni promet u Republici Hrvatskoj.
Pozivaju se Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, a Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na dostavu informacija o aktivnostima vezanim za razvoj sliva rijeke Save.
Polazeći od oprečnih stavova vezanih uz mogućnost eksploatacije mineralnih sirovina iz korita rijeka u Republici Hrvatskoj, eksploataciju mineralnih sirovina u susjednim državama i nakupina u riječnim tokovima koje mogu biti jednim od uzroka poplava pozivaju se Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Hrvatske vode i Agencija za vodne putove na dostavu stavova o navedenom pitanju i informacija o ukupno realiziranoj eksploataciji mineralnih sirovina (pijeska i šljunka) iz plovnih puteva u proteklih deset godina.
Uzimajući u obzir obveze koje je Republika Hrvatska preuzela vezano uz zaštitu okoliša i prirode, različita tumačenja istih, rizike i poplavne opasnosti za stanovništvo, poljoprivredni potencijal, gospodarske djelatnosti, očuvanje kvalitete tala i raznolikost flore i faune poziva se Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na ispitivanje opravdanosti pristupanju točkastim izmjenama NATURE 2000.
Polazeći od važnosti održavanja kvalitete poljoprivrednih tala u Republici Hrvatskoj, obveza vezanih uz zaštitu okoliša i prirode i nepovoljnog učinka poplava na poljoprivredna tla poziva se Ministarstvo poljoprivrede na dostavu informacija o provedenim i planiranim aktivnostima Ministarstva poljoprivrede vezanim uz sprečavanje degradacije tala izloženih poplavama.
U cilju donošenja konkretnih prijedloga provedbe aktivnosti i mjera upravljanja rizicima i ublažavanja štetnih posljedica poplava i poticanja međuresorne suradnje u rješavanju problematike uzroka i posljedica poplava na području Republike Hrvatske pozivaju se na suradnju Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo poljoprivrede Agencija za vodne puteve, Hrvatske vode i Međunarodna komisija za sliv rijeke Save, kao i suradnju sa susjednim državama.
S namjerom ubrzavanja postupaka provođenja aktivnosti upravljanja rizicima i ublažavanja štetnih posljedica poplava pozivaju se Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture i Ministarstvo poljoprivrede na razmatranje potrebe izmjena zakonske regulative.
Pozivaju se Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo poljoprivrede, Agencija za vodne putove i Hrvatske vode na dostavu odgovora do kraja rujna 2018. godine. Izvještajna sjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode, Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu i Odbora za poljoprivredu održati će se tijekom listopada 2018. godine.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić
PREDSJEDNIK ODBORA
Pero Ćosić
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Borić