Na temelju članka 44., 47. i 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za poljoprivredu održao je 28. rujna 2017. godine 24. (tematsku) sjednicu na kojoj je provedena rasprava o
UPRAVLJANJU VODAMA I FINANCIRANJU VODNOG GOSPODARSTVA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Temeljem Godišnjeg izvještaja o radu sanitarne inspekcije u području sigurnosti hrane za 2016. godinu i Izvještaja HZZJZ o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u RH za 2016. i utvrđenih nesukladnosti u provedenim kontrolama zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju, kao i gubitaka vode u vodoopskrbnoj mreži Odbor za poljoprivredu pristupio je organiziranju tematske sjednice.
Odbor za poljoprivredu je u cilju objedinjavanja svih relevantnih institucija vezanih uz navedenu tematiku, prezentiranja trenutnog stanja, ograničenja i mogućnosti, za potrebe ove sjednice okupio predstavnike Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskih voda, isporučitelja vodnih usluga u RH i predstavnika jedinica lokalne i regionalne uprave.
Uvodno je predsjednik Odbora govorio o Godišnjem izvještaju o radu sanitarne inspekcije u području sigurnosti hrane za 2016. godinu i Izvještaju HZZJZ o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u RH za 2016. godinu kojima je naznačen problem onečišćenja vode za ljudsku potrošnju te problem slabe provedbe monitoringa sustava za distribuciju vode za ljudsku potrošnju. Posebice je istaknuo zakonske propise koji jasno propisuju obvezu provedbe i financiranja monitoringa, a koji se ne provode niti se odgovorne tvrtke prekršajno sankcioniraju. Spomenuo je i podatak o rastu gubitaka vodoopskrbnih sustava koji su u 2016. godini narasli na 49 posto od ukupno zahvaćene vode u RH.
Predstavnica Ministarstva zdravstva istaknula je kako se zbog nepostojanja redovitih kontrola, neučinkovite dezinfekcije i lošeg upravljanja veći dio, Izvješćem obuhvaćenih nesuglasnosti odnosi na lokalne vodovode. Slijedom navedenog upozorila je na potrebu povećanja stupnja priključenosti lokalnih vodovoda na javne vodoopskrbne objekte. Uz navedeno izvijestila je o postojanju nepodmirenih obaveza pojedinih županija prema Ministarstvu zdravstva za izvršeni monitoring vode za ljudsku potrošnju. Proaktivno pristupanje problemu zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju regulirati će se, u proceduru donošenja upućenim izmjenama i dopunama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju, a koje uključuju i obvezu donošenja Planova sigurnosti i uspostave monitoringa temeljem detaljne analize i procjene rizika.
Temeljem provedene rasprave Odbor za poljoprivredu je na 26. sjednici održanoj 11. listopada 2017. godine usvojio slijedeće:
ZAKLJUČKE I PREPORUKE
Temeljem utvrđenih nesukladnosti u kontroli zdravstvene ispravnosti vode Odbor za poljoprivredu preporuča Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo uključivanje predstavnika regionalne uprave u izradu Plana monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju, kao i donošenje Planova monitoringa prije usvajanja proračuna jedinica regionalne uprave.
Uzimajući u obzir nepodmirene i buduće obveze županija prema Ministarstvu zdravstva po osnovi monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju pozivaju se tijela regionalne uprave da, u cilju osiguravanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju i zaštite zdravlja korisnika, u svojim proračunima osiguraju dovoljan iznos sredstava za provođenje monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju.
Odbor podupire izvještavanje korisnika vodnih usluga o utvrđenim nesukladnostima zdravstvene ispravnosti vode, a uzimajući pri tome u obzir nepostojanje dovoljne razine informatičkih znanja korisnika poziva na izvještavanje korisnika o nesukladnostima zdravstvene ispravnosti vode putem drugih oblika izvještavanja korisnika (uz objavu na web portalu isporučitelja vodnih usluga).
Odbor ukazuje na potrebu jasnijeg zakonskog definiranja obveza i odgovornosti lokalne i regionalne uprave i distributera u opskrbi vodom, a posebno u dijelu koji se odnosi na sankcioniranje neodgovornih isporučitelja vode za ljudsku potrošnju, kao i neprovođenja mjera sankcioniranja neodgovornih isporučitelja.
Zbog utvrđenih gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu Republike Hrvatske koji iznose do 49% od ukupno zahvaćene vode Odbor za poljoprivredu preporuča osnivanje stručnog koordinacijskog tijela koje bi nadziralo poslove vezane uz smanjenje gubitaka vode na razini Republike Hrvatske. Uz navedeno Odbor poziva na izradu i provođenje programa edukacije i certificiranja osoba zaduženih za poslove smanjivanja gubitaka vode.
Odbor za poljoprivredu, u cilju smanjenje gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu, unapređenja kvalitete vodnih usluga, smanjenja broja utvrđenih nesukladnosti zdravstvene ispravnosti vode, kao i osiguravanja jedinstvene cijene vodnih usluga na uslužnom području podupire okrupnjavanje isporučitelja vodnih usluga i povećanje stupnja priključenosti lokalnih vodovoda na javne vodoopskrbne objekte.
Polazeći od nedovoljne kapacitiranosti i stručne osposobljenosti dijela isporučitelja vodnih usluga u Republici Hrvatskoj i obima poslova Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (uzorkovanje i analize) Odbor za poljoprivredu poziva na uključivanje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u davanje preporuka i rješenja kojima bi se isporučiteljima vodnih usluga, sukladno utvrđenim nesuglasnostima pružili stručni savjeti za podizanje stupnja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić