Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju Instrumenta za povezivanje Europe i stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 COM (2018) 438, D.E.U. br. 19/004

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 44. sjednici održanoj 5. travnja 2019. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju Instrumenta za povezivanje Europe i stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 COM (2018) 438, koje je Odboru za zaštitu okoliša i prirode sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 12. ožujka 2019. godine.  
Stajalište Republike Hrvatske o ovom Prijedlogu Direktive usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske Zaključkom Klasa: 022-03/18-07/503,  Urbroj: 50301-23/22-18-1 na sjednici održanoj 6. studenoga 2018. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložili su državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike i pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture te istaknuli da je cilj ovog Prijedloga uredba uspostavljanje pravne osnove za Instrument za povezivanje Europe (CEF) nakon 2020. godine. CEF koji je uspostavljen 2014. godine podupire ulaganja u transeuropsku mrežu u prometnom, energetskom i digitalnom sektoru. Na temelju pozitivnih iskustava u provedbi CEF-a za razdoblje 2014.-2020. Europska komisija je u sklopu Prijedloga za Višegodišnji financijski okvir, a koji je predstavila je 2. svibnja 2018., uključila 42 265 493 000 eura za CEF. Svrha CEF-a je pružanje potpore postizanju ciljeva politike EU-a u prometnom, energetskom i digitalnom sektoru s obzirom na transeuropske mreže omogućavanjem ili ubrzavanjem ulaganja u projekte od zajedničkog interesa te pružanje potpore prekograničnoj suradnji u proizvodnji obnovljive energije. CEF energetika financira isključivo projekte koji se nalaze na listi projekata od zajedničkog interesa te ne postoje nacionalne alokacije za energetski dio CEF-a. Ujedno CEF promiče suradnju država članica u planiranju i uvođenju prekogranične obnovljive energije pridonoseći učinkovitom ostvarivanju cilja od 2030. godine. 

Republika Hrvatska podržava donošenje ovog Prijedloga uredbe te planira i za razdoblje nakon 2020. koristiti mogućnosti dobivanja bespovratnih sredstava putem CEF-a. Vezano za CEF za energetiku RH podržava prijedlog proračuna, ali smatra da u listu projekata od zajedničkog interesa koja je osnova za financiranje preko CEF instrumenta za energetiku, treba na odgovarajući način uključiti i projekte iz Energetske zajednice, kao i zemlje pristupnice i zemlje kandidatkinje. Ovo je posebno važno kod identifikacije prekograničnih projekata u području obnovljive energije. Stoga RH predlaže da se u ovaj tip projekata uključe i zemlje pristupnice i zemlje kandidatkinje. RH ujedno podržava prijedlog za osiguranje posebnog iznosa sredstava CEF-a u prometnom području namijenjenih za poboljšanje vojne mobilnosti jer može značajno doprinijeti rješavanju uočenih nedostataka vezanih za prijevoz naoružanja, vojne opreme i ljudstva država članica za potrebe sudjelovanja na vojnim vježbama te misijama i operacijama kako u okviru EU-a, tako i za potrebe UN-a, NATO-a i drugih međunarodnih aranžmana. Republika Hrvatska ujedno iznosi konkretne primjedbe na nekoliko članaka predložene Uredbe. U ovome trenutku nije moguće procijeniti učinak provedbe ovog dokumenta na proračun RH.  

U raspravi na Odboru izražen je pozitivan stav vezano uz uključivanje projekata za zemlje pristupnice i zemlje kandidatkinje (posebice prekograničnih projekata u području obnovljive energije) u listu projekata od zajedničkog interesa koja je osnova za financiranje preko CEF instrumenta za energetiku. Navedeno je ocijenjeno pozitivnim za Republiku Hrvatsku te su zatražena dodatna pojašnjenja vezano uz dosadašnju komunikaciju sa susjednim državama po tom pitanju. 

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (9 glasova „za“) je utvrdio sljedeće:

                                                               MIŠLJENJE

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju Instrumenta za povezivanje Europe i stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 COM (2018) 438

Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Ivan Vilibor Sinčić,  predsjednik Odbora. 


    PREDSJEDNIK ODBORA
                                                            Ivan Vilibor Sinčić