Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 25. sjednici održanoj 25. travnja 2018. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o lučkim uređajima za prihvat isporuke brodskog otpada, stavljanju izvan snage Direktive 2000/59/EZ i izmjenama Direktive 2009/16/EZ i Direktive 2010/65/EU COM (2018) 33 koje je Odboru za zaštitu okoliša i prirode sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 23. ožujka 2018. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o ovom Prijedlogu Direktive usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske Zaključkom klasa: 022-03/18-07/82, Urbroj: 50301-23/22-18-1 na sjednici održanoj 27. veljače 2018. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva mora, pomorstva i infrastrukture koji je naglasio da se ovim prijedlogom zamjenjuje trenutačna direktiva, koja uključuje donošenje zajedničkih pravila za pomorski promet. Iako je cilj Direktive zaštititi morski okoliš od ispuštanja otpada u more, opći cilj politike je olakšati pomorski promet i doprinijeti realizaciji unutarnjeg prometnog tržišta. Problem onečišćenja mora u pravilu postoji u svim vodama EU-a i stoga je potreban zajednički pristup EU-a za učinkovito rješavanje tih pitanja, budući da se ona ne mogu riješiti pojedinačnim djelovanjem država članica. Države članice istodobno zadržavaju pravo diskrecije s obzirom na provedbu zajedničkih pravila i načela na lokalnoj razini/razini luke. Države članice nastavit će odlučivati o obliku i radu sustava pokrivanja troškova, razini naknada i razvoju planova prihvata otpada i rukovanja otpadom u lukama na svojem državnom području. Prijedlog ima dvostruki cilj poboljšati zaštitu morskog okoliša od ispuštanja brodskog otpada te ujedno osigurati učinkovitost djelatnosti pomorskog prometa u lukama. Novi pristup oslanja se u znatnoj mjeri na sustav elektroničkog izvješćivanja i razmjenu informacija na temelju postojećih elektroničkih sustava i na načelu da informacije treba podnositi samo jednom. Time bi se trebalo olakšati praćenje i izvršenje, a povezano administrativno opterećenje svesti na najmanju moguću mjeru.
Republika Hrvatska podržava Prijedlog direktive te pozdravlja ostavljenu mogućnost državama članicama za vlastitu organizaciju lučkih uređaja za prihvat na način kako je predviđeno planovima prihvata otpada i rukovanja otpadom, kao i osmišljavanje odgovarajućih sustava naknada u lukama. RH ujedno je iznijela nekoliko primjedbi vezano uz ribarske brodove ili plovila za razonodu koji su kraći od 45 metara, inspekcijske postupke te definiranje načina dostave informacija o stvarnom trenutku dolaska i odlaska u luke.
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (8 glasova „za“) je utvrdio sljedeće:
MIŠLJENJE
1. Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o lučkim uređajima za prihvat isporuke brodskog otpada, stavljanju izvan snage Direktive 2000/59/EZ i izmjenama Direktive 2009/16/EZ i Direktive 2010/65/EU COM (2018) 33
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Mihael Zmajlović, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mihael Zmajlović