8. (tematska) sjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, zajednička s Odborom za europske poslove i Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku održana je 2. veljače 2017. godine u zgradi Hrvatskoga sabora, Trg Sv. Marka 6, dvorana Ivana Mažuranića. Na sjednici su uz članove Odbora za poljoprivredu, Odbora za europske poslove i Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku nazočili povjerenik i za zdravlje i sigurnost hrane Europske komisije i članovi njegovog Kabineta, voditelj Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj i voditeljica Odjela za političko izvještavanje i analize Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj.
Tema sjednice bila je: Javno zdravstvo i sigurnost hrane u Europskoj uniji
Javno zdravstvo i sigurnost hrane pripadaju području komplementarnih nadležnosti, pa EU u ovim područjima podupire djelovanje država članica uvodno je istaknuo predsjednik Odbora za europske poslove. U području javnog zdravstva RH ima dobro razvijenu mrežu, a utemeljitelj javnog zdravstva u Republici Hrvatskoj, prof. Andrija Štampar jedan je od osnivača Svjetske zdravstvene organizacije istaknula je predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku. Predsjednik Odbora za poljoprivredu je istaknuo problem vezan uz ptičju gripu i bolest kvrgave kože i zahvalio povjereniku na promptnom rješavanju ove problematike i dodijeljenim cjepivima od strane EK. Odluka o cijepljenju goveda donesena je kako bi se osigurala zaštita sektora stočarstva i mljekarstva u Republici Hrvatskoj.
Povjerenik Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane Vytenis Andriukaitis upoznao je članove triju odbora s aktivnostima Europske komisije koje se provode u području javnog zdravstva i sigurnosti hrane. Istaknuo je važnost zajedničkog djelovanja zemalja članica u okviru navedenih područja s obzirom na to da su sve zemlje članice dio zajedničkog tržišta. Prevencija bolesti posebno je velik izazov za sve nas i zahtijeva preinake prehrambenih navika koje bi uključivale smanjivanje upotrebe soli, šećera kao i transmasnih kiselina, dodao je povjerenik i istaknuo važnost jačanja aktivnosti koje se odnose na prevenciju konzumacije duhana te alkohola.
Govoreći o glavnim ciljevima zdravstvene politike Europske unije povjerenik je istaknuo jednak pristup zdravstvenoj skrbi, suzbijanje i sprječavanje bolesti i zdravstvenih problema, a kao posebno važno izdvojio je suočavanje s rastućim problemom otpornosti bakterija na antibiotike. Posebno je upozorio na prekomjerno bacanje hrane u Europi koje se događa na svim razinama prehrambenog lanca od proizvodnje, prodaje, ugostiteljstva i potrošača te ostavlja loše posljedice na okoliš i ekonomiju. U nastavku se raspravljalo i o drugim važnim segmentima očuvanja i zaštitite zdravlja te digitalizaciji zdravstvenog sustava.
U raspravi je istaknuto kako Europska unija desetljećima nije imala jasna pravila za sektor zdravstva. Jedinstveno europsko tržište zahtijeva i rješavanje problema na europskoj razini na način kojim bi se, uz suradnju s industrijom donošenjem direktiva borili protiv korištenja alkohola, duhana, prekomjernog unosa šećera, soli i transmasnih kiselina u organizam. Upozorio je i na nužnost rješavanja jedinstvenih pravila o kvaliteti hrane u EU.
Istaknuto je i kako Republika Hrvatska spada u zemlje s prosječnom učestalošću malignih bolesti, ali s puno većom smrtnošću. Slijedom navedenog shvatilo se da je prevencija najbolji oblik za borbu protiv zloćudnih bolesti pa u RH postoje nacionalni programi, a u tijeku je izrada „Nacionalnog plana za borbu protiv raka u RH“. Uz navedeno programom „Živjeti zdravo“ RH će iskoristiti 30 milijuna kn europskih sredstava kojima će se pokušati utjecati na zdrave navike svih dobnih skupina, ali i na probleme pretilosti.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Domagoj Hajduković