Odbor za poljoprivredu

Izvješće s 20. sjednice Odbora za poljoprivredu zajedničke s Odborom za gospodarstvo o temi Provedbe Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima

18.08.2017.

20. sjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, zajednička s Odborom za gospodarstvo održana je 18. kolovoza 2017. godine u zgradi Hrvatskoga sabora, Trg Sv. Marka 6, dvorana  Ivana Mažuranića. Sjednici su uz članove Odbora za poljoprivredu i Odbora za gospodarstvo nazočili predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatskih izvoznika, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske voćarske zajednice, Hrvatske zajednice povrćara.

Na sjednici je provedena rasprava o temi:

VREDNOVANJE UČINAKA PROVEDBE PRAVILNIKA O INSPEKCIJSKOM NADZORU I KONTROLI USKLAĐENOSTI VOĆA I POVRĆA S TRŽIŠNIM STANDARDIMA TE RAZMJERA UTJECAJA PROTUMJERA ZEMALJA U OKRUŽENJU NA HRVATSKO GOSPODARSTVO I POLJOPRIVREDU

Uvodno je predsjednik Odbora za poljoprivredu istaknuo kako je cijena fitosanitarnog pregleda izazvala političke tenzije i  reakcije država u okruženju, pa je slijedom navedenog dogovoreno održavanje zajedničke sjednice Odbora za poljoprivredu i Odbora za gospodarstvo. Nameću se pitanja vezana uz postupke koji su provođeni tijekom donošenja Pravilnika, kao i pitanje realne cijene provođenja inspekcijskog nadzora. Kako je RH prva zemlja uvoznica preko koje proizvodi idu prema drugim državama članicama postavlja se pitanje dostatnosti sredstava određenih za inspekcijski nadzor temeljem izmjena Pravilnika, a koji iznos bi trebao osigurati intenzivniji i kvalitetniji nadzor. S druge strane pokazatelji govore kako veći dio roba iz sektora voćarstva i povrtlarstva ne dolazi iz zemalja CEFTA-e, a RH ostvaruje značajan izvoz u zemlje CEFTA-e, pa se uz navedeno postavlja i pitanje zaštite interesa proizvođača kroz analizu naturalnih pokazatelja. Upozorio je kako Pravilnik nije prošao proceduru savjetovanja sa zainteresiranom javnošću i postavio upit  o provođenju savjetovanja sa zainteresiranim udrugama tijekom izmjena  Pravilnika i kalkulaciji stvarnih troškova provođenja postupka inspekcijskog nadzora. Da li je problem u postupanju inspekcija, radi li se o propusnosti same granice, koja to roba dolazi i gdje se ona pojavljuje pitanja su koja traže konkretne dokaze kako bi se temeljem istih moglo upozoriti na propuste u sustavu. 

Predsjednik Odbora za gospodarstvo je istaknuo kako se Odbor za gospodarstvo odazvao pozivu matičnog Odbora za poljoprivredu kako bi hrvatska javnost dobila službenu informaciju o događajima koji su uslijedili nakon donošenja i izmjena Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržnim standardima.

Predstavnica Ministarstva poljoprivrede ističe kako je Pravilnik usuglašavan sa sektorskim tijelima i donesen po zakonom propisanoj proceduri, a isključivo s ciljem zaštite potrošača, osiguranja kvalitete hrane i poštivanja posebnih i općih tržišnih standarda o sukladnosti. Cijena je kalkulirana na temelju analiza nadležnih uprava za poljoprivredu i uprave za kvalitetu hrane i fitosanitarne inspekcije. Izmjenama Pravilnika cijena je vraćena na početnu, a nevezano uz isto osiguravati će se planirane tržišne kontrole koje će se pojačano provoditi.

U raspravi je istaknuta zabrinutost padom broja provedenih kontrola od 2012.–2015. godine, neusporedivošću podataka o postupanju inspekcija i mogućem sukobu nadležnosti inspekcija unutar Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravlja.

Članovi Odbora podsjetili su kako je izvoz RH u zemlje CEFTA-e 2016. godine činio udio od 29% u ukupnom izvozu RH, a suficit je iznosio 304 milijuna eura, pa je slijedom navedenog trebalo opreznije pristupiti rješavanju ovog problema. Izražen je i stav kako je Vlada RH trebala biti upućena u donošenje Pravilnika i moguće posljedice koji će isti imati za naše proizvođače.

Istaknut je i stav kako se u Ministarstvu poljoprivrede odluke donose prenaglo, bez konzultacija, procjena i analiza, kako rizika tako i posljedica koje će uslijediti. 

Hrvatska poljoprivredna komora jedan je od inicijatora donošenja ovog Pravilnika i podržava ministra poljoprivrede u potrebi jačanja sustavnih kontrola poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda istaknuo je predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore.

Hrvatska zajednica povrćara već duži niz godina upozorava na nepravilnosti koje se događaju pri uvozu poljoprivredno prehrambenih proizvoda, neprovođenja kontrola, lažnih deklaracija, ali i korištenja nedopuštenih sredstava za zaštitu u poljoprivrednoj proizvodnji istaknuo je predstavnik Hrvatske zajednice povrćara.

Hrvatska voćarska zajednica konstantno upozorava na stalno prisutne probleme u poljoprivrednoj proizvodnji i trženju poljoprivrednih proizvoda, a za koje niti jedna vlada do sada nije iznašla rješenje. Mišljenja je kako je hrvatska poljoprivredna proizvodnja suviše mala, neorganizirana i nestandardizirana, a osnovni problem je njena neusmjerenost izvozu.

Temeljno pitanje opstojnosti hrvatskog gospodarstva je na kontroli kvalitete uvoza roba koje u Hrvatsku dolaze, a kontrola roba se ne provodi i nije ju moguće provesti u kratkom vremenu upozorio je predstavnik Hrvatskih izvoznika. Mišljenja je kako zbog neugodnih iskustava nije bilo potrebno odustati od mjera za zaštitu od uvoza nekvalitetnih roba, a nužno je riješiti i problem reeksporta roba.

Nadležne službe Ministarstva poljoprivrede utvrdile su nedostatan broj inspektora, no Ministarstvo poljoprivrede mora se pridržavati važećih uredbi Vlade RH o zapošljavanju istaknula je, odgovarajući na pitanja predstavnica Ministarstva poljoprivrede.

Predstavnik Ministarstva gospodarstva je vezano uz štete nastale provođenjem Pravilnika istaknuo kako Ministarstvo gospodarstva ne raspolaže s konkretnim saznanjima o istima, predstavnik Hrvatskih izvoznika zaključio je kako izvoznici nisu zabilježili prijavu štete nastale provođenjem Pravilnika.

Hrvatska gospodarska komora zaprimila je informaciju kako su na granici sa Srbijom određenim proizvođačima uzeti uzorci proizvoda životinjskog i neživotinjskog podrijetla, a neke od pošiljaka su vraćene u Republiku Hrvatsku istaknula je predstavnica Hrvatske gospodarske komore.  Napomenula je i kako HGK već duže vrijeme predlaže povećanje sredstava za službene kontrole prije svega zbog zdravstvene ispravnosti i sigurnosti hrane. Odnosi sa susjednim zemljama regulirani su kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a Hrvatska sa zemljama regije uglavnom ostvaruje suficit u trgovinskoj bilanci.  Pohvalila je inicijativu Ministarstva poljoprivrede o usklađivanju popisa zaštitnih sredstava sa zemljama CEFTA-e i podsjetila na prijedlog HGK o objedinjavanju  inspekcije za sigurnosti hrane s inspekcijom za kvalitetu hrane, a o čemu je provedena rasprava na tematskoj sjednici Odbora.

Zaključno je predsjednik Odbora za poljoprivredu predložio da se od Ministarstva poljoprivrede, a vezano uz stav ministara država u okruženju prema kojem bi cijena inspekcijskog nadzora trebala odgovarati stvarnoj cijeni troškova provođenja postupka, zatraži dostava informacije o stvarnoj cijeni troškova provođenja inspekcijskog nadzora.  

PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić