Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o nabavi i registraciji oružja građana, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. 55

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 4. sjednici održanoj 8. prosinca 2016. godine raspravljao je o Prijedlogu zakona o nabavi i registraciji oružja građana, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. 55 (dalje u tekstu: Prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. prosinca 2016.

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio predmetni Prijedlog zakona te istaknuo da se donošenjem istog usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije.
Intencija donošenja potpuno novog zakona kojim bi se reguliralo pitanje nabave i registracije oružja građana, proistekla je iz toga što se važeći Zakon o oružju i važeći Zakon o eksplozivnim tvarima isprepliću u dijelovima koji reguliraju poslovanje gospodarskih subjekata te je odlučeno da se zbog jednostavnije primjene i boljeg nadzora nad provođenjem, ta područja reguliraju posebnim zakonima. Poradi toga u proceduru je upućen i Prijedlog zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. 54.

Predloženim zakonskim prijedlozima razlučila bi se nabava i posjedovanje oružja fizičkih osoba te nabava i posjedovanje oružja pravnih osoba, a za provedbu zakona ne bi bilo potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.

U raspravi je pozdravljeno donošenje novog zakona, no ukazano je na postojanje više spornih odnosno nejasnih elemenata u Prijedlogu zakona za koje je rečeno da povećavaju nepotrebno administriranje i otežavaju posjedovanje oružja, kao što je obveza navođenja opravdanog razloga za nabavu oružja radi osobne sigurnosti, kratkoća važenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za posjedovanje oružja (5 god.), nemogućnost da obiteljski liječnik utvrdi zdravstvenu sposobnost nakon isteka razdoblja od 5 godina i dr. Ukazano je da su iste primjedbe, a i niz drugih, iznesene od strane Hrvatskog lovačkog saveza i Hrvatskog streljačkog saveza, koji okupljaju najveći broj posjednika oružja (Hrvatski lovački savez broji oko 70.000 članova), a koje su u potpunosti zanemarene prilikom izrade Prijedloga zakona. Nadalje, izneseno je i mišljenje da se, na temelju rasprave na plenarnoj sjednici i uvida u sadržaj podnesenih amandmana, Hrvatskome saboru može predložiti donošenje zaključka kojim bi se predložilo provođenje rasprave u prvom čitanju.

Između ostalog, na temelju iznesenih podataka, posebno je naglašeno da je ovo područje kvalitetno zakonodavno uređeno, odnosno da u Republici Hrvatskoj veći problem predstavlja ilegalno oružje i kaznena djela počinjena njime, što nije sadržaj ovog Prijedloga zakona, osim u dijelu koji se odnosi na dragovoljnu predaju oružja od strane građanina koji ga nedozvoljeno posjeduje najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji, bez pokretanja kaznenog ili prekršajnog postupka.

Nakon provedene rasprave, Odbor je  većinom glasova, s 8 glasova „za“, i 1 glas „protiv“, odlučio predložiti Hrvatskome saboru  da donese

ZAKON O NABAVI I REGISTRACIJI ORUŽJA GRAĐANA

s time da se na temelju primjedbi i prijedloga iznesenih na sjednici Odbora te brojnih primjedbi iznesenih od strane Hrvatskog lovačkog saveza i Hrvatskog streljačkog saveza razmotri mogućnost  podnošenja amandmana od strane predlagatelja koji će postati sastavni dio Prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Darko Milinović, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Ranko Ostojić