Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 23. sjednici održanoj 7. srpnja 2009. godine, raspravljao je u prvom čitanju o Prijedlogu zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, P.Z. br. 386, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja uvodno je predstavio Prijedlog zakona. Dosadašnji Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji u primjeni je od srpnja 2003. godine i tijekom njegove primjene došlo je do značajnih pozitivnih pomaka u području prevencije i zaštite od nasilja u obitelji. Međutim, uvidjela se potreba za doradu zakona a sve u svrhu postizanja više razine zaštite članova obitelji izloženih nasilju. Pokazalo se da neke odredbe nije bilo moguće primijeniti zbog nedovoljne jasnoće. Zakon je potrebno izmijeniti i zbog neusklađenosti s Prekršajnim zakonom.
Predloženim zakonom propisuju se neke novine. Svrha zakona uključuje prevenciju, sankcioniranje i suzbijanje svih vrsta nasilja u obitelji, proširen je krug osoba koje spadaju u obitelj, proširena je definicija nasilja u obitelji uvođenjem pojma „ekonomsko nasilje“. Visine kazni za počinitelje nasilja u obitelji su pooštrene. Svi postupci po ovom zakonu su žurni.
U nastavku je pravobraniteljica za djecu iznijela svoju primjedbu kako je predložena definicija obitelji preuska jer ne obuhvaća djecu bivših izvanbračnih ili bračnih partnera kao niti osobe u adolescentskim vezama. Također je predložila da se u definiciju nasilja u obitelji uključi i onemogućavanje djeteta u ostvarivanju njegova prava na susrete i druženje s članovima obitelji prema odluci nadležnog tijela.
Pojedine članice Odbora mišljenja su da se nasilje u adolescentskim vezama može podvesti pod vršnjačko nasilje, s čime se predstavnice udruge CESI (Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje), na temelju svojih istraživanja o nasilju u adolescentskim vezama, nisu složile.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iznijela je mišljenje da u provedbi Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji nedostaje kvalitetne suradnje između nadležnih tijela. Također je upozorila da nedostaje kvalitetna statistika prijavljivanja i procesuiranja nasilja u obitelji.
U raspravi je ukazano kako i najnoviji slučajevi višestrukog ubojstva dovode u pitanje pravilno i pravovremeno postupanje svih nadležnih.
Nadalje, podsjeća se da je Republika Hrvatska u vrijeme donošenja sadašnjeg Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, bila među rijetkim zakonodavstvima koja su predvidjela čitav niz zaštitnih mjera u slučajevima nasilja u obitelji. Međutim, u praksi su se ove zaštitne mjere rijetko izricale. Također je ukazano i na nemogućnost provođenja zaštitne mjere obveznog liječenja od ovisnosti budući da još uvijek nije donesen potreban Pravilnik.
Iznesena je primjedbe da je sustav koji skrbi o žrtvama inertan i spor dok žrtve nasilja u obitelji trebaju pomoć žurno. Također je predloženo da se unaprijedi edukaciju policijskih službenika koji se bave problematikom nasilja u obitelji kako bi znali prepoznati nasilje. Upozoreno je i da nedostaje jedinstvena baza podataka o nasilju o obitelji te da psihosocijalni tretman počinitelja nasilja nije zaživio.
Izrečeno je mišljenje kako pojedine tragične slučajeve nasilja u obitelji ne treba generalizirati već je potrebno utvrditi odgovorne za propuste te spriječiti ponavljanje pogrešaka. Istaknut je i problem educiranja žena žrtava nasilja koje se vraćaju nasilnicima.
Naglašeno je da su i napori učinjeni u zakonodavnom dijelu (doneseni Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u obitelji i Nacionalna strategija zaštite od nasilja u obitelji) pridonijeli senzibiliziranju javnosti na postojanje problema nasilja u obitelji, što je ne tako davno bilo gotovo tabu-tema u Hrvatskoj.
Predstavnik predlagatelja iznio je stav kako će se sve izrečene primjedbe ozbiljno razmotriti prilikom predlaganja Konačnog prijedloga zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili Hrvatskom saboru predložiti sljedeće zaključke:
1) Prihvaća se Prijedlog zakona zaštiti od nasilja, P.Z. br. 386
2) Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol