Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu sa zajedničke sjednice s Odborom za turizam o temi: "Potencijali i ograničenja razvoja seoskog turizma u Republici Hrvatskoj"

33. (tematska) sjednica Odbora za poljoprivredu, zajednička sa Odborom za turizam Hrvatskoga sabora održana je 7. prosinca 2017. godine.

Tema sjednice: “Potencijali i ograničenja razvoja seoskog turizma u Republici Hrvatskoj”.

Na sjednici su uz članove Odbora za poljoprivredu i Odbora za turizam sudjelovali predstavnici: Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva turizma, Carinske uprave, Instituta za turizam, Instituta za poljoprivredu i turizam, Hrvatske turističke zajednice, Hrvatske gospodarske komore, Udruge za ruralni turizam Hrvatske i Udruge za turizam i ruralni razvoj “Klub članova selo”.

Uvodno je predsjednik Odbora za turizam podsjetio na prioritetne probleme s kojima se susreće seoski turizam u Republici Hrvatskoj upozorivši na važnost usklađivanja zakonskog okvira, a posebno vezano uz, u proceduru donošenja upućene Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i Zakon o pružanju usluga u turizmu.
 
Predsjednik Odbora za poljoprivredu istaknuo je važnost zaštite izvornog oblika seoskog turizma od nelojalne konkurencije, stvaranja poticajnog zakonskog okvira za pružanje usluga u seoskom turizmu i određivanja oblika potpore i financiranja razvoja ruralnih područja.

U raspravi su predstavnici Udruge ruralnog turizma Hrvatske kao prioritetne probleme istaknuli potrebu definiranja pojma „seoski turizam“ u Zakonu o pružanju usluga u turizmu, niz ograničenja, zahtjeva i minimalno tehničkih uvjeta kojima pružatelji usluga u seoskom turizmu moraju udovoljavati, porezno opterećenje i obveza preregistriranja poljoprivrednih gospodarstava u trenutku kada prihodi od pružanja usluga u turizmu prerastu prihode od poljoprivrede. Dodatno ograničenje predlaže se i u, Prijedlogom zakona o pružanju usluga u turizmu predviđeno ograničenje broja osoba kojima se mogu pružati usluge u turizmu na poljoprivrednom gospodarstvu.

Uz navedeno upozorili su i na važnost osiguranja sredstava namijenjenih marketingu ruralnog turizma i jasno definiranje pojma „pretežito vlastite proizvodnje“. Predstavnica Udruge za turizam i ruralni razvoj „Klub članova selo“ upozorila je na prenormiranost zakonskog okvira, potrebu izmjena i dopuna Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, a kojima bi se definirala nova vrsta usluge: „usluga u ruralnom turizmu“ ili „seoski turizam“. Potrebnim smatra i donošenje Zakona o ruralnom turizmu, korištenje CRO kartice, uvođenje termina „turistička seljačka gospodarstva“, kao i stvaranje uvjeta za korištenje sredstava iz Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. Upozoreno je i na potrebu statističkog praćenja pružanja usluga u ruralnom turizmu, a što zahtijeva dopunu Nacionalne klasifikacije djelatnosti. Predstavnica Hrvatske gospodarske komore ukazala je na korištenje različitih definicija i opisa djelatnosti u okviru zakona kojima je regulirano pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga u ruralnom prostoru.

S ciljem povećanja raznolikosti, razvoja i podizanja kvalitete turističke usluge Prijedlogom zakona o pružanju usluga u turizmu obuhvaćeni su i oni oblici usluga u turizmu koji nisu bili sastavnim dijelom dosadašnjeg zakonskog okvira, no nije izričito propisano pružanje usluga u seoskom turizmu. Puna primjena CRO kartice predviđena je u 2018. godini, a u narednom razdoblju osigurati će se sredstva namijenjena marketingu ruralnog turizma. U razdoblju 2014. – 2017. ukupno su u ruralnom turizmu realizirana 334 projekta u iznosu od 13.320.000 kn.

Prijedlogom zakona o OPG daje se strateška važnost obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima s ciljem opstanka i sprečavanja depopulacije sela. Istim su propisane i dopunske djelatnosti koje se mogu provoditi na OPG, kao i mogućnost zapošljavanja. Ministarstvo poljoprivrede jasno će definirati pojam „pretežito vlastite proizvodnje“ na poljoprivrednim gospodarstvima, a  Pravilnik za Tip Operacije 6.2.1. „Potpora ulaganja u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima“  Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. pruža mogućnost korištenja sredstava  i za pružanje usluga u turizmu u ruralnim područjima.


PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić