Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu sa zajedničke sjednice s Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku o temi: „Genetski modificirana hrana i stavovi koje Republika Hrvatska zastupa pred tijelima Europske unije“

13. (tematska) sjednica Odbora za poljoprivredu, zajednička s Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku održana je temeljem zahtijeva 1/3 članova Odbora za poljoprivredu, 7. travnja 2017. godine u Hrvatskom saboru.

Tema sjednice: “Genetski modificirana hrana i stavovi koje Republika Hrvatska zastupa pred tijelima Europske unije”.

Na sjednici su uz članove Odbora sudjelovali predstavnici: Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zdravstvo, Ministarstva zaštitu okoliša i energetike.
           
Zahtjev za sazivanje sjednice, u ime predlagatelja obrazložio je Davor Vlaović istaknuvši kako je isti vezan uz suzdržano glasovanje hrvatskih predstavnika na sjednici Odbora za biljke, životinje i hranu u Bruxellesu, a vezano uz stavljanje na tržište i uzgoj sjemena GM sorti kukuruza.  Podsjetio je kako je 20 županija u RH donijelo odluku da je njihovo područje GMO free, da je RH dio Inicijative Alpe-adria GMO free, te da je RH 2015. podnijela EK zahtjev za izuzeće od uzgoja, provoza i prometa GMO organizama u RH. Istaknuo je i kako su države članice koje su zatražile izuzeće glasale protiv, pa je nejasno zbog čega je RH bila suzdržana, te koja je daljnja politika vezana uz GM organizme, provoz i uzgoj u RH. Podsjetio je i na skidanje hitnosti u postupku donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o GMO s KPZ u prošlom sazivu Hrvatskoga sabora, istaknuvši važnost njegovog žurnog donošenja.
 
Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede ističe kako od 2014. Ministarstvo poljoprivrede kod glasovanja o navedenoj temi u tijelima EU glasa suzdržano. Zahtjev za zemljopisnim izuzećem od mogućnosti uzgoja kukuruza trihibrida upućen je 8. rujna 2015. godine, a isti zahtjev  je osim RH uputilo još 19 država članica.  Na razini Ministarstva poljoprivrede podržava se inicijativa dvaju odbora Hrvatskoga sabora da se uz suglasnost Ministarstva zdravstva, u budućim glasovanjima o navedenoj problematici glasa: „protiv“.
 
Pomoćnica ministra zdravstva istaknula je kako je u konkretnom slučaju Ministarstvo zdravstva, kao središnje koordinativno tijelo uklopilo stajalište Ministarstva poljoprivrede u Stajalište RH. 

Pomoćnik ministra zaštite okoliša i energetike upozorio je kako je predmetno Stajalište RH pravno pragmatično, te kako suzdržano glasovanje nije znak dvojbe nego je time RH zadržala pravo da u slučaju prevage glasova zadrži izuzeće od uzgoja, prometa i provoza GMO u RH. Ministarstvo i Uprava za zaštitu prirode podržavaju GMO free stav. Preko 36% teritorija RH je u Naturi 2000 što podrazumijeva zabranu provoza i uvođenja GMO u okoliš.

U raspravi je upozoreno kako je ovim glasovanjem stvorena negativna klima u javnosti, te kako su razlozi suzdržanog glasovanja trebali biti dostupni svim građanima Republike Hrvatske. Upozoreno je i na odredbe Zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade RH u europskim poslovima i odredbe Poslovnika Hrvatskoga sabora, a vezano uz potrebu pravovremene dostava stajališta Republike Hrvatske, stavova i informacija  koje Republika Hrvatska zastupa pred tijelima Europske unije matičnim radnim tijelima. Upozoreno je i na potrebu uključivanja hrvatskih europarlamentaraca u postupke donošenja odluka pred tijelima Europske unije.

Predstavnici ministarstava istaknuli su kako su hrvatski europarlamentarci uključeni u radne skupine za pripremu i izradu stajališta koja RH zastupa pred tijelima EU. Upozorili su i kako je izrada stajališta vezana uz kratke rokove, te kako podržavaju uspostavu  ažurnije komunikacije s radnim tijelima Hrvatskoga sabora u razmjeni informacija o stavovima  koje RH zastupa u tijelima Europske unije.

Članovi Odbora za poljoprivredu jednoglasno su (7 glasova „za“) primili na znanje informaciju i obrazloženje Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravstva o Stajalištu RH o prijedlozima provedbenih odluka EU za sastanak Prizivnog odbora, 27. ožujka 2017. i podupiru žurno upućivanje u proceduru donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima.

 

         PREDSJEDNIK ODBORA

           prof.dr.sc. Davor Romić