Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu sa zajedničke sjednice s Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku i Odborom za zaštitu okoliša o temi: „Bacanje i doniranje hrane“

12. (tematska) sjednica Odbora za poljoprivredu, zajednička s Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku i Odborom za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora održana je 30. ožujka 2017. godine u Hrvatskom saboru.

Tema sjednice: „Bacanje i doniranje hrane“

Na su uz članove Odbora sudjelovali: Biljana Borzan, zastupnica Republike Hrvatske u Europskom Parlamentu, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zdravstva, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, Hrvatske gospodarske komore, Inicijative „Oslobodimo doniranje hrane PDV-a“ i Platforme Mreža hrane i Hrvatskog Caritasa.
 
Uvodno su predsjednici Odbora prekomjerno bacanje hrane i neučinkovitost sustava doniranja hrane u Republici Hrvatskoj okarakterizirali kao društveni, socijalni, ekološki i gospodarski problem, osobito uzimajući u obzir stopu izloženosti riziku od siromaštva koja je u Republici Hrvatskoj viša od europskog prosjeka. Upozoreno je na prenormiranost zakonskog okvira vezanog uz bacanje i doniranje hrane, potrebu unapređenja socijalnih politika poboljšanjem položaja najpotrebitijih osoba i važnost odgovornijeg odnosa prema hrani.

Biljana Borzan, izvjestiteljica Europskog parlamenta za pitanje bacanja i sigurnosti hrane predstavila je glavne smjernice Izvješća Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog Parlamenta, kojemu je, uz visoki stupanj političkog suglasja cilj stvaranje mjera i uvjeta kojima bi se smanjilo bacanje i rasipanje hrane u lancu opskrbe hranom uz osiguranje sigurnosti hrane. Kao važniji cilj Inicijative istaknula je informiranje i podizanje svijesti potrošača o oznakama „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“. Mišljenja je kako neučinkovitost sustava doniranja hrane u Republici Hrvatskoj vezana uz  nepostojanje kapaciteta za skladištenje donirane hrane, troškove distribucije,  propisane rokove u kojima se hrana može donirati i slabe povezanosti sudionika sustava doniranja hrane.

Pomoćnica ministra poljoprivrede istaknula je kako je u tijeku izrada jedinstvenog, cjelovitog vodiča za doniranje hrane u Republici Hrvatskoj, kao i skoro pristupanje izmjenama postojećeg Pravilnika kojim bi se osigurala dodatna fleksibilnost postupka. Uz navedeno u suradnji s Ministarstvom financija provesti će se dodatne mjere edukacije proizvođača, posrednika i primatelja hrane, a u tijeku je osnivanje Nacionalne radne skupine, kao i izrada Plana za sprječavanje otpada od hrane za četverogodišnje razdoblje.

Donirati se može samo zdravstveno ispravna hrane, donatori i posrednici dužni su voditi evidenciju o doniranju, a u nadležnosti Sanitarne inspekcije je službena kontrola nad hranom i objektima istaknula je pomoćnica ministra zdravstva. Najavila je pristupanje izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

Hrana koju doniramo ne postaje otpad, pa se time sprječava nastanak otpada istaknuo je pomoćnik ministra zaštite okoliša i energetike. Sastavni dijelovi Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017. – 2022. su: informiranje i edukacija, unapređenje sustava prikupljanja i obrada podataka o otpadu od hrane, uspostava učinkovitog sustava doniranja, a planirane aktivnosti usmjerene su na sve subjekte u poslovanju s hranom.

U raspravi je upozoreno na probleme vezane uz kontrolu kvalitete hrane, potrebu osiguranja sredstava za informiranje, promidžbu i edukaciju subjekata u lancu poslovanju s hranom i osiguranje skladišnih kapaciteta za doniranu hranu. Izražen je stav o potrebi razmatranja mogućnosti prenošenje nadležnosti nad provođenjem i kontrolom postupka doniranja i ukazano na potrebu definiranja provedbenih tijela u planiranju i ojačavanju sustava doniranja hrane. Izražen je i stav kako nadležnost nad postupkom doniranja hrane  treba zadržati u okvirima Ministarstva poljoprivrede  jer je ono nadležno i ima uspostavljene sustave za kontrolu sigurnosti i kvalitete hrane.

Nakon promjena u sustavu PDV-a na doniranu hranu nije došlo do povećanja obima doniranja istaknuo je predstavnik Inicijative „Oslobodimo doniranje hrane PDV-a“ i Platforme Mreža hrane, upozorivši kako je  Republici Hrvatskoj potrebno centralno posredničko tijelo koje bi s vremenom preraslo u banku hrane.

Za doniranje hrane  potrebno je stvoriti preduvijete kako bi ono potencijalnim darivateljima bilo isplativije, a problem se nije riješio ukidanjem PDV-a na doniranu hranu pa je potrebno pristupiti smanjenu troškova hladnih komora, distribucije i izvještavanja, kao i fleksibilizaciji uvjeta doniranja istaknuo je predstavnik Hrvatskog Caritasa.

Zaključno je usuglašeno kako je žurno potrebno pristupiti izmjenama i dopunama Pravilnika o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje, pojednostaviti postupke primanja donirane hrane i pojednostaviti uvjete koji moraju zadovoljavati objekti za smještaj donirane hrane i stvoriti uvijete i podršku (logističke i administrativne centre po županijama) za doniranje hrane u Republici Hrvatskoj.

         PREDSJEDNIK ODBORA

         prof.dr.sc. Davor Romić