Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održao je 10. tematsku sjednicu 8. ožujka 2017. godine povodom 8. ožujka – Međunarodnog Dana žena.
Tema sjednice: „Žene i njihova uloga u ruralnim područjima“
Na sjednici su uz članove Odbora sudjelovali: predsjednik Hrvatskoga sabora, Božo Petrov, zastupnica Republike Hrvatske u Europskom Parlamentu, Marijana Petir, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, predstavnice Udruge uzornih hrvatskih seoskih žena, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske poljoprivredne komore.
Predsjednik Hrvatskoga sabora, Božo Petrov istaknuo je iznimnu važnost žena za razvoj i društveni život ruralnih područja, kao i neupitnu ulogu žena u brizi o obitelji i očuvanju tradicijskih vrijednosti. Upozorio je na važnost prilagodbe i olakšanja dostupnosti javnim i socijalnim uslugama, resursima, pristupu tržištu rada, poticanja formalnog, neformalnog i cjeloživotnog obrazovanja, kao i zapošljavanja i samozapošljavanja žena u ruralnim područjima.
Marijana Petir je predstavljajući Izvješće Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj i Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova Europskog parlamenta o ženama i njihovoj ulozi u ruralnim područjima upozorila na nedovoljnu zastupljenost žena u tijelima za donošenje odluka, izloženost rodno uvjetovanoj razlici u primanjima, ekonomskoj ovisnosti žena i potrebu osiguranja dostupnosti javnih usluga. Podsjetila je i na slab pristup obrazovanju za žene, slabu informatičku pismenost i dostupnost interneta, kao i nepostojanje adekvatne društvene, socijalne i komunalne infrastrukture nužne za dostojanstven život. Upozorila je kako niti jedna država članica EU nema potprogram za žene, te kako je potrebno definirati profesionalni status seoskih žena, izrazivši nadu kako će RH biti prva u pokretanju tematskog potprograma za žene.
Cilj Ministarstva poljoprivrede je osnaživanje žena ne samo u udrugama, nego i u strukovnim i potpornim organizacijama, te podizanje stupnja razmjene znanja o novim tehnologijama i tehnološkim rješenjima istaknula je državna tajnica Ministarstva poljoprivrede, upozorivši pri tome na mali postotak žena uključenih u sustav kvalitete (7%), a što je u direktnoj ovisnosti o vrlo malom broju žena nositeljica OPG-a.
Izvješće o provedbi „Strategije razvoja poduzetništva žena u RH od 2010. – 2013. ukazalo je na potrebu nastavka poticajnih mjera jer su žene, pogotovo starije dobi i dalje izložene višoj stopi rizika od siromaštva i nezaposlenosti, a analize su ukazale i na probleme vezane uz manju spremnost žena na preuzimanje rizika i vodećih uloga, ali i problem tradicionalnih stavova o položaju žena u društvu, gospodarstvu, znanosti i politici istaknula je pomoćnica ministrice gospodarstva poduzetništva i obrta.
Predstavnice Udruge uzornih hrvatskih seoskih žena upozorile su kako su sve dosadašnje opće i agrarne politike bile nesklone ženama u ruralnim područjima, te iste nisu prepoznale potrebe, prava i mogućnosti žena u ruralnim područjima, a osobito vezano uz nemogućnost razgraničenja uloge domaćice od uloge poslovno aktivne osobe. Upozorile su na probleme vezane uz nemogućnost ostvarenja prava na mirovinu, invalidninu, nedostatak samopouzdanja, slabu uključenost u upravljačke i nadzorne strukture i neaktivnost žena u ruralnim područjima u društveno političkom životu.
Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore upozorili su na potrebu izrade prilagođenih programa edukacija i jačeg prezentiranja aktivnosti žena na ruralnim područjima dodatnim financiranjem provođenja manifestacija.
Načelnik Sektora za projekte i programe EU u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta ističe kako je od 317 dodijeljenih potpora više od 25% dodijeljeno korisnicima koji u suvlasništvu ili većinskom vlasništvu imaju žene. Strategija razvoja poduzetništva žena u Republici Hrvatskoj 2014. – 2020. za ciljanu vrijednost do 2020. planira da oko 40% iz svih potpora bude dodijeljeno ženama poduzetnicama.
U raspravi je izraženo stajalište kako je problem podzastupljenosti žena u političkom životu kompleksan, vezan uz psihološke i sociološke elemente društva, ali i uz neoliberalni kapitalizam koji je postavio oštre kriterije, nesenzibilizirane za porodicu, već usmjerene na profit. Upozoreno je na potrebu promjene odnosa države prema ruralnom području, iznalaženje balansa između privatnog i poslovnog angažmana članova obitelji, kao i stvaranje uvjeta za izgradnju obitelji kao čuvara ruralnog područja. Navedeno je, prema mišljenju Marijane Petir moguće ostvariti i programiranjem potprograma za žene kod izmjena Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020 i/ili u novom programskom razdoblju.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Davor Romić