Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić sudjelovala na okruglom stolu ukrajinskog parlamenta o temi rodno osjetljivog parlamenta

Zagreb - Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić sudjelovala je u petak videokonferencijskim putem na hibridnom okrugom stolu ukrajinskog parlamenta o temi: „Izgradnja rodno osjetljivog parlamenta: EU iskustvo za Ukrajinu“. 

Okrugli stol održan je u organizaciji Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u sklopu programa „USAID RADA: Next Generation“.

Svrha okruglog stola bila je rasprava o konceptu rodno osjetljivog parlamenta, kao i o strategijama Europskog parlamenta i parlamenata država članica EU-a u vezi s institucionalnim razvojem i uvođenjem alata za rodno osviještenu politiku u zakonodavni proces. Sudionici okruglog stola bili su zastupnici Vrhovne Rade Ukrajine, članovi Europskog parlamenta i nacionalnih parlamenata država članica Europske unije, predstavnici međunarodnih organizacija te  ostali zainteresirani sudionici.

Predsjednica Odbora Lugarić sudjelovala je na panelu „Prezentacija najbolje praske rodno osviještene politike u zakonodavnim tijelima“ na kojem je govorila o iskustvu Hrvatskoga sabora u provedbi rodno osviještene politike. Na panelu su sudjelovali pravna stručnjakinja USAID-ovog programa „RADA: Sljedeća generacija“ Mariia Zviahintseva, zastupnik ukrajinskog parlamenta i supredsjedavajući Kluba jednakih mogućnosti Oleksii Zhmerenetskyi, viši državni ravnatelj Nacionalnog demokratskog instituta u Ukrajini Marcin Walecki i voditeljica Ukrajinske udruge odvjetnica Khrystyna Kit.

Marija Lugarić na panelu je govorila o iskustvu Hrvatske prema postizanju ravnopravnosti spolova koje je započelo kada je 1997. godine donesena prva Nacionalna politika za promicanje ravnopravnosti spolova. Slijedilo je uvođenje ravnopravnosti spolova među najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske 2000. godine, osnivanje Odbora za ravnopravnost spolova  2001. godine, donošenje prvog Zakona o ravnopravnosti spolova 2003. godine, Zakona o suzbijanju diskriminacije 2008. godine te Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola 2014. godine.

Govoreći o glavnim aktivnostima saborskog Odbora za ravnopravnost istaknula je kako od osnutka 2001. godine uz redovne sjednice organizira tematske sjednice, međunarodne i druge aktivnosti, koje uključuju suradnju s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, Uredom za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske, povjerenstvima za ravnopravnost spolova na lokalnoj razini te nevladinim udrugama. Kazala je kako je Odbor od svog osnutka 2001. godine organizirao gotovo sto tematskih sjednica, okruglih stolova i konferencija, često u suradnji s nevladinim udrugama. Naglasila je kako Odbor posebnu pozornost posvećuje obilježavanju važnih datuma za promicanje ravnopravnosti spolova: Međunarodnog dana žena (8. ožujka), Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (22. rujna), Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (25. studenog) te Međunarodnog dana ljudskih prava (10. prosinca).

Lugarić je iznijela podatke o saborskim zastupnicama i kazala kako je na posljednjim izborima 2024. godine u Sabor izabrano 24,5 posto zastupnica što je značajan porast u odnosu na prve izbore održane 1990. godine kada je izabrano samo 4,6 posto zastupnica. – Trenutno je u Saboru 34 posto žena, na pet potpredsjedničkih mjesta u Saboru je jedna žena, 34 posto žena je na čelu saborskih odbora dok je njih 43 posto na mjestu potpredsjednica odbora, rekla je.  

-Značajan porast u broju parlamentarnih zastupnica može se dogoditi uz pomoć kvota, odnosno kažnjavanjem izbornih lista koje ne uključuju dovoljan broj žena, ali i podizanjem svijesti o demokraciji kao reprezentativnoj i participativnoj, zaključila je Lugarić.