Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2021. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 99. sjednici održanoj 26. travnja 2023. raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2021. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za djecu, aktom od 31. ožujka 2022. godine.
Odbor je o Izvješću raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

U uvodnom obrazloženju pravobraniteljica za djecu istaknula je da Izvješće sadrži informacije o stupnju uvaženosti prava djece u Republici Hrvatskoj na temelju praćenja pojedinačnih prava, ali i općih pojava te aktivnosti Ureda pravobraniteljice za djecu. U 2021. godini Ured je postupao po novim prijavama (2004) te prenesenim iz prethodnih godina (694). Ured je radio i na 1926 različitih predmeta koji se odnose na opće inicijative, preporuke, izvješća, suradnju s državnim i međunarodnim institucijama, projekte, obilaske ustanova koje skrbe za djecu te ostale redovite poslove Ureda. Naglasila je kako se rad Ureda odvijao u otežanim fizičkim uvjetima u potresom oštećenim radnim prostorima te u uvjetima kadrovske potkapacitiranosti.

Mnoge prijave odnosile su se na primjenu mjera za suzbijanje koronavirusa, a najviše zaprimljenih prijava odnosilo se na nemogućnost ostvarivanja prava u području obrazovanja (478), ostvarivanja roditeljske skrbi (426), nasilja nad djecom i zanemarivanja djece (269), zdravstvenih prava (172), pravosudnih prava (141), zaštitom sigurnosti (121), zaštitom privatnosti (83) i ekonomskim pravima (77).
U raspravi, članovi Odbora najviše su se referirali na područje mentalnog zdravlja djece, u vezi čega je ovaj Odbor nedavno održao tematsku sjednicu te uputio resornim ministarstvima i ustanovama zaključke i preporuke za poboljšanje.

Preporuke su se između ostalog odnosile i na hitnu potrebu povećanja broja specijalista dječje i adolescentne psihijatrije i  povećanje broja stacionarnih kreveta za njihovo liječenje. Predsjednica Odbora naglasila je kako danas svako šesto dijete treba neki oblik stručne pomoći, a ranije ju je trebalo svako deveto dijete.

Najviše zabrinjavajućim također smatraju i porast prijava nasilnog i zanemarujućeg ponašanja prema djeci (za 30 više nego u 2020). Naime, prema podacima Ureda nasilju i zanemarivanju bilo je izloženo ukupno 448 djece i 19 grupa djece. Od toga se 198 prijava odnosilo na nasilje (329 djece i 17 grupa), a 71 prijava na zanemarivanje (119 djece i dvije grupe). Osim navedenih, Ured je zaprimio i 54 prijave koje se odnose na spolno iskorištavanje i zlouporabu djece. 

Predstavnici Vlade Republike Hrvatske i resornih ministarstava referirali su se na sva područja navedena u Izvješću,  naglasivši kako su Vlada i društvo orijentirani na zaštitu prava djece. Mjesta za poboljšanje uvijek ima i svi teže čim boljoj suradnji svih dionika u procesu zaštite prava djece.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (9 „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU ZA 2021. GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Renatu Sabljar-Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti, prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr.med., potpredsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA             
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.