Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, P.Z.E. br. 264

1.    Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 63. sjednici održanoj 27. travnja 2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, P.Z.E. br. 264, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. ožujka 2022. godine.

2.    Utvrđuje se da tekst Prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.

3.    Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“)  podupire donošenje ovoga Zakona.

4.    Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    članak 1. – potrebno je kod navođenja „Narodnih novina“ navesti i broj 129/00., a kod broja 96/08. navesti kako se radi o odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske (isto u članku 107.)

-    članak 2. – u stavku 3. nejasno je o kakvoj se „pravnoj ocjeni spora“ radi (isto u članku 55.)

-    članak 5. – potrebno je doraditi izričaj stavka 1. (… riječ. „reviziji“ zamjenjuje se riječima: „prijedlogu za dopuštenje revizije i „)

-    članak 7. – u izmijenjenom članku 44. izričaj stavaka 1. i 2. potrebno je ujednačiti sa izričajem stavka 3. („ako ovim Zakonom nije drugačije određeno“)

-    članak 22. – s obzirom na samu izmjenu članka bolje je propisati kako se članak 134.a mijenja i glasi

-    članak 40. – potrebno je odrediti kako se stavak 7. mijenja i glasi a briše samo stavak 8. (nomotehnički je nepravilno dodavati novi stavak 7. a zatim dotadašnji stavak 7. brisati)

-    članak 41. – u dodanom članku 292.a stavku 4. riječ: „osobito“ je suvišna (isto u članku 92.). U dodanom članku 292.b u stavku 2. potrebno je propisati iznimku od čega (kojeg članka/stavka)

-    članak 44. – u izmijenjenom članku 299.a stavku 1. riječi: „u pravilu“ su suvišne. U stavku 5. potrebno je propisati iznimku od čega (kojeg članka/stavka)

-    članak 55. – potrebno je preispitati sadržajno smisao članka sa dodanom riječi

-    članak 64. – u stavku 3. potrebno je doraditi izričaj jer su riječi: „ako je primjereno“ suvišne i nisu primjerene izričaju našeg pravnog sustava. U stavku 4. riječi: „stavaka 1. i 2.“ su suvišne jer članak 385.a ima samo dva stavka (isto u članku 67. dodanim člancima 389.a, 389.d i članku 69.)

-    članak 65. – u stavku 3. potrebno je pozvati se na članak/stavak u kojem je određen rok („…u roku iz stavka 1. ovoga članka…“, isto u članku 67. dodanom članku 389.e stavku 3.)

-    članak 66. – u stavku 1. doraditi izričaj i ujednačiti sa temeljnim tekstom („… odlučuje na sjednici vijeća na kojoj je javnost isključena.“)

-    članak 72. – u izmijenjenom članku 399. stavku 1. potrebno je preispitati pozivanje na članak 349. stavak 3. (stavka 3. nema) i potrebno je skratiti nabrajanje članaka kako bi se što manje opterećivao tekst

-    članak 79. – u stavku 1. potrebno je propisati kako se „… zarez briše i dodaje riječ: „i“…“

-    članak 92. – potrebno je renumeraciju broja stavaka vršiti postepeno s obzirom da u pojedinim stavcima dolazi do izmjene („… Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 5. U dosadašnjem stavku 4. koji postaje stavak 6. iza riječi … . Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 7.“)

-    članak 95. – potrebno je preispitati radi li se o državnim službenicima (ne javnim)

-    članak 96. – u izmijenjenom članku 507.b stavku 2. rokovi se računaju od „dana“ (ne „datuma“)

-    članak 98. – potrebno je radi jasnoće preformulirati odredbu stavka 6. izmijenjenog članka 507.ć  (isto u članku 99. …“U smislu odredbe članka 20. …i na zahtjev osobe…“ i članku 101. …“što obuhvaća i članak 20. …“)

-    članak 109. – u stavku 1. potrebno je riječi u zagradi staviti iza riječi: „registriranu djelatnost“.

Također, Odbor napominje kako bi zbog brojnih izmjena i dopuna temeljnog propisa prilikom sljedeće izmjene, radi pravne sigurnosti, bilo potrebno donijeti novi propis.
 
5.    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 

PREDSJEDNICA ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO

Marija Jelkovac