Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, drugo čitanje, P.Z.E. br. 313

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 48. (elektroničkoj) sjednici, održanoj 7. ožujka 2023., raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, drugo čitanje, P.Z.E. br. 313 (dalje u tekstu: Konačni prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. veljače 2023.

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Konačni prijedlog zakona razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

Predlagatelj je u Konačnom prijedlogu zakona iscrpno obrazložio razloge zbog kojih se pristupilo izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti te koja pitanja se time rješavaju (potpuno usklađenje s pravnom stečevinom Europske unije u području međunarodne i privremene zaštite sukladno analizi i preporukama Europske komije, veća preciznost odredbi te ujednačeno tumačenje odredbi važećeg Zakona, otklanjanje kolizije s odredbama drugih zakona, osobito s odredbama Zakona o strancima, usklađivanje odredbi koje se odnose na područje privremene zaštite s nedavnim izmjenama i dopunama drugih zakona koji uređuju ostvarivanje pojedinih prava koja proizlaze iz statusa privremene zaštite, osobito Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj te Zakona o izmjenama i dopunama Zakonom o socijalnoj skrbi čime se postiže horizontalna usklađenost zakonodavnog sustava, učinkovito, kvalitetno i brže provođenje postupka međunarodne zaštite omogućavanjem korištenja odgovarajućih tehnoloških rješenja i digitalizacije procesa koji će pružiti podršku utvrđivanja identiteta i države podrijetla, sveobuhvatno i transparentno uređenje pitanja smještaja osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom, propisivanje pravne osnove za rješavanje stambenog pitanja nakon isteka roka prava na smještaj azilanata i stranaca pod supsidijarnom zaštitom, s naglaskom na važnost jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u tom procesu kao i mogućnost privremenog korištenja stambenih jedinica u državnom vlasništvu, u iznimnim slučajevima na preporuku i uz suglasnost nadležnih tijela, omogućavanje sustavne revizije odobrenih međunarodnih zaštita redovnim praćenjem situacije u državi podrijetla te utvrđivanjem nastupanja izmijenjenih ili novih činjenica i okolnosti koji mogu biti od utjecaja na provođenje postupka poništenja i ukidanja odobrenih statusa azila i supsidijarne zaštite sukladno odredbama Zakona, pravnoj stečevini EU te međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava i dr.).

Nadalje, predlagatelj je taksativno naveo razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosnu na rješenja iz prvog čitanja i razloge  zbog kojih su razlike nastale te prijedloge, primjedbe i mišljenja dana na Prijedlog zakona koje predlagatelj nije prihvatio kao i razloge neprihvaćanja.

Zaključno, predlagatelj je naveo da za provedbu Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.

Bez rasprave, većinom glasova, s 10  glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“, Odbor predlaže  Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MEĐUNARODNOJ I PRIVREMENOJ ZAŠTITI.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Mario Kapulica, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić