Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2021. godinu

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 34. sjednici, održanoj 27. travnja 2022., raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2021. godinu (dalje u tekstu: Izvješće za 2021. godinu), koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora uputila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. travnja 2022. 

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće za 2021. godinu razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela. 
    
Uvodno je predstavnik podnositelja iz Ministarstva unutarnjih poslova istaknuo da je „minski problem“ svima poznat te da je plan razminirati cjelokupno područje Republike Hrvatske do ožujka 2026. godine, sukladno preuzetim obvezama.
Na koncu 2021. godine minski sumnjivo područje (MSP) se prostiralo na 204,4 km2 i obuhvaćalo je područje sedam županija i 37 jedinica lokalne samouprave, a bilo je obilježeno s 8.022 oznake minske opasnosti.
Najviše MSP-a nalazi se na području Ličko-senjske županije te Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije, dok je u preostale četiri županije manje MSP-a.
Tijekom 2021. godine u cijelosti je od mina „očišćena“ Zadarska županija. MSP se prostiralo na području tri grada (Benkovac, Obrovac, Zadar) i tri općine (Pakoštane, Polača, Stankovci) i obuhvaćalo je područje od 9 km2.
U 2021. godini iz MSP-a je isključeno 45,8 km2, i to kroz razminiranje 34,1 km2, a provođenjem tehničkog, dopunskog općeg i općeg izvida dodatnih 11,7 km2. Provođenjem općeg izvida je u MSP uključeno 0,8 km2 tako da je MSP-e u konačnici smanjeno za 45 km2.
Nastavno je predstavnik podnositelja istaknuo da je na razdjelu Ministarstva unutarnjih poslova, za aktivnost Protuminsko djelovanje u 2021. godini bilo planirano utrošiti 384.932.646,85 kuna, a utrošeno je 360.038.850,24 kune, što predstavlja realizaciju od 94%.
Od ukupno utrošenih financijskih sredstava 35% predstavljaju sredstva EU, i u 2021. godini nisu utrošena u cijelosti  (s izvora Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.) jer zbog vremenskih uvjeta nije završeno razminiranje na projektu Karlovac Karst (nije bilo moguće izvršiti geodetsku izmjeru i izdati potvrdu o isključenju).

Financijska sredstva s pozicije naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ), osigurana od strane Ministarstva poljoprivrede, realizirana su u cijelosti.

Slijedom toga, u odnosu na planiranu, površina isključena iz MSP-a u 2021. godini manja je za 8,4 km2 (plan za 2021. godinu je bio 54,2 km2), a kao razlog tome, predstavnik podnositelja je naveo prethodno spomenute nepovoljne vremenske uvjete koji su onemogućili izdavanje potvrde za isključenje na projektu Karlovac Karst. 

Na područjima za koja je u 2021. godini izdana potvrda o isključenju razminiranog područja i/ili građevine iz MSP-a, pronađeno je i uništeno 1.262 komada minsko-eksplozivnih sredstava (MES) i 810 komada neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS).
Predstavnik podnositelja je istaknuo da su se u 2021. godini desila dva minska incidenta. Prvi se desio u općini Saborsko, Karlovačka županija, gdje je grupa od 18 migranata, državljana Pakistana, koja je ilegalno ušla u Republiku Hrvatsku prolazila kroz MSP i u minskom incidentu je stradalo sedam osoba, od čega jedna smrtno, dok su dvije zadobile teške, a četiri lakše tjelesne ozljede. 
Kod drugog minskog incidenta koji se dogodio u općini Vojnić, Karlovačka županija, nije bilo minskih žrtava, a incident se desio na površini koja nije u MSP-u, aktiviranjem nepoznatog eksplozivnog sredstva prilikom malčiranja površine. 
Zaključno je naveo da su područni uredi civilne zaštite održali ukupno 89 edukacija o minskoj opasnosti kojima je ukupno obuhvaćeno 4.165 osoba raznih dobnih skupina, na području pet županija.

Predstavnik podnositelja iz Ministarstva obrane RH je istaknuo da postrojbe Oružanih snaga RH nisu u mogućnosti samostalno razminirati područja vojnih lokacija i/ili građevina do ožujka 2026. godine te su u tijeku razgovori s MUP-om koji su usmjereni na ubrzanje procesa. Za jedan veći dio površine potrebno je napraviti izvide da bi se utvrdile konačne površine za koje se smatra da su zagađene MES-om i NUS-om, kako bi se slijedom toga za 2023. i 2024. godinu sačinila financijska konstrukcija i angažirali potrebni ljudski resursi u cilju završetka razminiranja do zadanog roka.
Nastavno je iznio podatke vezano za razminiranje vojnih lokacija i/ili građevina te istaknuo da je, u odnosu na 2020. godinu, razminirano 100.000 m2  više, kao i da nije bilo izvanrednih događaja tijekom razminiranja, a ukupno je utrošeno 3.884.670,38 kuna.

U raspravi je podržano Izvješće za 2021. godinu i cilj da Republika Hrvatska u cijelosti bude razminira do ožujka 2026. godine.
Članovi Odbora su istaknuli da RH godišnje utroši oko 400 milijuna kuna za razminiranje, što za sljedeće tri godine, ne uzimajući u obzir 2022. godinu, pretpostavlja trošak od 1,2 milijardu kuna te je predloženo da nadležna tijela RH stupe u kontakt s institucijama u Republici Srbiji te da se pokuša doći do planova miniranih područja kako bi se cijeli proces razminiranja ubrzao i smanjili njegovi troškovi. Predstavnik predlagatelja iz MUP-a je istaknuo da su i na nacionalnoj i na lokalnim razinama pozivali sve koji imaju saznanja o miniranim područjima da se jave i pridonesu cijelom procesu. Također, stupili su u kontakt s institucijama u Republici Srbiji, no dobili su jako malo traženih podataka, osim za područje Baranje, gdje je suradnja bila solidna.

Za razminiranje je ostao brdoviti i planinski kraj, a minski zapisnici koje je dala protivna strana, kao i podaci s kojima je raspolagala RH, pokazuju realnu sliku da će u budućim godinama biti potrebno osigurati oko 400 milijuna kuna godišnje za razminiranje. U operativnom razdoblju je osigurano 110 milijuna eura nepovratnih sredstava. Uz državni proračun koji to prati s 40% sredstava, 60% sredstava su sredstva EU. Predviđena sredstva će biti utrošena za ono što je 100% sigurno da je MSP, odnosno poznata minska polja.
Vezano za minske incidente u Saborskom i Vojniću, predstavnik podnositelja je istaknuo da je MSP-e na području općine Saborsko bilo potpuno obilježeno te da se isto provjerava svake godine, a migranti koji su ilegalno ušli u RH kretali su se kako su znali, uglavnom izvan cestovnih pravaca, i putem stradali. U Vojniću se incident desio izvan MSP-a, i to područje nikada nije bilo označeno kao područje zagađeno minama, gdje je došlo do aktiviranja nepoznatog eksplozivnog sredstva prilikom malčiranja površine. Nastavno su pronađene mine i odbačena sredstva jer je na tom području tijekom Domovinskog rata bilo srpsko skladište oružja te je isto u fazi rješavanja od strane djelatnika Hrvatskog centra za razminiranje i djelatnika protueksplozijske zaštite MUP-a.

Vezano za razminiranje cjelokupnog područja Zadarske županije u 2021. godini, a uspoređujući podatke iz Izvješća za 2021. godinu koji su dijelom nejasni, predstavnik podnositelja je na postavljena pitanja odgovorio da su ovlaštene pravne osobe sve svoje aktivnosti u cijelosti izvršile kroz proces razminiranja, dok je MUP u cijelosti izvršio svoje obveze kroz opći i tehnički izvid. Za izvršene aktivnosti su izdane potvrde o razminiranju i plan za tu Županiju je izvršen u potpunosti. 

Postavljena su i pitanja u odnosu na izjave predstavnika podnositelja tijekom rasprave o prethodnom godišnjem izvješću da će do konca 2022. godine biti razminirane Splitsko-dalmatinska i Požeško-slavonska županija, a do konca 2023. godine Osječko-baranjska i Šibensko-kninska županija, uzimajući u obzir da su pomaci u smanjenju MSP-a u tim županijama vrlo mali što dovodi u pitanje i preuzetu obvezu da RH bude razminirana u cijelosti do ožujka 2026. godine. Predstavnik podnositelja istaknuo da će do konca 2022. godine u cijelosti razminirati Požeško-slavonsku županiju, dok će Šibensko-kninsku i Osječko-baranjsku županiju razminirati do konca 2023. godine, i da će s tempom od oko 55 km2 razminirane površine u svakoj izvještajnoj godini uspjeti razminirati područje RH do ožujka 2026. godine.

Nakon provedene rasprave, većinom glasova, s 8 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“, Odbor predlaže Hrvatskome saboru da prihvati

IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA PROTUMINSKOG DJELOVANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2021. GODINU

    Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Mario Kapulica, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Siniša Hajdaš Dončić