Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji, drugo čitanje, P.Z.E. br. 243

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 34. sjednici održanoj 22. travnja 2022. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. ožujka 2022. godine.

Odbor je Konačni prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo da se Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji mijenja i dopunjuje prvenstveno zbog usklađivanja sa novim zakonodavnim okvirom Europske unije na području međunarodne razmjene podataka iz kaznenih evidencija, riječ je o Direktivi (EU) 2019/884 o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2009/315/PUP u vezi s razmjenom podataka o državljanima trećih zemalja i u vezi s Europskim informacijskim sustavom kaznene evidencije (ECRIS). Također, omogućit će se neposredna primjena Uredbe (EU) 2019/816 o uspostavi centraliziranog sustava za utvrđivanje država članica koje imaju podatke o osuđujućim presudama protiv državljana trećih zemalja i osoba bez državljanstva (sustav ECRIS-TCN) za dopunu Europskog informacijskog sustava kaznene evidencije. 

Nadalje, uredit će se pristup tijela javne vlasti i drugih institucija podacima kaznene evidencije, način podnošenja zahtjeva, primanja podataka, kao i rokovi za rehabilitaciju u odnosu na pravomoćne sudske presude i odluke kojima je izrečena novčana kazna kao sporedna kazna i oslobođenje počinitelja kaznenog djela od kazne. Ministarstvo nadležno za područje pravosuđa osigurat će sudovima i državnim odvjetništvima neposredan pristup podacima kaznene evidencije u odnosu na osobu za koju je započeo kazneni progon ili se vodi prekršajni postupak za prekršaj s elementima nasilja ili za koji se može izreći kazna zatvora, te sudovima u području obiteljsko-pravne zaštite vezano uz zaštitu prava i interesa djece. Također, pravne osobe čija djelatnost podrazumijeva redovite kontakte s djecom moraju zatražiti izdavanje uvjerenja o podacima kaznene evidencije osobe koju zapošljavaju, i uz njezinu suglasnost.  

U odnosu na Prijedlog zakona, nakon prihvaćanja primjedbi, prijedloga i mišljenja iznesenih u raspravi, u Konačnom prijedlogu zakona dodan je novi članak 6. kao bi se uskladila odredba članka 13. stavka 4. s odgovarajućom odredbom članka 155. Kaznenog zakona, s obzirom što postoji opravdan razlog da se tijelima javne vlasti, kad postupaju po posebnim zakonima, omogući elektronski pristup podacima iz kaznene evidencije u slučajevima kad se radi o izrazito velikom broju zahtjeva za provjerom u kaznenoj evidenciji, uključivo i provjere u postupcima javne nabave, koji se ne mogu izvršiti bez korištenja brze elektroničke tehnologije. Dopunjena je odredba u članku 14. stavku 3. koja određuje da fizička ili pravna osoba, kad po Zakonu ima pravo za sebe tražiti i dobiti potvrdu iz kaznene evidencije, može to učiniti i preko sustava e-Građani. Dodan je novi članak 9. kako bi se drugačije odredili pojedini rokovi za rehabilitaciju u članku 19., skraćuje se rok za rehabilitaciju kod osude na maloljetnički zatvor i izrečene  kazne zatvora do jedne godine te rok za rehabilitaciju za osuđene počinitelje kaznenih djela koji su sudskom odlukom oslobođeni kazne. Dodani su rokovi rehabilitacije u slučaju kad je novčana kazna izrečena kao sporedna kazna i u slučaju kad je izrečena djelomična uvjetna osuda, jer u važećem Zakonu nisu izrijekom propisani rokovi rehabilitacije za ove vrste sudskih odluka. 

Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“, odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić