Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama, P.Z.E. br. 428

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je, u svojstvu matičnog radnog tijela, na 98. sjednici održanoj 13. travnja 2023. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. travnja 2023. godine.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, članovi Odbora pozitivnim su ocijenili izmjenu kojom se utvrđivanje i sastavljanje popisa osoba bez ili s ograničenjem pristupu vodi namijenjenoj za ljudsku potrošnju, stavlja u nadležnost upravnih odjela jedinica lokalne samouprave nadležnih za socijalnu skrb. Postavljen je i upit o razlozima zbog kojih su iz članka 97 a, kojim je definirana mogućnost prenošenja poslova upravljanja javnim slavinama, zdencima i crpkama, na isporučitelja vodnih usluga ili treće osobe brisane riječi: „posebice u pogledu kontrole zdravstvene ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju“. Postavljen je i upit o trenutnom statusu Instituta za vode, koji će zajedno s Hrvatskim vodama provoditi procjenu rizika i upravljanje rizikom za područje sliva vodozahvata  vode namijenjene za ljudsku potrošnju.  Zatražena je i informacija o gubicima vode u sustavima javne vodoopskrbe, cijenama, kao i investicijama koje se za izgradnju sustava javne vodoopskrbe i odvodnje planiraju u 2023. godini. Postavljen je i upit o nadležnosti nad određivanjem smještaja i broja javnih slavina, zdenaca i crpki kojima bi se na području jedinica lokalne samouprave trebala osigurati dostupnost vode za ljudsku potrošnju za osobe s ograničenim pristupom istoj. Rečeno je i kako bi u izgradnji aglomeracija trebalo voditi brigu o opravdanosti ovih investicija.  Upitano je i za vremenske rokove u kojima će se raspisati natječaji za realizaciju velikih aglomeracija, za koje je već izrađena potrebna dokumentacija. Upozoreno je i kako bi se, zbog turističkih aktivnosti, pitanju odvodnje u Nacionalnim i parkovima prirode u Republici Hrvatskoj trebalo žurno pristupiti.

Predstavnik predlagatelja odgovorio je kako su izmjene članka 97. napravljene kako bi se izbjeglo dvostruko normiranje, te kako je pitanje kontrole zdravstvene ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju regulirano odredbama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju. Određivanje područja i broja javnih slavina, zdenaca i crpki za pristup vodi za ljudsku potrošnju osobama s ograničenim pristupom istoj u nadležnosti je jedinica lokalne samouprave, a njihova izgradnja stimulirat će se potporom iz nacionalnih i europskih sredstava. Trenutno priključenost na sustave javne vodoopskrbe u Republici Hrvatskoj iznosi 86%, a mogućnost priključka 94%. Priključenost na sustave javne vodoopskrbe iznosi 53%, a mogućnost priključka na ove sustave 57%, dok priključenost na uređaje za pročišćavanje otpadnih voda iznosi 44%. U pripremi je 60 aglomeracijskih projekata u vrijednosti od 3,45 milijardi eura, od kojih 2 milijarde EU sredstava. S namjerom podizanja energetske učinkovitosti potiče se solarizacija sustava javne vodoopskrbe i odvodnje, kako bi se smanjili troškovi poslovanja pružatelja vodnih usluga. Za vodno komunalne djelatnosti iz NPOO planirana je provedba projekata u vrijednosti od 700 milijuna eura, a završetak aktivnosti koje se financiraju iz Mehanizma za oporavak i otpornost trebao bi za 200.000 stanovnika Republike Hrvatske osigurati priključenost na sustave odvodnje i za njih 45.000 na sustav javne vodoopskrbe. Dodatna sredstva koristit će se i iz Modernizacijskog fonda za postavljanje solarnih panela. Podsjetio je i kako isporučitelji vode, pa time i krajnji potrošači plaćaju isporučenu, a ne zahvaćenu količinu vode. Ministarstvo i Hrvatske vode potiču pružatelje vodnih usluga na provođenje aktivnosti za smanjenje gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu. Uz odvodnju na područjima Nacionalnih i Parkova prirode predstavnik predlagatelja predstavio je primjer rješavanja ovog problema na Plitvičkim jezerima i korištenje prijenosnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, te rekao kako bi se ovaj primjer mogao koristiti i u drugim zaštićenim područjima. Odgovorio je kako Institut za vode obavlja zakonom propisane aktivnosti, te bi trebao imati značajnu ulogu u edukaciji vezanoj uz smanjenje gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu. Nacionalni akcijski plan za smanjenje gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu u fazi je rasprave s partnerima, a svako uslužno područje trebalo bi kreirati mjere za smanjenje gubitaka vode koji su u Republici Hrvatskoj vrlo  visoki. U obvezi smo  do kraja 2025. godine donijeti procjenu razine gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu, te gubitke svesti na prihvatljivu razinu (oko 20%).

Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu je  većinom glasova  (5 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome donošenje

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir