Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2021. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije raspravio je na 40. sjednici, održanoj 20. travnja 2023. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2021 godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio ravnatelj Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktom od 3.lipnja 2022. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao matično radno tijelo.

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.

U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije za elektroničke medije i predsjednik Vijeća za elektroničke medije rekao je da je u izvještajnom razdoblju Vijeće donijelo sedam odluka o davanju koncesije za obavljanje djelatnosti radija te jednu odluku o davanju koncesije za obavljanje djelatnosti televizije. U 2021. godini Vijeće nije donijelo niti jednu odluku o trajnom oduzimanju koncesije kao niti jednu odluku o privremenom oduzimanju koncesije, a isto tako niti jedan nakladnik nije odustao od koncesije. Vijeće je tijekom 2021. godine izreklo ukupno 24 mjere nakladnicima televizije i radija te pružateljima elektroničkih publikacija, od čega 21 upozorenje, 1 opomenu i 2 prekršajna naloga. Naglasio je i da Agencija za elektroničke medije aktivno surađuje s nacionalnim  regulatorima i drugim javnim i državnim tijelima, te je istodobno aktivna u suradnji na međunarodnoj razini. Tako je nastavljen rad u radnim tijelima Europske skupine regulatora za audiovizualne medijske usluge (ERGA) i Europskog udruženja nacionalnih regulatora (EPRA). Krajem 2019. godine Agencija je izabrana za potpredsjedatelja Mediteranske mreže regulatornih tijela (MNRA), te je u studenom 2020. godine preuzela predsjedanje tim udruženjem, a u listopadu 2021. godine organizirala je Plenarnu sjednicu u Cavtatu. Također, Agencija je u 2021. nastavila provoditi brojne aktivnosti vezane za medijsku pismenost građana, te je u središtu Dana medijske pismenosti 2021. uz slogan ”Važno je kako se osjećaš s obje strane ekrana” naglasak bio i na utjecaju medija i digitalnih platformi na mentalno zdravlje mladih, a posebna je pažnja posvećena problemu dezinformacija i razvoju vještina kritičkog sagledavanja medijskih sadržaja. U ožujku 2021. Agencija je s različitim dionicima sklopila Sporazum o suradnji na projektu ”Žene i mediji”. U lipnju je predstavljen projekt ”Glas žena u sportu”, a u listopadu se krenulo s novim istraživanjem zastupljenosti žena u informativnim programima triju nacionalnih televizija.

Na temelju provedenog Javnog poziva za ugovaranje novinarskih radova u elektroničkim publikacijama iz siječnja 2021., dodijeljena su novčana sredstva u iznosu od 983.213,00 kn  istaživačkim novinarima koji su realizirali projekte putem elektroničkih publikacija, te je ukupno 90 novinarki i novinara dobilo iznose za poticanje kvalitetnog novinarstva. Sredstva su bila osigurana sukladno Uredbi o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2021. godinu, a Agencija je objavila i Zbornik izabranih radova projekta poticanja novinarske izvrsnosti.

Vijeće za elektroničke medije dodijelilo je i 830.000,00 kn vlastitih sredstava nakladnicima s područja pogođenih potresom gradova Petrinje, Gline i Siska, a cilj dodjele je bila proizvodnja programa radi informiranja stanovnika s tog područja.  

U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da Izvješće nije dostavljeno u lako pretraživom i strojno čitljivom obliku, te je zatraženo da se Izvješće dostavlja u tom obliku. S obzirom da se radi o podjeli većeg iznosa javnih sredstava naglašeno je da je potrebno da bude osigurana transparentnost u podjeli tih sredstava. Iznesena je i primjedba da je većina istraživačkih novinara dobila iznos od 10.000,00 kuna, što je nedostatno za ozbiljno istraživanje. Odgovoreno je da je činjenica da je navedeni iznos mali, ali da je Povjerenstvo koje je odlučivalo o dodjeli tih sredstava bilo sastavljeno od uglednih novinara, te da na njihov rad nije došla niti jedna ozbiljna primjedba. Također je rečeno i da Izvješće treba sadržavati potpunije podatke što se tiče vlasničke strukture medija.   

Nadalje, skrenuta je i pozornost da su na posljednjem natječaju Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija dodjeljena sredstva mediju za promicanje rodnog identiteta iako je Pučka pravobraniteljica upozorila da taj medij krši Zakon o suzbijanju diskriminacije. Odgovoreno je da se u slučaju navedenog medija nije radilo o govoru mržnje, ta da će zaštita slobode govora i izražavanja uvijek imati prednost.

U raspravi je postavljen i upit o ishodu tri upravna spora koja su pokrenuta zbog dodjeljivanja koncesije Top radiju d.o.o. Odgovoreno je da je jedan tužitelj odustao od tužbe, a u ostalim slučajevima spor još uvijek nije okončan.
 
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći 

Z A K L J U Č A K 

Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2021. godinu.

PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Borić