Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu, P.Z. br. 276

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 39. sjednici održanoj 17. svibnja 2022. godine razmotrio Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2022. godinu (u daljnjem tekstu: Konačni prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. svibnja 2022. godine. 

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela. 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se prilikom svakog rebalansa djelomično mijenjaju i odredbe Zakona o izvršavanju državnog proračuna. 
No, ovdje se radi o potpuno novom prijedlogu akta, uzimajući u obzir činjenicu da je na snagu stupio novi Zakon o proračunu (Narodne novine, broj 144/21).
Tako se propisuju nove odredbe za koje obveza proizlazi iz novog Zakona o proračunu.
Slijedom toga, ovim se Konačnim prijedlogom zakona  uređuje:
•    upravljanje prihodima i primicima te rashodima i izdacima
•    trošenje proračunskih sredstava
•    upravljanje državnom imovinom
•    zaduživanje i tekuće otplate
•    državna jamstva
•    uplata dobiti trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima paket dionica ili udio
•    poticajne mjere u gospodarstvu
•    novčane kazne zbog povreda odredbi ovoga Zakona.

Također, istaknuto je da je propisana i nova odredba prema kojoj se sredstva za saniranje i posljedica narušavanja sigurnosne situacije u Europi uslijed agresije na Ukrajinu mogu odlukom Vlade, ako za to postoji mogućnost i sukladno potrebi, tijekom proračunske godine osiguravati preraspodjelom bez ograničenja.
Propisane su i nove odredbe vezano za uvjete za izdavanje jamstava, u ime i za račun Republike Hrvatske, i to jamstava Hrvatske banke za obnovu i razvitak i Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, u okviru provedbe mjera državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-a – 19 i u okviru drugih mjera podrške gospodarstvu te u okviru provedbe Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026.
Godišnja vrijednost novih jamstava za 2022. godinu iznosi 2.550.000.000,00 kuna.

Zaduživanje se može provesti na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala do ukupnog iznosa od 44.192.385.071,00 kuna iskazanog u Računu financiranja Proračuna.
Tekuće otplate glavnice državnoga duga, iskazane u Računu financiranja Proračuna za 2022. godinu u iznosu od 32.347.242.889,00 kuna te pripadajuće kamate, imaju u izvršavanju
Proračuna prednost pred svim ostalim rashodima i izdacima.
Ukupna visina zaduženja iskazana u financijskim planovima izvanproračunskih korisnika državnog proračuna iznosi 2.912.765.019,00 kuna.
Tekuće otplate glavnice duga, iskazane u financijskim planovima izvanproračunskih
korisnika državnog proračuna, iznose 2.621.304.891,00 kuna.
Jamstvena zaliha za jamstva u Proračunu iznosi 450.000.000,00 kuna.

Predložena rješenja omogućuju redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima Državnoga proračuna Republike Hrvatske u 2022. godini.

 Nakon provedene rasprave Odbor je sa 6 (šest) glasova ”ZA” i 3 (tri) glasa „PROTIV“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje                                              
                                                 
ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2022. GODINU

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA 

Žarko Tušek