Svjetski dan šuma obilježava se prvoga dana proljeća, 21. ožujka. U Europi se Dan šuma na inicijativu Europske poljoprivredne konfederacije obilježava od 1971. godine, dok je Opća skupština Ujedinjenih naroda rezoluciju o obilježavanju Svjetskog dana šuma donijela 2012. godine.
Šume pokrivaju gotovo trećinu površine našega planeta, što je približno 4 milijarde hektara, dok u Hrvatskoj pokrivaju oko 47 posto ukupne površine ili približno 2,6 milijuna hektara, najviše listopadne i crnogorične vrste, s velikim udjelom hrasta, bora i bukve. Šume su i biološki najraznovrsniji ekosustavi na kopnu, a obilježavanjem Svjetskoga dana šuma želi se podići svijest o vrijednosti šuma i važnosti njihova očuvanja za naš planet i stanovništvo.
Šume su izvor kisika koji je ključan za život na Zemlji, k tome pomažu u smanjenju koncentracije stakleničkih plinova koji uzrokuju globalno zagrijavanje. One su i dom za više od 80 posto svih kopnenih vrsta biljaka i životinja. Očuvanje šuma ključno je za održavanje bioraznolikosti koja omogućava stabilnost ekosustava i održivost života na Zemlji. Uz to šumski ekosustavi imaju važnu ulogu u sprječavanju erozije tla i očuvanju kvalitete voda, a kroz biološke interakcije šume pomažu održavati zdravlje drugih ekosustava, poput rijeka i močvara.
Ne zaboravimo da su šume izvor brojnih prirodnih resursa kao što su drvo, plodovi, ljekovite biljke, bilje i hrana. Osim što apsorbiraju CO2, šume pomažu i u regulaciji lokalnih i globalnih klimatskih uvjeta, mogu smanjiti temperature u određenim područjima, a također stabiliziraju vlage i padaline, što utječe na poljoprivredu i naselja. Ne manje važna je činjenica da šume ljudima pružaju prostor za opuštanje, rekreaciju i duhovno zdravlje. Boravak u prirodi dokazano poboljšava mentalno zdravlje, smanjuje stres i anksioznost te povećava opću dobrobit.
Dan poslije, 22. ožujka obilježavamo Svjetski dan voda, koji je prigoda da se pozornost javnosti skrene na očuvanje tog ključnog prirodnog resursa bez kojeg život na Zemlji ne bi bio moguć. Ujedinjeni narodi proglasili su Svjetski dan voda na konferenciji o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine, s ciljem povećanja svijesti o važnosti pitke vode, izazovima očuvanja voda, održivog upravljanja vodenim resursima i potrebnoj globalnoj suradnji.
Voda je temelj života, no prema podatcima UN-a, oko 2,2 milijarde ljudi na svijetu nama pristup sigurnoj pitkoj vodi, a zagađenje voda, klimatske promjene i rastuća populacija dodatno usložnjuju izazove u osiguravanju održive opskrbe vodom. Svjetski dan voda poziva sve na odgovornost prema ovom vitalnom resursu, potičući na očuvanje, čišćenje i održivo korištenje voda radi budućnosti života na Zemlji. Naglasak je pritom na podizanje svijesti građana o štednji vode u svakodnevnom životu, zagađenju voda i njegov utjecaj na ekosustave i ljudsko zdravlje, održivo korištenje voda u poljoprivredi, industriji i gradovima. Inicijative za smanjenje korištenja plastike i drugih zagađivača dugi niz godina u fokusu su obilježavanja Svjetskog dana voda, kojim se poziva na odgovornu potrošnju, pravilno odlaganje, reciklažu i smanjenje emisije štetnih tvari u vodene tokove.