Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici održanoj 7. studenoga 2024. godine, Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2023. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, aktom od 10. srpnja 2024. godine. Odbor za poljoprivredu, raspravio je predmetno Izvješće u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, u dijelu koji se odnosi na provedbu Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom.
Nakon uvodnog izlaganja predsjednice Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja, predstavnika Ministarstva gospodarstva i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, u raspravi je istaknuto kako je Odbor za poljoprivredu u više navrata tražio da se nepoštenom trgovačkom praksom u lancu opskrbe hranom proglasi prodaja proizvoda ispod njihove proizvođačke cijene, što nije bilo prihvaćeno jer se tvrdilo da ne postoji matematički model kojim bi se te cijene izračunale. Temeljem istoga, prikupljena su iskustva drugih država članica, koja bi se mogla koristiti kao primjeri dobre prakse, a u konačnici je Hrvatski sabor, temeljem prijedloga Odbora za poljoprivredu, a prilikom rasprave o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi usvojio zaključak kojim je pozvao Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva, Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja i Državni inspektorat Republike Hrvatske, da u roku od tri mjeseca razmotre pozitivna iskustva drugih država članica u sprječavanju nepoštenih trgovačkih praksi, posebno ona vezana uz sljedivost poljoprivredno prehrambenih proizvoda, kao i metode utvrđivanja proizvođačkih cijena i sustave za njihovo praćenje te da temeljem istih ponude rješenja kojima bi se osigurala pravednija raspodjela vrijednosti u lancu opskrbe hranom. Kako se iz očitovanja Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na zaključak Hrvatskoga sabora, ukazuje na potrebu sveobuhvatnije analize stanja i izmjena zakonskih regulativa, u koje će biti uključeni svi dionici sektora, članovi Odbora za poljoprivredu jednoglasno su usvojili prijedlog za održavanje tematske sjednice Odbora, na kojoj će se razmotriti modaliteti rješavanja nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom. U raspravi je ukazano i na važnost udruživanja i zajedničkog nastupa proizvođača na tržištu, kojim bi osigurali snažniju pregovaračku ulogu i bolje zaštitili svoje interese. Posebno je naglašena potreba edukacije, kako dionika u lancu opskrbe hranom, tako i potrošača o nepoštenim trgovačkim praksama. Zbog dugotrajnosti postupaka utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi ukazano je na potrebu što žurnijeg kadrovskog kapacitiranja Agencije.
Agencija je otvorena za pružanje edukacije svim dionicima u lancu opskrbe hranom, odgovorila je predstavnica Agencije i dodala kako je uz kontrole nepoštenih trgovačkih praksi potrebna suradnja i komunikacija svih dionika u lancu opskrbe hranom. Svrha provedbe Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi nije kažnjavanje već preveniranje i odvraćanje od ovih praksi. Rekla je kako će zaštićeni elektronički sustav za anonimne prijave nepoštenih trgovačkih praksi prijaviteljima osigurati višu razinu sigurnosti prilikom prijave. Republika Hrvatska donijela je Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom prije no što je ovo pitanje regulirano na razini Europske Unije, no treba razmišljati o mogućnostima unapređenja stanja, odgovorio je predstavnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Predstavnik Ministarstva gospodarstva posebno je istaknuo potrebu edukacije potrošača i podizanja svijesti javnosti o nepoštenim trgovačkim praksama kao i bojkotiranju kupovine onih proizvoda koji su cjenovno previsoki.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
Z A K LJ U Č K A
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2023. godinu.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir