Odbor za informiranje, informatizaciju i medije raspravio je na 5. sjednici, održanoj 4. prosinca 2024. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2023. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s odredbom članka 74. stavka 2. i članka 79. stavka 1. Zakona o elektroničkim medijima dostavio ravnatelj Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktom od 4. srpnja 2024. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao matično radno tijelo, a na temelju članka 110. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo kako su u 2023. godini nastavili sa donošenjem podzakonskih akata, a što su bili obvezni obzirom na izmjene Zakona o elektroničkim medijima. Uz redovne aktivnosti, što je dodjela koncesija i nadzor nad pružateljima medijskih usluga, naglasak je na preventivne projekte, odnosno holistički pristup današnjim medijskim poremećajima, a odnosi se i na Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija koji se financira iz sredstava pristojbe HRT-a. Konkretno, radi se o sredstvima Fonda kojima se potiče proizvodnja i objavljivanje sadržaja od javne vrijednosti. Nadalje, Agencija je tijekom 2023. godine nastavila provoditi aktivnosti vezane uz projekt medijske pismenosti koju smatra glavnom mjerom za amortizaciju medijskih poremećaja. Projekt medijske pismenosti provodi se kroz mnoge aktivnosti kao što su publikacije, edukacije trenera, Dani medijske pismenosti, posjete školama i tako dalje, a samim projektom prepoznati su u europskim razmjerima.
Projekt poticanja izvrsnosti novinarstva provodi se pet godina zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i medija i Hrvatske lutrije te se sa otprilike 200.000,00 eura godišnje financiraju novinarski projekti tako da je u 2023. godini bilo točno 118 projekata sa više od 700 članaka. Profesionalno novinarstvo je stup demokracije te je jačanje neovisnog izvrsnog novinarstva, posebno istraživačkog novinarstva, najbolji način za suprostavljanje ovom dezinformacijskom poretku. Ključne aktivnosti i pripreme za platformu ”TOČNO TAKO”, a koja okuplja 21 fact-checkera, provedene su 2023. godine. U suradnji sa Mediteranskom mrežom regulatornih tijela (MNRA) te nevladinim organizacijama i udrugama tu su i projekti rodne ravnopravnosti i uloge žena u medijima od kojih je istaknut projekt SURF and SOUND u suradnji s udrugom B.a.B.e.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske dodao je da je medijska pismenost veoma bitna da se osnovnoškolce i srednjoškolce nauči kritičkom razmišljanju, odnosno opasnostima lutanja internetom bez znanja da puno toga može biti netočno. Vezano za platformu ”TOČNO TAKO” i druge slične projekte rekao je da su sva nastojanja usmjerena na vraćanje povjerenja u medije i prema jačanju profesionalnog novinarstva.
U raspravi je postavljeno pitanje o učincima iz aktivnosti i projekata međunarodne suradnje na što je odgovoreno da je rezultat projekta za povećanje medijske vidljivosti žena, projekt u suradnji sa MNRA, udvostručenje vidljivosti ženskog sporta u hrvatskim medijima. Nadalje, razgovaralo se o dugoročnom utjecaju medijske pismenosti, učincima nadzornih mjera i sankcija na promjenu ponašanja medija te o implementaciji PMU sustava u komunikaciji Agencije sa pružateljima medijskih usluga. Postavljeno je i pitanje o emitiranju N1 televizije i koncesijama, na koje je pojašnjeno da se prema Europskoj konvenciji o prekograničnoj televiziji može emitirati putem IPTV i kablovskih televizija bilo gdje u Europi. S druge strane, prema Zakonu o elektroničkim medijima, N1 televizija ne može ni tražiti koncesiju u Republici Hrvatskoj dokle god je registrirana u Luxembourgu te je pod nadzorom njihovog regulatora i dok kao medijski nakladnik nije prijavljena hrvatskoj Agenciji za elektroničke medije i nema dopuštenje u Republici Hrvatskoj. Naglašeno je i da bi u tom slučaju postojao problem zbog tržišne koncentracije, jer je vlasnik N1 ujedno i vlasnik NoveTV i Telemacha.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 8 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2023. godinu
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Borić