Stuttgart - Bad Cannstat – Predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić i zastupnici Krunoslav Katičić i Nikola Mažar nazočili su u subotu svečanosti otkrivanja spomen-ploče hrvatskim domoljubima koji su bili žrtve jugoslavenske komunističke tajne službe UDBA-e u Njemačkoj u razdoblju od 1945. do 1990.
Hrvatska kulturna zajednica i Generalni konzulat Republike Hrvatske u Stuttgartu inicirali su i organizirali svečanost postavljanja spomen-ploče koju je otkrio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, uz sudjelovanje članova obitelji žrtava te brojnih uzvanika iz svijeta politike i diplomacije, predstavnika crkve, branitelja i Hrvata koji žive na tom području.
Otkrivajući spomen-ploču, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved naglasio je kako se postavljanjem spomena “od zaborava otima domoljube koji su, nakon Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, zaštitu našli u Njemačkoj“ - Izbjegli su teror u Domovini, ali ih je sve do stvaranja samostalne i suverene Republike Hrvatske, zločinačka komunistička tajna služba pronalazila i mučki ubijala, kazao je Medved. - Republika Hrvatska u Domovinskom ratu bila je izložena velikosrpskoj agresiji istog režima. Svoju smo zemlju obranili, a spomen-ploča treba svima biti podsjetnik da se ta teška vremena nikad više ne ponove”, istaknuo je.
Nakon svečanosti održana je svečana akademija, uz predavanje o komunističkoj tajnoj službi savjetnika ministra vanjskih i europskih poslova Domagoja Kneževića.
Uvodno je generalni konzul u Stuttgartu Ivan Sablić naglasio kako „bez branitelja i žrtava ne bi bilo postavljanja ovog spomena i odavanja počasti žrtvama jednog nedemokratskog i totalitarnog sustava koji je gušio nacionalne, vjerske i demokratske slobode.“
Predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić pozdravila je inicijativu Generalnog konzulata Republike Hrvatske i Hrvatske kulturne zajednice u Stuttgartu, pokrajini Baden-Württemberg, gdje živi mnogobrojna hrvatska zajednica. Istaknula je potrebu otvorenog i iskrenog sagledavanja prošlosti, pa tako i zločina i struktura svih totalitarnih režima. - Stupanj civilizacije jednog naroda ogleda se u kulturi sjećanja i odnosu prema onim hrabrim pripadnicima naroda kojih više nema, istaknula je Bušić. - Odavanjem počasti hrvatskim domoljubima i upozoravanjem javnosti, ispravit će se brutalna nepravda iz prošlosti, ali i ostaviti znak upozorenja za budućnost, zaključila je.
Tijekom 45 godina komunističkog totalitarnog režima, u inozemstvu je ubijeno više od 70 Hrvata, od kojih polovica u SR Njemačkoj. Dosad u Njemačkoj nije bilo spomen-obilježja za mučki ubijene Hrvate, a upravo postavljanjem ove spomen–ploče i odavanjem počasti, Hrvatska, osim što upozorava inozemnu javnost na povijesne tragedije hrvatskog naroda, svjedoči europske demokratske standarde.