Zastupnici Zmajlović i Mažar sudjelovali u promatranju predsjedničkih izbora u SAD-u u okviru Kratkoročne promatračke misije OESS-a

Los Angeles, SAD – Voditelj i član izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Mihael Zmajlović i Nikola Mažar sudjelovali su u okviru Kratkoročne promatračke misije OESS-a u promatranju predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. 

Misija Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Parlamentarne skupštine OESS-a (PS OESS) brojala je ukupno 249 promatrača iz 45 zemalja.

Saborski zastupnici promatrali su izbore na 11 izbornih mjesta u okrugu Los Angelesa. Ujedno su obišli i biralište u Hrvatsko-američkom klubu u San Pedru gdje su se susreli s Hrvatima treće generacije u SAD-u.

Predsjednički izbori bili su izrazito kompetitivni, a kampanja obilježena dubokom polarizacijom i oštrom retorikom, dok je povjerenje javnosti potkopano kampanjama dezinformiranja i političkim nasiljem, rekli su međunarodni promatrači u zajedničkoj izjavi. Iako američki ustav i niz saveznih zakona pružaju širok i čvrst okvir za održavanje izbora u skladu s demokratskim standardima, promatračka misija ustvrdila je kako je nakon posljednjih izbora pravni okvir na federalnoj razini ostao uglavnom nepromijenjen, ostavljajući većinu prethodnih ODIHR-ovih preporuka neispunjenima.

Ocjenjujući izborni proces, promatrači su naveli da su izbori organizirani učinkovito i profesionalno, no prijetnje, uznemiravanje i nasilje nad izbornim administratorima bili su razlogom za ozbiljnu zabrinutost te su zapošljavanje izbornih djelatnika učinili izazovom, a dodatne sigurnosne mjere nužnima. Glasačke tehnologije su se intenzivno koristile za registraciju birača, glasanje i prebrojavanje glasova. Iako je razvijen niz korisnih alata i obuka za jačanje izborne sigurnosti, zabrinutost oko sigurnosti i tvrdnje iz stranih i domaćih izvora kojima se nastojalo posijati sumnju i delegitimirati izborni proces nastavile su narušavati povjerenje javnosti.

Procjenjuje se da je pravo glasa na ovim izborima imalo 244 milijuna birača. Pitanje glasačke identifikacijske iskaznice ostalo je kontroverzno, pri čemu njezini zagovornici tvrde da zakoni štite integritet izbora, dok njezini protivnici smatraju kako iskaznica nerazmjerno utječe na različite manjinske skupine. Određeni dijelovi stanovništva SAD-a i dalje su obespravljeni, unatoč prethodnim preporukama ODIHR-a. Dan izbora protekao je profesionalno na biračkim mjestima koja su posjetili promatrači, a tehnički problemi poput pogrešaka u skeniranju glasačkih listića ili nepodudarnosti osobnih iskaznica glasača riješeni su odmah, rečeno je.

Dok je financiranje kampanje regulirano saveznim zakonima i sudskim presudama koje sadrže detaljne propise o financiranju kandidata, kampanje za ovogodišnje izbore obilježila je rekordno visoka potrošnja, sve veća zabrinutost zbog nereguliranih financijskih doprinosa i nerazmjerna prednost kandidata s velikim financiranjem, naveli su parlamentarci u svojoj ocjeni.

Istaknuto je, nadalje, da su građanska i politička prava poštivana tijekom cijele kampanje, ali da se odvijala u vrlo polariziranom okruženju usred osobnih napada i incidenata izbornog nasilja, uključujući pokušaje atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa te međusobnih optužbi glavnih kandidata. Opetovane tvrdnje Trumpa o široko rasprostranjenoj izbornoj prijevari na izborima 2020., kao i njegovo odbijanje obećanja da će prihvatiti ishod ovih izbora, potaknuli su sumnje u mirnu tranziciju nakon izbora.

Sloboda izražavanja poštivana je tijekom cijele kampanje, a široka medijska pokrivenost biračima je pružila osnovu za donošenje informiranog izbora na dan izbora. Međutim, većina medijskih kuća prilagodila je svoje izvještavanje stranačkoj publici, pojačavajući političke poruke i pridonoseći političkoj polarizaciji. Unatoč postojanju snažne pravne zaštite slobode medija, promatrači su nažalost primijetili sve češće slučajeve zastrašivanja i uznemiravanja novinara.

Protiv novog izbornog zakonodavstva i provedbenih propisa pokrenut je veliki broj tužbi. Sudovi su uživali povjerenje u rješavanju ovih žalbi, iako su promatrači čuli velika očekivanja za rasprostranjenim postizbornim parnicama i daljnjim žalbama u predmetima koji se trenutno razmatraju. Postoji pravna zabrana međunarodnog promatranja izbora u 17 država, protivno obvezama koje je preuzelo svih 57 država OESS-a. U isto vrijeme, bilo je pozitivno da su stranački i nestranački promatrači bili prisutni na dan izbora u velikom broju, što je proces učinilo transparentnijim, zaključno je rečeno u zajedničkoj izjavi.