Helsinki - Predsjednica Odbora za financije i državni proračun Grozdana Perić, predsjednik Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Gordan Maras i član Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek u utorak su nastavili sudjelovanje u radu Međuparlamentarne konferencije o stabilnosti, gospodarskoj koordinaciji i upravljanju u Europskoj uniji.
Drugoga dana konferencije održana je treća sjednica s temom: "Kako potaknuti javna i privatna ulaganja u EU-u?". Iako je u posljednje vrijeme ostvaren napredak u mobiliziranju većeg broja ulaganja u Europu, ipak nisu riješeni najveći izazovi kao što su slaba ulaganja u infrastrukturu, nedovoljna ulaganja EU-a u istraživanje i razvoj, manjak sredstava i znanja kod ulaganja malih i srednjih poduzetnika i nedostatna ulaganja u socijalnu infrastrukturu. Europska unija je nastojala riješiti ove izazove uglavnom kroz "Plan ulaganja za Europu", koji je pokrenut u studenom 2014., a kroz njega je bilo planirano povećati razine ulaganja u EU kroz Europski fond za strateška ulaganja (EFSU).
Uvodne govore održali su ministrica gospodarstva Finske Katri Kulmuni, potpredsjednik Europske komisije Jyrki Katainen, te potpredsjednica Odbora za proračun Europskog parlamenta Margarida Marques.
Predsjednica Odbora za financije i državi proračun Grozdana Perić u svom je izlaganju istaknula kako se u Republici Hrvatskoj provode brojne reforme za poboljšanje poslovne klime – porezna reforma, smanjenje poreznih opterećenja i neporeznih davanja, ulaganje u znanost i obrazovanje, te u prometnu i poslovnu infrastrukturu. - Također, Hrvatska nudi izdašan sustav poticaja, primjerice poduzetnik koji uloži milijun eura i zaposli petero ljudi može kroz poticaje dobiti 450.000 eura, istaknula je Perić. Dodala je kako su investitorima na raspolaganju i potpuno infrastrukturno opremljene poduzetničke zone, njih oko 200, tako da investitor može u vrlo kratkom roku dobiti potrebne dozvole i započeti poslovanje. Zaključno zastupnica Perić je najavila održavanje Europskog parlamentarnog tjedna u Bruxellesu u veljači 2020. godine kojeg će, u sklopu hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, suorganizirati Hrvatski sabor i Europski parlament te pozvala prisutne na nastavak rasprave tom prilikom.
Međuparlamentarna konferencija o stabilnosti, gospodarskoj koordinaciji i upravljanju u Europskoj uniji zaključena je sjednicom pod nazivom "Kako poduprijeti inovacije za održivi rast?!".Uvodne govore održali su Jouni Keronen, izvršni direktor Klimatskog upravnog vijeća, Mika Anttonen, glavni izvršni direktor St1 grupacije i Antero Vartia, osnivač Zaklade za naknadu štete. Uvodničari su u svojim izlaganjima posebno naglasili su da je za održivost važan prelazak na gospodarstvo koje je niskougljično i cirkularno, a time i učinkovitije u korištenju resursa, što predstavlja ključ jamstva dugoročne konkurentnosti gospodarstva EU-a. Održivost je već dulje vremena u samom srcu projekta Europske unije, a Ugovori EU-a odaju priznanje njenim socijalnim i okolišnim dimenzijama. Najvažnije točke rasprave bile su identifikacija ključnih čimbenika koji su potrebni kako bi se investitori fokusirali na održivija ulaganja.
Otvorena je rasprava o tome predstavlja li inovacijska i istraživačka politika EU-a odgovarajuću podršku održivom razvoju te koju ulogu može odigrati privatni sektor i na koji način može javni sektor podržati njihove inovacije. U svom izlaganju, član Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek istaknuo je napore Vlade Republike Hrvatske prema poboljšanju učinkovitosti nacionalnog inovacijskog sustava i boljeg pozicioniranja Hrvatske na europskoj inovacijskoj ljestvici. Naglasio je da je potrebno povezati akademsku zajednicu i gospodarstvo. - Hrvatska je fokusirana na pet tematskih područja: zdravlje i kvalitetu života, energiju i održivi okoliš, promet i mobilnost, sigurnost, hranu i bioekonomiju, kazao je Tušek. Istaknuo je odlične mogućnosti koje nam se pružaju kroz potporu EU fondova, te dodao da javni sektor može kroz porezne olakšice za inovativne i istraživačke projekte, jednostavnije administrativne procese, digitalizaciju, stručnu podršku u projektima, komercijalizaciju inovativnih proizvoda itekako potaknuti investitore prema održivim ulaganjima. Pozvao je i na nastavak rasprave o ovoj važnoj temi i tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije.